Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1646

    A Bizottság (EU) 2022/1646 végrehajtási rendelete (2022. szeptember 23.) az állatgyógyászati készítményként vagy takarmány-adalékanyagként engedélyezett gyógyszerhatóanyagok, valamint a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok és azok maradékanyagai felhasználása tekintetében végzett hatósági ellenőrzésekre, a többéves nemzeti ellenőrzési tervek meghatározott tartalmára és az elkészítésükkel kapcsolatos különös intézkedésekre vonatkozó egységes gyakorlati szabályokról (EGT-vonatkozású szöveg)

    C/2022/4401

    HL L 248., 2022.9.26, p. 32–45 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/1646/oj

    2022.9.26.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 248/32


    A BIZOTTSÁG (EU) 2022/1646 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

    (2022. szeptember 23.)

    az állatgyógyászati készítményként vagy takarmány-adalékanyagként engedélyezett gyógyszerhatóanyagok, valamint a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok és azok maradékanyagai felhasználása tekintetében végzett hatósági ellenőrzésekre, a többéves nemzeti ellenőrzési tervek meghatározott tartalmára és az elkészítésükkel kapcsolatos különös intézkedésekre vonatkozó egységes gyakorlati szabályokról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az élelmiszer- és takarmányjog, valamint az állategészségügyi és állatjóléti szabályok, a növényegészségügyi szabályok, és a növényvédő szerekre vonatkozó szabályok alkalmazásának biztosítása céljából végzett hatósági ellenőrzésekről és más hatósági tevékenységekről, továbbá a 999/2001/EK, a 396/2005/EK, az 1069/2009/EK, az 1107/2009/EK, az 1151/2012/EU, a 652/2014/EU, az (EU) 2016/429 és az (EU) 2016/2031 európai parlamenti és tanácsi rendelet, az 1/2005/EK és az 1099/2009/EK tanácsi rendelet, valamint a 98/58/EK, az 1999/74/EK, a 2007/43/EK, a 2008/119/EK és a 2008/120/EK tanácsi irányelv módosításáról, és a 854/2004/EK és a 882/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet, a 89/608/EGK, a 89/662/EGK, a 90/425/EGK, a 91/496/EGK, a 96/23/EK, a 96/93/EK és a 97/78/EK tanácsi irányelv és a 92/438/EGK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről szóló, 2017. március 15-i (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (a hatósági ellenőrzésekről szóló rendelet) (1) és különösen annak 19. cikke (3) bekezdésének a) és b) pontjára,

    mivel:

    (1)

    Az (EU) 2017/625 rendelet szabályokat állapít meg azon hatósági ellenőrzések és más hatósági tevékenységek tagállami illetékes hatóságok általi végrehajtására vonatkozóan, amelyek célja az élelmiszer- és takarmánybiztonságra vonatkozó uniós jogszabályoknak való megfelelés ellenőrzése. Az említett rendelet 9. cikke különösen azt írja elő az illetékes hatóságok számára, hogy valamennyi vállalkozónál rendszeresen, kockázati alapon és megfelelő gyakorisággal végezzenek hatósági ellenőrzéseket. Az említett rendelet 109. cikke arra kötelezi a tagállamokat, hogy az illetékes hatóságok többéves nemzeti ellenőrzési terv alapján végezzék el a hatósági ellenőrzéseket. Az (EU) 2017/625 rendelet ezenkívül meghatározza a többéves nemzeti ellenőrzési tervek általános tartalmát, beleértve a tagállamok azon kötelezettségét, hogy többéves nemzeti ellenőrzési terveikben rendelkezzenek az állatgyógyászati készítményként vagy takarmány-adalékanyagként engedélyezett gyógyszerhatóanyagok, valamint a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok és azok maradékanyagai felhasználásának hatósági ellenőrzéséről. Az (EU) 2017/625 rendelet felhatalmazza a Bizottságot arra, hogy meghatározza a többéves nemzeti ellenőrzési terv további konkrét tartalmát és az elkészítésére vonatkozó további különös intézkedéseket, valamint a hatósági ellenőrzések egységes minimális gyakoriságát, figyelembe véve az említett rendelet 19. cikkének (1) bekezdésében említett anyagokkal kapcsolatos veszélyeket és kockázatokat.

    (2)

    Az (EU) 2017/625 rendelet (2)2019. december 14-i hatállyal hatályon kívül helyezte a 96/23/EK tanácsi irányelvet, és megállapítja a vonatkozó átmeneti intézkedéseket. Ezek az átmeneti intézkedések előírják, hogy az illetékes hatóságoknak 2022. december 14-ig továbbra is el kell végezniük a 96/23/EK irányelvvel összhangban bizonyos anyagok és maradékanyag-csoportok jelenlétének kimutatásához szükséges hatósági ellenőrzéseket. Konkrétan, az átmeneti intézkedések követelményeket határoznak meg a hatályuk alá tartozó maradékanyagok vagy anyagok kimutatására irányuló tagállami nyomonkövetési tervekre vonatkozóan.

    (3)

    Ez a rendelet biztosítja a 96/23/EK irányelvben foglalt, a többéves nemzeti ellenőrzési terv tartalmára és elkészítésére, valamint a hatósági ellenőrzések minimális gyakoriságára vonatkozóan megállapított szabályok folytonosságát a gyógyszerhatóanyagok, azok metabolitjai és az emberi egészségre valószínűleg ártalmas, állati termékekbe átvihető egyéb anyagok maradékanyagainak a hatósági ellenőrzése tekintetében.

    (4)

    Az (EU) 2019/6 európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) létrehozza az állatgyógyászati készítmények forgalomba hozatalára, gyártására, behozatalára, kivitelére, értékesítésére, forgalmazására, farmakovigilanciájára, ellenőrzésére és felhasználására vonatkozó szabályozási keretet. Továbbá az állatgyógyászati készítményekben történő felhasználásra nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok nem alkalmazhatók az EU-ban élelmiszer-termelő állatoknál, kivéve azokat az anyagokat, amelyek az 1950/2006/EK rendeletben előírtak szerint a lófélék kezelése szempontjából fontosak (4).

    (5)

    A tagállamoknak a többéves nemzeti ellenőrzési terveikbe bele kell foglalniuk az állatgyógyászati készítményként vagy takarmány-adalékanyagként engedélyezett gyógyszerhatóanyagok, valamint a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok és azok maradékanyagai élelmiszer-termelő állatoknál és állati eredetű termékekben való felhasználásának ellenőrzéseit. A többéves nemzeti ellenőrzési tervekre vonatkozó egységes gyakorlati szabályokat tovább kell pontosítani, hogy a tagállamok harmonizált és hatékony ellenőrzéseket végezhessenek a növekedésserkentő és hozamfokozó anyagok valamennyi tagállamban tartott állatokon való illegális felhasználása elleni küzdelem érdekében.

