Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004R1450

    A Bizottság 1450/2004/EK rendelete (2004. augusztus 13.) az innovációs statisztikák előállításáról és kidolgozásáról szóló, 1608/2003/EK határozat végrehajtásáról(EGT vonatkozású szöveg)

    HL L 267., 2004.8.14, p. 32–35 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    HL L 183M., 2006.7.5, p. 63–66 (MT)

    A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 15/11/2012; hatályon kívül helyezte: 32012R0995

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2004/1450/oj

    14.8.2004   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 267/32


    A BIZOTTSÁG 1450/2004/EK RENDELETE

    (2004. augusztus 13.)

    az innovációs statisztikák előállításáról és kidolgozásáról szóló, 1608/2003/EK határozat végrehajtásáról

    (EGT vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

    tekintettel a közösségi tudományos és technológiai statisztikák előállításáról és kidolgozásáról (EGT vonatkozású szöveg) szóló, 2003. július 22-i 1608/2003/EK európai parlamenti és tanácsi határozatra (1) és különösen annak 3. cikkére,

    mivel:

    (1)

    Az 1608/2003/EK határozat meghatározta a tudománnyal, technológiával és innovációval kapcsolatos közösségi statisztika létrehozásához szükséges önálló statisztikai intézkedéseket.

    (2)

    Az 1608/2003/EK határozat 2. cikke szerint megállapított önálló statisztikai intézkedések végrehajtásához intézkedéseket kell elfogadni.

    (3)

    Az önálló statisztikai intézkedéseknek figyelembe kell venniük a Közösség 2003-tól 2007-ig terjedő időszakra vonatkozó statisztikai programjáról szóló, 2002. december 16-i 2367/2002/EK európai parlamenti és tanácsi határozatot (2), mely külön meghatározta az innovációs statisztikák előállításának és fejlesztésének a 2003-tól 2007-ig terjedő időszakra vonatkozó munkaprogramját.

    (4)

    Gondoskodni kell arról, hogy a közösségi innovációs statisztika összhangban legyen az egyéb nemzetközi szabványokkal, ami azt vonja maga után, hogy figyelembe kell venni a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és egyéb nemzetközi szervezetek által elvégzett munkát.

    (5)

    Az 1608/2003/EK határozat végrehajtása során, a közigazgatás forrásokhoz történő hozzáférésre és a statisztikai adatokra vonatkozó titoktartásra vonatkozó rendelkezések megállapításakor figyelembe kell venni a közösségi statisztikákról szóló, 1997. február 17-i 322/97/EK tanácsi rendeletben (3) meghatározott keretet.

    (6)

    Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a statisztikai programbizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    E rendelet megállapítja az 1608/2003/EK határozatnak a közösségi innovációs statisztika tekintetében történő végrehajtásához szükséges intézkedéseket.

    2. cikk

    (1)   E rendelet tárgya a közösségi innovációs statisztika. E statisztikára vonatkozóan a statisztikai változók listáját, az érintett tevékenységeket és ágazatokat, az eredmények lebontását, a gyakoriságot, az adattovábbításra vonatkozó határidőket és az átmeneti időszakot a melléklet állapítja meg.

    (2)   Az 1608/2003/EK határozat 5. cikkének megfelelően az Európai Parlamenthez és a Tanácshoz benyújtott jelentések következtetései alapján a statisztikai változók listáját, az érintett tevékenységeket és ágazatokat, az eredmények lebontását, a gyakoriságot, az adattovábbításra vonatkozó határidőket és az e rendelet mellékletében megállapított egyéb tulajdonságokat rendszeres időközönként felülvizsgálhatják.

    3. cikk

    A tagállamoknak a szükséges adatokat különböző források kombinációjának felhasználásával kell beszerezniük, mint pl. mintavételes felmérések, igazgatási adatok forrásai és egyéb adatforrások. A minőség és statisztikai becslési eljárások tekintetében az egyéb adatforrásoknak legalább a mintavételes felmérésekkel vagy az igazgatási adatok forrásaival megegyezőnek kell lenniük.

