ISSN 1977-1088

Službeni list

Europske unije

C 301A

European flag  

Hrvatsko izdanje

Informacije i objave

Godište 64.
28. srpnja 2021.


Sadržaj

Stranica

 

V.   Objave

 

ADMINISTRATIVNI POSTUPCI

 

Europska komisija

2021/C 301 A/01

Glavna uprava za susjedsku politiku i pregovore o proširenju (GU NEAR) – Objava slobodnog radnog mjesta direktora (razred AD 15) – Bruxelles (članak 29. stavak 2. Pravilnika o osoblju) – COM/2021/10405

1

2021/C 301 A/02

Glavna uprava za proračun – Objava slobodnog radnog mjesta izvanrednog savjetnika (razred AD 15) (članak 29. stavak 2. Pravilnika o osoblju) – COM/2021/10404

6

2021/C 301 A/03

Poziv na iskaz interesa radi imenovanja članova Nadzornog odbora OLAF-a

11


HR

 


V. Objave

ADMINISTRATIVNI POSTUPCI

Europska komisija

28.7.2021   

HR

Službeni list Europske unije

CA 301/1


Glavna uprava za susjedsku politiku i pregovore o proširenju (GU NEAR)

Objava slobodnog radnog mjesta direktora (razred AD 15) – Bruxelles

(članak 29. stavak 2. Pravilnika o osoblju)

COM/2021/10405

(2021/C 301 A/01)

 

O nama

Mi smo glavna uprava zadužena za unapređenje susjedske i politike proširenja EU-a (GU NEAR), kao i za koordinaciju odnosa sa zemljama EGP-a i EFTA-e u pogledu politika Komisije. GU NEAR blisko surađuje s Europskom službom za vanjsko djelovanje i resornim glavnim upravama zaduženima za tematske prioritete.

Provedbom mjera pomoći u europskom istočnom i južnom susjedstvu GU NEAR podupire reformu i demokratsku konsolidaciju te jača blagostanje, stabilnost i sigurnost Europe. GU NEAR pomaže u promicanju vrijednosti, politika i interesa EU-a u toj regiji te doprinosi razvoju posebnih odnosa EU-a sa susjednim zemljama.

U području proširenja GU NEAR pomaže zemljama koje imaju perspektivu da pristupe EU-u u ispunjavanju kriterija koje su utvrdili Ugovor o Europskoj uniji i Europsko vijeće. Pozorno pratimo napredak zemalja kandidatkinja za pristupanje EU-u i podupiremo pristupne pregovore u skladu sa zahtjevima Vijeća. Upravljamo bilateralnim odnosima Unije s državama kandidatkinjama i potencijalnim kandidatkinjama na njihovu putu prema EU-u, pojačanom provedbom reformi u području vladavine prava, gospodarskog upravljanja i reforme javne uprave. Kad je riječ o zapadnom Balkanu, GU NEAR razvija i provodi politiku stabilizacije i pridruživanja Europske unije kako ju je definiralo Europsko vijeće.

Glavna uprava za susjedsku politiku i pregovore o proširenju ima sjedište u Bruxellesu i ima oko 1 700 zaposlenika u Bruxellesu i delegacijama EU-a u partnerskim zemljama.

Opis radnog mjesta

Dužnost glavnog direktora Glavne uprave za susjedsku politiku i pregovore o proširenju, koji će, pod političkim vodstvom povjerenika Várhelyija, biti odgovoran za:

razvoj i vođenje općeg strateškog usmjeravanja Glavne uprave za susjedsku politiku i pregovore o proširenju te upravljanja njome;

učinkovito planiranje i upravljanje aktivnostima Glavne uprave – vodi, nadzire i provjerava njezin rad;

briga za usklađenost i dosljednost politike Glavne uprave u odnosu na Komisijine opće ciljeve.

Traženi profil (kriteriji za odabir)

Tražimo vrhunskog, dinamičnog stručnjaka koji ispunjava sljedeće kriterije za odabir:

(a)

Vještine upravljanja:

dokazano iskustvo visokog rukovoditelja i snažne rukovoditeljske vještine, sposobnost da vodi, nadahne i motivira glavnu upravu za vanjske odnose u kojoj rade visoko kompetentni stručnjaci;

dokazana sposobnost kreativnog i strateškog razmišljanja s ciljem kreiranja jasne vizije politike Glavne uprave koja će biti usklađena s Komisijinim općim ciljevima;

dokazano iskustvo u učinkovitom planiranju ljudskih i financijskih resursa te upravljanju njima na višoj rukovoditeljskoj razini.

(b)

Stručne vještine i iskustvo:

vrhunska sposobnost određivanja strateških prioriteta te ocjenjivanja napretka i praćenja njihove provedbe;

dobre pregovaračke vještine i dokazana sposobnost razumijevanja izazova s kojima se organizacija suočava u području susjedstva i pregovora o proširenju.

(c)

Osobne kvalitete:

vještina u postizanju dobrih međuljudskih odnosa, donošenju odluka i pregovaranju na visokoj razini (među ostalim i u sferi politike);

sposobnost učinkovite komunikacije i izgradnje odnosa povjerenja sa svim dionicima u Komisiji i izvan nje.

