European flag

Službeni list
Europske unije

HR

Serija L


2024/1112

22.4.2024

PREPORUKA KOMISIJE (EU) 2024/1112

оd 18. travnja 2024.

o kliničkim revizijama medicinsko radioloških praksi koje se provode u skladu s Direktivom Vijeća 2013/59/Euratom

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice za atomsku energiju, a posebno njegov članak 33. drugi stavak i članak 106.a u kojima se upućuje na članak 292. Ugovora o funkcioniranju Europske unije,

budući da:

(1)

Člankom 2. točkom (b) Ugovora o osnivanju Europske zajednice za atomsku energiju („Ugovor o Euratomu”) predviđa se uspostava jedinstvenih sigurnosnih standarda radi zaštite zdravlja radnika i stanovništva od opasnosti od ionizirajućeg zračenja.

(2)

Kako bi se postigao taj cilj, člankom 31. Ugovora o Euratomu Vijeće na prijedlog Komisije uspostavlja osnovne standarde za zaštitu zdravlja radnika i stanovništva od opasnosti od ionizirajućeg zračenja, a člankom 32. dopušta se izmjena ili dopuna tih osnovnih standarda.

(3)

Vijeće je donijelo nekoliko direktiva kojima se utvrđuju ti osnovni sigurnosni standardi. Najnovija među njima je Direktiva Vijeća 2013/59/Euratom (1).

(4)

Standardi utvrđeni Direktivom 2013/59/Euratom primjenjuju se, među ostalim, na medicinsko radiološke prakse u kojima se „medicinsko radiološki” definira kao pripadajući radiodijagnostičkim i radioterapijskim postupcima i intervencijskoj radiologiji ili drugim medicinskim uporabama ionizirajućeg zračenja za planiranje, navođenje i provjeru. Nadalje, Direktivom 2013/59/Euratom pojam „radiodijagnostički” definira se kao „koji pripada in vivo dijagnostičkoj nuklearnoj medicini, medicinskoj dijagnostičkoj radiologiji koja koristi ionizirajuće zračenje i stomatološkoj radiologiji”, a „radioterapijski” kao „koji pripada radioterapiji, uključujući i nuklearnu medicinu u terapijske svrhe”.

(5)

Prema članku 58. točki (e) Direktive 2013/59/Euratom države članica dužne su provoditi kliničke revizije u skladu s nacionalnim postupcima. „Klinička revizija” definirana je kao „sustavni pregled ili revizija medicinskih radioloških postupaka kojima se unapređuje kvaliteta i ishod bolesničke skrbi putem ustrojenog stalnog praćenja radioloških praksi, postupaka i rezultata koji se ispituju u odnosu na uspostavljene standarde za dobre medicinske radiološke postupke uz izmjenu praksi gdje je naznačeno i primjenu novih standarda, ako je potrebno”.

(6)

Medicinska upotreba ionizirajućeg zračenja važna je sastavnica moderne medicinske dijagnoze i liječenja koja, ako se provodi na odgovarajući način, znatno koristi pacijentima i društvu. Istodobno, medicinski postupci i dalje su daleko najveći umjetni izvor izloženosti ionizirajućem zračenju građana Unije, pri čemu su utvrđeni specifični sigurnosni problemi i pitanja kvalitete u dijagnostičkoj i intervencijskoj radiologiji, radioterapiji i nuklearnoj medicini.

(7)

Vrlo je važno djelotvorno zaštititi pacijente, radnike i građane od mogućih nuspojava koje potječu od medicinske, profesionalne i javne izloženosti ionizirajućem zračenju.

(8)

Klinička revizija medicinsko radioloških postupaka bitan je alat kliničkog upravljanja kojim se stalno poboljšava kvaliteta i sigurnost zdravstvenih usluga, čime se postiže bolja zdravstvena skrb za pacijente. Kvaliteta i sigurnost medicinske primjene pridonosi provedbi europskog plana za borbu protiv raka (2), čiji je cilj pružiti kvalitetniju skrb pacijentima oboljelima od raka.

