Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62009CN0240

    C-240/09. sz. ügy: A Najvyšší súd (Szlovákia) által 2009. július 3-án benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem — Lesoochranárske zoskupenie VLK kontra Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

    HL C 233., 2009.9.26, p. 3–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    26.9.2009   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 233/3


    A Najvyšší súd (Szlovákia) által 2009. július 3-án benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem — Lesoochranárske zoskupenie VLK kontra Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

    (C-240/09. sz. ügy)

    2009/C 233/05

    Az eljárás nyelve: szlovák

    A kérdést előterjesztő bíróság

    Najvyšší súd

    Az alapeljárás felei

    Felperes: Lesoochranárske zoskupenie VLK

    Alperes: Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

    Az előzetes döntéshozatalra előterjesztett kérdések

    1.

    Elismerhető-e, hogy az 1998. június 25-i Aarhusi Egyezmény 9. cikke, és nevezetesen annak (3) bekezdése a nemzetközi szerződésekhez kötődő közvetlen alkalmazhatósággal (self executing effect) rendelkezik, figyelembe véve e nemzetközi szerződés által kitűzött fő célt, azaz a kereshetőségi jog hagyományos fogalmától való eltávolodást, és a nyilvánosság vagy az érintett nyilvánosság számára az eljárásban a fél jogállásának a biztosítását, tekintettel arra, hogy az Európai Unió, bár 2005. február 17-én csatlakozott az említett nemzetközi egyezményhez, a végrehajtásához szükségez közösségi intézkedéseket nem fogadta el?

    2.

    Elismerhető-e, hogy jelenleg a közösségi jogrend részét képező Aarhusi Egyezmény 9. cikke, és nevezetesen annak (3) bekezdése a Bíróság állandó ítélkezési gyakorlatának értelmében véve közösségi jogi közvetlen alkalmazhatósággal vagy közvetlen hatállyal rendelkezik?

    3.

    Az első vagy a második kérdésre adott igenlő válasz esetében az Aarhusi Egyezmény 9. cikkének (3) bekezdése az e nemzetközi szerződésben kitűzött fő célra tekintettel értelmezhető-e úgy, hogy a „hatóságok [aktusai]” kifejezés alatt a határozat meghozatalát jelentő aktus is értendő, ami azt eredményezi, hogy a nyilvánosságnak az igazságszolgáltatás igénybevételére vonatkozó lehetősége magában foglalja a hatóság azon határozatának vitatásához való jogot is, amelynek jogellenessége a környezetre gyakorolt hatásában rejlik?


    Top