Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023H1018

    A Bizottság (EU) 2023/1018 ajánlása (2023. május 4.) a sport- és más élő eseményeket érintő online kalózkodás elleni küzdelemről

    C/2023/2853

    HL L 136., 2023.5.24, p. 83–94 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2023/1018/oj

    2023.5.24.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 136/83


    A BIZOTTSÁG (EU) 2023/1018 AJÁNLÁSA

    (2023. május 4.)

    a sport- és más élő eseményeket érintő online kalózkodás elleni küzdelemről

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 292. cikkére,

    mivel:

    (1)

    A sport- és más élő események, például koncertek hozzájárulnak a sokszínű európai kulturális színtér előmozdításához. Fontos szerepet játszanak a polgárok közötti kapcsolatok erősítésében és a közösségi érzés kialakításában is. Az ilyen események szervezése, élő közvetítése és továbbközvetítése jelentős beruházásokat igényel, és hozzájárul az Unión belüli gazdasági növekedéshez és munkahelyteremtéshez.

    (2)

    Amint az a digitális környezetben a sportesemények szervezői előtt álló kihívásokról szóló, 2021. május 19-i európai parlamenti állásfoglalásban (1) szerepel, és amint azt a közelmúltban készült tanulmányok is bizonyítják (2), a legtöbb élő sportesemény fő értéke az élő közvetítés során történő hasznosításban rejlik, és az esemény végeztével megszűnik. Ezért az élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítése jelentős bevételkiesést okozhat mind a sportesemények szervezői, mind a műsorszolgáltatók számára, és ezáltal alááshatja az általuk kínált szolgáltatások életképességét. Az Európai Parlament kiemelte, hogy az élő sportesemények esetében hatékony jogorvoslatra van szükség, és azt is megjegyezte, hogy a sportesemények szervezőinek egyúttal egy olyan európai sportmodellhez is hozzá kell járulniuk, amely ösztönzi a sport fejlődését, és összhangban van a társadalmi és oktatási célkitűzésekkel. Ez az ajánlás az említett állásfoglalásra reagálva olyan intézkedéseket javasol, amelyeket a tagállamoknak és a piaci szereplőknek ajánlott meghozniuk.

    (3)

    Hasonló megfontolások vonatkoznak más olyan események élő közvetítésére is, amelyek sajátosságaik miatt az élő közvetítésük során váltják ki a legnagyobb érdeklődést a közönség részéről és ekkor generálják az értékük legnagyobb részét is. Ilyenek a kulturális események, például koncertek, operák, zenés művek, színházi előadások vagy tévés nyereményjátékok és vetélkedők élő közvetítései. Az élő eseményekkel kapcsolatos kalózkodás által okozott gazdasági károk közé tartozik a felhasználói előfizetési díjak, valamint a belépőjegyek értékesítéséből származó bevételek és reklámbevételek kiesése, ami az élő események értékláncához hozzájáruló valamennyi érdekelt felet érinti.

    (4)

    A kalózkodásra egyre kifinomultabb eszközökkel kerül sor annak érdekében, hogy az élő események engedély nélküli továbbközvetítését különböző szolgáltatásokon, például illegális IPTV-n, alkalmazásokon vagy weboldalakon keresztül tegyék elérhetővé az online felhasználók számára. A sporteseményekhez kapcsolódó online kalózkodásból származó bevételeket 2019-ben 522 millió EUR-ra becsülték, csak a felhasználói előfizetési díjakra támaszkodó jogellenes üzleti modelleket figyelembe véve (3). Globális jelenségről van szó, mivel az élő eseményeket közvetítő kalózszolgáltatások egyre inkább „offshore” tárhelyszolgáltatókat használnak arra, hogy elérjék az uniós felhasználókat, miközben minimálisra csökkentik a szerzői jogoknak vagy a büntetőjognak való kitettségüket (4). Az elmúlt években új típusú, a kalózkodást támogató „kalózszolgáltatást” (Piracy-as-a-Service) fejlesztettek ki, amely a teljesen működőképes kalóztevékenység létrehozását, működtetését és pénzzé tételét megkönnyítő, kész szolgáltatások egész sorát biztosítja. Egyes esetekben a jogsértő szolgáltatások jogszerű közvetítési szolgáltatásoknak tűnnek. Ezenkívül az engedély nélküli továbbközvetítésekhez hozzáférést biztosító gazdasági szereplők túlélési stratégiákat dolgoztak ki a végrehajtási intézkedések megkerülésére. Ezért gondosan nyomon kell követni a kalózkodás új formáinak kialakulását és e túlélési stratégiákat, amelyek más tartalomtípusokra is hatással lehetnek, és érinthetik a jogosultak azon képességét, hogy hatékonyan érvényesítsék jogaikat, figyelembe véve különösen a technológiai változásokat és az új üzleti modelleket.

    (5)

    Az élő események engedély nélküli online továbbközvetítése a műsorsugárzást megelőző vagy a sugárzott jel jogellenes elfogásával és rögzítésével kezdődik, amelyet azután különböző közvetítő szolgáltatókon és különböző felületeken (weboldalakon, alkalmazásokon, IPTV-ken) keresztül továbbítanak a végfelhasználókhoz. A nagy teljesítményű megoldásokat kínáló szolgáltatók – például dedikáltszerver-szolgáltatók – által kínált szolgáltatások felhasználhatók engedély nélküli továbbközvetítésekhez. Ezenkívül az engedély nélküli továbbközvetítések üzemeltetői visszaélhetnek a közvetítési lánc felsőbb szintjein nyújtott szolgáltatásokkal is, például a tartalomszolgáltató hálózatokkal vagy a fordított proxykkal az ilyen továbbközvetítések szolgáltatása vagy az engedély nélküli továbbközvetítések forrásának felismerhetetlenné tétele céljából. Továbbá az alsóbb szinteken az internet-hozzáférési szolgáltatást nyújtó szolgáltatók internetkapcsolatot biztosítanak a végfelhasználók számára, és átjáróként szolgálnak az összes online elérhető tartalomhoz.

    (6)

    Figyelembe véve az internet szerkezetét, a közvetítő szolgáltatások különböző típusainak vonatkozó szerepeit és a rendelkezésükre álló technológiai eszközöket, az ilyen szolgáltatásokat nyújtók döntő szerepet játszhatnak abban, hogy segítsék a jogosultakat és a nemzeti hatóságokat az élő események engedély nélküli továbbközvetítésének vagy az ahhoz való hozzáférésnek a megszüntetésében. Ezért az uniós joggal és különösen az (EU) 2022/2065 európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) értelmében a közvetítő szolgáltatókra alkalmazandó különböző kötelezettségekkel összhangban a különböző típusú közvetítő szolgáltatók funkcióihoz igazított hatékony megoldásokat kell találni annak érdekében, hogy lehetőségük legyen az élő események engedély nélküli továbbközvetítésének vagy az ahhoz való hozzáférésnek a gyors megszüntetésére.

    (7)

    Az uniós jog már számos eszközt biztosít a szerzői és szomszédos jogok által védett tartalmak engedély nélküli továbbközvetítése elleni küzdelemhez. Különösen a 2001/29/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (6) 8. cikkének (3) bekezdése, valamint 2004/48/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvének (7) 9. és 11. cikke értelmében a jogosultak a jogsértés megszüntetésére irányuló ideiglenes intézkedéseket kérelmezhetnek a jogsértőkkel vagy olyan közvetítőkkel szemben, akiknek a szolgáltatásait harmadik személy szerzői jog vagy szomszédos jog megsértése céljából veszi igénybe. Emellett az (EU) 2022/2065 rendelet általános keretet biztosít a biztonságos, kiszámítható és megbízható online környezet biztosításához, kezelve a jogellenes online tartalom terjesztésének problémáját. Harmonizálja a bejelentési és cselekvési mechanizmusokra vonatkozó szabályokat, és egyszerűsíti a tárhelyszolgáltatóknak küldött bejelentések feldolgozását. A gyakorlatban a rendelkezésre álló jogorvoslatok végrehajtása a közvetítő szolgáltatók jellegétől függ. Egyes közvetítő szolgáltatók, például a tárhelyszolgáltatók a bejelentés kézhezvételét követően képesek intézkedéseket hozni az általuk tárolt jogellenes tartalom eltávolítása vagy az azokhoz való hozzáférés megszüntetése érdekében, míg mások, például az internet-hozzáférési szolgáltatást nyújtó szolgáltatók – a további önkéntes intézkedések sérelme nélkül – csak igazságügyi vagy közigazgatási hatóság által a végfelhasználók jogsértő tartalmakhoz való hozzáférésének megakadályozása érdekében hozott ideiglenes intézkedés alapján kötelesek eljárni.

