ISSN 1977-1088

Službeni list

Europske unije

C 9

European flag  

Hrvatsko izdanje

Informacije i objave

Godište 63.
13. siječnja 2020.


Sadržaj

Stranica

 

IV.   Obavijesti

 

OBAVIJESTI INSTITUCIJA, TIJELA, UREDA I AGENCIJA EUROPSKE UNIJE

 

Europski parlament

2020/C 9/01

Doprinos LXII. COSAC-a – Helsinki, 1.–3. prosinca 2019.

1


HR

 


IV. Obavijesti

OBAVIJESTI INSTITUCIJA, TIJELA, UREDA I AGENCIJA EUROPSKE UNIJE

Europski parlament

13.1.2020   

HR

Službeni list Europske unije

C 9/1


Doprinos LXII. COSAC-a

Helsinki, 1.–3. prosinca 2019.

(2020/C 9/01)

Imenovanje i program rada Komisije Ursule von der Leyen

(1)

COSAC čestita predsjednici Ursuli von der Leyen i članovima kolegija na imenovanju nove Europske komisije. COSAC smatra da političke smjernice predsjednice von der Leyen sadrže sveobuhvatan i uravnotežen program za budućnost. COSAC isto tako primjećuje da su mnoge od točaka dnevnog reda hitne te parlamenti članovi COSAC-a sa zadovoljstvom očekuju konstruktivnu kontrolu konkretnih prijedloga Komisije u bliskoj budućnosti.

Konferencija o budućnosti Europe

(2)

U pogledu Konferencije o budućnosti Europe COSAC primjećuje da je potrebno u potpunosti uključiti i Europski parlament i nacionalne parlamente, kao demokratske temelje Europske unije i zbog njihovih institucionalnih nadležnosti. COSAC napominje da Europski parlament i nacionalni parlamenti još moraju formulirati svoja stajališta, ali svi očekuju da će imati ulogu u utvrđivanju ciljeva, organizaciji i provedbi Konferencije o budućnosti Europe.

(3)

COSAC očekuje da Europski parlament i svi nacionalni parlamenti u EU-u imaju odgovarajući broj predstavnika s punim pravom sudjelovanja na Konferenciji o budućnosti Europe, uključujući pravo na davanje prijedloga.

Višegodišnji financijski okvir

(4)

COSAC poziva na pravovremeno i zadovoljavajuće odobrenje višegodišnjeg financijskog okvira (VFO) za razdoblje 2021. – 2027. i podsjećaju da kasno donošenje znači odgodu provedbe strateških ciljeva Europske unije. Ozbiljni izazovi za izradu politika kao što su klimatske promjene i migracije zahtijevaju zajedničko i koordinirano djelovanje jer se ni jedna država članica ne može sama suočiti s njima. COSAC naglašava potrebu da se postigne znatan napredak na sastanku Europskog vijeća u prosincu 2019.

(5)

COSAC primjećuje da sve države članice imaju interes u strateškim ciljevima Unije, a to su konkurentnost, poticanje inovacija, klimatska politika i biološka raznolikost. U konstruktivnom pristupu VFO-u zahtijeva se da su nominalni proračunski ciljevi svih država članica uravnoteženi s očekivanim koristima od uzajamno dogovorenih ulaganja u budućnosti. COSAC podsjeća da su izdaci za poljoprivredu i koheziju dio tih dogovorenih strateških ciljeva i poziva da se posveti odgovarajuća pozornost detaljnosti politika kako bi se osigurale razine rashoda kojima se štiti kohezija Unije, uključujući njezine najudaljenije regije.

(6)

COSAC primjećuje da donošenje VFO-a podrazumijeva postizanje dogovora o preispitivanju sustava vlastitih sredstava EU-a.

(7)

COSAC naglašava potrebu da se novim objektivnim mehanizmima zaštite financijski interesi Unije kada su ugroženi nepoštovanjem vladavine prava ili ako postoji sustavna prijetnja vrijednostima sadržanima u članku 2. Ugovora o Europskoj uniji. Novi mehanizmi trebali bi biti u skladu s Ugovorima, imati dodanu vrijednost i ne udvostručivati postojeće aranžmane. COSAC naglašava da je Europska unija zajednica u kojoj je dijalog s uzajamnim poštovanjem pravilo, a sankcije su samo krajnje sredstvo nakon neuspjeha u dijalogu i preventivnim mehanizmima.

