Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D1226

    A Tanács (EU) 2017/1226 végrehajtási határozata (2017. június 30.) a Görögország makrogazdasági kiigazítási programjának elfogadásáról szóló (EU) 2016/544 végrehajtási határozat módosításáról (2015/1411)

    HL L 174., 2017.7.7, p. 22–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2017/1226/oj

    7.7.2017   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 174/22


    A TANÁCS (EU) 2017/1226 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

    (2017. június 30.)

    a Görögország makrogazdasági kiigazítási programjának elfogadásáról szóló (EU) 2016/544 végrehajtási határozat módosításáról (2015/1411)

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a pénzügyi stabilitásuk tekintetében súlyos nehézségekkel küzdő vagy súlyos nehézségek által fenyegetett euroövezeti tagállamok gazdasági és költségvetési felügyeletének megerősítéséről szóló, 2013. május 21-i 472/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 7. cikke (5) bekezdésére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    mivel:

    (1)

    2015. július 16-án az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) Kormányzótanácsa felkérte a Bizottságot és a vele együttműködő Európai Központi Bankot (EKB), az ESM-et, a görög hatóságokat és szükség szerint a Nemzetközi Valutaalapot (IMF), hogy kössenek megállapodást Görögország hitel formájában megvalósuló makrogazdasági kiigazítási programjáról. A programot a 472/2013/EU rendelet 7. cikkének (1) bekezdése szerinti eljárással összhangban készítették el. 2015. augusztus 11-én az említett intézmények és a görög kormány között technikai szintű megállapodás jött létre egy makrogazdasági kiigazítási programról (a továbbiakban: a program). A Tanács a Bizottság javaslata alapján tanácsi végrehajtási határozattal (2) elfogadta a programot.

    (2)

    Az említett megállapodást követően Görögország átfogó szakpolitikai intézkedéscsomagot fogadott el, amelyet az ESM keretében megvalósuló hároméves makrogazdasági kiigazítási program keretében kell végrehajtani 2015 harmadik negyedéve és 2018 harmadik negyedéve között.

    (3)

    Az ESM keretében konkrét gazdaságpolitikai feltételekről szóló, 2015. augusztus 19-i egyetértési megállapodásban (a továbbiakban: az egyetértési megállapodás) foglalt átfogó szakpolitikai intézkedéscsomag célja a pénzügyi piacok bizalmának helyreállítása, a stabil makrogazdasági egyensúly visszaállítása, valamint a gazdaság visszaállítása a fenntartható növekedési pályára. Az intézkedéscsomag a következő négy pilléren nyugszik: az államháztartás fenntarthatóságának helyreállítása, a pénzügyi stabilitás megőrzése, a versenyképesség és a növekedés fokozása, valamint az állam és a közigazgatás modernizációja.

    (4)

    A programra vonatkozó első értékelés elvégzése után, valamint az eurocsoport 2016. május 25-i nyilatkozatát, a Bizottság és az EKB által a program végrehajtására vonatkozóan kiadott kedvező értékelést és az ESM jóváhagyását követően 2016. június 16-án Görögország és – az ESM képviseletében – a Bizottság kiegészítő egyetértési megállapodást kötött. A kiegészítő egyetértési megállapodás aktualizálja az egyetértési megállapodásban megállapított szakpolitikai feltételeket annak érdekében, hogy tükrözzék a program végrehajtása terén elért haladást.

    (5)

    2016. május 25-i ülésén az eurocsoport mérlegelte Görögország adósságának fenntarthatóságát is. Az eurocsoport megállapodott egy államadóssággal kapcsolatos intézkedéscsomagról, melynek megvalósítása fokozatosan, a bruttó finanszírozási igényekkel kapcsolatosan kitűzött referenciaértékek teljesüléséhez szükséges ütemben történik. Az eurocsoporton belül megállapodás születetett arról, hogy az intézkedések első csoportjának végrehajtására rövid távon, vagyis az első értékelés lezárásától a program végéig kerül sor. Az ESM és az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz igazgatótanácsa 2017. január 23-án elfogadta a Görögország számára kidolgozott rövid távú adósságkönnyítő intézkedéscsomagra vonatkozó szabályokat, amelyek végrehajtása megkezdődött. Az eurocsoport 2016. május 25-i ülésén megállapodás született arról is, hogy a program 2018 közepéig történő sikeres végrehajtása után az eurocsoport elvárná egy esetleges második intézkedéscsomag végrehajtását is, ha arra szükség van az államadósság fenntarthatóságára vonatkozóan kitűzött referenciaértékek teljesüléséhez.