Uvjeti za sudjelovanje

U postupku odabira mogu sudjelovati samo kandidati koji na dan isteka roka za prijavu ispunjavaju sljedeće formalne uvjete:

državljanstvo: kandidati moraju biti državljani jedne od država članica Europske unije,

diploma visokoškolskog studija: kandidati moraju imati:

diplomom potvrđen stupanj obrazovanja koji odgovara završenom visokoškolskom studiju, ako je redovito trajanje studija najmanje četiri godine,

ili diplomom potvrđen stupanj obrazovanja koji odgovara završenom visokoškolskom studiju, uz odgovarajuće radno iskustvo od najmanje godinu dana ako je redovito trajanje studija najmanje tri godine (to jednogodišnje radno iskustvo ne ubraja se u radno iskustvo stečeno nakon završetka studija koje se traži u nastavku),

radno iskustvo: kandidati moraju imati najmanje 15 godina radnog iskustva stečenog nakon završetka studija (1) na razini za koju su osposobljeni tijekom prethodno spomenutog obrazovanja. Od navedenog radnog iskustva najmanje pet godina mora biti u području relevantnom za radno mjesto,

rukovoditeljsko iskustvo: najmanje pet godina radnog iskustva stečenog nakon završetka studija mora biti stečeno na radnome mjestu rukovoditelja visoke razine (2),

jezici: kandidati moraju imati temeljito znanje jednog službenog jezika EU-a (3) i zadovoljavajuće znanje još jednog službenog jezika EU-a. Zadovoljavajuće znanje tog drugog službenog jezika EU-a provjerit će komisije za odabir tijekom intervjua među ostalim tako što intervju (djelomično) mogu voditi na tom drugom jeziku,

dobna granica: kandidati moraju biti mlađi od dobi za redovno umirovljenje, koja za dužnosnike Europske unije nastupa zadnjeg dana u mjesecu u kojem osoba navrši 66 godina (vidjeti članak 52. točku (a) Pravilnika o osoblju (4)).

Odabir i imenovanje

Europska komisija odabrat će i imenovati glavnog direktora u skladu sa svojim postupkom odabira i zapošljavanja (vidjeti: Dokument o politici zapošljavanja viših dužnosnika (5)).

U okviru postupka odabira Europska komisija osniva komisiju za predodabir, koja pregledava sve prijave, provjerava ispunjavaju li kandidati uvjete za sudjelovanje i na temelju navedenih kriterija za odabir izdvaja kandidate najboljeg profila, od kojih neke može pozvati na intervju.

Na temelju provedenih intervjua komisija za predodabir donosi zaključke i predlaže kandidate za intervju s Komisijinim savjetodavnim odborom za imenovanja. Uzimajući u obzir zaključke komisije za predodabir, taj odbor odabire kandidate koje će pozvati na intervju.

Kandidati koje Komisijin savjetodavni odbor za imenovanja odabere za intervju pozivaju se na cjelodnevno testiranje rukovoditeljskih vještina koje u centru za procjenu provode vanjski savjetnici za zapošljavanje. Na temelju razgovora i izvješća centra za procjenu Komisijin savjetodavni odbor za imenovanja sastavlja popis kandidata koji su ušli u uži izbor za radno mjesto glavnog direktora.

Kandidate s tog popisa intervjuiraju član Komisije odgovoran za susjedsku politiku i pregovore o proširenju (6) i član Komisije odgovoran za ljudske resurse i sigurnost te predsjednik Komisije.

Nakon tih intervjua Europska komisija donosi odluku o imenovanju.

Odabrani kandidat mora imati reguliranu vojnu obvezu ako ona postoji, predočiti odgovarajuće pisane preporuke o osobinama zbog kojih je prikladan za to radno mjesto te posjedovati fizičku sposobnost za obavljanje tih poslova.

Odabrani kandidat treba imati ili moći dobiti valjano uvjerenje o sigurnosnoj provjeri koju je izdalo sigurnosno tijelo njegove matične države. Uvjerenje o sigurnosnoj provjeri administrativna je odluka koja se izdaje nakon sigurnosne provjere koju provodi nadležno nacionalno sigurnosno tijelo u skladu s primjenjivim nacionalnim sigurnosnim zakonima i propisima i koja omogućuje pristup klasificiranim podacima određene razine. (Postupak izdavanja uvjerenja o sigurnosnoj provjeri može se pokrenuti isključivo na zahtjev poslodavca, a ne kandidata).

Dok država članica ne izda uvjerenje o sigurnosnoj provjeri i dok se postupak sigurnosne provjere ne okonča izdavanjem propisane informativne obavijesti Uprave za sigurnost Europske komisije, kandidat ne može pristupiti klasificiranim podacima EU-a sa stupnjem tajnosti CONFIDENTIEL UE/EU CONFIDENTIAL ili višim niti prisustvovati sastancima na kojima se o njima raspravlja.

Iz praktičnih razloga te radi što bržeg završetka postupka u interesu kandidata i institucije postupak odabira provodi se isključivo na engleskom i/ili francuskom jeziku (7).

Jednake mogućnosti

U skladu s člankom 1.d Pravilnika o osoblju Europska komisija namjerava ostvariti strateški cilj rodne ravnopravnosti na svim razinama upravljanja do kraja tekućeg mandata. Provodi politiku jednakih mogućnosti te potiče prijave koje pridonose većoj raznolikosti, rodnoj ravnopravnosti i općoj geografskoj ravnoteži.

Uvjeti zapošljavanja

Plaća i uvjeti zapošljavanja utvrđeni su u Pravilniku o osoblju.

Uspješni kandidat bit će zaposlen kao dužnosnik u razredu AD 15. Ovisno o duljini radnog iskustva bit će svrstan u stupanj 1 ili 2 u tom razredu.

Napominjemo da u skladu s Pravilnikom o osoblju svaki novi član osoblja mora proći probni rad u trajanju od devet mjeseci.

Mjesto rada je Bruxelles, u Belgiji, u kojem je sjedište Glavne uprave za susjedsku politiku i pregovore o proširenju.

Neovisnost i izjava o mogućem sukobu interesa

Prije preuzimanja dužnosti glavni direktor dužan je potpisati izjavu kojom se obvezuje da će djelovati neovisno i u javnom interesu te prijaviti sve interese koji bi mogli dovesti u pitanje njegovu neovisnost.

