EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32002D0730

A Bizottság határozata (2002. május 30.) a 96/48/EK irányelv 6. cikkének (1) bekezdésében említett nagysebességű transzeurópai vasúti rendszer karbantartó alrendszerére vonatkozó átjárhatósági műszaki előírásokról (az értesítés a C(2002) 1946. számú dokumentummal történt)EGT vonatkozású szöveg.

OJ L 245, 12.9.2002, p. 1–36 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)
Special edition in Czech: Chapter 13 Volume 030 P. 3 - 40
Special edition in Estonian: Chapter 13 Volume 030 P. 3 - 40
Special edition in Latvian: Chapter 13 Volume 030 P. 3 - 40
Special edition in Lithuanian: Chapter 13 Volume 030 P. 3 - 40
Special edition in Hungarian Chapter 13 Volume 030 P. 3 - 40
Special edition in Maltese: Chapter 13 Volume 030 P. 3 - 40
Special edition in Polish: Chapter 13 Volume 030 P. 3 - 40
Special edition in Slovak: Chapter 13 Volume 030 P. 3 - 40
Special edition in Slovene: Chapter 13 Volume 030 P. 3 - 40
Special edition in Bulgarian: Chapter 13 Volume 037 P. 3 - 40
Special edition in Romanian: Chapter 13 Volume 037 P. 3 - 40
Special edition in Croatian: Chapter 13 Volume 010 P. 211 - 248

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 23/01/2013; hatályon kívül helyezte: 32012D0462

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2002/730/oj

32002D0730



Hivatalos Lap L 245 , 12/09/2002 o. 0001 - 0036


A Bizottság határozata

(2002. május 30.)

a 96/48/EK irányelv 6. cikkének (1) bekezdésében említett nagysebességű transzeurópai vasúti rendszer karbantartó alrendszerére vonatkozó átjárhatósági műszaki előírásokról

(az értesítés a C(2002) 1946. számú dokumentummal történt)

(EGT vonatkozású szöveg)

(2002/730/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a nagysebességű transzeurópai vasúti rendszer kölcsönös átjárhatóságáról szóló, 1996. július 23-i 96/48/EK tanácsi irányelvre [1] és különösen annak 6. cikke (1) bekezdésére,

mivel:

(1) A 96/48/EK irányelv 2. cikkének c) pontjával összhangban a nagysebességű transzeurópai vasúti rendszer strukturális vagy funkcionális alrendszerekre van felosztva. Ezeket az alrendszereket az irányelv II. melléklete írja le.

(2) Az irányelv 5. cikkének (1) bekezdésével összhangban mindegyik alrendszerre átjárhatósági műszaki előírást (ÁME) kell készíteni.

(3) Az irányelv 6. cikkének (1) bekezdésével összhangban a közös képviseleti testületnek ÁME-tervezeteket kell készítenie.

(4) A 96/48/EK irányelv 21. cikkének értelmében létrehozott bizottság a Vasutak Kölcsönös Átjárhatóságának Európai Szövetségét (AEIF) jelölte ki közös képviseleti testületként az irányelv 2. cikke h) pontjának értelmében.

(5) Az AEIF felhatalmazást kapott a karbantartó alrendszerre vonatkozó ÁME-tervezet összeállítására az irányelv 6. cikke (1) bekezdésének értelmében. Ez a felhatalmazás az irányelv 21. cikkének (2) bekezdésében megállapított eljárásnak megfelelően jött létre.

(6) Az AEIF elkészítette az ÁME-tervezetet egy bevezető jelentéssel együtt, amely az irányelv 6. cikkének (3) bekezdésében előírt költség-haszon elemzést tartalmazza.

(7) A tagállamok képviselői az irányelv által létrehozott bizottság keretében az ismertető jelentés figyelembevételével megvizsgálták az ÁME-tervezetet.

(8) Amint a 96/48/EK irányelv 1. cikke meghatározza, a nagysebességű transzeurópai vasúti rendszer kölcsönös átjárhatóságának elérésére vonatkozó feltételek érintik az infrastruktúra és a járművek tervezését, megépítését, korszerűsítését és üzemeltetését, amely hozzájárul az irányelv hatálybalépését követően üzembe helyezendő rendszer működéséhez. Az ezen ÁME hatálybalépésének időpontjában már üzemben levő infrastruktúrára és járművekre tekintettel, az ÁME-t attól az időponttól kezdődően kell alkalmazni, amikor munkát terveznek ezeken az infrastruktúrákon és járműveken. Az azonban, hogy az ÁME-t milyen mértékben alkalmazzák, változik az előrelátható munkák tartalmától és terjedelmétől, valamint a tervezett alkalmazás költségétől és hasznától függően. Az ilyen részmunkákat – annak érdekében, hogy egybeessenek a teljes átjárhatóság eléréséhez – összefüggő megvalósítási stratégiának kell alátámasztania. Ebben az összefüggésben meg kell különböztetni a korszerűsítést, felújítást és a karbantartáshoz kapcsolódó cserét.

(9) Elfogadjuk, hogy a 96/48/EK és az ÁME-ok nem vonatkoznak felújításokra vagy karbantartáshoz kapcsolódó cserére. Kívánatos azonban, hogy az ÁME vonatkozzon felújításra, mint a 2001/16/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv [2] értelmében a hagyományos vasúti rendszerre vonatkozó ÁME. Kötelező követelmény hiányában, és figyelembe véve a felújítási munka terjedelmét, a tagállamokat kérjük, hogy ahol ezt megtehetik, alkalmazzák az ÁME-t a felújításokra és karbantartáshoz kapcsolódó cserékre.

(10) Az ÁME, amely ennek a határozatnak a tárgya, nem szabja meg sajátos technológiák vagy műszaki megoldások használatát, kivéve ha ez szigorúan szükséges a nagysebességű transzeurópai vasúti hálózat átjárhatóságához.

(11) Az ÁME, amely ennek a határozatnak a tárgya, a megfelelő tervezet készítésekor rendelkezésre álló legkiválóbb szakértői ismereteken alapul. A technológia és a társadalmi követelmények fejlődése szükségessé teheti ennek az ÁME-nak a módosítását vagy kiegészítését. Adott esetben felülvizsgálati vagy frissítési eljárást kezdeményeznek a 96/48/EK irányelv 6. cikkének (2) bekezdésével összhangban.

(12) Az egyes alrendszerekre sajátosan jellemző karbantartásra vonatkozó rendelkezéseket, valamint a csökkentett üzemmódokra vonatkozó rendelkezéseket a megfelelő ÁME írja elő. A karbantartásra vonatkozó ÁME ezért csak a vonatkarbantartás logisztikai központjával kapcsolatos kérdésekre vonatkozik.

(13) Egyes esetekben az ÁME, amely ennek a határozatnak a tárgya, választást enged meg különféle megoldások között, lehetővé téve végleges vagy átmeneti kölcsönösen átjárható megoldások alkalmazását, amelyek összeegyeztethetők a meglévő helyzettel. Ezenkívül a 96/48/EK irányelv külön végrehajtási rendelkezéseket is ad bizonyos sajátos esetekben. Továbbá, az irányelv 7. cikkében előírt esetekben a tagállamoknak meg kell engedni, hogy ne alkalmazzanak bizonyos műszaki előírásokat. Szükséges ezért, hogy a tagállamok biztosítsák, hogy az infrastruktúra-nyilvántartást és a járműnyilvántartást közzétegyék és naprakésszé tegyék minden évben. Ezek a nyilvántartások felsorolják a nemzeti infrastruktúra és járművek fő jellemzőit (pl. az alapvető paramétereket) és azt, hogy azok megfelelnek-e a vonatkozó ÁME-ban előírt jellemzőknek. Ebből a célból az ÁME, amely ennek a határozatnak a tárgya, pontosan megjelöli, hogy milyen információnak kell megjelennie a nyilvántartásokban.

(14) Az e határozat tárgyát képező ÁME alkalmazásának figyelembe kell vennie sajátos kritériumokat a műszaki és üzemeltetési összeegyeztethetőségre vonatkozóan az üzembe helyezendő infrastruktúrák és járművek, valamint a hálózat között, amelybe azokat integrálják. Ezekkel az összeegyeztethetőségi követelményekkel komplex műszaki és gazdasági elemzés jár együtt, amelyet esetenként kell elvégezni. Az elemzésnek figyelembe kell vennie:

- a 96/48/EK irányelvben említett különböző alrendszerek közötti kapcsolódási pontokat,

- a fenti irányelvben említett különböző kategóriájú vonalakat és járműveket, és

- a meglévő hálózat műszaki és üzemeltetési környezetét.

Ezért lényeges stratégiát meghatározni az e határozat tárgyát képező ÁME végrehajtására, amelynek meg kell jelölnie a műszaki fokozatokat a jelenlegi hálózati feltételekről olyan helyzetre történő átmenethez, amelyben a hálózat átjárható.

(15) E határozat rendelkezései összhangban vannak a 96/48/EK irányelvvel létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 96/48/EK irányelv 6. cikkének (1) bekezdésében említett, a nagysebességű transzeurópai vasúti rendszer "karbantartó" alrendszerére vonatkozó ÁME-t elfogadta a Bizottság. Az ÁME-t e határozat melléklete tartalmazza. Az ÁME teljes mértékben alkalmazható a nagysebességű transzeurópai vasúti rendszernek a 96/48/EK irányelv I. mellékletének meghatározása szerinti infrastruktúrájára és járművekre, figyelembe véve a következő 2. cikket.

2. cikk

(1) E cikk alkalmazásában:

- "korszerűsítés": valamely alrendszernek vagy valamely alrendszer részének átalakítására irányuló nagyobb munka, amely megváltoztatja az alrendszer teljesítményét,

- "felújítás": valamely alrendszernek vagy valamely alrendszer részének a cseréjére irányuló nagyobb munka, amely nem változtatja meg az alrendszer teljesítményét,

- "karbantartáshoz kapcsolódó csere": rendszerelemek azonos funkcióval és működési jellemzővel bíró részekkel történő cseréje előre tervezett karbantartás vagy helyreállítás összefüggésében.

(2) Korszerűsítés esetén a vállalkozó dokumentációt nyújt be az érintett tagállamnak, amelyben leírja a projektet. A tagállam megvizsgálja a dokumentációt és – figyelembe véve a csatolt ÁME 7. fejezetében található végrehajtási stratégiát – eldönti (adott esetben), hogy a csatolt ÁME alkalmazására szükség van-e. Ha igen, akkor tájékoztatja a 96/48/EK irányelv értelmében létrehozott bizottságot.

(3) Felújítás és karbantartáshoz kapcsolódó csere esetén a csatolt ÁME alkalmazása szabadon választható.

3. cikk

A csatolt ÁME e határozat értesítését követő hat hónap elteltével lép hatályba.

4. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2002. május 30-án.

a Bizottság részéről

Loyola De Palacio

alelnök

[1] HL L 235., 1996.9.17., 6. o.

[2] HL L 110., 2001.4.20., 1. o.

--------------------------------------------------

MELLÉKLET

ÁTJÁRHATÓSÁGI MŰSZAKI ELŐÍRÁS A KARBANTARTÓ ALRENDSZERRE VONATKOZÓAN

1. BEVEZETÉS

1.1. MŰSZAKI ALKALMAZÁSI KÖR

Ez az ÁME a karbantartó alrendszerre vonatkozik, amely egyike a 96/48/EK irányelv II.1. mellékletében felsorolt alrendszereknek.

Ez az ÁME a hat ÁME-ből álló egység része, amely az irányelvben meghatározott mind a nyolc alrendszert magában foglalja. A "felhasználók" és "környezet" alrendszerre vonatkozó előírásokat, amelyek az alapvető követelményeknek megfelelően a nagysebességű transzeurópai vasúti rendszer kölcsönös átjárhatóságának biztosításához szükségesek, a vonatkozó ÁME tartalmazza.

A karbantartó alrendszerre vonatkozó további információkat a 2. fejezet tartalmazza.

1.2. TERÜLETI HATÁLY

Ezen ÁME területi hatálya a nagysebességű transzeurópai vasúti rendszer, a 96/48/EK irányelv I. mellékletében leírtak szerint.

Utalni kell különösen a transzeurópai közlekedési hálózat fejlesztésére vonatkozó közösségi iránymutatásokról szóló, 1996. július 23-i 1692/96/EK európai parlamenti és tanácsi határozatban, valamint ugyanannak a határozatnak a 21. cikkben előírt felülvizsgálat eredményeképp létrejött frissítésében leírt transzeurópai vasúti hálózat vasútvonalaira.

1.3. EZEN ÁME TARTALMA

Az 5. cikk (3) bekezdésével és a 96/48/EK irányelv I. mellékletének 1.b) pontjával összhangban ez az ÁME:

a) meghatározza az alrendszerekre és azok kapcsolódási pontjaira vonatkozó alapvető követelményeket (3. fejezet);

b) meghatározza az említett irányelv II. mellékletének 3. pontjában leírt alapvető paramétereket, amelyek szükségesek az alapvető követelmények teljesítéséhez (4. fejezet);

c) meghatározza a feltételeket, amelyeket teljesíteni kell az előírt működési jellemzők teljesítéséhez a következő kategóriájú vonalak esetében (4. fejezet):

- I. kategória: kifejezetten nagysebességű vasúti közlekedésre, általában legalább 250 km/h sebességre kiépített vasútvonalak,

- II. kategória: kifejezetten nagysebességű vasúti közlekedésre, legalább 200 km/h sebességre korszerűsített vonalak,

- III. kategória: kifejezetten nagysebességű vasúti közlekedésre korszerűsített, a domborzati vagy városkörnyezeti adottságok miatt speciális kiépítésű vasútvonalak, amelyeken a sebességet a helyi adottságoknak megfelelően kell meghatározni.

d) végrehajtási rendelkezéseket állapít meg néhány sajátos esetben (7. fejezet);

e) meghatározza a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemeket és a kapcsolódási pontokat, amelyekre az európai előírásoknak – az európai szabványokat is beleértve – ki kell terjedniük, és amelyekre szükség van az átjárhatóság megvalósításához a nagysebességű transzeurópai vasúti rendszeren belül az alapvető követelmények teljesítése során (5. fejezet);

f) megállapítja minden vizsgált esetben, hogy a 93/465/EGK határozatban meghatározott modulok közül melyik modult, vagy értelemszerűen melyik sajátos eljárást kell alkalmazni annak a meghatározására, hogy a kölcsönös átjárhatóságot lehető tevő rendszerelemek megfelelők-e vagy alkalmazhatóak-e, valamint megállapítja az alrendszerek EK-hitelesítését (6. fejezet).

2. AZ ALRENDSZER MEGHATÁROZÁSA ÉS ALKALMAZÁSI KÖRE

Ennek a műszaki előírásnak a célja a műszaki és szabályozási előírások meghatározása a szükséges és megfelelő eljárásokkal együtt a "karbantartó" alrendszer rendszerelemeire és a kapcsolódási pontokra, amelyekre szükség van az európai nagysebességű hálózat kölcsönös átjárhatóságának szavatolásához a "karbantartó" alrendszer alapvető követelményeinek megfelelően.