    (6)

    2016. május 25-én az eurocsoport üdvözölte az IMF vezetőinek azon szándékát, hogy javaslatot tegyenek az IMF igazgatótanácsának a Görögországra vonatkozó pénzügyi megállapodás jóváhagyására. Az eurocsoport 2016. december 5-én megerősítette ezt az álláspontját, és hangsúlyozta azt is, hogy szükség van egy valamennyi intézmény és Görögország egyetértésével kialakított közös feltételrendszerre. 2016. december 5-én az eurocsoport a tárgyalások mihamarabbi folytatására is felszólította az intézményeket és Görögországot egy, ezen feltételrendszeren alapuló szakértői szintű megállapodás lehető leghamarabbi megkötése érdekében, valamint felhatalmazta az eurocsoport üléseit előkészítő munkacsoportot a szakértői szintű megállapodás értékelésével. Az említett feltételrendszer magában foglalja egy előzetesen jogszabályba foglalt költségvetési csomag elfogadását annak elősegítése érdekében, hogy az elsődleges többlet középtávon elérje a GDP 3,5 %-át.

    (7)

    A görög gazdaság a fokozott bizonytalansággal és a tőkekorlátozások bevezetésével szembeni nagyfokú ellenálló képességről tett tanúbizonyságot, mivel a GDP 2015-ben csupán 0,2 %-kal csökkent. 2016-ban a görög gazdaság stagnált, mivel a lakossági fogyasztás kezdődő növekedését ellensúlyozta, hogy egyaránt csökkent az állami fogyasztás és a nettó kivitel. A Bizottság 2017. tavaszi előrejelzése szerint a görög gazdaság 2017-ben várhatóan 2,1 %-kal, 2018-ban pedig 2,5 %-kal fog növekedni, annak hatására, hogy a javuló gazdasági hangulat támogatja a beruházásokat és a fogyasztást.

    (8)

    Ezen előrejelzés alapján a GDP-arányos államadósság 2016-ban 179,0 %, 2017-ben 178,8 %, 2018-ban 174,6 % és 2019-ben 165,2 % lesz. A GDP-arányos államadósság tehát 2017-től kezdve csökkenő pályára áll. Görögország elsődleges többlete 2015-ben a GDP 0,5 %-át, 2016-ban pedig a GDP 4,2 %-át érte el, így az ország túlteljesítette a GDP – 0,25 %-ában, illetve 0,5 %-ában meghatározott, program szerinti célt. A görög hatóságoknak olyan költségvetési pályát kell követni, amely 2017-ben a GDP 1,75 %-ának, 2018-ban és középtávon pedig a GDP 3,5 %-ának megfelelő elsődleges többletcélokon alapul. A költségvetési célok tekintetében meghatározott pálya összhangban áll az eddigi legmélyebb recessziójából kilábaló görög gazdaság várható növekedési ütemével.

    (9)

    A bizottsági szolgálatok aktualizált előrejelzéseinek és a Bizottság által az EKB-val – és adott esetben az IMF-fel – együttműködésben elvégzett második értékelés eredményeinek fényében aktualizálni kell a meglévő programot, hogy tükrözze azokat a reformokat, amelyeket a görög hatóságok 2017 első negyedévének végéig megvalósítottak. Mindezek alapján az aktualizált feltételrendszernek fel kell vázolnia a program jövőbeni sikeres végrehajtásához szükséges szakpolitikai intézkedések körét, a görög gazdaság fenntartható növekedési pályára való visszaállítása érdekében. Ezért helyénvaló módosítani az (EU) 2016/544 tanácsi végrehajtási határozatot.

