Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R0857

    A Bizottság (EU) 2020/857 végrehajtási rendelete (2020. június 17.) az (EU) 2019/517 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek megfelelően az Európai Bizottság és a .eu felső szintű domain nyilvántartója közötti szerződésbe foglalandó elvek meghatározásáról (EGT-vonatkozású szöveg)

    C/2020/3957

    HL L 195., 2020.6.19, p. 52–56 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2020/857/oj

    19.6.2020   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 195/52


    A BIZOTTSÁG (EU) 2020/857 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

    (2020. június 17.)

    az (EU) 2019/517 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek megfelelően az Európai Bizottság és a .eu felső szintű domain nyilvántartója közötti szerződésbe foglalandó elvek meghatározásáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a .eu felső szintű domainnév bevezetéséről és működéséről, valamint a 733/2002/EK rendelet módosításáról és hatályon kívül helyezéséről, valamint a 874/2004/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2019. március 19-i (EU) 2019/517 Európai Parlament és a tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 8. cikke (2) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    E rendelet célja, hogy meghatározza a Bizottság és a .eu felső szintű domain (a továbbiakban: TLD) szervezéséért, kezeléséért és igazgatásáért felelős nyilvántartó közötti szerződésben rögzítendő elveket.

    (2)

    A nyilvántartónak oly módon kell igazgatnia a .eu TLD-t, hogy az erősítse az uniós identitást, népszerűsítse az uniós értékeket az interneten és előmozdítsa a .eu domainnév használatát.

    (3)

    Annak érdekében, hogy a .eu TLD mindenki számára, aki az (EU) 2019/517 rendelet értelmében jogosult .eu TLD bejegyzésére, könnyebben hozzáférhetővé és használhatóbbá váljon, a Bizottság kérésére a nyilvántartónak regisztrátori szolgáltatásokat kell nyújtania az Unió egyes rosszul ellátott földrajzi területein vagy a Bizottság által meghatározott felhasználói kategóriák számára.

    (4)

    Az (EU) 2019/517 rendeletben meghatározott kötelezettségek teljesítése érdekében elengedhetetlen, hogy a nyilvántartó a Bizottsággal együttműködve és annak kérésére az (EU) 2019/517 rendelettel létrehozott többszereplős tanácsadó csoport véleményének figyelembevételével biztosítsa a .eu TLD megfelelő irányítását.

    (5)

    A .eu TLD versenyképességének és széles körű használatának biztosítása érdekében a nyilvántartónak törekednie kell a kiváló működésre, és versenyképes áron magas színvonalú szolgáltatást kell nyújtania. A legmodernebb módszerek és technológiák alkalmazásával biztosítania kell a szolgáltatás megbízhatóságát, biztonságosságát és a fogyasztók védelmét, valamint együtt kell működnie az illetékes hatóságokkal.

    (6)

    A nyilvántartónak a költségvetését a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elvével, nevezetesen a gazdaságosság, eredményesség és hatékonyság elvével összhangban kell kezelnie. A költségek és beruházások után megmaradt éves költségvetési többletet át kell csoportosítani az Unió általános költségvetésébe.

    (7)

    A nyilvántartónak biztosítania kell szolgáltatásai folytonosságát és a .eu TLD működését. E célból a nyilvántartónak ki kell dolgoznia egy üzleti helyreállítási tervet, amelyet rendszeresen frissítenie kell.

    (8)

    A nyilvántartónak elő kell mozdítania az internetirányításról szóló, 2014. november 27-i tanácsi következtetésekben és az „Internetpolitika és internetirányítás: Európa szerepe az internetirányítás jövőjének alakításában” című bizottsági közleményben (2) meghatározott, az internetirányítással kapcsolatos uniós célkitűzéseket. A Bizottság kérésére a nyilvántartó az éves költségvetési többlet egy részét elkülönítheti az internetirányítással kapcsolatos célkitűzések finanszírozására.

