Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008A0319(03)

    A Tanács véleménye ( 2008. március 4. ) Ciprus 2007–2011-es időszakra vonatkozó stabilitási programjáról

    HL C 73., 2008.3.19, p. 10–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.3.2008   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 73/10


    A TANÁCS VÉLEMÉNYE

    (2008. március 4.)

    Ciprus 2007–2011-es időszakra vonatkozó stabilitási programjáról

    (2008/C 73/03)

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

    tekintettel a költségvetési egyenleg felügyeletének megerősítéséről és a gazdaságpolitikák felügyeletéről és összehangolásáról szóló, 1997. július 7-i 1466/97/EK tanácsi rendeletre (1), és különösen annak 5. cikke (2) bekezdésére,

    tekintettel a Bizottság ajánlására,

    a Gazdasági és Pénzügyi Bizottsággal folytatott konzultációt követően,

    A KÖVETKEZŐ VÉLEMÉNYT FOGALMAZTA MEG:

    (1)

    A Tanács 2008. március 4-én megvizsgálta Ciprus első, a 2007–2011-es időszakra vonatkozó stabilitási programját (2).

    (2)

    Az elmúlt tíz évben Ciprust a szilárd gazdasági növekedés jellemezte, egyes években ingadozásokkal ugyan, ami azt tükrözi, hogy a kis, nyitott gazdaságra hatnak a külső megrázkódtatások.

    A költségvetési politika nem használta ki mindig a kedvező ciklikus feltételeket ahhoz, hogy egyenleget közelítő vagy többletet jelentő költségvetési célt érjen el, ami biztonsági tartalékot jelentene a normál makrogazdasági ingadozásokkal szemben és lehetővé tenné, hogy az automatikus stabilizátorok gazdasági visszaesés esetén teljes mértékben működjenek. Ez hangsúlyozza a ciklikus költségvetési irányvonal elkerülésének szükségességét a kedvező gazdasági időszakokban. Az elmúlt négy évben a ciprusi hatóságok sikeres, főként bevételen alapuló költségvetési konszolidációba kezdtek, amelynek eredményeként az államháztartási hiány a GDP 2003-as 6,5 %-áról 2006-ban 1,2 %-ra csökkent. A valószínűleg átmeneti, főként adókból táplálkozó növekedés mellett, amely kivételesen magas kormányzati bevételeket eredményezett, a költségvetési egyenleg a jelenlegi becslések szerint 2007-ben a GDP 1,5 %-át kitevő többletet mutat. Ezenkívül az adósságállomány 2003-ban a GDP 69 %-a volt és 2007-ben körülbelül 60 %-ra csökkent. Az elsődleges folyó kiadások korlátozott visszafogása és a növekedés összetételében az adóbevételek legújabb, valószínűleg átmeneti emelkedése kiemeli a kiadások még jobb ellenőrzésének szükségességét. Ez segítene stabilizálni a gazdaságot az euroövezeti tagság által teremtett új feltételek között. A nyugdíjrendszer reformja és az egészségügyben elfogadott reformok időben történő végrehajtása szintén hozzájárulna az elsődleges kiadások ellenőrzéséhez, miközben hosszú távon alátámasztaná az államháztartás fenntarthatóságát.

    (3)

    A program alapjául szolgáló makrogazdasági forgatókönyv tervei szerint a reál-GDP növekedése a 2007-es 4,2 %-ról átlagosan 4 %-ra lassul a programidőszak fennmaradó részében. A jelenleg rendelkezésre álló információk fényében (3) úgy tűnik, hogy ez a forgatókönyv 2009-ig megalapozott növekedési feltételezésekre épül, bár ezután a feltételezések némileg magasnak tűnnek. A program inflációs előrejelzése is valószerűnek tűnik, de az olaj- és élelmiszerárak világpiacon tapasztalható legújabb alakulása alapján vannak felfelé ható kockázatok.

