ISSN 1977-0847

Službeni list

Europske unije

L 326

European flag  

Hrvatsko izdanje

Zakonodavstvo

Godište 65.
21. prosinca 2022.


Sadržaj

 

I.   Zakonodavni akti

Stranica

 

 

ODLUKE

 

*

Odluka (EU) 2022/2512 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. prosinca 2022. o neprihvaćanju putnih isprava Ruske Federacije izdanih u Ukrajini i Gruziji

1

 

 

II.   Nezakonodavni akti

 

 

UREDBE

 

*

Delegirana uredba Komisije (EU) 2022/2513 оd 26. rujna 2022. o izmjeni Delegirane uredbe (EU) 2017/891 u pogledu maksimalnog iznosa potpore za povlačenja s tržišta za besplatnu distribuciju voća i povrća

6

 

*

Uredba Komisije (EU) 2022/2514 оd 14. prosinca 2022. o izmjeni Uredbe (EU) br. 717/2014 u pogledu njezina razdoblja primjene

8

 

*

Provedbena uredba Komisije (EU) 2022/2515 оd 15. prosinca 2022. o dodjeljivanju neograničenog bescarinskog pristupa Uniji za 2023. za određenu robu podrijetlom iz Norveške dobivenu preradom poljoprivrednih proizvoda obuhvaćenih Uredbom (EU) br. 510/2014 Europskog parlamenta i Vijeća

10

 

 

ODLUKE

 

*

Odluka Vijeća (EU) 2022/2516 od 14. studenoga 2022. o imenovanju dvaju zamjenika članova Odbora regija, koje je predložila Kraljevina Španjolska

13

 

*

Odluka Vijeća (EU) 2022/2517 od 12. prosinca 2022. o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u okviru Zajedničkog odbora osnovanog Sporazumom između Europske unije i Republike Moldove o cestovnom prijevozu tereta u pogledu donošenja poslovnika Zajedničkog odbora i produljenja Sporazuma

15

 

*

Odluka Vijeća (EU, Euratom) 2022/2518 od 13. prosinca 2022. o izmjeni Poslovnika Vijeća

23

 

*

Provedbena odluka Komisije (EU) 2022/2519 оd 20. prosinca 2022. o tehničkim specifikacijama i standardima za sustav e-CODEX, među ostalim za sigurnost i metode za provjeru cjelovitosti i autentičnosti ( 1 )

25

 

*

Provedbena odluka Komisije (EU) 2022/2520 оd 20. prosinca 2022. o posebnim dogovorima u vezi s procesom predaje i preuzimanja sustava e-CODEX ( 1 )

34

 

*

Provedbena odluka Komisije (EU) 2022/2521 оd 20. prosinca 2022. o ispravku rumunjske jezične verzije Direktive Vijeća 2003/96/EZ o restrukturiranju sustava Zajednice za oporezivanje energenata i električne energije ( 1 )

57

 

*

Odluka (EU) 2022/2522 Europske središnje banke od 13. prosinca 2022. o izmjeni Odluke (EU) 2021/2255 o odobrenju količine izdavanja kovanica u 2022. (ECB/2021/54) (ESB/2022/45)

59

 


 

(1)   Tekst značajan za EGP.

HR

Akti čiji su naslovi tiskani običnim slovima su oni koji se odnose na svakodnevno upravljanje poljoprivrednim pitanjima, a općenito vrijede ograničeno razdoblje.

Naslovi svih drugih akata tiskani su masnim slovima, a prethodi im zvjezdica.


I. Zakonodavni akti

ODLUKE

21.12.2022   

HR

Službeni list Europske unije

L 326/1


ODLUKA (EU) 2022/2512 EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

od 14. prosinca 2022.

o neprihvaćanju putnih isprava Ruske Federacije izdanih u Ukrajini i Gruziji

EUROPSKI PARLAMENT I VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 77. stavak 2. točke (a) i (b),

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,

u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom (1),

budući da:

(1)

Kao odgovor na nezakonito pripojenje Autonomne Republike Krima i grada Sevastopolja koje je Ruska Federacija („Rusija”) provela 2014. i njezino daljnje destabilizirajuće djelovanje u istočnoj Ukrajini, Unija je već uvela gospodarske sankcije u vezi s nepotpunom provedbom sporazumâ potpisanih u Minsku pod pokroviteljstvom trilateralne kontaktne skupine OESS-a kao odgovor na krizu u Ukrajini i njezinu okruženju („sporazumi iz Minska”), sankcije u pogledu djelovanja kojima se podrivaju ili ugrožavaju teritorijalna cjelovitost, suverenitet i neovisnost Ukrajine te sankcije zbog nezakonitog ruskog pripojenja Autonomne Republike Krima i grada Sevastopolja.

(2)

Kao potpisnica sporazumâ iz Minska Rusija ima jasnu i izravnu odgovornost da pokuša pronaći mirno rješenje sukoba u skladu s načelima utvrđenima u sporazumima iz Minska. Odlukom da regije istočne Ukrajine koje nisu pod kontrolom vlade prizna kao neovisne entitete Rusija je očito prekršila sporazume iz Minska, kojima je propisano potpuno vraćanje tih regija pod kontrolu ukrajinske vlade. Tom odlukom i naknadnom odlukom o slanju ruskih postrojbi u te regije dodatno se podrivaju suverenitet i neovisnost Ukrajine te je riječ o teškom kršenju međunarodnog prava i međunarodnih sporazuma, uključujući Povelju UN-a, Helsinški završni akt, Parišku povelju i Memorandum iz Budimpešte.

(3)

Europsko vijeće je 24. veljače 2022. zajedno sa svojim međunarodnim partnerima najoštrije osudilo ničim izazvanu i neopravdanu vojnu agresiju Rusije na Ukrajinu te je izrazilo punu solidarnost s Ukrajinom i njezinim narodom. Nadalje, Europsko vijeće je u svojim zaključcima od 24. veljače 2022. zatražilo da Rusija odmah prekine svoje vojno djelovanje, bezuvjetno povuče sve svoje snage i vojnu opremu s cijelog državnog područja Ukrajine i u potpunosti poštuje teritorijalnu cjelovitost, suverenitet i neovisnost Ukrajine unutar njezinih međunarodno priznatih granica. To je stajalište Europsko vijeće ponovno istaknulo u svojim zaključcima od 25. ožujka 2022., 31. svibnja 2022. i 24. lipnja 2022.

(4)

U pogledu Gruzije Europsko vijeće je 1. rujna 2008. u zaključcima predsjedništva s izvanrednog sastanka Europskog vijeća snažno osudilo jednostranu odluku Rusije da prizna neovisnost Abhazije i Južne Osetije te je pozvalo druge zemlje da ne priznaju njihovu neovisnost.

(5)

Vojna agresija na zemlju koja graniči s Unijom, poput one koja se dogodila u Ukrajini i koja je dovela do mjera ograničavanja, opravdava mjere namijenjene zaštiti osnovnih sigurnosnih interesa Unije i njezinih država članica.

(6)

Od nezakonitog pripojenja Autonomne Republike Krima i grada Sevastopolja 18. ožujka 2014. Rusija izdaje ruske međunarodne putovnice stanovnicima tih područja. Predsjednik Rusije potpisao je 24. travnja 2019. dekret kojim se pojednostavnjuje postupak za stjecanje ruskog državljanstva za stanovnike ukrajinskih regija Doneck i Luhansk koje nisu pod kontrolom vlade, uključujući i postupak za izdavanje ruskih međunarodnih putovnica tim stanovnicima. Dekretom od 11. srpnja 2022. Rusija je proširila praksu izdavanja običnih ruskih međunarodnih putovnica na stanovnike drugih ukrajinskih regija koje nisu pod kontrolom vlade, osobito regija Herson i Zaporižja. U svibnju 2022. Rusija je uvela pojednostavnjeni postupak ruske naturalizacije za djecu bez roditelja iz takozvane „Donecke narodne republike” i takozvane „Luhanske narodne republike”, kao i iz Ukrajine. Dekret se primjenjuje i na djecu bez roditeljske skrbi i poslovno nesposobne osobe koje su stanovnici tih dviju okupiranih regija. Sustavno izdavanje ruskih putovnica u tim okupiranim regijama daljnje je kršenje međunarodnog prava i nepoštovanje teritorijalne cjelovitosti, suvereniteta i neovisnosti Ukrajine.

(7)

Unija i njezine države članice te Island, Norveška, Švicarska i Lihtenštajn nisu priznali nezakonito pripojenje te su osudili nezakonitu okupaciju regija i područja Ukrajine koju je provela Rusija. To se posebno odnosi na nezakonito pripojenje Autonomne Republike Krima i grada Sevastopolja, nezakonitu okupaciju regija Doneck i Luhansk, ali i daljnju nezakonitu okupaciju u istočnim i južnim regijama Ukrajine, osobito regijama Herson i Zaporižja. Putne isprave Ruske Federacije („ruske putne isprave”) izdane u tim regijama i na tim područjima nisu priznate niti su u postupku priznavanja u državama članicama, kao ni u Islandu, Norveškoj, Švicarskoj i Lihtenštajnu. Isto vrijedi i za ruske putne isprave izdane na gruzijskim područjima Abhazije i Južne Osetije koja nisu pod kontrolom gruzijske vlade u trenutku stupanja na snagu ove Odluke („odcijepljena područja”).

(8)

Kako bi se osigurali zajednička vizna politika i zajednički pristup kontrolama kojima podliježu osobe koje prelaze vanjske granice, niti jedna ruska putna isprava izdana u regijama ili na područjima u Ukrajini pod okupacijom Rusije ili odcijepljenim područjima u Gruziji, ili izdana osobama s boravištem u tim regijama ili na tim područjima, ne bi se trebala prihvaćati kao valjana putna isprava za potrebe izdavanja vize i prelaska vanjskih granica. Države članice trebale bi moći primijeniti odstupanje za osobe koje su bile ruski državljani na datum na koji su se ruske putne isprave počele izdavati u dotičnoj okupiranoj regiji ili na dotičnom okupiranom području ili odcijepljenom području. To bi se odstupanje trebalo primjenjivati i na potomke tih osoba. Države članice također bi trebale moći primijeniti odstupanje ako je osoba u trenutku izdavanja takve putne isprave bila maloljetna osoba ili poslovno nesposobna osoba.

(9)

Ova Odluka ne utječe na nadležnost država članica za priznavanje putnih isprava.

(10)

Radi pravne sigurnosti i transparentnosti Komisija bi uz pomoć država članica trebala sastaviti popis ruskih putnih isprava koje se ne prihvaćaju. Taj bi popis trebao sadržavati datume od kojih su se te putne isprave počele izdavati i od kojih se te putne isprave ne bi trebale prihvaćati. Komisija bi trebala donijeti provedbeni akt koji sadržava taj popis. Taj bi provedbeni akt trebalo objaviti u Službenom listu Europske unije, a popis bi trebalo uključiti u popis putnih isprava uspostavljen na temelju Odluke br. 1105/2011/EU Europskog parlamenta i Vijeća (2), u tablici putnih isprava koje izdaju treće zemlje i teritorijalni subjekti, koja je javno dostupna na internetu.

(11)

Ova Odluka ne utječe na pravo građana Unije i članova njihovih obitelji na slobodno kretanje, uključujući mogućnost da ti članovi obitelji uđu na državno područje država članica bez valjane putne isprave, posebno u smislu Direktive 2004/38/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (3) i sporazumâ o slobodnom kretanju osoba koje su sklopile Unija i države članice, s jedne strane, i određene treće zemlje, s druge strane. Direktivom 2004/38/EZ dopuštaju se, pod uvjetima koji su u njoj navedeni, ograničenja slobodnog kretanja iz razloga javnog poretka, javne sigurnosti ili javnog zdravlja.

(12)

Ovom se Odlukom poštuju temeljna prava i načela koja su posebno priznata Poveljom Europske unije o temeljnim pravima.

(13)

Ova Odluka ne utječe na pravnu stečevinu Unije u području azila, osobito na pravo na podnošenje zahtjeva za međunarodnu zaštitu. Kako je navedeno u komunikaciji Komisije od 4. ožujka 2022. naslovljenoj „Pružanje operativnih smjernica za upravljanje vanjskim granicama radi olakšavanja prelaska granice na granicama između EU-a i Ukrajine”, države članice zadržavaju mogućnost da nositeljima putnih isprava na koje se odnosi ova Odluka i koji stoga ne ispunjavaju jedan ili više uvjeta ulaska utvrđenih u članku 6. stavku 1. Uredbe (EU) 2016/399 Europskog parlamenta i Vijeća (4), a nisu ostvarili svoje pravo na podnošenje zahtjeva za međunarodnu zaštitu, dopuste ulazak na državno područje država članica u pojedinačnim slučajevima, kako je predviđeno člancima 25. i 29. Uredbe (EZ) br. 810/2009 Europskog parlamenta i Vijeća (5) i člankom 6. stavkom 5. Uredbe (EU) 2016/399. Ta bi se odstupanja u trenutačnoj krizi trebala primjenjivati u najvećoj mogućoj mjeri, posebno kako bi se omogućio ulazak svim osobama koje su obuhvaćene područjem primjene Provedbene odluke Vijeća (EU) 2022/382 (6).

(14)

S obzirom na to da cilj ove Odluke, to jest jačanje funkcioniranja zajedničke vizne politike i schengenskog područja uvođenjem obveze neprihvaćanja određenih putnih isprava za potrebe izdavanja vize i prelaska vanjskih granica, ne mogu dostatno ostvariti države članice, nego se on na bolji način može ostvariti na razini Unije, Unija može donijeti mjere u skladu s načelom supsidijarnosti utvrđenim u članku 5. Ugovora o Europskoj uniji (UEU). U skladu s načelom proporcionalnosti utvrđenim u tom članku, ova Odluka ne prelazi ono što je potrebno za ostvarivanje tog cilja.

(15)

U skladu s člancima 1. i 2. Protokola br. 22 o stajalištu Danske, priloženog UEU-u i Ugovoru o funkcioniranju Europske unije (UFEU), Danska ne sudjeluje u donošenju ove Odluke te ona za nju nije obvezujuća niti se na nju primjenjuje. S obzirom na to da ova Odluka predstavlja daljnji razvoj schengenske pravne stečevine, Danska, u skladu s člankom 4. navedenog protokola, u roku od šest mjeseci nakon što Vijeće odluči o ovoj Odluci odlučuje hoće li je provesti u svojem nacionalnom pravu.

(16)

Ova Odluka predstavlja razvoj odredaba schengenske pravne stečevine u kojima Irska ne sudjeluje, u skladu s Odlukom Vijeća 2002/192/EZ (7); Irska stoga ne sudjeluje u donošenju ove Odluke te ona za nju nije obvezujuća niti se na nju primjenjuje.

(17)

U pogledu Islanda i Norveške ova Odluka predstavlja razvoj odredaba schengenske pravne stečevine u smislu Sporazuma između Vijeća Europske unije i Republike Islanda i Kraljevine Norveške o pridruživanju tih država provedbi, primjeni i razvoju schengenske pravne stečevine (8), koje pripadaju području iz članka 1. točaka A i B Odluke Vijeća 1999/437/EZ (9).

(18)

U pogledu Švicarske ova Odluka predstavlja razvoj odredaba schengenske pravne stečevine u smislu Sporazuma između Europske unije, Europske zajednice i Švicarske Konfederacije o pridruživanju Švicarske Konfederacije provedbi, primjeni i razvoju schengenske pravne stečevine (10), koje pripadaju području iz članka 1. točaka A i B Odluke 1999/437/EZ u vezi s člankom 3. Odluke Vijeća 2008/146/EZ (11).

(19)

U pogledu Lihtenštajna ova Odluka predstavlja razvoj odredaba schengenske pravne stečevine u smislu Protokola između Europske unije, Europske zajednice, Švicarske Konfederacije i Kneževine Lihtenštajna o pristupanju Kneževine Lihtenštajna Sporazumu između Europske unije, Europske zajednice i Švicarske Konfederacije o pridruživanju Švicarske Konfederacije provedbi, primjeni i razvoju schengenske pravne stečevine (12), koje pripadaju području iz članka 1. točaka A i B Odluke 1999/437/EZ u vezi s člankom 3. Odluke Vijeća 2011/350/EU (13).

(20)

U pogledu Cipra, Bugarske i Rumunjske te Hrvatske članak 1. točka (a) ove Odluke predstavlja akt koji se temelji na schengenskoj pravnoj stečevini ili je na drugi način s njom povezan u smislu članka 3. stavka 2. Akta o pristupanju iz 2003., članka 4. stavka 2. Akta o pristupanju iz 2005. odnosno članka 4. stavka 2. Akta o pristupanju iz 2011., dok članak 1. točka (b) predstavlja akt koji se temelji na schengenskoj pravnoj stečevini ili je na drugi način s njom povezan u smislu članka 3. stavka 1. Akta o pristupanju iz 2003., članka 4. stavka 1. Akta o pristupanju iz 2005. odnosno članka 4. stavka 1. Akta o pristupanju iz 2011.

(21)

Uzimajući u obzir hitnost situacije, smatra se primjerenim predvidjeti iznimku od roka od osam tjedana iz članka 4. Protokola br. 1 o ulozi nacionalnih parlamenata u Europskoj uniji, priloženog UEU-u, UFEU-u i Ugovoru o osnivanju Europske zajednice za atomsku energiju.

(22)

Kako bi se omogućila brza primjena mjera predviđenih ovom Odlukom te zbog hitne situacije u regijama i područjima u Ukrajini pod okupacijom Rusije te u odcijepljenim područjima u Gruziji, ova bi Odluka trebala hitno stupiti na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije,

DONIJELI SU OVU ODLUKU:

Članak 1.