    (9)

    Az online terek iránti általános bizalom erősítése, valamint az uniós jog által biztosított jogok védelme érdekében a nyilvántartónak minden szükséges intézkedést meg kell tennie a domainnevek spekulatív és visszaélésszerű bejegyeztetésének megelőzése és kezelése érdekében. Ennek keretében a nyilvántartónak együtt kell működnie az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalával és más uniós ügynökségekkel.

    (10)

    A végfelhasználóknak a .eu TLD iránti bizalma növelése, valamint a magas szintű fogyasztóvédelem biztosítása érdekében a nyilvántartónak a szolgáltatásai nyújtása során meg kell hoznia a rendszerek kiberbiztonságának biztosításához szükséges intézkedéseket.

    (11)

    A nyilvántartónak egyszerű és hatékony eljárásokat kell biztosítania a .eu domainneveket érintő szerződéses viták rendezésére.

    (12)

    A domainneveket és a nyilvántartási adatokat pontosan tartalmazó adatbázis fenntartása, valamint az uniós adatvédelmi szabályoknak megfelelő, jogszerű hozzáférés lehetővé tétele az említett adatokhoz elengedhetetlen a domainnévrendszer biztonságának, stabilitásának és a támadásokkal szembeni ellenálló képességének biztosításához. Ezért a nyilvántartónak gyűjtenie kell a .eu TLD-re vonatkozó WHOIS adatokat, garantálnia kell azok sértetlenségét és rendelkezésre állását, valamint azokhoz a megfelelő eszközökkel az uniós adatvédelmi szabályoknak megfelelő, jogszerű hozzáférést kell biztosítania. A nyilvántartónak megfelelő intézkedéseket kell hoznia a pontatlan nyilvántartási adatok bejegyzésének megelőzésére és javítására.

    (13)

    Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az (EU) 2018/1972 európai parlamenti és tanácsi irányelvvel (3) létrehozott hírközlési bizottság (COCOM) véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Tárgy

    E rendelet meghatározza a Bizottság és a .eu TLD szervezéséért, kezeléséért és igazgatásáért felelős nyilvántartó között az (EU) 2019/517 rendelettel összhangban kötött szerződésben rögzítendő elveket.

    2. cikk

    Az uniós értékek népszerűsítése az interneten

    (1)   A nyilvántartó hozzájárul az uniós identitás erősítéséhez és az uniós értékek népszerűsítéséhez az interneten. Ez elsősorban azt jelenti, hogy a nyilvántartónak szabályozás, valamint a regisztrátorokhoz, a bejegyzést kérelmezőkhöz és más érdekelt felekhez fűződő kapcsolatai révén elő kell mozdítania a nyitottságot, az innovációt, a többnyelvűséget és a hozzáférhetőséget, a véleménynyilvánítás és a tájékozódás szabadságát, az emberi jogok tiszteletben tartását és a jogállamiságot, továbbá olyan intézkedéseket kell hoznia, amelyek javítják a felhasználók online biztonságát és biztosítják magánéletük tiszteletben tartását.

    (2)   A nyilvántartó aktívan támogatja az Unió valamennyi hivatalos nyelvének használatát.

    3. cikk

    A .eu TLD népszerűsítése

    (1)   A nyilvántartó a digitális egységes piac támogatása, az online európai identitás kiépítése és a határokon átívelő online tevékenységek ösztönzése érdekében felhívja az Unióban a figyelmet a .eu TLD-re, és népszerűsíti annak használatát.

    (2)   A .eu TLD használatának előmozdítása érdekében az Unió egyes rosszul ellátott földrajzi területein, illetve a bejegyezést kérelmezők meghatározott kategóriái körében a nyilvántartó a Bizottság kérésére regisztrátorként jár el, és közvetlen domainnév-bejegyzési szolgáltatásokat nyújt a bejegyzést kérelmezőknek. Ez a tevékenység a Bizottság által meghatározott földrajzi területekre és kérelmezői kategóriákra korlátozódik.