(9)

Klinička revizija vrlo je bitna za osiguravanje kvalitete zdravstvene skrbi, no korištenje ionizirajućeg zračenja samo je jedna od brojnih praksi i rizika kojima je potrebno upravljati. Osim toga, klinička revizija praksi i rizika koji nisu obuhvaćeni Direktivom 2013/59/Euratom, kao što su kontrastna sredstva, magnetska rezonancija i ultrazvučno snimanje, pridonijela bi ukupnoj kvaliteti i sigurnosti medicinskog snimanja.

(10)

Valja razlikovati kliničke revizije od inspekcija koje provode nadležna tijela i regulatornih revizija koje mogu provoditi poduzeća. Naime, kliničke revizije su samo njihova dopuna.

(11)

Dugogodišnje iskustvo u cijeloj Zajednici pokazuje da se države članice znatno razlikuju u načinu provedbe kliničkih revizija i suočavaju s različitim poteškoćama pri uspostavi ili razvoju djelotvorne infrastrukture za tu svrhu.

(12)

U nedavnoj studiji Komisije (3) utvrđeno je da, unatoč određenom napretku, još uvijek postoje razlike u uvođenju i provedbi kliničkih revizija u cijeloj Zajednici. U studiji je zaključeno da je klinička revizija, kako je definirana u Direktivi 2013/59/Euratom, najdjelotvornija kad je kao glavni element postojeće infrastrukture za kliničku reviziju integrirana u opći zdravstveni sustav. Utvrđene su i zajedničke prepreke i područja na kojima treba raditi kako bi se poboljšali uvođenje i provedba kliničkih revizija u državama članicama.

(13)

Države članice, stručna tijela i međunarodne organizacije razvili su uspješne prakse, smjernice i razne resurse povezane s kliničkim revizijama, uključujući primjere, praktične smjernice i priručnike u medicinskim disciplinama radiologije, radioterapije i nuklearne medicine.

(14)

Nadalje, Vijeće je istaknulo važnost pravilno definiranih kliničkih revizija (4), a daljnje smjernice u tom području izdali su Komisija (5) i Udruženje voditelja europskih institucija nadležnih za zaštitu od zračenja (HERCA) (6).

(15)

Stoga je, kad je riječ o provedbi odredaba Direktive 2013/59/Euratom o kliničkoj reviziji medicinsko radioloških praksi, radi usklađenijeg pristupa na razini Zajednice, primjereno dati preporuke za usklađivanje odredaba koje se primjenjuju u državama članicama.

(16)

Ovom se Preporukom uzimaju u obzir stajališta o medicinskoj primjeni ionizirajućeg zračenja Upravljačke skupine za kvalitetu i sigurnost (7), čiji je cilj poduprijeti provedbu aktivnosti u državama članicama u području kvalitete i sigurnosti medicinske primjene ionizirajućeg zračenja,

DONIJELA JE OVU PREPORUKU:

Nacionalni okvir i infrastruktura za kliničke revizije

1.

Države članice trebale bi, uz sudjelovanje nadležnih tijela te dodjelu ljudskih i financijskih resursa, uspostaviti nacionalni okvir i infrastrukturu, uključujući pravne i administrativne odredbe, za djelotvornu provedbu kliničkih revizija na temelju članka 58. točke (e) Direktive 2013/59/Euratom („kliničke revizije”) svih medicinskih djelatnosti u kojima se koristi ionizirajuće zračenje, uključujući one koje se obavljaju izvan odjela za radiologiju, nuklearnu medicinu i radioterapiju bolnica ili medicinskih centara, razmjerno razini radiološkog rizika.

2.

Države članice trebale bi poticati sudjelovanje zdravstvenih tijela i tijela za zaštitu od zračenja te nacionalnih stručnih i kliničkih specijaliziranih društava u razvoju nacionalnog okvira i infrastrukture za kliničke revizije.

3.