Putne isprave Ruske Federacije („ruske putne isprave”) izdane u regijama ili na područjima u Ukrajini koje je okupirala Ruska Federacija ili odcijepljenim područjima u Gruziji koja u trenutku stupanja na snagu ove Odluke nisu pod kontrolom gruzijske vlade, ili izdane osobama s boravištem u tim regijama ili na tim područjima, ne prihvaćaju se kao valjane putne isprave u sljedeće svrhe:

(a)

izdavanja vize u skladu s Uredbom (EZ) br. 810/2009;

(b)

prelaska vanjskih granica u skladu s Uredbom (EU) 2016/399.

Članak 2.

Odstupajući od članka 1., ruska putna isprava iz članka 1. može se prihvatiti:

(a)

ako je njezin nositelj bio ruski državljanin prije relevantnog datuma navedenog u provedbenom aktu iz članka 3. ili ako je nositelj potomak takvog ruskog državljanina;

(b)

ako je njezin nositelj bio maloljetna osoba ili poslovno nesposobna osoba u trenutku izdavanja takve putne isprave.

Države članice mogu nositeljima putnih isprava obuhvaćenih ovom Odlukom dopustiti ulazak na državno područje država članica u pojedinačnim slučajevima, kako je predviđeno člancima 25. i 29. Uredbe (EZ) br. 810/2009 i člankom 6. stavkom 5. Uredbe (EU) 2016/399.

Ova Odluka ne utječe na pravnu stečevinu Unije u području azila, osobito na pravo na podnošenje zahtjeva za međunarodnu zaštitu.

Članak 3.

Komisija uz pomoć država članica sastavlja popis putnih isprava iz članka 1., u kojem se navode datumi od kojih su se te putne isprave počele izdavati.

Komisija donosi provedbeni akt koji sadržava popis iz prvog stavka. Taj se provedbeni akt objavljuje u Službenom listu Europske unije, a popis se uključuje u popis putnih isprava uspostavljen na temelju Odluke br. 1105/2011/EU.

Članak 4.

Ova Odluka stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Članak 5.

Ova je Odluka upućena državama članicama u skladu s Ugovorima.

Sastavljeno u Strasbourgu 14. prosinca 2022.

Za Europski parlament

Predsjednica

R. METSOLA

Za Vijeće

Predsjednik

M. BEK


(1)  Stajalište Europskog parlamenta od 24. studenoga 2022. (još nije objavljeno u Službenom listu) i odluka Vijeća od 8. prosinca 2022.

(2)  Odluka br. 1105/2011/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2011. o popisu putnih isprava koje nositelju omogućuju prijelaz vanjskih granica i u koje se može upisati viza, te o uspostavi mehanizma za uspostavu tog popisa (SL L 287, 4.11.2011., str. 9.).

(3)  Direktiva 2004/38/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o pravu građana Unije i članova njihovih obitelji slobodno se kretati i boraviti na državnom području država članica, o izmjeni Uredbe (EEZ) br. 1612/68 i stavljanju izvan snage direktiva 64/221/EEZ, 68/360/EEZ, 72/194/EEZ, 73/148/EEZ, 75/34/EEZ, 75/35/EEZ, 90/364/EEZ, 90/365/EEZ i 93/96/EEZ (SL L 158, 30.4.2004., str. 77.).

(4)  Uredba (EU) 2016/399 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 2016. o Zakoniku Unije o pravilima kojima se uređuje kretanje osoba preko granica (Zakonik o schengenskim granicama) (SL L 77, 23.3.2016., str. 1.).

(5)  Uredba (EZ) br. 810/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. srpnja 2009. o uspostavi Zakonika Zajednice o vizama (Zakonik o vizama) (SL L 243, 15.9.2009., str. 1.).

(6)  Provedbena odluka Vijeća (EU) 2022/382 od 4. ožujka 2022. o utvrđivanju postojanja masovnog priljeva raseljenih osoba iz Ukrajine u smislu članka 5. Direktive 2001/55/EZ koja ima učinak uvođenja privremene zaštite (SL L 71, 4.3.2022., str. 1.).

(7)  Odluka Vijeća 2002/192/EZ od 28. veljače 2002. o zahtjevu Irske za sudjelovanje u pojedinim odredbama schengenske pravne stečevine (SL L 64, 7.3.2002., str. 20.).

(8)  SL L 176, 10.7.1999., str. 36.

(9)  Odluka Vijeća 1999/437/EZ od 17. svibnja 1999. o određenim aranžmanima za primjenu Sporazuma sklopljenog između Vijeća Europske unije i Republike Islanda i Kraljevine Norveške o pridruživanju tih dviju država provedbi, primjeni i razvoju schengenske pravne stečevine (SL L 176, 10.7.1999., str. 31.).

(10)  SL L 53, 27.2.2008., str. 52.

(11)  Odluka Vijeća 2008/146/EZ od 28. siječnja 2008. o sklapanju, u ime Europske zajednice, Sporazuma između Europske unije, Europske zajednice i Švicarske Konfederacije o pridruživanju Švicarske Konfederacije provedbi, primjeni i razvoju schengenske pravne stečevine (SL L 53, 27.2.2008., str. 1.).

(12)  SL L 160, 18.6.2011., str. 21.

(13)  Odluka Vijeća 2011/350/EU od 7. ožujka 2011. o sklapanju Protokola između Europske unije, Europske zajednice, Švicarske Konfederacije i Kneževine Lihtenštajna o pristupanju Kneževine Lihtenštajna Sporazumu Europske unije, Europske zajednice i Švicarske Konfederacije o pristupanju Švicarske Konfederacije provedbi, primjeni i razvoju schengenske pravne stečevine, u vezi s ukidanjem kontrola na unutarnjim granicama i kretanju osoba, u ime Europske unije (SL L 160, 18.6.2011., str. 19.).


II. Nezakonodavni akti

UREDBE

21.12.2022   

HR

Službeni list Europske unije

L 326/6


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/2513

оd 26. rujna 2022.

o izmjeni Delegirane uredbe (EU) 2017/891 u pogledu maksimalnog iznosa potpore za povlačenja s tržišta za besplatnu distribuciju voća i povrća

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 922/72, (EEZ) br. 234/79, (EZ) br. 1037/2001 i (EZ) br. 1234/2007 (1), a posebno njezin članak 37. točku (d) podtočku iv.,

budući da:

(1)

U glavi II. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2017/891 (2) utvrđena su pravila o djelatnostima i operativnim programima proizvođačkih organizacija u sektoru voća i povrća. Poglavlje III. te glave. sadržava pravila o mjerama za sprečavanje kriza i upravljanje krizama, uključujući i povlačenja s tržišta.

(2)

Delegiranom uredbom (EU) 2021/652 (3) izmijenjena je Delegirana uredba (EU) 2017/891 u pogledu potpore za povlačenja s tržišta prerađenog voća i povrća za besplatnu distribuciju kako bi se izbjegle prekomjerne naknade za takva povlačenja s tržišta.

(3)

Međutim, iskustvo država članica i proizvođačkih organizacija u provedbi zahtjeva povezanih s takvim povlačenjima s tržišta utvrđenih Delegiranom uredbom (EU) 2017/891, kako je izmijenjena Delegiranom uredbom (EU) 2021/652, pokazalo je da je za određene proizvode vrlo teško ili nemoguće ispuniti neke od tih zahtjeva. Konkretno, člankom 45. stavkom 1. četvrtim podstavkom te uredbe predviđeno je da zbroj naknade za povlačenje te troškova sortiranja, pakiranja i prijevoza ne smije premašiti prosječnu cijenu predmetnog prerađenog proizvoda u fazi „franko prerađivač” ili „franko proizvođačka organizacija” u prethodne tri godine ako se besplatna distribucija provodi nakon prerade. Međutim, naknada za povlačenje u okviru besplatne distribucije voća i povrća odnosi se na proizvod u svježem stanju, sortiran, zapakiran i dostavljen dobrotvornoj organizaciji koja na njega ima pravo, dok se prosječna tržišna cijena koja se ne smije premašiti odnosi na prerađeni proizvod na mjestu otpremanja („franko proizvođačka organizacija” ili „franko prerađivač”). Iz analize koju su dostavile države članice i proizvođačke organizacije proizlazi da se takvi uvjeti uopće ne mogu ispuniti za određene proizvode, posebno za ljetno voće, zbog različite prirode uspoređenih elemenata (npr. svježi proizvodi dostavljeni na odredište, a prerađeni proizvodi na mjestu otpremanja). Stoga je primjereno izmijeniti relevantne odredbe Delegirane uredbe (EU) 2017/891 i pritom zadržati dovoljno elemenata kako bi se izbjegle sve prekomjerne naknade za povlačenja s tržišta.

(4)

Delegiranu uredbu (EU) 2017/891 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

(5)

Radi jednakog postupanja prema proizvođačkim organizacijama koje povlače s tržišta voće i povrće za besplatnu distribuciju tijekom proizvodne godine 2022., nova metoda izračuna trebala bi obuhvatiti cijelo razdoblje berbe. Budući da berba bresaka i nektarina počinje svake godine u travnju, ova bi se Uredba trebala primjenjivati od 1. travnja 2022.,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Izmjene Delegirane uredbe (EU) 2017/891

Delegirana uredba (EU) 2017/891 mijenja se kako slijedi:

(1)

u članku 45. stavku 1. četvrti podstavak zamjenjuje se sljedećim:

„Zbroj troškova sortiranja i pakiranja voća i povrća povučenog s tržišta za besplatnu distribuciju iz članka 17. stavka 1. Provedbene uredbe (EU) 2017/892, navedenih u Prilogu V. toj uredbi, zbrojen s iznosom potpore za povlačenje s tržišta iz prvog podstavka ovog stavka, ne smije premašiti 80 % prosječne tržišne cijene predmetnog proizvoda ,franko proizvođačka organizacija’ u svježem stanju u prethodne tri godine.”;

(2)

u članku 46. stavku 2. četvrti podstavak zamjenjuje se sljedećim:

„Države članice mogu korisnicima besplatne distribucije voća i povrća koje je povučeno s tržišta i u postupku je prerade odobriti plaćanje u naturi ako je takvo plaćanje samo naknada za troškove prerade, sortiranja i pakiranja te ako je država članica u kojoj se izvršava plaćanje donijela pravila kojima se osigurava da su prerađeni proizvodi namijenjeni da ih troše krajnji primatelji iz drugog podstavka ovog stavka. Primjenjuje se ograničenje iz članka 45. stavka 1. četvrtog podstavka.”.

Članak 2.

Stupanje na snagu

Ova Uredba stupa na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije.

Ova Uredba primjenjuje se od 1. travnja 2022.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 26. rujna 2022.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 347, 20.12.2013., str. 671.

(2)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/891 оd 13. ožujka 2017. o dopuni Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu sektora voća i povrća te prerađevina voća i povrća i o dopuni Uredbe (EU) br. 1306/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu novčanih kazni koje će se primjenjivati u tim sektorima i o izmjeni Provedbene uredbe Komisije (EU) br. 543/2011 (SL L 138, 25.5.2017., str. 4.).

(3)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2021/652 оd 10. veljače 2021. o izmjeni Delegirane uredbe (EU) 2017/891 u pogledu djelatnosti i operativnih programa proizvođačkih organizacija u sektoru voća i povrća (SL L 135, 21.4.2021., str. 4.).


21.12.2022   

HR

Službeni list Europske unije

L 326/8


UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/2514

оd 14. prosinca 2022.

o izmjeni Uredbe (EU) br. 717/2014 u pogledu njezina razdoblja primjene

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 108. stavak 4.,

uzimajući u obzir Uredbu Vijeća (EU) 2015/1588 od 13. srpnja 2015. o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na određene kategorije horizontalnih državnih potpora (1), a posebno njezin članak 2. stavak 1.,

nakon savjetovanja sa Savjetodavnim odborom za državne potpore,

budući da:

(1)

Komisija je 2019. pokrenula evaluaciju uspješnosti sektorskih instrumenata koji se primjenjuju na državne potpore u sektoru ribarstva i akvakulture od njihova donošenja u razdoblju 2014.–2015., uključujući Uredbu Komisije (EU) br. 717/2014 (2), u cilju njihove izmjene ili zamjene za razdoblje 2021.–2027. Rezultati te evaluacije pokazali su da je Uredba (EU) br. 717/2014 i dalje relevantan, učinkovit i djelotvoran alat, posebno kako bi se državama članicama omogućilo brzo rješavanje kratkoročnih negativnih učinaka koji proizlaze iz neočekivanih događaja koji bi mogli ugroziti gospodarske rezultate održivih subjekata i radna mjesta.

(2)

U kontekstu evaluacije iz uvodne izjave (1) i kako bi se osiguralo da države članice mogu nastaviti dodjeljivati male iznose potpore do donošenja Uredbe (EU) 2021/1139 Europskog parlamenta i Vijeća (3), Uredbom Komisije (EU) 2020/2008 (4) razdoblje primjene Uredbe (EU) br. 717/2014 produljeno je do 31. prosinca 2022.

(3)

Nakon savjetovanja sa Savjetodavnim odborom za državne potpore 11. ožujka 2022. i 9. rujna 2022. te s obzirom na podneske primljene u okviru javnog savjetovanja, Komisija je nastavila razmatrati opseg izmjene Uredbe (EU) br. 717/2014.

(4)

Kako bi Komisija mogla finalizirati svoje stajalište o tom pitanju, a države članice mogle nastaviti dodjeljivati male iznose potpore u skladu s Uredbom (EU) br. 717/2014, primjereno je produljiti njezino razdoblje primjene s učinkom od 1. siječnja 2023. i do 31. prosinca 2023.

(5)

Kako bi države članice mogle nastaviti bez prekida dodjeljivati de minimis potpore, potrebno je da ova Uredba hitno stupi na snagu.

(6)

Uredbu (EU) br. 717/2014 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

U članku 8. Uredbe (EU) br. 717/2014 drugi stavak zamjenjuje se sljedećim:

„Primjenjuje se do 31. prosinca 2023.”.

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Primjenjuje se od 1. siječnja 2023.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 14. prosinca 2022.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 248, 24.9.2015., str. 1.

(2)  Uredba Komisije (EU) br. 717/2014 оd 27. lipnja 2014. o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na de minimis potpore u sektoru ribarstva i akvakulture (SL L 190, 28.6.2014., str. 45.).

(3)  Uredba (EU) 2021/1139 Europskog parlamenta i Vijeća od 7. srpnja 2021. o uspostavi Europskog fonda za pomorstvo, ribarstvo i akvakulturu i izmjeni Uredbe (EU) 2017/1004 (SL L 247, 13.7.2021., str. 1.).

(4)  Uredba Komisije (EU) 2020/2008 od 8. prosinca 2020. o izmjeni uredbi (EU) br. 702/2014, (EU) br. 717/2014 i (EU) br. 1388/2014 u pogledu njihova razdoblja primjene i ostalih relevantnih izmjena (SL L 414, 9.12.2020., str. 15.).


21.12.2022   

HR

Službeni list Europske unije

L 326/10


PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/2515

оd 15. prosinca 2022.

o dodjeljivanju neograničenog bescarinskog pristupa Uniji za 2023. za određenu robu podrijetlom iz Norveške dobivenu preradom poljoprivrednih proizvoda obuhvaćenih Uredbom (EU) br. 510/2014 Europskog parlamenta i Vijeća

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 510/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. travnja 2014. o utvrđivanju trgovinskih aranžmana primjenjivih na određenu robu dobivenu preradom poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredaba Vijeća (EZ) br. 1216/2009 (1) i (EZ) br. 614/2009, a posebno njezin članak 16. stavak 1. točku (a),

uzimajući u obzir Odluku Vijeća 2004/859/EZ od 25. listopada 2004. o sklapanju Sporazuma u obliku razmjene pisama između Europske zajednice i Kraljevine Norveške o Protokolu 2. uz bilateralan Sporazum o slobodnoj trgovini između Europske ekonomske zajednice i Kraljevine Norveške (2), a posebno njezin članak 3.,

budući da:

(1)

Protokolom 2. uz Sporazum između Europske ekonomske zajednice i Kraljevine Norveške od 14. svibnja 1973. (3) („bilateralni Sporazum o slobodnoj trgovini između Europske ekonomske zajednice i Kraljevine Norveške”) i Protokolom 3. uz Sporazum o Europskom gospodarskom prostoru („Sporazum o EGP-u”) (4) kako je izmijenjen Odlukom Zajedničkog odbora EGP-a br. 140/2001 od 23. studenoga 2001. o izmjeni protokola 2. i 3. uz Sporazum o EGP-u, o prerađenim i drugim poljoprivrednim proizvodima (5) utvrđuju se trgovinski aranžmani između Unije i Kraljevine Norveške za određene poljoprivredne i prerađene poljoprivredne proizvode.

(2)

Protokolom 3. uz Sporazum o EGP-u predviđa se primjena nulte carinske stope na vode s dodanim šećerom ili drugim sladilima ili aromatizirane vode, razvrstane u oznaku KN 2202 10 00, i ostala bezalkoholna pića koja ne sadržavaju proizvode iz tarifnih brojeva od 0401 do 0404 ili masti dobivene iz proizvoda iz tarifnih brojeva od 0401 do 0404, razvrstana u oznaku KN 2202 90 10.

(3)

Od 1. siječnja 2017. oznaka KN 2202 90 zamijenjena je oznakama KN 2202 91 00 i 2202 99, koje su zamijenjene oznakom KN 2202 10 00. Stoga bi ovom Uredbom trebalo obuhvatiti proizvode s oznakom KN 2202 10 00, ex 2202 91 00 i ex 2202 99.