    (6)

    Az állatgyógyászati készítményként vagy takarmány-adalékanyagként engedélyezett gyógyszerhatóanyagok, valamint a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok és azok maradékanyagai felhasználására vonatkozó uniós jogszabályoknak való megfelelés ellenőrzése érdekében a tagállamoknak kockázatalapú ellenőrzéseket kell végezniük a tagállamokban előállított vagy harmadik országokból az Unióba beléptetett élelmiszer-termelő állatokon és állati eredetű termékeken. Ezeknek az ellenőrzéseknek szerepelniük kell az egyes tagállamok többéves nemzeti ellenőrzési tervében, és három tervet kell tartalmazniuk: egy a tagállamokban történő termelésre vonatkozó kockázatalapú ellenőrzési tervet, egy a harmadik országokból származó behozatalra vonatkozó kockázatalapú ellenőrzési tervet, valamint – a tagállami termelés jövőbeli kockázatalapú ellenőrzése szempontjából hasznos információk összegyűjtése érdekében – egy randomizált felügyeleti tervet.

    (7)

    Az (EU) 2022/1644 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (5) megállapítja az állatgyógyászati készítményként vagy takarmány-adalékanyagként engedélyezett gyógyszerhatóanyagok, valamint a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok és azok maradékanyagai hatósági ellenőrzéseinek elvégzésére vonatkozó szabályokat a minták köre, valamint az előállítás, a feldolgozás és a forgalmazás azon szakaszai tekintetében, amelyekben mintavételt kell végezni.

    (8)

    A tagállamokban történő termelésre vonatkozó kockázatalapú ellenőrzési terv tartalmának meghatározására szolgáló mintavételi stratégiát és kockázati kritériumokat az (EU) 2022/1644 felhatalmazáson alapuló rendelettel összhangban kell megállapítani, és a tervbe bele kell foglalni annak indoklását, hogy miként veszik figyelembe a kockázati kritériumokat. Amennyiben az ellenőrzési terv végrehajtása során egy adott évben új információk válnak elérhetővé az illegális kezelésekkel kapcsolatban, például a felügyeleti terv révén, a tagállamoknak haladéktalanul naprakésszé kell tenniük a tagállamokban történő termelésre vonatkozó kockázatalapú ellenőrzési tervet a gyógyszerhatóanyagok felelősségteljes felhasználásának és az emberi egészség magas szintű védelmének biztosítása érdekében. Az ellenőrzések egységes minimális gyakoriságának biztosítása érdekében e rendeletnek meg kell határoznia a többéves nemzeti ellenőrzési tervbe foglalandó minimális ellenőrzési gyakoriságokat.

    (9)

    A tagállamoknak többéves nemzeti ellenőrzési tervükbe bele kell foglalniuk egy célzott felügyeleti tervet is, amely randomizált mintavételen és ellenőrzésen alapul az állatgyógyászati készítményként vagy takarmány-adalékanyagként engedélyezett olyan gyógyszerhatóanyagok, valamint tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok és azok maradékanyagai széles körére vonatkozóan, amelyek esetleg nem szerepelnek a kockázatalapú nemzeti tervekben.

    (10)

    A felügyeleti terv esetében helyénvaló, hogy Unió-szerte mintegy 8 000 mintát vegyenek. Az ellenőrzéseket és a kapcsolódó mintavételt a tagállamok között arányosan kell elosztani. Ezeket a minimális mintavételi gyakoriságokat bele kell foglalni a többéves nemzeti ellenőrzési tervekbe.

    (11)

    A felügyeleti terv keretében kapott eredmények összehasonlíthatóságának biztosítása érdekében ebben a tervben meg kell határozni az alkalmazandó analitikai módszerek típusát és a módszerre vonatkozó követelményeket. A tiltott és nem engedélyezett anyagokra vonatkozó felügyeleti terv esetében a megerősítő módszerek mellett a célzott és nem célzott szűrővizsgálatok is hatékonyak az engedélyezett, tiltott és nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok váratlan, illegális felhasználásának azonosítására. Az engedélyezett anyagokra vonatkozó felügyeleti terv esetében olyan szűrővizsgálatokat vagy megerősítő módszereket kell alkalmazni, amelyek képesek a maradékanyagoknak a maradékanyag-határérték (MRL) alatti mennyiségi meghatározására, és az MRL-nek megfelelő vagy azt meghaladó koncentrációk mellett az MRL alatti koncentrációkat is jelenteni kell.

    (12)

    A tagállamok termelésének ellenőrzése mellett a tagállamoknak a többéves nemzeti ellenőrzési terveikbe bele kell foglalniuk egy a harmadik országokból az Unióba történő beléptetésre szánt termékekre vonatkozó ellenőrzési tervet is annak igazolása érdekében, hogy a harmadik országok maradékanyag-ellenőrzései hatékonyak-e, és hogy az importált állati eredetű termékek megfelelnek-e az uniós szabályoknak. A harmadik országokból származó behozatalra vonatkozó terv alapján végzett ellenőrzések egységes minimális gyakoriságának, valamint annak biztosítása érdekében, hogy azokat legalább a tagállamokban történő termelésre vonatkozó kockázatalapú ellenőrzési terv ellenőrzési gyakoriságával megegyező gyakorisággal végezzék el, e rendeletnek meg kell határoznia az azon tagállamok által elvégzendő ellenőrzések minimális gyakoriságát, amelyek határállomásain keresztül az állatok és az állati eredetű termékek belépnek az Unióba.

    (13)

    Az állatgyógyászati készítményként vagy takarmány-adalékanyagként engedélyezett gyógyszerhatóanyagok, valamint a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok élelmiszer-termelő állatoknál való felhasználásáról és azok maradékanyagainak állatoknál és állati eredetű termékekben való felhasználásáról szóló többéves nemzeti ellenőrzési terv harmonizált és átfogó tartalmának biztosítása érdekében meg kell határozni a terv tartalmának releváns szempontjait.

