European flag

Službeni list
Europske unije

HR

Serija L


2024/1974

18.7.2024

PROVEDBENA ODLUKA KOMISIJE (EU, Euratom) 2024/1974

оd 12. srpnja 2024.

o uspostavi okvira za raspodjelu troškova povezanih s operacijama uzimanja zajmova i upravljanja dugom u okviru diversificirane strategije financiranja

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice za atomsku energiju,

uzimajući u obzir Uredbu (EU, Euratom) 2018/1046 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. srpnja 2018. o financijskim pravilima koja se primjenjuju na opći proračun Unije, o izmjeni uredaba (EU) br. 1296/2013, (EU) br. 1301/2013, (EU) br. 1303/2013, (EU) br. 1304/2013, (EU) br. 1309/2013, (EU) br. 1316/2013, (EU) br. 223/2014, (EU) br. 283/2014 i Odluke br. 541/2014/EU te o stavljanju izvan snage Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 (1), a posebno njezin članak 220.a stavak 2.,

budući da:

(1)

Uredbom (EU, Euratom) 2022/2434 Europskog parlamenta i Vijeća (2) diversificirana strategija financiranja uvedena je kao jedinstvena metoda financiranja za provedbu operacija uzimanja zajmova i upravljanja dugom koje provodi Komisija u Uredbu (EU, Euratom) 2018/1046. Diversificirana strategija financiranja, osim u propisno opravdanim slučajevima, primjenjuje se na programe financijske pomoći za koje su temeljni akti stupili na snagu 9. studenog 2022. ili nakon tog datuma.

(2)

Komisija bi trebala uspostaviti potrebne mehanizme za provedbu diversificirane strategije financiranja. Za primjenu diversificirane strategije financiranja potrebno je donijeti skup pravila kako bi se utvrdila raspodjela odgovarajućih troškova u relevantne programe financijske pomoći, čime se svi troškovi Unije povezani s financijskom pomoći zaračunavaju korisniku primitaka dobivenih operacijama uzimanja zajmova.

(3)

Metodologija za raspodjelu troškova povezanih s provedbom diversificirane strategije financiranja u okviru instrumenta NextGenerationEU (NGEU) [prvi je put] utvrđena Provedbenom odlukom Komisije (EU) 2021/1095 (3). Provedbenom odlukom Komisije (EU, Euratom) 2022/2545 (4) ti su mehanizmi prošireni na sve operacije uzimanja zajmova i upravljanja dugom koje se ciljanim prilagodbama metodologije raspodjele troškova provode u okviru diversificirane strategije financiranja na temelju članka 220.a Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046.

(4)

Obvezu pokrivanja troškova financijske pomoći trebali bi dalje imati korisnici financijske pomoći, u skladu s člankom 220. stavkom 5. točkom (e) Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 i proračunskim načelima dobrog financijskog upravljanja i ravnoteže. Sve bi troškove trebali snositi korisnici na temelju jedinstvene metodologije za raspodjelu troškova kojom se osigurava transparentna i proporcionalna raspodjela troškova.

(5)

Metodologija za raspodjelu troškova trebala bi spriječiti unakrsno subvencioniranje troškova među kategorijama korisnika. Troškovi zajmova trebali bi se u potpunosti pripisati korisnicima tih zajmova, a troškovi bespovratnih sredstava, ako je primjenjivo, općem proračunu Unije, i to na temelju stvarnih troškova nastalih pri prikupljanju i isplati odgovarajućeg udjela primitaka različitim korisnicima. Metodologijom bi se trebali obuhvatiti svi troškovi Unije nastali operacijama uzimanja zajmova i upravljanja dugom, uključujući sve administrativne troškove, te bi se trebalo osigurati da se za svaku isplatu izračunaju različite kategorije troškova.

(6)

Kako bi se osiguralo pravedno i jednako postupanje prema korisnicima, trebalo bi primijeniti zajedničku i jedinstvenu metodologiju za troškove primjenjivu na sve vrste isplata, osobito one koje se vraćaju iz općeg proračuna Unije i one koje su vratili korisnici. Troškove treba pripisati korisnicima na temelju udjela primitaka.

(7)

U toj metodologiji raspodjele troškova trebalo bi razlikovati tri kategorije troškova: troškove financiranja, troškove upravljanja likvidnošću i administrativne troškove. Troškovi financiranja proizlaze iz kamata i drugih naknada koje Komisija treba platiti za različite izdane instrumente kojima se financiraju predmetne isplate. Troškovi upravljanja likvidnošću nastaju zbog izdavanja i privremenog držanja iznosa na računima likvidnosti kao pričuve za podmirivanje budućih plaćanja. Ti tekući operativni režijski troškovi važni su za diversificiranu strategiju financiranja i trebali bi se pravedno raspodijeliti među svim korisnicima. Treća kategorija troškova su administrativni troškovi održavanja tehničkih i operativnih kapaciteta za provedbu diversificirane strategije financiranja koji su izravna posljedica provedbe diversificirane strategije financiranja.

(8)

Ako programi financijske pomoći, koji se financiraju u okviru diversificirane strategije financiranja, imaju različito trajanje i strukturu od NGEU-a i zajmova na temelju Uredbe (EU) 2022/2463 Europskog parlamenta i Vijeća (5), primjereno je pružiti dodatnu fleksibilnost izmjenom metodologije raspodjele troškova. Provedbenom odlukom (EU, Euratom) 2022/2545 predviđa se preispitivanje primjerenosti troškovne metodologije NGEU-a u slučaju donošenja novih programa financijske pomoći različitog trajanja i strukture.

(9)

Kako bi se dobila željena fleksibilnost, metodologija raspodjele troškova trebala bi uključivati koncept programskih odjeljaka za organizaciju i praćenje dodjele isplata i povezanih instrumenata financiranja po programu. To bi omogućilo da se instrumenti financiranja dodijele prema financijskim obilježjima pojedinog programa i da se obvezama prilagođeno upravlja ovisno o odgovarajućem odabiru dospijeća. Uvođenjem programskog odjeljaka izbjeglo bi se unakrsno subvencioniranje troškova među programima.

(10)

To bi trebalo biti u skladu i s okvirom sustava upravljanja uspostavljenog Provedbenom odlukom Komisije (EU, Euratom) 2023/2825 (6), kojom se predviđa da se dodjela instrumenata financiranja programima određuje s obzirom na odgovarajuće ciljeve dospijeća i posebna ograničenja različitih programa.

(11)

Prosječni cilj dospijeća i okvirne iznose operacija financiranja trebalo bi utvrditi po programu u odlukama o planu financiranja donesenima na temelju članka 4. Provedbene odluke (EU, Euratom) 2023/2825. Ciljevi utvrđeni po programu, u okviru ukupnih ograničenja utvrđenih godišnjom odlukom o uzimanju zajmova, pružaju neobvezujuće smjernice u pogledu razina koje treba postići na kraju razdoblja financiranja, pod pretpostavkom da potrebe za financiranjem ostanu nepromijenjene. Tijekom razdoblja izrade programskog ili vremenskog odjeljka ponderirano prosječno dospijeće instrumenata financiranja po programu može se razlikovati od cilja postavljenog za kraj razdoblja. Komisija bi tijekom relevantnih šestomjesečnih razdoblja trebala instrumente financiranja dodijeliti različitim odjeljcima, uzimajući u obzir preostale transakcije uzimanja zajmova planirane za ostatak razdoblja financiranja. Time bi Komisija trebala što bolje osigurati pravedno postizanje tijekom cijelog razdoblja financiranja različitih prosječnih ciljeva dospijeća za svaki program financijske pomoći u okviru područja primjene članka 220.a Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 i bespovratnu potporu na temelju članka 5. stavka 1. Odluke Vijeća (EU, Euratom) 2020/2053 (7). Pri izvršavanju operacija uzimanja zajmova Komisija bi trebala prednost dati postizanju najpovoljnijih uvjeta i smatrati sekundarnim ciljem pravedno postizanje odgovarajućih ciljeva prosječnog dospijeća u svim programskim odjeljcima na razini dodjele sredstava. Komisija bi trebala redovito ažurirati i pratiti postizanje takvih ciljeva.