    (4)

    2007-ben az államháztartási többlet a stabilitási program becslése szerint a GDP 1,5 %-a, a GDP több mint 3 százalékpontjával jobb a konvergenciaprogram utolsó változatában levő, a GDP 1,6 %-ának megfelelő hiánycéllal szemben. A 2007-es szembetűnő fordulat a teljes bevétel kivételes emelkedésének tulajdonítható, ami a pénzügyi szektor erőteljes jövedelmezőségéből és az ingatlanpiaci beruházások fellendüléséből eredő különösen magas adóbevételek eredménye. Az adóalapok és a kapcsolódó bevételek növekedése csak részben tűnik tartósnak. A 2007-es becsült eredmény tekintetbe veszi a konvergenciaprogram utolsó változatáról szóló, 2007. február 27-i tanácsi vélemény (4) felkérését, hogy „hajtsa végre a programban előirányzott költségvetési konszolidációs pályát”.

    (5)

    Tekintve a vártnál jobb 2007-es eredményeket, a stabilitási programban ismertetett költségvetési célok az összességében változatlan makrogazdasági háttér mellett jóval magasabbak, mint a konvergenciaprogram utolsó változatában. A stabilitási program ambiciózusabb középtávú költségvetési célkitűzést irányoz elő, ami kiegyensúlyozott strukturális egyenleget jelent (ciklikusan kiigazított, egyszeri és egyéb átmeneti intézkedések nélkül számított egyenleg), összehasonlítva az előző, a GDP 0,5 %-át kitevő strukturális hiánnyal. A stabilitási programban szereplő költségvetési stratégia célja az új középtávú költségvetési célkitűzés fenntartása a programidőszakban, amelyet már 2007-ben túlteljesítettek. A tervek szerint az államháztartás többlete 2011-ben csökken, a GDP 2007-es 1,5 %-áról 0,7 %-ra; az elsődleges többlet esetében a csökkenés még kifejezettebb, a GDP 4,7 %-áról 2011-ben 2,8 %-ra. A többlet csökkenése főleg azt tükrözi, hogy az összes bevétel hányada a GDP-ben 1,25 százalékponttal visszaesik, míg az összes kiadás a tervek szerint csak a GDP 0,25 százalékpontjával csökken.

    Utóbbi főleg a kamatkiadásokban jelentkező jelentős megtakarításokat jelzi, mivel az elsődleges kiadás 0,25 százalékponttal növekszik, mert a munkavállalók jövedelmének, a támogatásoknak és az állami beruházásoknak a visszafogását több mint ellensúlyozza a szociális juttatások és egyéb kiadások emelkedése. Az összes bevétel visszaesése 2008-ra összpontosul (a GDP 1,5 százalékpontja), mivel a bevételek 2007-es rendkívüli növekedésének a fele (a GDP 1,5 %-a) 2008-ban várhatóan már nem folytatódik. A bruttó államadósság a becslések szerint 2007-ben a GDP 60 %-a és 2008-ban az előrejelzések szerint 11,5 százalékponttal csökken, a GDP 48,5 %-ára. Ez főként a magas elsődleges többletnek és a jelentős adósság-csökkentő állományalkalmazkodásnak az eredménye, amely a törlesztési alapok pénzügyi eszközeiben végrehajtott nagy leépítésnek az eredménye. Az előrejelzés szerint ezután a GDP-hez viszonyított adósság aránya további 8 százalékponttal csökken – 2011-re 40,5 %-ra – a programidőszak folyamán.

    (6)

    A költségvetés a programban előre jelzettnél jobban is alakulhat 2008-ban és 2009-ben, majd ezt követően rosszabbul. A program feltételezi, hogy a vártnál jobb 2007-es bevételeknek csak egy részét viszik át a következő évekre. Bár a részletesebb adatok hiánya miatt ez még bizonytalan, de valószínűleg lehetőség nyílik nagyobb mértékű átvitelre, különösen 2008-ban és 2009-ben. A bevételekkel kapcsolatban kockázatot jelent az a tény, hogy a makrogazdasági forgatókönyv a programidőszak későbbi éveiben a magánfogyasztás növekedésével összefüggésben kedvező előrejelzéseket tartalmaz. A kiadások 2006-ban bevezetett felső határaiba vetett bizalom további kockázatot jelent, mivel fedezésük nem teljes, és különösen az érvényesítési mechanizmust nem részletezik.