    (10)

    A program keretében végrehajtott intézkedésekhez Görögországnak bármilyen formában nyújtott pénzügyi támogatásnak összhangban kell állnia az Unió jogi előírásaival és szakpolitikáival, különösen az uniós gazdasági kormányzási kerettel és az Európai Unió Alapjogi Chartájával (a továbbiakban: a Charta). Amennyiben a makrogazdasági kiigazítási programban tervezett bármely intézkedés korlátozza a Charta által elismert jogok és szabadságok gyakorlását, a kérdéses korlátozások megfelelnek a Charta 52. cikkének (1) bekezdésében foglaltaknak. A pénzügyi intézmények támogatására irányuló bármely intervenciót az uniós versenyjogi előírásokkal összhangban kell végrehajtani. A Bizottságnak biztosítania kell, hogy az ESM keretében kért pénzügyi támogatással összefüggésben létrejött egyetértési megállapodásban megállapított intézkedések teljes mértékben összhangban álljanak ezzel a határozattal,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    Az (EU) 2016/544 tanácsi végrehajtási határozat 2. cikkének helyébe a következő szöveg lép:

    „2. cikk

    (1)   Görögország magas színvonalú, tartós intézkedésekkel törekszik az államháztartási konszolidáció elérésére, az intézkedéseknek a hátrányos helyzetű személyeket érő hatásainak lehető legalacsonyabb szinten tartása mellett. A görög hatóságok vállalják, hogy középtávon biztosítják a fenntartható államháztartást és olyan jelentős, fenntartható elsődleges többletet érnek el, amely az adósságráta folyamatos csökkentéséhez vezet. A görög hatóságok ennek megfelelően olyan költségvetési pályát követnek, amely 2017-ben a GDP 1,75 %-ának, 2018-tól kezdve és középtávon pedig a GDP 3,5 %-ának megfelelő elsődleges többletcélokon alapul. A görög hatóságok vállalják, hogy az elsődleges többletcél pályájának követése érdekében további strukturális intézkedéseket hajtanak végre, amelyek 2018-ra a GDP 0,3 %-ának megfelelő eredményt hoznak. Az említett elsődleges többletcélok elérését célzó intézkedések – amelyekről a második értékelés keretében született megállapodás – magukban foglalják a következőket: a szociális ellátások egyszerűsítése és az adókiadások eltörlése a Világbank szociális jóléti ellátórendszerre vonatkozó értékelésében foglalt ajánlások alapján; az egészségügyi kiadások észszerűsítése a zárt költségvetési keretrendszer alkalmazási körének bővítése és a térítési felső korlát csökkentése révén; adó kivetése a turisztikai szálláshelyek rövid távú bérbeadására; valamint egyes teljesítményalapú ösztönzők és támogatások észszerűsítése a közszférában.

    (2)   A fokozottan növekedésösztönző és igazságosabb elosztást biztosító szakpolitikákat előmozdító költségvetési egyensúly helyreállítása, és ezzel egyidejűleg a középtávú költségvetési célok teljesítése érdekében a görög hatóságok a következő jogalkotási intézkedéseket teszik:

    i.

    a 2018–2021 közötti időszakra vonatkozó középtávú költségvetési stratégia elfogadása a kitűzött középtávú célokkal összhangban, amelyeket a növekedést hátráltató intézkedések nélkül kell elérni;

    ii.

    a 2019–2022 közötti időszakban a GDP 1 %-ának megfelelő nettó megtakarítást eredményező nyugdíjreform, valamint 2020-ban, 2021-ben és 2022-ben a GDP 1 %-ának megfelelő nettó megtakarítást eredményező személyijövedelemadó-reform végrehajtása;

    iii.

    olyan növekedésösztönző adócsomag elfogadása, amely nettó értelemben megfelel a személyijövedelemadó-reform hozamának; a csomag magában foglalja az alábbi elemeket: (i) a személyijövedelemadó-kulcsok és a szolidaritási különadó csökkentése, ami középtávon a GDP 0,8 %-ának megfelelő költségvetési hatással jár; (ii) a társaságiadó-kulcsok csökkentése, ami középtávon a GDP 0,1 %-ának megfelelő költségvetési hatással jár; valamint (iii) az ingatlanadó (ENFIA) csökkentése, ami a GDP 0,1 %-ának megfelelő költségvetési hatással jár;

    iv.

