DIREKTIVA KOMISIJE (EU) .../…

оd 5.3.2026.

o izmjeni Direktive 2008/63/EZ u pogledu obveze izvješćivanja

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 106. stavak 3.,

budući da:

(1)Direktivom Komisije 2008/63/EZ 1 nastoji se očuvati tržišno natjecanje na tržištima telekomunikacijske terminalne opreme te se od država članica koje su poduzećima dodijelile isključiva ili posebna prava zahtijeva da osiguraju povlačenje svih isključivih prava i posebnih prava koja: (a) ograničavaju broj poduzetnika na dva ili više, na način koji se ne temelji na objektivnim, razmjernim i nediskriminirajućim kriterijima ili (b) određuju nekoliko konkurentskih poduzetnika, na način drugačiji od kriterija iz točke (a). Člankom 3. te direktive od država članica zahtijeva se i da osiguraju da operatori imaju pravo na uvoz, stavljanje na tržište, spajanje, stavljanje u uporabu i održavanje terminalne opreme.

(2)Člankom 7. Direktive 2008/63/EZ utvrđuje se obveza izvješćivanja u skladu s kojom države članice na kraju svake godine Komisiji dostavljaju izvješće koje joj omogućuje praćenje usklađenosti s člancima 2., 3., 4. i 6. te direktive. Nacrt izvješća iz članka 7. utvrđen je u Prilogu I. Direktivi 2008/63/EZ.

(3)Zahtjevi za izvješćivanje bitni su za osiguravanje primjerenog praćenja i pravilne provedbe propisa. Međutim, potrebno ih je pojednostavniti kako bi se osiguralo da služe svrsi kojoj su namijenjeni i ograničilo administrativno opterećenje. To je u skladu s ciljem Komisije, najavljenim u Kompasu konkurentnosti 2 iz siječnja 2025. i Komunikaciji o provedbi i pojednostavnjenju 3 iz veljače 2025., da se administrativno opterećenje smanji za najmanje 25 % i najmanje 35 % za mala i srednja poduzeća („MSP-ovi”).

(4)Ciljevi Direktive 2008/63/EZ u velikoj su mjeri ostvareni jer su države članice postupno ukinule isključiva ili posebna prava za terminalnu opremu. S obzirom na to, obveza iz članka 7. te direktive da se na kraju svake godine Komisiji dostavi izvješće koje joj omogućuje praćenje usklađenosti s člancima 2., 3., 4. i 6. više nije potrebna. Stoga bi, u skladu s Komisijinim prioritetom pojednostavnjenja zahtjeva za izvješćivanje i smanjenja administrativnog opterećenja, taj zahtjev za izvješćivanje trebalo ukloniti.

(5)Prijedlog o brisanju zahtjeva za izvješćivanje ne utječe na relevantnost ciljeva politike na temelju Direktive 2008/63/EZ.

(6)Brisanjem članka 7. Direktive 2008/63/EZ i njezina Priloga I. državama članicama omogućuje se da stave izvan snage sve mjere za prenošenje koje su donijele u svojim zakonima i drugim propisima.

(7)Direktivu 2008/63/EZ trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

DONIJELA JE OVU DIREKTIVU:

Članak 1.

U Direktivi 2008/63/EZ članak 7. i Prilog I. brišu se.

Članak 2.

Ova Direktiva stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Članak 3.

Ova je Direktiva upućena državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 5.3.2026.

   Za Komisiju

   Predsjednica
   Ursula VON DER LEYEN

(1)    Direktiva Komisije 2008/63/EZ od 20. lipnja 2008. o tržišnom natjecanju na tržištima telekomunikacijske terminalne opreme (SL L 162, 21.6.2008., str. 20., ELI:  http://data.europa.eu/eli/dir/2008/63/oj ).    
(2)    Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Europskom vijeću, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija, Kompas konkurentnosti za EU, COM(2025) 30 final.
(3)    Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija „Jednostavnija i brža Europa: Komunikacija o provedbi i pojednostavnjenju”, COM(2025) 47 final.