(4)

Sporazumom u obliku razmjene pisama između Europske zajednice i Kraljevine Norveške o Protokolu 2. uz bilateralni Sporazum o slobodnoj trgovini između Europske ekonomske zajednice i Kraljevine Norveške (6) („Sporazum u obliku razmjene pisama”) privremeno se suspendira bescarinski režim koji se na temelju Protokola 2. primjenjuje na robu razvrstanu u oznake KN 2202 10 00 (vode, uključujući mineralne vode i gazirane vode, s dodanim šećerom ili drugim sladilima ili aromatizirane) i ex 2202 90 10 (ostala bezalkoholna pića koja sadržavaju šećer) koje su zamijenjene oznakom KN 2202 10 00, ex 2202 91 00 i ex 2202 99. U skladu sa Sporazumom u obliku razmjene pisama, bescarinski uvoz te robe podrijetlom iz Norveške dopušten je samo u granicama bescarinskih kvota. Carina se plaća na uvoz kojim se premašuju bescarinske kvote.

(5)

Nadalje, Sporazumom u obliku razmjene pisama zahtijeva se da se za dotične proizvode odobri neograničen bescarinski pristup Uniji ako carinska kvota nije iscrpljena do 31. listopada prethodne godine.

(6)

Prema podacima dostavljenima Komisiji godišnja kvota za 2022. godinu za predmetne proizvode otvorena Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2019/2154 (7) nije bila iscrpljena do 31. listopada 2022. U skladu s tim bi za dotične proizvode trebalo odobriti neograničen bescarinski pristup Uniji od 1. siječnja do 31. prosinca 2023.

(7)

Privremeno suspendiranje bescarinskog režima koji se primjenjuje na temelju Protokola 2. uz bilateralni Sporazum o slobodnoj trgovini između Europske ekonomske zajednice i Kraljevine Norveške stoga se ne bi trebalo primjenjivati za 2023.

(8)

Mjere predviđene u ovoj Uredbi u skladu su s mišljenjem Odbora o horizontalnim pitanjima u vezi s trgovinom prerađenim poljoprivrednim proizvodima koji nisu navedeni u Prilogu I.,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

1.   Od 1. siječnja do 31. prosinca 2023. za robu podrijetlom iz Norveške navedenu u Prilogu odobrava se neograničen bescarinski pristup Uniji.

2.   Pravila o podrijetlu utvrđena u Protokolu 3. uz bilateralni Sporazum o slobodnoj trgovini između Europske ekonomske zajednice i Kraljevine Norveške primjenjuju se na robu navedenu u Prilogu ovoj Uredbi.

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu sedmog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Primjenjuje se od 1. siječnja 2023.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 15. prosinca 2022.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 150, 20.5.2014., str. 1.

(2)  SL L 370, 17.12.2004., str. 70.

(3)  SL L 171, 27.6.1973., str. 2.

(4)  SL L 1, 3.1.1994., str. 3.

(5)  SL L 22, 24.1.2002., str. 34.

(6)  SL L 370, 17.12.2004., str. 72.

(7)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2019/2154 оd 16. prosinca 2019. o otvaranju carinskih kvota za 2020. godinu za uvoz u Uniju određene robe podrijetlom iz Norveške dobivene preradom poljoprivrednih proizvoda obuhvaćenih Uredbom (EU) br. 510/2014 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 327, 17.12.2019., str. 66.).


PRILOG

Roba podrijetlom iz Norveške za koju se odobrava neograničeni bescarinski pristup Uniji od 1. siječnja do 31. prosinca 2023.

Redni broj

Oznaka KN

Oznaka TARIC

Opis robe

09.0709

2202 10 00

 

Vode, uključujući mineralne vode i gazirane vode, s dodanim šećerom ili drugim sladilima ili aromatizirane

ex 2202 91 00

10

Bezalkoholno pivo koje sadržava šećer

ex 2202 99 11

11

19

Pića na osnovi soje s masenim udjelom bjelančevina od 2,8 % ili većim koja sadržavaju šećer (saharozu ili invertni šećer)

ex 2202 99 15

11

19

Pića na osnovi soje s masenim udjelom bjelančevina manjim od 2,8 %; pića na osnovi orašastih plodova iz poglavlja 8. Carinskog zakonika Unije, žitarica iz poglavlja 10. Carinskog zakonika Unije ili sjemenja iz poglavlja 12. Carinskog zakonika Unije koja sadržavaju šećer (saharozu ili invertni šećer)

ex 2202 99 19

11

19

Ostala bezalkoholna pića koja ne sadržavaju proizvode iz tarifnih brojeva od 0401 do 0404 ili masti dobivene iz proizvoda iz tarifnih brojeva od 0401 do 0404 , a sadržavaju šećer (saharozu ili invertni šećer)


ODLUKE

21.12.2022   

HR

Službeni list Europske unije

L 326/13


ODLUKA VIJEĆA (EU) 2022/2516

od 14. studenoga 2022.

o imenovanju dvaju zamjenika članova Odbora regija, koje je predložila Kraljevina Španjolska

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 305.,

uzimajući u obzir Odluku Vijeća (EU) 2019/852 od 21. svibnja 2019. o određivanju sastava Odbora regija (1),

uzimajući u obzir prijedloge španjolske vlade,

budući da:

(1)

U skladu s člankom 300. stavkom 3. Ugovora Odbor regija sastoji se od predstavnika regionalnih i lokalnih tijela, koji ili imaju izborni mandat regionalnog ili lokalnog tijela ili su politički odgovorni izabranoj skupštini.

(2)

Vijeće je 10. prosinca 2019. donijelo Odluku (EU) 2019/2157 (2) o imenovanju članova i zamjenikâ članova Odbora regija za razdoblje od 26. siječnja 2020. do 25. siječnja 2025.

(3)

Dva mjesta zamjenika članova Odbora regija postala su slobodna istekom nacionalnog mandata na temelju kojeg su za ta mjesta predloženi g. Manuel Alejandro CARDENETE FLORES i gđa María SÁNCHEZ RUIZ.

(4)

Španjolska vlada predložila je sljedeće predstavnike regionalnih tijela koji imaju izborni mandat regionalnog tijela ili koji su politički odgovorni izabranoj skupštini kao zamjenike članova Odbora regija do kraja tekućeg mandata, koji istječe 25. siječnja 2025.: gđu Anu Belén ÁLVAREZ FERNÁNDEZ, Consejera de Economía y Hacienda del Gobierno de Cantabria (regionalna ministrica gospodarstva i financija, vlada Kantabrije), i g. Joséa Enriquea MILLA ROCHERA, Secretario General de Acción Exterior, Unión Europea y Cooperación, Junta de Andalucía (glavni tajnik za vanjsko djelovanje, Europsku uniju i suradnju, vlada Andaluzije),

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Sljedeći predstavnici regionalnih tijela koji imaju izborni mandat ili koji su politički odgovorni izabranoj skupštini imenuju se zamjenicima članova Odbora regija do kraja tekućeg mandata, koji istječe 25. siječnja 2025.:

gđa Ana Belén ÁLVAREZ FERNÁNDEZ, Consejera de Economía y Hacienda del Gobierno de Cantabria (regionalna ministrica gospodarstva i financija, vlada Kantabrije),

g. José Enrique MILLO ROCHER, Secretario General de Acción Exterior, Unión Europea y Cooperación, Junta de Andalucía (glavni tajnik za vanjsko djelovanje, Europsku uniju i suradnju, vlada Andaluzije).

Članak 2.

Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

Sastavljeno u Bruxellesu 14. studenoga 2022.

Za Vijeće

Predsjednik

J. BORRELL FONTELLES


(1)  SL L 139, 27.5.2019., str. 13.

(2)  Odluka Vijeća (EU) 2019/2157 od 10. prosinca 2019. o imenovanju članova i zamjenikâ članova Odbora regija za razdoblje od 26. siječnja 2020. do 25. siječnja 2025. (SL L 327, 17.12.2019., str. 78.).


21.12.2022   

HR

Službeni list Europske unije

L 326/15


ODLUKA VIJEĆA (EU) 2022/2517

od 12. prosinca 2022.

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u okviru Zajedničkog odbora osnovanog Sporazumom između Europske unije i Republike Moldove o cestovnom prijevozu tereta u pogledu donošenja poslovnika Zajedničkog odbora i produljenja Sporazuma

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 91. u vezi s člankom 218. stavkom 9.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

budući da:

(1)

Unija je u skladu s Odlukom Vijeća (EU) 2022/1165 (1) potpisala Sporazum između Europske unije i Republike Moldove o cestovnom prijevozu tereta (2) („Sporazum”) koji se privremeno primjenjuje od 29. lipnja 2022.

(2)

Člankom 6. stavkom 1. Sporazuma osniva se Zajednički odbor za nadzor i praćenje primjene i provedbe Sporazuma te periodično preispitivanje njegova funkcioniranja s obzirom na njegove ciljeve.

(3)

Člankom 6. stavkom 6. Sporazuma predviđa se da Zajednički odbor donosi svoj poslovnik. Kako bi se osigurala pravilna provedba Sporazuma, trebalo bi donijeti poslovnik Zajedničkog odbora.

(4)

Kako je utvrđeno u članku 5. Sporazuma, Sporazum se primjenjuje do 31. ožujka 2023. Zajednički odbor saziva se najkasnije tri mjeseca prije isteka Sporazuma kako bi procijenio i odlučio o potrebi za produljenjem Sporazuma.

(5)

Kako bi i Unija i Republika Moldova i dalje imale koristi od Sporazuma, trebalo bi ga produljiti do 30. lipnja 2024.

(6)

Na sastanku 15. prosinca 2022. Zajednički odbor treba donijeti odluku o donošenju svojeg poslovnika i o potrebi za produljenjem Sporazuma, uključujući njegovo trajanje.

(7)

Budući da će odluke Zajedničkog odbora biti obvezujuće za Uniju, primjereno je utvrditi stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u okviru Zajedničkog odbora u pogledu donošenja poslovnika i produljenja Sporazuma.

(8)

Stajalište Unije u okviru Zajedničkog odbora trebalo bi se stoga temeljiti na priloženom nacrtu odluka,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u okviru Zajedničkog odbora osnovanog člankom 6. Sporazuma između Europske unije i Republike Moldove o cestovnom prijevozu tereta („Sporazum”) u pogledu donošenja njegova poslovnika i produljenja primjene Sporazuma, uključujući njegovo trajanje, temelji se na nacrtim odluka Zajedničkog odbora priloženim ovoj Odluci (3).

Predstavnici Unije u Zajedničkom odboru mogu dogovoriti manje izmjene nacrta odluka Zajedničkog odbora bez daljnje odluke Vijeća.

Članak 2.

Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

Sastavljeno u Bruxellesu 12. prosinca 2022.

Za Vijeće

Predsjednik

Z. NEKULA


(1)  Odluka Vijeća (EU) 2022/1165 od 27. lipnja 2022. o potpisivanju, u ime Unije, i privremenoj primjeni Sporazuma između Europske unije i Republike Moldove o cestovnom prijevozu tereta (SL L 181, 7.7.2022., str. 1.).

(2)  SL L 181, 7.7.2022., str. 4.

(3)  Vidjeti dokumente ST 15347/22 ADD1 i ST 15347/22 ADD2 na http://register.consilium.europa.eu.


NACRT

ODLUKA br. 1/2022 ZAJEDNIČKOG ODBORA OSNOVANOG SPORAZUMOM IZMEĐU EUROPSKE UNIJE I REPUBLIKE MOLDOVE O CESTOVNOM PRIJEVOZU TERETA

od …

o donošenju njegova poslovnika

ZAJEDNIČKI ODBOR,

uzimajući u obzir Sporazum između Europske unije i Republike Moldove o cestovnom prijevozu tereta (1), a posebno njegov članak 6. stavak 6.,

budući da:

U skladu s člankom 6. stavkom 6. Sporazuma Zajednički odbor donosi svoj poslovnik. Stoga bi trebalo donijeti poslovnik kako je utvrđen u Prilogu ovoj Odluci,

DONIO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Poslovnik

Donosi se poslovnik Zajedničkog odbora kako je utvrđen u Prilogu ovoj Odluci.

Članak 2.

Stupanje na snagu

Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

Sastavljeno u …

Za Zajednički odbor

Supredsjedatelji


(1)  SL EU L 181, 7.7.2022., str. 4.


PRILOG

Poslovnik Zajedničkog odbora

Članak 1.

Voditelji delegacije

1.   Zajednički odbor čine predstavnici stranaka. Svaka stranka imenuje voditelja i, prema potrebi, zamjenika voditelja svoje delegacije. Voditelja delegacije može zamijeniti zamjenik voditelja ili imenovani predstavnik za određeni sastanak.

2.   Zajedničkim odborom naizmjence predsjedaju predstavnik Europske unije i predstavnik Republike Moldove. Dužnost predsjedatelja vrši voditelj relevantne delegacije ili u njegovoj odsutnosti zamjenik voditelja ili imenovani predstavnik.

Članak 2.

Sastanci

1.   Zajednički odbor sastaje se ako je i kada je to potrebno. Svaka stranka može zatražiti sazivanje sastanka. Zajednički odbor ujedno se saziva najkasnije tri mjeseca prije isteka Sporazuma kako bi procijenio i odlučio o potrebi za produljenjem Sporazuma u skladu s njegovim člankom 5. stavkom 2.

2.   Zajednički odbor sastanke održava uživo ili putem drugih sredstava (npr. konferencijski pozivi ili videokonferencije).

3.   Sastanci se održavaju, koliko god je to moguće, naizmjenično između mjesta u državi članici Europske unije i Republici Moldovi, osim ako se stranke dogovore drukčije.

4.   Radni jezik je engleski.

5.   Nakon što se stranke dogovore o datumu i mjestu sastanaka, sastanke sazivaju Europska komisija u ime Europske unije te ministarstvo nadležno za cestovni promet Republike Moldove.

6.   Osim ako se stranke dogovore drukčije, sastanci Zajedničkog odbora nisu javni. Ako je potrebno, priopćenje za medije može se sastaviti zajedničkim dogovorom na kraju sastanka.

Članak 3.

Delegacije

1.   Prije svakog sastanka voditelji delegacija međusobno se obavješćuju o predviđenom sastavu svojih delegacija koje će prisustvovati sastanku.

2.   Predstavnici dionika iz sektora cestovnog prometa mogu biti pozvani da prisustvuju sastancima ili dijelovima sastanaka kao promatrači, ako se Zajednički odbor tako dogovori konsenzusom.

3.   Zajednički odbor može, ako se tako dogovori konsenzusom, pozvati druge zainteresirane strane ili stručnjake da prisustvuju njegovim sastancima ili dijelovima sastanaka kako bi mu pružili informacije o određenim pitanjima.

4.   Promatrači ne sudjeluju u postupku donošenja odluka Zajedničkog odbora.

Članak 4.

Tajništvo

Po jedan dužnosnik službi Europske komisije i ministarstva nadležnog za cestovni promet Republike Moldove zajednički djeluju kao tajnici Zajedničkog odbora.

Članak 5.

Dnevni red sastanaka

1.   Voditelji delegacija utvrđuju međusobnim dogovorom privremeni dnevni red za svaki sastanak. Tajnici šalju taj privremeni dnevni red članovima delegacija najkasnije petnaest dana prije datuma sastanka.

2.   Zajednički odbor donosi dnevni red na početku svakog sastanka. U dnevni red moguće je uključiti točke koje se ne nalaze na privremenom dnevnom redu ako se Zajednički odbor tako dogovori.

3.   Voditelji delegacija mogu skratiti rok utvrđen u stavku 1. kako bi u obzir uzeli zahtjeve ili hitnost određenog pitanja.

Članak 6.

Zapisnik

1.   Nakon svakog sastanka Zajedničkog odbora sastavlja se nacrt zapisnika. U tom se nacrtu zapisnika navode točke dnevnog reda o kojima se raspravljalo i donesene odluke.

2.   U roku od mjesec dana nakon sastanka voditelj delegacije države domaćina sastanka upućuje tajnicima Zajedničkog odbora nacrt zapisnika, koji oni dostavljaju drugom voditelju delegacije na odobrenje pisanim postupkom.

3.   Nakon odobrenja, voditelji delegacija potpisuju dva primjerka zapisnika, a svaka stranka pohranjuje po jedan izvorni primjerak zapisnika. Voditelji delegacija mogu odlučiti da taj zahtjev bude ispunjen potpisivanjem i razmjenom elektroničkih kopija.

4.   Zapisnici sa sastanaka Zajedničkog odbora su javni, osim ako jedna od stranaka zatraži drukčije.

Voditelji delegacija mogu skratiti rok utvrđen u stavku 2. ovog članka i dogovoriti datum odobrenja iz stavka 3. kako bi u obzir uzeli zahtjeve ili hitnost određenog pitanja.

Članak 7.

Pisani postupak

Ako je to potrebno i propisno obrazloženo, odluke Zajedničkog odbora mogu se donijeti pisanim postupkom. U tu svrhu voditelji delegacija razmjenjuju nacrt mjera o kojima se traži mišljenje Zajedničkog odbora, koji se zatim može potvrditi razmjenom prepiske. Međutim, bilo koja stranka može zatražiti sastanak Zajedničkog odbora kako bi se raspravilo određeno pitanje.

Članak 8.

Vijećanje

1.   Zajednički odbor donosi odluke na temelju konsenzusa stranaka.

2.   Odluke Zajedničkog odbora naslovljuju se kao „Odluka” iza čega slijede serijski broj, datum donošenja i opis predmeta.

3.   Odluke Zajedničkog odbora potpisuju voditelji delegacija, a zatim se prilažu zapisniku.

4.   Odluke koje donese Zajednički odbor stranke provode u skladu s vlastitim internim postupcima.

5.   Odluke koje donese Zajednički odbor stranke mogu objaviti u svojim službenim glasilima. Svaka stranka pohranjuje po jedan izvorni primjerak odluka.