Temeljna prava i vladavina prava

(8)

COSAC podsjeća da se 2019. obilježava deseta godišnjica Ugovora iz Lisabona i izravno stupanje na snagu Povelje EU-a o temeljnim pravima. Podsjećajući na to da se Unija temelji na vrijednostima poštovanja ljudskog dostojanstva, slobode, demokracije, jednakosti, vladavine prava i poštovanja ljudskih prava, uključujući prava pripadnika manjina, COSAC potvrđuje da su te vrijednosti normativne za sve politike Europske unije. COSAC smatra da je vladavina prava od temeljne važnosti za legitimnost EU-a u očima njegovih građana. COSAC pozdravlja rad Agencije Europske unije za temeljna prava i podržava snažnu ulogu Agencije u osiguravanju poštovanja temeljnih prava pri redovitom izvršavanju funkcija EU-a.

(9)

COSAC primjećuje da održavanje vrijednosti EU-a zahtijeva stalan oprez. COSAC smatra da bi sve države članice, s obzirom na to da su se u okviru Ugovora o Europskoj uniji obvezale na poštovanje vladavine prava, trebale prihvatiti transparentno i nepristrano praćenje i stručni pregled stanja vladavine prava u državama članicama. To se praćenje već primjenjuje na zemlje kandidatkinje. COSAC potvrđuje da Unija i njezine države članice imaju opravdane razloge za zabrinutost i odgovarajuće mjere tamo gdje nedostaci u vladavini prava ugrožavaju funkcioniranje jedinstvenog tržišta ili provedbu europskih politika.

Pobjednička klimatska strategija za Europu

(10)

COSAC prima na znanje zaključke međuparlamentarne konferencije o klimatskim promjenama (IPCC) održane 6. i 7. listopada 2019. u Helsinkiju u kojima se ponavlja predanost EU-a ciljevima Pariškog sporazuma i naglašava hitnost klimatskog izazova. COSAC sa zabrinutošću prima na znanje zaključke iz tematskog izvješća IPCC-a br. 15, u kojima se navodi da se globalno zatopljenje mora ograničiti na 1,5 stupnjeva kako bi se spriječila nepopravljiva šteta za okoliš. COSAC napominje da će proaktivna klimatska politika biti ključna za buduću industrijsku konkurentnost Unije i njezinu sposobnost održavanja socijalne i regionalne kohezije tijekom neizbježne prilagodbe europskih gospodarskih modela. COSAC napominje da su za provedbu takve klimatske politike potrebna znatna ulaganja u cijeloj Uniji i odgovarajuće mjere za ublažavanje mogućih problema uzrokovanih prijelazom na klimatski pametan gospodarski model.

(11)

COSAC poziva Europsku komisiju i Europsko vijeće da zadrže uspostavljenu ulogu EU-a kao predvodnika u području klimatske politike tako što će i dalje imati vodeću ulogu i povećati ambicije EU-a u globalnoj klimatskoj politici. COSAC sa zadovoljstvom primjećuje predanost Europskog vijeća klimatskoj neutralnosti, koja bi se, prema mišljenju COSAC-a, trebala ojačati preuzimanjem obveze ciljanog datuma u 2050.

(12)

COSAC predlaže da Europska komisija razmotri upotrebu mehanizma europskog semestra kao alata za poticanje učinkovite provedbe klimatskih ciljeva, kao i ciljeva održivog razvoja Programa Ujedinjenih naroda za održivi razvoj do 2030.

(13)

COSAC žali zbog odluke Sjedinjenih Država da se povuku iz Pariškog sporazuma i poziva Komisiju i Vijeće da poduzmu potrebne korake kako bi osigurali jednake uvjete tržišnog natjecanja za europska poduzeća, zadržavajući pritom ambicioznu europsku klimatsku politiku.

Budući odnos Europske unije i Ujedinjene Kraljevine

(14)

COSAC sa žaljenjem primjećuje i skori izlazak Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije i činjenicu da ne postoji sigurnost urednog Brexita prema uzajamno dogovorenim uvjetima. COSAC se nada da će Ujedinjena Kraljevina nakon izbora biti u stanju zauzeti nacionalni stav koji će dozvoliti da stvari napreduju. COSAC sa zabrinutošću primjećuje da prijelazno razdoblje nakon Brexita, koje su dogovorili Europska komisija i vlada Ujedinjene Kraljevine, ostavlja malo vremena za pregovore o budućem odnosu EU-a i Ujedinjene Kraljevine. COSAC poziva sve strane da djeluju s najvećom mogućom učinkovitošću i dobrom voljom. COSAC je i dalje predan podupiranju najbližeg mogućeg budućeg odnosa Ujedinjene Kraljevine i EU-a koji je kompatibilan i s integritetom Unije i interesima obiju strana.