EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R1179

A Bizottság 1179/2012/EU rendelete ( 2012. december 10. ) a tört üvegnek a 2008/98/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti hulladék jellegének megszűnését meghatározó kritériumok megállapításáról

OJ L 337, 11.12.2012, p. 31–36 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 15 Volume 034 P. 228 - 233

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/1179/oj

11.12.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 337/31


A BIZOTTSÁG 1179/2012/EU RENDELETE

(2012. december 10.)

a tört üvegnek a 2008/98/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti hulladék jellegének megszűnését meghatározó kritériumok megállapításáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a hulladékokról és egyes irányelvek hatályon kívül helyezéséről szóló, 2008. november 19-i 2008/98/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 6. cikke (2) bekezdésére,

mivel:

(1)

Számos hulladékáram értékelése arra utal, hogy a törtüveg-újrafeldolgozási piacoknak javára válna, ha egyedi kritériumok szolgálnának annak meghatározására, hogy a hulladékból nyert tört üveg mikor nem minősül már hulladéknak. Ezeknek a kritériumoknak magas szintű környezetvédelmet kell biztosítaniuk. E kritériumok nem befolyásolhatják a tört üvegnek harmadik országok általi hulladékká minősítését.

(2)

Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának jelentései kimutatták, hogy piac és kereslet van a tört üvegnek az üveggyártó ipar alapanyagaként való felhasználása iránt. Ezért a tört üvegnek kellő tisztaságúnak kell lennie, és eleget kell tennie az üveggyártó iparban követendő szabványoknak, illetve előírásoknak.

(3)

A tört üveg hulladék jellegének megszűnését meghatározó kritériumoknak biztosítaniuk kell, hogy a hasznosítási műveletből származó tört üveg eleget tegyen az üveggyártó ipar műszaki elvárásainak, megfeleljen a termékekre irányadó meglévő jogszabályoknak és szabványoknak, és összességében sem a környezetre, sem az emberi egészségre ne legyen kedvezőtlen hatással. Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának jelentései kimutatták, hogy a hasznosítási művelet alapanyagául szolgáló hulladékra, a hulladékkezelési eljárásokra és módszerekre, valamint a hasznosítási műveletből származó tört üvegre vonatkozó javasolt kritériumok alkalmasak e célkitűzések elérésére, mivel veszélyes tulajdonságoktól mentes és az üvegtől különböző összetevőkben kellően szegény tört üveg előállításához vezetnek.

(4)

A kritériumoknak való megfelelés biztosítása érdekében indokolt rendelkezni a hulladéknak már nem minősülő tört üvegre vonatkozó tájékoztatási kötelezettségről, valamint arról, hogy az érintett gazdasági szereplők megfelelő irányítási rendszert kötelesek bevezetni.

(5)

Annak érdekében, hogy a piaci szereplők alkalmazkodhassanak a tört üveg hulladék jellegének megszűnését meghatározó kritériumokhoz, indokolt e rendelet alkalmazásának kezdetéig ésszerű időt hagyni.

(6)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a 2008/98/EK irányelv 39. cikke alapján létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy

Ez a rendelet megállapítja azon kritériumokat, amelyek meghatározzák, hogy az újraolvasztási eljárásokkal történő üvegalapanyag- vagy üvegcikkgyártáshoz való felhasználásra szánt tört üveg mikor nem minősül már hulladéknak.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában a 2008/98/EK irányelvben foglalt fogalommeghatározások irányadók.

E rendelet alkalmazásában továbbá:

1.   „tört üveg”: a hulladéküveg hasznosításából származó tört üveg;

2.   „birtokos”: az a természetes vagy jogi személy, aki vagy amely a tört üvegnek a birtokában van;

3.   „gyártó”: az a birtokos, aki a hulladéknak már nem minősülő tört üveget először adja át másik birtokosnak;

4.   „importáló”: minden olyan, az Európai Unióban letelepedett természetes vagy jogi személy, aki vagy amely hulladéknak már nem minősülő tört üveget hoz be az Unió vámterületére;

5.   „képzett személyzet”: tapasztalatánál vagy képzettségénél fogva a tört üveg jellemzőinek ellenőrzésére és értékelésére képes személyzet;

6.   „megtekintéssel való vizsgálat”: a tört üvegnek a szállítmány valamennyi részére kiterjedő vizsgálata emberi érzékszervek vagy nem különleges mérőműszerek segítségével;

7.   „szállítmány”: azon tört üveg összessége, amelyet egy adott gyártótól egy másik birtokoshoz kívánnak elszállítani, és amely egy vagy több szállítóegységben – például konténerben – található.