(12)

Programski odjeljak trebalo bi uspostaviti nakon stupanja na snagu svakog novog programa financijske pomoći koji će se financirati transakcijama provedenima u okviru diversificirane strategije financiranja. Programski odjeljci trebali bi biti namijenjeni jednom ili više korisnika, ovisno o tome je li temeljnim aktom programa dopušten samo jedan ili više korisnika financijske pomoći.

(13)

Kad je riječ o programima kojima se financijska pomoć može dodijeliti više korisnika, isplate i povezani instrumenti financiranja u okviru namjenskog programskog odjeljka trebali bi se dodatno podijeliti u vremenske odjeljke kako bi trošak financiranja naplaćen za isplatu tog korisnika bio usko povezan s prevladavajućim tržišnim stopama u trenutku isplate. Trošak financiranja stabilizira se pri zatvaranju vremenskog odjeljka.

(14)

Programski odjeljak programa financijske pomoći namijenjenog za jednog korisnika ne treba se dijeliti na vremenske odjeljke jer svi troškovi pripadaju istom korisniku.

(15)

Dodavanje programskih odjeljaka na temelju ove Odluke ne bi trebalo utjecati na postojeću raspodjelu troškova programa na koji se već primjenjuje postojeća metodologija raspodjele troškova. Za to bi isplate izvršene prije stupanja na snagu ove Odluke, u okviru NGEU-a, Uredbe (EU) 2022/2463 ili programa CAM koji je bio na snazi prije njezina stupanja na snagu te instrumente financiranja koji su već dodijeljeni postojećim vremenskim odjeljcima na temelju Provedbene odluke (EU, Euratom) 2022/2545, trebalo objediniti u namjenski programski odjeljak postojećeg programa s vremenskim odjeljcima. Takav programski odjeljak postojećeg programa trebao bi uključivati sve vremenske odjeljke koji su već uspostavljeni za financiranje tih programa, kao i sve buduće isplate i povezane instrumente financiranja povezane s tim programima. Tako novi pristup neće utjecati na raspodjelu troškova Komisije na temelju postojeće metodologije raspodjele.

(16)

Troškovi financiranja koji proizlaze iz transakcija uzimanja zajmova trebali bi se izračunati na temelju troškova koji proizlaze iz svih operacija uzimanja zajmova u programskom odjeljku i, u slučaju programa s više korisnika, u svim odgovarajućim vremenskim odjeljcima. Korisnike zajmova ili, kad je riječ o vanjskim namjenskim prihodima u skladu s člankom 3. stavkom 1. Uredbe Vijeća (EU) 2020/2094 (8), opći proračun Unije trebalo bi jednako teretiti kad se troškovi dodjeljuju korisnicima iz istog odjeljka. Tom se metodom utvrđivanja troškova tijekom trajanja programskog ili vremenskog odjeljka izbjegava proizvoljnost „u danom trenutku” koje su karakterizirale tradicionalnu uzajamnu metodu (back-to-back), u kojoj su troškovi korisnika odgovarali uvjetima postignutima na dan uzimanja zajma.

(17)

Programski odjeljak trebao bi biti aktivan tijekom cijelog razdoblja isplate namjenskog programa. U programskom odjeljku za više korisnika uvijek bi trebao biti aktivan samo jedan vremenski odjeljak. Uspostavljeni vremenski odjeljci u pravilu bi trebali trajati šest mjeseci od 1. siječnja ili 1. srpnja. Prvi vremenski odjeljak programskog odjeljka postojećeg programa trebao bi trajati od 1. lipnja do 31. prosinca 2021. u skladu s vremenskim okvirom za pokretanje operacija financiranja u okviru NGEU-a. U pravilu bi prvi odjeljak određenog programa trebalo uspostaviti u razdoblju izvršenja prve isplate. Svaki vremenski ili programski odjeljak trebao bi ostati aktivan sve dok iznos dugoročnog financiranja koji mu je dodijeljen ne odgovara iznosu isplata. Međutim, u slučaju neusklađenosti na kraju šestomjesečnog razdoblja, vremenski odjeljak trebao bi ostati aktivan sve dok iznos isplata i dugoročno financiranje ne budu usklađeni. U tom bi slučaju trebalo moći privremeno dalje dodjeljivati isplate aktivnom vremenskom odjeljku, a instrumente financiranja sljedećem vremenskom odjeljku.

(18)

Iako trošak financiranja može varirati tijekom razdoblja u kojem je programski ili, ako je primjenjivo, vremenski odjeljak aktivan zbog različitih uvjeta financiranja izvan Komisijine kontrole, Komisija bi trebala upravljati operacijama uzimanja zajmova i upravljanja dugom kako bi svaki programski i, ako je primjenjivo, vremenski odjeljak slično ostvario svoj cilj dospijeća, uvijek dajući prednost postizanju najpovoljnijih uvjeta u svim programima.

(19)

Komisijina strategija financiranja omogućuje bolje upravljanje kamatnim i drugim financijskim rizicima. Iako se očekuje da će kamatne stope koje se naplaćuju korisnicima zajmova biti stabilne, možda će ih periodično i u neznatnom obujmu trebati preračunati kad bude trebalo zamijeniti instrumente dugoročnog financiranja koji dospijevaju. Ako je to opravdano, Komisija će izgraditi svoje kapacitete za primjenu izvedenica (kao što su ugovori o razmjeni) pri upravljanju preostalim kamatnim rizikom i korisnicima ponuditi mogućnost kredita s fiksnom kamatnom stopom. Troškove tog instrumenta s fiksnom kamatnom stopom trebali bi u potpunosti i isključivo snositi korisnici koji budu koristili tu mogućnost.

(20)

Iznosi isplata u programskom ili, ako je primjenjivo, vremenskom odjeljku trebali bi biti jednaki iznosu instrumenata dugoročnog financiranja koji se pripisuju tom programskom ili vremenskom odjeljku. U većini odjeljaka programa za više korisnika isplate primitaka trebalo bi izvršiti i pripisati istom vremenskom odjeljku u kojem su izdani instrumenti dugoročnog financiranja korišteni za njihovo prikupljanje. Međutim, nepredviđena kašnjenja pri isplatama mogu dovesti do situacija u kojima su ostvareni primici od dugoročnog financiranja, ali se ne mogu isplatiti kako je prvotno planirano. Tu bi mogućnost trebalo uzeti u obzir pri dodjeli isplata različitim vremenskim odjeljcima.

(21)

U prethodnom vremenskom odjeljku trebalo bi moći pokriti potrebe za isplatama koje će nastati u ranoj fazi sljedećeg vremenskog odjeljka. Kako bi se pripremilo na takve situacije i osiguralo financiranje po povoljnim uvjetima, trebalo bi moći dodijeliti instrumente dugoročnog financiranja sljedećem vremenskom odjeljku.

(22)

Mogućnost upravljanja likvidnošću operacija financiranja pristupom kratkoročnom pozajmljivanju i držanjem gotovine u bonitetne svrhe središnja je i ključna značajka diversificirane strategije financiranja. Upravljanje likvidnošću Komisiji bi trebalo omogućiti da ispuni sve potrebe za plaćanjima i prilagodi izdavanja tržišnim uvjetima. Primjereno je utvrditi metode za izračun troškova povezanih s upravljanjem likvidnošću iz članaka 6. i 8. Provedbene odluke (EU, Euratom) 2023/2825. Trebali bi uključivati troškove izdavanja instrumenata kratkoročnog financiranja, uz privremeno držanje određenih primitaka na računu likvidnosti kako bi se zajamčila sposobnost izvršavanja svih plaćanja na zahtjev te upravljanje kamatnim i drugim financijskim rizicima. Troškovi nastali u vezi s otkupom i/ili držanjem vlastitih obveznica za potrebe upravljanja likvidnošću također bi trebalo smatrati troškovima upravljanja likvidnošću. Ovom bi se Odlukom trebala uspostaviti osnova za izračun tih troškova likvidnosti te njihovo pošteno i pravedno zaračunavanje svim relevantnim korisnicima primitaka tijekom predmetne godine.

(23)

Operacije upravljanja likvidnošću trebale bi pomoći u smanjenju troškova upravljanja likvidnošću koji mogu nastati držanjem gotovine u bonitetne svrhe. Povrat ulaganja likvidnosne imovine od osiguranih ili neosiguranih transakcija na tržištu novca trebao bi obuhvaćati dnevnu kamatu u odnosu na svaku transakciju i potencijalnu naknadu za trgovanje ili ažio/disažio. Povrat ulaganja od tih operacija trebao bi biti zbroj troškova izdavanja i držanja takve likvidnosti, a svaki povrat ulaganja takve imovine trebao bi se tromjesečno pripisivati nepodmirenim isplatama na proporcionalnoj osnovi.