    (14)

    A mintavételi eljárások, a kezelési és szállítási feltételek befolyásolják az állatgyógyászati készítményként vagy takarmány-adalékanyagként engedélyezett gyógyszerhatóanyagok, valamint a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok és azok maradékanyagai mintákban való jelenlétének kimutathatóságát. A tagállamoknak ezért az (EU) 2021/808 bizottsági végrehajtási rendeletben (6) megállapított szabályokat kell követniük.

    (15)

    Biztosítani kell, hogy az állatgyógyászati készítményként vagy takarmány-adalékanyagként engedélyezett gyógyszerhatóanyagok, valamint a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok és azok maradékanyagai felhasználására vonatkozó ellenőrzési tervek keretében gyűjtött analitikai eredmények összehasonlíthatók legyenek, és az eredmények értelmezése is összehasonlítható legyen. Ezért a terveknek az (EU) 2021/808 végrehajtási rendelet rendelkezéseivel összhangban le kell írniuk az alkalmazandó analitikai módszereket és az azok teljesítményére vonatkozó követelményeket.

    (16)

    Annak biztosítása érdekében, hogy a tagállamok mind az Unióban történő termelésre, mind a harmadik országokból származó behozatalra vonatkozó kockázatalapú ellenőrzési tervei, valamint a tagállamokban történő termelésre vonatkozó felügyeleti tervei megfeleljenek e rendeletnek, a tagállamoknak ezeket az ellenőrzési terveket évente értékelés céljából be kell nyújtaniuk a Bizottságnak. A Bizottságnak szükség esetén közölnie kell észrevételeit a tagállamokkal. A tagállamoknak legkésőbb a következő év március 31-ig el kell készíteniük az észrevételeket figyelembe vevő felülvizsgált és aktualizált tervet. Amennyiben azonban a Bizottság úgy ítéli meg, hogy a tervek hátrányosan befolyásolnák a hatósági ellenőrzések hatékonyságát, lehetővé kell tenni, hogy felkérje a tagállamot, hogy egy korábbi időpontban nyújtson be a Bizottság észrevételeinek megfelelő aktualizált tervet.

    (17)

    A 178/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (7) 33. cikkével összhangban a tagállamok által az állatgyógyászati készítményként vagy takarmány-adalékanyagként engedélyezett gyógyszerhatóanyagok, valamint a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok és azok maradékanyagai felhasználására vonatkozó hatósági ellenőrzések során gyűjtött adatokat be kell nyújtani az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságnak (a továbbiakban: EFSA). A legfrissebb adatok nyomon követésének lehetővé tétele érdekében valamennyi tagállamnak rendszeresen és ugyanazon időpontig be kell nyújtania az adatokat.

    (18)

    A 96/23/EK irányelv mellékleteiben előírt mintavétel szintjeinek és gyakoriságának a megállapításáról szóló 97/747/EK bizottsági határozatot (8) hatályon kívül kell helyezni, mivel rendelkezései helyébe e rendelet rendelkezései lépnek.

    (19)

    mivel az egyes élő állatokban és állati eredetű termékekben lévő anyagok és azok maradékanyagainak ellenőrzésére szolgáló intézkedésekről szóló 96/23/EK irányelv mellékleteiben megállapított szabályokat 2022. december 14-ig kell alkalmazni, ezt a rendeletet 2022. december 15-től kell alkalmazni,

    (20)

    Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    I. FEJEZET

    Tárgy, hatály és fogalommeghatározások

    1. cikk

    Tárgy

    Az állatgyógyászati készítményként vagy takarmány-adalékanyagként engedélyezett gyógyszerhatóanyagok, valamint a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok és azok maradékanyagai felhasználásának hatósági ellenőrzésére vonatkozóan ez a rendelet a következőket állapítja meg:

    a)

    az éves minimális mintavételi gyakoriság a hatósági ellenőrzések részeként, figyelembe véve az érintett anyagokkal kapcsolatos veszélyeket és kockázatokat;

    b)

    az (EU) 2017/625 rendelet 110. cikkében meghatározottakon túlmenően a tagállamok többéves nemzeti ellenőrzési terveire vonatkozó további különös intézkedések és további konkrét tartalom.

    2. cikk

    Fogalommeghatározások

    E rendelet alkalmazásában a 178/2002/EK rendeletben, az (EU) 2019/2090 felhatalmazáson alapuló rendeletben (9), az (EU) 2021/808 végrehajtási rendeletben és az (EU) 2022/1644 felhatalmazáson alapuló rendeletben szereplő fogalommeghatározásokat kell alkalmazni.

    II. FEJEZET

    A TÖBBÉVES NEMZETI ELLENŐRZÉSI TERV TOVÁBBI KONKRÉT TARTALMA

    3. cikk

    Általános rendelkezések

    A tagállamok biztosítják, hogy a többéves nemzeti ellenőrzési tervnek az állatgyógyászati készítményként vagy takarmány-adalékanyagként engedélyezett gyógyszerhatóanyagok és a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok és azok maradékanyagai élő állatoknál és állati eredetű termékekben való felhasználásának hatósági ellenőrzések elvégzésére vonatkozó része tartalmazza a következőket:

    a)

    „a tagállamokban történő termelésre vonatkozó nemzeti kockázatalapú ellenőrzési terv” a 4. cikkben meghatározottak szerint;

    b)

    „a tagállamokban történő termelésre vonatkozó nemzeti randomizált felügyeleti terv” az 5. cikkben meghatározottak szerint;

    c)

    „a harmadik országokból származó behozatalra vonatkozó nemzeti kockázatalapú ellenőrzési terv” a 6. cikkben meghatározottak szerint.

    4. cikk

    A tagállamokban történő termelésre vonatkozó nemzeti kockázatalapú ellenőrzési terv

    A tagállamok nemzeti kockázatalapú ellenőrzési tervet készítenek az (EU) 2022/1644 felhatalmazáson alapuló rendelet I. mellékletének A. és B. csoportjába tartozó anyagokra vonatkozóan annak ellenőrzése céljából, hogy az élelmiszer-termelő állatok és a tagállamokban előállított állati eredetű termékek megfelelnek-e az állatgyógyászati készítményként vagy takarmány-adalékanyagként engedélyezett gyógyszerhatóanyagok, valamint a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok és azok maradékanyagai felhasználását szabályozó uniós jogszabályoknak, valamint az alkalmazandó maradékanyag-határértékeknek(a továbbiakban: MRL) és legmagasabb szinteknek (a továbbiakban: ML).

