Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0462

    Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA az Európai Unió által egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Mongólia közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás által létrehozott vegyes bizottságban és kereskedelmi és beruházási albizottságban a vegyes bizottság eljárási szabályzatának és a kereskedelmi és beruházási albizottság eljárási szabályzatának elfogadása tekintetében képviselendő álláspontról

    COM/2019/462 final

    Brüsszel, 2019.10.14.

    COM(2019) 462 final

    2019/0220(NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    az Európai Unió által egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Mongólia közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás által létrehozott vegyes bizottságban és kereskedelmi és beruházási albizottságban a vegyes bizottság eljárási szabályzatának és a kereskedelmi és beruházási albizottság eljárási szabályzatának elfogadása tekintetében képviselendő álláspontról


    INDOKOLÁS

    1.A javaslat tárgya

    E javaslat tárgya az Unió által egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Mongólia közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás (a továbbiakban: a megállapodás) által létrehozott vegyes bizottságban és kereskedelmi és beruházási albizottságban a vegyes bizottság eljárási szabályzatának és a kereskedelmi és beruházási albizottság eljárási szabályzatának tervezett elfogadásával kapcsolatban képviselendő álláspont meghatározásáról szóló határozat.

    2.A javaslat háttere

    2.1.Az EU–Mongólia közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás

    A megállapodás célja az EU és tagállamai, valamint Mongólia között erősebb partnerség létrehozása, továbbá az együttműködés elmélyítése és fokozása a közös érdekű kérdésekben, a közös értékeknek és közös elveknek megfelelően. A megállapodás koherens, jogilag kötelező keretet hoz létre az EU Mongóliával fennálló kapcsolataihoz. A megállapodás 2017. november 1-jén hatályba lépett.

    2.2.A vegyes bizottság és a kereskedelmi és beruházási albizottság

    A vegyes bizottságot a megállapodás 56. cikke hozza létre. Fő feladatai a következők: a) e megállapodás megfelelő érvényesülésének és végrehajtásának biztosítása; b) a megállapodás céljaival kapcsolatos prioritások meghatározása; c) ajánlások tétele e megállapodás célkitűzéseinek előmozdítása érdekében.

    A vegyes bizottság feladata, hogy adott esetben ajánlásokat tegyen és határozatokat fogadjon el a megállapodás egyes vonatkozásainak érvényesítése érdekében. A vegyes bizottság a megfelelő magas szinten ülésezik. A vegyes bizottság elfogadja eljárási szabályzatát. Konkrét kérdések kezelése érdekében szakértői munkacsoportokat állíthat fel.

    A kereskedelmi és beruházási albizottságot a megállapodás 28. cikke hozza létre. Feladata, hogy segítse a vegyes bizottságot feladatai ellátásában azáltal, hogy a kereskedelem és a beruházások terén folytatott együttműködés valamennyi területével foglalkozik.

    2.3.A vegyes bizottság és a kereskedelmi és beruházási albizottság tervezett jogi aktusa

    A vegyes bizottság határozatot fogad el eljárási szabályzatának és a szakértői munkacsoportok eljárási szabályzatának elfogadásáról. A kereskedelmi és beruházási albizottság határozatot fogad el eljárási szabályzatának elfogadásáról (a továbbiakban: a tervezett jogi aktus).

    A tervezett jogi aktusok célja, hogy a megállapodás 28. cikke (3) bekezdésének és 56. cikke (6) bekezdésének megfelelően elfogadják a vegyes bizottság működését szabályozó eljárási szabályzatot, valamint a kereskedelmi és beruházási albizottság és a szakértői munkacsoportok eljárási szabályzatát, hogy lehetővé váljon a megállapodás végrehajtása.

    3.Az Unió által képviselendő álláspont

    Az Unió által képviselendő álláspont célja, hogy elfogadják az EU–Mongólia vegyes bizottság eljárási szabályzatát, valamint a kereskedelmi és beruházási albizottság és a szakértői munkacsoportok eljárási szabályzatát. Az álláspontnak a vegyes bizottság és a kereskedelmi és beruházási albizottság határozattervezetein kell alapulnia.

    4.Jogalap

    4.1.Eljárási jogalap

    4.1.1.Alapelvek

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 218. cikkének (9) bekezdése határozatok elfogadásáról rendelkezik „a megállapodásokkal létrehozott szervekben az Unió által képviselendő álláspontok kialakítására vonatkozóan, amennyiben az ilyen szervnek joghatással bíró jogi aktust kell elfogadnia, kivéve a megállapodás intézményi kereteit kiegészítő vagy módosító jogi aktusokat”.