(24)

Isplate veće od iznosa instrumenata dugoročnog financiranja raspodijeljene u odgovarajući programski ili, ako je primjenjivo, vremenski odjeljak ili plaćanja kamata mogu dovesti do manjka likvidnosti u tom odjeljku. Isplate manje od iznosa instrumenata dugoročnog financiranja raspodijeljene u odgovarajući programski ili, ako je primjenjivo, vremenski odjeljak ili povrat sredstava mogu dovesti do viška likvidnosti. Kompenzacija tih viškova ili manjkova likvidnosti neizbježan su zahtjev provedbe diversificirane strategije financiranja. Te troškove ne bi trebali snositi odgovarajući odjeljci, nego bi ih trebalo izdvojiti i njima upravljati kao odvojenim režijskim troškovima upravljanja likvidnošću. Ovom bi Odlukom trebalo uspostaviti mehanizam razdvajanja troškova koji proizlaze iz manjka ili viška likvidnosti kako bi se mogli apsorbirati u širem programu financiranja u obliku troškova upravljanja likvidnošću. Komisija bi trebala koristiti odjeljak za upravljanje likvidnošću kako bi sva pozitivna ili negativna gotovinska salda u programskim odjeljcima s jednim korisnikom ili vremenskim odjeljcima s više korisnika uskladila s ukupnim iznosom isplata.

(25)

Za provedbu diversificirane strategije financiranja potrebno je izgraditi nove kapacitete kako bi se stekao najpovoljniji pristup tržištima kapitala te osiguralo kontinuirano i učinkovito održavanje takve infrastrukture. To uključuje troškove za održavanje računa likvidnosti, stjecanje kapaciteta za vođenje dražbi kratkoročnih i dugoročnih obveznica EU-a te za uvođenje novih internih kapaciteta za obradu podataka. Troškove koji izravno proizlaze iz provedbe operacija uzimanja zajmova i isplate trebalo bi tretirati kao režijske troškove u kojima se razlikuju troškovi povezani s uspostavom te održavanjem infrastrukture za uzimanje zajmova i plaćanje. Ti bi troškovi trebali biti obuhvaćeni troškovima usluge za administrativne režijske troškove.

(26)

Troškovi usluge za administrativne režijske troškove obuhvaćaju sve izravne administrativne troškove nastale provedbom diversificirane strategije financiranja. Riječ je o troškovima uspostave, koji su povezani s jednokratnim troškovima izgradnje operativnih kapaciteta, ili o periodičnim troškovima koji su neizbježni troškovi, a u okviru diversificirane strategije financiranja mogu se izravno pripisati operacijama uzimanja zajmova i upravljanja dugom te nastaju tijekom vremena. Periodični troškovi su redoviti godišnji troškovi koji se zaračunavaju za isplate izvršene u određenoj godini, a troškove uspostave trebalo bi pripisati kao jednokratne troškove.

(27)

Troškovi povezani s uspostavom i izgradnjom kapaciteta tih operacija nastali su od 2021. i već su pripisani korisnicima programa financijske potpore u okviru NGEU-a putem posebnih režijskih troškova uspostave. Stoga korisnici drugih programa financijske pomoći u okviru područja primjene članka 220.a Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 ne bi trebali snositi troškove povezane s tom izgradnjom kapaciteta, nego samo buduće rashode povezane s održavanjem ili daljnjim razvojem te infrastrukture. Udio administrativnih troškova u programima financijske pomoći u okviru područja primjene članka 220.a Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046, izvan NGEU-a, trebalo bi utvrditi na temelju udjela programa u primicima ostvarenima primjenom diversificirane strategije financiranja tijekom godine u kojoj su nastali relevantni administrativni troškovi.

(28)

Administrativne troškove uključene u troškove usluge za administrativne režijske troškove trebalo bi ograničiti na zatvoreni popis prihvatljivih troškova izravno povezanih s diversificiranom strategijom financiranja. Ugovorne naknade za zapošljavanje vanjskih savjetnika na popisu su prihvatljivih administrativnih rashoda na temelju sporazuma postignutih u kontekstu godišnjeg proračuna za 2023. Prije donošenja ove Odluke nadležna tijela država članica obaviještena su o proširenju popisa prihvatljivih administrativnih rashoda. Ukupni troškovi usluge za administrativne režijske troškove čine vrlo ograničen udio ukupnih troškova operacija diversificirane strategije financiranja.

(29)

Postupak izdavanja računa ex post osmišljen je kako bi se osigurala naplata troškova u sljedećoj godini i do trenutka kad troškova nastalih operacijama uzimanja zajmova, upravljanja dugom i plaćanja u okviru diversificirane strategije financiranja više ne bude.

(30)

Unija iznimno može snositi troškove kamata i administrativne troškove povezane s uzimanjem i davanjem zajmova, kao što su zajmovi za financijsku pomoć Ukrajini odobreni na temelju Uredbe (EU) 2022/2463 i Uredbe (EU) 2024/792 Europskog parlamenta i Vijeća (9). Na temelju Uredbe (EU) 2022/2463 potrebna sredstva osiguravaju se doprinosima država članica u skladu s člankom 5. stavkom 1. te uredbe ako se ti troškovi ne pokrivaju drugim sredstvima. U tom slučaju izdavanje računa za troškove trebalo bi uskladiti s izdavanjem računa za troškove koji se odnose na isplate u obliku vanjskih namjenskih prihoda u skladu s člankom 3. stavkom 1. Uredbe (EU) 2020/2094 i grupirati ih po tromjesečjima.

(31)

Komisija bi trebala izdati potvrdu za svaku isplatu, uključujući bespovratnu potporu u smislu članka 2. stavka 2. točaka (a) i (c) Uredbe (EU) 2020/2094, povratnu potporu državama članicama u smislu članka 2. stavka 2. točke (b) Uredbe (EU) 2020/2094 i zajmove državi članici ili trećoj zemlji u skladu s programima financijske pomoći u okviru područja primjene članka 220.a Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046.

(32)

Zajmovi u okviru diversificirane strategije financiranja trebali bi se provoditi po usklađenim financijskim uvjetima (profil dospijeća i otplate) za svaku isplatu koja pripada istom programu pomoći, pod uvjetom da su usklađeni s diversificiranom strategijom financiranja. Kad je riječ o bespovratnoj potpori, potvrda bi trebala biti glavni potporni element na temelju kojeg se određuju ti financijski uvjeti za opći proračun Unije. U potvrdi se troškovi utvrđuju na temelju predmetnih financijskih uvjeta. Ti bi uvjeti trebali uključivati datum isplate, iznos financijske potpore, datum plaćanja troškova financiranja i datum dospijeća. Potvrda je ključna osnova za proračunsko planiranje, financijske postupke i obračun bespovratnih potpora EU-a.

(33)

U sporazumima o zajmu trebalo bi upućivati na ovu Odluku za metodu izračuna i naplate troškova zajmova.

(34)

Ova bi se Odluka trebala primjenjivati na sve transakcije uzimanja zajmova i isplate u okviru programa NGEU, uključujući transakcije izvršene prije njezina stupanja na snagu.

(35)

Budući da, među ostalim prioritetima politike, u srpnju 2024. postoji hitna potreba za pružanjem na najprikladniji i najpovoljniji način financijske pomoći Ukrajini u okviru Instrumenta za Ukrajinu, ova bi Odluka trebala hitno stupiti na snagu,

DONIJELA JE OVU ODLUKU:

POGLAVLJE 1.

Predmet, definicije i opća pravila

Članak 1.

Predmet, područje primjene i temeljna načela

1.   Ovom se Odlukom uspostavlja jedna i jedinstvena metodologija za raspodjelu troškova nastalih kao rezultat operacija uzimanja zajmova i upravljanja dugom koje se provode u okviru programa financijske pomoći unutar područja primjene članka 220.a Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 i u okviru bespovratne potpore na temelju članka 5. stavka 1. Odluke (EU, Euratom) 2020/2053 („programi CAM”).

2.   Provedba metodologije za raspodjelu troškova vodi se načelima poštenog i pravednog postupanja te osigurava raspodjelu troškova na temelju relativnog udjela primljene potpore.