    4. cikk

    A mellékletben felsorolt közösségi innovációs statisztikák alapját az Oslo Kézikönyv legújabb változatában található összehangolt koncepcióknak és fogalmaknak kell képezniük. A tagállamoknak ezen összehangolt koncepciókat és fogalmakat kell alkalmazniuk az összeállított statisztikára.

    Az Európai Parlamenthez és a Tanácshoz az 1608/2003/EK határozat 5. cikke alapján benyújtott jelentéseknek hivatkozniuk kell a koncepciókra és fogalmakra, illetve azok alkalmazására.

    5. cikk

    A Bizottság (Eurostat) által velük együttműködve megállapított egységes továbbítási formátum felhasználásával, a tagállamok kötelesek a mellékletben felsorolt összesített statisztikákat elküldeni a Bizottságnak (Eurostat), továbbá önkéntes alapon egyéni adatfeljegyzéseket is küldhetnek.

    6. cikk

    A tagállamok és a Bizottság (Eurostat) minőségi ellenőrzést végeznek el.

    A tagállamok – a Bizottság (Eurostat) kérésére – továbbítják a Bizottságnak az e rendelet mellékletében megállapított, az 1608/2003/EK határozat 5. cikkében megállapított jelentéstételi kötelezettségek kielégítéséhez szükséges statisztikák minőségének értékeléséhez szükséges információkat.

    7. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2004. augusztus 13-án.

    a Bizottság részéről

    Joaquín ALMUNIA

    a Bizottság tagja


    (1)  HL L 230., 2003.9.16., 1. o.

    (2)  HL L 358., 2002.12.31., 1. o.

    (3)  HL L 52., 1997.2.22., 1. o. Az 1882/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 284., 2003.10.31., 1. o.) módosított rendelet.


    MELLÉKLET

    INNOVÁCIÓS STATISZTIKA

    1. rész

    A tagállamoknak az alábbi közösségi innovációs statisztikákat kell összeállítaniuk:

    Kód

    Cím

    Megjegyzések

    1

    Innovatív vállalkozások száma

    Abszolút értékként és az összes vállalkozás %-ában

    2

    Azon innovatív vállalkozások száma, melyek olyan új termékeket vagy jelentős mértékben továbbfejlesztett termékeket vezettek be, melyek újak a piac számára

    Abszolút értékként, az összes vállalkozás %-ában, valamint az összes innovatív vállalkozás %-ában

    3

    Az innovációból származó árbevétel olyan új termékek vagy jelentős mértékben továbbfejlesztett termékek tekintetében, melyek újak a piac számára

    Abszolút értékként, a teljes árbevétel %-ában, valamint az innovatív vállalkozások teljes árbevétele %-ában

    4

    Az innovációból származó árbevétel olyan új termékek vagy jelentős mértékben továbbfejlesztett termékekkel kapcsolatban, melyek a cég számára újak, de a piac számára nem

    Abszolút értékként, a teljes árbevétel %-ában, valamint az innovatív vállalkozások teljes árbevétele %-ában

    5

    Az innovációs együttműködésben részt vevő innovatív vállalkozások száma

    Abszolút értékként és az innovatív vállalkozások %-ában

    6

    Innovációs kiadás

    Abszolút értékként, a teljes árbevétel %-ában, valamint az innovatív vállalkozások teljes árbevétele %-ában – opcionális

    7

    Azon innovatív vállalkozások száma, melyek az innováció kiemelten fontos hatásait jelezték

    Abszolút értékként és az összes innovatív vállalkozás %-ában

    8

    Azon innovatív vállalkozások száma, melyek az innováció szempontjából kiemelt fontosságú információforrásokat jeleztek

    Abszolút értékként és az összes innovatív vállalkozás %-ában – opcionális

    9

    Azon vállalkozások száma, melyek lényeges akadályozó tényezőkkel küzdenek

    Abszolút értékként, az összes vállalkozás %-ában, az összes innovatív vállalkozás %-ában, valamint a nem innovatív vállalkozások %-ában

    A fenti statisztikán túlmenően a tagállamoknak további statisztikát kell összegyűjteniük (beleértve azok lebontását) az Oslo Kézikönyvben felsorolt főbb témáknak megfelelően. E további statisztikákról szoros együttműködésben döntenek a tagállamokkal.

