Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1299

    A Bizottság (EU) 2022/1299 felhatalmazáson alapuló rendelete (2022. március 24.) a 2014/65/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a kereskedési helyszínek által alkalmazandó pozíciókezelési kontrollmechanizmusok tartalmát meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (EGT-vonatkozású szöveg)

    C/2022/1709

    HL L 197., 2022.7.26, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 26/07/2022

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/1299/oj

    2022.7.26.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 197/1


    A BIZOTTSÁG (EU) 2022/1299 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

    (2022. március 24.)

    a 2014/65/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a kereskedési helyszínek által alkalmazandó pozíciókezelési kontrollmechanizmusok tartalmát meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a pénzügyi eszközök piacairól, valamint a 2002/92/EK irányelv és a 2011/61/EU irányelv módosításáról szóló, 2014. május 15-i 2014/65/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 57. cikke (8) bekezdésének negyedik albekezdésére,

    mivel:

    (1)

    Az (EU) 2021/338 európai parlamenti és tanácsi irányelv (2) módosítja a 2014/65/EU irányelv 57. cikkét a pozíciókezelési kontrollmechanizmusok tekintetében.

    (2)

    A 2014/65/EU irányelv 57. cikkének említett módosításaival összhangban azon kereskedési helyszíneknek, amelyeken árualapú származtatott termékekkel kereskednek, hatékony pozíciókezelési kontrollmechanizmusokkal kell rendelkezniük és azokat alkalmazniuk kell a rendellenes kereskedés megelőzése és kezelése, a szabályszerű árazási és kiegyenlítési feltételek előmozdítása, valamint a piacok hatékonyságának biztosítása érdekében.

    (3)

    A hatékony pozíciókezelési kontrollmechanizmus részét képezik például a záró pozícióval rendelkező pozícióbirtokosok és az anyavállalatok adatainak megszerzésére és felhasználására vonatkozó jogi konstrukciók, valamint a technikai intézkedések, így a pozíciók áttekintő rendszerének összeállítására szolgáló jelentések és mérőszámok. A hatékony pozíciókezelési kontrollmechanizmusnak ezért szorosan össze kell kapcsolódnia a kereskedési helyszín által végzett folyamatos nyomon követéssel, és támaszkodnia kell arra.

    (4)

    Annak biztosításához, hogy az árfeltárási folyamatot ne befolyásolja indokolatlanul egy pozíció fennállása, továbbá az olyan pozíciókoncentrációk megállapításához, amelyek ártorzuláshoz, a piac manipulációjához vagy más visszaélésszerű kereskedési gyakorlathoz vezethetnek, a kereskedési helyszíneknek tudniuk kell arról, ha a záró pozícióval rendelkező pozícióbirtokosok és az anyavállalatok jelentős pozíciókat tartanak természetben kiegyenlítendő árualapú származtatott termékekben, és ismerniük kell az ilyen pozíciók tartásának indokait. Mivel az alapul szolgáló fizikai áru tényleges kínálata véges, a természetben kiegyenlítendő árualapú származtatott termékek esetében gyakrabban alakulnak ki rendellenes kereskedési gyakorlatok, például piaci nyomás vagy piaci dominancia, amikor a szerződő felek erőfölényüket arra használják fel, hogy mesterséges szinten tartsák egy árualapú származtatott termék vagy az alapul szolgáló áru árát. Következésképpen azonosítani kell az olyan árualapú származtatott termékekben tartott jelentős pozíciókat, amelyek konstrukciójuk szerint természetben kiegyenlítendők, vagy amelyek a vevő vagy az eladó választása szerint természetben kiegyenlíthetők.

    (5)

    A kereskedési helyszíneknek kell meghatározniuk – a szóban forgó piac méretének és összetételének figyelembevételével – a jelentős pozíció fogalmát. E célból a kereskedési helyszíneknek az ilyen nagykockázat-vállalások azonosítására használható minőségi vagy mennyiségi kritériumokat kell megállapítaniuk, és rendelkezniük kell olyan eljárásokkal, amelyek révén bármely pozícióbirtokos esetében azonosítani tudják az előre meghatározott elszámoltathatósági szinteket meghaladó pozíciókat. A mennyiségi és minőségi kritériumok közé tartozhat többek között az árualapú származtatott termékben lévő nyitott pozíciók teljes nagysága, a pozícióbirtokos pozíciójának részesedése, a piacok volatilitása és az alapul szolgáló árupiac jellemzői. Az említett szintek túllépése esetén a kereskedési helyszínnek törekednie kell arra, hogy áttekintse az adott jelentős pozíció kialakulásának indokait. E célból a kereskedési helyszínnek meg kell vizsgálnia, hogy szüksége van-e további információkra az említett jelentős pozícióval rendelkező személytől, különös tekintettel arra, hogy az adott személy által tartott pozíciók milyen gyakran haladják meg az elszámoltathatósági szintet, és milyen mértékű a túllépés. Ezek az információk kiterjedhetnek többek között a kapcsolódó termékekben tartott pozíciókra, a nyitott pozícióval összefüggő gazdasági indokokra és a kapcsolódó, alapul szolgáló áru piacán folyó tevékenységre. A már rendelkezésre álló vagy az információkérés révén összegyűjtött információk alapján a kereskedési helyszínnek szükség esetén meg kell tennie a megfelelő intézkedéseket.