A karbantartó alrendszerrel érintett tartomány és a hozzátartozó műszaki előírás alkalmazási területének a meghatározása a karbantartó vagy ellenőrzési műveletekből származik, amelyeket általános gyakorlatként kell alkalmazni a kölcsönös átjárhatóság követelményeinek teljesítésére.

tekintettel az európai nagysebességű hálózat földrajzi szerkezetére, valamint az utazási sebességre, amellyel a vonatok közlekednek, beosztást lehet készíteni úgy, hogy minden vonat rendszeres időközönként visszatérhessen a származási országában kijelölt bázisra, ahol az összes karbantartó műveletet a nagysebességű vonat tervezésének és megbízhatóságának megfelelő gyakorisággal végzik el. Már a nagysebességű vonat tervezése nagy megbízhatóságú műszaki megoldásokat és megfelelő redundanciával számoló funkcionális felépítést egyesít magában olyan magas szintű rendelkezésre állással, amely messze meghaladja az egy vagy két mozdonnyal közlekedő hagyományos szerelvényekét. Ezenkívül, automatikus leválasztó berendezéssel ellátott ellenőrző vagy vizsgálókészülékek könnyítik meg a szerelvények aktuális üzemi állapotának a meghatározását, hogy az úgy legyen alakítható, hogy a kereskedelmi szolgáltatás folytatható legyen a karbantartó központba való visszatérésig.

Azokat a feltételeket, amelyekkel javítási munka végezhető úgy, hogy a jármű biztonságosan visszatérhessen az egyeztetett karbantartó állomásra, valamint a korlátozott üzemképességű járművek különleges üzemeltetési feltételeit az infrastruktúra működtetői és a vasúti vállalkozások között esetenként kell egyeztetni a járművek sajátos jellemzői és a forgalmi szabályok, illetve az érintett ország rendeleteinek megfelelően.

Semmiképpen nem szabad jelentősebb helyreállítást (kivéve, ha sajátos körülmények követelik meg, ld. az ÁME I. mellékletét) vagy ellenőrzést végezni a kijelölt szerelvény-karbantartó létesítményen kívül. Ennek eredményeképpen ezen ÁME alá tartozó szerelvény-karbantartó logisztikai létesítményeket kifejezetten az átjárhatóságot biztosító műveletekre kell korlátozni. Ilyen műveletek a fogyóanyagok (víz és homok) feltöltése, takarítás (a szerelvényen belül és kívül), valamint az illemhely ürítése.

Az ÁME alá tartozó minden alrendszerre vonatkozó sajátos karbantartó intézkedéseket általában, ha azokra egyáltalán szükség van, a megfelelő ÁME-ban kell előírni.

A szerelvények megbízhatósága és funkcionális felépítése, valamint az alkalmazott karbantartó szervezet tekintetében a karbantartást úgy kell megszervezni, hogy megfeleljen a szerelvény gazdaságos és nyereséges üzemeltetésének.

Ebből a szempontból a "karbantartó" átjárhatósági műszaki előírás (ÁME) alkalmazási területébe tartozó berendezések azok, amelyeknek a feladata a következő:

- a szerelvény takarítása kívül és belül,

- zártrendszerű illemhelyek karbantartása,

- fogyóeszközök (víz és homok) feltöltése.

3. ALAPVETŐ KÖVETELMÉNYEK

3.1. A 96/48/EK irányelv 4 cikkének (1) bekezdésével összhangban, a nagysebességű transzeurópai vasúti rendszernek, alrendszereinek és kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemeinek teljesítenie kell az ezen irányelv III. mellékletében előírt vonatkozó alapvető követelményeket.

3.2. Az alapvető követelmények a következőkre vonatkoznak:

- biztonság,

- megbízhatóság és rendelkezésre állás,

- egészségvédelem,

- környezetvédelem,

- műszaki összeegyeztethetőség.

A 96/48/EK irányelv szerint az alapvető követelmények általános érvényűek lehetnek, és a teljes nagysebességű transzeurópai vasúti rendszerre alkalmazandók, valamint sajátos jellemzőket tartalmazhatnak minden alrendszerre és azok rendszerelemeire.

3.3. A "karbantartó" alrendszerre (a kölcsönösen átjárható nagysebességű szerelvényeket kezelő karbantartó központokban alkalmazott berendezések és eljárások) vonatkozóan előírt sajátos követelmények az ezen irányelv III. mellékletében megállapított szempontok alapján és azon túlmenően a következők:

– Biztonság

1.1.1. alapvető követelmény:

"A biztonsági szempontból meghatározó jelentőségű rendszerelemek, és különösen a vonatforgalomban résztvevő rendszerelemek tervezését, gyártását, összeszerelését, karbantartását és ellenőrzését úgy kell elvégezni, hogy az a hálózatra előírt szinten garantálja a biztonságot még az adott korlátozott üzemmód által meghatározott helyzetekben esetén is."

Ennek az alapvető követelménynek a teljesülése akkor tekinthető elértnek, ha az ezen ÁME 4.2.2.2.5. pontja (homokfeltöltő berendezés) előírásainak való megfelelés tanúsítva van.

1.1.2. alapvető követelmény:

"A kerék/sín kapcsolatra vonatkozó paramétereknek a legnagyobb megengedett sebesség mellett is meg kell felelniük a futásstabilitási követelményeknek, amelyekre a biztonságos közlekedés szavatolásához szükség van."

Ez az alapvető követelmény nem vonatkozik a karbantartó alrendszerre.

1.1.3. alapvető követelmény:

"A felhasznált alkotóelemek teljes üzemidejük során álljanak ellen az előírt normál vagy kivételes igénybevételeknek. A véletlen hibák biztonságra káros következményeit megfelelő eszközökkel korlátozni kell."

Ez az alapvető követelmény nem vonatkozik a karbantartó alrendszerre.

1.1.4. alapvető követelmény:

"A helyhez kötött létesítményeket és a járműveket úgy kell tervezni, a felhasznált anyagokat úgy kell megválasztani, hogy tűz esetén korlátozzák a tűz továbbterjedését és a füst, valamint mérgező gázok és gőzök keletkezését, terjedését és hatását."

A karbantartó alrendszer helyhez kötött létesítményei esetében ezek az alapvető követelmények akkor tekinthetők teljesítettnek, ha ezeknek a berendezéseknek a nemzeti rendeletekkel való megfelelőségét bizonyítják.

1.1.5. alapvető követelmény:

"Az utasok által kezelt eszközöket úgy kell kialakítani, hogy ne veszélyeztessék a biztonságot még akkor sem, ha az utasok előreláthatóan nem tartják be a vonatkozó utasításokat."

Ez az alapvető követelmény nem vonatkozik a "karbantartó" alrendszerre.

– Megbízhatóság és rendelkezésre állás

1.2. alapvető követelmény:

"A rögzített vagy mozgó elemek ellenőrzését és karbantartását úgy kell megszervezni, elvégezni és mennyiségileg meghatározni, hogy megőrizzék működőképességüket a tervezett feltételek mellett."

A nagysebességű szerelvények tervezése nagy megbízhatóságú műszaki megoldásokat és funkcionális felépítést egyesít magában, beépített redundanciával, amely a szerelvény maximális rendelkezésre állását biztosítja. Ezenkívül automatikus leválasztó berendezéssel egyesített ellenőrző vagy vizsgálókészülékek könnyítik meg a szerelvények aktuális üzemállapotának a megismerését, és lehetővé teszik annak összeállítását úgy, hogy a kereskedelmi szolgáltatás folytatható legyen a karbantartó központba való visszatérésig.

Következésképpen nincs szükség külön intézkedésre a "karbantartó" alrendszer tekintetében a szerelvény megbízhatóságának és rendelkezésre állásának a biztosításához az alapvető követelmények összefüggésében.

– Egészségvédelem

1.3.1. alapvető követelmény:

"A vonatokban és a vasúti építményekben tilos olyan anyagokat felhasználni, amelyek felhasználásuk módjánál fogva veszélyeztethetik azon személyek egészségét, akik hozzájuk férhetnek."

A karbantartó alrendszer helyhez kötött létesítményei esetében ez az alapvető követelmény akkor tekinthető teljesítettnek, ha ezeknek a berendezéseknek az EK-irányelvek és nemzeti rendeletek szerinti megfelelőségét bizonyítják.

1.3.2. alapvető követelmény:

"A felhasznált anyagokat úgy kell kiválasztani, alkalmazni és felhasználni, hogy különösen tűz esetén korlátozzák az egészségre ártalmas és veszélyes gőzök vagy gázok kibocsátását."

A karbantartó alrendszer helyhez kötött létesítményei esetében ez az alapvető követelmény akkor tekinthető teljesítettnek, ha ezeknek a berendezéseknek a nemzeti rendeletek szerinti megfelelőségét bizonyítják.

2.5.1. alapvető követelmény:

"A karbantartó központokban alkalmazott műszaki berendezések és eljárások nem veszélyeztethetik az emberek egészségét."

A karbantartó alrendszer helyhez kötött létesítményei esetében ez az alapvető követelmény akkor tekinthető teljesítettnek, ha ezeknek a berendezéseknek a nemzeti rendeletek szerinti megfelelőségét bizonyítják.

– Környezetvédelem

1.4.1. alapvető követelmény:

"A nagysebességű transzeurópai vasúti rendszer létesítésének és működtetésének környezeti hatásait értékelni kell, és figyelembe kell venni a rendszer tervezésekor a hatályban lévő közösségi rendelkezésekkel összhangban."

Ez az alapvető követelmény nem vonatkozik a "karbantartó" alrendszerre.

1.4.2. alapvető követelmény:

"A vonatokban és vasúti építményekben felhasznált anyagok – különösen tűz esetén – nem bocsáthatnak ki olyan gőzöket és gázokat, amelyek ártalmasak és veszélyesek a környezetre."

A karbantartó alrendszer helyhez kötött létesítményei esetében ez az alapvető követelmény akkor tekinthető teljesítettnek, ha ezeknek a berendezéseknek a nemzeti rendeletek szerinti megfelelőségét bizonyítják.

1.4.3. alapvető követelmény

"A járműveket és az energiaellátó rendszert úgy kell megtervezni és megépíteni, hogy elektromágneses szempontból kompatibilis legyen azokkal a létesítményekkel, berendezésekkel, valamint a nyilvános és magánhálózatokkal, amelyeknél interferencia jön létre."

Ez az alapvető követelmény nem vonatkozik a karbantartó alrendszerre.

2.5.2. alapvető követelmény:

"A karbantartó központokban alkalmazott műszaki berendezések és eljárások nem haladhatják meg a megengedhető zavaró rezgések szintjét a szomszédos környezet tekintetében."

A karbantartó alrendszer helyhez kötött létesítményei esetében ez az alapvető követelmény akkor tekinthető teljesítettnek, ha ezeknek a berendezéseknek a nemzeti rendeletek szerinti megfelelőségét bizonyítják.

– Műszaki összeegyeztethetőség

1.5. alapvető követelmény:

"A pályalétesítmények műszaki jellemzői legyenek összeegyeztethetők egymással és a nagysebességű transzeurópai vasúti rendszerben közlekedő vonatok műszaki jellemzőivel.

Ha ezeknek a jellemzőknek a betartása nehéznek bizonyul a hálózat egyes szakaszain, olyan ideiglenes megoldásokat lehet megvalósítani, amelyek biztosítják a jövőbeli összeegyeztethetőséget."

Ez az alapvető követelmény akkor tekinthető teljesítettnek, ha az ezen ÁME 4. fejezetének 4.2.2.1., 4.2.2.2.1., 4.2.2.2.2. és 4.2.2.2.4. pontja, valamint 5. fejezetének 5.3.1. és 5.3.5. pontja szerinti megfelelőséget bizonyítják.

2.5.3. alapvető követelmény:

"A nagysebességű vonatokat kezelő karbantartó felszerelés olyan legyen, hogy lehetővé tegye a biztonságos, egészséges és kényelmes munkavégzést minden olyan vonaton, amelyre azt tervezték."

Ez az alapvető követelmény akkor tekinthető teljesítettnek, ha ezen ÁME 4. fejezetének 4.2.2.1., 4.2.2.2.1., 4.2.2.2.2., 4.2.2.2.4., 4.2.2.2.5. és 4.2.2.2.6. pontja, valamint 5. fejezetének 5.3.1. és 5.3.5. pontja szerinti megfelelőséget bizonyítják.

3.4. Annak az ellenőrzése, hogy az alrendszerre és rendszerelemeire vonatkozó alapvető követelmények teljesültek-e, a 96/48/EK irányelvben megállapított rendelkezéseknek megfelelően történik.

4. AZ ALRENDSZER JELLEMZÉSE

A 96/48/EK irányelv rendelkezéseinek hatálya alá tartozó nagysebességű transzeurópai vasúti rendszer, amelynek része a karbantartó alrendszer, integrált rendszer, amelynek a koherenciáját a rendszer átjárhatóságának a biztosítása érdekében ellenőrizni kell különösen az alapvető paraméterek, a kapcsolódási pontok és a teljesítményszintek tekintetében.

Az átjárhatóság tekintetében a karbantartó alrendszer jellemzése a következő:

4.1. A "KARBANTARTÓ" ALRENDSZER ALAPVETŐ PARAMÉTEREI

A karbantartó alrendszert nem jellemzik a 96/48/EK irányelv II. mellékletében (3. szakasz) felsorolt alapvető paraméterek.

4.2. A KARBANTARTÓ ALRENDSZER KAPCSOLÓDÁSI PONTJAI

4.2.1. Alrendszer kapcsolódási pont

A műszaki összeegyeztethetőség tekintetében a karbantartó alrendszer kapcsolódási pontjai a következőkkel vannak kapcsolatban:

- az infrastruktúra alrendszer,

- a járműalrendszer.

4.2.2. Ezen kapcsolódási pontok jellemzői:

4.2.2.1. Kapcsolódási pont az infrastruktúra alrendszerhez

- Kocsitároló vágányok

- A kocsitároló vágányok felett felső vezetéknek kell lennie a vonat tápenergia-ellátásához.

- Geometriai jellemzőiknek (beleértve a hosszat) összhangban kell lenniük az ÁME 4.3.3.5. pontjának előírásaival.

- Illemhelyürítő targonca használata esetén a vágányok középvonala között a távolságnak 6 m-nek kell lennie, és a targoncák részére pályáról kell gondoskodni.

4.2.2.2. Kapcsolódási pont a járműalrendszerhez

4.2.2.2.1. Vasúti szerelvény külsejét tisztító felszerelés

- Legyen lehetőség a vezetőfülke elülső ablakainak a tisztítására mind a földről, mind egy 550 mm-es és 760 mm-es állványról megfelelő tisztító berendezés használatával (különös tekintettel az egészségvédelmi és biztonsági szempontokra), minden állomáson és létesítménynél, ahol a vonat megáll, vagy ahol tárolják.

- Ha a tisztításhoz gépeket használnak, azoknak alkalmasnak kell lenniük egy- vagy kétszintes vasúti szerelvények külső oldalainak tisztítására a következő magasságokban:

- 1000–3500 mm-es egyszintes szerelvények esetén,

- 500–4300 mm-es kétszintes szerelvények esetén.

Legyen lehetőség annak a sebességnek a beállítására, amellyel a szerelvény a vonatmosó berendezésen áthalad, az egyes mosó berendezésektől függően, azaz 4 és 6 km/h között.

- A vonatok mosására felhasznált termékek feleljenek meg a helyi környezetvédelmi rendeleteknek.

4.2.2.2.2. Illemhelyürítő rendszerek

- A vasúti szerelvény illemhelyének a technológiája tegye lehetővé a zárt (friss vagy újra hasznosított vizet használó) illemhelyek háromnaponkénti ürítését úgy, hogy az ürítési műveletet ütemterv szerint lehessen végezni kijelölt tárolóhelyeken.

- Az illemhelyürítő (rögzített vagy mobil) berendezések feleljenek meg vagy az egyik, vagy a másik zárt rendszer jellemzőinek.

- Mobil targoncát lehet használni ürítéshez szükség esetén, amely lehetővé teszi, hogy a jármű folytassa kereskedelmi szolgáltatását addig, amíg vissza nem tér a hazai tárolóhelyére.