Postupak prijave

Kandidati prije podnošenja prijave moraju pažljivo provjeriti ispunjavaju li sve uvjete za sudjelovanje, osobito uvjete o traženom stupnju obrazovanja, radnom iskustvu na visokoj razini i znanju jezika. Kandidati koji ne ispunjavaju neki od tih uvjeta automatski se isključuju iz postupka odabira.

Zainteresirani kandidati moraju se prijaviti putem sljedeće poveznice, a potom slijediti upute za različite faze postupka:

https://ec.europa.eu/dgs/human-resources/seniormanagementvacancies/

Kandidati moraju imati valjanu e-adresu, koja će služiti za potvrdu prijave i korespondenciju tijekom različitih faza postupka. O svakoj promjeni te adrese dužni su obavijestiti Europsku komisiju.

Kako bi dovršili postupak prijave, kandidati moraju učitati svoj životopis u PDF formatu, po mogućnosti u formatu za životopise Europass (8) i unijeti motivacijsko pismo (najviše 8 000 znakova). Životopis i motivacijsko pismo kandidati mogu sastaviti na bilo kojem službenom jeziku Europske unije.

Nakon podnošenja elektroničke prijave kandidati će primiti e-poruku s potvrdom da je njihova prijava registrirana. Ako kandidati ne prime e-poruku s potvrdom o prijavi, to znači da njihova prijava nije registrirana.

Postupak obrade prijava nije moguće pratiti putem interneta. Europska komisija izravno će obavještavati kandidate o statusu njihove prijave.

Dodatne informacije i/ili pomoć u slučaju tehničkih problema kandidati mogu zatražiti slanjem e-poruke na adresu: HR-MANAGEMENT-ONLINE@ec.europa.eu

Rok za prijavu

Rok za prijavu istječe 24. rujna 2021. u 12 sati (podne) prema briselskom vremenu, nakon čega se više neće biti moguće prijaviti.

Kandidati moraju na vrijeme ispuniti elektroničku prijavu. Kandidatima preporučujemo da prijavu ne odgađaju do zadnjih dana prije isteka roka jer zbog povećanog prometa ili mogućih problema s internetskom vezom može doći do prekida registracijskog postupka, pa će ga morati ponoviti. Nakon isteka roka za prijavu unos podataka u elektronički obrazac više nije moguć. Zakašnjele prijave ne prihvaćaju se.

Važna obavijest za kandidate

Podsjećamo da je rad odborâ za odabir tajan. Kandidati ne smiju ni izravno ni neizravno kontaktirati s članovima odborâ niti to smiju učiniti treće osobe u njihovo ime. Sve upite treba uputiti tajništvu relevantne komisije.

Zaštita osobnih podataka

Komisija jamči da se osobni podaci kandidata obrađuju na način određen Uredbom (EU) 2018/1725 Europskog parlamenta i Vijeća (9). To se osobito odnosi na povjerljivost i sigurnost takvih podataka.


(1)  Radno iskustvo uzima se u obzir samo ako je riječ o stvarnom radnom odnosu definiranom kao stvarni, istinski rad plaćenog zaposlenika (sve vrste ugovora) ili pružatelja usluge. Rad koji se obavljao u nepunom radnom vremenu uračunava se razmjerno, na temelju potvrđenog postotka odrađenog punog radnog vremena. Rodiljni/roditeljski/posvojiteljski dopust uzima se u obzir ako je pokriven ugovorom o radu. Doktorski studij ubraja se u radno iskustvo čak i ako nije bio plaćen, ali u trajanju od najviše tri godine i pod uvjetom da je uspješno završen. Svako razdoblje uzima se u obzir samo jedanput.

(2)  Za sve godine rukovoditeljskog iskustva kandidati u životopisu moraju jasno navesti sljedeće: 1. naziv radnog mjesta i rukovoditeljske dužnosti koje su obavljali 2. broj podređenih zaposlenika 3. proračunska sredstva kojima su raspolagali 4. broj nadređenih i podređenih hijerarhijskih razina te 5. broj rukovoditelja iste razine.

(3)  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:01958R0001-20130701&qid=1408533709461&from=HR

(4)  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/PDF/?uri=CELEX:01962R0031-20210101

(5)  https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/compilation-of-the-senior-official-policy-at-the-european-commission_en.pdf

(6)  Osim ako je član Komisije, u skladu s odlukama Komisije od 5. prosinca 2007. (PV(2007) 1811) i 30. rujna 2020. (PV(2020) 2351), tu zadaću prenio na nekog drugog.

(7)  Komisije za odabir pobrinut će se da izvorni govornici tih jezika nemaju neprimjerenu prednost.

(8)  Upute za izradu životopisa Europass mogu se pronaći na: https://europa.eu/europass/en/create-europass-cv

(9)  Uredba (EU) 2018/1725 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2018. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka u institucijama, tijelima, uredima i agencijama Unije i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 45/2001 i Odluke br. 1247/2002/EZ (SL L 295, 21.11.2018., str. 39.).


28.7.2021   

HR

Službeni list Europske unije

CA 301/6


Glavna uprava za proračun

Objava slobodnog radnog mjesta izvanrednog savjetnika (razred AD 15)

(članak 29. stavak 2. Pravilnika o osoblju)

COM/2021/10404

(2021/C 301 A/02)

 

O nama

Glavna uprava za proračun (Glavna uprava BUDG) zapošljava 530 osoba, a sastoji se od šest uprava: pet sa sjedištem u Bruxellesu i jedne sa sjedištem u Bruxellesu i Luxembourgu.