    A tagállamokban történő termelésre vonatkozó nemzeti kockázatalapú ellenőrzési terv a következőket tartalmazza:

    a)

    a tagállam által az (EU) 2022/1644 felhatalmazáson alapuló rendelet II. melléklete szerinti anyagok és fajok, termékek és mátrixok kombinációinak jegyzéke;

    b)

    a tagállam által az (EU) 2022/1644 felhatalmazáson alapuló rendelet III. mellékletének megfelelően meghatározott mintavételi stratégia;

    c)

    a tagállam által az I. mellékletben megállapított éves minimális mintavételi gyakoriság figyelembevételével meghatározott tényleges ellenőrzési gyakoriságok;

    d)

    az alkalmazandó analitikai módszerek és azok teljesítményjellemzői;

    e)

    a 7. cikk (1) és (2) bekezdésében említett részletes információk.

    Az (EU) 2017/625 rendelet 111. cikkének (2) bekezdése értelmében a többéves nemzeti ellenőrzési terv végrehajtása során a tagállamoknak felül kell vizsgálniuk a tagállamokban történő termelésre vonatkozó nemzeti kockázatalapú tervét annak érdekében, hogy figyelembe vegyék az azonosított illegális kezeléseket, különösen a felügyeleti terven keresztül.

    5. cikk

    A tagállamokban történő termelésre vonatkozó nemzeti randomizált felügyeleti terv

    A tagállamok a nemzeti randomizált felügyeleti tervet készítenek a termelés ellenőrzésére a tagállamokban, biztosítva az anyagok széles körének randomizált megfigyelését.

    Az egyes tagállamokban történő termelésre vonatkozó nemzeti randomizált felügyeleti terveknek a következőket kell tartalmazniuk:

    a)

    a tagállam által az (EU) 2022/1644 felhatalmazáson alapuló rendelet IV. melléklete szerinti anyagok és fajok, termékek és mátrixok kombinációinak jegyzéke;

    b)

    a tagállam által az (EU) 2022/1644 felhatalmazáson alapuló rendelet V. mellékletének megfelelően meghatározott mintavételi stratégia;

    c)

    a tagállam által az e rendelet II. mellékletében megállapított éves minimális ellenőrzési gyakoriság figyelembevételével meghatározott tényleges ellenőrzési gyakoriságok;

    d)

    a 7. cikk (1) bekezdésében említett részletes információk.

    Az analitikai módszerekre vonatkozóan az (EU) 2021/808 végrehajtási rendeletben előírt követelményekkel összhangban a tagállamok olyan analitikai módszereket alkalmaznak az állatgyógyászati készítményként vagy takarmány-adalékanyagként engedélyezett gyógyszerhatóanyagok, valamint az állati eredetű termékekben található tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok és azok maradékanyagainak elemzésére, amelyek kvantitatív vagy félkvantitatív eredményeket adnak, beleértve azokat az eseteket is, amikor ezeket a maradékanyagokat az MRL alatti mérési tartományban vizsgálják és határozzák meg.

    A tagállamok jelentéstételi követelményeket írnak elő az engedélyezett anyagok felhasználásának ellenőrzésére vonatkozóan, amelyek biztosítják a módszer szűrési kimutatási képességének (CCβ) megfelelő vagy azt meghaladó összes koncentráció bejelentését, miközben biztosítják, hogy a szűrővizsgálatok elvégzéséhez használt módszerek esetében az észszerűen elérhető legalacsonyabb CCβ-értéket kapják. A kizárólag megerősítő módszerekkel végzett vizsgálatok esetében valamennyi számszerűsíthető eredményt jelenteni kell. Célzott és nem célzott szűrési módszerek alkalmazása esetén a tagállamok jelentést tesznek ezen analitikai módszerek alkalmazásáról és eredményeiről.

    6. cikk

    A harmadik országokból származó behozatalra vonatkozó nemzeti kockázatalapú ellenőrzési terv

    A tagállamok nemzeti kockázatalapú ellenőrzési tervet készítenek az (EU) 2019/627 bizottsági végrehajtási rendelet (10) szerint az Unióba határállomásaikon (határátkelőhelyeiken) keresztül és egyéb belépési pontokon keresztül (hajókon) beléptetett és az uniós piacon történő forgalomba hozatalra szánt élelmiszer-termelő állatokra és állati eredetű termékekre vonatkozóan, hogy ellenőrizzék az (EU) 2022/1644 felhatalmazáson alapuló rendelet I. mellékletében felsorolt gyógyszerhatóanyagok felhasználására vonatkozó uniós jogszabályoknak való megfelelést, valamint az alkalmazandó MRL-eknek és ML-eknek való megfelelést.

    Az állatgyógyászati készítményként vagy takarmány-adalékanyagként engedélyezett gyógyszerhatóanyagok, valamint a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok és azok maradékanyagai felhasználásának ellenőrzését az (EU) 2017/625 rendelet 47. és 65. cikkében előírt, a határállomásokon végzett hatósági ellenőrzések részeként kell elvégezni.

    A harmadik országokból származó behozatalra vonatkozó nemzeti kockázatalapú ellenőrzési tervnek a következőket kell tartalmaznia:

    a)

    a tagállam által az (EU) 2022/1644 felhatalmazáson alapuló rendelet VI. melléklete szerinti anyagok és fajok, termékek és mátrixok kombinációinak jegyzéke;

    b)

    a tagállam által az (EU) 2022/1644 felhatalmazáson alapuló rendelet VII. mellékletének megfelelően meghatározott mintavételi stratégia;

    c)

    a határállomáson végzett ellenőrzések tényleges mintavételi gyakorisága a tagállam döntése szerint, figyelembe véve az e rendelet III. melléklete szerinti éves minimális mintavételi gyakoriságot. Az (EU) 2017/625 rendelet 65. cikkének (1), (2) és (4) bekezdése szerint elvégzett hatósági ellenőrzések céljából vett minták azonban nem tekinthetők olyan mintáknak, amelyek hozzájárulnak az e rendelet III. mellékletében meghatározott minimális mintavételi gyakoriság eléréséhez;

    d)

    az alkalmazandó analitikai módszerek és azok teljesítményjellemzői;

    e)

    a 7. cikk (1) és (2) bekezdésében említett részletes információk.