Članak 2.

Definicije

Za potrebe ove Odluke, primjenjuju se sljedeće definicije:

(1)

„korisnik” znači država članica ili treća zemlja koja je stranka sporazuma o zajmu u okviru programa CAM ili općeg proračuna Unije za bespovratnu potporu na temelju članka 5. stavka 1. Odluke (EU, Euratom) 2020/2053;

(2)

„isplata” znači prijenos primitaka dobivenih operacijama uzimanja zajmova i upravljanja dugom radi financiranja povratne ili bespovratne potpore pružene korisniku;

(3)

„instrumenti financiranja” znači obveznice, mjenice, komercijalni zapisi, kratkoročne obveznice EU-a ili bilo koje druge odgovarajuće kratkoročne i/ili dugoročne financijske transakcije u okviru diversificirane strategije financiranja;

(4)

„kamatno razdoblje” znači razdoblje od dvanaest (12) mjeseci ili drugo razdoblje koje se može navesti u potvrdi, a započinje na datum isplate ili na datum prethodnog plaćanja kamate;

(5)

„upravljanje likvidnošću” znači upravljanje novčanim tokovima povezanima s instrumentima financiranja i isplatama;

(6)

„sporazum o zajmu” znači sporazum o potpori u obliku zajma između Europske unije koju zastupa Komisija i korisnika u okviru programa CAM;

(7)

„operacije uzimanja zajmova” znači operacije iz članka 2. točke 1. Provedbene odluke Komisije (EU, Euratom) 2023/2825;

(8)

„operacije upravljanja dugom” znači operacije iz članka 2. točke 2. Provedbene odluke (EU, Euratom) 2023/2825;

(9)

„operacije upravljanja likvidnošću” znači operacije iz članka 2. točke 3. Provedbene odluke (EU, Euratom) 2023/2825;

(10)

„kratkoročno financiranje” znači financiranje iz članka 2. točke 16. Provedbene odluke (EU, Euratom) 2023/2825;

(11)

„dugoročno financiranje” znači financiranje iz članka 2. točke 10. Provedbene odluke (EU, Euratom) 2023/2825;

(12)

„program za jednog korisnika” znači program CAM čijim se temeljnim aktom dopušta isplata zajmova ili bespovratnih sredstava jednom korisniku;

(13)

„program za više korisnika” znači program CAM čijim se temeljnim aktom dopušta isplata zajmova ili bespovratnih sredstava više korisnika;

(14)

„program NGEU” ili „NGEU” znači svaki program koji se financira na temelju članka 2. stavka 2. Uredbe (EU) 2020/2094 u onom opsegu u kojem služi provedbi mjera iz članka 1. stavka 2. te uredbe.

(15)

„zajmovi iz Mehanizma za oporavak i otpornost” znači potpora u obliku zajma na temelju članka 14. Uredbe (EU) 2021/241 Europskog parlamenta i Vijeća (10);

(16)

„Instrument za Ukrajinu” znači instrument uspostavljen Uredbom (EU) 2024/792 radi pružanja potpore Ukrajini u razdoblju od 2024. do 2027.;

(17)

„MFP+” znači instrument uspostavljen Uredbom (EU) 2022/2463 za pružanje potpore Ukrajini za 2023.

Članak 3.

Vrste troškova

Utvrđene su sljedeće kategorije troškova:

(a)

troškovi financiranja;

(b)

troškovi upravljanja likvidnošću;

(c)

troškovi usluge za administrativne režijske troškove.

POGLAVLJE 2.

Troškovi financiranja i troškovi upravljanja likvidnošću

Odjeljak 1.

Odjeljci

Članak 4.

Uspostava programskih i vremenskih odjeljaka

1.   Programski odjeljak obuhvaća jedan program CAM. Uspostavlja se nakon stupanja na snagu svakog programa CAM.

2.   Svaki programski odjeljak programa za više korisnika sastoji se i od vremenskih odjeljaka. Vremenski odjeljak pokriva šestomjesečno razdoblje koje počinje 1. siječnja ili 1. srpnja. Kad novi program CAM stupi na snagu, prvi vremenski odjeljak pripada šestomjesečnom razdoblju u kojem je izvršena prva isplata i završava 30. lipnja ili 31. prosinca. U svakom programskom odjeljku uvijek je aktivan samo jedan vremenski odjeljak, osim u slučaju odstupanja na temelju članka 5. stavka 6. ove Odluke.

3.   Svaki vremenski odjeljak aktivan je sve dok iznos isplata financijske pomoći ne dosegne iznos odgovarajućih instrumenata dugoročnog financiranja koji su mu dodijeljeni.

4.   Programski odjeljci programa za jednog korisnika ne sastoje se od vremenskih odjeljaka.

5.   Programski odjeljci aktivni su sve dok ukupni iznos isplata financijske pomoći ne dosegne ukupni iznos odgovarajućih instrumenata dugoročnog financiranja koji su mu dodijeljeni.

Članak 5.

Dodjela instrumenata financiranja i isplata programskim i vremenskim odjeljcima

1.   Isplate u okviru određenog programa CAM i povezani instrumenti financiranja koji su mu dodijeljeni pripisuju se programskom odjeljku uspostavljenom za taj program CAM. Isplate u okviru pojedinog programa za više korisnika i povezanih instrumenata financiranja pripisuju se vremenskom odjeljku koji je aktivan u trenutku isplate.

2.   Isplata ostaje pripisana istom programskom ili vremenskom odjeljku za svaki nepodmireni iznos koji još nije otplaćen.

3.   Instrumenti dugoročnog financiranja, osim onih iz stavka 7., pripisuju se programskom i, ako je primjenjivom, vremenskom odjeljku koji su aktivni u trenutku zaključivanja operacije uzimanja zajma kojom su sredstva tih instrumenata prikupljena.

4.   Međutim, instrumenti financiranja uspostavljeni radi financiranja isplate u sljedećem vremenskom odjeljku mogu se pripisati tom vremenskom odjeljku.

5.   Ako iznos isplata na kraju šestomjesečnog razdoblja vremenskog odjeljka premašuje iznos primitaka od instrumenata dugoročnog financiranja, instrumenti dugoročnog financiranja koji su financirani operacijama uzimanja zajmova nakon završetka šestomjesečnog razdoblja tog vremenskog odjeljka pripisuju se tom vremenskom odjeljku sve dok iznos instrumenata dugoročnog financiranja ne dosegne iznos isplata u tom vremenskom odjeljku.

6.   Instrumenti dugoročnog financiranja pripisuju se programskom ili vremenskom odjeljku u trenutku izvršenja transakcije te se u najvećoj mogućoj mjeri osigurava pravedno postizanje različitih prosječnih ciljeva dospijeća za svaki program CAM tijekom tekućeg razdoblja financiranja i uzimajući u obzir sljedeće čimbenike:

(a)

agregirane iznose i prosječna ciljna dospijeća planirane u okviru diversificirane strategije financiranja, kako je utvrđeno u odlukama donesenima na temelju članka 4. Provedbene odluke (EU, Euratom) 2023/2825;

(b)

sve zahtjeve koji proizlaze iz temeljnih akata, a posebno prosječne gornje granice dospijeća svakog programa CAM i najveći iznos obveza koje opći proračun Unije može u određenoj godini preuzeti u okviru tog programa CAM;

(c)

rokove dospijeća zajma utvrđene u sporazumima o zajmu sklopljenima između Unije koju zastupa Komisija i korisnika;

(d)

sva bitna ažuriranja planiranih financiranja ili isplata sadržana u odluci na temelju članka 4. Provedbene odluke (EU, Euratom) 2023/2825.

7.   Svaki instrument dugoročnog financiranja ostaje dijelom ili u cijelosti pripisan istom programskog ili vremenskom odjeljku za svaki nepodmireni iznos koji još nije otplaćen.

8.   Odstupajući od stavka 1., ako zamišljeni iznos instrumenata dugoročnog financiranja pripisan prethodnom vremenskom odjeljku istog programskog odjeljka premašuje iznos isplata pripisanih tom odjeljku u skladu s tim stavkom, isplate se nastavljaju dodjeljivati tom vremenskom odjeljku, koji stoga ostaje aktivan, sve dok iznos izvršenih isplata ne dosegne iznos instrumenata dugoročnog financiranja.