    (8)

    A sporteseményeket önmagukban nem védik szerzői és szomszédos jogok. A sportesemények szervezőit az uniós szerzői jog nem ismeri el jogosultként, és ennek megfelelően főszabály szerint nem élhetnek az uniós szellemi tulajdonjogok, különösen a 2004/48/EK irányelv alapján létező jogokkal és jogorvoslatokkal, kivéve, ha a jogokkal más jogosultakkal kötött szerződés alapján rendelkeznek, vagy nemzeti jog által biztosított szellemitulajdon-jog jogosultjai.

    (9)

    A sportesemények szervezői egyes tagállamokban a nemzeti jog által biztosított különleges védelemben részesülhetnek. Az Európai Unió Bíróságának ítélkezési gyakorlata elismerte a tagállamok azon lehetőségét, hogy nemzeti szinten védjék a sporteseményeket, adott esetben a szellemi tulajdon védelme révén. Egyes tagállamokban a sportesemények szervezői a műsorsugárzó szervezetekkel egyetemben olyan jogorvoslati lehetőségekhez férnek hozzá, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy fellépjenek az élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítésével kapcsolatban.

    (10)

    A műsorsugárzó szervezetek emellett az uniós jog alapján különböző jogokkal rendelkeznek, amelyek lehetővé tehetik számukra, hogy fellépjenek az élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítése ellen.

    (11)

    A sporteseményekre vonatkozó konkrét uniós szintű jogok és jogorvoslatok hiányában a sportesemények szervezői gyakran nehezen tudnak időben fellépni az élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítése ellen. Annak érdekében, hogy a sportesemények élő közvetítése ne veszítsen értékéből, a tagállamokat ösztönözni kell annak biztosítására, hogy a sportesemények szervezői olyan jogorvoslati lehetőségekhez férjenek hozzá, amelyek lehetővé teszik számukra az engedély nélküli továbbközvetítésekhez való hozzáférés megszüntetésének nagyon gyors kérését. Egyes esetekben azonban a sportesemények szervezőit is megilletik a 2004/48/EK irányelvben meghatározott jogok és jogorvoslati lehetőségek, mivel a számukra nemzeti jog biztosít szellemitulajdon-jogokat. Ilyen esetekben a Bizottság annak mérlegelésére ösztönzi a tagállamokat, hogy az élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítésére vonatkozó ajánlásoknak ezen sportesemény-szervezőkre is vonatkozniuk kell-e, és ha igen, milyen mértékben.

    (12)

    A sporttól eltérő események élő közvetítését általában a szerzők, előadóművészek, hangfelvétel-előállítók, filmkészítők és műsorsugárzó szervezetek számára az uniós jog alapján biztosított szerzői és szomszédos jogok védik. E jogok esetén a jogosultak támaszkodhatnak a 2001/29/EK irányelvben, a 2004/48/EK irányelvben és az (EU) 2022/2065 rendeletben meghatározott jogorvoslatokra. Ez azokra a sportesemény-szervezőkre is vonatkozik, akik számára a nemzeti jog biztosít szellemitulajdon-jogokat. Fontos biztosítani, hogy a jogosultak rendelkezésére álló jogorvoslati lehetőségek lehetővé tegyék az azonnali fellépést, amely figyelembe veszi az esemény élő közvetítésének sajátos jellegét, különösen annak időérzékeny elemét.

    (13)

    Ezen ajánlás célja a sport- és más élő eseményekkel kapcsolatos online kalózkodás elleni küzdelem. Ezért az élő sporteseményeket illetően arra szükséges ösztönözni a tagállamokat és valamennyi érintett érdekelt felet, hogy hozzanak hatékony intézkedéseket az élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítése ellen, ugyanakkor garantálják az alapvető jogok védelméhez szükséges biztosítékokat.

    (14)

    Ami az egyéb élő eseményeket illeti, arra kell ösztönözni a tagállamokat és az érdekelt feleket, hogy a szerzői jogok megsértésével szembeni meglévő jogorvoslati lehetőségeket az élő közvetítések sajátosságainak figyelembevételével alkalmazzák.

    (15)

    Elő kell mozdítani a sportesemények szervezői, a jogosultak, a közvetítő szolgáltatók és a hatóságok közötti együttműködést.

    (16)

    Ez az ajánlás nem alkalmazandó a tartalmak jogszerű felhasználására. Az élő események engedély nélküli továbbközvetítését meg kell különböztetni különösen a szerzői és szomszédos jogok által védett tartalmaknak a 2001/29/EK irányelvben vagy az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/790 irányelvében (8) meghatározott korlátozásokkal vagy kivételekkel összhangban történő felhasználásától, például az élő esemény közönsége között és által megosztott audioklipektől vagy videóktól, vagy az újságírók által a nyilvánosság – akár valós idejű – tájékoztatása céljából megosztott tartalmaktól. Ezen túlmenően ez az ajánlás nem alkalmazandó a műsorszolgáltató szervezetek által a 2010/13/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (9) 15. cikkével összhangban például a sugárzásra kizárólagosan jogosult műsorszolgáltató szervezet által sugárzott jelből kiválasztott rövid részletekre támaszkodva készített rövid híradásokra.

    (17)

    Az (EU) 2022/2065 rendelet a belső piacon nyújtott közvetítő szolgáltatásokra alkalmazandó szabályokat tartalmaz, amelyek az élő események engedély nélküli továbbközvetítése esetén relevánsak. Konkrétan az (EU) 2022/2065 rendelet 16. cikke a bejelentésre és cselekvésre vonatkozó harmonizált szabályokat vezet be a tárhelyszolgáltatók számára a jogellenes tartalommal kapcsolatos bejelentések időben történő és gondos kezelésének biztosítása érdekében. A rendelet (52) preambulumbekezdése kimondja, hogy a tárhelyszolgáltatóknak a bejelentések nyomán kellő időben intézkedniük kell, különösen a bejelentett jogellenes tartalom típusának és az intézkedés sürgősségének figyelembevételével.

    (18)

    Tekintettel az élő események sajátos jellegére, a bejelentés kézhezvételét követően a tárhelyszolgáltatók részéről elengedhetetlen a sürgős intézkedés az élő események engedély nélküli továbbközvetítése által okozott kár minimálisra csökkentéséhez.

    (19)

    Az (EU) 2022/2065 rendelet emellett további kötelezettségeket ró az online platformokra, hogy megtegyék a szükséges műszaki és szervezeti intézkedéseket annak biztosítása érdekében, hogy a megbízható bejelentők által tett bejelentéseket kiemelten kezeljék, azokat indokolatlan késedelem nélkül feldolgozzák, és azokról indokolatlan késedelem nélkül döntés szülessen. Más tárhelyszolgáltatókra nem vonatkoznak ezek a kötelezettségek, azonban ez a mechanizmus hasznos az élő eseményekkel kapcsolatos bejelentések feldolgozásának felgyorsításához. Ezért helyénvaló ajánlani, hogy az online platformoktól eltérő egyéb tárhelyszolgáltatók is részesítsék előnyben a megbízható bejelentők által tett bejelentéseket annak érdekében, hogy az élő események közvetítése során sürgősen intézkedjenek. Ebben az összefüggésben figyelembe kell venni a mikro- és kisvállalkozások sajátos helyzetét.