    7. cikk

    A nemzeti kockázatalapú ellenőrzési tervek és a randomizált felügyeleti terv további tartalma

    1.   A 4. és 6. cikkben említett nemzeti kockázatalapú ellenőrzési tervekben, valamint az 5. cikkben említett tagállami termelésre vonatkozó nemzeti randomizált felügyeleti tervben meg kell határozni a következő információkat:

    a)

    a mintavételre kerülő fajokra és a mintavétel helyére vonatkozó adatok;

    b)

    információk a gyógyszerhatóanyagok használatára – és különösen az ilyen anyagok betiltására vagy engedélyezésére, forgalmazására és forgalomba hozatalára, valamint a kezelésben való felhasználásuk szabályaira – vonatkozó nemzeti jogszabályokról, amennyiben ezek a jogszabályok nem harmonizáltak,

    c)

    a tervek végrehajtásáért felelős illetékes hatóságokra vonatkozó információk.

    d)

    az illetékes hatóságok által az olyan állatokkal vagy állati eredetű termékekkel kapcsolatban hozott nyomonkövetési intézkedések típusa, amelyekben az előző években meg nem felelő maradékanyagokat mutattak ki.

    2.

    A 4. és 6. cikkben említett nemzeti kockázatalapú ellenőrzési tervek az (1) bekezdésben meghatározott információkon kívül a következőket is tartalmazzák:

    a)

    a tervekben szereplő anyagok, fajok, termékek és mátrixok indoklása az (EU) 2022/1644 felhatalmazáson alapuló rendelet II. és VI. mellékletében felsorolt kritériumok alapján, beleértve annak indoklását, hogy az említett mellékletekben felsorolt kritériumokat hogyan vették figyelembe, még akkor is, ha az előző évi tervhez képest nem történt változás;

    b)

    annak indoklása, hogy a terv optimalizálása érdekében hogyan vették figyelembe az EFSA által az előző három naptári évre vonatkozóan az érintett tagállamban a meg nem felelésekről készített áttekintésből származó információkat.

    A tagállamoknak nem kell benyújtaniuk a többéves nemzeti ellenőrzési terv általános részében már megadott vagy az uniós jogszabályokban leírt, az (EU) 2017/625 rendelet 110. cikkének (2) bekezdése szerinti információkat.

    III. FEJEZET

    A TERVEK BENYÚJTÁSA ÉS ÉRTÉKELÉSE, VALAMINT AZ ADATOK TAGÁLLAMOK ÁLTALI BENYÚJTÁSA

    8. cikk

    Az ellenőrzési tervek benyújtása és értékelése

    A tagállamok minden év március 31-ig az adott naptári évre vonatkozó felülvizsgált és naprakésszé tett nemzeti kockázatalapú ellenőrzési terveket és randomizált felügyeleti terveket elektronikus úton, egyeztetett formátumban benyújtják a Bizottságnak.

    A Bizottság e rendelet és az (EU) 2022/1644 felhatalmazáson alapuló rendelet alapján értékeli ezeket a terveket, és a tervek kézhezvételétől számított négy hónapon belül megküldi értékelését az egyes tagállamoknak, szükség esetén észrevételekkel vagy ajánlásokkal együtt.

    A tagállamok legkésőbb a következő év március 31-ig benyújtják a Bizottságnak a vonatkozó tervek frissített változatait, amelyekben ismertetik, hogy miként vették figyelembe a Bizottság észrevételeit. Amennyiben egy tagállam úgy határoz, hogy a Bizottság észrevételei alapján nem frissíti ellenőrzési terveit, álláspontját meg kell indokolnia.

    Amennyiben a Bizottság úgy ítéli meg, hogy a tervek hátrányosan befolyásolnák a hatósági ellenőrzések hatékonyságát, a Bizottság kérésére és az általa meghatározott észszerű határidőn belül az érintett tervek aktualizált változatát korábban kell benyújtani.

    9. cikk

    A tagállamok adatszolgáltatása

    A tagállamok minden év június 30-ig továbbítják az EFSA-nak a 3. cikkben említett ellenőrzési tervek keretében gyűjtött, az előző évből származó valamennyi adatot, beleértve az olyan szűrőmódszerek megfelelt eredményeit is, amelyek esetében nem végeztek megerősítő elemzéseket.

    Minden tagállam minden év augusztus 31-ig véglegesíti az EFSA adattárrendszereiben az adatok validálását, felülvizsgálatát és végleges elfogadását.

    IV. FEJEZET

    ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

    10. cikk

    A 97/747/EK határozat hatályon kívül helyezése

    A 97/747/EK határozat hatályát veszti.

    11. cikk

    Hivatkozások

    A 96/23/EK irányelv 3., 4., 5., 6., 7. és 8. cikkére, az említett irányelv I. és IV. mellékletére, valamint a 97/747/EK határozatra való hivatkozásokat az e rendeletre való hivatkozásként kell értelmezni.

    12. cikk

    Hatálybalépés és alkalmazás

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    2022. december 15-től kell alkalmazni.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2022. szeptember 23-án.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  HL L 95., 2017.4.7., 1. o.

    (2)  A Tanács 96/23/EK irányelve (1996. április 29.) az egyes élő állatokban és állati termékekben lévő anyagok és azok maradványainak ellenőrzésére szolgáló intézkedésekről, valamint a 85/358/EGK és 86/469/EGK irányelvek, továbbá a 89/187/EGK és 91/664/EGK határozatok hatályon kívül helyezéséről (HL L 125., 1996.5.23., 10. o.).

    (3)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/6 rendelete (2018. december 11.) az állatgyógyászati készítményekről és a 2001/82/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 4., 2019.1.7., 43. o.).

    (4)  A Bizottság 1950/2006/EK rendelete (2006. december 13.) az állatgyógyászati készítmények közösségi kódexéről szóló, 2001/82/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel összhangban, a lófélék kezelése szempontjából fontos anyagokat, valamint járulékos klinikai előnnyel járó anyagokat tartalmazó jegyzék összeállításáról (HL L 367., 2006.12.22., 33. o.).

    (5)  A Bizottság (EU) 2022/1644 felhatalmazáson alapuló rendelete (2022. július 7.) az (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az állatgyógyászati készítményként vagy takarmány-adalékanyagként engedélyezett gyógyszerhatóanyagok, valamint a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok és azok maradékanyagai felhasználásának ellenőrzésére vonatkozó különös követelményekkel való kiegészítéséről (lásd e Hivatalos Lap 3. oldalát).

    (6)  A Bizottság (EU) 2021/808 végrehajtási rendelete (2021. március 22.) az élelmiszer-termelő állatokon alkalmazott gyógyszerhatóanyagok maradékanyagaira vonatkozó analitikai módszerek elvégzéséről és az eredmények értelmezéséről, valamint az alkalmazandó mintavételi módszerekről és a 2002/657/EK és 98/179/EK határozatok hatályon kívül helyezéséről (HL L 180., 2021.5.21., 84. o.).