Članak 9.

Radne skupine

1.   Zajednički odbor može osnovati radne skupine koje pomažu Zajedničkom odboru u obavljanju njegovih dužnosti. Opis poslova radne skupine odobrava Zajednički odbor u skladu s člankom 6. stavkom 5. Sporazuma koji se potom uključuje u prilog odluci o osnivanju radne skupine.

2.   Radne skupine sastavljene su od predstavnika stranaka.

3.   Radne skupine rade pod nadležnošću Zajedničkog odbora, kojem podnose izvješća nakon svakog svojeg sastanka. One ne donose odluke, ali mogu davati preporuke Zajedničkom odboru.

4.   Zajednički odbor može u bilo kojem trenutku odlučiti o ukidanju bilo koje postojeće radne skupine, izmijeniti njezin opis poslova ili osnovati nove radne skupine koje će mu pomagati u obavljanju dužnosti.

Članak 10.

Troškovi

1.   Stranke snose vlastite troškove povezane sa sudjelovanjem na sastancima Zajedničkog odbora i radnih skupina, u pogledu osoblja, putovanja i boravka te u pogledu poštanskih i telekomunikacijskih troškova.

2.   Sve druge izdatke koji se odnose na samu organizaciju sastanaka snosi stranka koja je domaćin sastanka.

Članak 11.

Izmjene Poslovnika

Zajednički odbor može u bilo kojem trenutku izmijeniti ovaj Poslovnik odlukom donesenom u skladu s člankom 6. stavkom 5. Sporazuma.


NACRT

ODLUKA br. 2/2022 ZAJEDNIČKOG ODBORA OSNOVANOG SPORAZUMOM IZMEĐU EUROPSKE UNIJE I REPUBLIKE MOLDOVE O CESTOVNOM PRIJEVOZU TERETA

od …

o produljenju Sporazuma

ZAJEDNIČKI ODBOR,

uzimajući u obzir Sporazum između Europske unije i Republike Moldove o cestovnom prijevozu tereta (1), a posebno njegov članak 6. stavak 6.,

budući da:

(1)

Odlukom 1/2022 od [15. prosinca 2022.] Zajednički odbor donoio je svoj poslovnik.

(2)

Kako je utvrđeno u članku 5. stavku 1. Sporazuma između Europske unije i Republike Moldove o cestovnom prijevozu tereta (dalje u tekstu „Sporazum”), Sporazum se primjenjuje do 31. ožujka 2023.

(3)

Kako je utvrđeno člankom 6. stavkom 2. Zajednički odbor saziva se najkasnije tri mjeseca prije isteka Sporazuma kako bi procijenio i odlučio o potrebi za produljenjem Sporazuma i njegovu trajanju.

(4)

Praćenje Sporazuma pokazalo je da su njime ostvarene koristi u pogledu trgovine i za Europsku uniju i Republiku Moldovu te da je rast usluga cestovnog prijevoza bio koristan i za cestovne prijevoznike obiju stranaka.

(5)

Zahvaljujući Sporazumu Republika Moldova mogla je svoju trgovinu početi preusmjeravati prema Europskoj uniji te je on stoga pridonio postupnoj integraciji moldavskog gospodarstva u zapadno gospodarstvo. Zajedno s usporedivim sporazumom o cestovnom prometu koji je potpisan s Ukrajinom olakšao je i izvoz ukrajinske robe i tako pridonio trakama solidarnosti.

(6)

Produljenje Sporazuma trebalo bi tumačiti kao doprinos obnovi Ukrajine nakon ruskog agresivnog rata protiv Ukrajine.

(7)

Stoga je primjereno produljiti Sporazum do 30. lipnja 2024.,

DONIO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Produljenje Sporazuma

Sporazum između Europske unije i Republike Moldove o cestovnom prijevozu tereta produljuje se do 30. lipnja 2024.

Članak 2.

Stupanje na snagu

Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

Sastavljeno u …

Za Zajednički odbor

Supredsjedatelji


(1)  SL EU L 181, 7.7.2022., str. 4.


21.12.2022   

HR

Službeni list Europske unije

L 326/23


ODLUKA VIJEĆA (EU, Euratom) 2022/2518

od 13. prosinca 2022.

o izmjeni Poslovnika Vijeća

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o Europskoj uniji,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 240. stavak 3.,

budući da:

(1)

Kada Vijeće treba donijeti akt kvalificiranom većinom, mora se provjeriti predstavljaju li države članice koje čine kvalificiranu većinu najmanje 65 % stanovništva Unije.

(2)

Taj postotak izračunava se u skladu s podacima o broju stanovnika navedenima u Prilogu III. Poslovniku Vijeća („Poslovnik”) (1).

(3)

Člankom 11. stavkom 6. Poslovnika predviđeno je da Vijeće, s učinkom od 1. siječnja svake godine, mijenja podatke navedene u tom prilogu u skladu s podacima koje Statistički ured Europske unije ima na raspolaganju 30. rujna prethodne godine.

(4)

Poslovnik bi stoga trebalo na odgovarajući način izmijeniti za 2023. godinu.

(5)

U skladu s člankom 106.a Ugovora o osnivanju Europske zajednice za atomsku energiju članak 240. Ugovora o funkcioniranju Europske unije primjenjuje se na Europsku zajednicu za atomsku energiju,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Prilog III. Poslovniku zamjenjuje se sljedećim:

„PRILOG III.

Podaci o stanovništvu Unije i stanovništvu svake od država članica za provedbu odredbi o glasovanju kvalificiranom većinom u Vijeću

Država članica

Stanovništvo

Postotak stanovništva Unije (%)

Njemačka

83 203 320

18,59

Francuska

67 842 582

15,16

Italija

59 607 184

13,32

Španjolska

47 432 805

10,6

Poljska

37 654 247

8,41

Rumunjska

19 038 098

4,25

Nizozemska

17 734 036

3,96

Belgija

11 631 136

2,6

Grčka

10 603 810

2,37

Češka

10 545 457

2,36

Švedska

10 440 000

2,33

Portugal

10 352 042

2,31

Mađarska

9 689 010

2,17

Austrija

8 967 500

2,00

Bugarska

6 838 937

1,53

Danska

5 864 667

1,31

Finska

5 541 241

1,24

Slovačka

5 434 712

1,21

Irska

5 060 004

1,13

Hrvatska

3 862 305

0,86

Litva

2 805 998

0,63

Slovenija

2 107 180

0,47

Latvija

1 875 757

0,42

Estonija

1 331 796

0,3

Cipar

904 700

0,2

Luksemburg

643 648

0,14

Malta

520 971

0,12 ”

EU 27

447 533 143

 

Prag (65 %)

290 896 543

 

”.

Članak 2.

Ova Odluka stupa na snagu na datum objave u Službenom listu Europske unije.

Primjenjuje se od 1. siječnja 2023.

Sastavljeno u Bruxellesu 13. prosinca 2022.

Za Vijeće

Predsjednik

M. BEK


(1)  Odluka Vijeća 2009/937/EU od 1. prosinca 2009. o donošenju poslovnika Vijeća (SL L 325, 11.12.2009., str. 35.).


21.12.2022   

HR

Službeni list Europske unije

L 326/25


PROVEDBENA ODLUKA KOMISIJE (EU) 2022/2519

оd 20. prosinca 2022.

o tehničkim specifikacijama i standardima za sustav e-CODEX, među ostalim za sigurnost i metode za provjeru cjelovitosti i autentičnosti

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2022/850 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2022. o računalnom sustavu za prekograničnu elektroničku razmjenu podataka u području pravosudne suradnje u građanskim i kaznenim stvarima (sustav e-CODEX) i izmjeni Uredbe (EU) 2018/1726 (1), a posebno njezin članak 6. stavak 1. točku (a),

budući da:

(1)

U skladu s člankom 5. Uredbe (EU) 2022/850 sustav e-CODEX sastoji se od pristupne točke e-CODEX-a, digitalnih postupovnih standarda i popratnih softverskih proizvoda, dokumentacije i drugih resursa navedenih u Prilogu toj uredbi.

(2)

Pristupna točka e-CODEX-a sastavljena je od pristupnika, koji se sastoji od softvera utemeljenog na zajedničkom skupu protokola, a kojim se omogućuje sigurna razmjena informacija putem telekomunikacijske mreže s drugim pristupnicima koji upotrebljavaju isti zajednički skup protokola, i poveznika, koji omogućuje povezivanje povezanih sustava s pristupnikom i koji se sastoji od softvera utemeljenog na zajedničkom skupu otvorenih protokola.

(3)

Za uspješan proces predaje sustava e-CODEX agenciji eu-LISA te kako bi se omogućilo ispunjavanje zadaća za koje je odgovorna agencija eu-LISA, trebalo bi utvrditi minimalne tehničke specifikacije i standarde, među ostalim za sigurnost i metode za provjeru cjelovitosti i autentičnosti, na kojima se temelje sastavnice sustava e-CODEX.

(4)

U skladu s člancima 1. i 2. Protokola br. 22 o stajalištu Danske, priloženog Ugovoru o Europskoj uniji i Ugovoru o funkcioniranju Europske unije, Danska nije sudjelovala u donošenju Uredbe (EU) 2022/850 te ova Odluka za nju nije obvezujuća niti se na nju primjenjuje.

(5)

U skladu s člancima 1. i 2. te člankom 4.a stavkom 1. Protokola br. 21 o stajalištu Ujedinjene Kraljevine i Irske s obzirom na područje slobode, sigurnosti i pravde, priloženog Ugovoru o Europskoj uniji i Ugovoru o funkcioniranju Europske unije, i ne dovodeći u pitanje članak 4. tog protokola, Irska nije sudjelovala u donošenju Uredbe (EU) 2022/850 te ova Odluka za nju nije obvezujuća niti se na nju primjenjuje.

(6)

Provedeno je savjetovanje s Europskim nadzornikom za zaštitu podataka u skladu s člankom 42. stavkom 1. Uredbe (EU) 2018/1725 Europskog parlamenta i Vijeća (2), koji je dostavio mišljenje 24. studenoga 2022.

(7)

Mjere predviđene u ovoj Odluci u skladu su s mišljenjem odbora osnovanog člankom 19. stavkom 1. Uredbe (EU) 2022/850,

DONIJELA JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Minimalne tehničke specifikacije i standardi, među ostalim za sigurnost i metode za provjeru cjelovitosti i autentičnosti, na kojima se temelje sastavnice sustava e-CODEX iz članka 5. Uredbe (EU) 2022/850 utvrđeni su u Prilogu ovoj Odluci.

Članak 2.

Ova Odluka stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Sastavljeno u Bruxellesu 20. prosinca 2022.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 150, 1.6.2022., str. 1.

(2)  Uredba (EU) 2018/1725 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2018. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka u institucijama, tijelima, uredima i agencijama Unije i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 45/2001 i Odluke br. 1247/2002/EZ (SL L 295, 21.11.2018., str. 39.).


PRILOG

Tehničke specifikacije i standardi za sustav e-CODEX, među ostalim za sigurnost i metode za provjeru cjelovitosti i autentičnosti

1.   UVOD

U ovom se Prilogu utvrđuju minimalne tehničke specifikacije i standardi za sastavnice sustava e-CODEX, među ostalim za sigurnost i metode za provjeru cjelovitosti i autentičnosti.

2.   SASTAVNICE SUSTAVA e-CODEX

2.1   U skladu s člankom 5. Uredbe (EU) 2022/850 Europskog parlamenta i Vijeća (1) sustav e-CODEX sastoji se od:

(a)

pristupna točka e-CODEX-a koja se sastoji od sljedećeg:

i.

pristupnik;

ii.

poveznik;

(b)

digitalni postupovni standardi (DPS);

(c)

prateći softverski proizvodi, prateća dokumentacija i drugi prateći resursi navedeni u Prilogu Uredbi (EU) 2022/850:

i.

izvorni kod središnje platforme za testiranje (CTP);

ii.

izvorni kod alata za upravljanje konfiguracijom (Configuration Management Tool, CMT);

iii.

Metadata Workbench (MDW);

iv.

temeljni rječnik e-pravosuđa EU-a;

v.

dokumentacija o arhitekturi.

2.2   S funkcionalnog stajališta, ti su elementi podijeljeni u dvije kategorije: paket alata e-CODEX-a i resursi koji se mogu rasporediti u e-CODEX.

2.3   Paket alata e-CODEX-a sastoji se od sljedećeg:

(a)

dokumentacija o arhitekturi sustava e-CODEX;

(b)

izvorni kod paketa poveznika;

(c)

izvorni kod alata za upravljanje konfiguracijom (CMT);

(d)

izvorni kod središnje platforme za testiranje (CTP);

(e)

licencija za Metadata Workbench (MDW) koju izdaje treća strana;

(f)

temeljni rječnik e-pravosuđa EU-a;

(g)

digitalni postupovni standardi (DPS).

(a)   Dokumentacija o arhitekturi sustava e-CODEX

Dokumentacija o arhitekturi je skup dokumenata koji se upotrebljavaju za pružanje tehničkog i informativnog znanja relevantnim dionicima o odabiru standarda s kojima drugi resursi sustava e-CODEX moraju biti usklađeni. Njome se definiraju zahtjevi i načela koji se primjenjuju pri uspostavi interoperabilne prekogranične komunikacije za olakšavanje elektroničke razmjene podataka, što uključuje svaki sadržaj koji se prenosi u elektroničkom obliku. Osim toga, u njoj se navode odabrani standardi i metodologije na kojima se temelji sustav e-CODEX. Arhitekturom se osigurava autonomija sustava e-CODEX.

(b)   Izvorni kod paketa poveznika

Izvorni kod paketa poveznika upotrebljava se za stvaranje prenosivih artefakata opisanih u poglavlju 2.4.2.

(c)   Alat za upravljanje konfiguracijom (CMT)

Alat za upravljanje konfiguracijom (CMT) je alat utemeljen na webu za upravljanje konfiguracijskim datotekama povezanima s pristupnikom e-dostave i poveznikom te osigurava standardizirano upravljanje radnim tijekom konfiguracije. Subjekt koji upravlja odobrenom pristupnom točkom e-CODEX-a može pristupiti CMT-u putem globalno dostupnog portala i učitati podatke o konfiguraciji e-dostave. Učitani podaci moraju uključivati informacije o mrežnoj konfiguraciji krajnje točke pristupnika, sve sigurnosne certifikate potrebne za povezivanje te konkretne projekte, okruženja i slučajeve upotrebe u kojima subjekt sudjeluje. CMT automatski provjerava valjanost učitanih podataka i pruža povratne informacije subjektu koji upravlja odobrenim pristupnim točkama e-CODEX-a ako dođe do pogrešaka.

Ako se primi obavijest o promjenama podataka koje je dostavio subjekt koji upravlja odobrenom pristupnom točkom e-CODEX-a, s pomoću tog alata se izrađuje novi konfiguracijski paket e-CODEX-a (vidjeti točku 2.4.3.). Svi subjekti koji upravljaju odobrenim pristupnim točkama e-CODEX-a moraju biti obaviješteni o izradi novog konfiguracijskog paketa e-CODEX-a i u svakom trenutku imati mogućnost preuzeti ga izravno s CMT-a. CMT može osigurati konfiguracijske pakete e-CODEX-a za više IT okruženja, kao što su TEST, PRIHVAĆANJE ili PRODUKCIJA.

Novi konfiguracijski paketi e-CODEX-a moraju se početi upotrebljavati sedam dana nakon njihove izrade, a subjekti koji upravljaju odobrenim pristupnim točkama e-CODEX-a dužni su do tog trenutka instalirati novi paket u svojem okruženju.

Osim toga, CMT redovito obavješćuje subjekt koji upravlja odobrenim pristupnim točkama e-CODEX-a o podsustavima runtime njegova sigurnosnog certifikata i unaprijed e-porukom obavješćuje odobrene pristupne točke e-CODEX-a o predstojećem isteku certifikata. Ako subjekt koji upravlja odobrenom pristupnom točkom e-CODEX-a dopusti da njegovi sigurnosni certifikati isteknu, automatski se uklanjaju iz sljedećeg paketa.

CMT je smješten na središnjoj lokaciji i dostupan je sudionicima e-CODEX-a 24 sata dnevno svaki dan u tjednu. Podrška je ograničena na uobičajeno radno vrijeme.

(d)   Središnja platforma za testiranje (CTP)

Središnja platforma za testiranje e-CODEX-a (CTP) infrastruktura je za automatizirano testiranje. Njome se subjektu koji upravlja odobrenom pristupnom točkom e-CODEX-a omogućuje da provodi testove povezivosti i cjelovite testove između svoje infrastrukture e-CODEX-a i fiksne središnje točke za testiranje, a da pritom nije potrebno uključiti nekog drugog partnera (npr. drugu odobrenu pristupnu točku e-CODEX-a) za testiranje komunikacijskih funkcija. Omogućuje slanje i primanje poruka o testiranju koje se mogu prilagoditi, čime se olakšava rad pri inicijalnom (instalacija) i regresijskom testiranju infrastrukture e-CODEX-a. Napredak u slanju pojedinačnih poruka te dokazi i popis pogrešaka registrirane elektroničke pošte (REM) Europskog instituta za telekomunikacijske norme (ETSI) prate se i predstavljaju subjektima koji upravljaju odobrenim pristupnim točkama e-CODEX-a s pomoću posebno osmišljenih vizualnih procesa.