- Az összes szükséges mobil targonca a következő funkciókat végzi el:

- szívás (a vákuum határértéke 0,2 bar),

- öblítés (csak zárt illemhelyürítő berendezésre),

- előtöltés vagy feltöltés adalékkal (csak zárt illemhelyürítő berendezésre),

- ürítés.

4.2.2.2.3. Vasúti szerelvény belsejét takarító berendezés

- 230 V 50 Hz, 3000 VA elektromos tápenergia csatlakozót kell elhelyezni minden kocsin az ipari takarító berendezések energiaellátása céljából. Ennek a tápenergiának a vasúti szerelvény minden kocsiján egyidejűleg rendelkezésre kell állnia. Az elektromos csatlakozóaljzatokat a vonat belsejében úgy kell elosztani, hogy a kocsi egyetlen takarítandó része se legyen 12 m-nél nagyobb távolságban valamelyik aljzattól.

4.2.2.2.4. Vízfeltöltő berendezés

- Az átjárható hálózaton az új vízellátó berendezést ivóvízzel kell ellátni a 98/83/EK irányelv szerint, és üzemmódjának biztosítania kell, hogy ezekben a felszerelésekben a rögzített rész utolsó eleménél szolgáltatott víz minősége feleljen meg ugyanezen irányelvben az emberi fogyasztásra szánt vízre előírt minőségnek.

4.2.2.2.5. Homokfeltöltő berendezés

- A homokládákat rendszerint a tervszerű karbantartó műveletek során töltik fel a vasúti szerelvény karbantartását végző szakműhelyekben. Szükség esetén azonban az ilyen felhasználásra vonatkozó helyi előírásoknak megfelelő homokot kell rendelkezésre bocsátani a homokládák feltöltésére, hogy a vasúti szerelvény folytathassa kereskedelmi szolgáltatását, amíg vissza nem tér a karbantartó központjába.

4.2.2.2.6. Külön követelmények vonatok tárolására

A vonatokat úgy kell megtervezni, hogy:

- tárolás során a vasúti szerelvény a járművekre vonatkozó ÁME-ban előírt zajszintet ne lépje túl,

- időszaki ellenőrzésre ne legyen szükség, ha a szerelvények feszültség alatt vannak,

- különféle funkcionális szintre legyenek konfigurálhatók (készenlét, előkészület stb.),

- feszültség hiánya ne okozzon kárt a vonat egyik alkotóelemében sem,

- ha tárolják, a vonatot biztonságosan rögzíteni kell váratlan elmozdulás ellen.

A szerelvényekben különösen rögzítőfékeket kell beépíteni a helyi üzemeltetési szabályok betartása érdekében, ha ilyen fékek használata követelmény.

4.2.3. Szabályozási és üzemeltetési rendelkezések

A nagysebességű transzeurópai vasúti rendszer koherenciájának biztosítása érdekében a fent említett kapcsolódási pontok esetében a következő szabályozási és üzemeltetési követelményeket kell figyelembe venni:

(Nincs)

4.3. A KARBANTARTÓ ALRENDSZER ELŐÍRT TELJESÍTMÉNYE

A teljesítménnyel kapcsolatos kritériumok, amelyeket a karbantartó alrendszernek teljesítenie kell, megfelelnek a nagysebességű transzeurópai vasúti rendszer következő vonalkategóriáira előírt teljesítménynek:

- kifejezetten nagysebességű vasúti közlekedés céljából épített vonalak,

- kifejezetten nagysebességű vasúti közlekedés céljából korszerűsített vonalak,

- kifejezetten nagysebességű vasúti közlekedés céljából korszerűsített, különleges jellemzőkkel rendelkező vonalak.

A karbantartó alrendszer esetében a teljesítménnyel kapcsolatos követelmények ugyanazok mindhárom kategóriába tartozó vonal esetében.

5. A KÖLCSÖNÖS ÁTJÁRHATÓSÁGOT LEHETŐVÉ TEVŐ RENDSZERELEMEK

5.1. A 96/48/EK irányelv 2. cikkének d) pontja szerint az átjárhatóság rendszerelemei "valamely alrendszerbe beépített vagy beépítendő berendezés olyan elemi alkatrésze, alkatrészcsoportja, részegysége vagy teljes szerelvénye, amelytől a nagysebességű transzeurópai vasúti rendszer átjárhatósága vagy közvetlenül, vagy közvetve függ."

5.2. A kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek a 96/48/EK irányelv vonatkozó rendelkezései alá tartoznak, és a következők vonatkoznak erre az ÁME-ra:

- illemhelyürítő rendszerek: csatlakozások,

- berendezés a vasúti szerelvény belsejének takarításához: elektromos aljzatok,

- berendezés víz és homok utántöltésére: víztöltő (beömlő) illesztő csatlakozók.

5.3. Ezek a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek a teljesítménnyel kapcsolatos követelmények formájában megfogalmazott előírások tárgyát képezik. A megfelelőségértékelés és/vagy alkalmazhatósági értékelés elsősorban a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek érintkezési követelményeire koncentrál, a tervezésre vagy a leíró jellemzőkre való utalás kivételes.

5.3.1. Az illemhelyürítő rendszer csatlakozói rendszerelemére a következők az előírások:

- A csatlakozások (3'' az ürítéshez és 1'' az öblítéshez) és tömítéseik feleljenek meg a IV. melléklet 1., illetve 2. ábrájának.

5.3.2. Az illemhelyürítő rendszer csatlakozói rendszerelemének kapcsolódási pontjaira a következők jellemzők:

(Nincs)

5.3.3. A vasúti szerelvény belsejét takarító berendezésre, az elektromos csatlakozóaljzatok rendszerelemére a következő előírások vonatkoznak:

- A belső csatlakozóaljzatok feleljenek meg az EN 60309.1 szabványban meghatározott méreteknek, és az EN 60309.2 szabvány 22. oldalán az aljzat jellemző méreteinek (aljzat két pólussal + földelő csatlakozóval) és az EN 50153 szabvány 8.3.1. és 8.3.1.1. szakaszában előírt jellemzőknek.

5.3.4. A vasúti szerelvény belsejét takarító berendezés kapcsolódási pontjaira, az elektromos csatlakozóaljzatok rendszerelemére a következők jellemzők:

(Nincs)

Amennyiben a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemre vonatkozó előírásokban a vasúti szerelvény belsejét takarító berendezés, az elektromos csatlakozók hivatkoznak az európai szabványosítási szervezetek – CEN, Cenelec és ETSI – által kidolgozott európai előírásokra a Bizottság útmutatása szerint, az utóbbi előírásokat teljesítmény alapon és csak kivételesen előíró alapon kell megfogalmazni.

A vonatkozó európai előírások a következők:

- EN 60309.1 szabvány,

- EN 60309.2 szabvány (22. oldal),

- EN 50153 szabvány (8.3.1 és 8.3.1.1 szakasz),

- 98/83/EK irányelv (a víz minősége).

5.3.5. A vízfeltöltő adapterekre mint kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemre a következő előírások vonatkoznak:

- A vízfeltöltő adapterek feleljenek meg az V. melléklet 3. ábrájának.

5.3.6. A vízfeltöltő adapterek kapcsolódási pontjaira, mint kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemre a következők jellemzők:

(Nincs)

6. A MEGFELELŐSÉG ÉS/VAGY ALKALMAZHATÓSÁG ÉRTÉKELÉSE

6.1. KÖLCSÖNÖS ÁTJÁRHATÓSÁGOT LEHETŐVÉ TEVŐ RENDSZERELEMEK

6.1.1. Megfelelőségértékelési eljárások (modulok)

A kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelem megfelelőségének megállapítására vonatkozó értékelési eljárást az ezen ÁME 5. fejezetének meghatározása szerint az ezen ÁME III. mellékletében előírt modulok alkalmazásával kell elvégezni.

A megfelelőségértékelési eljárásokat, a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemekre vonatkozó vizsgálati módszerek leírásait: az illemhelyürítő rendszer csatlakozásait, a vasúti szerelvény belsejét takarító berendezést (elektromos csatlakozóaljzatok) és vízfeltöltő adaptereket, az ezen ÁME 5. fejezetének meghatározása szerint, az ezen ÁME II. mellékletének II1., II.2. és II.3. táblázata ismerteti.

Amennyiben az ezen ÁME III. mellékletében előírt modulok megkövetelik, valamely kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelem megfelelőségének értékelését bejelentett szervezetnek kell jóváhagynia, ha azt szükségessé teszi az eljárás, amely alapján a gyártó vagy a Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője a kérelmet benyújtotta.

A kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelem gyártójának vagy a Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselőjének EK-megfelelőségi nyilatkozatot kell megfogalmaznia a 96/48/EK irányelv 13. cikkének (1) bekezdésével, valamint IV. mellékletének 3. fejezetével összhangban, mielőtt a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemet forgalomba hozza. Az alkalmazhatóságra vonatkozó EK-nyilatkozatra nincs szükség a karbantartó alrendszer kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemeihez.

6.1.2. Modulok alkalmazása

Megfelelőségértékelés

A karbantartó alrendszer minden egyes kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemére vonatkozó értékelési eljárás esetében a gyártó vagy a Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője az ezen ÁME III. mellékletében (III.1) megjelölt belső gyártásellenőrzési eljárást alkalmazza.

Az értékelési eljárások meghatározása

Az értékelési eljárásokat az ezen ÁME III. melléklete határozza meg.

A megfelelőségértékelés kiterjed ezen ÁME II. mellékletének II.1., II.2. és II.3. táblázatában X-szel megjelölt fázisokra és jellemzőkre.

6.2. KARBANTARTÓ ALRENDSZER

6.2.1. Értékelési eljárások (modulok)

Az ajánlatkérő vagy a Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője kérelmére a bejelentett szervezet elvégzi az EK-hitelesítést a 96/48/EK irányelv 18. cikkének (1) bekezdésével és VI. mellékletével, valamint a vonatkozó modulok rendelkezéseivel összhangban az ezen ÁME III. mellékletének előírása szerint.

Ha az ajánlatkérő bizonyítani tudja, hogy az előző alkalmazásokkal kapcsolatban elvégzett vizsgálatok vagy ellenőrzések érvényben maradnak az új alkalmazás esetében, a bejelentett szervezet figyelembe veszi azokat a megfelelőségértékelésnél.

A karbantartó alrendszer EK-hitelesítésre vonatkozó értékelési eljárást, az előírások felsorolását és a hitelesítési eljárások leírását az ezen ÁME II. mellékletének II.4. táblázata tartalmazza.

Amennyiben ebben az ÁME-ban elő van írva, a karbantartó alrendszer EK-hitelesítése figyelembe veszi a karbantartó alrendszernek a nagysebességű transzeurópai vasúti rendszer más alrendszereihez kapcsolódó kapcsolódási pontjait.

Az ajánlatkérő megfogalmazza a karbantartó alrendszerre vonatkozó EK-hitelesítési nyilatkozatot a 96/48/EK irányelv 18. cikkének (1) bekezdésével és V. mellékletével összhangban.

6.2.2. Modulok alkalmazása

6.2.2.1. Helyhez kötött létesítmények

A karbantartó alrendszerre (helyhez kötött létesítmények) vonatkozó hitelesítési eljárás esetében az ajánlatkérő vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselője választhat a következők közül:

- az ezen ÁME III. mellékletében (III.5.) megjelölt egyedi hitelesítési eljárás (SG-modul), vagy

- az ezen ÁME III. mellékletében (III.6.) megjelölt teljes minőségbiztosítás, tervellenőrzési eljárással (SH2-modul).

Az SH2-modult csak akkor lehet választani, ha a hitelesítendő alrendszerprojekthez hozzájáruló összes tevékenység (tervezés, gyártás, összeszerelés, telepítés) valamely bejelentett szervezet által jóváhagyott és felügyelt tervezési, termelési, végtermék-ellenőrzési és -vizsgálati minőségügyi rendszer alá tartozik.

Az értékelés kiterjed az ezen ÁME II. mellékletének II.4. táblázatában megjelölt fázisokra és jellemzőkre.

6.2.2.2. Fedélzeti felszerelések

A karbantartó alrendszerre (fedélzeti felszerelések) vonatkozó hitelesítési eljárás esetében az ajánlatkérő vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselője választhat a következők közül:

- a tervezési és fejlesztési fázisra vonatkozóan az ezen ÁME III. mellékletében (III.2.) megjelölt típusvizsgálati eljárás (SB-modul) a következővel együtt:

- a termelési fázisra vonatkozóan a termelés minőségbiztosítási eljárása (SD-modul) a III. melléklet (III.3.) szerint vagy az ezen ÁME III. mellékletében (III.4.) megjelölt termékellenőrzési eljárás (SF-modul) vagy

- az összes fázisra vonatkozóan az ezen ÁME III. mellékletében (III.6.) megjelölt teljes minőségbiztosítás tervellenőrzési eljárással (SH2-modul).

Az SD-modult csak akkor lehet választani, ha a hitelesítendő alrendszerprojekthez hozzájáruló összes tevékenység (gyártás, összeszerelés, telepítés) valamely bejelentett szervezet által jóváhagyott és felügyelt termelési, végtermék-ellenőrzési és -vizsgálati minőségügyi rendszer alá tartozik.

Az SH2-modult csak akkor lehet választani, ha a hitelesítendő alrendszerprojekthez hozzájáruló összes tevékenység (tervezés, gyártás, összeszerelés, telepítés) valamely bejelentett szervezet által jóváhagyott és felügyelt tervezési, termelési, végtermék-ellenőrzési és -vizsgálati minőségügyi rendszer alá tartozik.

Az értékelés kiterjed az ezen ÁME II. mellékletének II.5. táblázatában feltüntetett összes fázisra és jellemzőre.

7. A KARBANTARTÓ ÁME VÉGREHAJTÁSA

7.1. VÉGREHAJTÁSI ELJÁRÁS ÉS ÜTEMEZÉS

7.1.1. Eljárás

A karbantartó berendezésre vonatkozó előírás végrehajtása a következő általános lépésekből áll:

1. lépés

A járműfordulótervet mind az infrastruktúra működtetője, mind a vasúti vállalkozás megvizsgálja.

2. lépés

Mind az infrastruktúra működtetője, mind a vasúti vállalkozás gazdasági tanulmányt készít, amelynek alapján módosítható az eredeti fordulóterv.

7.1.2. Ütemezés

mivel:

- időre van szükség a helyhez kötött létesítmények megépítéséhez és átalakításához, valamint a mobil illemhelyürítő targoncák üzembe helyezéséhez, és

- a már meglévő helyhez kötött létesítmények átjárhatósági követelményeknek való megfelelése csak akkor lehetséges, ha azt hosszú távú felújítási és javítási tervbe építik be,

ezért a végrehajtás ütemezését egyeztetni kell az infrastruktúra működtetője és a vasúti vállalkozás között.

Különösen, ha a vasúti vállalkozás átjárható útvonal üzemeltetését szándékozik elkezdeni a fenti feltételekkel nem összeegyeztethető időn belül, akkor az infrastruktúra működtetője és a vasúti vállalkozás ideiglenes megoldásokban állapodik meg (például ideiglenes szerelvényfordulók kidolgozása).

7.1.3. Karbantartó berendezés megvalósítása (minden kategóriájú vonalra)

7.1.3.1. Tárolóvágányok

Első lépés: az infrastruktúra működtetője és a vasúti vállalkozás közösen megvizsgálja a vasúti vállalkozás által javasolt szerelvényfordulókat, és a vizsgált útvonalon meghatározza a kölcsönösen átjárható hálózatnak azokat a területeit, ahol a vasúti szerelvényeket (a szerelvényfordulóknak megfelelően) tárolni kell, és azt, hogy hol nincs (vagy nincs elegendő) tárolóvágány, amely megfelel az ÁME követelményeinek.