    (7)  Az Európai Parlament és a Tanács 178/2002/EK rendelete (2002. január 28.) az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról (HL L 31., 2002.2.1., 1. o.).

    (8)  A Bizottság 97/747/EK határozata (1997. október 27.) az egyes állati termékekben lévő bizonyos anyagok és azok maradványai ellenőrzése céljából a 96/23/EK tanácsi irányelvben előírt mintavétel szintjeinek és gyakoriságának a megállapításáról (HL L 303., 1997.11.6., 12. o.).

    (9)  A Bizottság (EU) 2019/2090 felhatalmazáson alapuló rendelete (2019. június 19.) az (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az állatgyógyászati készítményekben vagy takarmány-adalékanyagként történő felhasználásra engedélyezett gyógyszerhatóanyagok, illetve a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok használatára vagy maradékanyagaira vonatkozó uniós szabályoknak való feltételezett vagy megállapított meg nem felelés esetei tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 317., 2019.12.9., 28. o.).

    (10)  A Bizottság (EU) 2019/627 végrehajtási rendelete (2019. március 15.) az emberi fogyasztásra szánt állati eredetű termékeken az (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendelettel összhangban végzendő hatósági ellenőrzésekre vonatkozó egységes gyakorlati rendelkezések megállapításáról és a 2074/2005/EK bizottsági rendeletnek a hatósági ellenőrzések tekintetében történő módosításáról (HL L 131., 2019.5.17., 51. o.).


    I. MELLÉKLET

    Tagállamonkénti minimális mintavételi gyakoriság a tagállamokban történő termelésre vonatkozó kockázatalapú nemzeti ellenőrzési tervben (a 4. cikk c) pontjában említettek szerint)

    A minták minimális száma a következő:

     

    Mintavételi gyakoriság – Az A. csoportba tartozó anyagok

    Szarvasmarhafélék

    A levágott állatok legalább 0,25 %-a (ebből legalább 25 % a gazdaságban élő állatokból veendő minta és legalább 25 % a vágóhídon veendő minta)

    Juh és kecske

    A levágott állatok legalább 0,01 %-a fajonként

    Sertésfélék

    A levágott állatok legalább 0,02 %-a

    Lófélék

    A levágott állatok legalább 0,02 %-a

    Baromfi

    Minden figyelembe vett baromfikategória esetében (brojler csirke, tojásrakást befejezett tyúk, pulyka, egyéb baromfi) 400 tonnányi éves termelésre legalább 1 minta (vágósúly)

    Akvakultúra (halak, rákfélék és egyéb akvakultúra-termékek)

    Az éves akvakultúra-termelés minden 300 tonnájára vonatkozóan legalább 1 minta az első 60 000 tonna termelés tekintetében, majd minden további 2 000 tonnára további 1 minta

    Szarvasmarha-, juh- és kecsketej

    Az éves tejtermelés 30 000 tonnájára vonatkozóan legalább 1 minta fajonként

    Tyúktojás és egyéb tojás

    Az éves tojástermelés 2 000 tonnájára vonatkozóan legalább 1 minta fajonként

    Nyulak, tenyésztett vadak, hüllők és rovarok

    Az éves nyúl-, tenyésztett vad- és hüllőtermelés minden 100 tonnájára (vágósúly) vonatkozóan legalább 1 minta az első 3 000 tonna termelés tekintetében, majd minden további 1 000 tonnára 1 minta

    Az éves rovartermelés 25 tonnájára vonatkozóan legalább 1 minta

    Méz

    Az éves termelés minden 50 tonnájára vonatkozóan legalább 1 minta az első 5 000 tonna termelés tekintetében, majd minden további 500 tonnára 1 minta

    Állati belek (*)

    300 tonna éves termelésre vonatkozóan legalább 1 minta


     

    Mintavételi gyakoriság – A B. csoportba tartozó anyagok

    Szarvasmarhafélék

    A levágott állatok legalább 0,10 %-a

    Juh és kecske

    A levágott állatok legalább 0,02 %-a fajonként

    Sertésfélék

    A levágott állatok legalább 0,02 %-a

    Lófélék

    A levágott állatok legalább 0,02 %-a

    Baromfi

    Minden figyelembe vett baromfikategória esetében (brojler csirke, tojásrakást befejezett tyúk, pulyka, egyéb baromfi) 500 tonnányi éves termelésre legalább 1 minta (vágósúly)

    Akvakultúra (halak, rákfélék és egyéb akvakultúra-termékek)

    Az éves akvakultúra-termelés minden 300 tonnájára vonatkozóan legalább 1 minta az első 60 000 tonna termelés tekintetében, majd minden további 2 000 tonnára további 1 minta

    Szarvasmarha-, juh- és kecsketej

    Az éves tejtermelés 30 000 tonnájára vonatkozóan legalább 1 minta fajonként

    Tyúktojás és egyéb tojás

    Az éves tojástermelés 2 000 tonnájára vonatkozóan legalább 1 minta fajonként

    Nyulak, tenyésztett vadak, hüllők és rovarok

    Az éves nyúl-, tenyésztett vad- és hüllőtermelés minden 50 tonnájára (vágósúly) vonatkozóan legalább 1 minta az első 3 000 tonna termelés tekintetében, majd minden további 500 tonnára 1 minta

    Az éves rovartermelés 25 tonnájára vonatkozóan legalább 1 minta

    Méz

    Az éves termelés minden 50 tonnájára vonatkozóan legalább 1 minta az első 5 000 tonna termelés tekintetében, majd minden további 500 tonnára 1 minta

    Kiegészítő rendelkezések

    a)

    Amennyiben a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok használatára vonatkozó uniós jogszabályoknak való megfelelés ellenőrzése szempontjából releváns, a tagállamok vehetnek mintákat takarmányból, vízből vagy más releváns mátrixból vagy környezetből, amelyeket beleszámítanak az e mellékletben előírt minimális mintavételi gyakoriság elérésébe.

    b)

    Az (EU) 2022/1644 felhatalmazáson alapuló rendelet II. mellékletében felsorolt, A. csoportba tartozó anyagok és árucsoportok alcsoportjainak minden egyes kombinációján az adott árucsoportra vonatkozóan évente az e melléklet táblázata szerint vett minták legalább 5 %-án ellenőrzést kell végezni. Ez a minimális százalékos arány nem vonatkozik az állati belekre és nem vonatkozik az A(3) bekezdés f) pontjában megjelölt árucsoportokra.