To je središnja služba Komisije odgovorna za izradu i izvršenje proračuna EU-a u godišnjim i višegodišnjim ciklusima u skladu s Financijskom uredbom. Glavna uprava BUDG odgovorna je i za pravni okvir koji se primjenjuje na izvršenje proračuna EU-a u institucijama, agencijama i državama članicama te ima ključnu ulogu u promicanju dobrog financijskog upravljanja i kulture uspješnosti. U tom su smislu konkretni rezultati proračuna EU-a i njegova dodana vrijednost u svim politikama EU-a zadaće Glavne uprave BUDG. U širem kontekstu, nadležnosti i politički prioriteti Glavne uprave BUDG određeni su Ugovorom i pobliže definirani političkim smjernicama koje je predsjednica Ursula von der Leyen utvrdila za Komisiju za razdoblje 2019.–2024.

U vezi s oglašenim radnim mjestom, Glavna uprava BUDG ima ključnu ulogu u financiranju proračunske potpore Unije za plan oporavka Unije od krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19 operacijama uzimanja i davanja zajmova, u prvom instrumentom Next Generation EU u okviru kojega će EU na tržištima kapitala prikupiti do 800 milijardi EUR za financiranje raznih politika EU-a u fazi obnove i oporavka. Zbog povećanja opsega, složenosti i političke važnosti aktivnosti zaduživanja Glavne uprave BUDG (financijske operacije su šire i uključuju aktivnosti upravljanja imovinom) Komisija je donijela novu, diversificiranu i objedinjenu strategiju financiranja koja će Uniji omogućiti da prikupi potrebna sredstva pravodobno i uz minimalne troškove. Zbog povećanja opsega, složenosti i političke važnosti portfelja financiranja Glavne uprave BUDG potrebno je poboljšati stratešku viziju i provedbu diversificirane strategije financiranja.

U tom kontekstu i s obzirom na sve složeniju i zahtjevniju prirodu zadaća, uključujući potrebu da se na odgovarajući način odgovori na promjene u izgledima na financijskim tržištima i izazove s kojima se susreće prilikom stvarnog izvršenja transakcija, Glavna uprava BUDG treba imenovati višeg savjetnika s velikim iskustvom u strategijama financiranja i informiranju ulagača te s temeljitim poznavanjem financijskih tržišta, posebno tijekom nestabilnijih razdoblja, koji će na najvišoj strateškoj razini pružati visokokvalitetne savjete.

Opis radnog mjesta

Izvanredni savjetnik bit će glavna osoba za pružanje strateških savjeta o provedbi i mogućem razvoju diversificirane strategije financiranja EU-a, koja se primjenjuje na financiranje rashoda u okviru instrumenta Next Generation EU. Pored toga će, na zahtjev, sudjelovati u informiranju ulagača i pripremi promotivnih prezentacija.

Izvanredni savjetnik izravno će odgovarati glavnom direktoru Glavne uprave BUDG.

Nadalje, izvanredni savjetnik predstavljat će Komisiju na razini višeg rukovodstva u relevantnim forumima.

Glavna će zadaća tog višeg rukovoditelja sa snažnim komunikacijskim i prezentacijskim vještinama biti da unutarnjim i vanjskim dionicima pruža smjernice za razvoj diversificirane strategije financiranja.

Kao član višeg rukovodstva blisko će surađivati s izvršnim rukovodstvom glavne uprave pri obavljanju sljedećih zadaća:

pružanja strateških savjeta o razvoju Komisijine diversificirane i objedinjene strategije financiranja, posebno u traženju pristupa prilagođenog razdobljima nestabilnosti tržišta,

koordinacije informiranja zajednice ulagača i savjetovanja o mjesečnom financiranju u pogledu svih ključnih pitanja,

sudjelovanja u informiranju ulagača,

predstavljanja Komisije na visokoj razini i u vanjskim forumima.

U provođenju tih zadaća izvanrednom savjetniku pomažu:

Uprava E, koja provodi tržišne operacije za EU-ov plan oporavka i druge tržišne operacije u ime proračuna Unije, što uključuje izdavanje dužničkih vrijednosnih papira i upravljanje zajmovima (za SURE, NextGenerationEU), upravljanje imovinom i upravljanje rizicima za proračunska jamstva EU-a (EFSI/InvestEU, jamstvo za vanjsko djelovanje).

Traženi profil (kriteriji za odabir)

Tražimo vrhunskog, dinamičnog stručnjaka koji ispunjava sljedeće kriterije za odabir:

(a)

savjetodavne vještine:

dokazana sposobnost rada u ulozi višeg savjetnika u vezi s operacijama financiranja obveznica državnih i nadnacionalnih tijela te agencija (SAA),

sposobnost identificiranja ključnih problema, preuzimanja inicijative i strateškog promišljanja u odnosu na nova financijska i politička kretanja, uključujući nove prioritete politike Komisije,

sposobnost izgradnje institucionalnih kapaciteta za zaštitu i širenje financijskih resursa,

dinamičan i progresivan pristup novim izazovima, motiviranost i sposobnost istodobnog rješavanja više problema,

sposobnost vođenja i motiviranja stručnih timova za postizanje vrhunskih rezultata.

(b)

stručne vještine i iskustvo:

bogato iskustvo u području javnog bankarstva, posebno financijskih tržišta, s posebnim naglaskom na međunarodnim tržištima dužničkih instrumenata, po mogućnosti u međunarodnim organizacijama,

relevantno iskustvo u razvoju strategija financiranja obveznica državnih i nadnacionalnih tijela te agencija i pripremi pristupa za snalaženje u nestabilnim tržišnim uvjetima,

bogato iskustvo i odgovornost na višoj razini za politike i operacije financiranja obveznica državnih i nadnacionalnih tijela te agencija na međunarodnoj razini, uključujući informiranje o tržištu i odnose s ulagačima,

izvrsne ekonomske i analitičke vještine,

dobro poznavanje zahtjeva kontrole u takvom okruženju.