CTP se sastoji od pristupnika e-CODEX-a, poveznika, klijenta poveznika i povezanog internetskog grafičkog korisničkog sučelja (za sada web sučelje/pozadina izgrađena na Nuxt.js) koje se može upotrebljavati za slanje poruka partnerskom pristupniku te za pregledavanje poruka koje isti pristupnik šalje CTP-u. Na CTP-u se trenutačno pohranjuju važne operativne informacije (lokalne varijable) na instanci MongoDB i očitavaju konfiguracijske informacije (koje se odnose na jednu od strana) iz baze podataka poveznika. Osim toga, upotrebljava se sučelje za programiranje aplikacija (API) reprezentativnog prijenosa stanja (REST) klijenta poveznika za dohvaćanje informacija o porukama e-CODEX-a i slanje novih poruka povezniku i pristupniku.

Kako bi se osiguralo rješenje koje se može prilagoditi svakom okruženju e-CODEX-a, CTP se upotrebljava u različitim instancama (kopijama) koje postoje u različitim okruženjima e-CODEX-a. Svaka instanca CTP-a trenutačno se primjenjuje u okruženju UNIX-a (CentOS 7), u kojem su prisutne sve sastavnice. To olakšava administraciju i pristup sustavu datoteka, ali se može prilagoditi kako bi se obuhvatile instalacije u kojima je infrastruktura za razmjenu poruka e-CODEX-a odvojena.

Svaki korisnik CTP-a povezan je s jednim (1) pristupnikom. Za upotrebu CTP-a za testiranje jedini je zahtjev da pristupnik te odobrene pristupne točke e-CODEX-a postoji u načinima obrade (P-Mode) za to specifično okruženje CMT-a e-CODEX-a.

(e)   Metadata Workbench

Metadata Workbench alat je kojim se upravlja temeljnim rječnikom e-pravosuđa EU-a. Omogućuje stručnjacima za semantičko modeliranje da održavaju rječnik na održiv način u skladu sa standardom modeliranja tehničke specifikacije jezgrene sastavnice kako je definirano u dokumentaciji o arhitekturi e-CODEX-a. Riječ je o softveru kao usluzi (SaaS) utemeljenom na webu s pristupom temeljnom rječniku e-pravosuđa EU-a ograničenim samo na administratore. Metadata Workbench razvija se i njime se upravlja u ime Ministarstva pravosuđa i sigurnosti Nizozemske. Na temelju sporazuma o licenciranju koji će sklopiti Ministarstvo pravosuđa i sigurnosti i agencija eu-LISA, agenciji eu-LISA odobrit će se pristup Metadata Workbenchu kako bi upravljala i rukovala temeljnim rječnikom e-pravosuđa EU-a.

(f)   Temeljni rječnik e-pravosuđa EU-a

Temeljni rječnik e-pravosuđa EU-a je resurs za semantičke pojmove i definicije koji se mogu ponovno upotrijebiti koji se rabi kako bi se osigurala trajna dosljednost i kvaliteta podataka u svim scenarijima upotrebe. Na njegovu se semantičkom repozitoriju temelje sve strukture poruka specifične za određeni slučaj upotrebe (XML sheme).

Budući razvoj temeljnog rječnika e-pravosuđa mogao bi se provesti u skladu s temeljnim rječnicima (2). Kako bi se potvrdila sukladnost sa specifikacijom, mogao bi se uspostaviti validator temeljen na XML-u s pomoću usluge testa interoperabilnosti koju nudi Komisija.

(g)   Digitalni postupovni standardi (DPS)

Digitalni postupovni standard znači tehničke specifikacije za modele poslovnih procesa i sheme podataka kojima se određuje elektronička struktura podataka razmijenjenih putem sustava e-CODEX na osnovi temeljnog rječnika e-pravosuđa EU-a. Model poslovnih procesa opisuje tehničku provedbu elektroničkog postupka pravnog instrumenta koji se podupire sustavom e-CODEX.

XML sheme utemeljene na modelu poslovnih procesa i temeljnom rječniku e-pravosuđa EU-a opisuju elektroničku strukturu DPS-a. One omogućuju odobrenim pristupnim točkama slanje i primanje dokumenata u skladu s instrumentom za prekograničnu pravosudnu suradnju.

2.4   Resursi koji se mogu rasporediti u okviru e-CODEX-a

Resursi koji se mogu rasporediti u okviru e-CODEX-a su sastavnice e-CODEX-a koje u svojem okruženju e-CODEX-a raspoređuju subjekti koji upravljaju odobrenom pristupnom točkom e-CODEX-a. Isključujući pristupnik, eu-LISA će ih distribuirati subjektima koji upravljaju odobrenom pristupnom točkom e-CODEX-a.

Resursi koji se mogu rasporediti su sljedeći:

(a)

pristupnik (točka 2.4.1.);

(b)

izvorni kod paketa poveznika (točka 2.4.2.);

(c)

konfiguracijski paket e-CODEX-a (uključujući načine obrade, javne potvrde i sigurnosne postavke) (točka 2.4.3.);

(d)

oblik poslovne suradnje ili model procesa kao dio DPS-a;

(e)

XML sheme su strukture poruke kao dio DPS-a.

2.4.1    Pristupnik

Pristupnik u sustavu e-CODEX element je odgovoran za osnovnu komunikacijsku razmjenu. Trenutačno se primjenjuju sljedeći standardi pristupnika:

(a)

standard OASIS (3) ebMS 3.0: Poruke za razmjenu između pristupnika koje su u skladu sa standardom ebXML. Tim se standardom definira struktura koju zaglavlje poruke mora imati kako bi se moglo razumjeti u okviru infrastrukture e-CODEX-a;

(b)

profil za razmjenu poruka OASIS Applicability Statement 4 (AS4): Ovo je profil usklađenosti specifikacije OASIS ebMS 3.0;

(c)

zajednički profil profila eDelivery AS4 (4).

Može se upotrijebiti svako rješenje za pristupnik koje ispunjava te zahtjeve.

2.4.2    Paket poveznika

Poveznik je povezujuća sastavnica koja povezuje nacionalne posebne aplikacije DPS-a s generičkim standardima za razmjenu poruka pristupnika. Stoga se tom sastavnicom u osnovnu komunikaciju koja je već uspostavljena sastavnicom pristupnika dodaju sljedeće značajke:

(a)

dokazi ETSI-REM: to su dokazi koje generira poveznik u potpisanom XML formatu. Svrha je tih dokaza obavijestiti pošiljatelja o uspješnoj ili neuspješnoj obradi poruke. Poveznik generira i podnosi dokaze u različitim fazama obrade poruke;

(b)

token TrustOK: poveznik pošiljatelja validira cjelovitost i autentičnost poslovnog dokumenta u poruci. Ishod te validacije sadržava Token TrustOK. Taj se token generira u podmodulu poveznika: sigurnosnoj biblioteci;

(c)

spremnik ASIC-S: u skladu s normom ETSI EN 319 162-1 Elektronički potpisi i infrastrukture; pridruženi spremnici potpisa (ASiC) (Electronic Signatures and Infrastructures (ESI); Associated Signature Containers (ASiC)). Spremnik osigurava autentičnost i cjelovitost korisnih podataka koje prenosi poveznik;

(d)

WS-Security: kako bi se povećala sigurnost prijenosa poruka, poveznik upotrebljava WS-Security na strani pristupnika, kao i povezani sustav za prijenos. To znači da je svaka poruka koju poveznik šalje ili prima šifrirana i potpisana;

(e)

zajedničko sučelje za programiranje aplikacija (zajednički API): poveznik nudi stabilan API koji definira web servise koji se upotrebljavaju za povezivanje s pristupnikom i aplikacijama povezanih sustava. Struktura poruka koje se razmjenjuju s poveznikom opisana je i u API-ju poveznika.

Osim samog softvera poveznika, paket sadržava i klijent aplikacije koji je namijenjen podupiranju ili zamjeni povezanog sustava za obradu poruka e-CODEX-a.

Osim toga, posebno je razvijen dodatak za pristupnik Domibus (5) radi povezivanja zajedničkog API-ja poveznika s procesorskom jezgrom pristupnika.

2.4.3    Konfiguracijski paket e-CODEX-a

U komunikaciji koja se temelji na ebMS-u 3.0, način obrade (P-Mode) upravlja prijenosom svih poruka uključenih u razmjenu poruka između dvaju uređaja za upravljanje servisom za razmjenu poruka (Messaging Service Handlers, MSH). Konfiguracijski paket e-CODEX-a uključuje skup parametara konfiguracije za razmjenu poruka (datoteke načina obrade, nekoliko pohrana pouzdanih certifikata, mrežne adrese) kojima se detaljno određuje način slanja poruka.

Parametri konfiguracije za razmjenu poruka mogu se razvrstati u sljedećih pet kategorija:

(a)

parametri koji se odnose na pošiljatelja, kao što su:

i.

identifikacijska oznaka pošiljatelja;

ii.

certifikat koji pošiljatelj upotrebljava za potpisivanje poruka;

iii.

tijela nadležna za izdavanje certifikata kojima pošiljatelj vjeruje;

iv.

mrežna adresa (ili adrese) s koje će pošiljatelj započeti komunikaciju;

(b)

parametri koji se odnose na primatelja, kao što su:

i.

identifikacijska oznaka primatelja;

ii.

certifikat za koji primatelj očekuje da će se koristiti za šifriranje poruka;

iii.

tijela nadležna za izdavanje certifikata kojima pošiljatelj vjeruje;

iv.

mrežna adresa (ili adrese) na kojoj će primatelj prihvatiti dolaznu komunikaciju;

(c)

parametri koji se odnose zajednički na pošiljatelja i primatelja, kao što su (ako se koriste):

i.

identifikacijska oznaka sporazuma, identifikacijska oznaka načina obrade;

(d)

parametri koji se odnose na DPS, kao što su:

i.

uloge pošiljatelja;

ii.

uloge primatelja;

iii.

usluge;

iv.

radnje unutar servisa;

(e)

parametri koji se odnose na upotrebu protokola za razmjenu poruka ili profil protokola za razmjenu poruka.

U e-CODEX-u sve konfiguracijske datoteke koje se odnose na MSH ili domenu objedinjene su u jednu glavnu datoteku koja se može upotrijebiti za konfiguraciju pristupnika i poveznika.

Glavna datoteka definira pojedinačnu komunikacijsku mrežu koju MSH može primijeniti tijekom svojeg rada. Konfiguraciju je potrebno generirati na središnjoj razini jer sve informacije o svim odobrenim pristupnim točkama e-CODEX-a moraju biti dostupne za generiranje konfiguracijskog paketa e-CODEX-a koji izrađuje CMT.

3.   SIGURNOST I METODE ZA PROVJERU CJELOVITOSTI I AUTENTIČNOSTI SUSTAVA E-CODEX

Sustav e-CODEX je komunikacijski sustav koji pruža snažnu potporu ispunjavanju zahtjeva u pogledu sigurnosti i zaštite podataka. Konkretno, sustav e-CODEX ima tehničke značajke potrebne za ispunjavanje svih zahtjeva iz Uredbe (EU) br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća (6).

3.1   Integrirana sigurnost

Sustav e-CODEX je, s tehničkog stajališta, mehanizam prijenosa. Postoje različiti slojevi relevantni za sigurnost:

(a)

sloj mreže;

(b)

sloj prijenosa;

(c)

sloj poruke;

(d)

sloj dokumenta.

Na svakom od tih slojeva primjenjuju se sigurnosne mjere.

3.1.1    Sloj mreže

e-CODEX može se upotrebljavati s različitim vrstama slojeva mreže. Obično se primjenjuje na redovite internetske veze. U okviru sigurnosti stoga se primjenjuju uobičajene sigurnosne aplikacije internetske tehnologije (i proširuje se drugim slojevima opisanima u ovoj točki). Za većinu slučajeva upotrebe e-CODEX-a takav je sloj mreže dovoljan. Za strože sigurnosne zahtjeve mogao bi se primijeniti i još jedan sloj mreže. Mogu se uzeti u obzir i druge mreže.

3.1.2    Sloj prijenosa

Sloj prijenosa obično ima zaštitu Transport Layer Security (TLS) ili mTLS (uzajamni TLS). To je dobro uhodan standard za zaštitu sloja prijenosa u internetskim tehnologijama koji se u cijelom svijetu primjenjuje na velik broj usluga. TLS/mTLS omogućuje šifriranje i autentifikaciju na prijenosnom kanalu. Njime se osigurava ruta prijenosa između svakog čvorišta rute prijenosa. Svako čvorište mora dešifrirati (samo) podatke o adresi kako bi se poruka proslijedila sljedećem čvorištu. Prije prosljeđivanja svako čvorište ponovno šifrira podatke o adresi. Jednostavan (jednosmjeran) TLS moguć je i ponekad se i dalje primjenjuje, ali se preporučuje dvosmjerni (TLS) (mTLS) jer postaje trenutačni standard zaštite sloja prijenosa.

3.1.3    Sloj poruke

Kad je riječ o sloju poruke, različite sastavnice sustava e-CODEX primjenjuju nekoliko standarda:

(a)

protokol koji se upotrebljava za prijenos između pristupnika (kao sloj poruke) jest AS4 kojim se potpisuju i šifriraju poruke, ovisno o sigurnosnoj konfiguraciji na razini pristupnika;

(b)

jezgrena sastavnica sustava e-CODEX je poveznik. Njime se dodaje sigurnost sloju poruke upotrebom sustava WS-Security za potpisivanje i šifriranje poruka za web servise prema pristupniku i pozadinama. Stoga se dodatno primjenjuje šifriranje između poveznika;

(c)

za potpisivanje i šifriranje u svim sustavima e-CODEX upotrebljavaju se digitalni certifikati. Ti digitalni certifikati za šifriranje i potpisivanje u skladu su sa standardom X.509.

3.1.4    Sloj dokumenta

Poruke sadržavaju dokumente i priloge. Oni se pakiraju u paket koji se naziva „spremnik”. Spremnik je izrađen u skladu s normom ASiC-S. Poveznik pošiljatelja potpisuje spremnik ASiC-S-a, a poveznik primatelja po primitku validira potpis.

3.2   Metode za provjeru cjelovitosti i autentičnosti

3.2.1    Pristup konfiguraciji e-CODEX-a

Za komunikaciju među pristupnim točkama e-CODEX-a potrebna je prethodna konfiguracija. Konfiguracija se provodi putem konfiguracijskog paketa e-CODEX-a. Konfiguracijski paket sadržava podatke o adresama, primijenjenu sigurnosnu politiku i druge informacije. Nadalje, sadržava i pohrane s pouzdanim javnim certifikatima svih uključenih pristupnih točaka e-CODEX-a. Konfiguracijske datoteke za konfiguraciju svakog partnera izrađuje središnji „koordinator za konfiguraciju” (CfC) s pomoću alata za upravljanje konfiguracijom (CMT). Pristup tom CMT-u omogućuje se i ograničava svakom partneru samo na osobni i pojedinačni zahtjev. Administrativni pristup ograničen je na CfC-ove, a njime upravlja eu-LISA.

3.2.2    Podržani elektronički potpisi i pečati

Sustavom e-CODEX podupiru se sve vrste elektroničkih pečata i elektroničkih potpisa kako je predviđeno Uredbom (EU) br. 910/2014.

3.2.3    Token TrustOK e-CODEX-a

Poveznik pošiljatelja validira potpis DPS-a poruke. Ishod te validacije sadržava token TrustOK e-CODEX-a. Taj se token generira u sigurnosnoj biblioteci koja je podmodul poveznika. Elektronički potpis validira poveznik e-CODEX-a s pomoću alatâ DSS-a (digital signature service, usluga digitalnog potpisa).

3.2.4    Strojno čitljiv token (XML)

Strojno čitljiv token dolazi kao XML datoteka na kojoj se temelji određena shema koja sadržava sve informacije o potpisivanju poslovnog tokena i izvješću o validaciji kao rezultat pravne i tehničke validacije.

3.2.5    Token čitljiv čovjeku (PDF)

PDF datoteka sastoji se od tri dijela. Prvi dio prikazan na prvoj stranici stvarnog tokena uključuje opće informacije o naprednom elektroničkom sustavu i ocjenu pravne valjanosti poslovnog dokumenta. Osim toga, na dnu stranice prikazani su izjava o ograničenju odgovornosti i „validacijski pečat” koji prikazuju rezultat pravne validacije (uspješan/neuspješan).

Napredni elektronički sustav povezani je sustav koji može sigurno identificirati korisnika i osigurati cjelovitost poruka koje se putem njega šalju između klijenta i poveznika e-CODEX-a.

Drugi dio na drugoj stranici sadržava standardizirani tehnički pregled informacija iz izvornog izvješća o validaciji. Informacije navedene u tehničkom pregledu razlikuju se ovisno o povezanom sustavu (na temelju autentifikacije ili potpisa). Token koji se temelji na potpisu sadržava informacije iz osnovnog certifikata, uključujući atribute (ako su dostupni). Token koji se temelji na autentifikaciji sadržava ime institucije iz koje je dokument poslan i, ako je dostavljeno, ime autora dokumenta.

Dno ove stranice sastoji se od pečata u boji rezultata tehničke validacije dokumenata (zeleno/žuto/crveno) i kratkog opisa, npr. navođenja dodatnih informacija o tome zašto je dokument dobio žutu tehničku ocjenu.

Treći dio dokumenta sastoji se od izvornog izvješća o validaciji jer ga je izradio softver za validaciju države članice izdavateljice.

4.   AŽURIRANI DIGITALNI POSTUPOVNI STANDARDI (DPS)

Služba za e-pravosuđe

DPS: model postupka

DPS: XML shema

Izvor projekta

Europski platni nalog

e-CODEX

Sporovi male vrijednosti

e-CODEX

Europski uhidbeni nalog

e-CODEX

Novčane kazne

e-CODEX

Uzajamna pravna pomoć

e-CODEX

Okvirna odluka 909 (kazne zatvora)

e-CODEX

Bračni sporovi

e-SENS

EU-ov nalog za blokadu računa

e-SENS

Registar oporuka

e-SENS

Dostava pismena

e-CODEX


(1)  Uredba (EU) 2022/850 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2022. o računalnom sustavu za prekograničnu elektroničku razmjenu podataka u području pravosudne suradnje u građanskim i kaznenim stvarima (sustav e-CODEX) i izmjeni Uredbe (EU) 2018/1726 (SL L 150, 1.6.2022., str. 1.).