    2. rész

    Legalább a NACE Rev 1.1 C, D, E, I és J szakaszába, 1.1, 51. és 72. ágazatába, valamint 74.2 és 74.3 csoportjaiba tartozó vállalkozásokat tartalmazniuk kell.

    3. rész

    A kétévente jelentett 1-es, 2-es, 3-es, 4-es és 5-ös változók kivételével valamennyi változót négyévente kell jelenteni.

    4. rész

    Az első hivatkozási év, melyre a statisztikát össze kell gyűjteni, a 2004-es naptári év.

    5. rész

    (1)

    Valamennyi eredményt a gazdasági tevékenység (NACE Rev. 1.1) ágazati osztályozása alapján kell lebontani a foglalkoztatottság méretének alábbi osztályaiban: 10–49 alkalmazott, 50–249 alkalmazott, 249-nél több alkalmazott.

    (2)

    Valamennyi eredményt ágazati szintű gazdasági tevékenység (NACE Rev 1.1) alapján is le kell bontani.

    (3)

    Az 5-ös változó eredményeit az innovációs együttműködés típusai szerint kell lebontani. A 7-es változó eredményeit az innováció hatásának típusai szerint kell lebontani. A 8-as változó eredményeit az információforrás típusai szerint kell lebontani. A 9-es változó eredményeit az akadályozó tényezők típusai szerint kell lebontani. E lebontásokról szoros együttműködésben döntenek a tagállamokkal.

    6. rész

    (1)

    Valamennyi eredményt a referencia időszakként megadott naptári év végétől számított 18 hónapon belül továbbítani kell.

    (2)

    A tagállamok önkéntes alapon továbbíthatják a Bizottsághoz (Eurostat) a nemzeti innovációs felméréseken belül felmért valamennyi statisztikai egységet lefedő egyénileg rögzített adatokat.

    7. rész

    (1)

    A négyévente elvégzett és a 2004-es referenciaévtől kezdődő közösségi innovációs felmérésekhez használt kérdőív lefedi az Oslo Kézikönyvben felsorolt, a vállalatokon belüli innováció felmérésével kapcsolatos főbb témákat.

    (2)

    A tagállamokkal szoros együttműködésben a Bizottság (Eurostat) módszertani ajánlásokat állít össze a közösségi innovációs felmérésekhez, mely elősegíti a felmérési eredmények magas szintű összehangolását. Ezen ajánlások legalább az alábbiakra terjednek ki: célnépesség, felmérési módszertan (beleértve a regionális nézőpontokat), az összehangolt felmérési kérdőív, adatgyűjtés, adatfeldolgozás és továbbítás, valamint az adatminőségi követelmények.

    (3)

    A tagállamokkal szoros együttműködésben a Bizottság módszertani ajánlásokat állít össze a négyévente elvégzendő és a 2006-es referenciaévtől kezdődő egyéb közösségi innovációs felmérésekhez is.

    (4)

    A tagállamok a Bizottság (Eurostat) rendelkezésére bocsátják a nemzeti innovációs statisztikában használt nemzeti módszertannal kapcsolatos valamennyi szükséges információt.

    8. rész

    Amennyiben a nemzeti statisztikai rendszerek főbb módosításokat igényelnek, a Bizottság a 2004-es első referenciaévre összegyűjtendő statisztikát illetően eltéréseket engedélyezhet a tagállamoknak. További eltérések engedélyezhetők a NACE Rev. 1.1-nek megfelelő gazdasági tevékenységek lefedettsége és/vagy a 2006-os referenciaévre összegyűjtendő statisztikák nagyságkategóriák szerinti lebontását illetően.


    Top