3. cikk

A tört üvegre irányadó kritériumok

A tört üveg abban az esetben nem minősül már hulladéknak, ha akkor, amikor a gyártó egy másik birtokosnak átadja, a következő feltételek mindegyike teljesül:

1.

a hasznosítási műveletből származó tört üveg megfelel az I. melléklet 1. szakaszában foglalt kritériumoknak;

2.

a hasznosítási művelet alapanyagául szolgáló hulladék megfelel az I. melléklet 2. szakaszában foglalt kritériumoknak;

3.

a hasznosítási művelet alapanyagául szolgáló hulladék az I. melléklet 3. szakaszában foglalt kritériumoknak megfelelő kezelésen esett át;

4.

a gyártó eleget tett a 4. és az 5. cikkben foglalt előírásoknak;

5.

a tört üveg újraolvasztási eljárásokkal történő üvegalapanyag- vagy üvegcikkgyártáshoz való felhasználásra van szánva.

4. cikk

Megfelelőségi nyilatkozat

(1)   A gyártónak vagy az importálónak minden törtüveg-szállítmányról a II. mellékletben foglalt mintának megfelelő megfelelőségi nyilatkozatot kell kiadnia.

(2)   A gyártónak vagy az importálónak a megfelelőségi nyilatkozatot el kell juttatnia a törtüveg-szállítmány következő birtokosához. A gyártónak vagy az importálónak a megfelelőségi nyilatkozat kiadásától számítva legalább egy évig meg kell őriznie annak másolatát, és azt kérésre a hatáskörrel rendelkező hatóságok rendelkezésére kell bocsátania.

(3)   A megfelelőségi nyilatkozat elektronikus formában is kiállítható.

5. cikk

Irányítási rendszer

(1)   A gyártónak a 3. cikkben említett kritériumoknak való megfelelés igazolására alkalmas irányítási rendszert kell bevezetnie.

(2)   Az irányítási rendszernek dokumentált eljárásokat kell tartalmaznia az alábbi szempontok mindegyike vonatkozásában:

a)

a hasznosítási műveletből származó tört üveg minőségének az I. melléklet 1. szakasza szerinti ellenőrzése (beleértve a mintavételt és az elemzést is);

b)

a hasznosítási művelet alapanyagául szolgáló hulladék átvételi ellenőrzése az I. melléklet 2. szakasza szerint;

c)

az I. melléklet 3. szakaszában foglalt kezelési folyamatok és technikák ellenőrzése;

d)

a tört üveg minőségének megfelelőségével kapcsolatos visszajelzések a vevőktől;

e)

az a)–c) pont szerinti ellenőrzés eredményeinek nyilvántartása;

f)

az irányítási rendszer felülvizsgálata és továbbfejlesztése;

g)

a személyzet képzése.

(3)   Az irányítási rendszernek ezenkívül elő kell írnia az I. mellékletben kritériumonként leírt sajátos ellenőrzési követelmények teljesítését.

(4)   Az irányítási rendszernek e cikk előírásaival való összhangját egy, a 765/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben (2) foglalt fogalommeghatározás szerinti és a rendelettel összhangban akkreditálást nyert megfelelőségértékelő szervezetnek vagy az 1221/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 2. cikke (20) bekezdése b) pontjában foglalt fogalommeghatározás szerinti környezetvédelmi hitelesítőnek hitelesítenie kell. A hitelesítést háromévente kell elvégezni. Egy hitelesítő szakirányú tapasztalata kizárólag akkor minősül elegendőnek az e rendelet szerinti hitelesítés elvégzéséhez, ha akkreditálása vagy engedélye kiterjed az alábbi – az 1893/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) szerinti NACE-kódokkal meghatározott – tevékenységi területekre:

* 38-as NACE-kód (hulladékgyűjtés; hulladékkezelés, -ártalmatlanítás; hulladékanyag hasznosítása), vagy

* 23.1-es NACE-kód (Üveg, üvegtermék gyártása).

(5)   Az importálónak meg kell követelnie a beszállítóitól, hogy olyan, független külső hitelesítő szervezet által hitelesített irányítási rendszert alkalmazzanak, amely megfelel az e cikk (1), (2) és (3) bekezdésében foglalt előírásoknak.