    A „joghatással bíró jogi aktus” fogalmába beletartoznak a nemzetközi jognak a kérdéses szervet szabályozó szabályai szerint joghatással bíró jogi aktusok. Ezenfelül a fogalom magában foglalja azokat az eszközöket is, amelyek a nemzetközi jog szerint nem bírnak kötelező erővel, de „meghatározó módon befolyásolják az uniós jogalkotó által [...] elfogadott szabályozás tartalmát” 1 .

    4.1.2.A jelen esetre történő alkalmazás

    A vegyes bizottság és a kereskedelmi és beruházási albizottság megállapodás, nevezetesen az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Mongólia közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás által létrehozott szervek.

    Az említett szervek által elfogadandó aktusok joghatással bíró jogi aktusok. Ennek oka, hogy a megállapodás 56. cikkének (2) bekezdésével összhangban a vegyes bizottság és a kereskedelmi és beruházási albizottság a Felekre nézve kötelező erejű határozatokat fogad el.

    A tervezett jogi aktusok nem egészítik ki és nem módosítják a megállapodás intézményi keretét.

    Ezért a javasolt határozat eljárási jogalapja az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése.

    4.2.Anyagi jogalap

    4.2.1.Alapelvek

    Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapja elsősorban azon tervezett jogi aktus célkitűzésétől és tartalmától függ, amellyel kapcsolatban az Unió által képviselendő álláspont meghatározásra kerül. Amennyiben a tervezett jogi aktus kettős célkitűzést követ, vagy két összetevőből áll, és ezek egyike elsődlegesként vagy döntő jellegűként azonosítható, míg a másik pusztán járulékos jellegű, az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozatot egyetlen jogalapra, azaz az elsődleges, illetve döntő jellegű célkitűzés vagy összetevő által megkövetelt jogalapra kell alapítani.

    Valamely, egyidejűleg több cél elérésére irányuló vagy több elválaszthatatlan és egymáshoz viszonyítva nem járulékos jellegű összetevőt magában foglaló tervezett jogi aktus esetében az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapját kivételesen a különböző vonatkozó jogalapok fogják képezni.

    4.2.2.A jelen esetre történő alkalmazás

    A tervezett jogi aktusok célja, hogy előmozdítsák a megállapodás célkitűzéseit és megkönnyítsék a megállapodás végrehajtását. A vegyes bizottság eljárási szabályzata valamely, megállapodás alapján létrehozott szerv általános működését érinti. Ezért azt a területet, amelyhez a tervezett határozat tartozik, a megállapodás egészének figyelembevételével kell meghatározni 2 .

    Ebben a konkrét esetben a megállapodás elsődleges célja és összetevője egy fejlődő országgal folytatott együttműködés (EUMSZ 209. cikk) 3 . Ezért az EUMSZ 209. cikke a megfelelő jogalap.

    4.3.Következtetés

    A javasolt határozat jogalapja ezért az EUMSZ 209. cikke, összefüggésben az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdésével.

    5.A tervezett jogi aktus kihirdetése

    Mivel a vegyes bizottság jogi aktusa meghatározza az eljárási szabályzatát, elfogadását követően helyénvaló kihirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

    2019/0220 (NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    az Európai Unió által egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Mongólia közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás által létrehozott vegyes bizottságban és kereskedelmi és beruházási albizottságban a vegyes bizottság eljárási szabályzatának és a kereskedelmi és beruházási albizottság eljárási szabályzatának elfogadása tekintetében képviselendő álláspontról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 209. cikkére, összefüggésben 218. cikke (9) bekezdésével,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    mivel:

    (1)Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Mongólia közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás (a továbbiakban: a megállapodás) 2017. november 1-jén hatályba lépett.

    (2)A megállapodás 56. cikkének (1) bekezdése vegyes bizottságot hozott létre a megállapodás megfelelő érvényesülésének és végrehajtásának biztosítása céljából.

    (3)A megállapodás 56. cikkének (6) bekezdése szerint a vegyes bizottság maga fogadja el eljárási szabályzatát, 56. cikkének (4) bekezdése szerint pedig a vegyes bizottság szakértői munkacsoportokat állíthat fel.