(2)  https://joinup.ec.europa.eu/collection/semantic-interoperability-community-semic/core-vocabularies

(3)  Organizacija za unaprjeđivanje strukturiranih informacijskih normi.

(4)  https://ec.europa.eu/digital-building-blocks/wikis/x/RqbXGw

(5)  Pristupnik Domibus održava Komisija (https://ec.europa.eu/digital-building-blocks/wikis/display/DIGITAL/Domibus).

(6)  Uredba (EU) br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 2014. o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije na unutarnjem tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/93/EZ (SL L 257, 28.8.2014., str. 73.).


21.12.2022   

HR

Službeni list Europske unije

L 326/34


PROVEDBENA ODLUKA KOMISIJE (EU) 2022/2520

оd 20. prosinca 2022.

o posebnim dogovorima u vezi s procesom predaje i preuzimanja sustava e-CODEX

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2022/850 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2022. o računalnom sustavu za prekograničnu elektroničku razmjenu podataka u području pravosudne suradnje u građanskim i kaznenim stvarima (sustav e-CODEX) i izmjeni Uredbe (EU) 2018/1726 (1), a posebno njezin članak 6. stavak 1. točku (c),

budući da:

(1)

Potrebno je utvrditi detaljne dogovore u vezi s procesom predaje i preuzimanja za prijenos sustava e-CODEX sa subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX na agenciju eu-LISA.

(2)

Ti bi dogovori trebali uključivati kriterije za uspješan proces predaje i preuzimanja te za uspješan dovršetak tog procesa i povezanu dokumentaciju.

(3)

Detaljnim dogovorima o predaji trebale bi se utvrditi i odredbe o pravima intelektualnog vlasništva ili pravima upotrebe u vezi sa sustavom e-CODEX i njegovim pratećim softverskim proizvodima, dokumentacijom i drugim resursima koji bi se u zajedničkom dokumentu o predaji trebali utvrditi kako bi se agenciji eu-LISA omogućilo izvršavanje njezinih odgovornosti i zadaća.

(4)

U skladu s člancima 1. i 2. Protokola br. 22 o stajalištu Danske, priloženog Ugovoru o Europskoj uniji i Ugovoru o funkcioniranju Europske unije, Danska nije sudjelovala u donošenju Uredbe (EU) 2022/850 te stoga ova Odluka za nju nije obvezujuća niti se na nju primjenjuje.

(5)

U skladu s člancima 1. i 2. te člankom 4.a stavkom 1. Protokola br. 21 o stajalištu Ujedinjene Kraljevine i Irske s obzirom na područje slobode, sigurnosti i pravde, priloženog Ugovoru o Europskoj uniji i Ugovoru o funkcioniranju Europske unije, i ne dovodeći u pitanje članak 4. navedenog protokola, Irska nije sudjelovala u donošenju Uredbe (EU) 2022/850 te stoga ova Odluka za nju nije obvezujuća niti se na nju primjenjuje.

(6)

Provedeno je savjetovanje s Europskim nadzornikom za zaštitu podataka u skladu s člankom 42. stavkom 1. Uredbe (EU) 2018/1725 Europskog parlamenta i Vijeća (2) te je on dao mišljenje 24. studenoga 2022.

(7)

Mjere predviđene u ovoj Odluci u skladu su s mišljenjem odbora osnovanog člankom 19. stavkom 1. Uredbe (EU) 2022/850,

DONIJELA JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Detaljni dogovori za proces predaje i preuzimanja sustava e-CODEX iz članka 10. Uredbe (EU) 2022/850 utvrđeni su u Prilogu ovoj Odluci.

Članak 2.

Kriteriji za uspješan proces predaje i preuzimanja i za uspješan dovršetak tog procesa i povezana dokumentacija iz članka 10. Uredbe (EU) 2022/850 utvrđeni su u Prilogu ovoj Odluci.

Članak 3.

Odredbe o pravima intelektualnog vlasništva ili pravima upotrebe koje se odnose na sustav e-CODEX koje treba uključiti u zajednički dokument o predaji utvrđene su u Prilogu ovoj Odluci.

Članak 4.

Ova Odluka stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Sastavljeno u Bruxellesu 20. prosinca 2022.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 150, 1.6.2022., str. 1.

(2)  Uredba (EU) 2018/1725 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2018. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka u institucijama, tijelima, uredima i agencijama Unije i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 45/2001 i Odluke br. 1247/2002/EZ (SL L 295, 21.11.2018., str. 39.).


PRILOG

Posebni dogovori u vezi s procesom predaje i preuzimanja sustava e-CODEX

1.   UVOD

Proces predaje i preuzimanja provodit će se između subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX i agencije eu-LISA. Subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX do predaje mora zadržati punu odgovornost za sustav e-CODEX i osigurati da se sustav e-CODEX ne mijenja i da se ne isporučuje novo izdanje softvera, osim u svrhu korektivnog održavanja sustava e-CODEX.

Cilj je tih posebnih dogovora utvrditi:

detaljne dogovore za prijenos sustava e-CODEX agenciji eu-LISA;

kriterije za uspješan proces predaje i preuzimanja te za uspješan dovršetak tog procesa i povezanu dokumentaciju;

odredbe o pravima intelektualnog vlasništva ili pravima upotrebe koja se odnose na sustav e-CODEX i prateće softverske proizvode, dokumentaciju i druge resurse (navedene u Prilogu Uredbi (EU) 2022/850 Europskog parlamenta i Vijeća (1)).

Na temelju posebnih dogovora za proces predaje i preuzimanja utvrđenih u ovom Prilogu, subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX treba, u skladu s člankom 10. stavkom 1. Uredbe (EU) 2022/850, do 31. prosinca 2022. dostaviti agenciji eu-LISA zajednički dokument o predaji. Predložak za taj zajednički dokument o predaji nalazi se u dodatku ovom Prilogu.

Komisija treba pratiti proces predaje i preuzimanja kako bi osigurala pravilnu provedbu detaljnih dogovora za prijenos sustava e-CODEX.

U skladu s člankom 10. stavkom 4. Uredbe (EU) 2022/850 agencija eu-LISA treba preuzeti odgovornost za sustav e-CODEX na datum na koji Komisija proglasi uspješan dovršetak procesa predaje i preuzimanja, u razdoblju od 1. srpnja 2023. do 31. prosinca 2023., nakon savjetovanja sa subjektom koji upravlja sustavom e-CODEX i agencijom eu-LISA.

2.   GLAVNE FAZE

(a)

Datum dostave zajedničkog dokumenta o predaji: do 31. prosinca 2022.;

(b)

proces predaje i preuzimanja: u roku od šest mjeseci od dostave zajedničkog dokumenta o predaji;

(c)

uvodni sastanak o procesu predaje i preuzimanja treba se održati u siječnju 2023., a točan datum trebaju dogovoriti agencija eu-LISA, subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX i Komisija;

(d)

prijenos odgovornosti na agenciju eu-LISA: najkasnije 31. prosinca 2023., ali ne prije 1. srpnja 2023.

3.   PROCES PREDAJE I PREUZIMANJA

Proces predaje i preuzimanja započinje kad subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX agenciji eu-LISA dostavi zajednički dokument o predaji. Agencija eu-LISA treba provjeriti i potvrditi da su u zajednički dokument o predaji uključene sve relevantne informacije kako bi se osigurala uspješna predaja. Taj zajednički dokument o predaji treba sadržavati detaljne informacije barem o sljedećim točkama:

(a)

planiranju svih aktivnosti koje se trebaju provoditi kako je navedeno u ovom Prilogu, uključujući sastanke za usklađivanje, osposobljavanje, testiranje itd.;

(b)

svim resursima i artefaktima koji se predaju na početku i na kraju razdoblja predaje (početna predaja resursa i konačna predaja resursa). Definicije „početne predaje resursa” i „konačne predaje resursa” mogu se pronaći u dodatku ovom Prilogu;

(c)

svim planiranim osposobljavanjima, radionicama, aktivnostima informiranja i radionicama promatranja;

(d)

svim radnim postupcima subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX. Ako ti postupci nisu dokumentirani, potrebno ih je jasno utvrditi, dokumentirati i predati agenciji eu-LISA;

(e)

podacima za kontakt svih uključenih strana tijekom cijelog razdoblja aktivnosti predaje i preuzimanja, zajedno s matricom uloga i odgovornosti;

(f)

jasnim, provjerljivim i objektivnim kriterijima uspješnosti za procjenu procesa predaje i preuzimanja;

(g)

specifikacijama testiranja kako bi se ocijenila pravilna provedba procesa preuzimanja;

(h)

odredbama o pravima intelektualnog vlasništva ili pravima upotrebe koja se odnose na sustav e-CODEX i prateće softverske proizvode, dokumentaciju i druge resurse (navedene u Prilogu Uredbi (EU) 2022/850 Europskog parlamenta i Vijeća), kojima se agenciji eu-LISA omogućuje da izvrši svoje obveze u skladu s člankom 7. Uredbe (EU) 2022/850.

Svrha je zajedničkog dokumenta o predaji osigurati alat za transparentnu, neometanu i potpunu migraciju informatičkih usluga sa subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX na agenciju eu-LISA, pod nadzorom Komisije.

U njemu se opisuju sva sredstva koja eu-LISA i subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX trebaju uspostaviti kako bi se osigurao taj neometan prijelaz.

Primjer tog dokumenta i njegove strukture nalazi se u dodatku ovom Prilogu. Može se prema potrebi prilagoditi, pod uvjetom da sadržava detaljne informacije o točkama navedenima u ovom odjeljku.

Subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX i agencija eu-LISA do 30. lipnja 2023. sastavljaju izvješće o predaji odnosno preuzimanju s rezultatima provedenih aktivnosti kako bi Europska komisija mogla do 31. srpnja 2023. obavijestiti Europski parlament i Vijeće o procesu predaje i preuzimanja (vidjeti točke 5. i 6. ovog Priloga).

Format i sredstva prijenosa (npr. zajednički prostor za suradnju, kao prethodna programska oprema „Basic Support for Cooperative Work”, Centar za komunikacijske i informacijske resurse za uprave, poduzeća i građane – CIRCABC, pristup postojećim repozitorijima itd.) svakog artefakta dogovaraju agencija eu-LISA i subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX, uzimajući u obzir ciljani sustav koji će se upotrebljavati u okruženju agencije eu-LISA.

Zahtjevi u pogledu infrastrukture i sigurnosti za sve resurse moraju se obraditi u dokumentaciji o odgovarajućoj sastavnici i/ili navedenoj stručnoj radionici.

Neiscrpan popis sastavnica sustava e-CODEX, pratećih softverskih proizvoda, dokumentacije i drugih resursa prikazan je u sljedećoj tablici.

Sažeta tablica sastavnica, artefakata i aktivnosti potpore pri predaji:

 

Sastavnica

Artefakti

Podrška pri predaji

Elementi za razvoj i upravljanje

Alat za upravljanje konfiguracijama – CMT

Izvorni kod

Konfiguracijska baza podataka i dokumentacija pModes

Kopija baze podataka u početnoj i završnoj fazi predaje

Dokumentacija

Stručna radionica „CMT”

Razvoj i održavanje, instalacija, konfiguracija, upravljanje i rješavanje problema

Središnja platforma za testiranje – CTP Izvorni kod

Dokumentacija

Kopija baze podataka u početnoj i završnoj fazi predaje

Dokumentacija

Stručna radionica „CTP”

Razvoj i održavanje, instalacija, konfiguracija, upravljanje i rješavanje problema

Poslužitelj za repozitorij (trenutačno: Nexus)

Repozitoriji

Stručna radionica „razvoj i infrastruktura”

Poslužitelj za integraciju (trenutačno: Jenkins)

Integracijski elementi

Repozitorij izvornih kodova (trenutačno: Gitblit)

Izvorni kod

Internetske stranice sustava e-CODEX

Sadržaj internetskih stranica sustava e-CODEX

Stručna radionica „Pregled sustava e-CODEX”

Elementi za razvoj i isporuku

Arhitektura sustava e-CODEX

Internetske stranice sustava e-CODEX Dokumentacija

Dokumentacija Stručna radionica „Pregled sustava e-CODEX”

Programski paket poveznika

Za svaku sastavnicu (poveznik, klijent, priključak, sigurnosna biblioteka, funkcije itd.): Izvorni kod Dokumentacija

Dokumentacija Stručna radionica „Poveznik”

Sheme primjera uporabe:

europski platni nalog

sporovi male vrijednosti

europski uhidbeni nalog

novčane kazne

uzajamna pravna pomoć

Okvirna odluka 909 (kazne oduzimanja slobode)

bračni sporovi

nalog EU-a za blokadu računa

registar oporuka

dostava pismena

Sheme

Model poslovnog procesa

Temeljni rječnik e-pravosuđa EU-a (pristup se odobrava putem alata „Metadata Workbench”)

Dokumentacija Stručna radionica „Sheme”

Ostali elementi

Incidenti sustava e-CODEX

Svi incidenti, uključujući sve statuse

(za potrebe upravljanja znanjem)

Stručna radionica „Poveznik”

Kopija baza podataka sa svim podacima

Plan za programski paket poveznika sustava e-CODEX

Internetske stranice sustava e-CODEX

Stručna radionica „Poveznik”

Sigurnosni zahtjevi sustava e-CODEX

Dokument

Stručna radionica „Poveznik”

4.   AKTIVNOSTI

(a)   Aktivnosti osposobljavanja

Subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX treba pripremiti popis modula osposobljavanja kako bi se osigurao potpuni prijenos znanja agenciji eu-LISA.

Materijali za osposobljavanje i potrebe planiranja svi uključeni sudionici trebaju definirati i dogovoriti za svaki modul osposobljavanja i svaku stručnu radionicu. Konkretno, ako agencija eu-LISA smatra da je to potrebno, treba joj biti dopušteno zatražiti i primiti dodatne module osposobljavanja i stručne radionice.

Posebno planiranje i planiranje osposobljavanja, praktičnih radionica i radionica promatranja (na kojima tim agencije eu-LISA može učiti promatranjem tehničkog tima subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX) treba detaljno opisati u zajedničkom dokumentu o predaji.

Minimalni, neiscrpan popis osposobljavanja koja je potrebno osigurati naveden je u sljedećoj tablici:

Naslov

Sadržaj modula

Vrsta dokumenta

Modul materijala za osposobljavanje 1.: Stručna radionica „Pregled sustava e-CODEX”

Tijekom prve stručne radionice sudionici će dobiti opći pregled onoga što e-CODEX obuhvaća, uključujući pregled osnovne arhitekture sustava e-CODEX, njegova opća načela i kratak povijesni pregled njegova nastanka.

Ovaj se modul uglavnom temelji na teoretskim činjenicama.

PPT prezentacija i materijali iz programa sustava e-CODEX

Modul materijala za osposobljavanje 2.: Stručna radionica „Poveznik”

Tijekom ove stručne radionice sudionici će dobiti detaljno objašnjenje o programskom paketu poveznika sustava i njegovim različitim proizvodima/sastavnicama, uključujući odnos s pristupnikom.

Modul se sastoji od teoretskog dijela, praktičnog osposobljavanja i neobvezne radionice promatranja, uključujući instalaciju, rješavanje problema i tehničku podršku.

PPT prezentacija i materijali iz programa sustava e-CODEX

Modul materijala za osposobljavanje 3.: Stručna radionica „Sheme”

Tijekom ove stručne radionice sudionici će se upoznati sa shemama podataka koje je razvio subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX. Naglasak će se staviti i na Metadata Workbench u kojem se upravlja temeljni rječnik e-pravosuđa EU-a i na tehniku modeliranja poslovnih procesa.

Modul se sastoji od teoretskog dijela, praktičnog osposobljavanja i neobveznih radionica promatranja.

PPT prezentacija i materijali iz programa sustava e-CODEX

Modul materijala za osposobljavanje 4.: Stručna radionica „CMT”

Tijekom ove stručne radionice sudionici će se upoznati sa značajkama i postupcima alata za upravljanje konfiguracijama. CMT je internetski alat za prikupljanje podataka o sudionicima i distribuciju konfiguracijskih datoteka sustava e-CODEX.

Modul se sastoji od teoretskog dijela, praktičnog osposobljavanja i neobveznih radionica promatranja.

PPT prezentacija i materijali iz programa sustava e-CODEX

Modul materijala za osposobljavanje 5.: Stručna radionica „CTP”

Tijekom ove stručne radionice sudionici će se upoznati sa značajkama i postupcima središnje platforme za testiranje i strategijom testiranja. CTP pruža potpuno testno okruženje sustava e-CODEX i internetsko sučelje za slanje i primanje testnih poruka koje se mogu prilagoditi.

Modul se sastoji od teoretskog dijela, praktičnog osposobljavanja i neobveznih radionica promatranja.

PPT prezentacija i materijali iz programa sustava e-CODEX

Modul materijala za osposobljavanje 6.: Stručna radionica „razvoj i infrastruktura”

Tijekom ove stručne radionice sudionici će dodatno raspravljati o razvoju i infrastrukturnim temama, kao što je upravljanje poslužiteljem za repozitorij.

Modul se sastoji od teoretskog dijela, praktičnog osposobljavanja i neobveznih radionica promatranja.

PPT prezentacija i materijali iz programa sustava e-CODEX

Modul materijala za osposobljavanje 7.: Stručna radionica „uklanjanje pogrešaka”

Tijekom ove stručne radionice sudionici će saznati više o otkrivanju i ispravljanju mogućih pogrešaka u sustavu e-CODEX i rješavanju problema, uključujući obradu zahtjeva za podršku.