    (3)   A nyilvántartó népszerűsíti a .eu TLD használatát valamennyi rendelkezésre álló változatában és minden európai nyelven.

    4. cikk

    Megfelelő irányítás

    (1)   A nyilvántartó biztosítja a .eu TLD megfelelő irányítását. A nyilvántartó belső irányítási struktúrája biztosítja az érdekelt felek széles körű képviseletét, a hatékonyságot, az eredményességet, az elszámoltathatóságot, az átláthatóságot és a jó reagálóképességet.

    (2)   A .eu TLD szervezésének, kezelésének és igazgatásának javítása vagy hatékonyabbá tétele érdekében a nyilvántartó tanácsot kér a Bizottságtól, együttműködik vele és végrehajtja a .eu TLD-vel kapcsolatos konkrét utasításait, valamint kérésére figyelembe veszi a többszereplős tanácsadó csoport véleményét.

    5. cikk

    Megfelelő igazgatás

    (1)   A nyilvántartó a közérdeket szem előtt tartva igazgatja a .eu TLD-t, és törekszik az online környezet iránti általános bizalom megerősítésére.

    (2)   A nyilvántartó törekszik a kiváló működésre és versenyképes áron magas színvonalú szolgáltatást biztosít.

    (3)   A nyilvántartó olyan eljárásokat alkalmaz, amelyek az uniós joggal összhangban biztosítják, hogy a .eu TLD igazgatása és kezelése megfeleljen az átláthatóság, a biztonság, a stabilitás, a kiszámíthatóság, a megbízhatóság, a hozzáférhetőség, a hatékonyság és a megkülönböztetésmentesség elvének, valamint tisztességes versenyfeltételeket és megfelelő fogyasztóvédelmet garantálnak.

    (4)   A nyilvántartó eljárásokat fogad el annak biztosítása érdekében, hogy a regisztrátorok számára ugyanolyan feltételek mellett és ugyanolyan minőségben nyújtson szolgáltatásokat és információkat, mint amilyen feltételeket és minőséget a saját egyenértékű szolgáltatásai esetében használ, különösen, ha a 3. cikk (2) bekezdésének megfelelően regisztrátorként jár el.

    (5)   A nyilvántartó a .eu TLD-t a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elveinek megfelelően igazgatja. A nyilvántartó a Bizottság kérésére bizonyítékot szolgáltat az említett elveknek való megfelelésről, különösen a szerződés végrehajtásához szükséges pénzügyi és emberi erőforrások elosztása tekintetében. A nyilvántartó legalább kétévente külső ellenőrzésnek veti alá magát.

    (6)   A nyilvántartó szolgáltatásait az Unió valamennyi hivatalos nyelvén kínálja.

    6. cikk

    Biztonság és fogyasztóvédelem

    (1)   A nyilvántartó biztosítja a .eu TLD irányítása során az általa működtetett hálózati és információs rendszerek magas szintű biztonságát. Ennek keretében speciális szabályokat vezet be, és követi a legkorszerűbb kiberbiztonsági kockázatkezelési gyakorlatokat.

    (2)   A nyilvántartó a Bizottság előzetes írásbeli hozzájárulásával ügymenet-folytonossági és helyreállítási tervet fogad el. A nyilvántartó a Bizottság előzetes írásbeli hozzájárulásával rendszeres időközönként felülvizsgálja a tervet.

    (3)   A nyilvántartó olyan korszerű eszközöket és technológiákat bocsát a regisztrátorok és a bejegyzést kérelmezők rendelkezésére, amely lehetővé teszi számukra, hogy megvédjék magukat a kiberbiztonsági fenyegetésektől, továbbá fejlett módszereket alkalmaz a visszaélésszerű bejegyeztetés megakadályozására.

    7. cikk

    Díjak és többlet

    (1)   A nyilvántartó előzetesen közli a Bizottsággal a .eu domainnevek bejegyzéséért felszámítani kívánt díjakat, valamint tájékoztatja arról, hogy ezek hogyan viszonyulnak a felmerülő költségekhez. A díjakat a nyilvántartó közzéteszi.