    a következő elemekből álló célzott kiadási csomag elfogadása, amely nettó értelemben megfelel a nyugdíjreform hozamának: (i) a célzott szociális ellátásra (lakhatási támogatás; gyermekek után járó ellátás; iskolai étkeztetés; kisgyermekkori nevelés és gondozás/iskola előtti nevelés; az egészségügyi sajátrész-befizetések mérséklése rászorultsági alapon) fordított kiadások növelése a GDP 0,7 %-ának megfelelő összeggel; (ii) magas színvonalú állami infrastrukturális beruházások a GDP 0,15 %-ának megfelelő értékben; valamint (iii) aktív munkaerőpiaci intézkedések a GDP 0,15 %-ának megfelelő értékben;

    v.

    a személyi jövedelemadóra vonatkozó intézkedések végrehajtása 2019-től kezdődőenabban az esetben, ha a program végső értékelésével összefüggésben elkészített előretekintő értékelés alapján előre ütemezett végrehajtásra van szükség ahhoz, hogy 2019-ben teljesüljön a GDP 3,5 %-ában meghatározott, a növekedést gátló intézkedések nélkül elérendő elsődleges többletcél;

    vi.

    az expanzív csomag végrehajtását 2019-ben kell megkezdeni, a program végső értékelésében foglalt, átlátható eljárás szerinti értékelés és megállapodás függvényében, és a kitűzött középtávú célok teljesítése érdekében végrehajtandó összeg azzal összhangban alakul, hogy az intézmények előrejelzése szerint Görögország milyen mértékben teljesíti túl e célokat.

    (3)   A görög hatóságok kialakítják az állami bevételekkel foglalkozó független hatóság teljeskörű létrehozásához és hatékony működéséhez szükséges keretrendszert. További lépéseket tesznek az adózási fegyelem fokozása érdekében, többek között az elektronikus fizetést ösztönző és megkönnyítő jogi szabályozás révén. Az adókijátszás elleni küzdelem erősítésére irányuló intézkedések célja többek között az igazságszolgáltatás és az adóhatóságok közötti együttműködési modell javítása.

    (4)   A görög hatóságok intézkedéseket hoznak a költségvetési folyamat és az államháztartási gazdálkodás további megerősítése érdekében. Biztosítják, hogy a nemzeti jogszabályok teljes mértékben összhangban legyenek a gazdasági és monetáris unióbeli stabilitásról, koordinációról és kormányzásról szóló szerződéssel (költségvetési paktum). A görög hatóságok középtávú cselekvési tervet is felvázolnak annak biztosítása érdekében, hogy a kifizetések a 2011/7/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvvel (*1) összhangban történjenek. Megerősítik a közbeszerzési keretrendszert, többek között a központi közbeszerzés elősegítése révén.

    (5)   A görög hatóságok teljes mértékben végrehajtják a 2016. évi átfogó nyugdíjreform új jogalkotási rendelkezéseit. A közegészségügyi kiadások észszerűsítése érdekében a görög hatóságok a hatékonyság javítását célzó strukturális intézkedéseket hoznak, többek között egy zárt költségvetés (térítési felső korlát) bevezetésével, azon elemek fedezése érdekében, amelyek korábban kívül estek a térítés körén. A gyógyszerárak csökkentése érdekében aktualizált árértesítőt tesznek közzé, rendszeresen aktualizálják és közzéteszik a pozitív és negatív listákat, és további intézkedéseket fogadnak el a generikus készítmények alkalmazásának elterjedése érdekében.

    (6)   A görög hatóságok gondoskodnak a szociális szolidaritási jövedelem új rendszerének zökkenőmentes bevezetéséről és végrehajtásáról. A hatóságok a Világbank szociális jóléti ellátórendszerre vonatkozó értékelésében foglalt releváns ajánlások alapján jelentősen megreformálják a szociális jóléti ellátórendszert. A reformnak a rendszer egyszerűsítésére és a legkiszolgáltatottabb személyek szükségleteinek célzottabb kielégítésére kell irányulnia, többek között azáltal, hogy erőforrásokat csoportosítanak át a szociális szolidaritási jövedelem új rendszere országos bevezetésének finanszírozására.