A beszállító irányítási rendszerét olyan megfelelőségértékelő szervezetnek kell hitelesítenie, amelyet egy, a 765/2008/EK rendelet 14. cikke szerint elismert testület által végzett szakértői értékelésen az adott tevékenység vonatkozásában megfelelt akkreditáló testület, vagy az 1221/2009/EK rendelettel összhangban egy, a rendelet 31. cikke alapján szakértői értékelésnek is alávetett akkreditáló vagy engedélyező testület által akkreditált vagy engedélyezett környezetvédelmi hitelesítő akkreditált.

A tevékenységüket harmadik országokban folytatni kívánó hitelesítőknek külön ilyen célú akkreditálást vagy engedélyt kell beszerezniük, összhangban a 765/2008/EK rendeletben vagy az 1221/2009/EK rendeletben foglalt, a 2011/832/EU bizottsági határozattal (5) együtt értelmezett leírásokkal.

(6)   A gyártónak az irányítási rendszerhez kérésre hozzáférést kell biztosítania a hatáskörrel rendelkező hatóságoknak.

6. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2013. június 11-től kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2012. december 10-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO


(1)  HL L 312., 2008.11.22., 3. o.

(2)  HL L 218., 2008.8.13., 30. o.

(3)  HL L 342., 2009.12.22., 1. o.

(4)  HL L 393., 2006.12.30., 1. o.

(5)  HL L 330., 2011.12.14., 25. o.


I. MELLÉKLET

A tört üvegre irányadó kritériumok

Kritériumok

Önellenőrzési követelmények

1. szakasz:   A hasznosítási műveletből származó tört üveg minősége

1.1.

A tört üvegnek meg kell felelnie egy, az üveggyártó üzemekben, újraolvasztási eljárásokkal történő üvegalapanyag- vagy üvegcikkgyártáshoz való felhasználásra vonatkozó vevői leírásnak, ipari előírásnak vagy szabványnak.

A képzett személyzet mindegyik szállítmány esetében ellenőrzi, hogy az megfelel a vonatkozó leírásnak.

1.2.

Az üvegtől különböző összetevők részaránya:

vasfémek: legfeljebb 50 ppm,

nemvasfémek: legfeljebb 60 ppm,

az üvegtől különböző nemfémes szervetlen anyagok:

legfeljebb 100 ppm az 1 mm-nél nagyobbra tört üveg esetében;

legfeljebb 1 500 ppm az 1 mm-esre vagy annál kisebbre tört üveg esetében,

szerves anyagok: legfeljebb 2 000 ppm.

Példák az üvegtől különböző nemfémes szervetlen anyagokra: kerámia, kő, porcelán, pirokerámia.

Példák szerves anyagokra: papír, gumi, műanyag, textília, fa.

A képzett személyzet mindegyik szállítmányt megtekintéssel való vizsgálatnak veti alá.

Megfelelő időközönként, amely az alkalmazott eljárás jelentős módosulása esetén felülvizsgálatra szorulhat, a tört üvegből reprezentatív mintákat kell venni, és azokat súlyelemzésnek kell alávetni az üvegtől különböző összetevők teljes részarányának megállapítása céljából. Az üvegtől különböző összetevők részarányát súlyméréssel kell megállapítani, miután az anyagokat – gondos megtekintéssel való vizsgálat mellett – mechanikus vagy kézi módszerrel (amelyik megfelelőbb) különválasztottuk.

A mintavételezéses ellenőrzés megfelelő gyakoriságát a következő tényezők figyelembevételével kell rögzíteni:

a mért értékek közötti eltérések várható alakulása (például korábbi mérések alapján),

a hasznosítási műveletben alapanyagként felhasznált üveghulladék minőségében és a további feldolgozásban tapasztalható eltérésekből fakadó kockázatok. A jól előrelátható összetételű, fogyasztás előtti üveghulladék vélhetően kevésbé gyakori ellenőrzést igényel. A többféle anyag begyűjtéséből származó üveghulladék gyakoribb ellenőrzésre szorulhat,

az ellenőrzési módszer pontossága,

az üvegtől különböző összetevőkre vonatkozó mérési eredményeknek a fenti határértékekhez való közelsége.

Az ellenőrzési gyakoriság meghatározásának folyamatát célszerű az irányítási rendszer keretében dokumentálni és ellenőrzés céljára rendelkezésre tartani.

1.3.

A tört üveg nem rendelkezhet a 2008/98/EK irányelv III. mellékletében felsorolt veszélyes tulajdonságok egyikével sem. A tört üvegnek meg kell felelnie a 2000/532/EK bizottsági határozatban (1) rögzített koncentráció-határértékeknek, és a benne jelen lévő anyagok nem léphetik túl a 850/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) IV. mellékletében foglalt koncentráció-határértékeket.