    (2)   A nyilvántartó minden pénzügyi év végén átcsoportosítja az Unió általános költségvetésébe azt a regisztrált többletet, amelyet nem kíván a szolgáltatásai minőségének javítására vagy az internetirányítással kapcsolatos uniós célkitűzések előmozdítására fordítani.

    (3)   A nyilvántartó közli a Bizottsággal azoknak a beruházásokra szánt összegeknek a nagyságát, amelyeket várhatóan levon az uniós költségvetésbe átcsoportosítandó potenciális költségvetési többletből.

    8. cikk

    Internetirányítás

    (1)   A nyilvántartó előmozdítja az internetirányítással kapcsolatos uniós célkitűzéseket. Ennek keretében együttműködik a Bizottsággal, és kérésére figyelembe veszi a .eu TLD-vel foglalkozó többszereplős tanácsadó csoport véleményét.

    (2)   A Bizottság kérésére a nyilvántartó a .eu TLD működése során keletkezett többlet egy részét elkülöníti az internetirányítással kapcsolatos uniós célkitűzések előmozdítására.

    (3)   A nyilvántartónak részletes tervvel kell rendelkeznie az internetirányítási célkitűzések finanszírozására. Ezt a tervet a nyilvántartó a Bizottság előzetes írásbeli hozzájárulásával fogadja el.

    9. cikk

    Spekulatív és visszaélésszerű bejegyeztetések

    (1)   A nyilvántartónak az (EU) 2019/517 rendelet 11. cikke b), c) és e) pontjának megfelelően olyan szabályokat és eljárásokat kell alkalmaznia, amelyek aktívan visszaszorítják a domainnevek spekulatív és visszaélésszerű bejegyeztetését a .eu TLD-ben. Ennek keretében a nyilvántartó együttműködik az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalával és más uniós ügynökségekkel.

    (2)   A nyilvántartó legalább a 2005/295/EK (4) bizottsági nyilatkozat hatálya alá tartozó szellemi tulajdonjogokat figyelembe veszi, ideértve az uniós vagy a nemzeti jogban előírt szerzői jogokat, védjegyoltalmi jogokat és földrajzi árujelzőket, valamint – a nyilvántartó tagállam nemzeti joga által biztosított védelem mértékéig – a lajstromozás nélkül oltalomban részesülő védjegyeket, kereskedelmi neveket, cégjelzéseket, cégneveket, családneveket, illetve a védett irodalmi és művészeti alkotások megkülönböztető címeit.

    (3)   A domainnevek spekulatív és visszaélésszerű bejegyeztetésének visszaszorítása érdekében a nyilvántartó olyan szabályokat és eljárásokat alkalmaz, amelyek biztosítják a nyilvántartási adatok – különösen a bejegyezés kérelmezőjét azonosító adatok – pontosságát. A nyilvántartó biztosítja, hogy a regisztrátorok a bejegyzéseket az adatok biztonságára és pontosságára vonatkozó elveknek és az uniós jognak megfelelően kezeljék.

    (4)   A nyilvántartó a bejegyzési kérelmekre, valamint a bejegyzési kritériumok és a bejegyzést kérelmezők adatainak ellenőrzésére vonatkozóan olyan szabályzatokat és eljárásokat alkalmaz, amelyek biztosítják, hogy az információk ellenőrzésére sor kerüljön a bejegyzést megelőzően, illetve – a nyilvántartó kezdeményezésére vagy a szóban forgó domainnév bejegyzésével kapcsolatos vita eredményeként – a bejegyzést követően.

    10. cikk

    A domainnevek visszavonása

    (1)   A nyilvántartó olyan szabályokat és eljárásokat alkalmaz, amelyek az (EU) 2019/517 rendelet 4. cikke (3) bekezdésének megfelelően saját kezdeményezésére, illetőleg a megfelelő peren kívüli vagy bírósági eljárás keretében lehetővé teszik a domainnevek visszavonását. A nyilvántartó különösen a névhez fűződő jogok vagy jogos érdekek nélkül bejegyzett, valamint a rosszhiszeműen használt domainneveket vonja vissza.