    c)

    A B. csoportba tartozó anyagok esetében az egyes anyagcsoportokon belül vizsgálandó konkrét anyagokat az (EU) 2022/1644 felhatalmazáson alapuló rendelet II. mellékletében felsorolt kritériumok alapján kell kiválasztani.

    d)

    A szarvasmarha-, juh- és kecskefélék csoportján belül valamennyi fajból mintákat kell venni, figyelembe véve azok relatív termelési volumenét. A mintavételnek mind a tejtermelésre, mind a hústermelésre szánt állatokra ki kell terjednie.

    e)

    A baromficsoporton belül mintákat kell venni brojlercsirkékből, tojásrakást befejezett tyúkokból, pulykából és egyéb baromfikból, figyelembe véve azok relatív termelési volumenét.

    f)

    Az akvakultúra-csoporton belül az édesvízi és tengeri akvakultúra-fajokból kell mintát venni, figyelembe véve azok relatív termelési volumenét.

    g)

    Ha okkal feltételezhető, hogy a gyógyszerhatóanyagokat más akvakultúra-termékekre is alkalmazzák, akkor ezeket a fajokat a halak tenyésztéséből származó termékekhez képest további mintaként be kell vonni a mintavételi tervbe, termelésük arányában.

    h)

    Az előírt mintavételi gyakoriság eléréséhez szükséges számú célzott mintát kell venni. Ez a mintában szereplő állatok (vagy egy állatcsoporton belül valószínűleg kezelt állatcsoport (pl. halak)) számára vonatkozik, függetlenül a mintánként elvégzett vizsgálatok számától.

    i)

    Ha az A. és a B. csoportba tartozó anyagokat egyetlen állat egy mintájában elemzik, ezt a mintát mindkét csoport (A. és B. csoport) minimális mintavételi gyakoriságának elérése érdekében figyelembe lehet venni, amennyiben dokumentálható, és az A. és a B. csoportra vonatkozó kockázati kritériumok azonosak. Ha az A. és/vagy B. csoportba tartozó anyagok elemzéséhez ugyanabból az állatból egy másik mátrixból vesznek egy másik mintát, akkor az eredmény nem vehető figyelembe a minimális mintavételi gyakoriság eléréséhez. Abban az esetben azonban, ha az A. csoportba tartozó anyagokat egyetlen állatból származó, egy mátrixból álló mintában, a B. csoportba tartozó anyagokat pedig ugyanabból az állatból származó másik mátrixból álló mintában elemzik, mindkét mintát figyelembe lehet venni a mindkét csoport (A. és B. csoport) minimális mintavételi gyakoriságának elérése érdekében, amennyiben dokumentálható, és alkalmazták az A. és a B. csoportra vonatkozó kockázati kritériumokat.

    j)

    A meg nem felelésnek az (EU) 2019/2090 rendelet szerinti nyomon követése során vett gyanús mintákat nem lehet beszámítani az uniós termelésre vonatkozó kockázatalapú tervben előírt mintavételi gyakoriság elérése érdekében.

    k)

    A minimális mintavételi gyakoriság kiszámításához a tagállamok a rendelkezésre álló legfrissebb – legalább az előző vagy legfeljebb az utolsó előtti évre vonatkozó – termelési adatokat használják, adott esetben kiigazítva, hogy tükrözzék az adatok rendelkezésre bocsátása óta a termelésben bekövetkezett ismert fejleményeket.

    l)

    Abban az esetben, ha az e melléklettel összhangban kiszámított mintavételi gyakoriság évi ötnél kevesebb mintának felel meg, a mintavétel kétévente egyszer is elvégezhető. Abban az esetben, ha két éven belül nem érik el a legalább egy mintának megfelelő termelést, kétévente legalább egy mintát kell elemezni, feltéve, hogy az adott faj vagy termék esetében a termelés a tagállamban történik.

    m)

    A gyógyszerhatóanyagok és azok maradékanyagai (pl. szennyező anyagok, növényvédőszer-maradékanyagok stb.) elemzése szempontjából releváns egyéb ellenőrzési tervek céljából vett mintákat is fel lehet használni a gyógyszerhatóanyagok ellenőrzésére, feltéve, hogy a gyógyszerhatóanyagok ellenőrzésére vonatkozó követelmények teljesülnek.


    (*)  Az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az egyes állatok, szaporítóanyagok és állati eredetű termékek szállítmányainak az Unióba való beléptetésére, valamint a beléptetést követő mozgatására és kezelésére vonatkozó szabályok tekintetében történő kiegészítéséről szóló, 2020. január 30-i (EU) 2020/692 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben meghatározottak szerint (HL L 174., 2020.6.3., 379. o.).


    II. MELLÉKLET

    Tagállamonkénti minimális mintavételi gyakoriság a tagállamokban történő termelésre vonatkozó nemzeti randomizált felügyeleti tervben (az 5. cikk c) pontjában említettek szerint)

    A minták minimális száma a következő:

    Tagállam

    Minták minimális száma

    Tagállam

    Minták minimális száma

    Belgium

    195

    Litvánia

    50

    Bulgária

    120

    Luxemburg

    10

    Csehország

    180

    Magyarország

    165

    Dánia

    100

    Málta

    10

    Németország

    1 425

    Hollandia

    300

    Észtország

    25

    Ausztria

    150

    Írország

    85

    Lengyelország

    650

    Görögország

    185

    Portugália

    175

    Spanyolország

    805

    Románia

    335

    Franciaország

    1 150

    Szlovénia

    35

    Horvátország

    70

    Szlovákia

    95

    Olaszország

    1 050

    Finnország

    95

    Ciprus

    15

    Svédország

    175

    Lettország

    35

    Egyesült Királyság (Észak-Írország) (*)

    30

    Kiegészítő rendelkezések:

    a)

    A felügyeleti terv keretében vett mintákat a különböző fajok és termékek között a nemzeti termelésben és fogyasztásban képviselt arányuk szerint kell elosztani.

    b)

    Az e terv alapján vett minták 25 %-át az A. csoportba tartozó anyagokra vonatkozóan kell elemezni.

    c)

    Az e terv alapján vett minták 75 %-át a B. csoportba tartozó anyagokra vonatkozóan kell elemezni.


    (*)  A Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia-közösségből történő kilépéséről szóló megállapodással és különösen az Írországról/Észak-Írországról szóló jegyzőkönyv 5. cikkének az említett jegyzőkönyv 2. mellékletével összefüggésben értelmezett (4) bekezdésével összhangban e rendelet alkalmazásában a tagállamokra való hivatkozások Észak-Írország tekintetében magukban foglalják az Egyesült Királyságot is.