(c)

osobne kvalitete:

izvrsne vještine umrežavanja i javnog govorenja te izgradnje dobrih međuljudskih odnosa i aktivnog slušanja,

izvrsne komunikacijske vještine i dokazana sposobnost razvijanja i održavanja izvrsnih odnosa s dionicima unutar Komisije i izvan nje te zastupanja Komisije na razini višeg rukovodstva,

izvrsne pregovaračke vještine i sposobnost donošenja odluka, rješavanja problema i izgradnje odnosa.

Uvjeti za sudjelovanje

U postupku odabira mogu sudjelovati samo kandidati koji na dan isteka roka za prijavu ispunjavaju sljedeće formalne uvjete:

državljanstvo: kandidati moraju biti državljani jedne od država članica Europske unije,

diploma visokoškolskog studija: kandidati moraju imati:

diplomom potvrđen stupanj obrazovanja koji odgovara završenom visokoškolskom studiju, ako je redovito trajanje studija najmanje četiri godine, ili

diplomom potvrđen stupanj obrazovanja koji odgovara završenom visokoškolskom studiju, uz odgovarajuće radno iskustvo od najmanje jedne godine ako je redovito trajanje studija najmanje tri godine (to jednogodišnje radno iskustvo ne ubraja se u radno iskustvo stečeno nakon završetka studija koje se traži u nastavku),

radno iskustvo: kandidati moraju imati najmanje 15 godina radnog iskustva stečenog nakon završetka studija (1) na razini za koju su osposobljeni tijekom prethodno spomenutog obrazovanja,

savjetničko iskustvo: od čega najmanje pet godina na radnome mjestu savjetnika visoke razine (2) u područjima relevantnima za radno mjesto,

jezici: kandidati moraju imati temeljito znanje jednog službenog jezika EU-a (3) i zadovoljavajuće znanje još jednog službenog jezika EU-a. Zadovoljavajuće znanje tog drugog službenog jezika EU-a provjerit će komisije za odabir tijekom intervjua među ostalim tako što intervju (djelomično) mogu voditi na tom drugom jeziku,

dobna granica: kandidati moraju biti mlađi od dobi za redovno umirovljenje, koja za privremeno osoblje Europske unije nastupa zadnjeg dana u mjesecu u kojem osoba navrši 66 godina (vidjeti članak 52. točku (a) Uvjeta zaposlenja ostalih službenika (4)).

Odabir i imenovanje

Europska komisija odabrat će i imenovati izvanrednog savjetnika u skladu sa svojim postupkom odabira i zapošljavanja (vidjeti Dokument o politici zapošljavanja viših dužnosnika (5)).

U okviru postupka odabira Europska komisija osniva komisiju za predodabir, koja pregledava sve prijave, provjerava ispunjavaju li kandidati uvjete za sudjelovanje i na temelju navedenih kriterija za odabir izdvaja kandidate najboljeg profila, od kojih neke može pozvati na intervju.

Na temelju provedenih intervjua komisija za predodabir donosi zaključke i predlaže kandidate za intervju s Komisijinim savjetodavnim odborom za imenovanja. Uzimajući u obzir zaključke komisije za predodabir, taj odbor odabire kandidate koje će pozvati na intervju.

Kandidati koje Komisijin savjetodavni odbor za imenovanja odabere za intervju pozivaju se na cjelodnevno testiranje rukovoditeljskih vještina koje u centru za procjenu provode vanjski savjetnici za zapošljavanje. Na temelju rezultata intervjua i izvješća centra za procjenu Komisijin savjetodavni odbor za imenovanja sastavlja uži popis kandidata koje smatra prikladnima za radno mjesto izvanrednog savjetnika.

Kandidate s tog popisa intervjuira član Europske komisije nadležan za Glavnu upravu BUDG (6).

Nakon tih intervjua Europska komisija donosi odluku o imenovanju.

Odabrani kandidat mora imati reguliranu vojnu obvezu ako ona postoji, predočiti odgovarajuće pisane preporuke o osobinama zbog kojih je prikladan za to radno mjesto te posjedovati fizičku sposobnost za obavljanje tih poslova.

Odabrani kandidat treba imati ili moći dobiti valjano uvjerenje o sigurnosnoj provjeri koju je izdalo sigurnosno tijelo njegove matične države. Uvjerenje o sigurnosnoj provjeri administrativna je odluka koja se izdaje nakon sigurnosne provjere koju provodi nadležno nacionalno sigurnosno tijelo u skladu s primjenjivim nacionalnim sigurnosnim zakonima i propisima i koja omogućuje pristup klasificiranim podacima određene razine. (Postupak izdavanja uvjerenja o sigurnosnoj provjeri može se pokrenuti isključivo na zahtjev poslodavca, a ne kandidata).

Dok država članica ne izda uvjerenje o sigurnosnoj provjeri i dok se postupak sigurnosne provjere ne okonča izdavanjem propisane informativne obavijesti Uprave za sigurnost Europske komisije, kandidat ne može pristupiti klasificiranim podacima EU-a sa stupnjem tajnosti CONFIDENTIEL UE/EU CONFIDENTIAL ili višim niti prisustvovati sastancima na kojima se o njima raspravlja.

Iz praktičnih razloga te radi što bržeg završetka postupka u interesu kandidata i institucije postupak odabira provodi se isključivo na engleskom i/ili francuskom jeziku (7).