    (4)A megállapodás 28. cikkének (1) bekezdése létrehozza a kereskedelmi és beruházási albizottságot.

    (5)A megállapodás 28. cikkének (3) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a kereskedelmi és beruházási albizottság meghatározza saját eljárási szabályzatát.

    (6)A megállapodás hatékony végrehajtásának biztosítása érdekében a vegyes bizottság eljárási szabályzatát a lehető leghamarabb el kell fogadni.

    (7)Ezért helyénvaló meghatározni a vegyes bizottságban és a kereskedelmi és beruházási albizottságban az Unió által képviselendő álláspontot. Az Unió által a vegyes bizottságban és a kereskedelmi és beruházási albizottságban képviselendő álláspontnak a vegyes bizottság és a kereskedelmi és beruházási albizottság csatolt határozattervezetein kell alapulnia.

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    Az Unió által az EU–Mongólia vegyes bizottságban a vegyes bizottság eljárási szabályzatának tervezett elfogadásával kapcsolatban képviselendő álláspont a vegyes bizottság e határozathoz csatolt határozattervezetén alapul.

    Az Unió által az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottságban a kereskedelmi és beruházási albizottság eljárási szabályzatának tervezett elfogadásával kapcsolatban képviselendő álláspont a kereskedelmi és beruházási albizottság e határozathoz csatolt határozattervezetén alapul.

    2. cikk

    Ennek a határozatnak a Bizottság címzettje.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

       Tanács részéről

       az elnök

    (1)    C-399/12 sz. ügy, Németország kontra Tanács (OIV), ECLI:EU:C:2014:2258, 61–64. pont.
    (2)    C-244/17 sz. ügy, Bizottság kontra Tanács (Kazahsztán), ECLI:EU:C:2018:662, 40. pont.
    (3)    A fejlesztéspolitika hatályát illetően lásd: a C-377. sz., Bizottság kontra Tanács (Fülöp-szigetek) ügy 36–37. pontját.
    Top

    Brüsszel, 2019.10.14.

    COM(2019) 462 final

    MELLÉKLETEK

    a következőhöz:

    A TANÁCS HATÁROZATA

    az Európai Unió által egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Mongólia közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás által létrehozott vegyes bizottságban és kereskedelmi és beruházási albizottságban a vegyes bizottság eljárási szabályzatának és a kereskedelmi és beruházási albizottság eljárási szabályzatának elfogadása tekintetében képviselendő álláspontról


    I. MELLÉKLET

    Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Mongólia közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodással létrehozott vegyes bizottság (a továbbiakban: az EU-Mongólia vegyes bizottság) 1/ határozata

    (éééé. hónap NN.)

    az eljárási szabályzata elfogadásáról

    AZ EU–MONGÓLIA VEGYES BIZOTTSÁG,

    tekintettel az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Mongólia közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodásra (a továbbiakban: a megállapodás) és különösen annak 56. cikkére,

    mivel:

    (1)A megállapodás 2017. november 1-jén hatályba lépett.

    (2)A megállapodás 56. cikkének (6) bekezdése értelmében az EU–Mongólia vegyes bizottság elfogadja saját eljárási szabályzatát,

    A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

    Egyetlen cikk

    Az EU–Mongólia vegyes bizottság elfogadja a mellékletben szereplő eljárási szabályzatát

    Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

    Kelt Brüsszelben/Ulánbátorban, -án/-én

    az EU–Mongólia vegyes bizottság részéről

    az elnök

    MELLÉKLET

    AZ EU–MONGÓLIA VEGYES BIZOTTSÁG ELJÁRÁSI SZABÁLYZATA

    1. cikk
    Összetétel és elnökség

    1.Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Mongólia közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás (a továbbiakban: a megállapodás) 56. cikkének megfelelően létrehozott vegyes bizottság (a továbbiakban: az EU–Mongólia vegyes bizottság) a megállapodás 56. cikke szerint végzi feladatait.

    2.Az EU–Mongólia vegyes bizottság a megállapodás értelmében a Felek lehető legmagasabb szintű képviselőiből áll.

    3.Az EU–Mongólia vegyes bizottság elnöki tisztét Mongólia külügyminisztere és az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője felváltva tölti be egy naptári éven át. Az elnökök felhatalmazhatnak egy vezető beosztású tisztviselőt az EU–Mongólia vegyes bizottság valamennyi ülésének vagy azok egy részének az elnöklésére.