Države članice trebale bi identificirati relevantne standarde dobre kliničke prakse za provođenje kliničkih revizija medicinsko radioloških postupaka.

4.

Države članice trebale bi nastojati integrirati kliničke revizije medicinskih postupaka koji uključuju ionizirajuće zračenje u šire sustave revizije i kvalitete zdravstvene skrbi, ako oni već postoje.

5.

Države članice trebale bi nadležnom tijelu ili tijelima na nacionalnoj razini dodijeliti sljedeće odgovornosti:

(a)

definiranje politike i odgovornosti za kliničku reviziju te utvrđivanje i dodjeljivanje dostupnih financijskih, ljudskih i tehničkih resursa;

(b)

pružanje administrativne potpore pri provedbi kliničkih revizija;

(c)

sastavljanje i dijeljenje smjernica i priručnika za reviziju te dijeljenje drugih relevantnih upućivanja i primjera dobre prakse subjektima uključenima u kliničke revizije;

(d)

pružanje djelotvornih mehanizama za prikupljanje i priopćavanje kvantitativnih i kvalitativnih podataka za kliničke revizije, ako je moguće, uz pomoć funkcionalnih IT rješenja;

(e)

uspoređivanje i ocjenjivanje kliničkih revizija prema referentnim vrijednostima rezultata na nacionalnoj razini i, u mjeri u kojoj je to moguće, na razini Zajednice, te pružanje povratnih informacija donositeljima odluka u području zaštite od zračenja i zdravstvene skrbi;

(f)

omogućivanje revizorima koji provode kliničke revizije da pristupe programima osposobljavanja i identifikacija osposobljenih revizora;

(g)

razvijanje odgovarajućih obrazovnih sadržaja u području kliničke revizije za relevantne skupine zdravstvenih djelatnika i poticanje uvođenja tih sadržaja u programe obrazovanja i osposobljavanja.

Regulatorna kontrola kliničkih revizija

6.

Države članice trebale bi uvrstiti redovitu procjenu provedbe kliničkih revizija u inspekcijske programe tijela odgovornih za zaštitu od zračenja u medicini i kvalitetu zdravstvene skrbi.

7.

Države članice trebale bi se zalagati da se pri regulatornoj kontroli provedbe kliničkih revizija uzimaju u obzir aspekti kao što su osposobljenost revizora, sastav revizorskog tima, relevantnost tema revizije, dogovoreni standardi, izvješće o kliničkoj reviziji i daljnje postupanje (uključujući, prema potrebi, prilagodbu praksi).

8.

Države članice trebale bi primijeniti stupnjevani pristup pri inspekciji provedbe kliničkih revizija prilagodbom učestalosti, vremenskog rasporeda i temeljitosti inspekcije, ovisno o radiološkom riziku dotične prakse, kako iz perspektive pojedinačnog pacijenta tako i iz perspektive šire javnosti.

9.

Države članice trebale bi redovito dostavljati informacije o rezultatima inspekcija kliničkih revizija, uključujući sve relevantne parametre i indekse, kao dio javnih izvješća o aktivnostima nadležnih tijela.

Akreditacija i certifikacija bolnica i medicinskih djelatnosti

10.

Države članice trebale bi uključiti kriterije za kliničke revizije u standarde akreditacije i certifikacije te programe za medicinske djelatnosti u kojima se koristi ionizirajuće zračenje.

11.

Države članice trebale bi uspostaviti odgovarajuće postupke za sustavnu provjeru provedbe kliničkih revizija u početnim i naknadnim akreditacijskim i certifikacijskim aktivnostima povezanima s medicinskim djelatnostima u kojima se koristi ionizirajuće zračenje.

Preduvjeti i potpora za uspješnu provedbu kliničkih revizija

12.

Države članice trebale bi se zalagati za uvođenje nastavnih sadržaja iz područja kliničkih revizija u kurikulume redovnog i trajnog obrazovanja i osposobljavanja zdravstvenih djelatnika, među ostalim administrativnog osoblja i rukovoditelja.