    (20)

    Emellett egyes tárhelyszolgáltatók olyan műszaki megoldásokon dolgoznak, amelyek lehetővé teszik a jogosultak számára, hogy egy erre a célra szolgáló alkalmazásprogramozási felületen keresztül akár valós időben bejelentsék a tartalmuk nem engedélyezett használatát, és tovább gyorsítsák e bejelentések feldolgozását. Az (EU) 2022/2065 rendelet felszólítja a Bizottságot, hogy támogassa és mozdítsa elő a bejelentések megbízható bejelentők általi elektronikus benyújtására vonatkozó önkéntes szabványok kidolgozását és végrehajtását, többek között alkalmazásprogramozási felületeken keresztül. Ösztönözni kell az ilyen műszaki megoldások online platformoktól eltérő egyéb közvetítők általi kifejlesztését és használatát is, feltéve, hogy az jogorvoslati mechanizmust is magában foglal.

    (21)

    A sugárzott jel titkosításának vagy megjelölésének különböző módjai vannak, ideértve a kriminalisztikai vízjelezést is a nem engedélyezett használattal szembeni védelem érdekében. A jogosultaknak a lehető legjobban ki kell használniuk ezeket a megoldásokat, amelyek segíthetnek az engedély nélküli továbbközvetítések forrásának gyors és pontos felderítésében.

    (22)

    Gyakran előfordul, hogy a jogosultak az élő események engedély nélküli továbbközvetítésének észlelésekor csak az internetes infrastruktúra felsőbb szintjein lévő közvetítő szolgáltatókat, például a tartalomszolgáltató hálózatokat vagy a fordított proxykat tudják azonosítani. Amennyiben ezek nem nyújtanak tárhelyszolgáltatást, a bejelentésekre vonatkozó szabályok nem alkalmazandók rájuk. Egyes szolgáltatók azonban engedik a bejelentéseket, és segítenek a tisztességtelen gazdasági szereplők által használt IP-címek felderítésében, ezáltal fontos szerepet játszanak az élő események engedély nélküli továbbközvetítése elleni küzdelemben. Ezért ösztönözni kell őket arra, hogy támogassák a jogosultakat és a tárhelyszolgáltatókat, és osszák meg velük az engedély nélküli továbbközvetítések forrásának azonosításával kapcsolatos információkat, ideértve adott esetben a szerverek eredeti IP-címét is. Emellett határozott politikát kell bevezetniük a szolgáltatásaikkal való visszaélésekkel szemben, például azáltal, hogy szerződési feltételeikben lehetőséget biztosítanak szolgáltatásaik felfüggesztésére azon tisztességtelen gazdasági szereplők esetén, akik gyakran tesznek hozzáférhetővé engedély nélküli továbbközvetítést. Ezeket a gyakorlatokat a nagy teljesítményű megoldásokat kínáló szolgáltatásokra is alkalmazni kell, különösen a dedikáltszerver-szolgáltatókra, amelyek szolgáltatásaival jellemzően visszaélnek az engedély nélküli továbbközvetítések céljából.

    (23)

    A 2001/29/EK irányelv és a 2004/48/EK irányelv lehetővé teszi a jogosultak számára a jogsértés megszüntetésére irányuló ideiglenes intézkedések kérelmezését olyan közvetítő szolgáltatóval szemben, amelynek szolgáltatásait harmadik fél a szellemitulajdon-jogaik megsértése céljából veszi igénybe. 2017-ben a Bizottság közzétette a „2004/48/EK irányelv egyes vonatkozásaival kapcsolatos iránymutatás” című közleményt (10), amelyben megállapította, hogy bizonyos esetekben az ideiglenes intézkedésben helyénvaló lehet előírni a közvetítő szolgáltató számára a jogellenes tartalom eltávolítását vagy az ahhoz való hozzáférés megszüntetését. Az iránymutatás szerint nagyarányú vagy strukturális jellegű jogsértések esetében eseti elemzés alapján arányos lehet a teljes weboldalhoz való hozzáférés blokkolásának előírása is. Az Európai Unió Bíróságának ítélkezési gyakorlatával összhangban az iránymutatás hangsúlyozza, hogy bizonyos biztosítékok mellett az ideiglenes intézkedésnek nem kell kifejezetten előírnia azokat az intézkedéseket, amelyeket a szolgáltatóknak az előirányzott cél elérése érdekében meg kell hozniuk. Az uniós jog azonban nem rendelkezik az ideiglenes intézkedés sajátos jellemzőire vonatkozó szabályokról, és az élő közvetítésekre vonatkozóan sem tartalmaz kifejezett szabályokat.

    (24)

    Különböző technikai intézkedések alkalmazhatók a blokkolásra irányuló ideiglenes intézkedés végrehajtására és a végfelhasználók engedély nélküli továbbközvetítéshez való hozzáférésének megakadályozására, például a doménnévrendszeren (DNS) vagy az IP-cím blokkolásán keresztül.

    (25)

    Emellett az iránymutatással összhangban az olyan új internetes helyekre vonatkozó dinamikus ideiglenes intézkedések, ahol az engedély nélküli továbbközvetítés közvetlenül az ideiglenes intézkedés elrendelését követően válik elérhetővé, hatékony eszközt jelenthetnek az engedély nélküli továbbközvetítés folytatásának megakadályozására, feltéve, hogy a szükséges biztosítékok rendelkezésre állnak. Az ilyen ideiglenes intézkedések hasznos megoldást jelentenek a kalózszolgáltatások által kidolgozott, rezilienciára vonatkozó stratégiák kezelésére, mint amilyen a különböző doménnevek alatt tükrözött weboldalak létrehozása vagy a különböző IP-címekre való átállás a blokkolásra irányuló intézkedések megkerülése érdekében.

    (26)

    A dinamikus ideiglenes intézkedések eddig csak néhány tagállamban álltak rendelkezésre (11). Ezeket vagy bíróságok, vagy a blokkolásra vagy eltávolításra irányuló intézkedések hivatalból vagy panasz nyomán történő elrendelésére felhatalmazott egyes közigazgatási hatóságok rendelik el. Az ilyen típusú ideiglenes intézkedések különösen alkalmasak az élő események engedély nélküli továbbközvetítésének kezelésére.

    (27)

    Alapvető fontosságú, hogy a sportesemények szervezői – még ha az uniós jog nem is ismeri el őket jogosultként – a nemzeti joggal összhangban az élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítésének megakadályozása és az ilyen engedély nélküli továbbközvetítés folytatásának megtiltása érdekében ideiglenes intézkedéseket kérelmezhessenek. Az is fontos, hogy az élő sporteseményekre vonatkozó ideiglenes intézkedések dinamikusak legyenek annak érdekében, hogy kellő gyorsasággal lefedjék az eljárás időpontjában azonosítatlan további olyan kalózszolgáltatásokat, amelyek hozzáférést biztosítanak ugyanazon élő sportesemény engedély nélküli továbbközvetítéséhez, feltéve, hogy a szükséges biztosítékokat alkalmazzák.

    (28)

    mivel az élő események más típusai által elvesztett érték gyakran nagyobb az élő közvetítés során, ugyanilyen fontos az ilyen események engedély nélküli továbbközvetítésének megakadályozására irányuló dinamikus ideiglenes intézkedések szélesebb körű elérhetőségének ösztönzése.

    (29)

    A túlzott blokkolás elkerülése érdekében pontosan meg kell határozni azokat a további internetes helyeket, amelyekre a dinamikus ideiglenes intézkedések vonatkoznak. Számos lehetőség képzelhető el a jogsértés megszüntetésére irányuló ideiglenes intézkedés hatálya alá tartozó internetes helyek jegyzékének frissítésére, például valamely módszertanról való megállapodás az ideiglenes intézkedés részeként, beleértve a jogosultak és az ideiglenes intézkedésre vonatkozó határozat címzettjei közötti együttműködésre vonatkozó megállapodást igazságügyi hatóság ellenőrzése mellett.