Második lépés: az infrastruktúra működtetője és a vasúti vállalkozás közösen gazdasági vizsgálatot végez, amely esetleg a szerelvényfordulók módosításához vezethet. Ezek a vasúti szerelvényeket tároló területek számával és/vagy helyével kapcsolatos módosítások minimálisra csökkentik a megépítendő új (a karbantartó ÁME-nak megfelelő) tárolóvágányok számát, valamint a már meglévő tárolóvágányok számát is, amelyeket az ezen ÁME-nak megfelelővé kell tenni.

7.1.3.2. Vízellátó felszerelések

Első lépés: az infrastruktúra működtetője és a vasúti vállalkozás közösen megvizsgálja a vasúti vállalkozás által javasolt szerelvényfordulókat, és a vizsgált útvonalon meghatározza az átjárható hálózatnak azokat a területeit, ahol a vasúti szerelvényeket (a szerelvényfordulóknak megfelelően) el kell látni vízzel, és azt, hogy hol nincs (vagy nincs elegendő) vízellátó felszerelés, amely megfelel az ÁME követelményeinek.

Második lépés: az infrastruktúra működtetője és a vasúti vállalkozás közösen gazdaságossági vizsgálatot végez, amely esetleg a szerelvényfordulók módosításához vezethet. Ezek a módosítások, amelyek azoknak a területeknek a számára és/vagy helyére vonatkoznak, ahol a vasúti szerelvényt vízzel ellátják, minimálisra csökkentik a megépítendő új (a karbantartó ÁME-nak megfelelő) vízellátó felszerelések számát, valamint a már meglévő felszerelések számát is, amelyeket az ezen ÁME-nak megfelelővé kell tenni.

7.1.3.3. Mobil illemhelyürítő targoncák

Első lépés: az infrastruktúra működtetője és a vasúti vállalkozás közösen megvizsgálja a vasúti vállalkozás által javasolt szerelvényfordulókat, és a vizsgált útvonalon meghatározza a kölcsönösen átjárható hálózatnak azokat a területeit, ahol szükség esetén lehetőséget kell biztosítani (a szerelvényfordulóknak megfelelően) a vasúti szerelvény illemhelyeinek ürítésére, és azt, hogy hol nincs (vagy nincs elegendő) a vasúti szerelvényeken rögzített illemhelyürítő felszerelés ennek a műveletnek az elvégzésére.

Második lépés: a vasúti szerelvényeken és a vasúti vállalkozás közösen gazdasági vizsgálatot végez, amely esetleg a szerelvényfordulók módosításához vezethet. Ezek a módosítások, amelyek azoknak a területeknek a számára és/vagy helyére vonatkoznak, ahol szükség esetén lehetőség van a vasúti szerelvény illemhelyeinek ürítésére, minimálisra csökkentik a (karbantartó ÁME-nak megfelelő) mobil illemhelyürítő targoncák számát, amelyeket ezeken a területeken el kell helyezni.

7.2. SAJÁTOS ESETEK: AZ ALKALMAZÁS RÉSZLETEI

(Nincs)

7.3. AJÁNLÁS

A nagysebességű közlekedésre használt járműveken a vízminőség folyamatos javítása érdekében ajánlatos, hogy a 4.2.2.2.4. pontban említett felszereléseket úgy alkalmazzák, hogy a járműveket a 83/18/EK irányelvnek megfelelő minőségű vízzel töltsék fel. Ez esetben a nem rögzített felszereléseket – mint pl. tömlők és sugárcsövek – gondosan kell kezelni a vízminőség megőrzése érdekében.

--------------------------------------------------

I. MELLÉKLET

SAJÁTOS HELYZETEK

Amint az ÁME előírja, a nagysebességű vasúti szerelvényekbe a tervezési fázisban beépített redundanciának lehetővé kell tennie, hogy a megelőző karbantartó és helyreállítási munkákat főleg a járműkarbantartó állomáson végezzék el.

Néhány, az alábbiakban példaként felsorolt sérülés azonban a következőket idézheti elő:

- korlátozni kell a jármű felhasználási lehetőségeit és üzemeltetési korlátozásokat (sebességkorlátozás, kocsileállítás stb.) kell bevezetni,

- helyreállításra van szükség a vonat végállomásán.

mivel pénzügyi okokból fontos, hogy ne legyen minden végállomás ellátva különleges felszereléssel, sem pedig ritkán használt tartalékalkatrész-készlettel, és mivel nehéz több típusú járműre képzett személyzetet tartani, a helyreállítási műveleteket a következő négy terület valamelyike szerint kell elvégezni:

- alapvető javítások, amelyet a vonat személyzete elvégezhet a jármű típusának külön ismerete nélkül,

- a honállomáson tartózkodó szakember telefonon adott támogatásával elvégzett javítások,

- a honállomásról azonnal a helyszínre küldött csoport által elvégzett javítások,

- a hibás alkatrész leválasztása és a szerelvény visszaküldése a bázisra nem kereskedelmi üzemmódban.

A korlátozott felhasználás során, illetve részleges vagy ideiglenes javítás után érvényesülő sajátos üzemeltetési feltételeket esetenként kell jóváhagyni a járművek sajátosságainak és a vonatok működésére az érintett országokban irányadó szabályoknak vagy rendeleteknek megfelelően (kétoldalú megállapodásra van szükség).

Példák lehetséges sérülésekre:

- kerék nyilvánvaló hibája,

- tengelycsapágy-melegedés,

- berágódott tengely,

- megakadt bejárati ajtók,

- légkondicionálás hibája,

- ablaktörés,

- áramszedő meghibásodása,

- illemhelyek hibája,

- hibás vonatvezérlő berendezés (TVM, LZB, RS 4 kódok stb.)

- jelzőkürt vagy fényszóró hibája,

- felfüggesztő rugó sérülése,

- forgóváz sérülése,

- lengéscsillapítók sérülése,

- kapcsolószerkezet sérülése,

- szerelvény áramellátásának hibája,

- világítás hibája,

- .…

--------------------------------------------------

II. MELLÉKLET

MEGFELELŐSÉGÉRTÉKELÉS

A KÖLCSÖNÖS ÁTJÁRHATÓSÁGOT LEHETŐVÉ TEVŐ RENDSZERELEMEK ÉRTÉKELÉSE

II.1. Tárgy

Ez a melléklet a következő kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek megfelelőségértékelését ismerteti: illemhelyürítő rendszer csatlakozásai, a szerelvény belsejét takarító berendezés (elektromos csatlakozóaljzatok), valamint a karbantartó alrendszer vízfeltöltő adapterei.

II.2. Jellemzők

A kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemeknek a tervezés és előállítás különböző fázisaiban értékelendő jellemzői a II.1., II.2. és II.3. táblázatban X-szel vannak jelölve.

II.1. táblázat

A kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek értékelése: illemhelyürítő rendszer csatlakozásai

n.j. : nem jellemző.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Értékelendő jellemzőkÉrtékelés a következő fázisban | Értékelés a következő fázisban | Értékelés a következő fázisban | Értékelés a következő fázisban | Értékelés a következő fázisban | Értékelés a következő fázisban |

Jellemző | Alpont | Tervezési és fejlesztési fázis | Tervezési és fejlesztési fázis | Tervezési és fejlesztési fázis | Tervezési és fejlesztési fázis | Gyártási fázis (sorozat) |

Tervellenőrzés | Gyártási folyamat ellenőrzése | Típus-vizsgálat | Üzemi tapasztalat |

Típus és méretek | 5.3.1. | X | n.j. | n.j. | n.j. | X |

II.2. táblázat

A kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek értékelése: szerelvény belsejét takarító berendezés (elektromos csatlakozóaljzatok)

n.j. : nem jellemző.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Értékelendő jellemzőkÉrtékelés a következő fázisban | Értékelés a következő fázisban | Értékelés a következő fázisban | Értékelés a következő fázisban | Értékelés a következő fázisban | Értékelés a következő fázisban |

Jellemző | Alpont | Tervezési és fejlesztési fázis | Tervezési és fejlesztési fázis | Tervezési és fejlesztési fázis | Tervezési és fejlesztési fázis | Gyártási fázis (sorozat) |

Tervellenőrzés | Gyártási folyamat ellenőrzése | Típus-vizsgálat | Üzemi tapasztalat |

Típus és méretek | 5.3.3. | X | n.j. | n.j. | n.j. | X |

II.3. táblázat

A kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek értékelése: vízfeltöltő adapterek

n.j. : nem jellemző.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Értékelendő jellemzőkÉrtékelés a következő fázisban | Értékelés a következő fázisban | Értékelés a következő fázisban | Értékelés a következő fázisban | Értékelés a következő fázisban | Értékelés a következő fázisban |

Jellemző | Alpont | Tervezési és fejlesztési fázis | Tervezési és fejlesztési fázis | Tervezési és fejlesztési fázis | Tervezési és fejlesztési fázis | Gyártási fázis (sorozat) |

Tervellenőrzés | Gyártási folyamat ellenőrzése | Típus-vizsgálat | Üzemi tapasztalat |

Típus és méretek | 5.3.5. | X | n.j. | n.j. | n.j. | X |

A KARBANTARTÓ ALRENDSZER ÉRTÉKELÉSE

II.3. Tárgy

Ez a melléklet a karbantartó alrendszer megfelelőségértékelését ismerteti.

II.4. Jellemzők

Az alrendszernek a tervezés, telepítés és üzemeltetés különböző fázisaiban értékelendő jellemzői a II.4. táblázatban (helyhez kötött létesítményekre) és II.5. táblázatban (fedélzeti felszerelésekre) X-szel vannak jelölve.

II.4. táblázat

A karbantartó alrendszer értékelése (helyhez kötött létesítmények)

n.j. : nem jellemző.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Értékelendő jellemzők | Értékelés a következő fázisban | Értékelés a következő fázisban | Értékelés a következő fázisban | Értékelés a következő fázisban |

Jellemző | Alpont | Tervezési és fejlesztési fázis | Gyártási fázis | Gyártási fázis | Gyártási fázis |

Tervellenőrzés | Szerkesztés, összeállítás, felszerelés | Összeállítva, üzembe helyezés előtt | Jóváhagyás teljes üzemi feltételekkel |

Járműmosógép

Takarítási magasság | 4.2.2.2.1. | X | n.j. | n.j. | X |

Sebesség | 4.2.2.2.1. | X | n.j. | n.j. | X |

Mobil ürítőberendezés

Funkciók | 4.2.2.2.2. | X | n.j. | n.j. | X |

Nyomás | 4.2.2.2.2. | X | n.j. | n.j. | X |

Kompatibilitás fedélzetiillemhelyekkel | 4.2.2.2.2 | X | n.j. | n.j. | X |

Tárolóvágányok

Hossz és geometriai jellemzők | | X | n.j. | n.j. | X |

Víz- és homokellátó felszerelés

A víz minősége | 4.2.2.2.4. | X | n.j. | n.j. | X |

Homok rendelkezésre állása | 4.2.2.2.5 | X | n.j. | n.j. | X |

Homok minősége | 4.2.2.2.5. | X | n.j. | n.j. | X |

II.5. táblázat

A karbantartó alrendszer értékelése (fedélzeti felszerelések)

n.j. : nem jellemző

1 | 2 | 3 | 4 |

Értékelendő jellemzők | Modul az értékeléshez a következő fázisban | Modul az értékeléshez a következő fázisban | Modul az értékeléshez a következő fázisban |

Jellemző | Alpont | Tervezési és fejlesztési fázis | Tervezési és fejlesztési fázis | Gyártási fázis |

Tervellenőrzés | Típusvizsgálat | Sorozatgyártás minősége |

Illemhelyürítés

Szerelvény-illemhelyek technológiája, amely lehetővé teszi a háromnaponkénti ürítést | 4.2.2.2.2. | X | n.j. | n.j. |

Belső takarítás energiaellátása

Teljesítmény –Feszültség | 4.2.2.2.3. | X | n.j. | n.j. |

Csatlakozóaljzatok rendelkezésre állása | 4.2.2.2.3. | X | n.j. | n.j. |

Csatlakozóaljzatok osztása | 4.2.2.2.3. | X | n.j. | n.j. |

Szerelvény készenlét

Zajszint álló helyzetben | 4.2.2.2.6. | X | X | n.j |

Tárolás lehetősége fedélzeti személyzet és kiegészítő tápenergia-ellátás | 4.2.2.2.6. | X | n.j. | n.j. |

Nélkül Rögzítőfék | 4.2.2.2.6. | X | n.j. | n.j. |

--------------------------------------------------

III. MELLÉKLET

ÉRTÉKELÉSI ELJÁRÁSOK (MODULOK)

III.1. A. Modul (Belső gyártásellenőrzés)

Kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek megfelelőségértékelése

1. Ez a modul leírja azt az eljárást, amellyel a gyártó vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselője, aki elvégzi a 2. pontban megállapított kötelességeket, biztosítja és kijelenti, hogy az érintett kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelem megfelel a rá vonatkozó ÁME követelményeinek.

2. A gyártónak el kell készítenie a 3. pontban előírt műszaki dokumentációt.

3. A műszaki dokumentációnak lehetővé kell tennie annak értékelését, hogy a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelem megfelel ezen ÁME követelményeinek. Amennyire az ilyen értékeléshez tartozik, a dokumentációnak ki kell terjednie a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelem tervezésére, gyártására és működésére. Amennyiben az értékeléshez tartozik, a dokumentációnak tartalmaznia kell:

- a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelem általános leírását,

- az alkatrészek, részegységek, áramkörök stb. tervrajzait, gyártási rajzait és vázlatait,

- az említett rajzok és vázlatok, valamint a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelem működésének megértéséhez szükséges leírásokat és magyarázatokat,

- a részben vagy teljes egészében alkalmazott műszaki előírások felsorolását (a vonatkozó ÁME és/vagy európai előírások az ÁME-ban említett vonatkozó alpontokkal),

- az ezen ÁME követelményeinek teljesítése céljából elfogadott műszaki megoldások leírását, ahol az ÁME-ban említett európai előírásokat nem alkalmazták teljes mértékben,

- az elvégzett tervezési számítások, vizsgálatok stb. eredményeit,

- vizsgálati jelentéseket.

4. A gyártónak meg kell tennie minden szükséges intézkedést, hogy a gyártási folyamat biztosítsa a gyártott kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelem 2. pontban említett műszaki dokumentációnak és az ÁME rá vonatkozó követelményeinek való megfelelését.

5. A gyártónak vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselőjének írásbeli megfelelőségi nyilatkozatot kell megfogalmaznia. Ennek a nyilatkozatnak tartalmaznia kell legalább a 96/48/EK irányelv IV. mellékletének 3. pontjában és 13. cikkének (3) bekezdésében megjelölt információt. Az EK-megfelelőségi nyilatkozatot és a kísérő dokumentumokat el kell látni dátummal, és alá kell írni.

A nyilatkozatot ugyanazon a nyelven kell megírni, mint a műszaki dokumentációt, és a következőket kell tartalmaznia:

- irányelvre történő hivatkozás (96/48/EK irányelv és más irányelvek, amelyeknek a hatálya alá tartozhat a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelem),

- a gyártó vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselője neve, és címe (a cégnevet és a teljes címet kell megadni, a meghatalmazott képviselő esetében is meg kell adni a gyártó vagy tervező cégnevét),

- a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelem leírása (gyártmány, típus stb.),

- a megfelelőségi nyilatkozat érdekében követett eljárás (modul) leírása,

- minden vonatkozó leírás, amely a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemnek és különösen a használata feltételeinek megfelel,

- hivatkozás erre az ÁME-ra és más alkalmazható ÁME-ra, és értelemszerűen hivatkozás európai előírásokra,

- annak az aláíró félnek az azonosítása, aki a gyártóra vagy annak a Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselőjére vonatkozóan kötelezettségvállalásra felhatalmazást kapott.