    2. cikk
    Ülések

    1.Amennyiben a Felek másként nem határoznak, az EU–Mongólia vegyes bizottság általában évente egyszer ülésezik. Az EU–Mongólia vegyes bizottság üléseit az elnök hívja össze. Az ülések közösen meghatározott időpontban, Brüsszelben és Ulánbátorban felváltva kerülnek megrendezésre. Az EU–Mongólia vegyes bizottság bármely Fél kérésére és a Felek beleegyezésével rendkívüli üléseket tarthat.

    2.Kivételes esetben és a Felek egyetértése mellett az EU–Mongólia vegyes bizottság ülései technikai eszközök útján, pl. videokonferencia keretében is lefolytathatók.

    3. cikk
    Küldöttségek

    1.A Felek az EU–Mongólia vegyes bizottság minden ülése előtt tájékoztatják az elnököt küldöttségük tervezett összetételéről.

    2.Az elnök – a Felek egyetértésével – szakértőket vagy más szervek képviselőit is meghívhatja az ülésekre, hogy azok megfigyelőként részt vegyenek, vagy tájékoztatást nyújtsanak egy adott témáról. A Felek megállapodnak abban, hogy e szakértők vagy más szervek képviselői milyen feltételek mellett vehetnek részt az üléseken.

    4. cikk
    A nyilvánosság tájékoztatása

    1.Amennyiben az elnök – a Felek egyetértésével – másként nem határoz, az EU–Mongólia vegyes bizottság ülései nem nyilvánosak. Amennyiben az egyik Fél bizalmasnak nyilvánított információkat terjeszt az EU–Mongólia vegyes bizottság elé, a másik Fél a szóban forgó információkat akként kezeli.

    2.Az EU–Mongólia vegyes bizottság belátása szerint nyilatkozatokat adhat ki a nyilvánosság számára.

    5. cikk
    Titkárság

    Az Európai Külügyi Szolgálat és Mongólia Kormányának egy-egy képviselője közösen látja el az EU–Mongólia vegyes bizottság titkári tisztségét. Tájékoztatást kapnak az elnöknek címzett és az elnöktől származó minden közleményről, olyan írásbeli eszközökkel is, mint az elektronikus levelezés.

    6. cikk
    Az ülések napirendje

    1.Az elnök összeállítja az EU–Mongólia vegyes bizottság üléseinek ideiglenes napirendjét. Az ideiglenes napirendet és a vonatkozó dokumentumokat az ülés napja előtt legalább 21 nappal megküldik a Feleknek.

    2.Bármely Fél felkérheti az elnököt egy adott pont napirendre vételére.

    3.Az EU–Mongólia vegyes bizottság az egyes ülések kezdetén elfogadja a napirendet. A Felek egyetértésével az ideiglenes napirenden kívüli pontokat is fel lehet venni a napirendre.

    4.Az EU–Mongólia vegyes bizottság titkárai az ülés előtt nyilvánosságra hozzák az EU–Mongólia vegyes bizottság ideiglenes napirendjét.

    5.Az elnök kivételes esetekben és a Felek egyetértésével az adott ügy sajátosságaira való tekintettel lerövidítheti az (1) bekezdésben említett határidőt.

    7. cikk
    Kölcsönösen elfogadott jegyzőkönyv

    1.Az EU–Mongólia vegyes bizottság üléseinek következtetéseit kölcsönösen elfogadott jegyzőkönyv formájában rögzítik.

    2.Az elnök minden ülésen összefoglalja az EU–Mongólia vegyes bizottság által levont következtetéseket. A két titkár e következtetések alapján, lehetőleg az ülés végén vagy az ülés napját követő legfeljebb 30 naptári napon belül közösen elkészíti a jegyzőkönyv tervezetét.

    3.Az EU–Mongólia vegyes bizottság lehetőleg az ülés végén, vagy az ülés napját követő legfeljebb 45 naptári napon belül, vagy pedig az EU–Mongólia vegyes bizottság által közösen elfogadott határidőn belül jóváhagyja a jegyzőkönyv tervezetét. A jegyzőkönyvtervezet EU–Mongólia vegyes bizottság általi jóváhagyását követően a jegyzőkönyv tervezetének két eredeti példányát az elnök írja alá. A Felek megkapják a jegyzőkönyvtervezet egy-egy eredeti példányát.