9.   Instrumenti dugoročnog financiranja koji zamjenjuju instrumente dugoročnog financiranja koji dospijevaju pripisuju se istom programskom ili vremenskom odjeljku. Članak 7. primjenjuje se u slučaju neusklađenosti između datuma dospijeća dugoročnog instrumenta koji dospijeva i datuma uzimanja zajma u okviru dugoročnog instrumenta koji ga zamjenjuje.

Članak 6.

Odjeljak za upravljanje likvidnošću

1.   Odjeljak za upravljanje likvidnošću djeluje dok operacije uzimanja zajmova odobrene u programima CAM ne budu u potpunosti otplaćene.

2.   Instrumenti kratkoročnog financiranja, operacije upravljanja likvidnošću ili operacije upravljanja dugom i troškovi koji iz njih proizlaze pripisuju se odjeljku za upravljanje likvidnošću.

Članak 7.

Uravnoteženje salda likvidnosti

1.   Razina likvidnosne imovine u programskom i vremenskom odjeljku izračunava se na dnevnoj osnovi kao razlika između priljeva i odljeva, kako je utvrđeno u koraku 3 točke 1. Priloga.

2.   Svaki pozitivni iznos iz stavka 1. („višak likvidnosti”) na dnevnoj se osnovi raspoređuje iz odgovarajućeg programskog ili vremenskog odjeljka u odjeljak za upravljanje likvidnošću, kako je utvrđeno u koraku 4 točke 1. Priloga, po troškovima financiranja relevantnog programskog ili vremenskog odjeljka tog dana.

3.   Svaki iznos koji odgovara negativnom iznosu iz stavka 1. („manjak likvidnosti”) na dnevnoj se osnovi uzima iz odjeljka za upravljanje likvidnošću i pripisuje u odgovarajući programski ili vremenski odjeljak, kako je utvrđeno u koraku 6 točke 1. Priloga, po troškovima financiranja odjeljka upravljanja likvidnošću tog dana, uključujući sve prijenose utvrđene u stavku 2.

Odjeljak 2.

Izračun troškova financiranja i troškova upravljanja likvidnošću

Članak 8.

Izračun troškova financiranja programskih i vremenskih odjeljaka

1.   Troškovi financiranja svih programskih i vremenskih odjeljaka izračunavaju se na dnevnoj osnovi.

2.   Troškovi financiranja instrumenta financiranja obuhvaćaju dnevnu kamatu za svaki instrument financiranja i potencijalni ažio/disažio na temelju ukupne cijene izdavanja.

3.   Dnevni troškovi financiranja programskog ili vremenskog odjeljka obuhvaćaju dnevne troškove financiranja instrumenata financiranja pripisane tom programskom ili vremenskom odjeljku nakon rezultata primjene članka 7. stavaka 2. i 3.

Članak 9.

Izračun troškova upravljanja likvidnošću

1.   Troškovi upravljanja likvidnošću jednaki su zbroju troškova upravljanja u odjeljku upravljanja likvidnošću, kako je utvrđeno u točki 2. Priloga.

2.   Troškovi ulaganja jednaki su razlici između kamata obračunanih u okviru relevantnih instrumenata financiranja iz odjeljka za upravljanje likvidnošću, troškova i povrata koji proizlaze iz uravnoteženja viška ili manjka likvidnosti iz članka 7. stavaka 2. i 3. te povrata ulaganja u imovinu.

3.   Povrat ulaganja likvidnosne imovine obuhvaća sve povezane troškove ulaganja.

4.   Troškovi upravljanja likvidnošću izračunavaju se na dnevnoj osnovi.

Članak 10.

Raspodjela troškova upravljanja likvidnošću

1.   Troškovi upravljanja likvidnošću izračunavaju se kao zbroj dnevnih troškova upravljanja likvidnošću tijekom tromjesečja. Ti se troškovi pripisuju svakoj isplati proporcionalno relativnom udjelu isplate u ukupnim nepodmirenim iznosima isplata na kraju tromjesečja.

Članak 11.

Pripisivanje troškova financiranja isplati

1.   Isplate iz istog programskog ili vremenskog odjeljka snose iste prosječne dnevne troškove financiranja do njihove otplate.

2.   Za svaku nepodmirenu isplatu dnevni troškovi financiranja izračunavaju se množenjem ukupnih troškova financiranja iz programskog ili vremenskog odjeljka nakon primjene članka 7. stavaka 2. i 3. s iznosom isplate podijeljenim s ukupnim nepodmirenim iznosima isplata iz programskog odjeljka kojem je isplata pripisana.

POGLAVLJE 3.

Troškovi usluge za administrativne režijske troškove

Članak 12.

Troškovi usluge za administrativne režijske troškove

Troškovi usluge za administrativne režijske troškove sastoje se od periodičnih administrativnih troškova za korisnike. Obuhvaćaju troškove uspostave povezane sa zajmovima u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost, podložno ograničenjima iz članka 14. i članka 21. stavka 5. Trošak usluge za administrativne režijske troškove izračunava se u skladu s točkom 3. Priloga.

Članak 13.

Periodični administrativni troškovi

1.   Periodični administrativni troškovi obuhvaćaju sve troškove koje je Komisija imala pri provedbi operacija uzimanja zajmova i upravljanja dugom, među ostalima: pravne troškove kao što su troškovi pravnih savjeta i mišljenja, naknade za upravljanje dugom i likvidnošću, troškove vođenja računa i upravljanja plaćanjima, troškove vanjske revizije, naknade za održavanje dražbovne platforme, naknade agencijama za kreditni rejting, naknade za uvrštenje na brzu, poreze, registracije, objavu i namiru, troškove informacijske tehnologije, troškove istraživanja tržišta, naknade za savjetovanje i druge troškove odnosa s ulagateljima i alata za upravljanje, kao i naknade za ugovorno osoblje i osposobljavanje povezane s provedbom diversificirane strategije financiranja.

2.   Ako su ti troškovi zajednički operacijama uzimanja zajmova koje se provode za druge programe financijske pomoći, troškovi koji su uključeni u izračun izračunavaju se na temelju proporcionalnog udjela koji se pripisuje operacijama uzimanja zajmova i upravljanja dugom dodijeljenima tom programu CAM u relevantnoj kalendarskoj godini.

3.   Periodični administrativni troškovi izračunavaju se na kraju kalendarske godine za svaku isplatu primljenu na temelju svakog sporazuma o zajmu proporcionalno udjelu isplate u ukupnim iznosima nepodmirenih isplata izvršenih u okviru različitih programa CAM.

Članak 14.

Troškovi uspostave povezani sa zajmovima u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost

1.   Troškovi uspostave povezani sa zajmovima u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost obuhvaćaju sve troškove Komisije u vezi s izgradnjom kapaciteta za provedbu operacija uzimanja zajmova, upravljanja dugom i upravljanja plaćanjima u okviru NGEU-a. Uključuju troškove povezane s uspostavom računâ u okviru NGEU-a, uspostavom dražbovne platforme, instrumentom za upravljanje ulagateljima, drugim troškovima informacijske tehnologije te naknadama za tržišno istraživanje i savjetovanje.

2.   Države članice koje potpišu sporazume o zajmu u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost snose 48 % ukupnih troškova uspostave.

3.   Države članice će 2021., 2022. i 2023. platiti troškove uspostave iz stavka 1. proporcionalno udjelu iznosa zajma na temelju potpisanog sporazuma o zajmu u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost u ukupnom iznosu zajmova na temelju svih potpisanih sporazuma o zajmu u okviru tog mehanizma, kako je utvrđeno u točki 3.2. podtočkama 1. i 2. Priloga.

4.   Do 30. lipnja 2024. svi troškovi uspostave koji nisu raspodijeljeni državama članicama koje su potpisale sporazume o zajmu u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost pripisuju se proporcionalno s obzirom na udio iznosa zajmova potpisanih na temelju svakog sporazuma o zajmu u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost u ukupnim iznosima zajmova na temelju svih potpisanih sporazuma o zajmu u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost do 31. prosinca 2023., kako je utvrđeno u točki 3.2. podtočki 3. Priloga.

5.   Po isteku 2023. ne naplaćuju se nikakvi dodatni troškovi uspostave za operacije uzimanja zajmova niti se pripisuju programima CAM, osim ako su obuhvaćeni područjem primjene članka 5. stavka 1. Odluke (EU, Euratom) 2020/2053.

