Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0562

    2009/562/EK: A Tanács határozata ( 2009. július 13. ) a metámnak a 91/414/EGK irányelv I. mellékletébe történő felvétele megtagadásáról és az e hatóanyagot tartalmazó növényvédő szerek engedélyének visszavonásáról (EGT-vonatkozású szöveg )

    HL L 196., 2009.7.28, p. 22–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/06/2012; hatályon kívül helyezte: 32012R0359

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/562/oj

    28.7.2009   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 196/22


    A TANÁCS HATÁROZATA

    (2009. július 13.)

    a metámnak a 91/414/EGK irányelv I. mellékletébe történő felvétele megtagadásáról és az e hatóanyagot tartalmazó növényvédő szerek engedélyének visszavonásáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    (2009/562/EK)

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

    tekintettel a növényvédő szerek forgalomba hozataláról szóló, 1991. július 15-i 91/414/EGK tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 8. cikke (2) bekezdésének negyedik albekezdésére,

    mivel:

    (1)

    A 91/414/EGK irányelv 8. cikkének (2) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a tagállamok az irányelvről szóló értesítést követő 12 éves időszakon belül engedélyezhetik olyan, az I. mellékletben nem szereplő hatóanyagot tartalmazó növényvédő szerek forgalomba hozatalát, amely hatóanyagok az irányelvről szóló értesítés után két évvel már forgalomban voltak, miközben egy munkaprogram keretében sor kerül a fenti hatóanyagok fokozatos vizsgálatára.

    (2)

    A 451/2000/EK (2) és az 1490/2002/EK (3) bizottsági rendelet megállapítja a 91/414/EGK irányelv 8. cikkének (2) bekezdésében említett munkaprogram harmadik szakaszának végrehajtására vonatkozó részletes szabályokat, és létrehozza azon hatóanyagok jegyzékét, amelyeket a 91/414/EGK irányelv I. mellékletébe történő lehetséges felvétel céljából értékelni kell. A jegyzék tartalmazza a metámot is.

    (3)

    A metám esetében a bejelentő által javasolt felhasználási kört illetően megtörtént az emberi egészségre és a környezetre gyakorolt hatásoknak a 451/2000/EK és az 1490/2002/EK rendelet rendelkezései szerinti értékelése. Az említett rendeletek kijelölik továbbá a referens tagállamokat, amelyek az 1490/2002/EK rendelet 10. cikkének (1) bekezdésével összhangban a releváns értékelő jelentéseket és ajánlásokat benyújtják az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatósághoz (EFSA). A metám esetében a referens tagállam Belgium volt, amely 2007. szeptember 10-én minden releváns információt benyújtott.

    (4)

    Értékelő munkacsoportja keretében az EFSA, valamint a tagállamok az értékelő jelentést szakértői vizsgálatnak vetették alá, majd 2008. november 26-án a metám hatóanyagú növényvédő szereknél felmerülő kockázatok felmérésének szakértői értékeléséből levont EFSA-következtetés formájában benyújtották a Bizottsághoz. A jelentést a Bizottság a tagállamokkal közösen az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság keretében megvizsgálta, majd a metámról szóló bizottsági vizsgálati jelentésként 2009. február 26-án véglegesítette.

    (5)

    A hatóanyag értékelése során számos aggály merült fel, amelyek miatt nem tudták kimutatni, hogy a fogyasztók expozíciója elfogadható-e. Aggályos volt különösen a nem megfelelő maradékanyag-vizsgálatok és a toxikológiai szempontból releváns szennyeződésre (N,N′-dimetil-tiokarbamid (DMTK)) vonatkozó információk hiánya. Ezenkívül az anyag nagymértékű alkalmazásának következtében e DMTK-szennyeződés jelentős része kerül a környezetbe, és a környezetben való viselkedésére vonatkozó adatok hiánya aggodalomra ad okot. A határidőn belül rendelkezésre bocsátott információk alapján ezért nem lehetett azt a következtetést levonni, hogy a metám megfelel a 91/414/EGK irányelv I. mellékletébe történő felvétel kritériumainak.

    (6)

    A Bizottság felkérte a bejelentőt, hogy nyújtsa be a szakértői vizsgálat eredményeire vonatkozó észrevételeit, és jelezze, hogy szándékában áll-e továbbra is támogatni a hatóanyag felvételét, vagy sem. A bejelentő benyújtotta észrevételeit, amelyeket körültekintően megvizsgáltak. A fenti aggályokat azonban a bejelentő által felhozott érvek ellenére sem sikerült eloszlatni, és a benyújtott és az EFSA szakértői ülésein elemzett információk alapján végzett értékelések sem támasztották alá azt, hogy a javasolt felhasználási feltételek mellett a metámot tartalmazó növényvédő szerek általában megfelelnének a 91/414/EGK irányelv 5. cikke (1) bekezdésének a) és b) pontjában előírt követelményeknek.