    (7)   A pénzügyi stabilitás megőrzése érdekében a görög hatóságok az indokolatlan késedelmet elkerülve és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül közzéteszik a tőkekorlátozás enyhítésének ütemtervét. Felmérik és kezelik a nemteljesítő hitelek másodlagos piacán jelentkező, a 4354/2015. törvény végrehajtásáról szóló értékelő jelentésben azonosított akadályokat, annak érdekében, hogy a nemteljesítő hitelek hitelgondozói számára egyszerűbbé váljon az engedélyezési eljárás. A görög hatóságok a nemteljesítő hitelek peren kívüli rendezésére szolgáló rendszert hoznak létre, és biztosítják annak zökkenőmentes végrehajtását. A rendszernek lehetővé kell tennie, hogy az adósságátalakítási mechanizmust egy adott alsó küszöböt meghaladó mértékű adósság esetén nagyobb és kisebb adósok által egyaránt igénybe vegyék, továbbá, hogy az a társadalombiztosítási hozzájárulások és forrásadók kivételévelvalamennyi adósságelemre – ideértve a magánszektor és az állam adósságát is – kiterjedjen. A görög hatóságok korszerűsítik a vállalati fizetésképtelenségi keretrendszert és biztosítják annak hatékony végrehajtását, különös hangsúlyt fektetve a felszámolók szerepére. A görög hatóságok felülvizsgálják a polgári perrendtartásról szóló törvényt annak érdekében, hogy az összhangba kerüljön az uniós bevált gyakorlatokkal.

    (8)   A növekedés, a versenyképesség és a beruházások elősegítése érdekében a görög hatóságok továbbra is szerteágazó reformokat dolgoznak ki és hajtanak végre a termékpiacokon. A reformoknak az uniós bevált gyakorlatok elérésére kell irányulniuk. A reformoknak magukban kell foglalniuk a következőket: az OECD eszköztárában foglalt ajánlások további végrehajtása annak érdekében, hogy számos különböző ágazatban megszűnjenek a versenykorlátozó tényezők; a beruházások engedélyezésének liberalizálását és a cégalapítással kapcsolatos adminisztratív terhek csökkentését célzó reformok; további lépések a szabályozott szakmák liberalizálása terén; a földhasználat keretrendszerének korszerűsítésére irányuló reformok, ideértve a területrendezést és a kataszterek rendszerét is; valamint a vízügyi és a közlekedési ágazat működésének javítását célzó intézkedések.

    (9)   A munkaerőpiac tekintetében Görögország jogszabályt fogad el annak egyértelművé tétele érdekében, hogy a kollektív tárgyalásra vonatkozó 2011. évi reformokat a program végéig meghosszabbítják. A görög hatóságok a csoportos létszámcsökkentés jelenlegi adminisztratív rendszere helyett egy legfeljebb három hónapos, előzetes jóváhagyás nélküli felmondási eljárást vezetnek be, valamint módosítják a szervezett fellépésre vonatkozó jogszabályokat. A görög hatóságok további lépéseket tesznek a be nem jelentett munkavégzés elleni küzdelem, a szakképzés erősítése, valamint az oktatásra vonatkozó hároméves cselekvési terv végrehajtása érdekében.