Modul se sastoji od teoretskog dijela, praktičnog osposobljavanja i neobveznih radionica promatranja.

PPT prezentacija i materijali iz programa sustava e-CODEX

(b)   Transparentnost procesa predaje i preuzimanja

Proces predaje i preuzimanja mora biti transparentan za krajnje korisnike, s minimalnim učinkom na njihove radne postupke i svakodnevne aktivnosti. Subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX treba osigurati i nastaviti pružati tehničku podršku subjektima koji upravljaju odobrenim pristupnim točkama sustava e-CODEX i ili ih instaliraju, dok eu-LISA ne preuzme odgovornost za sustav e-CODEX.

(c)   Odgovornost agencije eu-LISA i subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX tijekom procesa predaje i preuzimanja

U skladu s člankom 10. stavkom 2. Uredbe (EU) 2022/850 subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX do predaje mora zadržati punu odgovornost za sustav e-CODEX i osigurati da se sustav e-CODEX ne mijenja i da se ne isporučuje novo izdanje softvera, osim u svrhu korektivnog održavanja sustava e-CODEX.

U tu svrhu subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX treba nastaviti osiguravati održavanje sastavnica i potporu tijekom tog razdoblja.

Za sve zahtjeve za potporu subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX treba biti jedinstvena kontaktna točka dok eu-LISA ne preuzme odgovornost za sustav e-CODEX.

Agencija eu-LISA može zatražiti da se zahtjevi za podršku koje subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX primi prije nego što agencija eu-LISA preuzme odgovornost za sustav e-CODEX dostave imenovanom osoblju agencije eu-LISA kojem treba biti dopušteno pratiti korake koje poduzima subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX za obradu zahtjeva.

Subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX treba obraditi sve zahtjeve za podršku dok eu-LISA ne preuzme odgovornost za sustav e-CODEX. Samo ako je to opravdano objektivnim tehničkim razlozima, subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX može se dogovoriti s agencijom eu-LISA o predaji zahtjeva za podršku koje je primila, ali koji se ne mogu riješiti do trenutka prijenosa odgovornosti za sustav e-CODEX na agenciju eu-LISA. Subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX mora osigurati da takav sporazum ne utječe na krajnjeg korisnika i da ne podrazumijeva kašnjenje u obradi zahtjeva za podršku. Taj će se dogovor formalizirati u okviru kriterija uspješnosti br. 6 iz točke 5. ovog Priloga.

Subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX treba agenciji eu-LISA dostaviti iscrpan popis korisnika sustava e-CODEX koje eu-LISA treba obavijestiti da je preuzela odgovornost za sustav e-CODEX u roku od 30 dana od tog preuzimanja.

Subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX treba podupirati agenciju eu-LISA i prema potrebi joj pomagati do 31. ožujka 2024.

Subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX mogao bi za svaku sastavnicu predložiti popis promjena koje treba provesti u pogledu potreba korisnika.

5.   KRITERIJI ZA USPJEŠAN PROCES PREDAJE

 

Kriteriji

Pokazatelj za praćenje

Sredstva provjere

Rok

1.

Prijenos znanja o različitim sastavnicama sustava e-CODEX

Svi su tečajevi osposobljavanja održani

Ispunjeni su obrasci za registraciju i materijali za osposobljavanje dostavljeni agenciji eu-LISA

do 1. srpnja 2023.

2.

Prijenos svih različitih sastavnica sustava e-CODEX

Svi su resursi isporučeni i potpuni

Izričita potvrda agencije eu-LISA

do 1. srpnja 2023.

3.

Tehnička stabilnost sustava e-CODEX (sve sastavnice)

Subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX izradio je dvije najnovije verzije

Stabilna verzija sustava e-CODEX, odnosno paket koji se može primijeniti u izradi i kojim se osigurava integritet svih razmjena koje se odvijaju u vezi s tom verzijom

do 31. prosinca 2022.

4.

Dodjela dostatnih sredstava unutar agencije eu-LISA

Sastav tima za e-CODEX (uključujući tehničare koje treba osposobiti) o kojem eu-LISA obavješćuje Komisiju i subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX

Obavijest agencije eu-LISA-e Komisiji i subjektu koji upravlja sustavom e-CODEX

do 1. siječnja 2023.

5.

Prijenos intelektualnog vlasništva i prava upotrebe

Predaja sustava e-CODEX i pratećih softverskih proizvoda, dokumentacije i drugih resursa navedenih u Prilogu Uredbi (EU) 2022/850 provedena sa svim pravima intelektualnog vlasništva i pravima upotrebe.

1.

Iscrpna izjava subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX o intelektualnom vlasništvu i pravima upotrebe u pogledu svih sastavnica sustava e-CODEX i pratećih softverskih proizvoda, dokumentacije i drugih resursa navedenih u Prilogu Uredbi (EU) 2022/850.

2.

Izjava subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX da su on i njegovi članovi pravno u mogućnosti prenijeti na agenciju eu-LISA sva prava intelektualnog vlasništva i prava upotrebe navedena u točki 1. na način kojim se agenciji eu-LISA omogućuje izvršavanje njezinih odgovornosti u skladu s člankom 7. Uredbe (EU) 2022/850.

3.

Izjava subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX o potpunom i besplatnom prijenosu na agenciju eu-LISA svih prava intelektualnog vlasništva i prava upotrebe navedenih u točki 1.

Proglašenje uspješnog dovršetka procesa predaje i preuzimanja do datuma kad su subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX i agencija eu-LISA podnijeli zajednički zahtjev Komisiji.

6.

Obrada svih zahtjeva za podršku koje je zaprimio subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX prije nego što eu-LISA preuzme odgovornost za sustav e-CODEX.

Svi zahtjevi za podršku koje je subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX zaprimio prije nego što eu-LISA preuzme odgovornost za sustav trebaju biti zaključeni ili treba postojati dogovor da će ih agencija eu-LISA preuzeti.

1.

Popis otvorenih zahtjeva za podršku koje je izradio subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX.

2.

Dogovor subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX i agencije eu-LISA o preuzimanju, uz izričitu izjavu subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX da dogovor ne utječe na krajnjeg korisnika i da to ne podrazumijeva kašnjenje u rješavanju zahtjeva za podršku.

Proglašenje uspješnog dovršetka procesa predaje i preuzimanja do datuma kad su subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX i agencija eu-LISA podnijeli zajednički zahtjev Komisiji.

7.

Dogovor subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX i agencije eu-LISA o uspješnom dovršetku procesa predaje i preuzimanja.

Dogovor subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX i agencije eu-LISA o ispunjavanju kriterija za uspješan proces predaje i o uspješnom dovršetku tog procesa.

Zajednički zahtjev subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX i agencije eu-LISA Komisiji za proglašenje uspješnog dovršetka procesa predaje i preuzimanja.

Od 1. srpnja do 31. prosinca 2023.

6.   KRITERIJI ZA USPJEŠAN PROCES PREUZIMANJA

Svrha je procesa predaje i preuzimanja za svaki artefakt i preneseni resurs osigurati da eu-LISA nakon završetka postupka testiranja pravilno preuzme sustav e-CODEX, poslovno znanje, tehničko znanje te najbolje prakse i tehnike povezane s uslugama koje pruža subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX.

Postupak testiranja preuzimanja sastoji se od izvedbe testnih scenarija pripremljenih kako bi se dokazalo da je eu-LISA stekla poslovno znanje i da postoji spremnost za aktivnosti predviđene za preuzimanje. Specifikacije testiranja treba osigurati subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX.

Ako testiranje ne uspije, razina utjecaja određuje se na sljedeći način:

Razina utjecaja

Učinak na uslugu

1.

Usluga se ne može izvršiti

2.

Odgovarajuće usluge ne mogu se pravilno izvršiti i problem se ne može zaobići.

3.

Neznatan utjecaj na odgovarajuće usluge.

Testni scenariji trebaju obuhvaćati posebne postupke koji se primjenjuju na preuzete resurse. Testne scenarije treba grupirati prema glavnom postupku; izvedba svih testnih scenarija glavnog postupka jest dokazivanje statusa spremnosti agencije eu-LISA.

Testiranje se mora završiti kad su ispunjeni svi sljedeći kriteriji uspješnosti:

(a)

nema aktualnih pogrešaka na 1. razini utjecaja. Ako dođe do pogreške na 1. razini utjecaja:

i.

testiranje treba obustaviti;

ii.

pogrešku treba otkloniti;

iii.

neuspješni testni slučaj i svi povezani slučajevi moraju se ponoviti dok se pogreška ne ispravi;

iv.

testiranje treba uspješno dovršiti;

(b)

nema aktualnih pogrešaka na 2. razini utjecaja;

(c)

najviše 10 % testnih scenarija ocijenjeno je s pogreškama na 3. razini utjecaja.

U tu svrhu eu-LISA mora ispuniti barem sljedeće kriterije i dokazati njihovo ispunjavanje u rokovima utvrđenima u sljedećoj tablici:

 

Kriterij

Pokazatelj za praćenje

Sredstva provjere

Rok

1.

Prijenos znanja o različitim sastavnicama sustava e-CODEX

Agencija eu-LISA sudjelovala je u svim održanim tečajevima osposobljavanja

Potvrda agencije eu-LISA

do 1. srpnja 2023.

2.

Prijenos svih različitih sastavnica sustava e-CODEX

Svi su izvori primljeni i dokumenti su u potpunosti ispunjeni

Potvrda agencije eu-LISA

do 1. srpnja 2023.

3.

Dodjela dostatnih sredstava unutar agencije eu-LISA

1.

Zapošljavanje projektnog osoblja sustava e-CODEX do 1. siječnja 2023.

2.

Imenovanje voditelja projekta

3.

Imenovanje tehničara koji će biti osposobljeni

Potvrda agencije eu-LISA

do 1. siječnja 2023.

4.

Osnivanje savjetodavne skupine za e-CODEX

Osnivanje savjetodavne skupine i sastanci tijekom procesa predaje i preuzimanja koji se održavaju najmanje svaki drugi mjesec, u skladu s člankom 12. Uredbe (EU) 2022/850

1.

Potvrda agencije eu-LISA o osnivanju i sastavu savjetodavne skupine za e-CODEX i zapisnik s njezina prvog sastanka.

2.

Zapisnici s prva tri sastanka savjetodavne skupine za e-CODEX.

U vezi s točkom 1.: do 28. veljače 2023.;

U vezi s točkom 2.: do 30. lipnja 2023.

5.

Osnivanje odbora za upravljanje programom sustava e-CODEX

Osnivanje odbora za upravljanje programom sustava e-CODEX i sastanci tijekom predaje i preuzimanja u skladu s člankom 13. Uredbe (EU) 2022/850

1.

Potvrda agencije eu-LISA o uspostavi i sastavu odbora za upravljanje programom sustava e-CODEX.

2.

Zapisnici sa sastanaka odbora za upravljanje programom sustava e-CODEX tijekom procesa predaje/preuzimanja.

U vezi s točkom 1.: do 1. siječnja 2023.;

U vezi s točkom 2.: do 30. lipnja 2023.

6.

Prijenos podataka

Svi relevantni podaci, uključujući, ali ne ograničavajući se na incidente, vjerodajnice korisnika itd. prenosi se agenciji eu-LISA u obliku kopije baze podataka ili bilo kojeg drugog formata koji su dogovorili subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX i agencija eu-LISA.

Potvrda agencije eu-LISA

do 1. srpnja 2023.

7.

Prijenos povijesti svih problema

U obliku kopije baze podataka ili u bilo kojem drugom formatu koji su dogovorili subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX i agencija eu-LISA.

Potvrda agencije eu-LISA

do 1. srpnja 2023.

8.

Prijenos neriješenih problema

U obliku kopije baze podataka ili u bilo kojem drugom formatu koji su dogovorili subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX i agencija eu-LISA.

Potvrda agencije eu-LISA

Proglašenje uspješnog dovršetka procesa predaje i preuzimanja do datuma kad su subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX i agencija eu-LISA podnijeli zajednički zahtjev Komisiji.

9.

Prijenos upravljanja korisnicima, uključujući krajnje korisnike (pristup CMT-u, CTP-u...)

U obliku kopije baze podataka ili u bilo kojem drugom formatu koji su dogovorili subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX i agencija eu-LISA.

Vjerodajnice koje su priopćene, uvezene u infrastrukturu agencije eu-LISA i pristup različitim sastavnicama provjeravaju određeni krajnji korisnici.

do 1. srpnja 2023.

10.

Preuzimanje aktivnosti službe za podršku:

Postupci službe za podršku

Upravljanje incidentima

Tehnička podrška

Zahtjev za uslugu

Proces je razumljiv i uspostavljeni su radni postupci kako bi tim za preuzimanje mogao obavljati svoje svakodnevne zadaće.

Alat za otvaranje incidenta je dostupan, pristupačan i svi su incidenti prebačeni u alat agencije eu-LISA (funkcionalni poštanski pretinac ako postoji, predlošci za podršku, baza znanja itd.).

Proglašenje uspješnog dovršetka procesa predaje i preuzimanja do datuma kad su subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX i agencija eu-LISA podnijeli zajednički zahtjev Komisiji.

11.

Vjerodajnice za pristup aplikaciji

Prijenos popisa korisnika i relevantnih vjerodajnica agenciji eu-LISA uzimajući u obzir sigurnosne mjere i preporuke za tu vrstu podataka.

Korisnici su dobili svoje vjerodajnice i informacije za povezivanje.

do 1. srpnja 2023.

12.

Preuzimanje aktivnosti uvođenja

Zaostatci, planiranje i sva relevantna dokumentacija ili povezani zahtjevi za promjenu ili incidenti;

Jasno su utvrđene aktivnosti uvođenja i planirano je dovršenje nedovršenih aktivnosti

do 1. srpnja 2023.

13.

Preuzimanje aktivnosti razvoja

Zaostatci, planiranje i sva relevantna dokumentacija ili povezani zahtjevi za promjenu ili incidenti;

Jasno su utvrđene aktivnosti razvoja i planirano je dovršenje nedovršenih aktivnosti

do 1. srpnja 2023.

14.

Preuzimanje aktivnosti testiranja

Zaostatci, planiranje i sva relevantna dokumentacija ili povezani zahtjevi za promjenu ili incidenti;

Jasno su utvrđene aktivnosti testiranja i planirano je dovršenje nedovršenih aktivnosti

do 1. srpnja 2023.

15.

Preuzimanje aktivnosti upravljanja izmjenama i izdanjima

Zaostatci, planiranje i svi relevantni povezani zahtjevi za promjenu ili dokumentacija;

Svi otvoreni zahtjevi za promjenu i plan izdanja preuzeti su i uključeni u cjelokupni projektni plan

do 1. srpnja 2023.

16.

Dostupnost infrastrukture i upravljanje infrastrukturom

Svi zahtjevi u pogledu infrastrukture primljeni su i provedeni. Svi identificirani resursi sustava e-CODEX dostupni su i stavljeni na raspolaganje agenciji eu-LISA.

Sve su sastavnice prema potrebi dostupne svim dionicima.

Kad je riječ o razvojnoj infrastrukturi, eu-LISA treba potvrditi njezinu uspostavu i funkcionalnost.

do 1. srpnja 2023.

17.

Upravljanje sigurnošću

Agencija eu-LISA obaviještena je o svim sigurnosnim zahtjevima i preporuka te ih primjenjuje.

Potrebno je staviti na raspolaganje sljedeću dokumentaciju:

sigurnosnu politiku;

sigurnosni plan;

sigurnosne mjere za upravljanje korisnicima;

plan kontinuiteta poslovanja.

Agencija eu-LISA trebala bi potvrditi njihovu primjenu.

do 1. srpnja 2023.

18.

Komunikacijski plan

Potrebno je uspostaviti komunikacijski plan kako bi se svi korisnici i dionici informirali o predstojećim promjenama u pogledu pružatelja usluga te o novim komunikacijskim kanalima i postupcima.

Obavijesti koje su svi korisnici i dionici primili od agencije eu-LISA prije kraja razdoblja predaje/preuzimanja kako bi ih se obavijestilo o novim radnim postupcima: vjerodajnice, URL-ovi, internetske stranice, alat za otvaranje incidenta...

do 1. srpnja 2023.

19.

Završno usklađivanje podataka

Završno nadoknađivanje manjka resursa stavljenih na raspolaganje agenciji eu-LISA na početku procesa predaje/preuzimanja.

1.

Provjeriti vezu sa svim neophodnim sastavnicama koje su potrebne korisnicima i dionicima (poslužitelji su dostupni);

2.

Uvoz posljednjeg stanja;

3.

Sva potrebna ažuriranja instalirana su na poslužiteljima ako je primjenjivo;

4.

Subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX prenosi zaporke agenciji eu-LISA, ako je primjenjivo;

5.

Razlika između početnog paketa koji je predan agenciji eu-LISA na početku procesa predaje/preuzimanja i na kraju procesa uvezena je u odgovarajuću infrastrukturu.

1. srpnja 2023.

20.

Dogovor subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX i agencije eu-LISA o uspješnom dovršetku procesa predaje i preuzimanja.

Dogovor subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX i agencije eu-LISA o ispunjavanju kriterija za uspješan proces predaje i o uspješnom dovršetku tog procesa.

Zajednički zahtjev subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX i agencije eu-LISA Komisiji za proglašenje uspješnog dovršetka procesa predaje i preuzimanja.

Od 1. srpnja do 31. prosinca 2023.