13.

Države članice trebale bi poticati kulturu kliničkih revizija bez okrivljavanja s holističkim i pozitivnim stavom radi djelotvorne provedbe kliničkih revizija u svim medicinskim djelatnostima u kojima se primjenjuje ionizirajuće zračenje.

14.

Države članice trebale bi uključiti kliničke revizije u organizaciju relevantnih odjela i poduzeti mjere kako bi bolnička uprava sudjelovala u kliničkim revizijama te pružila potporu i resurse za njihovu provedbu.

15.

Države članice trebale bi razmjenjivati informacije o kliničkim revizijama, primjerice smjernice za kliničku reviziju, standarde za dobre medicinsko radiološke postupke, rezultate revizija i druge referentne dokumente, koristeći se pritom u potpunosti digitalnom tehnologijom, a to, prema potrebi, obuhvaća i razvoj zajedničke digitalne platforme.

Uključenost pacijenata i pristup podacima o pacijentima

16.

Države članice trebale bi podupirati uključivanje predstavnika pacijenata u projekte kliničke revizije te u razvoj nacionalnih i lokalnih politika i smjernica za kliničku reviziju. Prema potrebi, u kliničkim revizijama trebalo bi uzeti u obzir povratne informacije i očekivanja pacijenata.

17.

Države članice trebale bi podupirati pristup podacima o pacijentima u mjeri u kojoj je to potrebno za kliničke revizije upotrebom anonimiziranih podataka, prema potrebi, potpuno u skladu sa zahtjevima Uredbe (EU) 2016/679 Europskog parlamenta i Vijeća (8).

Sastavljeno u Bruxellesu 18. travnja 2024.

Za Komisiju

Kadri SIMSON

Članica Komisije


(1)  Direktiva Vijeća 2013/59/Euratom od 5. prosinca 2013. o osnovnim sigurnosnim standardima za zaštitu od opasnosti koje potječu od izloženosti ionizirajućem zračenju, i o stavljanju izvan snage direktiva 89/618/Euratom, 90/641/Euratom, 96/29/Euratom, 97/43/Euratom i 2003/122/Euratom (SL L 13, 17.1.2014., str. 1., ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2013/59/oj).

(2)   https://health.ec.europa.eu/non-communicable-diseases/cancer_hr#policy-framework

(3)   Radiation Protection 198 (RP198): Current Status and Recommendations for Improving Uptake and Implementation of Clinical Audit of Medical Radiological Procedures (Zaštita od zračenja 198 (RP198): Trenutačni status i preporuke za poboljšanje uvođenja i provedbe kliničke revizije medicinsko radioloških postupaka), Europska komisija, 2022.

(4)  Zaključci Vijeća od 3. prosinca 2015. o opravdanosti medicinskog snimanja koje uključuje izloženost ionizirajućem zračenju (dokument 14617/15).

(5)   European Commission Guidelines on clinical audit for medical radiological practices (diagnostic radiology, nuclear medicine and radiotherapy), Radiation Protection publication No 159 (2009) (Smjernice Europske komisije o kliničkoj reviziji medicinsko radioloških praksi (dijagnostička radiologija, nuklearna medicina i radioterapija), publikacija o zaštiti od zračenja br. 159 iz 2009.).

(6)   HERCA Position Paper Clinical Audit in medical Radiological practices (October 2019) (Dokument o stajalištu HERCA-e o kliničkim revizijama medicinsko radioloških praksi iz listopada 2019., dopuna dokumentu o stajalištu HERCA-e o kliničkim revizijama iz lipnja 2021.).

(7)  Registar stručnih skupina Komisije i drugih sličnih subjekata, referentna oznaka E03845.

(8)  Uredba (EU) 2016/679 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. travnja 2016. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Direktive 95/46/EZ (Opća uredba o zaštiti podataka) (SL L 119, 4.5.2016., str. 1., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/679/oj).


ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2024/1112/oj

ISSN 1977-0847 (electronic edition)