    (30)

    Az ideiglenes intézkedésre vonatkozó határozat címzettjei általában az internet-hozzáférési szolgáltatást nyújtó szolgáltatók, mivel ők megfelelő helyzetben vannak ahhoz, hogy megakadályozzák a végfelhasználók hozzáférését egy olyan konkrét szolgáltatáshoz, amely élő események engedély nélküli továbbközvetítését kínálja. Más közvetítő szolgáltatókkal azonban visszaélhetnek az engedély nélküli továbbközvetítések megkönnyítése vagy a blokkolásra irányuló ideiglenes intézkedések megkerülése céljából. Például a tartalomszolgáltató hálózatok és a fordított proxyk felhasználhatók az engedély nélküli továbbközvetítés eredetének elrejtésére, az alternatív DNS-feloldások és proxyszolgáltatások, például virtuális magánhálózatok (VPN) pedig a blokkolt szolgáltatásokhoz való hozzáférés megkönnyítésére használhatók fel. A közvetítő szolgáltatóknak mérlegelniük kell, hogy hozhatnak-e további önkéntes intézkedéseket a szolgáltatásaikkal való visszaélés megakadályozása érdekében. Az ilyen saját kezdeményezésű intézkedéseket különösen ezen ajánlás nyomon követésével összefüggésben lehetne megvitatni, amelyet a Bizottság az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalához tartozó szellemi tulajdoni jogsértések európai megfigyelőközpontjának (a továbbiakban: a szellemi tulajdoni jogsértések európai megfigyelőközpontja) támogatásával fog végezni.

    (31)

    Más piaci szereplők, például a hirdetési szolgáltatók, valamint a pénzforgalmi szolgáltatók a pénzmosás elleni uniós keret szerinti kötelezettségeik és önkéntes intézkedéseik révén szintén hozzájárulhatnak az online kalózkodás elleni küzdelemhez. A kalózszolgáltatások bevételi forrásainak megszüntetése érdekében a Bizottság elősegíti az online hirdetésekről és a szellemitulajdon-jogokról szóló egyetértési megállapodás megkötését. A megállapodás aláírói önkéntesen kötelezettséget vállalnak arra, hogy minimálisra csökkentik a hirdetések elhelyezését a szellemitulajdon-jogokat, többek között a szerzői jogokat sértő weboldalakon és mobilalkalmazásokban. Az ilyen együttműködést tovább kell ösztönözni annak biztosítása érdekében, hogy e szolgáltatások ne könnyítsék meg az élő események engedély nélküli továbbközvetítéséhez hozzáférést biztosító gazdasági szereplők támogatását és működését.

    (32)

    A kalózkodás holisztikus kezelése érdekében fontos növelni a végfelhasználók élő események közvetítéséhez vagy továbbközvetítéséhez való hozzáférésével kapcsolatos kereskedelmi ajánlatok elérhetőségét, megfizethetőségét és vonzerejét. Ami a társadalom számára kiemelten jelentős eseményeket, például az olimpiai játékokat, a labdarúgó-világbajnokságot vagy a labdarúgó-Európa-bajnokságot illeti, a tagállamok a 2010/13/EU irányelv 14. cikkével összhangban biztosíthatják a televíziós közvetítéshez való széles körű nyilvános hozzáférést.

    (33)

    Továbbá egy közelmúltbeli tanulmány szerint a versenyképes árú jogszerű kínálat hozzáférhetősége és rendelkezésre állása a kalóztartalmat fogyasztó felhasználók számának enyhe csökkenését eredményezte (12). Ezért fontos felhívni a végfelhasználók figyelmét a jogszerű kínálat elérhetőségére. Egyes tagállamok például biztosítják, hogy ha egy weboldalt ideiglenes intézkedés alapján blokkolnak, az ahhoz hozzáférni kívánó felhasználókat tájékoztatják a blokkolásról és azokról a forrásokról, amelyeken a tartalom jogszerűen hozzáférhető. Ez történhet például a szellemi tulajdoni jogsértések európai megfigyelőközpontja által kifejlesztett Agorateka európai online tartalomportál említésével, amely a meglévő nemzeti portálokra hivatkozik.

    (34)

    A tagállamok közötti határokon átnyúló együttműködés fontos az élő események engedély nélküli továbbközvetítése jelenségének hatékonyabb kezeléséhez, hiszen ez a jelenség a természeténél fogva határokon átnyúló. Az egyik tagállamban jogsértés megszüntetésére irányuló ideiglenes intézkedés hatálya alá tartozó szolgáltatásokra vonatkozó információcsere hasznos lehet a többi olyan tagállam végrehajtó hatóságainak tájékoztatása szempontjából, ahol ugyanezek a szolgáltatások elérhetők.

    (35)

    A 386/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (13) a szellemi tulajdoni jogsértések európai megfigyelőközpontját bízta meg azzal, hogy olyan mechanizmusokat biztosítson, amelyek elősegítik a szellemitulajdon-jogok érvényesítésére vonatkozó információk tagállami hatóságok közötti cseréjének javítását, valamint az e hatóságokkal való és az e hatóságok közötti együttműködés előmozdítását. A szellemi tulajdoni jogsértések európai megfigyelőközpontja által e kérdésekben elősegített, meglévő együttműködésnek olyan célhálózattá kell fejlődnie, amely lehetővé teszi a tagállamok számára a sport- és más élő események engedély nélküli továbbközvetítése esetén alkalmazott intézkedésekre, eljárásokra és jogorvoslati lehetőségekre – többek között e végrehajtási eszközök hatására és hatékonyságára –, valamint az e területen jelentkező kihívásokra és bevált gyakorlatokra vonatkozó információk strukturális cseréjét. A hálózatnak lehetővé kell tennie a párbeszédet valamennyi tagállam között, és magában kell foglalnia az egyes tagállamokban meglévő szellemitulajdon-jogok érvényesítésével kapcsolatban meghatározott hatáskörökkel rendelkező közigazgatási hatóságokat. A hálózat keretében gyűjtött információknak hozzá kell járulniuk az ajánlás hatásainak nyomon követéséhez.

    (36)

    A hatékonyabb végrehajtás elérésének másik módja az élő események engedély nélküli továbbközvetítése elleni jogok érvényesítésében részt vevő személyek szakértelmének megfelelő képzési intézkedések révén történő bővítése. A szellemi tulajdoni jogsértések európai megfigyelőközpontját ösztönözni kell arra, hogy e konkrét területen dolgozzon ki és szervezzen tudásépítő tevékenységeket a nemzeti bírák és a nemzeti hatóságok számára.

    (37)

    A Bizottság szorosan nyomon fogja követni az ezen ajánlás fényében hozott intézkedéseket, a szellemi tulajdoni jogsértések európai megfigyelőközpontjának támogatásával, amelynek technikai szakértelmet és szervezési támogatást kell nyújtania, valamint nyomon kell követnie az élő események engedély nélküli továbbközvetítésének alakulását a tagállamokban. E feladat végrehajtása érdekében alapvető fontosságú, hogy a tagállamok és az érdekelt felek megosszák egymással az ezen ajánlás nyomán hozott intézkedésekkel és az élő események engedély nélküli továbbközvetítésének mennyiségével kapcsolatos releváns információkat. Az érdekelt feleknek tájékoztatást kell nyújtaniuk az ezen ajánlás hatálya alá tartozó tartalom jogszerű kínálatának alakulásáról is. Ennek alapján a Bizottság értékelni fogja az ajánlás hatásait, és megállapítja, hogy szükség van-e további lépésekre, többek között a szerzői jogi védelem alatt álló más típusú tartalmak jogellenes terjesztésének megakadályozására.