POGLAVLJE 4.

Izdavanje računa

Članak 15.

Potvrda

1.   Za svaku isplatu sastavlja se potvrda koja sadržava uvjete na temelju kojih Komisija podnosi zahtjev za naplatu troškova.

2.   U potvrdi se utvrđuju uvjeti za plaćanje troškova financiranja i otplatu glavnice koji se otplaćuju iz općeg proračuna Unije u skladu s člankom 5. stavkom 1. prvim podstavkom Odluke (EU, Euratom) 2020/2053 za bespovratne potpore i koje otplaćuju korisnici sporazuma o zajmu.

3.   Potvrda sadržava sljedeće elemente:

(a)

iznos isplate;

(b)

dospijeće;

(c)

raspored otplate;

(d)

pripisivanje isplate vremenskom odjeljku;

(e)

kamatno razdoblje i datum plaćanja.

4.   Potvrda za zajmove sadržava i sve dodatne elemente navedene u sporazumima o zajmu.

Članak 16.

Izdavanje računa za troškove financiranja

1.   Troškovi financiranja izračunavaju se za svaku isplatu na kraju kamatnog razdoblja utvrđenog u potvrdi.

2.   Račun se izdaje na kraju kamatnog razdoblja utvrđenog u potvrdi. U pogledu isplata čiji se troškovi ili otplata glavnice pokrivaju iz općeg proračuna Unije, kao što su isplate evidentirane kao vanjski namjenski prihodi u skladu s člankom 3. stavkom 1. Uredbe (EU) 2020/2094 i instrument MFP+, ako Ukrajina zatraži subvencioniranje povezanih troškova, i u pogledu isplata zajmova u okviru Instrumenta za Ukrajinu, računi se mogu grupirati po tromjesečju ili na godišnjem računu koji obuhvaća četiri tromjesečja godine.

Članak 17.

Izdavanje računa za troškove upravljanja likvidnošću

Računi za troškove upravljanja likvidnošću izdaju se početkom svake kalendarske godine za troškove nastale tijekom prethodne kalendarske godine.

Članak 18.

Izdavanje računa za troškove usluge za administrativne režijske troškove

1.   Korisnicima zajmova račun se izdaje na početku svake kalendarske godine za troškove usluge za administrativne režijske troškove nastale tijekom prethodne kalendarske godine.

2.   Plaćanja korisnika kojima podmiruju troškove usluge čine unutarnje namjenske prihode u smislu članka 21. stavka 3. točke (a) Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046.

Članak 19.

Stavljanje izvan snage

1.   Provedbena odluka (EU, Euratom) 2022/2545 stavlja se izvan snage.

2.   Upućivanja na odluku stavljenu izvan snage smatraju se upućivanjima na ovu Odluku i čitaju se u skladu s korelacijskom tablicom iz Priloga II.

Članak 20.

Prijelazne i završne odredbe

1.   Ovom Odlukom uspostavlja se programski odjeljak postojećeg programa s vremenskim odjeljcima. Taj programski odjeljak postojećeg programa obuhvaća sve isplate pripisane vremenskim odjeljcima prije stupanja na snagu ove Odluke i povezanim instrumentima financiranja koji su im dodijeljeni u okviru NGEU-a, Uredbe (EU) 2022/2463 i svih drugih programa CAM koji su bili na snazi prije 19. srpnja 2024.

2.   Isplate u okviru NGEU-a izvršene od 19. srpnja 2024. i povezani instrumenti financiranja pripisuju se prethodnom programskom odjeljku i odgovarajućim vremenskim odjeljcima unutar njega.

3.   Prvi vremenski odjeljak programskog odjeljka postojećeg programa ostaje sedmomjesečno razdoblje uspostave, od 1. lipnja do 31. prosinca 2021. Ne dovodeći u pitanje članak 4. stavak 1., novi programski odjeljci uspostavljaju se za programe CAM čiji je temeljni akt stupio na snagu u razdoblju od 1. siječnja 2024. do 19. srpnja 2024.

4.   Ne dovodeći u pitanje stavak 1., isplate u okviru tih programa CAM izvršene od 19. srpnja 2024. i instrumenti financiranja koji su im dodijeljeni pripisuju se odgovarajućim novim programskim i, prema potrebi, vremenskim odjeljcima.

5.   Ne dovodeći u pitanje članak 14., relevantni korisnici snose troškove uspostave povezane sa zajmovima u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost.

Članak 21.

Stupanje na snagu

Ova Odluka stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Sastavljeno u Bruxellesu 12. srpnja 2024.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)   SL L 193, 30.7.2018., str. 1., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/1046/oj.

(2)  Uredba (EU, Euratom) 2022/2434 Europskog parlamenta i Vijeća od 6. prosinca 2022. o izmjeni Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 u pogledu uspostave diversificirane strategije financiranja kao opće metode uzimanja zajmova (SL L 319, 13.12.2022., str. 1., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2434/oj).

(3)  Provedbena odluka Komisije (EU) 2021/1095 оd 2. srpnja 2021. o uspostavi metodologije za raspodjelu troškova povezanih s operacijama zaduživanja i upravljanja dugom u okviru instrumenta NextGenerationEU (SL L 236, 5.7.2021., str. 75., ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2021/1095/oj).

(4)  Provedbena odluka Komisije (EU, Euratom) 2022/2545 od 19. prosinca 2022. o uspostavi okvira za raspodjelu troškova povezanih s operacijama uzimanja zajmova i upravljanja dugom u okviru diversificirane strategije financiranja (SL L 328, 22.12.2022., str. 123., ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/2545/oj).

(5)  Uredba (EU) 2022/2463 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. prosinca 2022. o uspostavi instrumenta za pružanje potpore Ukrajini za 2023. (makrofinancijska pomoć +) (SL L 322, 16.12.2022., str. 1., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2463/oj).

(6)  Provedbena odluka Komisije (EU, Euratom) 2023/2825 оd 12. prosinca 2023. o uspostavi mehanizama za upravljanje i provedbu Unijinih operacija uzimanja zajmova i upravljanja dugom u okviru diversificirane strategije financiranja te povezanih operacija davanja zajmova (SL L, 2023/2825, 18.12.2023., ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/2825/oj).

(7)  Odluka Vijeća (EU, Euratom) 2020/2053 od 14. prosinca 2020. o sustavu vlastitih sredstava Europske unije te o stavljanju izvan snage Odluke 2014/335/EU, Euratom (SL L 424, 15.12.2020., str. 1., ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2020/2053/oj).

(8)  Uredba Vijeća (EU) 2020/2094 od 14. prosinca 2020. o uspostavi Instrumenta Europske unije za oporavak radi potpore oporavku nakon krize uzrokovane bolešću COVID-19 (SL L 433 I, 22.12.2020., str. 23., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2020/2094/oj).

(9)  Uredba (EU) 2024/792 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. veljače 2024. o uspostavi Instrumenta za Ukrajinu (SL L, 2024/792, 29.2.2024., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/792/oj).

(10)  Uredba (EU) 2021/241 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. veljače 2021. o uspostavi Mehanizma za oporavak i otpornost (SL L 57, 18.2.2021., str. 17., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/241/oj).


PRILOG I.

Za potrebe formula iz ovog Priloga, „O” znači programski ili vremenski odjeljak jer se za troškove pripisane jednom od tih odjeljaka primjenjuje ista metodologija uravnoteženja.

1.   Izračun troškova financiranja

Troškovi financiranja izračunavaju se u sljedećim koracima:

 

Korak 1: Izračun ukupnih dnevnih troškova pojedinačnog instrumenta financiranja u programskom ili vremenskom odjeljku ili odjeljku za upravljanje likvidnošću.