    (7)

    A metám ebből következően nem vehető fel a 91/414/EGK irányelv I. mellékletébe.

    (8)

    Intézkedéseket kell hozni annak biztosítására, hogy a metámot tartalmazó növényvédő szerek engedélyeit meghatározott időn belül visszavonják, hogy megújításukra ne kerüljön sor, és hogy az ilyen termékekre ne adjanak ki új engedélyeket.

    (9)

    A Tanács előtt lévő információkra figyelemmel úgy tűnik, hogy egyes tagállamokban bizonyos korlátozott számú felhasználás esetében hatékony alternatíva hiányában továbbra is szükséges a hatóanyag használata, hogy lehetőség nyíljon az alternatívák kifejlesztésére. Ezért a jelen körülmények között indokolt – a kockázat minimalizálása céljából szigorú feltételek mellett – hosszabb időszak meghatározása a már kiadott engedélyek visszavonására azon korlátozott, lényegesnek tekintett felhasználások esetében, amelyek tekintetében jelenleg nem áll rendelkezésre hatékony alternatíva a károsító szervezetek elleni védelemre.

    (10)

    A metámot tartalmazó növényvédő szerek meglévő készleteinek ártalmatlanítására, tárolására, forgalomba hozatalára és felhasználására a tagállamok által megszabható türelmi idő legfeljebb tizenkét hónap lehet annak érdekében, hogy a meglévő készleteket még egy további vegetációs időszakban fel lehessen használni, ami biztosítja, hogy a metámot tartalmazó növényvédő szerek a mezőgazdasági termelők számára e határozat elfogadásától számított 18 hónapig elérhetők maradjanak.

    (11)

    Ez a határozat nem korlátozza azt a jogot, hogy a 91/414/EGK irányelv 6. cikke (2) bekezdésének rendelkezései szerint – amelyek részletes végrehajtási szabályait a 91/414/EGK tanácsi irányelv alkalmazására vonatkozó részletes szabályoknak az irányelv 8. cikke (2) bekezdésében említett munkaprogramban szereplő, de az irányelv I. mellékletébe fel nem vett hatóanyagok szokásos és gyorsított eljárással való értékelése tekintetében történő megállapításáról szóló, 2008. január 17-i 33/2008/EK bizottsági rendelet állapítja meg – a metámnak a fenti irányelv I. mellékletébe (4) történő felvételére kérelmet lehessen benyújtani.

    (12)

    Az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság kedvező véleménye hiányában a Bizottság nem tudta elfogadni az általa tervezett rendelkezéseket a 91/414/EGK tanácsi irányelv 19. cikkében megállapított eljárás szerint,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A metám hatóanyagként nem vehető fel a 91/414/EGK irányelv I. mellékletébe.

    2. cikk

    A tagállamok gondoskodnak arról, hogy:

    1.

    a metámot tartalmazó növényvédő szerek engedélyét 2010. január 13-ig visszavonják;

    2.

    a metámot tartalmazó növényvédő szerekre e határozat kihirdetését követően ne adjanak ki engedélyeket, a már meglévő engedélyeket pedig ne újítsák meg.

    3. cikk

    (1)   A 2. cikktől eltérve az I. melléklet A. oszlopában felsorolt tagállamok 2014. december 31-ig továbbra is engedélyezhetik a metámot tartalmazó növényvédő szereket az említett melléklet B. oszlopában felsorolt felhasználásokra, amennyiben teljesülnek az alábbi feltételek:

    a)

    a tagállam biztosítja, hogy az emberek és az állatok egészségét nem érik káros hatások, és a növényvédő szer nem gyakorol elfogadhatatlan hatást a környezetre;

    b)

    a tagállam biztosítja, hogy a forgalomban maradó ilyen növényvédő szerek újracímkézése megtörténik annak érdekében, hogy megfeleljenek a korlátozott felhasználási feltételeknek;

    c)

    a tagállam elrendel minden megfelelő kockázatcsökkentő intézkedést az esetleges kockázatok csökkentése érdekében, hogy biztosítsa az emberi és állati egészség, valamint a környezet védelmét;

    d)

    a tagállam – különösen cselekvési tervek révén – biztosítja, hogy komoly erőfeszítéseket tegyenek az ilyen felhasználásokra alkalmas alternatív termékek és módszerek felkutatására.

    (2)   Az (1) mellékletben meghatározott eltérést alkalmazó tagállam minden évben december 31-ig tájékoztatja a Bizottságot az (1) bekezdés és – különösen – annak a)–d) pontja értelmében hozott intézkedésekről, és évente becslést készít az e cikk szerinti lényeges felhasználások céljára felhasznált metám mennyiségéről.