    (38)

    Az ezen ajánlás szerinti jogorvoslat igénybevétele megköveteli az intézkedések által érintett személyek jogainak és érdekeinek megfelelő mérlegelését, figyelembe véve a különböző alapvető jogokat, valamint az ilyen intézkedések arányosságát minden egyedi esetben. Az ilyen intézkedések alkalmazásának szigorúan célzottnak kell lennie, és nem róhat túlzott kötelezettségeket a közvetítőkre. Az ilyen intézkedések nem vezethetnek általános nyomon követéshez.

    (39)

    Annak érdekében, hogy szavatolják a természetes személyeket megillető, a személyes adatok kezelése és a személyek szabad mozgása tekintetében történő védelemhez való alapvető jog tiszteletben tartását, az ezen ajánlás érvényre juttatása céljából hozott intézkedésekkel összefüggésben végzett személyesadat-kezelés során maradéktalanul be kell tartani az adatvédelmi szabályokat, különösen az (EU) 2016/679 rendeletet (14) és az (EU) 2016/680 európai parlamenti és tanácsi irányelvet (15), és az illetékes felügyeleti hatóságoknak figyelemmel kell ezt kísérniük.

    (40)

    Ez az ajánlás tiszteletben tartja az alapvető jogokat, valamint az Európai Unió Alapjogi Chartájában (a továbbiakban: a Charta) elismert elveket. Ez az ajánlás különösen a Charta 8., 11., 16., 17. és 47. cikkének teljeskörű tiszteletben tartását szorgalmazza.

    (41)

    Tekintettel arra, hogy ez az ajánlás és az (EU) 2022/2065 rendelet kiegészítik egymást, a szellemi tulajdoni jogsértések európai megfigyelőközpontja által tett megállapítások figyelembevételével – és az említett rendelet joghatásai nyomán – legkésőbb 2025. november 17-ig értékelni kell az ajánlásnak az élő sport- és egyéb élő rendezvények engedély nélküli továbbközvetítésére gyakorolt hatásait,

    ELFOGADTA EZT AZ AJÁNLÁST:

    CÉL

    (1)

    Ez az ajánlás arra ösztönzi a tagállamokat, a nemzeti hatóságokat, a jogosultakat és a közvetítő szolgáltatókat, hogy az ezen ajánlásban meghatározott elveknek megfelelően és az uniós joggal, többek között az Európai Unió Alapjogi Chartájával teljes összhangban hozzanak hatékony, megfelelő és arányos intézkedéseket az élő sportesemények és más élő események engedély nélküli továbbközvetítése elleni küzdelem érdekében.

    (2)

    Ez az ajánlás emlékeztet a tagállamok, a jogosultak, a közvetítő szolgáltatók és a szolgáltatásaikat igénybe vevők kötelezettségeire az uniós jog, különösen a 2000/31/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (16), a 2001/29/EK irányelv, a 2002/58/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (17), az (EU) 2022/2065 rendelet, az (EU) 2019/790 irányelv és a 2004/48/EK irányelv kötelező erejű rendelkezéseivel összhangban. Az ajánlás nem vonatkozik a tartalmak jogszerű felhasználására, így például a szerzői jogi védelem alatt álló tartalom korlátozások és kivételek mellett történő felhasználására, valamint a rövid részleteknek a 2010/13/EU irányelv 15. cikkével összhangban történő felhasználására.

    FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

    (3)

    Ezen ajánlás alkalmazásában:

    a)

    „sportesemény szervezője”: az a természetes vagy jogi személy, aki vagy amely felelősséget vállal a nyilvánosság számára hozzáférhető sportesemény megszervezéséért;

    b)

    „esemény élő közvetítése”: esemény valós idejű, bármilyen – akár vezetékes vagy vezeték nélküli – módon történő közvetítése olyan nyilvánosság számára, amely nincs jelen azon a helyszínen, ahol az eseményre valós időben sor kerül;

    c)

    „sportesemény élő közvetítése”: sportesemény valós idejű, bármilyen – akár vezetékes vagy vezeték nélküli – módon történő közvetítése olyan nyilvánosság számára, amely nincs jelen azon a helyszínen, ahol az eseményre valós időben sor kerül;

    d)

    „sportesemények élő közvetítésére vonatkozó jogok jogosultja”: az a természetes vagy jogi személy, aki vagy amely valamely sportesemény élő közvetítésére vonatkozó jogokkal rendelkezik, függetlenül attól, hogy e jogok szellemitulajdon-jognak minősülnek-e, és hogy törvényesen ki jogosult e jogok érvényesítésére;

    e)

    „esemény élő közvetítésére vonatkozó jogok jogosultja”: az a természetes vagy jogi személy, aki vagy amely a művek és a védelem alatt álló egyéb teljesítmények élő közvetítésével kapcsolatos szerzői vagy szomszédos jogokkal rendelkezik;

    f)

    „engedély nélküli továbbközvetítés”: esemény vagy sportesemény eredeti élőben történő közvetítésének a nyilvánosság általi vételre szánt olyan egyidejű közvetítése vagy továbbközvetítése, amelyet a jogosult nem engedélyezett.

    ÉLŐ SPORTESEMÉNYEK ENGEDÉLY NÉLKÜLI TOVÁBBKÖZVETÍTÉSE

    Az élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítésével kapcsolatos bejelentések gyors kezelésének biztosítása

    A bejelentések gyors kezelése

    (4)

    Az élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítésével kapcsolatos bejelentések feldolgozása során a tárhelyszolgáltatóknak figyelembe kell venniük a sportesemény élő közvetítésének sajátos jellegét, vagyis törekedniük kell arra, hogy az ilyen esemény engedély nélküli továbbközvetítése által okozott kárt minimálisra csökkentsék.

    (5)

    Annak biztosítása érdekében, hogy a sportesemény élő közvetítése során feldolgozzák a bejelentést és meghozzák a döntést, az online platformoktól eltérő egyéb tárhelyszolgáltatóknak érdemes együttműködniük a sportesemények élő közvetítésére vonatkozó jogok jogosultjaival, különösen az alábbiak révén:

    a)

    hatékony együttműködés a megbízható bejelentőkkel ezen ajánlás alkalmazásában;

    b)

    a bejelentések feldolgozásának megkönnyítését célzó műszaki megoldások, például alkalmazásprogramozási felületek kifejlesztése és használata.

    Együttműködés a jogosultak és a közvetítő szolgáltatók között

    (6)

    A sportesemények élő közvetítésének védelme érdekében a sportesemények élő közvetítésére vonatkozó jogok jogosultjait ösztönözni kell arra, hogy az engedély nélküli továbbközvetítés forrása azonosításának megkönnyítése érdekében a rendelkezésre álló legjobb műszaki megoldásokat alkalmazzák.

    (7)

    A közvetítő szolgáltatóknak, különösen azoknak, amelyek képesek azonosítani és megtalálni az élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítéseinek forrását, a következőket célszerű tenniük:

    a)

    együttműködni többek között a tárhelyszolgáltatókkal és a sportesemények élő közvetítésére vonatkozó jogok jogosultjaival annak érdekében, hogy megkönnyítsék az engedély nélküli továbbközvetítések forrásának azonosítását; valamint

    b)

    konkrét intézkedéseket bevezetni a szolgáltatásaikkal való ismételt visszaélések megakadályozására.

    Élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítésével kapcsolatos jogsértés megszüntetésére irányuló ideiglenes intézkedések

    (8)

    A Bizottság arra ösztönzi a tagállamokat, hogy mérjék fel, hogy joghatóságuk alatt a sportesemények szervezői jogosultak-e jogi lépéseket tenni az élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítésének megakadályozása vagy megtiltása érdekében. Amennyiben nem ez a helyzet, a Bizottság arra ösztönzi a tagállamokat, hogy biztosítsanak a sportesemények szervezői számára kereshetőségi jogot a jogsértés megszüntetésére irányuló ideiglenes intézkedés kérelmezése, és azon keresztül az élő sportesemények közelgő, engedély nélküli továbbközvetítésének megakadályozása vagy az engedély nélküli továbbközvetítés folytatásának megtiltása érdekében.