6. A gyártónak vagy a Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselőjének az EK-megfelelőségi nyilatkozat egy másolatát a műszaki dokumentációval együtt az utolsó kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelem gyártását követő 10 éven át meg kell őriznie.

Amennyiben sem a gyártó, sem a meghatalmazott képviselője nem a Közösségen belül letelepedett, a műszaki dokumentáció megőrzésének a kötelezettsége arra a személyre hárul, aki a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemet a Közösségben forgalomba hozza.

7. Ha az ÁME a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelem EK-megfelelőségi nyilatkozatán túlmenően még az alkalmazhatóságra vonatkozó EK-nyilatkozatot is megköveteli, akkor ezt a nyilatkozatot is csatolni kell, miután a gyártó az V. modul feltételei szerint kiadta.

III.2. SB-MODUL (EK-típusvizsgálat)

A karbantartó alrendszer EK-hitelesítése

1. Ez a modul ismerteti az EK-hitelesítési eljárásnak azt a részét, amellyel a bejelentett szervezet az ajánlatkérő vagy a Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője kérésére ellenőrzi és tanúsítja, hogy a tervezett gyártásra jellemző karbantartó alrendszer típusa

- megfelel ennek az ÁME-nak és minden más vonatkozó ÁME-nak, amely igazolja, hogy a 96/48/EK irányelv alapvető követelményei teljesültek,

- megfelel a Szerződésből fakadó egyéb előírásoknak.

2. Az ajánlatkérőnek vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselőjének kérelmet kell benyújtania az általa kiválasztott bejelentett szervezethez az alrendszer EK-hitelesítésére (típusvizsgálaton keresztül).

A kérelemnek a következőket kell tartalmaznia:

- az ajánlatkérő vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselője neve és címe,

- a műszaki dokumentáció a 3. pont szerint.

3. A kérelmezőnek a bejelentett szervezet kérésére rendelkezésre kell bocsátania a tervezett gyártásra jellemző alrendszer mintadarabját, a továbbiakban: "típust".

A típusnak az alrendszer több változatára ki kell terjednie, feltéve hogy a változatok eltérései nem érintik az ÁME rendelkezéseit.

A bejelentett szervezet további mintadarabokat kérhet, ha a vizsgálati program folytatásához szükséges.

Amennyiben sajátos vizsgálathoz vagy vizsgálati módszerekhez szükséges, és az ÁME vagy a 96/48/EK irányelv 10. cikkében említett európai előírások meghatározzák, a részegység vagy az egység mintadarabját vagy mintadarabjait, vagy az alrendszer mintadarabját előszerelt állapotban szintén be kell küldeni.

A műszaki dokumentációnak lehetővé kell tennie az alrendszer tervezésének, gyártásának, telepítésének és működésének a megértését, valamint a 96/48/EK irányelv és az ÁME rendelkezéseinek való megfelelés értékelését. Amennyiben az ilyen értékeléshez tartozik, a műszaki dokumentációnak ki kell terjednie az alrendszer tervezésére, gyártására és működésére.

A következőket kell tartalmaznia:

- az alrendszer, a teljes konstrukció és a szerkezeti felépítés általános leírása,

- az alkatrészek, részegységek, szerelvények, áramkörök stb. tervrajza, gyártási rajzai, vázlatai,

- az említett rajzok és vázlatok, valamint a termék működésének megértéséhez szükséges leírások és magyarázatok,

- az alkalmazott műszaki tervezési előírások, beleértve az európai előírásokat,

- a szükséges alátámasztó igazolás arra, hogy ezek megfelelőek, különösen ha a 96/48/EK irányelv 10. mellékletében említett európai előírásokat és a vonatkozó rendelkezéseket nem alkalmazták teljes mértékben,

- az alrendszerbe beépítendő kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek jegyzéke,

- az alrendszer gyártására és szerelésére vonatkozó műszaki dokumentáció,

- az alrendszer tervezésében, gyártásában, szerelésében és telepítésében részt vevő gyártók jegyzéke,

- az alrendszer használatának és karbantartásának feltételei (üzemidőre vagy távolságra vonatkozó korlátozások, elhasználódási határértékek stb.),

- a 96/48/EK irányelv 10. cikkében vagy a műszaki tervezési előírásban említett európai előírások jegyzéke,

- az elvégzett tervezési számítások, vizsgálatok stb. eredményei,

- vizsgálati jelentések.

Ha az ÁME további információt ír elő a műszaki dokumentációra, azt csatolni kell.

4. A bejelentett szervezetnek:

4.1. meg kell vizsgálnia a műszaki dokumentációt,

4.2. ha az ÁME tervellenőrzést ír elő, meg kell vizsgálnia a tervezési módszereket, a tervezési eszközöket és a tervezési eredményeket annak értékelésére, hogy alkalmasak-e a tervezési folyamat befejezésekor az alrendszer megfelelőségére vonatkozó követelmények teljesítésére;

4.3. ha az ÁME típusvizsgálatot ír elő, ellenőriznie kell, hogy az alrendszer vagy az alrendszer egységei vagy részegységei mintadarabját(mintadarabjait), amelyek a típusvizsgálat elvégzéséhez szükségesek, a műszaki dokumentációnak megfelelően gyártották-e, és el kell végeznie vagy végeztetnie a típusvizsgálatokat az ÁME és a vonatkozó európai előírások rendelkezéseivel összhangban;

4.4. meg kell határoznia azokat az elemeket, amelyeket az ÁME vonatkozó rendelkezéseinek és a 96/48/EK irányelv 10. cikkében említett európai előírásoknak megfelelően terveztek, valamint azokat az elemeket, amelyeket ezen európai előírások vonatkozó rendelkezéseinek alkalmazása nélkül terveztek;

4.5. el kell végeznie vagy végeztetnie a megfelelő ellenőrzéseket és szükséges vizsgálatokat a 4.2. és 4.3. pont szerint annak a megállapítására, hogy ahol a vonatkozó európai előírásokat választották, ezeket ténylegesen alkalmazták-e;

4.6. el kell végeznie vagy végeztetnie a megfelelő ellenőrzéseket és szükséges vizsgálatokat a 4.2. és 4.3. pont szerint annak a megállapítására, hogy ahol az ajánlatkérő vagy a gyártó(k) a vonatkozó európai előírások (szabványok) alkalmazását választották, ezeket ténylegesen alkalmazták-e;

4.7. egyeztetnie kell a kérelmezővel az ellenőrzések és a szükséges vizsgálatok elvégzésének helyét.

5. Ha a típus megfelel a 96/48/EK irányelv és az ÁME rendelkezéseinek, a bejelentett szervezetnek ki kell adnia a típusvizsgálati tanúsítványt a kérelmező részére. A tanúsítványnak tartalmaznia kell az ajánlatkérő és a gyártó(k) nevét és címét, a vizsgálat következtetéseit, érvényességi feltételeit és a jóváhagyott típus azonosításához szükséges adatokat.

Az érvényesség időtartama nem lehet hosszabb három évnél.

A műszaki dokumentáció vonatkozó részeinek jegyzékét mellékelni kell a tanúsítványhoz, és annak egy másolatát a bejelentett szervezetnek meg kell őriznie.

Ha a bejelentett szervezet megtagadja a típusvizsgálati tanúsítvány kiadását az ajánlatkérő vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselője részére részletes indokolást kell adnia.

Rendelkezni kell fellebbezési eljárásról.

6. A kérelmezőnek értesítenie kell a bejelentett szervezetet – amely az EK-típusvizsgálati tanúsítványra vonatkozó dokumentációt őrzi – a jóváhagyott alrendszer minden olyan módosításáról, amely új jóváhagyást tesz szükségessé, ha az ilyen változások érinthetik a 96/48/EK irányelv és az ÁME követelményeinek vagy az alrendszer előírt használati feltételeinek való megfelelést. Ezt az újabb jóváhagyást az eredeti EK-típusvizsgálati tanúsítvány kiegészítésével adják meg, vagy új típusvizsgálati tanúsítványt adnak ki a korábbi tanúsítvány visszavonása után.

7. Ha nem került sor a 6. pontban leírt módosításra, a lejárt tanúsítvány érvényessége további érvényességi időtartamra meghosszabbítható. A kérelmező a meghosszabbítás iránti kérelemmel egyidejűleg írásban megerősíti, hogy ilyen módosítás nem történt, és a bejelentett szervezet a meghosszabbítást az 5. pontnak megfelelően újabb érvényességi időtartamra kiadja, ellenkező információ hiányában. Ez az eljárás ismételhető.

8. Minden bejelentett szervezetnek közölnie kell a többi bejelentett szervezettel a visszavont vagy megtagadott EK-típusvizsgálati tanúsítványra vonatkozó információt.

9. Kérésre a többi bejelentett szervezetnek meg lehet küldeni a kiadott típusvizsgálati tanúsítványok és/vagy azok kiegészítésének másolatát. A tanúsítványok mellékleteinek másolatát a többi bejelentett szervezet részére rendelkezésre kell bocsátani.

10. Az ajánlatkérőnek vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselőjének a műszaki dokumentációval együtt meg kell őriznie a típusvizsgálati tanúsítvány és kiegészítéseinek másolatát az alrendszer élettartama során, és kérésre azokat a többi tagállam részére meg kell küldenie.

III.3. SD-modul (gyártás-minőségbiztosítás)

A karbantartó alrendszer EK-hitelesítése

1. Ez a modul leírja az EK-hitelesítési eljárást, amellyel a bejelentett szervezet az ajánlatkérő vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselője kérésére ellenőrzi és tanúsítja, hogy a karbantartó alrendszer, amelyre a bejelentett szervezet már EK-típusvizsgálati tanúsítványt adott ki,

- megfelel ennek az ÁME-nak és minden más vonatkozó ÁME-nak, amely igazolja, hogy a 96/48/EK irányelv alapvető követelményei teljesültek,

- megfelel a Szerződésből fakadó egyéb előírásoknak és üzembe helyezhető.

A bejelentett szervezet elvégzi az eljárást, azzal a feltétellel, hogy az ajánlatkérő és a részt vevő gyártók teljesítik a 2. pontban meghatározott kötelezettségeiket.

2. Az EK-hitelesítési eljárás tárgyát képező alrendszerre az ajánlatkérő csak olyan gyártókkal szerződhet, amelyeknek a hozzájárulása a hitelesítendő alrendszerprojekthez (gyártás, szerelés, telepítés) a 3. pontban előírt, gyártásra, végtermék-ellenőrzésre és vizsgálatra vonatkozó jóváhagyott minőségügyi rendszer alá tartozik, és amely a 4. pontban előírt felügyelet alá tartozik.

Ezeknek a rendelkezéseknek az értelmezésében a "gyártó" kifejezés magában foglalja azokat is, akik

- felelősek a teljes alrendszerprojektért (beleértve különösen az alrendszer integrálására vonatkozó felelősséget (fővállalkozó),

- az alrendszer összeállítását (szerelők) és telepítését végzik.

A teljes alrendszerprojektért felelős fővállalkozónak (beleértve különösen az alrendszer integrálására vonatkozó felelősséget) minden esetben jóváhagyott minőségügyi rendszert kell működtetnie a gyártásra, végtermék-ellenőrzésre és -vizsgálatra a 3. pont előírása szerint, amely a 4. pontban előírtak szerint felügyelet alá tartozik.

Abban az esetben, ha az ajánlatkérő közvetlenül részt vesz a gyártásban (beleértve a szerelést és telepítést), vagy maga az ajánlatkérő felelős a teljes alrendszerprojektért (beleértve különösen az alrendszer integrálására vonatkozó felelősséget), jóváhagyott minőségügyi rendszert kell működtetnie ezekre a tevékenységekre a 3. pont előírása szerint, amely a 4. pontban előírtak szerint felügyelet alá tartozik.

3. Minőségügyi rendszer

3.1. A részt vevő gyártónak és – ha részt vesz – az ajánlatkérőnek kérelmet kell benyújtania az általa kiválasztott bejelentett szervezethez minőségügyi rendszereik értékelésére. A kérelemnek a következőket kell tartalmaznia:

- a tervezett alrendszerre vonatkozó teljes információ,

- a minőségügyi rendszer dokumentációja,

- a jóváhagyott típus műszaki dokumentációja és az SB-modul típusvizsgálati eljárásának befejezése után kiadott típusvizsgálati tanúsítvány másolata.

Azoknak a gyártóknak, akik az alrendszerprojektnek csak egy részében vesznek részt, csak az érintett részre vonatkozóan kell tájékoztatást adniuk.

3.2. A fővállalkozó estében a minőségügyi rendszernek biztosítania kell, hogy az alrendszer teljes mértékben megfeleljen a típusvizsgálati tanúsítványban leírt típusnak és az ÁME követelményeinek. A többi gyártó (alvállalkozó) esetében a minőségügyi rendszernek biztosítania kell, hogy az alrendszer általuk szállított része megfeleljen a típusvizsgálati tanúsítványban leírt típusnak és az ÁME követelményeinek.

A kérelmező által elfogadott minden elemet, követelményt és rendelkezést módszeresen és rendezetten, írásban kell dokumentálni iránymutatás, eljárások és utasítások formájában. A minőségügyi rendszer dokumentációjának biztosítania kell a minőségpolitika és eljárások – mint pl. minőségügyi programok, tervek, kézikönyvek és nyilvántartások – általános megértését.

A dokumentációnak valamennyi kérelmező esetében különösen a következő tételek megfelelő leírását kell tartalmaznia:

- a minőségi célkitűzések és szervezeti felépítés,

- az alkalmazandó megfelelő gyártási, minőségellenőrzési és minőségbiztosítási módszerek, folyamatok és módszeres intézkedések,

- felülvizsgálatok, ellenőrzések és vizsgálatok, amelyeket a gyártás, szerelés és telepítés előtt, közben és után végeznek, valamint azok gyakorisága,

- minőségügyi nyilvántartások, mint pl. ellenőrzési jelentések és vizsgálati adatok, kalibrálási adatok, az érintett személyzet minősítésével kapcsolatos jelentések stb., és a fővállalkozóra vonatkozóan:

- a vezetőség felelősségi köre és jogköre a teljes alrendszer minősége tekintetében, beleértve különösen az alrendszer-integrálás irányítását.

A felülvizsgálatoknak, vizsgálatoknak és ellenőrzésnek teljes mértékben ki kell terjednie a következőkre:

- az alrendszer felépítése, beleértve különösen a magas- és mélyépítési tevékenységeket, a rendszerelemek összeszerelését, végső beállítást,

- az alrendszer átvételi próbája,

- és amennyiben az ÁME előírja, a jóváhagyás teljes üzemi feltételek mellett.

3.3. A 3.1. pontban említett bejelentett szervezetnek értékelnie kell a minőségügyi rendszert annak megállapítása céljából, hogy teljesíti-e a 3.2. pontban említett követelményeket. A vonatkozó harmonizált szabványok szerint megvalósított minőségügyi rendszer tekintetében feltételezni kell ezeknek a követelményeknek a teljesülését. A harmonizált szabvány az EN ISO 9001 – 2000. december –, amelyet szükség esetén ki kell egészíteni, hogy figyelembe vegye annak az alrendszernek a sajátosságait, amelyre vonatkozóan alkalmazzák.

A vizsgálatnak kifejezetten az érintett alrendszerre kell vonatkoznia, figyelembe véve a kérelmező hozzájárulását az alrendszerhez. A vizsgálatot végző csoportnak legalább egy olyan tagja legyen, akinek tapasztalata van az érintett alrendszer technológiájának értékelésében. Az értékelési eljárás magában foglalja a kérelmező telephelyein tett értékelő látogatást.