    (7)

    E kockázatértékelés alapján a programban szereplő költségvetési irányvonal elégségesnek tűnik ahhoz, hogy a programban tervezettek szerint a programidőszak alatt fenntartsák az új középtávú célkitűzést. A program által ideiglenesnek tekintett, a GDP 1,5 %-át kitevő bevétel, bár jellegében valószínűleg átmeneti, nem minősül egyszerinek és a Bizottság szolgálatai nem tekintik annak. A kedvező időszakot tekintve a strukturális többlet csökkenése 2008-ban a GDP több mint 1 százalékpontjával az előző évi 1,75 %-ról, ciklikus költségvetési irányvonalat jelenthet, amely nem lenne összhangban a Stabilitási és Növekedési Paktummal. A kormány azon megfontolása azonban, hogy a bevételek 2007-es emelkedése csak részben lehet tartós, körültekintő költségvetési szemléletmódot tükröz, amelynek következtében a növekedés különösen adóintenzív összetételéből eredő bevételek nem vezetnek további állandó kiadásokhoz. Bár a költségvetési egyenleg tervezett romlása 2007-hez képest nagy mértékben az adóbevételek várt normalizálását tükrözi, fennáll annak a veszélye, hogy az irányvonal 2008-ban ciklikussá válhat, tekintve a kiadási korlátok érvényesítéséhez kapcsolódó kockázatokat.

    (8)

    Az államháztartás fenntarthatósága tekintetében Ciprus magas kockázattal szembesül. A ciprusi népesség elöregedésének a költségvetésre gyakorolt hosszú távú hatása az EU-ban a legmagasabbak közé tartozik, főként a GDP-arányos nyugdíjkiadások igen jelentős növekedése miatt. A programban tervezett 2007-es költségvetési egyenleg hozzájárul az elöregedéssel kapcsolatos, az előrejelzés szerint tekintélyes mértékű, hosszú távú költségvetési hatás egy részének ellensúlyozásához, de nem elegendő teljes fedezéséhez. Az államháztartás fenntarthatóságával kapcsolatos kockázatok csökkentését a jelenleg előirányzottaknak megfelelően magas elsődleges többlet fenntartásával és a nyugdíjkiadások jelentős növekedését megfékező reformintézkedések elfogadásával lehet elérni.

    (9)

    A stabilitási program teljes mértékben összhangban van a nemzeti reformprogram 2007. októberi végrehajtási jelentésével. A költségvetési előrejelzések tartalmazzák a nemzeti reformprogramban levő különböző, például a tudásalapú gazdaság erősítésével, a kutatás-fejlesztés elősegítésével, a humán tőke fejlesztésének erősítésével összefüggő projektek és intézkedések költségvetési költségeit.

    (10)

    A programban szereplő költségvetési stratégia nagyjából megfelel az integrált iránymutatásokban foglalt országspecifikus átfogó gazdaságpolitikai iránymutatásoknak és az euroövezet tagállamainak szóló, a lisszaboni stratégiával összefüggésben kiadott iránymutatásoknak a költségvetési politikák vonatkozásában.

    (11)

    Ami a stabilitási és konvergenciaprogramok magatartási kódexében meghatározott adatszolgáltatási követelményeket illeti, a program minden előírt adatot megad, és a nem kötelező adatok (5) legtöbbjét is tartalmazza.