    Az ideiglenes intézkedések címzettjei

    (9)

    A Bizottság arra ösztönzi a tagállamokat, hogy az élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítésének megszüntetése vagy megakadályozása érdekében írjanak elő a jogsértés megszüntetésére irányuló ideiglenes intézkedéseket az élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítését üzemeltetőkkel, valamint azon közvetítő szolgáltatókkal szemben, amelyek szolgáltatásaival harmadik fél élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítése céljából visszaél, függetlenül a közvetítő felelősségének hiányától. Az ilyen ideiglenes intézkedés az élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítéséhez való hozzáférés blokkolását is jelentheti.

    (10)

    A Bizottság annak biztosítására ösztönzi a tagállamokat, hogy lehetőség legyen az ideiglenes intézkedéseket azokra a közvetítő szolgáltatókra alkalmazni, amelyek tevékenységeikkel a tagállamokban a szolgáltatásokat igénybe vevőket célozzák.

    (11)

    A Bizottság arra ösztönzi a tagállamokat, hogy tegyék lehetővé a sportesemények élő közvetítésére vonatkozó jogok jogosultjai számára, hogy a sportesemény megkezdése előtt kérelmezzék az ideiglenes intézkedést, többek között oly módon, hogy az illetékes hatóságnál bizonyítékot nyújtanak be arra vonatkozóan, hogy a szóban forgó gazdasági szereplő már biztosított hozzáférést olyan eseményekhez hasonló sportesemények engedély nélküli továbbközvetítéséhez, amelyek tekintetében jogosultak.

    Az ideiglenes intézkedések dinamikus jellege

    (12)

    A Bizottság arra ösztönzi a tagállamokat, hogy nemzeti eljárási szabályaikkal összhangban rendelkezzenek az adott közvetítő szolgáltatóval szembeni olyan jogsértés megszüntetésére irányuló ideiglenes intézkedések kérelmezésének lehetőségéről, amelyek meghosszabbíthatók annak érdekében, hogy lehetővé tegyék az élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítését végző kalózszolgáltatások blokkolását, még akkor is, ha azokat az ideiglenes intézkedésre irányuló kérelem benyújtásakor nem azonosították, de ugyanazt a sporteseményt érintik.

    (13)

    Annak érdekében, hogy e kalózszolgáltatásokat az ideiglenes intézkedésre vonatkozó határozat kibocsátását követően megfelelő módon azonosítani lehessen, a tagállamoknak ösztönözniük kell az ideiglenes intézkedés hatálya alá tartozó (például doménnéven, IP-címen vagy URL-címen keresztül azonosított) internetes helyek jegyzékének frissítésére szolgáló eseti módszertan alkalmazását, többek között a jogosultak és az ideiglenes intézkedésre vonatkozó határozat címzettjei közötti együttműködés révén, igazságügyi hatóság ellenőrzése mellett. A tagállamok mérlegelhetik, hogy kell-e független nemzeti hatóságnak hitelesítenie az ideiglenes intézkedés hatálya alá tartozó internetes helyek jegyzékét.

    (14)

    Amennyiben a tagállamok független közigazgatási hatóságot hatalmaznak fel a jogsértés megszüntetésére irányuló ideiglenes intézkedések meghozatalára vagy az annak hatálya alá tartozó internetes helyek jegyzékének frissítésére, rendelkezni kell arról, hogy az ilyen határozatok ellen bírósági jogorvoslattal lehet élni.

    Biztosítékok

    (15)

    A Bizottság arra ösztönzi a tagállamokat, hogy az élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítésével kapcsolatos jogsértés megszüntetésére irányuló ideiglenes intézkedésekre vonatkozó szabályok bevezetésekor vagy alkalmazásakor vegyék figyelembe, hogy a meghatározott ideiglenes intézkedések nem jelenthetnek észszerűtlen terhet a címzettek számára. Szigorúan célzottnak kell lenniük, és nem foszthatják meg szükségtelenül a felhasználókat a rendelkezésre álló információkhoz való jogszerű hozzáférés lehetőségétől.

    (16)

    Amennyiben az ideiglenes intézkedés blokkolásban nyilvánul meg, ügyelni kell annak biztosítására, hogy az internetes helyek révén azonosított olyan kalózszolgáltatásokra irányuljon, amelyek elsősorban engedély nélküli továbbközvetítésekhez vagy más típusú, nem engedélyezett tartalmakhoz való hozzáférés biztosítására szolgálnak.

    (17)

    Az ilyen ideiglenes intézkedések végrehajtása érdekében alkalmazott technikai intézkedéseknek megfelelőnek kell lenniük ahhoz, hogy megakadályozzák vagy legalábbis megnehezítsék az élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítéséhez való hozzáférést, és határozottan visszatartsák a végfelhasználókat attól, hogy megpróbáljanak hozzáférni az ilyen engedély nélküli továbbközvetítésekhez.

    (18)

    A Bizottság annak biztosítására ösztönzi a tagállamokat, hogy a sportesemények élő közvetítésére vonatkozó jogok jogosultjai rendszeresen frissítsék a sportesemények engedély nélküli továbbközvetítésére már nem használt internetes helyekre vonatkozó információkat, hogy az ezekre az internetes helyekre irányuló korlátozásokat meg lehessen szüntetni.

    (19)

    A Bizottság annak előírására ösztönzi a tagállamokat, hogy az ideiglenes intézkedés időtartama nem haladhatja meg a sportesemények élő közvetítéséhez fűződő jogok jogosultjai hatékony védelmének biztosításához szükséges mértéket. A Bizottság annak előírására is ösztönzi a tagállamokat, hogy az ebben az összefüggésben alkalmazott, blokkolásra irányuló intézkedések csak akkor lépjenek hatályba, amikor a sportesemény élő közvetítésére kerül sor.

    Önkéntes együttműködés

    (20)

    A közvetítő szolgáltatókat ösztönözni kell arra, hogy mérlegeljék megfelelő és arányos önkéntes kezdeményezések bevezetését annak megakadályozása érdekében, hogy szolgáltatásaikat élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítésére használják fel.

    (21)

    Más piaci szereplőket, például a hirdetési és pénzforgalmi szolgáltatásokat is ösztönözni kell annak biztosítására, hogy ezek a szolgáltatások ne könnyítsék meg az élő sportesemények engedély nélküli továbbközvetítéséhez hozzáférést biztosító gazdasági szereplők népszerűsítését és működését.

    EGYÉB ÉLŐ ESEMÉNYEK ENGEDÉLY NÉLKÜLI TOVÁBBKÖZVETÍTÉSEI

    Az egyéb élő események engedély nélküli továbbközvetítésével kapcsolatos bejelentések gyors kezelésének biztosítása

    A bejelentések gyors kezelése

    (22)

    Az egyéb élő események engedély nélküli továbbközvetítésével kapcsolatos bejelentések feldolgozása során a tárhelyszolgáltatóknak figyelembe kell venniük az élő közvetítések sajátos jellegét, vagyis törekedniük kell arra, hogy az ilyen esemény engedély nélküli továbbközvetítése által okozott kárt minimálisra csökkentsék.

    (23)

    Annak biztosítása érdekében, hogy az esemény élő közvetítése során feldolgozzák a bejelentést és meghozzák a döntést, az online platformoktól eltérő egyéb tárhelyszolgáltatóknak érdemes együttműködniük a jogosultakkal, különösen az alábbiak révén:

    a)

    hatékony együttműködés a megbízható bejelentőkkel ezen ajánlás alkalmazásában;

    b)

    a bejelentések feldolgozásának megkönnyítését célzó műszaki megoldások, például alkalmazásprogramozási felületek kifejlesztése és használata.