A határozatról a kérelmezőt értesíteni kell. Az értesítésnek tartalmaznia kell a vizsgálat következtetéseit és az értékelésre vonatkozó határozatot annak indokolásával együtt.

3.4. A gyártónak és az esetleg részt vevő ajánlatkérőnek vállalnia kell, hogy teljesíti a jóváhagyott minőségügyi rendszerből fakadó kötelezettségeket és annak fenntartását úgy, hogy mindenkor megfelelő és hatékony maradjon.

A gyártónak és az esetleg részt vevő ajánlatkérőnek tájékoztatnia kell a minőségügyi rendszert jóváhagyó bejelentett szervezetet a minőségügyi rendszer bármilyen tervezett korszerűsítéséről.

A bejelentett szervezetnek értékelnie kell minden javasolt módosítást, és el kell döntenie, hogy a módosított minőségügyi rendszer továbbra is megfelel-e a 3.2. pontban említett követelményeknek, vagy ismételt értékelésre van szükség.

Határozatáról értesítenie kell a kérelmezőt. Az értesítésnek tartalmaznia kell a vizsgálat következtetéseit és az értékelő határozatot indokolással együtt.

4. A minőségügyi rendszer(ek) felügyelete a bejelentett szervezet(ek) felelősségi körében

4.1. A felügyelet célja, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a gyártó és a részt vevő ajánlatkérő megfelelően teljesíti-e a jóváhagyott minőségügyi rendszerből fakadó kötelezettségeit.

4.2. A 3.1. pontban említett bejelentett szervezetnek állandó belépést kell biztosítani az építési helyszínekre, gyártó műhelyekbe, a szerelési és telepítési helyekre, tárolóterületekre és adott esetben az előregyártó vagy vizsgálólétesítményekbe, és általánosságban minden olyan létesítménybe, amelyet a feladatához szükségesnek tart annak megfelelően, hogy a kérelmező milyen mértékben járul hozzá az alrendszerprojekthez.

4.3. A gyártónak és az esetleg részt vevő ajánlatkérőnek vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselőjének a 3.1. pontban említett bejelentett szervezet részére meg kell küldenie (vagy küldetnie) az e célból szükséges teljes dokumentációt és különösen az alrendszerre vonatkozó kiviteli terveket és műszaki feljegyzéseket (amennyiben azok vonatkoznak a kérelmező alrendszerhez történő hozzájárulására), különösen:

- a minőségügyi rendszer dokumentációját, beleértve az annak biztosítása céljából alkalmazott konkrét eszközöket, hogy

- (a fővállalkozó esetében) a vezetőség felelősségi körét és jogkörét a teljes alrendszer megfelelősége tekintetében megfelelően és pontosan határozzák meg,

- az egyes gyártók minőségügyi rendszerét helyesen irányítják az integrálásnak az alrendszer szintjén történő megvalósítása céljából,

- a minőségügyi rendszernek a gyártási rész (a szerelést és telepítést beleértve) által előirányzott minőségügyi nyilvántartásait – mint pl. ellenőrzési jelentések és vizsgálati adatok, kalibrálási adatok, az érintett személyzet minősítésével kapcsolatos jelentések stb.

4.4. A bejelentett szervezetnek időszakos vizsgálatot kell végeznie, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a gyártó és a részt vevő ajánlatkérő fenntartja és alkalmazza a minőségügyi rendszert, és részükre át kell adnia a vizsgálati jelentést.

A vizsgálatot évente legalább egyszer el kell végezni, legalább egy ellenőrzést a 6. pontban említett EK-hitelesítési eljárás tárgyát képező alrendszerrel kapcsolatos tevékenységek (gyártás, szerelés vagy telepítés) végrehajtása során kell elvégezni.

4.5. Ezen túlmenően a bejelentett szervezet váratlan látogatásokat tehet a kérelmező 4.2 pontban említett telephelyein. Az ilyen látogatások alkalmával a bejelentett szervezet teljes vagy részleges vizsgálatot folytathat, próbákat végezhet vagy végeztethet a minőségügyi rendszer megfelelő működésének ellenőrzése céljából, amennyiben szükséges. A kérelmező részére ellenőrzési jelentést, vizsgálat esetén vizsgálati jelentést, próba esetén pedig próbajelentést kell átadnia.

5. A gyártónak és a részt vevő ajánlatkérőnek az alrendszer gyártását követő 10 évig a nemzeti hatóságok rendelkezésére kell bocsátania a következőket:

- a 3.1. pont második albekezdésének második francia bekezdésében említett dokumentáció,

- a 3.4. pont második albekezdésében említett korszerűsítés,

- a bejelentett szervezetnek a 3.4. pont utolsó albekezdésében, a 4.4. és 4.5. pontban említett határozatai és jelentései.

6. EK-hitelesítési eljárás

6.1. Az ajánlatkérőnek vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselőjének az általa választott bejelentett szervezethez kérelmet kell benyújtania az alrendszer EK-hitelesítése céljából (a gyártás-minőségbiztosítás révén), beleértve a minőségügyi rendszer felügyeletének koordinálását a 6.5. pont szerint. Az ajánlatkérőnek vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselőjének az érintett gyártót erről a választásról és a kérelemről értesítenie kell.

6.2. A kérelmezőnek lehetőséget kell adnia az alrendszer tervezésének, gyártásának, szerelésének, telepítésének és működésének megismerésére, és lehetővé kell tennie a 96/48/EK irányelv és az ÁME követelményeinek való megfelelés értékelését.

Ennek a következőket kell magában foglalnia:

- a jóváhagyott típusra vonatkozó műszaki dokumentáció, beleértve az SB-modulban meghatározott eljárás végrehajtása után kiadott típusvizsgálati tanúsítványt, ha azt nem tartalmazza ez a dokumentáció,

- az alkalmazott műszaki tervezési előírások, beleértve az európai előírásokat,

- a szükséges alátámasztó igazolás a megfelelőségükre vonatkozóan, különösen ott, ahol a 96/48/EK irányelv 10. mellékletében említett európai előírásokat és a vonatkozó rendelkezéseket nem alkalmazták teljes mértékben. Ennek az alátámasztó igazolásnak tartalmaznia kell a gyártó megfelelő laboratóriumában vagy megbízásából elvégzett vizsgálatok eredményeit,

- az alrendszer gyártására és szerelésére vonatkozó műszaki dokumentáció,

- az alrendszerbe beépítendő kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek jegyzéke,

- az alrendszer tervezésében, gyártásában, szerelésében és telepítésében részt vevő gyártók jegyzéke,

- annak igazolása, hogy a 3.2. pontban említett valamennyi fázisra kiterjed a részt vevő gyártók és/vagy ajánlatkérő minőségügyi rendszere, és ezek hatékonyságának igazolása,

- ezeknek a minőségügyi rendszereknek a jóváhagyásáért és felügyeletéért felelős bejelentett szervezet(ek) megjelölése.

6.3. A bejelentett szervezetnek meg kell vizsgálnia a típusvizsgálat és a típusvizsgálati tanúsítvány érvényességére vonatkozó kérelmet.

6.4. A bejelentett szervezetnek meg kell vizsgálnia, hogy az alrendszernek a 3.2. pont utolsó albekezdésében említett valamennyi fázisára kellően és megfelelően kiterjed-e a kérelmező minőségügyi rendszerének jóváhagyása és felügyelete.

Ha az alrendszernek az EK-típusvizsgálati tanúsítványban leírt típusnak való megfelelése, valamint az alrendszernek a 96/48/EK irányelv és az ÁME követelményeinek való megfelelősége több minőségügyi rendszeren alapul, a bejelentett szervezetnek különösen a következőket kell megvizsgálnia:

- a minőségügyi rendszerek kapcsolatai és kapcsolódási pontjai egyértelműen dokumentáltak-e,

- a vezetőség felelősségi köre és hatásköre a teljes alrendszer megfelelőségére a fővállalkozóra vonatkozóan elegendően és megfelelően meg van-e határozva.

6.5. Az EK-hitelesítésért felelős bejelentett szervezetnek, ha nem maga végzi a minőségügyi rendszer(ek) felügyeletét a 4. pont szerint, koordinálnia kell a feladattal megbízott bármely másik bejelentett szervezet felügyeleti tevékenységét annak a biztosítására, hogy a különböző minőségügyi rendszerek között a kapcsolódási pontok helyes kezelése az alrendszer integrálása szempontjából megtörténjék. Ez a koordinálás magában foglalja az EK-hitelesítésért felelős bejelentett szervezet jogát arra, hogy:

- megkapjon minden (a jóváhagyásra vagy felügyeletre vonatkozó) dokumentációt, amelyet más bejelentett szervezet adott ki,

- tanúsítsa a felügyeleti vizsgálatot a 4.4. pont szerint,

- a 4.5. pont szerint további vizsgálatokat kezdeményezzen saját felelősségére és más bejelentett szervezettel együtt.

6.6. Ha az alrendszer teljesíti a 96/48/EK irányelv és az ÁME követelményeit, a bejelentett szervezetnek a típusvizsgálat, valamint a minőségügyi rendszer(ek) jóváhagyása és felügyelete alapján ki kell állítania az EK-hitelesítési igazolást az ajánlatkérő vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselője részére, amely utóbbi viszont elkészíti az EK-hitelesítési nyilatkozatot annak a tagállamnak a felügyeleti hatósága részére, amelyben az alrendszer található és/vagy működik.

Az EK-hitelesítési nyilatkozatot és a kísérő dokumentumokat el kell látni dátummal, és alá kell írni. A nyilatkozatot a műszaki dokumentációval azonos nyelven kell megírni, és legalább a 96/48/EK irányelv V. mellékletében előírt információt kell tartalmaznia.

6.7. A bejelentett szervezet feladata az EK-hitelesítési nyilatkozatot kísérő műszaki dokumentáció összeállítása. A műszaki dokumentációnak legalább a 96/48/EK irányelv 18. cikkének (3) bekezdésében megjelölt információt kell tartalmaznia, és különösen a következőket:

- az alrendszer jellemzőire vonatkozó összes szükséges dokumentáció,

- az alrendszerbe beépített kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek felsorolása,

- az EK-megfelelőségi nyilatkozat másolata és, amennyiben indokolt, az EK-alkalmazhatósági nyilatkozat másolata, ahol az említett rendszerelemeket az irányelv 13. cikke szerint kell megadni, amennyiben indokolt, az ÁME alapján a bejelentett szervezet által kiadott megfelelő dokumentumok (igazolások, a minőségügyi rendszer jóváhagyása és felügyeleti dokumentumok) kíséretében,

- minden, a használat feltételeire és korlátaira vonatkozó elem,

- minden, a szervizzel kapcsolatos utasításokra, állandó vagy rutinszerű ellenőrzésre, beállításra és karbantartásra vonatkozó elem,

- az EK-típusvizsgálati tanúsítvány az alrendszerre, a kísérő műszaki dokumentációval együtt,

- a bejelentett szervezet EK-hitelesítési igazolása a 6.5. pontban említettek szerint, a megfelelő számítási feljegyzésekkel és ellenjegyezve, azzal a nyilatkozattal, hogy a projekt megfelel a 96/48/EK irányelvnek és az ÁME-nak, megemlítve szükség esetén a tevékenységek végzése során feljegyzett és vissza nem vont fenntartásokat; az igazoláshoz mellékelni kell különösen a 4.4. és 4.5. pontban említett hitelesítéssel kapcsolatban elkészített ellenőrzési és vizsgálati jelentéseket.

7. Az EK-hitelesítési igazolást kísérő összes iratot az ajánlatkérőhöz vagy meghatalmazott képviselőjéhez kell megküldeni a bejelentett szervezet által kiadott EK-hitelesítési igazolás alátámasztásaként, és csatolni kell az ajánlatkérő által megfogalmazott és a felügyeleti hatóság részére megküldendő EK-hitelesítési nyilatkozathoz.

8. Az ajánlatkérőnek vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselőjének az iratok másolatát az alrendszer teljes élettartama során meg kell őriznie; kérésre meg kell küldeni bármely másik tagállam részére.

III.4 SE-modul (termékhitelesítés)

A karbantartó alrendszer EK-hitelesítése

1. Ez a modul leírja az EK-hitelesítési eljárást, amellyel a bejelentett szervezet az ajánlatkérő vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselője kérésére ellenőrzi és tanúsítja, hogy a karbantartó alrendszer, amelyre a bejelentett szervezet már EK-típusvizsgálati tanúsítványt adott ki,

- megfelel ennek az ÁME-nak és minden más vonatkozó ÁME-nak, amely igazolja, hogy a 96/48/EK irányelv alapvető követelményei teljesültek,

- megfelel a Szerződésből fakadó egyéb előírásoknak és üzembe helyezhető.

2. Az ajánlatkérőnek vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselőjének az általa választott bejelentett szervezethez kérelmet kell benyújtania az alrendszer EK-hitelesítésre (a termékhitelesítés révén).

A kérelemnek a következőket kell tartalmaznia:

- az ajánlatkérő vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselője neve és címe,

- a műszaki dokumentáció.

3. Az eljárásnak ebben a részében az ajánlatkérő vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselője ellenőrzi és tanúsítja, hogy az érintett alrendszer megfelel az EK-típusvizsgálati tanúsítványban leírt típusnak, és teljesíti a 96/48/EK irányelv és az ÁME rá vonatkozó követelményeit.

4. Az ajánlatkérőnek meg kell tennie minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy a gyártási folyamat (beleérve a szerelést és a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek összeépítését) biztosítsa az alrendszer megfelelését az EK-típusvizsgálati tanúsítványban leírt típusnak és az ÁME rá vonatkozó követelményeinek.

5. A műszaki dokumentáció tegye lehetővé az alrendszer tervezésének, gyártásának, telepítésének és működésének a megértését, és az EK-típusvizsgálati tanúsítványban leírt típusnak, valamint az irányelv és az ÁME rendelkezéseinek való megfelelés értékelését.

A következőket kell tartalmaznia:

- a típusvizsgálati tanúsítvány, valamint kísérő dokumentumai és kiegészítései, amennyiben az EK-típusvizsgálati tanúsítványt kísérő dokumentumok nem tartalmazzák,

- az alrendszer általános leírása, teljes kivitelezése és szerkezeti felépítése,

- tervrajz, valamint a részegységek, áramkörök stb. gyártási rajzai és vázlatai,

- az alrendszer, a teljes konstrukció és a szerkezeti felépítés általános leírása,

- az alkalmazott műszaki tervezési előírások, beleértve az európai előírásokat,

- a szükséges alátámasztó igazolás a megfelelőségükre vonatkozóan, különösen ott, ahol az európai előírásokat nem alkalmazták teljes mértékben,

- az alrendszerbe beépítendő kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek jegyzéke,

- az alrendszer tervezésében, gyártásában, szerelésében és telepítésében részt vevő gyártók jegyzéke,

- az európai előírások jegyzéke. Ha az ÁME további információt ír elő a műszaki dokumentációra, azt csatolni kell.

6. A bejelentett szervezetnek minden, sorozatban gyártott alrendszer ellenőrzésével és vizsgálatával el kell végeznie a megfelelő ellenőrzéseket és vizsgálatokat annak megállapítására, hogy az alrendszer a 4. pontban meghatározottak szerint megfelel-e az EK-típusvizsgálati tanúsítványban leírt típusnak, valamint a 96/48/EK irányelv és az ÁME követelményeinek.