    4. cikk

    A tagállamok által a 91/414/EGK irányelv 4. cikke (6) bekezdésének rendelkezéseivel összhangban megállapított türelmi időszaknak a lehető legrövidebbnek kell lennie.

    A 2. cikknek megfelelően visszavont engedélyek esetében ez az időszak legkésőbb 2011. január 13-ig ér véget.

    A 3. cikknek megfelelően visszavont engedélyek esetében ez az időszak legkésőbb 2014. december 31-ig ér véget.

    5. cikk

    Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

    Kelt Brüsszelben, 2009. július 13-án.

    a Tanács részéről

    az elnök

    E. ERLANDSSON


    (1)  HL L 230., 1991.8.19., 1. o.

    (2)  HL L 55., 2000.2.29., 25. o.

    (3)  HL L 224., 2002.8.21., 23. o.

    (4)  HL L 15., 2008.1.18., 5. o.


    MELLÉKLET

    A 3. cikk (2) bekezdésében említett engedélyek jegyzéke

    A. oszlop

    B. oszlop

    Tagállam

    Felhasználás

    Ültetés/vetés előtti talajfertőtlenítés és gyomirtás, a 3. cikkben meghatározott engedélyezett feltételek mellett, kizárólag megfelelő védőfelszereléssel rendelkező szakmai felhasználók által végezve, az alábbi tagállamonkénti korlátozásokkal:

    Belgium

    Virágföld (valamennyi növény).

    Burgonya (vető-, étkezési és keményítőburgonya), cukor- és takarmányrépa, vöröshagyma, zöldségek, gyümölcsök, fűszernövények, gyümölcsös (újratelepítés), dísznövények.

    Bulgária

    Üvegházi használat (paradicsom, uborka, saláta, sárgarépa, paprika, padlizsán és dohány).

    Ciprus

    Növényiskola, zöldségek, burgonya, dísznövények, lombhullató gyümölcsfák, citrusfélék, szőlő.

    Franciaország

    Zöldségek és gyümölcsök, főleg madársaláta, sárgarépa, paradicsom, szamóca, spárga, dísznövények, -fák és -bokrok.

    Görögország

    Virágföld és komposztföld (valamennyi növény), talajkezelési célból történő beltéri és kültéri felhasználás (zöldségek és dísznövények), dohánypalánta-kertészetek.

    Magyarország

    Szabadföldi használat: burgonya, sárgarépa, zeller, petrezselyemgyökér, dísznövények, bogyós gyümölcsök, alma, körte, dohány, borszőlő, csonthéjas gyümölcsök, gyümölcsfa- és szőlőiskola.

    Üvegházi használat: zöldpaprika, paradicsom, uborka, sárgarépa, zeller, petrezselyemgyökér, dohány, bogyós gyümölcsök, dísznövények.

    Olaszország

    Rizs, saláta és hasonló zöldségek, paradicsom, paprika, padlizsán, tök, sárgarépa, gumós zöldségek, száras zöldségek, burgonya, dohány, szőlőültetvények és gyümölcsösök újratelepítése, virágok.

    Írország

    Üvegházi használat: paradicsom, szegfű, uborka, dísznövények, krizantém és saláta.

    Szabadföldi használat: burgonya, virághagyma, szabadföldi csemeték, félcserjén termő bogyósok, gyep, szamóca, erdei csemeték.

    Málta

    Paradicsom, padlizsán, paprika, dinnye, görögdinnye, tök, uborka, szamóca.

    Hollandia

    Burgonya (vető-, étkezési és keményítőburgonya), cukor- és takarmányrépa, vöröshagyma, zöldségek, szamóca, gyümölcsös (újratelepítés), dísznövények (beleértve a virághagyma-termesztést is), valamint a mandulapalka valamennyi növény esetében.

    Lengyelország

    Szabadföldi használat: szamóca, káposzta, sárgarépa, saláta, vöröshagyma, fokhagyma.

    Üvegház: paradicsom, uborka, paprika, padlizsán.

    Portugália

    Burgonya, vöröshagyma, sárgarépa, dinnye, szamóca, uborka, paprika, paradicsom, citrusfélék, dísznövények, gázosítással történő talajfertőtlenítés üvegházban, gázosítással történő talajfertőtlenítés növényiskolában.

    Románia

    Zöldségek és dísznövények.

    Spanyolország

    Növényiskola, magágy, zöldségek, dohány, virágok, szamóca, vetőburgonya, szőlőültetvények.

    Egyesült Királyság

    Üvegházi talaj, növényiskola talaja, szabadföldi talaj és virágföld a gyümölcsök és zöldségek ültetése előtt, valamint burgonya, fűszernövények, virágok, virághagymák, dísznövények, évelő növények.


    Top