Dnevne obračunane obveze izračunavaju se na sljedeći način:

Formula

Prijestupne godine uključuju se u izračun dnevnih obračunanih obveza za svaki pojedinačni instrument dugoročnog financiranja kako slijedi:

Formula

Formula

U zamjenjivom izdanju obveznica, tj. povećanju ranijeg izdanja, prvi kupon može se izračunati s kraćim ili duljim razdobljem isplate kupona od datuma namire do sljedećeg datuma isplate kupona. Osim ako je drukčije dogovoreno s ulagateljima, isplate kupona izračunavaju se na sljedeći način:

Prvo, izračunom obračunanih kamata koje teku od prethodnog datuma isplate kupona, za svaki pojedinačni instrument dugoročnog financiranja, te obračunane kamate izračunavaju se na sljedeći način:

Formula

Formula

Za kupone s kraćim ili duljim razdobljem isplate, isplate bi trebalo izračunavati na sljedeći način:

Formula

Formula

Formula

Obračunane kamate primljene pri izdavanju od ulagatelja privremeno povećavaju likvidnosnu imovinu dok se netiraju s prvom isplatom kupona. Obračunane kamate odražavaju se u izračunima troškova u odjeljku za likvidnost, no one nisu dio dnevnih obračunanih iznosa povezanih s instrumentima financiranja i njihovim relevantnim programskim ili vremenskim odjeljcima. Svi troškovi ili povrat od operacija uzimanja zajmova i upravljanja dugom koje snosi Komisija prenose se na korisnike na temelju te metodologije.

Zbroj dnevnih obračunanih iznosa za koje se ta metoda primjenjuje na svaki pojedinačni instrument financiranja jednak je zbroju dnevnih obračunanih iznosa tijekom cijelog razdoblja obračunana, kako slijedi:

Formula

Za svaki instrument financiranja ažio/disažio se linearno raspoređuje tijekom trajanja instrumenta:

ažio/disažiodnevni = (100 – cijena pri izdavanju):(datum dospijeća – datum izdavanja)

pri čemu je cijena izdavanja = ukupna cijena (uključujući bankovne naknade)

Za svaku transakciju upravljanja dugom i/ili likvidnošću zbroj dnevnih obračuna za koje se primjenjuje metoda na svaki pojedinačni instrument financiranja ili investicijski instrument izračunava se kako slijedi:

Formula

Za svaki instrument upravljanja dugom i likvidnošću naknade za transakciju linearno se raspoređuju tijekom trajanja instrumenta:

Naknade za transakcijudnevne = naknade: (datum dospijeća – datum izdavanja)

Za svaki instrument financiranja izračunavaju se ukupni dnevni troškovi:

TFdnevni po instrumentu = OBdnevni* + ažio/disažiodnevni

*

OBdnevni obuhvaća prijestupnu i neprijestupnu godinu obračuna, kako je opisano u koraku 1.

 

Korak 2: Izračun agregiranih ukupnih dnevnih troškova financiranja

Za svaki programski ili vremenski odjeljak ukupni dnevni troškovi po odjeljku prije uravnoteženja iz članka 7. jednaki su zbroju svih ukupnih dnevnih troškova svakog instrumenta financiranja koji se pripisuju predmetnom programskom ili vremenskom odjeljku:

TFdnevni O (x) prije uravnoteženja =∑ TFdnevni po instrumentu pripisanom O (x)-u

Trošak financiranja odjeljka za upravljanje likvidnošću (OUL) iznosi:

TFdnevni OUL prije uravnoteženja =∑ TFdnevni po instrumentu pripisanom OUL-u

 

Korak 3: Izračun salda likvidnosti u programskim ili vremenskim odjeljcima

Razina likvidnosne imovine izračunava se na dnevnoj osnovi na sljedeći način:

likvidnostO (x) = priljevi [primici od izdavanja + kamatezajmovi/besp. sredstva + otplatezajmovi/besp. sredstva] – odljevi [isplate + kuponinepodmireni dug + otplate dugova]

Negativna likvidnostO (x) označava iznos manjka u programskom ili vremenskom odjeljku (likvidnostO (manjak)), a pozitivna likvidnost označava višak likvidnosti u programskom ili vremenskom odjeljku (likvidnostO (višak)).

 

Korak 4: Izračun troškova financiranja instrumenata financiranja na koje utječe višak likvidnosti

U ovom se koraku utvrđuje dio troška financiranja programskih ili vremenskih odjeljaka s viškom likvidnosti koji se može pripisati likvidnosti koja se drži u tom odjeljku.

Troškovi financiranja povezani s instrumentima financiranja izračunavaju se na sljedeći način:

TFvišak likvidnosti O (višak) =

TFdnevni O (višak) prije uravnoteženja * likvidnostO (višak): ukupni O (višak)

TFdnevni O (višak) nakon uravnoteženja = TFdnevni O (višak) prije uravnoteženja – TFvišak likvidnosti O (višak)

 

Korak 5: Izračun troškova odjeljka za upravljanje likvidnošću ako mu se pripisuje trošak financiranja iz programskog ili vremenskog odjeljka s viškom likvidnosti

Ako odjeljak za upravljanje likvidnošću primi višak iz programskog ili vremenskog odjeljka, trošak odjeljka za upravljanje likvidnošću izračunava se na sljedeći način:

TFdnevni OUL nakon uravnoteženja = TFdnevni OUL prije uravnoteženja + ∑ TFvišak likvidnosti O (višak)

 

Korak 6: Izračun troškova financiranja programskog ili vremenskog odjeljka s manjkom likvidnosti

Svaki manjak likvidnosti u programskom ili vremenskom odjeljku uravnotežuje se s prijenosom likvidnosti iz odjeljka za upravljanje likvidnošću po njegovim dnevnim troškovima financiranja (korak 5).

Za programske ili vremenske odjeljke s pozitivnim saldom likvidnosti trošak financiranja nakon uravnoteženja već proizlazi iz koraka 4.

TFprijenos likvidnosti iz OUL-a = TFdnevni OUL nakon uravnoteženja * iznos prijenosa: ukupni OUL

TFdnevni O (manjak) nakon uravnoteženja = TFdnevni O (manjak) prije uravnoteženja + TFprijenos likvidnosti iz OUL-a

Odjeljak za upravljanje likvidnošću stoga je rezultat nepodmirenih instrumenata kratkoročnog financiranja, uz sve prijenose viška iz drugih programskih ili vremenskih odjeljaka umanjene za sve prijenose radi nadoknade manjka iz drugih programskih ili vremenskih odjeljaka. Na prijenos troškova primjenjuje se postupni pristup, pri čemu se, prvo, troškovi povezani s viškovima u drugim programskim ili vremenskim odjeljcima uračunavaju u odjeljak za upravljanje likvidnošću i, drugo, prosječni trošak nepodmirenih instrumenata kratkoročnog financiranja i viškova iz drugih programskih ili vremenskih odjeljaka zatim prenose u druge programske ili vremenske odjeljke u kojima je zabilježen manjak. Likvidnosna imovina rezultat je tog uravnoteženja, kao i svih troškova ili povrata od te imovine koji još nisu preneseni korisnicima. Likvidnosna imovina odražava i vremensko nepodudaranje između trenutka isplate i primitka kupona ili obračunanih kamata od ulagatelja i njihove naplate korisnicima.

Razina likvidnosne imovine u odjeljku za upravljanje likvidnošću izračunava se na dnevnoj osnovi na sljedeći način:

Ukupni UOL (x)= priljevi [primici od izdavanja + likvidnost O (višak)] – odljevi [likvidnostO (manjak) + otplate dugova]

Imovina UOL (x) = ukupniUOL (x) + PU likvidnosne imovinednevni + TULgodišnje isplate + priljevi likvidnosne imovinednevni - odljevi likvidnosne imovinednevni

Iako se troškovi financiranja mogu razlikovati među programskim i vremenskim odjeljcima zbog razlika u uvjetima financiranja na koje Komisija ne može utjecati, Komisija upravlja operacijama uzimanja zajmova i upravljanja dugom na način kojim se osigurava da svaki programski ili vremenski odjeljak ima profile dospijeća koji su što bliži svojim ciljnim dospijećima utvrđenima u ovoj Odluci.

 

Korak 7: Izračun dnevnih troškova financiranja isplate

Dnevni troškovi financiranja isplate jednaki su iznosu isplate pomnoženome s relativnim udjelom isplate u odnosu na programski ili vremenski odjeljak u koji je isplata raspoređena.