7. Minden alrendszer (mint sorozatban gyártott termék) hitelesítése ellenőrzéssel és vizsgálattal.

7.1 A bejelentett szervezetnek el kell végeznie a vizsgálatokat, ellenőrzéseket és hitelesítéseket annak biztosítása céljából, hogy az alrendszer, mint sorozatban gyártott termék megfelel az irányelv és az ÁME alapvető követelményeinek. Az ellenőrzéseknek, vizsgálatoknak, megállapításoknak ki kell terjednie az ÁME-ban előírt következő fázisokra:

- az alrendszer felépítése, beleértve az alkotóelemek összeépítését és az összes beállításokat,

- az alrendszer átvételi próbája,

- és, ha az ÁME előírja, jóváhagyás teljes üzemi feltételek mellett.

7.2 Minden alrendszert (mint sorozatban gyártott terméket) egyedileg meg kell vizsgálni és az ÁME-ban, valamint a vonatkozó európai előírásokban (vagy egyenértékű vizsgálatokban) meghatározott megfelelő vizsgálatokat és hitelesítéseket el kell végezni annak hitelesítése érdekében, hogy az alrendszer megfelel a típusvizsgálati tanúsítványban leírt típusnak és az ÁME rá vonatkozó követelményeinek.

8. A bejelentett szervezet az ajánlatkérővel egyeztetheti a vizsgálatok elvégzésének a helyét, és megállapodhat, hogy az alrendszer átvételi próbáját és – ha az ÁME előírja – vizsgálatát és elismerését az ajánlatkérő teljesen üzemi körülmények között végezze a bejelentett szervezet közvetlen felügyelete mellett és jelenlétében.

9. A bejelentett szervezetnek az ÁME-ban előírt feladatai elvégzése érdekében állandó belépést kell biztosítani vizsgálat és hitelesítés céljából a termelőüzemekbe, a szerelés és telepítés helyére, valamint szükség esetén előregyártó és vizsgálólétesítményekbe.

10. Ha az alrendszer teljesíti a 96/48/EK irányelv és az ÁME követelményeit, a bejelentett szervezetnek a sorozatban gyártott termékeken elvégzett, a 7. pontban megjelölt és az ÁME, valamint a 96/48/EK irányelv 10. cikkében említett európai előírásokban meghatározott vizsgálatok, hitelesítések és ellenőrzések alapján ki kell állítania az EK-hitelesítési igazolást az ajánlatkérő vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselője részére, amely utóbbi viszont elkészíti az EK-hitelesítési nyilatkozatot annak a tagállamnak a felügyeleti hatósága részére, amelyben az alrendszer található és/vagy működik. Az EK-hitelesítési nyilatkozatot és a kísérő dokumentumokat el kell látni dátummal, és alá kell írni. A nyilatkozatot a műszaki dokumentációval azonos nyelven kell elkészíteni, és legalább a 96/48/EK irányelv V. mellékletében előírt információt kell tartalmaznia.

11. A bejelentett szervezet feladata az EK-hitelesítési nyilatkozatot kísérő műszaki dokumentáció összeállítása. A műszaki dokumentációnak legalább a 96/48/EK irányelv 18. cikkének (3) bekezdésében megjelölt információt kell tartalmaznia, és különösen az alábbiakat:

- az alrendszer jellemzőire vonatkozó összes szükséges dokumentum,

- az alrendszerbe beépített kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek felsorolása,

- az EK-megfelelőségi nyilatkozat másolata és, amennyiben indokolt, az EK-alkalmazhatósági nyilatkozat másolata, ahol az említett alkotóelemeket az irányelv 13. cikke szerint kell megadni, amennyiben indokolt, az ÁME alapján a bejelentett szervezet által kiadott megfelelő dokumentumok (igazolások, a minőségügyi rendszer jóváhagyása és felügyeleti dokumentumok) kíséretében,

- minden, a használat feltételeire és korlátaira vonatkozó elem,

- minden, a szervizzel kapcsolatos utasításokra, állandó vagy rutinszerű ellenőrzésre, beállításra és karbantartásra vonatkozó elem,

- az EK-típusvizsgálati tanúsítvány, a kísérő műszaki dokumentációval együtt,

- a bejelentett szervezet EK-hitelesítési igazolása a 10. pontban említettek szerint, a megfelelő számítási feljegyzésekkel és ellenjegyezve, azzal a nyilatkozattal, hogy a projekt megfelel az irányelvnek és az ÁME-nak, megemlítve szükség esetén a tevékenységek végzése során feljegyzett és vissza nem vont fenntartásokat; az igazoláshoz mellékelni kell a vizsgálattal kapcsolatban elkészített ellenőrzési és vizsgálati jelentéseket.

12. Az EK-hitelesítési igazolást kísérő összes iratot az ajánlatkérőhöz vagy meghatalmazott képviselőjéhez kell megküldeni a bejelentett szervezet által kiadott EK-hitelesítési igazolás alátámasztásaként, és csatolni kell az ajánlatkérő által megfogalmazott és a felügyeleti hatóság részére megküldendő EK-hitelesítési nyilatkozathoz.

13. Az ajánlatkérőnek vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselőjének az iratok másolatát az alrendszer teljes élettartama során meg kell őriznie; kérésre meg kell küldeni bármely másik tagállam részére.

III.5. SG-modul (egyedi hitelesítés)

A karbantartó alrendszer EK-hitelesítése

1. Ez a modul leírja az EK-hitelesítési eljárást, amellyel a bejelentett szervezet az ajánlatkérő vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselője kérésére ellenőrzi és tanúsítja, hogy a karbantartó alrendszer:

- megfelel ennek az ÁME-nak és minden más vonatkozó ÁME-nak, amely igazolja, hogy a 96/48/EK irányelv alapvető követelményei teljesültek,

- megfelel a Szerződésből fakadó egyéb előírásoknak és üzembe helyezhető.

2. Az ajánlatkérőnek vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselőjének az általa választott bejelentett szervezethez kérelmet kell benyújtania az alrendszer EK-hitelesítésére (egyedi hitelesítés révén).

A kérelemnek az alábbiakat kell tartalmaznia:

- az ajánlatkérő vagy meghatalmazott képviselőjének neve és címe,

- a műszaki dokumentáció.

3. A műszaki dokumentáció tegye lehetővé az alrendszer tervezésének, gyártásának, telepítésének és működésének megértését, és az ÁME rendelkezéseinek való megfelelés értékelését.

A következőket kell tartalmaznia:

- az alrendszer, a teljes konstrukció és a szerkezeti felépítés általános leírása,

- tervrajz, valamint a részegységek, áramkörök stb. gyártási rajzai és vázlatai,

- az alrendszer gyártására és szerelésére vonatkozó műszaki dokumentáció,

- az alkalmazott műszaki tervezési előírások, beleértve az európai előírásokat,

- a szükséges alátámasztó igazolás a megfelelőségükre vonatkozóan, különösen ott, ahol az ÁME-ban említett európai előírásokat és a vonatkozó fejezeteket nem alkalmazták teljes mértékben,

- az alrendszerbe beépítendő kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek jegyzéke,

- az alrendszer tervezésében, gyártásában, szerelésében és telepítésében részt vevő gyártók jegyzéke,

- az ÁME-ban vagy a műszaki tervezési előírásban említett európai előírások jegyzéke.

Ha az ÁME további információt ír elő a műszaki dokumentációra, azt csatolni kell.

4. A bejelentett szervezetnek meg kell vizsgálnia a kérelmet, és el kell végeznie az ÁME-ban és/vagy az ÁME-ban említett európai előírásokban meghatározott megfelelő vizsgálatokat és hitelesítéseket az irányelv alapvető követelményeinek való megfelelés biztosítása céljából, az ÁME rendelkezései szerint. Az ellenőrzéseknek, vizsgálatoknak, megállapításoknak ki kell terjednie az ÁME-ban előírt következő fázisokra:

- általános tervezés,

- az alrendszer felépítése, beleértve különösen, és ha idetartozik, a magas- és mélyépítési tevékenységeket, az alkotóelemek összeszerelését és az összes beállítást,

- az alrendszer átvételi próbája,

- és, ha az ÁME előírja, jóváhagyás teljes üzemi feltételek mellett.

5. A bejelentett szervezet az ajánlatkérővel egyeztetheti a vizsgálatok elvégzésének a helyét, és megállapodhat, hogy az alrendszer átvételi próbáját és – ha az ÁME előírja – teljes üzemi körülmények mellett történő vizsgálatát az ajánlatkérő a bejelentett szervezet közvetlen felügyelete mellett és jelenlétében végezze el.

6. A bejelentett szervezetnek az ÁME-ban előírt feladatai elvégzése érdekében állandó belépést kell biztosítani vizsgálat és hitelesítés céljából a tervezés helyére, építési helyszínekre, termelőüzemekbe, a szerelés és telepítés helyére, és szükség esetén előregyártó és vizsgálólétesítményekbe.

7. Ha az alrendszer teljesíti az ÁME követelményeit, a bejelentett szervezetnek az ÁME-ban, valamint az ÁME-ban említett európai előírásokban előírt vizsgálatok, hitelesítések és ellenőrzések alapján ki kell állítania az EK-hitelesítés igazolást az ajánlatkérő vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselője részére, amely utóbbi viszont elkészíti az EK-hitelesítés nyilatkozatot annak a tagállamnak a felügyeleti hatósága részére, amelyben az alrendszer található és/vagy működik. Az EK-hitelesítés nyilatkozatot és a kísérő dokumentumokat el kell látni dátummal, és alá kell írni. A nyilatkozatot a műszaki dokumentációval azonos nyelven kell elkészíteni, és legalább a 96/48/EK irányelv V. mellékletében előírt információt kell tartalmaznia.

8. A bejelentett szervezet feladata az EK-hitelesítés nyilatkozatot kísérő műszaki dokumentáció összeállítása. A műszaki dokumentációnak legalább a 96/48/EK irányelv 18. cikkének (3) bekezdésében megjelölt információt kell tartalmaznia, és különösen a következőket:

- az alrendszer jellemzőire vonatkozó összes szükséges dokumentum,

- az alrendszerbe beépített kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek felsorolása,

- az EK-megfelelőségi nyilatkozat másolata és, amennyiben indokolt, az EK-alkalmazhatósági nyilatkozat másolata, ahol az említett rendszerelemeket az irányelv 13. cikke szerint kell megadni, amennyiben indokolt, az ÁME alapján a bejelentett szervezet által kiadott megfelelő dokumentumok (igazolások, a minőségügyi rendszer jóváhagyása és felügyeleti dokumentumok) kíséretében,

- minden, a használat feltételeire és korlátaira vonatkozó elem,

- minden, a szervizzel kapcsolatos utasításokra, állandó vagy rutinszerű ellenőrzésre, beállításra és karbantartásra vonatkozó elem,

- a bejelentett szervezet EK-hitelesítési igazolása a 7. pontban említettek szerint, a megfelelő számítási feljegyzésekkel és ellenjegyezve, azzal a nyilatkozattal, hogy a projekt megfelel az irányelvnek és az ÁME-nak, megemlítve szükség esetén a tevékenységek végzése során feljegyzett és vissza nem vont fenntartásokat; a bizonyítványhoz mellékelni kell a vizsgálattal kapcsolatban elkészített ellenőrzési és vizsgálati jelentéseket.

9. Az EK-hitelesítési igazolást kísérő összes iratot az ajánlatkérőhöz vagy meghatalmazott képviselőjéhez kell megküldeni a bejelentett szervezet által kiadott EK-hitelesítési igazolás alátámasztásaként, és csatolni kell az ajánlatkérő által megfogalmazott és a felügyeleti hatóság részére megküldendő EK-hitelesítési nyilatkozathoz.

10. Az ajánlatkérőnek vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselőjének az iratok másolatát az alrendszer teljes élettartama során meg kell őriznie; kérésre meg kell küldeni bármely másik tagállam részére.

III.6. SH2-modul (teljes minőségbiztosítás tervellenőrzéssel)

A karbantartó alrendszer EK-hitelesítése

1. Ez a modul leírja az EK-hitelesítési eljárást, amellyel a bejelentett szervezet az ajánlatkérő vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselője kérésére ellenőrzi és tanúsítja, hogy a karbantartó alrendszer:

- megfelel ennek az ÁME-nak és minden más vonatkozó ÁME-nak, amely igazolja, hogy a 96/48/EK irányelv alapvető követelményei teljesültek,

- megfelel a Szerződésből fakadó egyéb előírásoknak és üzembe helyezhető.

A bejelentett szervezet elvégzi az eljárást, beleértve az alrendszer tervellenőrzését, azzal a feltétellel, hogy az ajánlatkérő és a részt vevő gyártók teljesítik a 2. pontban meghatározott kötelezettségeiket.

2. Az EK-hitelesítési eljárás tárgyát képező alrendszerre az ajánlatkérő csak olyan gyártókkal szerződhet, amelyeknek a hozzájárulása a vizsgálandó alrendszerprojekthez (tervezés, gyártás, szerelés, telepítés) a 3. pontban előírt, tervezésre, gyártásra, végtermék ellenőrzésre és vizsgálatra vonatkozó jóváhagyott minőségügyi rendszer alá tartozik, és amelyre a 4. pontban előírt felügyelet vonatkozik.

A "gyártó" kifejezés magában foglalja azokat is, akik:

- felelősek a teljes alrendszerprojektért (beleértve különösen az alrendszer integrálására vonatkozó felelősséget (fővállalkozó),

- tervezési szolgáltatást vagy tanulmányokat végeznek (pl. tanácsadók),

- az alrendszer összeállítását (szerelők) és telepítését végzik. Azon gyártók esetében, akik csak szerelést és telepítést végeznek, a gyártásra és végtermék-ellenőrzésre és -vizsgálatra vonatkozó minőségügyi rendszer elegendő.

A teljes alrendszerprojektért felelős fővállalkozónak (beleértve különösen az alrendszer integrálására vonatkozó felelősséget) minden esetben jóváhagyott minőségügyi rendszert kell működtetnie a tervezésre, gyártásra, végtermék-ellenőrzésre és -vizsgálatra a 3. pont előírása szerint, amely a 4. pontban előírtak szerint felügyelet alá tartozik.

Abban az esetben, ha az ajánlatkérő közvetlenül részt vesz a tervezésben és/vagy gyártásban (beleértve a szerelést és telepítést), vagy maga az ajánlatkérő felelős a teljes alrendszerprojektért (beleértve különösen az alrendszer integrálására vonatkozó felelősséget), jóváhagyott minőségügyi rendszert kell működtetnie ezekre a tevékenységekre a 3. pont előírása szerint, amely a 4. pontban előírtak szerint felügyelet alá tartozik.

3. Minőségügyi rendszer

3.1. A részt vevő gyártónak és – ha részt vesz – az ajánlatkérőnek kérelmet kell benyújtania az általa kiválasztott bejelentett szervezethez minőségügyi rendszereik értékelésére.

A kérelemnek a következőket kell tartalmaznia:

- a tervezett alrendszerre vonatkozó teljes információ,

- a minőségügyi rendszer dokumentációja.

Azoknak a gyártóknak, akik az alrendszerprojektnek csak egy részében vesznek részt, csak az érintett részre vonatkozóan kell tájékoztatást adniuk.

3.2. A fővállalkozó estében a minőségügyi rendszernek biztosítania kell, hogy az alrendszer teljes mértékben megfeleljen a 96/48/EK irányelv és az ÁME követelményeinek. A többi gyártó (alvállalkozó) esetében a minőségügyi rendszernek biztosítania kell, hogy az alrendszer általuk szállított része megfeleljen az ÁME követelményeinek.

A kérelmező által elfogadott minden elemet, követelményt és rendelkezést módszeresen és rendezetten, írásban kell dokumentálni iránymutatás, eljárások és utasítások formájában. A minőségügyi rendszer dokumentációjának biztosítania kell a minőségpolitika és eljárások – mint pl. minőségügyi programok, tervek, kézikönyvek és nyilvántartások – általános megértését.