Jednake mogućnosti

U skladu s člankom 1.d Pravilnika o osoblju Europska komisija namjerava ostvariti strateški cilj rodne ravnopravnosti na svim razinama upravljanja do kraja tekućeg mandata. Provodi politiku jednakih mogućnosti te potiče prijave koje pridonose većoj raznolikosti, rodnoj ravnopravnosti i općoj geografskoj ravnoteži.

Uvjeti zapošljavanja

Plaća i uvjeti zapošljavanja utvrđeni su u Pravilniku o osoblju.

Uspješni kandidat bit će zaposlen kao dužnosnik u razredu AD 15. Ovisno o duljini radnog iskustva bit će svrstan u stupanj 1 ili 2 u tom razredu.

Napominjemo da u skladu s Pravilnikom o osoblju svaki novi član osoblja mora proći probni rad u trajanju od devet mjeseci.

Mjesto rada je Bruxelles, u kojem je sjedište Glavne uprave BUDG.

Neovisnost i izjava o mogućem sukobu interesa

Prije preuzimanja dužnosti izvanredni savjetnik dužan je potpisati izjavu kojom se obvezuje da će djelovati neovisno i u javnom interesu te prijaviti sve interese koji bi mogli dovesti u pitanje njegovu neovisnost.

Postupak prijave

Kandidati prije podnošenja prijave moraju pažljivo provjeriti ispunjavaju li sve uvjete za sudjelovanje, osobito uvjete o traženom stupnju obrazovanja, radnom iskustvu na visokoj razini i znanju jezika. Kandidati koji ne ispunjavaju neki od tih uvjeta automatski se isključuju iz postupka odabira.

Zainteresirani kandidati moraju se prijaviti putem sljedeće poveznice, a potom slijediti upute za različite faze postupka:

https://ec.europa.eu/dgs/human-resources/seniormanagementvacancies/

Kandidati moraju imati valjanu e-adresu, koja će služiti za potvrdu prijave i korespondenciju tijekom različitih faza postupka. O svakoj promjeni te adrese dužni su obavijestiti Europsku komisiju.

Da bi dovršili prijavu, kandidati moraju učitati svoj životopis (po mogućnosti Europass) u PDF formatu (8). Životopis i motivacijsko pismo kandidati mogu sastaviti na bilo kojem službenom jeziku EU-a.

Nakon podnošenja elektroničke prijave kandidati će primiti e-poruku s potvrdom da je njihova prijava registrirana. Ako kandidati ne prime e-poruku s potvrdom o prijavi, to znači da njihova prijava nije registrirana.

Postupak obrade prijava nije moguće pratiti putem interneta. Europska komisija izravno će obavještavati kandidate o statusu njihove prijave.

Dodatne informacije i/ili pomoć u slučaju tehničkih problema kandidati mogu zatražiti slanjem e-poruke na adresu: HR-MANAGEMENT-ONLINE@ec.europa.eu

Rok za prijavu

Rok za prijavu istječe 24. rujna 2021. u 12 sati (podne) prema briselskom vremenu, nakon čega se više neće biti moguće prijaviti.

Kandidati moraju na vrijeme ispuniti elektroničku prijavu. Kandidatima preporučujemo da prijavu ne odgađaju do zadnjih dana prije isteka roka jer zbog povećanog prometa ili mogućih problema s internetskom vezom može doći do prekida registracijskog postupka, pa će ga morati ponoviti. Nakon isteka roka za prijavu unos podataka u elektronički obrazac više nije moguć. Zakašnjele prijave ne prihvaćaju se.

Dodatne informacije i/ili pomoć u slučaju tehničkih problema kandidati mogu zatražiti slanjem e-poruke na adresu: HR-MANAGEMENT-ONLINE@ec.europa.eu

Važna obavijest za kandidate

Podsjećamo da je rad odborâ za odabir tajan. Kandidati ne smiju ni izravno ni neizravno kontaktirati s članovima odborâ niti to smiju učiniti treće osobe u njihovo ime. Sve upite treba uputiti tajništvu relevantne komisije.

Zaštita osobnih podataka

Komisija jamči obradu osobnih podataka kandidata u skladu s Uredbom (EU) 2018/1725 Europskog parlamenta i Vijeća (9). To se osobito odnosi na povjerljivost i sigurnost takvih podataka.


(1)  Radno iskustvo uzima se u obzir samo ako je riječ o stvarnom radnom odnosu definiranom kao stvarni, istinski rad plaćenog zaposlenika (sve vrste ugovora) ili pružatelja usluge. Rad koji se obavljao u nepunom radnom vremenu uračunava se razmjerno, na temelju potvrđenog postotka odrađenog punog radnog vremena. Rodiljni/roditeljski/posvojiteljski dopust uzima se u obzir ako je pokriven ugovorom o radu. Doktorski studij ubraja se u radno iskustvo čak i ako nije bio plaćen, ali u trajanju od najviše tri godine i pod uvjetom da je uspješno završen. Svako razdoblje uzima se u obzir samo jedanput.

(2)  Za sve godine savjetničkog iskustva kandidati u životopisu moraju jasno navesti sljedeće: 1. naziv radnog mjesta i dužnosti koje su obavljali, 2. konkretno područje rada te položaj u organizaciji (broj hijerarhijskih razina iznad i ispod svoje razine), 3. linije odgovornosti za svako radno mjesto.

(3)  http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/PDF/?uri=CELEX:01958R0001-20130701

(4)  http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/PDF/?uri=CELEX:01962R0031-20210101

(5)  https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/compilation-of-the-senior-official-policy-at-the-european-commission_en.pdf

(6)  Osim ako je član Komisije, u skladu s Odlukom Komisije od 5. prosinca 2007. (PV(2007) 1811), tu zadaću prenio na drugog člana Komisije.