    (2)   A domainnevek visszavonására irányuló eljárás részeként a nyilvántartó értesíti a domainnév birtokosát az eljárásról, és lehetőséget biztosít számára a megfelelő intézkedések megtételére.

    11. cikk

    Alternatív vitarendezési (ADR) eljárás

    (1)   A nyilvántartó egyszerű, hozzáférhető, hatékony és egységes eljárásokat biztosít a .eu domainnevek bejegyzésével kapcsolatos viták rendezésére.

    (2)   A nyilvántartó által az alternatív vitarendezési eljárásokra vonatkozóan elfogadott szabályoknak meg kell felelniük a 2013/11/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek (5). A szabályok figyelembe veszik az e területen bevált nemzetközi gyakorlatokat, beleértve a Szellemi Tulajdon Világszervezetének vonatkozó ajánlásait, és megfelelnek olyan egységes eljárási szabályoknak, amelyek összhangban vannak az ICANN domainnevekre vonatkozó egységes vitarendezési politikájában meghatározottakkal.

    (3)   A nyilvántartó más, megfelelő szakértelemmel rendelkező, elismert alternatív vitarendezési szolgáltatót is választhat. A kiválasztási eljárásnak objektívnek, átláthatónak és megkülönböztetésmentesnek kell lennie. A kiválasztott szolgáltatók jegyzékét a nyilvántartó közzéteszi.

    12. cikk

    A domainnevek és a nyilvántartási adatok adatbázisai

    (1)   A nyilvántartó megfelelő szabályok és eljárások alkalmazásával biztosítja, hogy a WHOIS adatbázis pontos és naprakész adatokat tartalmazzon, valamint hogy ezen adatok közzététele és az adatokhoz való hozzáférés az uniós adatvédelmi szabályokkal összhangban történjen.

    (2)   Ha egy kérelmező szándékosan pontatlan adatokat közöl, ez alapot ad annak megállapítására, hogy a domainnév bejegyzése a bejegyzés feltételeinek megsértésével történt.

    13. cikk

    Az illetékes hatóságokkal való együttműködés

    (1)   A nyilvántartó együttműködik a kiberbűnözés elleni küzdelemben részt vevő illetékes hatóságokkal. Együttműködik továbbá a spekulatív és visszaélésszerű bejegyeztetések elleni küzdelemben részt vevő, illetve a kiberbiztonsággal és információbiztonsággal, a fogyasztóvédelemmel és az alapvető jogok védelmével foglalkozó illetékes hatóságokkal, állami és magánszervezetekkel. Az uniós jognak vagy az uniós joggal összhangban lévő nemzeti jognak megfelelően – ideértve a bírósági végzéseket, illetve a megfelelő hatáskörrel felruházott közigazgatási szervek határozatait – az illetékes hatóságok és állami szervek számára hozzáférést biztosít az adatokhoz.

    (2)   A nyilvántartó eljárásokat dolgoz ki az illetékes hatóságokkal, valamint az állami és magánszervezetekkel való együttműködés megkönnyítésére.

    14. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2020. június 17-én.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  HL L 91., 2019.3.29., 25. o.

    (2)  COM(2014) 72.

    (3)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1972 irányelve (2018. december 11.) az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozásáról (HL L 321., 2018.12.17., 36. o.).

    (4)  A Bizottság nyilatkozata a szellemi tulajdonjogok érvényesítéséről szóló 2004/48/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 2. cikkéről (HL L 94., 2005.4.13., 37. o.).

    (5)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013/11/EU irányelve (2013. május 21.) a fogyasztói jogviták alternatív rendezéséről, valamint a 2006/2004/EK rendelet és a 2009/22/EK irányelv módosításáról (HL L 165., 2013.6.18., 63. o.).


    Top