    III. MELLÉKLET

    Tagállamonkénti minimális mintavételi gyakoriság a harmadik országokból származó behozatalra vonatkozó nemzeti kockázatalapú ellenőrzési tervben (a 6. cikk c) pontjában említettek szerint)

    A minimális mintavételi gyakoriság használható a határállomásokon az (EU) 2019/2130 rendelet (1) II. mellékletének 5. pontja szerinti, nyomon követésre irányuló felügyeleti terv részeként.

    A 178/2002/EK rendelet 53. cikke és az (EU) 2017/625 rendelet 65. cikkének (4) bekezdése alapján a megállapított vészhelyzeti intézkedések és fokozott hatósági ellenőrzések keretében végzett ellenőrzések nem számítanak bele az e mellékletben meghatározott minimális mintavételi gyakoriságba.

    Az (EU) 2019/2129 rendelet (2) II. mellékletében felsorolt egyes olyan harmadik országokból származó élelmiszerek ellenőrzései, amelyekkel az Unió a fizikai ellenőrzésekre vonatkozóan egyenértékűségi megállapodást kötött, nem számítanak bele az e mellékletben meghatározott minimális mintavételi gyakoriságba.

    A minták minimális száma a következő:

     

    Mintavételi gyakoriság az A. és a B. csoportba tartozó anyagok esetében

    Szarvasmarhafélék (beleértve az élő állatokat, a húst, a darált húst, a csontokról mechanikusan lefejtett húst, az előkészített húsokat és a húskészítményeket)

    A behozott szállítmányok legalább 7 %-a

    Juh-/kecskefélék (beleértve az élő állatokat, a húst, a darált húst, a csontokról mechanikusan lefejtett húst, az előkészített húsokat és a húskészítményeket)

    A behozott szállítmányok legalább 3 %-a

    Sertésfélék (beleértve az élő állatokat, a húst, a darált húst, a csontokról mechanikusan lefejtett húst, az előkészített húsokat és a húskészítményeket)

    A behozott szállítmányok legalább 3 %-a

    Lófélék (beleértve az emberi fogyasztás céljából történő levágásra szánt élő állatokat, a húst, a darált húst, a csontokról mechanikusan lefejtett húst, az előkészített húst és a húskészítményeket)

    A behozott szállítmányok legalább 3 %-a

    Baromfi (*) (beleértve az élő állatokat, a baromfihúst és a baromfihúsból készült termékeket)

    A behozott szállítmányok legalább 7 %-a

    Akvakultúra (halak, rákfélék és egyéb akvakultúra-termékek)

    A behozott szállítmányok legalább 7 %-a

    Tej (beleértve valamennyi faj nyers tejét, tejtermékét, kolosztrumát és kolosztrumalapú termékét)

    A behozott szállítmányok legalább 7 %-a

    Tojás (beleértve valamennyi madárfaj tojását és tojástermékeit)

    A behozott szállítmányok legalább 12 %-a

    Nyulak, tenyésztett és vadon élő vadak (**), hüllők és rovarok (beleértve az élő állatokat, valamint az említett fajokból származó húst, húskészítményeket és termékeket)

    Az importált szállítmányok legalább 12 %-a fajonként

    Méz (beleértve a mézet és más méhészeti termékeket)

    A behozott szállítmányok legalább 7 %-a

    Állati belek (***)

    A behozott szállítmányok legalább 2 %-a

    Kiegészítő rendelkezések:

    a)

    Az e mellékletben felsorolt minimális mintavételi gyakoriság kiszámításához a tagállamok a határállomásaikon keresztül az Unióba beléptetett szállítmányok számára vonatkozó legfrissebb adatokat használják, legalább az előző vagy legfeljebb az utolsó előtti évből.

    b)

    Amennyiben az Unióba beléptetett szállítmányok száma alacsonyabb, mint az egy mintának megfelelő szállítmányok száma, két- vagy háromévente egyszer is elvégezhető a mintavétel. Amennyiben az Unióba hároméves időszak alatt belépő szállítmányok száma alacsonyabb, mint az egy mintának megfelelő szállítmányok száma, háromévente legalább egy mintát kell venni.

    c)

    A gyógyszerhatóanyagok és azok maradékanyagai (pl. szennyező anyagok, növényvédőszer-maradékanyagok stb.) elemzése szempontjából releváns egyéb ellenőrzési tervek céljából vett mintákat is fel lehet használni a gyógyszerhatóanyagok ellenőrzésére, feltéve, hogy a gyógyszerhatóanyagok ellenőrzésére vonatkozó követelmények teljesülnek.


    (1)  A Bizottság (EU) 2019/2130 végrehajtási rendelete (2019. november 25.) a határállomásokon hatósági ellenőrzésnek alávetendő állatokra és árukra vonatkozó okmányellenőrzések, azonossági ellenőrzések és fizikai ellenőrzések során és azokat követően végzendő műveletekre vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 321., 2019.12.12., 128. o.).

    (2)  A Bizottság (EU) 2019/2129 végrehajtási rendelete (2019. november 25.) az Unióba beléptetett állatok és áruk bizonyos szállítmányainak azonossági ellenőrzései és fizikai ellenőrzései tekintetében meghatározott gyakorisági arányok egységes alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról (HL L 321., 2019.12.12., 122. o.).

    (*)  Az állati eredetű élelmiszerek különleges higiéniai szabályainak megállapításáról szóló, 2004. április 29-i 853/2004/EK Európai Parlament és tanácsi rendelet I. mellékletének 1.3. pontjában meghatározottak szerint (HL L 139., 2004.4.30., 55. o.).

    (**)  Az állati eredetű élelmiszerek különleges higiéniai szabályainak megállapításáról szóló, 2004. április 29-i 853/2004/EK Európai Parlament és tanácsi rendelet I. mellékletének 1.5. és 1.6. pontjában meghatározottak szerint (HL L 139., 2004.4.30., 55. o.).

    (***)  Az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az egyes állatok, szaporítóanyagok és állati eredetű termékek szállítmányainak az Unióba való beléptetésére, valamint a beléptetést követő mozgatására és kezelésére vonatkozó szabályok tekintetében történő kiegészítéséről szóló, 2020. január 30-i (EU) 2020/692 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben meghatározottak szerint (HL L 174., 2020.6.3., 379. o.).


    Top