    Általános következtetésként megállapítható, hogy a program költségvetési stratégiája megfelelő a programidőszakban a szilárd költségvetési egyenleg és a makrogazdasági stabilitás fenntartásához. A program strukturális értelemben ambiciózusabb középtávú költségvetési célkitűzést határoz meg a kiegyensúlyozott pozícióval (összehasonlítva a GDP 0,5 %-át kitevő korábbi hiánnyal), amelyet 2007-ben már túlteljesítettek. Ez a teljes bevétel váratlan, a GDP 3 százalékpontját meghaladó növekedésének eredménye, amelyet nagy mértékben a pénzügyi szektor jelentős nyereségességéhez és az ingatlanpiacon fellendülő beruházásokhoz kapcsolódó összetétele magyaráz, amely a program előrejelzése szerint a következő években visszatér a korábbi trendhez. A 2007-es kedvezőbb kiindulási helyzetet tekintve az előző programban meghatározottnál lényegesen jobb költségvetési célokat 2008-ban és 2009-ben túlteljesíthetik.

    Ezután a kedvező növekedési feltételezéseket tekintve rosszabbul is alakulhatnak. Bár a költségvetési többlet tervezett csökkenése 2007-hez képest nagy mértékben az adóbevételek várt normalizálását tükrözi, fennáll annak a veszélye, hogy az irányvonal 2008-ban ciklikussá válhat. Az adósságállomány az előrejelzés szerint jelentősen csökken, különösen 2008-ban. A nyugdíjkiadások előre jelzett növekedését tekintve a nyugdíjrendszer reformja és az egészségügyben elfogadott reformok időben történő végrehajtása kedvező hatással járna az államháztartás hosszú távú fenntarthatósága szempontjából, amely magas kockázattal szembesül.

    A fenti értékelés alapján Ciprust felkérik arra, hogy:

    i.

    a folyó kiadások még jobb ellenőrzésével kerülje el a ciklikus költségvetési irányvonalat, miközben a bevétel-növekedést az adósságállomány további csökkentésére fordítja;

    ii.

    fogja vissza az állami kiadásokat a nyugdíjrendszer reformjával és az egészségügyben elfogadott reformok időben történő végrehajtásával, az államháztartás hosszú távú fenntarthatóságának javításához.

    A kulcsfontosságú makrogazdasági és költségvetési előrejelzések összehasonlítása

     

    2006

    2007

    2008

    2009

    2010

    2011

    Reál-GDP

    (%-os változás)

    SP 2007. dec.

    3,8

    4,2

    4,1

    4,0

    4,0

    4,0

    BIZ 2007. nov.

    3,8

    3,8

    3,9

    3,9

    n.a.

    n.a.

    KP 2006. dec.

    3,7

    3,9

    4,1

    4,1

    4,1

    n.a.

    HICP-infláció

    (%)

    SP 2007. dec.

    2,2

    2,2

    2,5

    2,0

    2,0

    2,0

    BIZ 2007. nov.

    2,2

    2,0

    2,3

    2,1

    n.a.

    n.a.

    KP 2006. dec.

    2,4

    2,5

    2,4

    2,0

    2,0

    n.a.

    Kibocsátási rés (6)

    (a potenciális GDP %-ában)

    SP 2007. dec.

    – 1,0

    – 0,7

    – 0,6

    – 0,6

    – 0,4

    0,0

    BIZ 2007. nov. (7)

    – 1,4

    – 1,1

    – 0,8

    – 0,6

    n.a.

    n.a.

    KP 2006. dec.

    – 1,0

    – 1,1

    – 1,1

    – 1,1

    – 1,1

    n.a.

    A külfölddel szembeni nettó hitelnyújtás/hitelfelvétel

    (a GDP %-ában)

    SP 2007. dec.

    – 5,9

    – 6,6

    – 6,5

    – 6,3

    – 5,9

    – 5,6

    BIZ 2007. nov.

    – 5,7

    – 5,8

    – 5,7

    – 5,5

    n.a.

    n.a.

    KP 2006. dec.

    – 6,4

    – 5,8

    – 5,4

    – 4,8

    – 4,2

    n.a.

    Államháztartási egyenleg

    (a GDP %-ában)

    SP 2007. dec.

    – 1,2

    1,5

    0,5

    0,5

    0,7

    0,7

    BIZ 2007. nov.

    – 1,2

    – 1,0

    – 0,8

    – 0,6

    n.a.

    n.a.