(7)  Komisije za odabir pobrinut će se da izvorni govornici tih jezika nemaju neprimjerenu prednost.

(8)  Upute za izradu životopisa Europass mogu se pronaći na: https://europa.eu/europass/en/create-europass-cv

(9)  Uredba (EU) 2018/1725 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2018. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka u institucijama, tijelima, uredima i agencijama Unije i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 45/2001 i Odluke br. 1247/2002/EZ (SL L 295, 21.11.2018., str. 39.).


28.7.2021   

HR

Službeni list Europske unije

CA 301/11


Poziv na iskaz interesa radi imenovanja članova Nadzornog odbora OLAF-a

(2021/C 301 A/03)

Svrha je ovog poziva na iskaz interesa omogućiti imenovanje članova Nadzornog odbora Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF).

1.   NADZORNI ODBOR EUROPSKOG UREDA ZA BORBU PROTIV PRIJEVARA (OLAF)

Nadzorni odbor Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF) tijelo je osnovano člankom 15. Uredbe (EU, Euratom) br. 883/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (1) radi redovitog praćenja provedbe istražne uloge Ureda kako bi se ojačala neovisnost Ureda u pravilnom izvršavanju nadležnosti koje su mu dodijeljene tom uredbom. Posebno prati kretanja koja se odnose na primjenu postupovnih jamstava i trajanje istraga.

Nadzorni odbor glavnom direktoru OLAF-a daje mišljenja, uključujući prema potrebi preporuke, među ostalim o resursima potrebnima za izvršavanje istražne funkcije Ureda, o istražnim prioritetima Ureda i o trajanju istraga.

Ta se mišljenja mogu dostaviti na vlastitu inicijativu, na zahtjev glavnog direktora ili na zahtjev institucije, tijela, ureda ili agencije, bez upletanja u provedbu istraga u tijeku.

Komisija Nadzornom odboru osigurava tajništvo i jamči njegovo neovisno funkcioniranje.

Nadzorni odbor sastoji se od pet neovisnih članova s iskustvom izvršavanja visoke sudske ili istražiteljske funkcije ili slične funkcije povezane s područjem aktivnosti Ureda. Članovi se imenuju uz međusobnu suglasnost Europskog parlamenta, Vijeća i Komisije.

Odluka o imenovanju članova Nadzornog odbora sadržava i rezervni popis potencijalnih članova koji mogu zamijeniti jednog ili više članova Nadzornog odbora do isteka mandata u slučaju ostavke, smrti ili trajne onesposobljenosti.

Članovi Nadzornog odbora imenuju se na mandat od pet godina, koji se ne može obnoviti. Na kraju mandata ostaju na dužnosti dok ne budu zamijenjeni. Kako bi se sačuvala stručnost Nadzornog odbora, naizmjence se zamjenjuju tri pa dva člana.

Procjenjuje se da članovi Nadzornog odbora moraju otprilike tri dana mjesečno posvetiti sastancima i pripremi. U skladu s primjenjivim pravilima Komisije članovi Nadzornog odbora primat će dnevnicu u iznosu od 1/22 osnovne plaće dužnosnika prvog stupnja razreda AD 14 (2) (3) za svaki radni dan te će im se nadoknaditi troškovi nastali tijekom obavljanja dužnosti.

2.   UVJETI ZA SUDJELOVANJE

moraju biti državljani jedne od država članica Europske unije i uživati sva građanska prava,

pri preuzimanju dužnosti ne smiju biti na političkoj funkciji na nacionalnoj ili na europskoj razini,

pri preuzimanju dužnosti ne smiju biti članovi osoblja institucije, tijela ili agencije EU-a,

pri preuzimanju dužnosti ne smiju biti članovi nacionalne koordinacijske službe za borbu protiv prijevara u smislu članka 3. stavka 4. Uredbe (EU, Euratom) br. 883/2013,

morali bi izvrsno poznavati dva službena jezika institucija Europske unije koji su potrebni za obavljanje dužnosti (kandidati bi trebali navesti i razinu znanja drugih službenih jezika).

3.   KRITERIJI ZA ODABIR

3.1.   Stručni kriteriji

Najmanje 10 godina relevantnog radnog iskustva na visokom položaju, konkretno

radno iskustvo, po mogućnosti da uključuje veliko rukovoditeljsko iskustvo, u svojstvu javnog tužitelja ili suca ili odvjetnika ili revizora ili istražitelja, specijaliziranog za prijevare, korupciju ili sukob interesa (uključujući na razini EU-a),

i/ili

praktično ili akademsko stručno znanje u području kaznenog i/ili upravnog prava, o zaštiti financijskih interesa EU-a, proračuna EU-a i upravljanja sredstvima EU-a,

i/ili

praktično ili akademsko stručno znanje u području zaštite temeljnih prava u upravnim istragama.

3.2.   Osobni kriteriji

osoba bi trebala vrlo dobro poznavati rada OLAF-a,

trebala bi imati vrlo dobro opće znanje o institucijama, politikama, pravnom okviru i metodama rada EU-a,

trebala bi biti dovoljno slobodna da može učinkovito obavljati svoje zadaće (sastancima i pripremi posvetiti otprilike 3 dana mjesečno).

4.   ISKAZIVANJE INTERESA

Zainteresirane osobe trebale bi izraziti interes putem aplikacije cvOnline (4).

Prije podnošenja prijave kandidati moraju pažljivo provjeriti ispunjavaju li sve uvjete za sudjelovanje navedene u točki 2. Kandidati koji ne ispunjavaju neki od tih uvjeta automatski se isključuju iz postupka odabira.

Kandidati moraju za prijavu imati valjanu e-adresu, koja će služiti za potvrdu prijave i korespondenciju tijekom različitih faza postupka. O svakoj promjeni te adrese dužni su obavijestiti Europsku komisiju.