    Együttműködés a jogosultak és a közvetítő szolgáltatók között

    (24)

    Az esemény élő közvetítésének védelme érdekében az esemény élő közvetítésére vonatkozó jogok jogosultjait ösztönözni kell arra, hogy az engedély nélküli továbbközvetítés forrása azonosításának megkönnyítése érdekében a rendelkezésre álló legjobb műszaki megoldásokat alkalmazzák.

    (25)

    A közvetítő szolgáltatóknak, különösen azoknak, amelyek képesek azonosítani és megtalálni az élő események engedély nélküli továbbközvetítésének forrását, a következőket célszerű tenniük:

    a)

    együttműködni többek között a jogosultakkal annak érdekében, hogy megkönnyítsék az élő események engedély nélküli továbbközvetítése forrásának azonosítását;

    b)

    konkrét intézkedéseket bevezetni a szolgáltatásaikkal való ismételt visszaélések megakadályozására.

    Egyéb élő események engedély nélküli továbbközvetítéseivel kapcsolatos jogsértés megszüntetésére irányuló ideiglenes intézkedések

    Az ideiglenes intézkedések dinamikus jellege

    (26)

    A Bizottság arra ösztönzi a tagállamokat, hogy nemzeti eljárási szabályaikkal és az uniós jog, többek között a Charta alkalmazandó rendelkezéseivel, különösen a véleménynyilvánítás és a tájékozódás szabadságára és a személyes adatok védelmére vonatkozó jogokkal összhangban rendelkezzenek az adott közvetítő szolgáltatóval szembeni olyan, jogsértés megszüntetésére irányuló ideiglenes intézkedések kérelmezésének lehetőségéről, amelyek meghosszabbíthatók annak érdekében, hogy lehetővé tegyék az engedély nélküli továbbközvetítést végző kalózszolgáltatások blokkolását, még akkor is, ha azokat az ideiglenes intézkedésre irányuló kérelem benyújtásakor nem azonosították, de ugyanazt az eseményt érintik.

    (27)

    Annak érdekében, hogy e kalózszolgáltatásokat az ideiglenes intézkedésre vonatkozó határozat kibocsátását követően megfelelő módon azonosítani lehessen, a tagállamoknak ösztönözniük kell az ideiglenes intézkedés hatálya alá tartozó (például doménnéven, IP-címen vagy URL-címen keresztül azonosított) internetes helyek jegyzékének frissítésére szolgáló eseti módszertan alkalmazását, többek között a jogosultak és valamely ideiglenes intézkedésre vonatkozó határozat címzettjei közötti együttműködés révén, igazságügyi hatóság ellenőrzése mellett.

    (28)

    Amennyiben a tagállamok független közigazgatási hatóságot hatalmaznak fel a jogsértés megszüntetésére irányuló ideiglenes intézkedések meghozatalára vagy az annak hatálya alá tartozó internetes helyek jegyzékének frissítésére, rendelkezni kell arról, hogy az ilyen határozatok ellen bírósági jogorvoslattal lehet élni.

    Biztosítékok

    (29)

    A Bizottság arra ösztönzi a tagállamokat, hogy az élő események engedély nélküli továbbközvetítésével kapcsolatos jogsértés megszüntetésére irányuló ideiglenes intézkedésekre vonatkozó szabályok bevezetésekor vagy alkalmazásakor vegyék figyelembe, hogy a meghatározott ideiglenes intézkedések nem jelenthetnek észszerűtlen terhet a címzettek számára. Szigorúan célzottnak kell lenniük, és nem foszthatják meg szükségtelenül a felhasználókat a rendelkezésre álló információkhoz való jogszerű hozzáférés lehetőségétől.

    (30)

    A Bizottság annak biztosítására ösztönzi a tagállamokat, hogy az esemény élő közvetítésére vonatkozó jogok jogosultjai rendszeresen frissítsék az élő események engedély nélküli továbbközvetítésére már nem használt internetes helyekre vonatkozó információkat, hogy az ezekre az internetes helyekre irányuló korlátozásokat meg lehessen szüntetni.

    Önkéntes együttműködés

    (31)

    A közvetítő szolgáltatókat ösztönözni kell arra, hogy mérlegeljék megfelelő és arányos önkéntes kezdeményezések bevezetését annak megakadályozása érdekében, hogy szolgáltatásaikat élő események engedély nélküli továbbközvetítésére használják fel.

    (32)

    Más piaci szereplőket, például a hirdetési és pénzforgalmi szolgáltatásokat is ösztönözni kell annak biztosítására, hogy ezek a szolgáltatások ne könnyítsék meg az élő esemény engedély nélküli továbbközvetítéséhez hozzáférést biztosító gazdasági szereplők népszerűsítését és működését.

    FIGYELEMFELKELTÉS ÉS ÖNKÉNTES EGYÜTTMŰKÖDÉS A HATÓSÁGOK KÖZÖTT

    Kereskedelmi ajánlatok és figyelemfelkeltés

    (33)

    A sport- és egyéb események élő közvetítésére vonatkozó jogok jogosultjait ösztönözni kell arra, hogy Unió-szerte növeljék kereskedelmi ajánlataik elérhetőségét, megfizethetőségét és vonzerejét a végfelhasználók számára.

    (34)

    A Bizottság arra ösztönzi a tagállamokat, hogy hívják fel a felhasználók figyelmét az élő sport- és egyéb események jogszerű kínálatára. A Bizottság emellett felkéri a tagállamokat, hogy tájékoztassák a blokkolás okairól azokat a felhasználókat, akik élő sportesemények és egyéb élő események engedély nélküli továbbközvetítését kínáló olyan szolgáltatásokhoz próbálnak hozzáférni, amelyeket ideiglenes intézkedésre vonatkozó határozat alapján blokkoltak, és tájékoztassák őket az ilyen események megtekintésére rendelkezésre álló jogszerű ajánlatokról.

    (35)

    A Bizottság arra ösztönzi a tagállamokat, hogy a nemzeti bűnüldöző hatóságok segítségével hívják fel a figyelmet az ezen ajánlás hatálya alá tartozó kérdésekre, és építsenek ki kapacitást az élő sportesemények és egyéb élő események kereskedelmi léptékű, engedély nélküli továbbközvetítését végző gazdasági szereplőkkel szembeni nyomozás megkönnyítésére és az ellenük irányuló megfelelő intézkedések meghozatalára, többek között a meglévő, határokon átnyúló bűnüldözési műveletekben való részvétel révén.

    Együttműködés a hatóságok között

    (36)

    A Bizottság arra ösztönzi a tagállamokat, hogy proaktívan cseréljenek információt azokról a szolgáltatásokról, amelyek elérhetőségét blokkolták a területükön valamely nemzeti hatóság által elrendelt ideiglenes intézkedés alapján.

    (37)

    A Bizottság felkéri a szellemi tulajdoni jogsértések európai megfigyelőközpontját, hogy hozza létre a közigazgatási hatóságok külön hálózatát az ezen ajánlásban tárgyalt kérdések kezelése során alkalmazott intézkedésekre, a kihívásokra és a bevált gyakorlatokra vonatkozó rendszeres információcsere érdekében. Az ebben az információcserében való részvétel azon tagállamok számára is célszerű, amelyek nem rendelkeznek erre szakosodott közigazgatási hatóságokkal, beleértve azokat is, amelyek a kalózkodással kapcsolatban más releváns kezdeményezéseket dolgoztak ki. A hálózatnak különösen a határokon átnyúló együttműködés további lehetőségeinek felmérésére kell törekednie.

    (38)

    A Bizottság arra ösztönzi a szellemi tulajdoni jogsértések európai megfigyelőközpontját, hogy a nemzeti bírák és hatóságok számára tegyen elérhetővé az élő sportesemények és egyéb élő események engedély nélküli továbbközvetítésével szembeni jogok érvényesítésére vonatkozó meglévő szabályokkal és gyakorlatokkal kapcsolatos tudásépítő tevékenységeket.