    KP 2006. dec.

    – 1,9

    – 1,6

    – 0,7

    – 0,4

    – 0,1

    n.a.

    Elsődleges egyenleg

    (a GDP %-ában)

    SP 2007. dec.

    2,1

    4,7

    3,4

    2,9

    2,9

    2,8

    BIZ 2007. nov.

    2,1

    2,2

    2,2

    2,2

    n.a.

    n.a.

    KP 2006. dec.

    1,4

    1,4

    2,1

    2,1

    2,2

    n.a.

    Ciklikusan kiigazított egyenleg (6)

    (a GDP %-ában)

    SP 2007. dec.

    – 0,8

    1,8

    0,7

    0,7

    0,8

    0,7

    BIZ 2007. nov.

    – 0,7

    – 0,6

    – 0,5

    – 0,4

    n.a.

    n.a.

    KP 2006. dec.

    – 1,5

    – 1,2

    – 0,3

    0,0

    0,3

    n.a.

    Strukturális egyenleg (8)

    (a GDP %-ában)

    SP 2007. dec.

    – 0,8

    0,3

    0,7

    0,7

    0,8

    0,7

    BIZ 2007. nov.

    – 0,7

    – 0,6

    – 0,5

    – 0,4

    n.a.

    n.a.

    KP 2006. dec.

    – 1,9

    – 1,2

    – 0,3

    0,0

    0,3

    n.a.

    Bruttó államadósság

    (a GDP %-ában)

    SP 2007. dec.

    65,2

    60,0

    48,5

    45,3

    43,8

    40,5

    BIZ 2007. nov.

    65,2

    60,5

    53,3

    49,6

    n.a.

    n.a.

    KP 2006. dec.

    64,7

    60,5

    52,5

    49,0

    46,1

    n.a.

    Konvergenciaprogram (KP); Stabilitási program (SP); a Bizottság szolgálatainak 2007. őszi gazdasági előrejelzései (Biz.); a Bizottság szolgálatainak számításai.


    (1)  HL L 209., 1997.8.2., 1. o. Az 1055/2005/EK rendelettel (HL L 174., 2005.7.7., 1. o.) módosított rendelet. Az ebben a szövegben említett dokumentumok az alábbi weboldalon érhetők el:

    http://ec.europa.eu/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm

    (2)  A stabilitási programot a magatartási kódexben meghatározott december 1-jei határidőt követő egy hét elteltével nyújtották be.

    (3)  Az értékelés mindenekelőtt a Bizottság szolgálatainak 2007. őszi előrejelzését és a Bizottságnak a nemzeti reformprogram 2007. októberi végrehajtási jelentéséről szóló értékelését veszi figyelembe.

    (4)  HL C 71., 2007.3.28., 16. o.

    (5)  Az ágazati egyenlegek táblázatában nem szerepelnek a tőkemérleg 2007–2011-re vonatkozó adatai, és ez megnehezíti az értékelést.

    (6)  Kibocsátási rések és ciklikusan kiigazított egyenlegek a programokból, ahogy a Bizottság szolgálatai a programban szereplő információkon alapulóan újraszámították.

    (7)  A 2006–2009-es időszakra vonatkozóan 3,5 %-os, 3,5 %-os, 3,6 %-os, illetve 3,7 %-os becsült potenciális növekedés alapján.

    (8)  Ciklikusan kiigazított egyenleg, az egyszeri és más átmeneti intézkedések nélkül. Nincsenek egyszeri és egyéb átmeneti intézkedések a Bizottság szolgálatainak őszi előrejelzésében. A stabilitási program a 2007-es bevételben a GDP 1,5 %-át egyszeri intézkedésnek tekinti. Bár jellegében átmeneti, a bevételeknek ez az összege a Bizottság szolgálatai szerint nem minősül egyszerinek.

    Forrás:

    Konvergenciaprogram (KP); Stabilitási program (SP); a Bizottság szolgálatainak 2007. őszi gazdasági előrejelzései (Biz.); a Bizottság szolgálatainak számításai.


    Top