Kako bi dovršili postupak prijave, kandidati moraju učitati svoj životopis u PDF formatu i unijeti motivacijsko pismo (najviše 8 000 znakova). Životopis i motivacijsko pismo kandidati mogu sastaviti na bilo kojem službenom jeziku Europske unije.

Kandidati se pozivaju da navedu sve službene jezike EU-a koje znaju te razinu tog znanja u skladu sa Zajedničkim europskim referentnim okvirom za jezike (5).

Nakon podnošenja elektroničke prijave kandidati će primiti e-poruku s potvrdom da je njihova prijava registrirana. Ako kandidati ne prime e-poruku s potvrdom o prijavi, to znači da njihova prijava nije registrirana.

Postupak obrade prijava nije moguće pratiti putem interneta. Europska komisija izravno će obavještavati kandidate o statusu njihove prijave.

Dodatne informacije i/ili pomoć u slučaju tehničkih problema kandidati mogu zatražiti slanjem e-poruke na adresu: HR-MANAGEMENT-ONLINE@ec.europa.eu.

Iz praktičnih razloga te radi što bržeg završetka postupka u interesu kandidata i institucija intervjui koje komisija za odabir bude smatrala potrebnima provest će se isključivo na engleskom jeziku (6).

Rok za prijavu

Rok za prijavu je 24. rujna 2021. Nakon 12 sati (podne) prema briselskom vremenu više se neće biti moguće prijaviti.

Kandidati moraju na vrijeme ispuniti elektroničku prijavu. Kandidatima preporučujemo da prijavu ne odgađaju do zadnjih dana prije isteka roka jer zbog povećanog prometa ili mogućih problema s internetskom vezom može doći do prekida registracijskog postupka, pa će ga morati ponoviti. Nakon isteka roka za prijavu unos podataka u elektronički obrazac više nije moguć. Zakašnjele prijave ne prihvaćaju se.

5.   POSTUPAK ODABIRA

Europska komisija obavijestit će Europski parlament i Vijeće o svim primljenim iskazima interesa.

Zajednički odbor za odabir koji se sastoji od jednakog broja članova iz svake institucije ocijenit će primljene iskaze interesa i predložiti zajednički popis od pet kandidata koje treba uz međusobnu suglasnost potvrditi kao članove i najmanje sedam kandidata za rezervni popis.

Nakon toga Europski parlament, Vijeće i Komisija uz međusobnu će suglasnost imenovati pet članova Nadzornog odbora OLAF-a, kao i rezervni popis s najmanje sedam imena.

U pravilu, uspješni kandidati imenuju se članovima Nadzornog odbora OLAF-a ili se uvrštavaju na rezervni popis. Institucije će kontaktirati s kandidatima nakon završetka postupka odabira, ali prije donošenja odluke o imenovanju, u vezi s mogućnošću njihova uvrštenja na rezervni popis.

Kako bi se provodila postupna obnova predviđena člankom 15. stavkom 3. i člankom 21. stavkom 2. Uredbe (EU, Euratom) br. 883/2013, mandat dvaju članova započet će odmah po završetku postupka. Mandat ostalih triju članova počet će u siječnju 2022.

6.   JEDNAKE MOGUĆNOSTI

Institucije i ostala tijela Europske unije primjenjuju politiku jednakih mogućnosti i prihvaćaju prijave bez obzira na spol, rasu, boju kože, etničko ili socijalno podrijetlo, genetska obilježja, jezik, religiju, političko ili bilo koje drugo mišljenje, pripadnost nacionalnoj manjini, imovinu, rođenje, invaliditet, dob ili spolnu orijentaciju.

7.   NEOVISNOST I IZJAVA O MOGUĆEM SUKOBU INTERESA

Prije preuzimanja dužnosti članovi Nadzornog odbora dužni su izjaviti da će djelovati neovisno i u javnom interesu te da nemaju interesa koji bi mogli dovesti u pitanje njihovu neovisnost.

8.   ZAŠTITA OSOBNIH PODATAKA

Komisija jamči obradu osobnih podataka kandidata u skladu s Uredbom (EU) 2018/1725 Europskog parlamenta i Vijeća (7). To se osobito odnosi na povjerljivost i sigurnost takvih podataka.


(1)  Uredba (EU, Euratom) br. 883/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. rujna 2013. o istragama koje provodi Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF) i stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 1073/1999 Europskog parlamenta i Vijeća te Uredbe Vijeća (Euratom) br. 1074/1999 (SL L 248, 18.9.2013., str. 1.), kako je zadnje izmijenjena Uredbom (EU, Euratom) 2020/2223 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. prosinca 2020. (SL L 437, 28.12.2020, str. 49.).

(2)  Mjesec u prosjeku ima 22 radna dana.

(3)  Godišnje ažuriranje za 2020. primitaka od rada i mirovina dužnosnika i ostalih službenika Europske unije dostupno je na adresi https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/HTML/?uri=CELEX:52020XC1211%2801%29&from=HR.

(4)  https://ec.europa.eu/dgs/human-resources/seniormanagementvacancies/CV_Encadext/index.cfm?fuseaction=premierAcces.

(5)  https://www.coe.int/en/web/common-european-framework-reference-languages/table-1-cefr-3.3-common-reference-levels-global-scale.

(6)  Komisija za odabir pobrinut će se da izvorni govornici ne steknu neprimjerenu prednost.

(7)  Uredba (EU) 2018/1725 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2018. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka u institucijama, tijelima, uredima i agencijama Unije i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 45/2001 i Odluke br. 1247/2002/EZ (SL L 295, 21.11.2018., str. 39.).