A képzett személyzet mindegyik szállítmányt megtekintéssel való vizsgálatnak veti alá. Ha a megtekintéssel való vizsgálat alapján veszélyes tulajdonságok gyanúja merül fel, további megfelelő ellenőrzési intézkedéseket kell tenni, például adott esetben mintát kell venni, és méréseket kell végezni.

A személyzetet képzésben kell részesíteni a tört üveg lehetséges veszélyes tulajdonságairól, valamint azon anyagi összetevőkről és jellemzőkről, amelyek alapján e veszélyes tulajdonságok felismerhetők.

A veszélyes tulajdonságok felismerésének folyamatát az irányítási rendszer keretében dokumentálni kell.

2. szakasz:   A hasznosítási művelet alapanyagául szolgáló hulladék

2.1.

Kizárólag olyan hulladék szolgálhat alapanyagul, amely öblösüveg, síküveg vagy ólommentes étkezési eszközök begyűjtéséből származik. Megengedhető, hogy a begyűjtött üveghulladékba kis mennyiségben más üvegtípusok is véletlenül belekerüljenek.

Az ebben a szakaszban foglalt kritériumoknak nem megfelelő üvegtartalmú hulladék felismerésére felkészített képzett személyzet minden beérkező üvegtartalmú hulladékot (megtekintéssel való vizsgálat útján) és kísérő dokumentációt átvételi ellenőrzésnek vet alá.

2.2.

Nem szolgálhat alapanyagul a vegyes települési szilárd hulladékból vagy gyógyászati hulladékból nyert üvegtartalmú hulladék.

2.3.

Nem szolgálhat alapanyagul veszélyes hulladék.

3. szakasz:   Kezelési eljárások és technikák

3.1.

Az üvegtartalmú hulladékot előzetesen be kell gyűjteni, szét kell válogatni és fel kell dolgozni, azután pedig minden egyéb hulladéktól elkülönítve kell tárolni.

3.2.

Előzőleg minden olyan kezelést (például zúzás, szétválogatás, elkülönítés vagy tisztítás) el kell végezni, amely az üvegalapanyag- vagy üvegcikkgyártáshoz való közvetlen (újraolvasztással történő) felhasználáshoz szükséges.

 


(1)  HL L 226., 2000.9.6., 3. o.

(2)  HL L 229., 2004.4.30., 1. o.


II. MELLÉKLET

Nyilatkozat a 4. cikk (1) bekezdése szerint a hulladéknak nem minősülés kritériumainak teljesüléséről

1.

A tört üveg gyártója/importálója

Név:

Cím:

Kapcsolattartó személy:

Telefon:

Fax

E-mail:

2.

a)

A tört üveg kategóriájának valamely ipari leírás vagy szabvány szerinti megnevezése vagy kódja:

b)

Az ipari leírás vagy szabvány fontosabb technikai előírásai, beleértve a hulladék jelleg megszűnésével összefüggésben az üvegtől különböző összetevőkre – a vasfémek, a nemvasfémek, az üvegtől különböző nemfémes szervetlen anyagok és a szerves anyagok részarányára – vonatkozóan előírt termékminőségi követelmények teljesülését is.

3.

A törtüveg-szállítmány megfelel a 2. pont alatt megjelölt ipari leírásnak vagy szabványnak.

4.

A szállítmány mennyisége kilogrammban:

5.

A tört üveg gyártója az 1179/2012/EU rendeletben foglaltaknak megfelelő irányítási rendszert alkalmaz, és azt akkreditált megfelelőségértékelő szervezet vagy környezetvédelmi hitelesítő, illetőleg – hulladéknak nem minősülő tört üvegnek az Unió vámterületére történő behozatala esetén – független külső hitelesítő hitelesítette.

6.

A törtüveg-szállítmány megfelel az 1179/2012/EU rendelet 3. cikkének 1–3. pontjában foglalt kritériumoknak.

7.

A szállítmány tartalma kizárólag újraolvasztási eljárásokkal történő üvegalapanyag- vagy üvegcikk-gyártáshoz való közvetlen felhasználásra van szánva.

8.

A tört üveg gyártójának/importálójának nyilatkozata:

Kijelentem, hogy a fenti adatok hiánytalanok, és legjobb tudásom szerint megfelelnek a valóságnak.

Név:

Dátum:

Aláírás:


Top