    8. cikk
    Határozatok és ajánlások

    1.Az EU–Mongólia vegyes bizottság ajánlásokat vagy határozatokat fogadhat el a megállapodás célkitűzéseinek elérése érdekében.

    2. Az EU–Mongólia vegyes bizottság határozatai vagy ajánlásai a „Határozat” vagy „Ajánlás” címet viselik, amelyet a sorszám, az elfogadás dátuma, valamint a tárgy megjelölése követ. Minden határozatban rendelkezni kell a határozat hatálybalépésének időpontjáról.

    3.Ha a körülményekre tekintettel szükséges, az EU–Mongólia vegyes bizottság a határozatot vagy az ajánlást írásbeli eljárással is elfogadhatja.

    4.Az EU–Mongólia vegyes bizottság határozatait és ajánlásait két hiteles példányban kell elkészíteni, amelyeket az elnök ír alá.

    5.A Felek saját hivatalos lapjukban közzétehetik az EU–Mongólia vegyes bizottság határozatait és ajánlásait.

    9. cikk
    Költségek

    1.A Felek maguk viselik az EU–Mongólia vegyes bizottság ülésein való részvételük kapcsán felmerülő személyzeti, utazási és ellátási költségeket, valamint a postai és távközlési költségeket is. A Felek maguk viselik az üléseken való tolmácsolással és a fordítással kapcsolatban felmerülő költségeket.

    2.Az ülések megrendezésével és a dokumentumok sokszorosításával kapcsolatos költségeket az ülésnek otthont adó Fél viseli.

    10. cikk
    Szakértői munkacsoportok

    1.Az EU–Mongólia vegyes bizottság szakértői munkacsoportokat állíthat fel munkája elvégzésének támogatására.

    2.Az EU–Mongólia vegyes bizottság dönthet bármelyik szakértői munkacsoport megszüntetéséről, illetve hatáskörük elfogadásáról vagy módosításáról.

    3.A szakértői munkacsoportok döntéshozatali jogkörrel rendelkeznek. Üléseik után tevékenységükről részletes szóbeli és írásbeli jelentést tesznek az EU–Mongólia vegyes bizottságnak és ajánlásokat tehetnek az EU–Mongólia vegyes bizottságnak.

    11. cikk
    Az eljárási szabályzat módosítása

    A 8. cikkel összhangban az eljárási szabályzat a Felek közös megegyezésével módosítható.



    II. MELLÉKLET

    Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Mongólia közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodással létrehozott, EU-Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság (a továbbiakban: az EU-Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság) 1/.... határozata

    (éééé. hónap NN.)

    az eljárási szabályzata elfogadásáról

    AZ EU–MONGÓLIA KERESKEDELMI ÉS BERUHÁZÁSI ALBIZOTTSÁG,

    tekintettel az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Mongólia közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodásra (a továbbiakban: a megállapodás) és különösen annak 28. cikkére,

    mivel:

    (1)A megállapodás 28. cikke értelmében létrejött az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság azzal a céllal, hogy segítse a vegyes bizottságot feladatai ellátásában, azáltal, hogy a megállapodás IV. címének hatálya alá tartozó valamennyi területtel (Kereskedelmi és beruházási kérdésekkel kapcsolatos együttműködés) foglalkozik.

    (2)A megállapodás 28. cikkének (3) bekezdése értelmében az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság megállapítja eljárási szabályzatát.

    A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

    Egyetlen cikk

    Az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság a mellékletben foglaltak szerint elfogadja az eljárási szabályzatát.

    Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

    Kelt Brüsszelben/Ulánbátorban, -án/-én.

    az EU-Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság részéről

    az elnök



    MELLÉKLET

    AZ EU-MONGÓLIA KERESKEDELMI ÉS BERUHÁZÁSI ALBIZOTTSÁG ELJÁRÁSI SZABÁLYZATA

    1. cikk
    Összetétel és elnökség

    1.Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Mongólia közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás (a továbbiakban: a megállapodás) 28. cikkének megfelelően létrehozott albizottság (a továbbiakban: az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság) a megállapodás 28. cikkének (2) bekezdése szerint végzi feladatait.

    2.Az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság az Unió és Mongólia megfelelő szintű képviselőiből áll, és elnöki tisztét az Európai Unió részéről az Európai Bizottság illetékes szolgálatának egy képviselője, Mongólia részéről […] felváltva tölti be egy naptári éven át.