    UTÁNKÖVETÉS ÉS MONITORING

    (39)

    A Bizottság felkéri a szellemi tulajdoni jogsértések európai megfigyelőközpontját, hogy az érdekelt felekkel együttműködve támogassa őt az ezen ajánlás végrehajtásának és hatásainak nyomon követésére alkalmasmutatók azonosításában.

    (40)

    A Bizottság arra ösztönzi a tagállamokat és az érdekelt feleket, hogy nyújtsák be a szellemi tulajdoni jogsértések európai megfigyelőközpontjához és a Bizottsághoz az ilyen intézkedésekre és fellépésekre vonatkozó összes releváns információt. A Bizottság felkéri továbbá a tagállamokat és az érdekelt feleket, hogy nyújtsák be az élő sportesemények és egyéb élő események engedély nélküli továbbközvetítésének mennyiségére vonatkozó, rendelkezésre álló információkat és adatokat. A Bizottság arra ösztönzi továbbá az érdekelt feleket, hogy szolgáltassanak adatokat az ezen ajánlás hatálya alá tartozó tartalmak jogszerű kínálatának elérhetőségéről és fellelhetőségéről.

    (41)

    A Bizottság felkéri a szellemi tulajdoni jogsértések európai megfigyelőközpontját, hogy ennek alapján és más releváns források alapján támogassa őt ezen ajánlás sport- és más élő eseményekkel kapcsolatos online kalózkodásra gyakorolt hatásainak nyomon követésében.

    (42)

    A Bizottság legkésőbb 2025. november 17-ig értékelni fogja ezen ajánlásnak az élő sportesemények és egyéb élő események engedély nélküli továbbközvetítésére gyakorolt hatásait, kellően figyelembe véve a szellemi tulajdoni jogsértések európai megfigyelőközpontjának megállapításait. Ennek alapján a Bizottság értékelni fogja, hogy szükség van-e uniós szinten további intézkedésekre, többek között a szerzői jogi védelem alatt álló más típusú tartalmak jogellenes terjesztésének megakadályozása érdekében, figyelembe véve a technológiai fejlődést, a terjesztési csatornák és a fogyasztási szerkezet alakulását, valamint az (EU) 2022/2065 rendelet végrehajtásának az élő sportesemények és egyéb élő események engedély nélküli továbbközvetítésére gyakorolt esetleges hatását.

    Kelt Brüsszelben, 2023. május 4-én.

    a Bizottság részéről

    Thierry BRETON

    a Bizottság tagja


    (1)  P9_TA(2021)0236.

    (2)  Challenges facing sports event organisers in the digital environment (A sportesemények szervezői előtt álló kihívások a digitális környezetben). Az európai hozzáadott érték értékelése, az Európai Parlament Kutatószolgálata, 2020. december. Illegal IPTV in the European Union (Illegális IPTV az Európai Unióban). Gazdasági, jogi és műszaki elemzési jelentés, EUIPO, 2019. július. Live event piracy. Challenges and best practices from online intermediaries to prevent the use of their services for live event piracy (Élő eseményeket érintő kalózkodás. Kihívások és bevált gyakorlatok az online közvetítők részéről szolgáltatásaik élő eseményeket érintő kalózkodásra való felhasználásának megelőzése érdekében), EUIPO, 2023. március.

    (3)  Challenges facing sports event organisers in the digital environment (A sportesemények szervezői előtt álló kihívások a digitális környezetben). Az európai hozzáadott érték értékelése, az Európai Parlament Kutatószolgálata, 2020. december.

    (4)  Live event piracy. Challenges and best practices from online intermediaries to prevent the use of their services for live event piracy (Élő eseményeket érintő kalózkodás. Kihívások és bevált gyakorlatok az online közvetítők részéről szolgáltatásaik élő eseményeket érintő kalózkodásra való felhasználásának megelőzése érdekében), EUIPO, 2023. március.

    (5)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/2065 rendelete (2022. október 19.) a digitális szolgáltatások egységes piacáról és a 2000/31/EK irányelv módosításáról (digitális szolgáltatásokról szóló rendelet) (HL L 277., 2022.10.27., 1. o.).

    (6)  Az Európai Parlament és a Tanács 2001/29/EK irányelve (2001. május 22.) az információs társadalomban a szerzői és szomszédos jogok egyes vonatkozásainak összehangolásáról (HL L 167., 2001.6.22., 10. o. ).

    (7)  Az Európai Parlament és a Tanács 2004/48/EK irányelve (2004. április 29.) a szellemi tulajdonjogok érvényesítéséről (HL L 157., 2004.4.30., 45. o.).

    (8)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/790 irányelve (2019. április 17.) a digitális egységes piacon a szerzői és szomszédos jogokról (HL L 130., 2019.5.17., 92. o.).

    (9)  Az Európai Parlament és a Tanács 2010/13/EU irányelve (2010. március 10.) a tagállamok audiovizuális médiaszolgáltatások nyújtására vonatkozó egyes törvényi, rendeleti vagy közigazgatási rendelkezéseinek összehangolásáról (Audiovizuális médiaszolgáltatásokról szóló irányelv) (HL L 95., 2010.4.15., 1. o.).

    (10)  COM(2017) 708 final (a továbbiakban: iránymutatás).

    (11)  Study on dynamic blocking injunctions in the European Union (Tanulmány a blokkolásra irányuló dinamikus ideiglenes intézkedésekről az Európai Unióban), EUIPO, 2021. március; Mapping report on national remedies against online piracy of sports content (Feltérképező jelentés a sporttartalmakkal kapcsolatos online kalózkodás elleni nemzeti jogorvoslati lehetőségekről), Európai Audiovizuális Megfigyelő Intézet, 2021. december; Live event piracy. Challenges and best practices from online intermediaries to prevent the use of their services for live event piracy (Élő eseményeket érintő kalózkodás. Kihívások és bevált gyakorlatok az online közvetítők részéről szolgáltatásaik élő eseményeket érintő kalózkodásra való felhasználásának megelőzése érdekében), EUIPO, 2023. március.

    (12)  Intellectual Property Crime Threat Assessment (A szellemi tulajdonnal kapcsolatos bűncselekmények általi fenyegetettség értékelés), EUIPO és Europol, 2022. március.

    (13)  Az Európai Parlament és a Tanács 386/2012/EU rendelete (2012. április 19.) a Belső Piaci Harmonizációs Hivatalnak (védjegyek és formatervezési minták) a szellemi tulajdonjogok érvényesítésével kapcsolatos feladatokkal, ideértve a közszféra és a magánszektor képviselőinek a szellemi tulajdoni jogsértések európai megfigyelőközpontjaként történő összehívásával való megbízásáról (HL L 129., 2012.5.16., 1. o.).

    (14)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/679 rendelete (2016. április 27.) a természetes személyeknek a személyes adatok kezelése tekintetében történő védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 95/46/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (általános adatvédelmi rendelet) (HL L 119., 2016.5.4., 1. o.).

    (15)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/680 irányelve (2016. április 27.) a személyes adatoknak az illetékes hatóságok által a bűncselekmények megelőzése, nyomozása, felderítése, a vádeljárás lefolytatása vagy büntetőjogi szankciók végrehajtása céljából végzett kezelése tekintetében a természetes személyek védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 2008/977/IB tanácsi kerethatározat hatályon kívül helyezéséről (HL L 119., 2016.5.4., 89. o.).

    (16)  Az Európai Parlament és a Tanács 2000/31/EK irányelve (2000. június 8.) a belső piacon az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások, különösen az elektronikus kereskedelem, egyes jogi vonatkozásairól (Elektronikus kereskedelemről szóló irányelv) (HL L 178., 2000.7.17., 1. o.).

    (17)  Az Európai Parlament és a Tanács 2002/58/EK irányelve (2002. július 12.) az elektronikus hírközlési ágazatban a személyes adatok kezeléséről, feldolgozásáról és a magánélet védelméről (Elektronikus hírközlési adatvédelmi irányelv) (HL L 201., 2002.7.31., 37. o.).


    Top