Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A tengerészeti munkaügyi egyezménynek az uniós országok által való megfelelésének és végrehajtásának a biztosítása

A tengerészeti munkaügyi egyezménynek az uniós országok által való megfelelésének és végrehajtásának a biztosítása

Az Európai Unió (EU) irányelve a lobogó szerinti államoknak (hajókat lajstromba vevő országoknak) a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által 2006-ban megkötött tengerészeti munkaügyi egyezmény végrehajtására vonatkozó kötelezettségeit határozza meg.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 2013/54/EU irányelve (2013. november 20.) a 2006. évi tengerészeti munkaügyi egyezménynek való megfelelés és annak végrehajtása vonatkozásában a lobogó szerinti államokra háruló egyes kötelezettségekről.

ÖSSZEFOGLALÓ

Az irányelv célja annak biztosítása, hogy az EU országai lobogó szerinti tagállamként - lobogójuk alatt hajózó hajóik tekintetében - teljesítik a 2006. évi tengerészeti munkaügyi egyezmény (a továbbiakban: 2006. évi egyezmény) jelentős részét az uniós jogba beépítő 2009/13/EK irányelv releváns részeinek végrehajtására vonatkozó kötelezettségüket.

A 2006. évi egyezmény világszerte érvényesítendő minimumkövetelményeket határoz meg annak érdekében, hogy minden tengerésznek - függetlenül állampolgárságától és attól, hogy milyen lobogó alatt közlekedő hajón szolgál - tisztességes élet- és munkakörülményeket biztosítson. További célja a szociális dömping korlátozása, hogy egyenlő versenyfeltételeket biztosítson a tengerészek jogait tiszteletben tartó hajótulajdonosok számára.

Az új irányelv fő pontjai a következők:

1.

A megfelelőség ellenőrzése

Az EU országainak hatékony és megfelelő végrehajtási és nyomonkövetési mechanizmusokat - többek között meghatározott időközönként elvégzendő ellenőrzéseket - kell bevezetniük, amelyek biztosítják, hogy a lobogójuk alatt közlekedő hajókon szolgáló tengerészek élet- és munkakörülményei folyamatosan megfelelnek a 2006. évi egyezményben előírt követelményeknek.

Ezek a mechanizmusok a 200 bruttó tonnatartalmúnál kisebb, nemzetközi hajózást nem végző hajókra vonatkozó sajátos feltételek figyelembevétele érdekében módosíthatók. Az ellenőrzés teljes körű kötelezettségének megtartása mellett az uniós országok engedélyezhetik a területen egyedi szakértelemmel rendelkező szervezetek (elismert szervezetek) számára az ilyen ellenőrzések lefolytatását.

2.

Ellenőrök

Az ellenőrzések elvégzésére jogosult és a megfelelő végrehajtás ellenőrzéséért felelős személyzetnek rendelkeznie kell a szükséges szakmai alkalmassággal és függetlenséggel.

Amennyiben a 2006. évi egyezmény előírásait nem tartják be, az ellenőrök a szükséges intézkedések megtételéig megtilthatják, hogy az adott hajó elhagyja a kikötőt.

3.

Panasztételi eljárások

Valamennyi tagállamnak biztosítania kell, hogy megfelelő fedélzeti panasztételi eljárások legyenek hatályban. A panaszok kezelésével foglalkozó, illetve panaszokról tudomást szerző személyzetnek minden sérelmet vagy panaszt bizalmasan kell kezelnie.

A kikötő szerinti államoknak a 2006. évi egyezmény végrehajtására irányuló kötelezettségeiről a 2013-ban elfogadott 2013/38/EU irányelv rendelkezik.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

Az Európai Parlament és a Tanács 2013/54/EU irányelve

2013.12.30.

2015.3.31.

HL L 329., 2013.12.10., 1-4. o.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Tanács 2009/13/EK irányelve az Európai Közösség Hajótulajdonosainak Szövetsége (ECSA) és az Európai Közlekedési és Szállítási Dolgozók Szövetsége (ETF) között létrejött, a 2006. évi tengerészeti munkaügyi egyezmény alapján kötött megállapodás végrehajtásáról, valamint az 1999/63/EK irányelv módosításáról [Hivatalos Lap L 124., 2009.5.20.].

Az Európai Parlament és a Tanács 2013/38/EU irányelve a kikötő szerint illetékes állam általi ellenőrzésről szóló 2009/16/EK irányelv módosításáról [Hivatalos Lap L 218., 2013.8.14.].

utolsó frissítés 10.08.2014

Top