    2. cikk
    Ülések

    1.Az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság évente, nem sokkal az EU–Mongólia vegyes bizottság ülése előtt ülésezik. Az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság üléseit az elnök hívja össze. Az ülések közösen meghatározott időpontban, Brüsszelben és Ulánbátorban felváltva kerülnek megrendezésre. Az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság bármelyik Fél kérésére külön üléseket tarthat, amennyiben a Felek erről megállapodnak.

    2.A Felek egyetértése esetén az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság ülései videokonferencia útján is megtarthatók.

    3. cikk
    Küldöttségek

    1. A Felek az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság minden ülése előtt tájékoztatják az elnököt küldöttségük tervezett összetételéről.

    2.Az elnök – a Felek egyetértésével – szakértőket vagy más szervek képviselőit is meghívhatja az ülésekre, hogy azok megfigyelőként részt vegyenek, vagy tájékoztatást nyújtsanak egy adott témáról. A Felek megállapodnak abban, hogy e szakértők vagy más szervek képviselői milyen feltételek mellett vehetnek részt az üléseken.

    4. cikk
    A nyilvánosság tájékoztatása

    1.Amennyiben az elnök – a Felek egyetértésével – másként nem határoz, az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság ülései nem nyilvánosak. Amennyiben az egyik Fél bizalmasnak nyilvánított információkat terjeszt az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság elé, a másik Fél a szóban forgó információkat akként kezeli.

    2.Az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság belátása szerint nyilatkozatokat adhat ki a nyilvánosság számára.

    5. cikk
    Titkárság

    1.Az Európai Bizottság illetékes szolgálatának és Mongólia Külügyminisztériumának egy-egy képviselője közösen látja el az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság titkári tisztségét.

    6. cikk
    Az ülések napirendje

    1.Az elnök összeállítja az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság üléseinek ideiglenes napirendjét.

    2.Bármely Fél felkérheti az elnököt egy adott pont napirendre vételére.

    3.A napirendet az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság fogadja el az egyes ülések elején. A Felek egyetértésével az ideiglenes napirenden kívüli pontokat is fel lehet venni a napirendre.

    4.Az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság titkárai az ülés előtt nyilvánosságra hozzák az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság ideiglenes napirendjét.

    7. cikk
    Jegyzőkönyv

    1.Az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság üléseinek következtetéseit kölcsönösen elfogadott jegyzőkönyv formájában rögzítik.

    2.Az elnök minden ülésen összefoglalja az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság által levont következtetéseket, és azokról jelentést tesz az EU–Mongólia vegyes bizottságnak. A két titkár e következtetések alapján, lehetőleg az ülés végén vagy az ülés napját követő legfeljebb 30 naptári napon belül közösen elkészíti a jegyzőkönyv tervezetét.

    3.Az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság lehetőleg az ülés végén, vagy az ülés napját követő legfeljebb 45 naptári napon belül, vagy pedig az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság által közösen elfogadott határidőn belül jóváhagyja a jegyzőkönyv tervezetét.

    8. cikk
    Határozatok

    1.Az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság határozatokról állapodhat meg a megállapodásban meghatározott esetekben.

    2.Az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság határozatai a „Kereskedelmi és beruházási albizottság határozata” címet viselik, amelyet a sorszám, az elfogadás dátuma, valamint a tárgy megjelölése követ. Minden határozatban rendelkezni kell a határozat hatálybalépésének időpontjáról.

    3.Ha a körülmények indokolják, az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság a határozatait írásbeli eljárással is elfogadhatja.

    4.Az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság határozatait két hiteles példányban kell elkészíteni, amelyeket az elnök ír alá.

    5.A Felek saját hivatalos lapjukban közzétehetik az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság határozatait.

    9. cikk
    Költségek

    1.A Felek maguk viselik az EU–Mongólia kereskedelmi és beruházási albizottság ülésein való részvételük kapcsán felmerülő személyzeti, utazási és ellátási költségeket, valamint a postai és távközlési költségeket is. A Felek maguk viselik az üléseken való tolmácsolással és a fordítással kapcsolatban felmerülő költségeket.

    2.Az ülések megrendezésével és a dokumentumok sokszorosításával kapcsolatos költségeket az ülésnek otthont adó Fél viseli.

    10. cikk
    Az eljárási szabályzat módosítása

    Az eljárási szabályzat a Felek közös megegyezésével módosítható.

    Top