    (6)

    Fontos, hogy a meghatározott elszámoltathatósági szintek megfelelőek és hatékonyak maradjanak, és így hozzájáruljanak a célok eléréséhez, továbbá hogy az illetékes hatóság tájékoztatást kapjon az említett elszámoltathatósági szintek meghatározásához és aktualizálásához használt módszertanról.

    (7)

    Ez a rendelet az Európai Értékpapírpiaci Hatóság által a Bizottsághoz benyújtott szabályozástechnikai standardtervezeteken alapul.

    (8)

    Az Európai Értékpapírpiaci Hatóság nyilvános konzultációt folytatott az e rendelet alapját képező szabályozástechnikai standardtervezetekről, elemezte az esetleges kapcsolódó költségeket és hasznot, továbbá kikérte az 1095/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 37. cikkével összhangban létrehozott Értékpapírpiaci Érdekképviseleti Csoport tanácsát,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Általános nyomonkövetési kötelezettségek

    A kereskedési helyszíneknek rendelkezniük kell olyan mechanizmusokkal, amelyek révén folyamatosan nyomon követik a záró pozícióval rendelkező pozícióbirtokosok és az anyavállalatok által minden olyan árualapú származtatott termékben tartott pozíciókat, amellyel a kereskedési helyszínükön kereskednek.

    2. cikk

    Elszámoltathatósági szintek

    (1)   Pozíciókezelési kontrollmechanizmusaik részeként az árualapú származtatott termékekkel való kereskedést biztosító kereskedési helyszínek meghatározzák az (EU) 2022/1301 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (4) 2. cikkének 3. pontja szerinti azonnali hónapra vonatkozó elszámoltathatósági szinteket, valamint az (EU) 2022/1301 felhatalmazáson alapuló rendelet 2. cikkének 4. pontja szerinti egyéb hónapokra vonatkozó elszámoltathatósági szinteket a kereskedésre bocsátott, természetben kiegyenlítendő vagy természetben kiegyenlíthető árualapú származtatott termékekkel összefüggésben.

    (2)   Az (1) bekezdés alkalmazásában az elszámoltathatósági szint valamely záró pozícióval rendelkező pozícióbirtokos vagy anyavállalat által egy árualapú származtatott termékben tartott nettó pozícióra vonatkozóan meghatározott azon szint, amelynek túllépése esetén a kereskedési helyszín a (3) bekezdéssel összhangban további információkat kérhet.

    (3)   Amennyiben valamely záró pozícióval rendelkező pozícióbirtokos vagy anyavállalat által az (1) bekezdésben említett árualapú származtatott termékben tartott nettó pozíció szintje meghaladja az e cikk (1) bekezdésének megfelelően az azonnali hónapra vagy az egyéb hónapokra meghatározott elszámoltathatósági szintet, a kereskedési helyszínnek – amennyiben indokoltnak tartja – információt kell szereznie az adott árualapú származtatott termékben tartott pozíció jellegéről és céljáról.

    Az információkérés indokoltságának értékelésekor a kereskedési helyszín figyelembe veszi azt, hogy az érintett záró pozícióval rendelkező pozícióbirtokos vagy az érintett anyavállalat milyen gyakran lépi túl az elszámoltathatósági szinteket, milyen mértékű a túllépés, és milyen egyéb releváns információk állnak már rendelkezésre.

    3. cikk

    Az elszámoltathatósági szintekre vonatkozó felülvizsgálat és adatszolgáltatás

    (1)   A kereskedési helyszínek évente értékelik a 2. cikk (1) bekezdésének megfelelően megállapított elszámoltathatósági szintek megfelelőségét és hatékonyságát.

    (2)   A kereskedési helyszín tájékoztatja illetékes hatóságát a 2. cikk (1) bekezdésében említett elszámoltathatósági szintek meghatározásához használt módszertanról.

    (3)   A kereskedési helyszín évente tájékoztatja illetékes hatóságát a következőkről: az elszámoltathatósági szint túllépéseinek száma, a 2. cikk (3) bekezdése szerinti, további információkérések, valamint a 2. cikk (4) bekezdésével összhangban hozott intézkedések száma.

    4. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2022. március 24-én.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  HL L 173., 2014.6.12., 349. o.

    (2)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/338 irányelve (2021. február 16.) a 2014/65/EU irányelv tájékoztatási követelmények, termékirányítás és pozíciólimitek tekintetében, valamint a 2013/36/EU és az (EU) 2019/878 irányelv befektetési vállalkozásokra való alkalmazása tekintetében, a Covid19-válság utáni helyreállítás elősegítése érdekében történő módosításáról (HL L 68., 2021.2.26., 14. o.).

    (3)  Az Európai Parlament és a Tanács 1095/2010/EU rendelete (2010. november 24.) az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapírpiaci Hatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/77/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 84. o.).

    (4)  A Bizottság (EU) 2022/1301 felhatalmazáson alapuló rendelete (2022. március 31.) az (EU) 2020/1226 felhatalmazáson alapuló rendeletben meghatározott szabályozástechnikai standardoknak az eszközök mérlegen tartásával járó szintetikus értékpapírosításra vonatkozóan az STS kritériumoknak való megfelelésről szóló értesítés követelményeivel összhangban benyújtandó információk tekintetében történő módosításáról (HL L 197.., 2022.xx.xx., 10. o.).


    Top