TF isplate u O (x) =

TFdnevni O (x) nakon uravnoteženja * nepodmireni iznos isplate : ∑ nepodmirenih isplata u O (x)

2.   Izračun troškova upravljanja likvidnošću

Troškovi upravljanja likvidnošću (TUL) po isplati izračunavaju se kao zbroj dnevnih troškova imovine iz odjeljka za upravljanje likvidnošću nakon uravnoteženja salda likvidnosti programskih ili vremenskih odjeljaka tijekom razdoblja izračuna. Povrati ili troškovi u slučaju negativnih stopa izračunavaju se na temelju likvidnosti dostupne nakon uravnoteženja, tj. uvećane viškovima likvidnosti i umanjeni manjkom likvidnosti, kako je opisano u koraku 6 točke 1. Sve plaćene ili primljene izvanredne naknade ili kazne uključuju se u izračun troškova upravljanja likvidnošću i dodaju povratu transakcije na datum plaćanja. Svi povrati odbijaju se kako slijedi:

TULtromj. = ∑ TFdnevni OUL nakon uravnoteženja tijekom tromj. – PU likvidnosne imovinetromj.

TUL se pripisuje svakoj isplati na sljedeći način:

TUL isplate =

TULtromj. *

∑ nepodmirene isplatena kraju tromj.: ∑ nepodmirenih isplatana kraju tromj.

3.   Izračun troškova usluge za administrativne režijske troškove

3.1   Izračun periodičnih administrativnih troškova

Periodični administrativni troškovi izračunavaju se na sljedeći način:

godišnji periodični administrativni troškoviukupno = ∑ stavki periodičnih administrativnih troškova u kalendarskoj godini

Periodični administrativni troškovi raspodjeljuju se na sljedeći način:

godišnji periodični administrativni troškovipo korisniku =

godišnji periodični administrativni troškoviukupni *

∑ nepodmirenih isplata u odnosu na korisnikana kraju godine: ∑ nepodmirenih isplatana kraju godine

3.2   Izračun i raspodjela troškova uspostave

Troškovi uspostave po korisniku zajmova u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost izračunavaju se u sljedeća tri koraka:

(1)

Troškovi uspostave povezani sa zajmovima u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost izračunavaju se na sljedeći način:

troškovi uspostavezajmovi RRF = 48 % * ∑ stavki troškova uspostave

(2)

Troškovi uspostave povezani sa zajmovima u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost raspodijelit će se za 2021., 2022. i 2023. svakoj državi članici koja je potpisala sporazum o zajmu u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost na sljedeći način:

troškovi uspostavepo potpisanom zajmu RRF-a = troškovi uspostavezajmovi RRF-a *

iznos potpisanog zajma po državi članicina kraju godine: ukupni najveći iznos zajmova RRF-a

(3)

Od 1. siječnja 2024. svi neraspodijeljeni troškovi uspostave izračunavaju se na sljedeći način:

neraspodijeljeni troškovi uspostave povezani sa zajmovima RRF-a = troškovi uspostavezajmovi RRF-a – ∑ stavki troškova uspostave raspodijeljenih u zajmove RRF-au 2021., 2022. i 2023.

Raspodjeljuju se kao dodatni troškovi uspostave u isplate državama članicama na temelju sporazuma o zajmu u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost na sljedeći način:

dodatni troškovi uspostavepo korisniku = neraspodijeljeni troškovi uspostave zajmova RRF-ana kraju 2023. *

∑ iznosa potpisanih zajmova po korisnikuna kraju 2023.: ukupan iznos zajmova na temelju potpisanih sporazuma o zajmu RRF-ana kraju 2023.

3.3   Izračun troškova usluge po korisniku

TUgodišnji = ∑ stavki periodičnih administrativnih troškova + ∑ stavki administrativnih troškova uspostave

4.   Popis pokrata

OB dnevni

Troškovi pripadajućih kamata raščlanjeni po danu

OBdnevni prijestupna godina

Obračunani troškovi kamata raščlanjeni po danu za prijestupnu godinu (366 dana). Neprijestupna godina za OB iznosi 365 dana.

OBkupon u zamjenjivom izdanju

Obračunane kamate izračunane za kupon s kraćim ili duljim razdobljem isplate (dani od izvornog datuma izdavanja ili datuma isplate kupona do novog datuma namire)

OBukupni

Obračunane kamate izračunane kao zbroj dnevnih obračunanih obveza instrumenta financiranja ili investicijskog instrumenta tijekom cijelog obračunskog razdoblja (od početka do dospijeća)

ADMIN troškovigodišnji

Zbroj administrativnih troškova tijekom kalendarske godine

Ažio/disažiodnevni

Ažio/disažio raščlanjen po danu

Korisnik

Država članica ili treća zemlja koja je stranka sporazuma o zajmu u okviru programa CAM ili proračuna Unije za bespovratne potpore na temelju članka 5. stavka 1. Odluke (EU, Euratom) 2020/2053

TF

Trošak financiranja

TF pojedinačnog potraživanja u O (x)

Troškovi financiranja potraživanja u programskom ili vremenskom odjeljku X

TFdnevni po instrumentu

Troškovi financiranja po danu po instrumentu financiranja

TFdnevni O (manjak) nakon uravnoteženja

Troškovi financiranja po danu nakon uravnoteženja za programske ili vremenske odjeljke s početnim manjkom likvidnosti

TFdnevni O (višak) nakon uravnoteženja

Troškovi financiranja po danu nakon uravnoteženja za programske ili vremenske odjeljke s početnim viškom likvidnosti

TFdnevni OUL nakon uravnoteženja

Troškovi financiranja po danu za OUL nakon uravnoteženja

TFdnevni OUL prije uravnoteženja

Troškovi financiranja po danu za OUL prije uravnoteženja

TFdnevni O (x) prije uravnoteženja

Troškovi financiranja po danu prije uravnoteženja programskog ili vremenskog odjeljka X

TFvišak likvidnosti O (višak)

Troškovi financiranja po danu koji se odnose na višak likvidnosti u programskom ili vremenskom odjeljku

TFprijenos likvidnosti iz OUL-a

Troškovi financiranja po danu koji se odnose na likvidnost koja se prenosi u OUL

TUgodišnji

Zbroj administrativnih troškova usluge tijekom kalendarske godine

Kupon

Kamate koje izdavatelj plaća na obveznicu

Kupon u zamjenjivom izdanju

Iznos kamata koje je izdavatelj platio na obveznicu u zamjenjivom izdanju obveznice, za kupone s kraćim ili duljim razdobljem isplate, uključujući obračunane kamate

O (x)

Zbroj svih potraživanja i likvidnosti programskog ili vremenskog odjeljka X

ImovinaOUL (x)

Dnevna gotovinska pozicija skupa sredstava nakon uravnoteženja i uzimanja u obzir udjela i kamata naplaćenih korisnicima

LikvidnostO (x)

Iznos likvidnosti u programskom ili vremenskom odjeljku X

Troškovi OUL-atromj.

Troškovi upravljanja likvidnošću tijekom tromjesečja

TULtromj.

Naknada za upravljanje likvidnošću izračunana kao zbroj dnevnih troškova (OUL) i povrata likvidnosti tijekom tromjesečja

TULgodišnje isplate

Naknada za upravljanje likvidnošću izračunana kao zbroj dnevnih troškova (OUL) i povrata likvidnosti tijekom proteklih razdoblja

Zamišljeni iznos

Nominalni iznos

PU likvidnosne imovinetromj.

Povrat ulaganja likvidnosne imovine tijekom tromjesečja

Ukupni OUL (x)

Dnevna likvidnosna pozicija odjeljka za upravljanje likvidnošću prije ulaganja u imovinu i kamate koje se naplaćuju korisnicima, uzimajući u obzir primitke od kratkoročnog financiranja, viškove i manjkove iz programskih i vremenskih odjeljaka te plaćanja otkupa duga


PRILOG II.

Korelacijska tablica

Odluka (EU) 2022/2545

Ova Odluka

Članak 1.

Članak 1.

Članak 2.

Članak 2.

Članak 3.

Članak 3.

Članak 4.

Članak 4.

Članak 4.

Članak 5.

Članak 5.

Članak 6.

Članak 6.

Članak 7.

Članak 7.

Članak 8.

Članak 8.

Članak 9.

Članak 9.

Članak 10.

Članak 10.

Članak 11.

Članak 11.

Članak 12.

Članak 12.

Članak 13.

Članak 13.

Članak 14.

Članak 14.

Članak 15.

Članak 15.

Članak 16.

Članak 16.

Članak 17.

Članak 17.

Članak 18.

Članak 18.

Članak 19.

Članak 19.

Članak 20.


ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2024/1974/oj

ISSN 1977-0847 (electronic edition)