    (10)   A görög hatóságok folytatják a széleskörű reformok végrehajtását az energiapiacokon azok uniós jogszabályokkal és szakpolitikákkal való összehangolása, modernebbé és versenyképesebbé tétele, a monopolisztikus tendenciák és a működési zavarok csökkentése, az innováció serkentése, valamint a megújuló energiaforrások és a földgáz használatának szélesebb körben való elfogadtatása céljából, továbbá annak érdekében, hogy mindezen változások kedvező hatásai eljussanak a fogyasztókhoz. A villamosenergia-piacon a görög hatóságok folytatják a villamosenergia-árverések végrehajtását annak érdekében, hogy az inkumbens szolgáltatók piaci részesedése megfeleljen a kitűzött célértéknek, valamint feltétel nélküli strukturális intézkedéseket javasolnak az inkumbens szolgáltatók termelési kapacitásai adott hányadának elidegenítése érdekében, összhangban a Törvényszék által megerősített (*2) vonatkozó bizottsági határozatokkal. A görög hatóságok továbbviszik az átvitelirendszer-üzemeltető és az inkumbens szolgáltató teljes tulajdonjogi szétválasztásához vezető folyamatot, folytatják a megújuló energiákra vonatkozó ösztönzők reformjának végrehajtását, valamint biztosítják a többi piaci reform kellő időben történő végrehajtását. A földgázpiacon a meglévő reformok további végrehajtásának többek között azt kell eredményeznie, hogy az ütemezésnek megfelelően 2018-ra valamennyi fogyasztó jogosult legyen a szolgáltatóváltásra. A görög hatóságok további lépéseket tesznek azon fennmaradó tényezők megszüntetése céljából, amelyek akadályozzák a hatékony versenyt a földgáz nagy- és kiskereskedelmi piacain, valamint az energiahálózatok összekapcsolásának elősegítése és az ellátási források diverzifikációja érdekében.

    (11)   A görög hatóságok folyatják az ambiciózus privatizációs program és a beruházásösztönző intézkedések végrehajtását. A görög hatóságok elkötelezik magukat a privatizációs folyamat megkönnyítése iránt, és a pályázatok sikeres végrehajtása érdekében minden szükséges kormányzati intézkedést megtesznek. E tekintetben a görög hatóságok végrehajtják mindazon szükséges intézkedéseket, amelyekről a Görög Köztársaság Eszközfejlesztési Alapja (a továbbiakban: HRADF), az intézmények és a görög kormány negyedévente megállapodik. A folyamatban lévő kormányzati intézkedések listáját a HRADF igazgatótanácsa jóváhagyta. Miután létrehozták a Görög eszköz- és részesedéskezelő társaságot (a továbbiakban: HCAP), amely értékes görög eszközökkel rendelkezik, a görög hatóságok biztosítják, hogy a HCAP irányítása és belső szabályai megfeleljenek a nemzetközi szabványoknak és a bevált gyakorlatoknak, így többek között az OECD állami tulajdonú vállalatokra vonatkozó iránymutatásainak. A HCAP átfogó célja az értékes görög eszközök kezelése, értékük megóvása, növelése, és végső soron maximalizálása; a HCAP ezeket az eszközöket privatizáció útján és más módon teszi készpénzzé.

    (12)   A programnak továbbra is kulcsfontosságú prioritása a modern állam- és közigazgatás. A görög hatóságok kiemelt figyelmet szentelnek a program keretében már meghozott azon intézkedések végrehajtására, amelyek a közszféra hatékonyságát hivatottak növelni az alapvető közjavak és közszolgáltatások biztosítása terén, különös tekintettel a vezetők kiválasztására és depolitizálására, a teljesítményértékelésre és a mobilitásra. Intézkedéseket kell tenni az igazságszolgáltatási rendszer hatékonyságának – többek között az elektronikus árverések végrehajtásának lehetővé tétele révén történő – növelése, valamint a korrupció elleni küzdelem erősítése érdekében. A már elfogadott reformok további végrehajtásával meg kell erősíteni a kulcsfontosságú intézmények, például az adóigazgatási hivatal és a statisztikai hivatal (Elstat) intézményi és működési függetlenségét.

    2. cikk

    Ennek a határozatnak a Görög Köztársaság a címzettje.

    Kelt Brüsszelben, 2017. június 30-án.

    a Tanács részéről

    az elnök

    H. DALLI


    (1)  HL L 140., 2013.5.27., 1. o.

    (2)  A Tanács (EU) 2016/544 végrehajtási határozata (2016. február 15.) Görögország makrogazdasági kiigazítási programjának jóváhagyásáról (2015/1411) (HL L 91., 2016.4.7., 27. o.).


    Top