A dokumentációnak valamennyi kérelmező esetében különösen a következő tételek megfelelő leírását kell tartalmaznia:

- a minőségi célkitűzések és szervezeti felépítés,

- az alkalmazandó megfelelő gyártási, minőségellenőrzési és minőségbiztosítási módszerek, folyamatok és módszeres intézkedések,

- a felülvizsgálatok, ellenőrzések és vizsgálatok, amelyeket a gyártás, szerelés és telepítés előtt, közben és után végeznek, valamint azok gyakorisága,

- minőségügyi nyilvántartások, mint pl. ellenőrzési jelentések és vizsgálati adatok, kalibrálási adatok, az érintett személyzet minősítésével kapcsolatos jelentések stb.,

a fővállalkozó és az alvállalkozók esetében (amennyiben az alrendszerprojekthez való hozzájárulásukra vonatkozik):

- az alkalmazandó műszaki tervezési előírások, beleértve az európai előírásokat, és ahol a 96/48/EK irányelv 10. cikkében említett európai előírásokat nem alkalmazták teljes mértékben, az alkalmazandó eszközöket annak a biztosítására, hogy az alrendszerre vonatkozó ÁME követelmények teljesüljenek,

- az alrendszer tervezése során alkalmazandó tervellenőrzési és tervigazolási módszerek, folyamatok és módszeres intézkedések,

- eszközök a tervezés és alrendszer kívánt minőségének és a minőségügyi rendszer hatékony működésének elérésére,

a fővállalkozó esetében:

- a vezetőség felelősségi köre és jogköre a teljes tervezés és az alrendszer minősége tekintetében, beleértve különösen az alrendszer-integrálás irányítását.

A felülvizsgálatoknak, vizsgálatoknak és ellenőrzésnek ki kell terjednie a következő fázisokra:

- általános tervezés,

- az alrendszer felépítése, beleértve különösen a magas- és mélyépítési tevékenységeket, a rendszerelemek összeszerelését, végső beállítást,

- az alrendszer átvételi próbája,

- és amennyiben az ÁME előírja, a jóváhagyás teljes üzemi feltételek mellett.

3.3. A 3.1. pontban említett bejelentett szervezetnek értékelnie kell a minőségügyi rendszert annak a megállapítása céljából, hogy teljesíti-e a 3.2. pontban említett követelményeket. A vonatkozó harmonizált szabványok szerint megvalósított minőségügyi rendszer tekintetében feltételezni kell ezeknek a követelményeknek a teljesülését. A harmonizált szabvány az EN ISO 9001 – 2000. december –, amelyet szükség esetén ki kell egészíteni, hogy figyelembe vegye annak az alrendszernek a sajátosságait, amelyre vonatkozóan alkalmazzák.

Azokra a kérelmezőkre vonatkozóan, akik csak szerelésben és telepítésben vesznek részt, a harmonizált szabvány az EN ISO 9001 – 2000. december –, amelyet szükség esetén ki kell egészíteni, hogy figyelembe vegye annak az alrendszernek a sajátosságait, amelyre vonatkozóan alkalmazzák.

A vizsgálatnak kifejezetten az érintett alrendszerre kell vonatkoznia, figyelembe véve a kérelmező hozzájárulását az alrendszerhez. A vizsgálatot végző csoportnak legalább egy olyan tagja legyen, akinek tapasztalata van az érintett alrendszer technológiájának értékelésében. Az értékelési eljárás magában foglalja a kérelmező telephelyein tett értékelő látogatást.

A határozatról a kérelmezőt értesíteni kell. Az értesítésnek tartalmaznia kell a felülvizsgálat következtetéseit és az értékelésre vonatkozó határozatot annak indokolásával együtt.

3.4. A gyártónak és az esetleg részt vevő ajánlatkérőnek vállalnia kell, hogy teljesíti a jóváhagyott minőségügyi rendszerből fakadó kötelezettségeket és annak fenntartását úgy, hogy mindenkor megfelelő és hatékony maradjon.

A gyártónak és az esetleg részt vevő ajánlatkérőnek tájékoztatnia kell a minőségügyi rendszert jóváhagyó bejelentett szervezetet a minőségügyi rendszer minden tervezett korszerűsítéséről.

A bejelentett szervezetnek értékelnie kell minden javasolt módosítást, és el kell döntenie, hogy a módosított minőségügyi rendszer továbbra is megfelel-e a 3.2. pontban említett követelményeknek, vagy ismételt értékelésre van szükség.

Határozatáról értesítenie kell a kérelmezőt. Az értesítésnek tartalmaznia kell a vizsgálat következtetéseit és az értékelési határozatot indokolással együtt.

4. A minőségügyi rendszer(ek) felügyelete a bejelentett szervezet(ek) felelősségi körében

4.1. A felügyelet célja, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a gyártó és a részt vevő ajánlatkérő megfelelően teljesíti-e a jóváhagyott minőségügyi rendszerből fakadó kötelezettségeit.

4.2. A 3.1. pontban említett bejelentett szervezetnek állandó belépést kell biztosítani a tervezési helyekre, az építési helyszínekre, gyártó műhelyekbe, a szerelési és telepítési helyekre, tárolóterületekre és szükség szerint előregyártó vagy vizsgálólétesítményekbe, és általánosságban minden olyan létesítménybe, amelyet a feladatához szükségesnek tart annak megfelelően, hogy a kérelmező milyen mértékben járul hozzá az alrendszerprojekthez.

4.3. A gyártónak és az esetleg részt vevő ajánlatkérőnek vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselőjének a 3.1. pontban említett bejelentett szervezet részére meg kell küldenie (vagy küldetnie) az e célból szükséges teljes dokumentációt és különösen az alrendszerre vonatkozó kiviteli terveket és műszaki feljegyzéseket (amennyiben azok vonatkoznak a kérelmező alrendszerhez történő hozzájárulására), különösen:

- a minőségügyi rendszer dokumentációját, beleértve az annak biztosítása céljából alkalmazott konkrét eszközöket, hogy

- (a fővállalkozó esetében) a vezetőség felelősségi körét és jogkörét a teljes alrendszer megfelelősége tekintetében megfelelően pontosan határozzák meg,

- az egyes gyártók minőségügyi rendszerét helyesen irányítják az integrálásnak az alrendszer szintjén történő megvalósítása céljából,

- a minőségügyi rendszer tervezési része által előirányzott minőségügyi nyilvántartásai, mint pl. elemzések, számítások, vizsgálatok eredményei stb.,

- a minőségügyi rendszernek a gyártási rész (a szerelést és telepítést beleértve) által előirányzott minőségügyi nyilvántartásait – mint pl. ellenőrzési jelentések és vizsgálati adatok, kalibrálási adatok, az érintett személyzet minősítésével kapcsolatos jelentések stb.

4.4. A bejelentett szervezetnek időszakos vizsgálatot kell végeznie, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a gyártó és a részt vevő ajánlatkérő fenntartja és alkalmazza a minőségügyi rendszert, és részükre át kell adnia a vizsgálati jelentést.

A vizsgálatot évente legalább egyszer el kell végezni, legalább egy vizsgálatot a 6. pontban említett EK-hitelesítési eljárás tárgyát képező alrendszerrel kapcsolatos tevékenységek (tervezés, gyártás, szerelés vagy telepítés) végrehajtása során kell elvégezni.

4.5 Ezen túlmenően a bejelentett szervezet váratlan látogatásokat tehet a kérelmező 4.2 pontban említett telephelyein. Az ilyen látogatások alkalmával a bejelentett szervezet teljes vagy részleges ellenőrzést végezhet a minőségügyi rendszer megfelelő működésének ellenőrzése céljából, amennyiben szükséges; a kérelmező részére a szemrevételezésről, ellenőrzés esetén a vizsgálatról jelentést kell adnia.

5. A gyártónak és a részt vevő ajánlatkérőnek az alrendszer gyártását követő 10 évig a nemzeti hatóságok rendelkezésére kell bocsátani a következőket:

- a 3.1. pont második alpontjának második francia bekezdésében említett dokumentáció,

- a 3.4. pont második albekezdésében említett korszerűsítés,

- a bejelentett szervezetnek 3.4. pont utolsó albekezdésében, a 4.4. és 4.5. pontban említett határozatai és jelentései.

6. EK-hitelesítési eljárás

6.1. Az ajánlatkérőnek vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselőjének az általa választott bejelentett szervezethez kérelmet kell benyújtania az alrendszer EK-vizsgálata céljából (teljes minőségbiztosítás révén, tervellenőrzéssel), beleértve a minőségügyi rendszer felügyeletének koordinálását a 4.4. és 4.5. pont szerint. Az ajánlatkérőnek vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselőjének az érintett gyártót erről a választásról és a kérelemről értesítenie kell.

6.2. A kérelmezőnek lehetőséget kell adnia az alrendszer tervezésének, gyártásának, szerelésének, telepítésének és működésének megismerésére, és lehetővé kell tennie az ÁME követelményeinek való megfelelés értékelését.

Ennek a következőket kell magában foglalnia:

- az alkalmazott műszaki tervezési előírások, beleértve az európai előírásokat,

- a szükséges alátámasztó igazolás a megfelelőségükre vonatkozóan, különösen ott, ahol az ÁME-ban említett európai előírásokat és a vonatkozó rendelkezéseket nem alkalmazták teljes mértékben. Ennek az alátámasztó igazolásnak tartalmaznia kell a gyártó megfelelő laboratóriumában vagy megbízásából elvégzett vizsgálatok eredményeit,

- az alrendszer gyártására és szerelésére vonatkozó műszaki dokumentáció,

- az alrendszerbe beépítendő kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek jegyzéke,

- az alrendszer tervezésében, gyártásában, szerelésében és telepítésében részt vevő gyártók jegyzéke,

- annak igazolása, hogy a fenti 3.2. pontban említett valamennyi fázisra kiterjed a gyártó(k) és/vagy a részt vevő ajánlatkérő minőségügyi rendszere, valamint azok hatékonyságának igazolása,

- ezeknek a minőségügyi rendszereknek a jóváhagyásáért és felügyeletéért felelős bejelentett szervezet(ek) megjelölése.

6.3. A bejelentett szervezetnek meg kell vizsgálnia a tervvizsgálatra vonatkozó kérelmet, és ha a terv megfelel a 96/48/EK irányelv és az ÁME vonatkozó követelményeinek, akkor tervvizsgálati jelentést kell kiadnia a kérelmezőnek. A jelentésnek tartalmaznia kell a tervvizsgálat következtetéseit, érvényességi feltételeit, a vizsgált terv azonosításához szükséges adatokat és adott esetben az alrendszer működésének leírását.

6.4. A bejelentett szervezetnek az EK-hitelesítés többi fázisára vonatkozóan meg kell vizsgálnia, hogy a minőségügyi rendszer jóváhagyása és felügyelete az alrendszer 3.2. pontban említett minden fázisára kellően és megfelelően kiterjed-e.

Ha az alrendszer megfelelése az ÁME követelményeinek több minőségügyi rendszeren alapul, a bejelentett szervezetnek különösen azt kell megvizsgálnia, hogy:

- a minőségügyi rendszer kapcsolatai és kapcsolódási pontjai egyértelműen dokumentáltak-e,

- a vezetőség felelősségi köre és hatásköre a teljes alrendszer megfelelőségére a fővállalkozóra vonatkozóan elegendően és megfelelően meg van-e határozva.

6.5. Az EK-hitelesítésért felelős bejelentett szervezetnek, ha nem maga végzi a minőségügyi rendszer(ek) felügyeletét a 4. pont szerint, koordinálnia kell a feladattal megbízott bármely másik bejelentett szervezet felügyeleti tevékenységét annak a biztosítására, hogy a különböző minőségügyi rendszerek között a kapcsolódási pontok helyes kezelése az alrendszer integrálása szempontjából megtörténjék. Ez a koordinálás magában foglalja az EK-hitelesítésért felelős bejelentett szervezet jogát arra, hogy:

- megkapjon minden (jóváhagyásra vagy felügyeletre vonatkozó) dokumentációt, amelyet más bejelentett szervezet adott ki,

- tanúsítsa a felügyeleti vizsgálatot a 4.4. pont szerint,

- további vizsgálatokat kezdeményezzen saját felelősségére és más bejelentett szervezettel együtt.

6.6. Ha az alrendszer teljesíti a 96/48/EK irányelv és az ÁME követelményeit, a bejelentett szervezetnek a tervvizsgálat, valamint a minőségügyi rendszer(ek) jóváhagyása és felügyelete alapján ki kell adnia az EK-hitelesítési igazolást az ajánlatkérő vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselője részére, amely utóbbi viszont elkészíti az EK-hitelesítési nyilatkozatot annak a tagállamnak a felügyeleti hatósága részére, amelyben az alrendszer található és/vagy működik.

Az EK-hitelesítési nyilatkozatot és a kísérő dokumentumokat el kell látni dátummal, és alá kell írni. A nyilatkozatot a műszaki dokumentációval azonos nyelven kell elkészíteni, és legalább a 96/48/EK irányelv V. mellékletében előírt információt kell tartalmaznia.

6.7. A bejelentett szervezet feladata az EK-hitelesítési nyilatkozatot kísérő műszaki dokumentáció összeállítása. A műszaki dokumentációnak legalább a 96/48/EK irányelv 18. cikkének (3) bekezdésében megjelölt információt kell tartalmaznia, és különösen a következőket:

- az alrendszer jellemzőire vonatkozó összes szükséges dokumentáció,

- az alrendszerbe beépített kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek felsorolása,

- az EK-megfelelőségi nyilatkozat másolata és, amennyiben indokolt, az EK-alkalmazhatósági nyilatkozat másolata, ahol az említett alkotóelemeket az irányelv 13. cikke szerint kell megadni, amennyiben indokolt, az ÁME alapján a bejelentett szervezet által kiadott megfelelő dokumentumok (igazolások, a minőségügyi rendszer jóváhagyása és felügyeleti dokumentumok) kíséretében,

- minden, a használat feltételeire és korlátaira vonatkozó elem,

- minden, a szervizzel kapcsolatos utasításokra, állandó vagy rutinszerű ellenőrzésre, beállításra és karbantartásra vonatkozó elem,

- a bejelentett szervezet EK-hitelesítési igazolása a 6.6 pontban említettek szerint, a megfelelő számítási feljegyzésekkel és ellenjegyezve, azzal a nyilatkozattal, hogy a projekt megfelel az irányelvnek és az ÁME-nak, megemlítve szükség esetén a tevékenységek végzése során feljegyzett és vissza nem vont fenntartásokat; az igazoláshoz mellékelni kell különösen a 4.4 és 4.5 pontban említett hitelesítéssel kapcsolatban elkészített ellenőrzési és vizsgálati jelentéseket.

7. Az EK-hitelesítési igazolást kísérő összes iratot az ajánlatkérőhöz vagy meghatalmazott képviselőjéhez kell megküldeni a bejelentett szervezet által kiadott EK-hitelesítési igazolás alátámasztásaként, és csatolni kell az ajánlatkérő által megfogalmazott és a felügyeleti hatóság részére megküldendő EK-hitelesítési nyilatkozathoz.

8. Az ajánlatkérőnek vagy a Közösségen belül letelepedett meghatalmazott képviselőjének az iratok másolatát az alrendszer teljes élettartama során meg kell őriznie; kérésre meg kell küldeni bármely másik tagállam részére.

--------------------------------------------------

IV. MELLÉKLET

AZ ILLEMHELYÜRÍTŐ RENDSZER CSATLAKOZÓI

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

V. MELLÉKLET

VÍZTARTÁLYOK BEÖMLŐ CSATLAKOZÓI

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

Top