7.   PRAVA INTELEKTUALNOG VLASNIŠTVA ILI PRAVA UPOTREBE

Subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX treba agenciji eu-LISA prenijeti prava intelektualnog vlasništva i prava upotrebe koja se odnose na sustav e-CODEX te popratne softverske proizvode, dokumentaciju i druge resurse navedene u Prilogu Uredbi (EU) 2022/850 do datuma kad subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX i agencija eu-LISA predaju zajednički zahtjev Komisiji u kojem izjavljuju da je proces predaje i preuzimanja uspješno završen.

Agencija eu-LISA ta prava prima besplatno i bez ikakvih ograničenja te postaje njihov jedini vlasnik.

Agencija eu-LISA treba nastaviti osiguravati te sastavnice softvera i njihove naknadne verzije u okviru javne licencije Europske unije (EUPL).

8.   KRONOLOGIJA

Vremenski okvir, koji ovisi o dostupnosti svakog subjekta (subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX i eu-LISA) preispitat će se i potvrditi na prvom tematskom sastanku.

Trajanje stručnih radionica (indikativno):

 

Sastavnica

Podrška pri predaji

Trajanje

(indikativno)

Slijed

Elementi za razvoj i upravljanje

Alat za upravljanje konfiguracijama – CMT

Dokumentacija

Stručna radionica „CMT”

2 dana

4.

Središnja platforma za testiranje – CTP

Dokumentacija

Stručna radionica „CTP”

2 dana

5.

Poslužitelj za repozitorij (trenutačno: Nexus)

Stručna radionica „razvoj i infrastruktura”

2 dana

6.

Poslužitelj za integraciju (trenutačno: Jenkins)

Repozitorij izvornih kodova (trenutačno: Gitblit)

Elementi za razvoj i isporuku

Arhitektura sustava e-CODEX

Dokumentacija

Stručna radionica „Pregled sustava e-CODEX”

4 dana

1.

Programski paket poveznika

Dokumentacija

Stručna radionica „Poveznik”

20 dana

2.

Sheme primjera uporabe

Dokumentacija

Stručna radionica „Sheme”

10 dana

3.

9.   STRUKTURA IZVJEŠĆA O PREDAJI KOJE TREBA OSIGURATI SUBJEKT KOJI UPRAVLJA SUSTAVOM e-CODEX

Izvješće o predaji bit će sastavljeno kao sažetak svih aktivnosti provedenih u okviru predaje:

(a)

popis resursa i artefakata dostavljenih agenciji eu-LISA na kraju razdoblja predaje;

(b)

opis i sadržaj svih radionica organiziranih tijekom predaje;

(c)

popis prezentacija i povezanih dokumenata pruženih tijekom radionica;

(d)

popis stečenih iskustava;

(e)

popis otvorenih pitanja na kraju predaje;

(f)

zaključak i spremnost agencije eu-LISA.

10.   STRUKTURA IZVJEŠĆA O PREUZIMANJU KOJE TREBA DOSTAVITI eu-LISA

Glavni rezultat koji je agencija eu-LISA postigla tijekom ove faze jest izvješće o preuzimanju. Taj će dokument, među ostalim, sadržavati:

(a)

izjavu o spremnosti za preuzimanje projekta;

(b)

dokaz, za svaki proces, da je eu-LISA doista spremna preuzeti aktivnosti;

(c)

u izvješću će se navesti plan testiranja koji se provodi i rezultati svakog testa. Testiranje obuhvaća sve resurse i aktivnosti koje se obavljaju tijekom tog razdoblja i u skladu s kriterijima dovršenja koji su prethodno definirani u ovom dokumentu.

U dokumentu izvješća o preuzimanju trebale bi biti navedene barem sljedeće točke:

(a)

sigurnosne mjere;

(b)

prijenos i stjecanje znanja:

i.

prijenos dokumentacije;

ii.

prijenos podataka;

iii.

prijenos incidenta (zatvoreni i otvoreni);

iv.

tehnički sastanci;

v.

tečajevi;

vi.

praktične radionice;

vii.

radionice promatranja;

viii.

ako je primjenjivo, paralelan probni rad.

(c)

uspostavljeni postupak, ako je primjenjivo;

(d)

dovršetak procesa preuzimanja i zaključenje:

i.

povezivost sustava e-CODEX (sve su potrebne sastavnice dostupne);

ii.

sigurnosne kopije podataka postoje;

iii.

sva potrebna ažuriranja instalirana su na poslužiteljima;

iv.

prijenos vjerodajnica i lozinke.

DODATAK

STRUKTURA ZAJEDNIČKOG DOKUMENTA O PREDAJI

Zapis o promjenama dokumenta

Izdanje

Datum izdanja

 

Izmijenjeni stavci

Izmjene

 

 

 

 

 

SADRŽAJ

1.

REFERENTNI I PRIMJENJIVI DOKUMENTI 51

1.1.

Referentni dokumenti 51

1.2.

Primjenjivi dokumenti 51

2.

TERMINOLOGIJA 51

2.1.

Kratice i pokrate 51

3.

UVOD 51

3.1.

Svrha dokumenta 51

3.2.

Ciljna publika 51

4.

PRETPOSTAVKE I RIZICI 52

4.1.

Pretpostavke i preduvjeti 52

4.2.

Rizici 52

5.

PRISTUP PREDAJI I PREUZIMANJU 52

5.1.

Uvodni sastanak 52

5.2.

Sastanci za usklađivanje 52

5.3.

Plan predaje 52

5.4.

Početna predaja resursa 53

5.4.1.

Aplikacije 53

5.4.2.

Dokumentacija 53

5.4.3.

Postupci 53

5.4.4.

Zaostatci (zahtjevi za promjenu, incidenti, problemi itd.) 53

6.

KONAČNA PREDAJA RESURSA 53

6.1.

Aplikacije 53

6.2.

Dokumentacija 53

6.3.

Postupci 53

6.4.

Zaostatci (zahtjevi za promjenu, incidenti, problemi itd.) 53

7.

PRIJENOS ZNANJA 53

8.

PODACI ZA KONTAKT U VEZI S PREDAJOM 53

9.

PODACI ZA KONTAKT U VEZI S PREUZIMANJEM 53

10.

POTREBE AGENCIJE EU-LISA U POGLEDU INFRASTRUKTURE 53

10.1.

Aplikacije 53

10.2.

Zahtjevi u pogledu hardvera/sustava 54

10.3.

COTS (komercijalni lako dostupi proizvodi) 54

11.

SIGURNOSNI ZAHTJEVI 54

12.

RASPORED RADIONICA 54

12.1.

Opća radionica o svim uslugama 54

12.2.

Služba za podršku i operativne radionice 54

12.3.

Radionice o instalaciji i testiranju 54

12.3.1.

Instalacije 54

12.3.2.

Testiranje 55

12.3.3.

Radionice o drugim temama 55

12.3.4.

Pitanja i odgovori i radionice za promatranje 55

13.

KRITERIJI ZA USPJEŠAN PROCES PREDAJE I ZA USPJEŠAN DOVRŠETAK TOG PROCESA 55

14.

RAZDOBLJE PROMATRANJA, PRIJENOS ODGOVORNOSTI I POTPORA NAKON PREDAJE 55

15.

PLANIRANJE 55

15.1.

Planiranje na visokoj razini 55

15.2.

Detaljno planiranje 55

16.

TESTNI PLAN PREUZIMANJA 55

17.

MATERIJALI ZA PREDAJU 56

18.

DODJELA PRAVA INTELEKTUALNOG VLASNIŠTVA I PRAVA UPOTREBE 56

Popis tablica (nije obvezno)

Tablica 1.: Referentni dokumenti

Tablica 2.: Primjenjivi dokumenti

Tablica 3.: Kratice i pokrate

Napomena: Tekst unesen u sljedeće odjeljke dokumenta navodi se samo kao primjer radi pojašnjenja. Subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX i timovi agencije eu-LISA mogu prema potrebi prilagoditi strukturu kako bi mogli obavljati svoje aktivnosti, pod uvjetom da sadržava detaljne informacije o stavkama navedenima u odjeljku 3. Priloga.

1.   REFERENTNI I PRIMJENJIVI DOKUMENTI

1.1.   Referentni dokumenti

Identifikacijska oznaka

Naslov

Referenca

Verzija

 

 

 

 

Tablica 1.: Referentni dokumenti

1.2.   Primjenjivi dokumenti

Identifikacijska oznaka

Naslov

Referenca

Verzija

 

 

 

 

Tablica 2.: Primjenjivi dokumenti

2.   TERMINOLOGIJA

2.1.   Kratice i pokrate

Kratica

ili

pokrata

Značenje

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tablica 3.: Kratice i pokrate

3.   UVOD

3.1.   Svrha dokumenta

[Svrha je ovog dokumenta opisati pristup koji će se primjenjivati u procesu predaje i preuzimanja sustava e-CODEX. Predaja i preuzimanje obuhvaćaju prijenos svih dokumenata i paketa aplikacija te prijenos znanja sa subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX na agenciju eu-LISA.]

3.2.   Ciljna publika

[U ovom odjeljku dodati popis ciljne publike]

4.   PRETPOSTAVKE I RIZICI

4.1.   Pretpostavke i preduvjeti

[Potrebno je jasno utvrditi i navesti pretpostavke i preduvjete koje su utvrdili subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX i agencija eu-LISA]

4.2.   Rizici

[Subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX i agencija eu-LISA poduzet će sve potrebne mjere kako bi proces predaje i preuzimanja bio uspješan te mjere za ublažavanje rizika provedene. Komisiju se o svakom riziku koji se ne može ublažiti i koji utječe na ishod procesa predaje i preuzimanja obavješćuje što je prije moguće.]

Rizik

Vlasnik rizika

Ublažavanje

 

 

 

5.   PRISTUP PREDAJI I PREUZIMANJU

[Cilj predaje je:

fizički prijenos svih potrebnih materijala (softverski paketi, dokumentacija, incidenti itd.);

prijenos znanja o aplikacijama putem radionica za osposobljavanje i promatranje;

prijenos operativnog znanja putem radionica za osposobljavanje i promatranje;

prijenos odgovornosti sa subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX na agenciju eu-LISA za sve usluge;

kad je riječ o aktivnostima preuzimanja, cilj je prijenos i stjecanje znanja;

sudjelovanje u prijenosu znanja, podršci i tečajevima osposobljavanja koje provodi subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX;

analiza i procjena statusa i upotrebljivosti informacija koje se preuzimaju. Ako se za bilo koju informaciju smatra da su potrebna poboljšanja, Komisija će o tome biti obaviještena;

organizacija, praćenje i precizna prilagodba paralelnog rada (probni rad) projekta, ako je primjenjivo;

sudjelovanje na ad hoc tehničkim sastancima sa subjektom koji upravlja sustavom e-CODEX;

priprema, integracija i učitavanje podataka u alate agencije eu-LISA.]

5.1.   Uvodni sastanak

[Sve aktivnosti predaje i preuzimanja započinju uvodnim sastankom sa svim uključenim stranama. Tijekom sastanka predstavljaju se uloge i odgovornosti te planiranje na visokoj razini.]

5.2.   Sastanci za usklađivanje

[Redoviti koordinacijski sastanci o upravljanju (svaka dva tjedna) održat će se sa svim stranama kako bi se pratio status aktivnosti predaje i preuzimanja te kako bi se subjektu koji upravlja sustavom e-CODEX i agenciji eu-LISA omogućilo da usklade svoje aktivnosti.]

5.3.   Plan predaje

[Sve aktivnosti predaje opisane su u planu predaje, tj. u ovom dokumentu.]

5.4.   Početna predaja resursa

[Planirana je početna predaja cjelokupnog materijala na početku procesa predaje i preuzimanja. To uključuje barem sljedeće: najnoviju verziju paketa aplikacija (uključujući dokumentaciju), ažurirani softver i popis dokumentacije te izvadak iz baze podataka o incidentima (ili u drugom formatu).]

5.4.1.    Aplikacije

[Ovdje je potrebno dodati popis resursa koji će se isporučiti]

5.4.2.    Dokumentacija

[Ovdje je potrebno dodati popis resursa koji će se isporučiti]

5.4.3.    Postupci

[Ovdje je potrebno dodati popis resursa koji će se isporučiti]

5.4.4.    Zaostatci (zahtjevi za promjenu, incidenti, problemi itd.)

[Ovdje je potrebno dodati popis resursa koji će se isporučiti]

6.   KONAČNA PREDAJA RESURSA

[Pri prijenosu odgovornosti subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX dostavit će konačnu (ažuriranu) verziju svih resursa koji su izmijenjeni tijekom razdoblja predaje i preuzimanja te novi izvadak iz baze podataka o incidentima (ili u drugom formatu).]

6.1.   Aplikacije

[Ovdje je potrebno dodati popis resursa koji će se isporučiti]

6.2.   Dokumentacija

[Ovdje je potrebno dodati popis resursa koji će se isporučiti]

6.3.   Postupci

[Ovdje je potrebno dodati popis resursa koji će se isporučiti]

6.4.   Zaostatci (zahtjevi za promjenu, incidenti, problemi itd.)

[Ovdje je potrebno dodati popis resursa koji će se isporučiti]

7.   PRIJENOS ZNANJA

[Predaja znanja subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX odvija se u nekoliko radionica i radionica promatranja koje se održavaju tijekom razdoblja predaje i preuzimanja. Tim će se pristupom i potporom nakon predaje osigurati potpuni prijenos znanja o operacijama.

Sve radionice temeljit će se na posebnim prezentacijama/dokumentima, koje su se upotrebljavale na prethodnim osposobljavanjima ili koje je subjekt koji upravlja sustavom e-CODEX izradio u tu svrhu. Tjedan prije svake radionice održat će se prezentacije za agenciju eu-LISA.]

8.   PODACI ZA KONTAKT U VEZI S PREDAJOM

[Dodati podatke za kontakt ovdje]

9.   PODACI ZA KONTAKT U VEZI S PREUZIMANJEM

[Dodati podatke za kontakt ovdje]

10.   POTREBE AGENCIJE EU-LISA U POGLEDU INFRASTRUKTURE

10.1.   Aplikacije

10.2.   Zahtjevi u pogledu hardvera/sustava

10.3.   COTS (komercijalni lako dostupi proizvodi)

11.   SIGURNOSNI ZAHTJEVI

[U ovom bi odjeljku trebalo opisati mjere koje će uvesti agencija eu-LISA kako bi se obuhvatile sljedeće stavke:

opće upravljanje sigurnošću na razini projekta;

upravljanje sigurnošću na razini sustava koje obuhvaća sigurnosne mjere na razini cijelog sustava e-CODEX i sve njegove sastavnice, uključujući infrastrukturu,

upravljanje sigurnošću na razini zahtjeva koje obuhvaća zahtjeve u okviru aktivnosti agencije eu-LISA;

upravljanje sigurnošću na razini mreže;

procesi i postupci upravljanja korisnicima za upravljanje, ažuriranje i održavanje popisa ovlaštenih korisnika, korisničkih vjerodajnica, prava pristupa i ovlaštenja.

Nadalje, agencija eu-LISA trebala bi na zahtjev moći dostaviti sljedeće dokumente:

sigurnosnu politiku;

sigurnosni plan;

sigurnosne mjere za upravljanje korisnicima;

plan kontinuiteta poslovanja, uključujući zahtjeve za oporavak u slučaju katastrofe.]

12.   RASPORED RADIONICA

12.1.   Opća radionica o svim uslugama

[Datum

Dodaj datum

Trajanje

Dodaj trajanje

Mjesto

Dodaj mjesto

Sudionici

Svi

Područje

Uvođenje i funkcionalni pregled svih aplikacija i usluga sustava e-CODEX.]

12.2.   Služba za podršku i operativne radionice

[Datum

Dodaj datum

Trajanje

Dodaj trajanje

Mjesto

Dodaj mjesto

Sudionici

Tim službe za podršku

Područje

Potpora, rješavanje incidenata, izvješćivanje, obavijesti, upravljanje sigurnošću...]

12.3.   Radionice o instalaciji i testiranju

12.3.1.    Instalacije

[Datum

Dodaj datum

Trajanje

Dodaj trajanje

Mjesto

Dodaj mjesto

Sudionici

Tehnički tim

Područje

instalacije izdanja i popravaka]

12.3.2.    Testiranje

[Datum

Dodaj datum

Trajanje

Dodaj trajanje

Mjesto

Dodaj mjesto

Sudionici

Tim za testiranje

Područje

testiranje svih aplikacija]

12.3.3.    Radionice o drugim temama

[Datum

Dodaj datum

Trajanje

Dodaj trajanje

Mjesto

Dodaj mjesto

Sudionici

Ad-Hoc

Područje

Sve preostale stavke]

12.3.4.    Pitanja i odgovori i radionice za promatranje

[Datum

Dodaj datum

Trajanje

Dodaj trajanje

Mjesto

Dodaj mjesto

Sudionici

Ad-Hoc

Područje

Ovisno o temi]

13.   KRITERIJI ZA USPJEŠAN PROCES PREDAJE I ZA USPJEŠAN DOVRŠETAK TOG PROCESA

[Navesti u skladu s kriterijima navedenima u poglavljima 5. i 6. Priloga te u provedbenom aktu iz članka 6. stavka 1. točke (b) Uredbe (EU) 2022/850 (2).]

14.   RAZDOBLJE PROMATRANJA, PRIJENOS ODGOVORNOSTI I POTPORA NAKON PREDAJE

15.   PLANIRANJE

15.1.   Planiranje na visokoj razini

[Može biti dijagram s važnim ključnim etapama]

15.2.   Detaljno planiranje

[U obliku datoteke mpp]

16.   TESTNI PLAN PREUZIMANJA

[Postupak testiranja preuzimanja obuhvaća izvedbe testnih scenarija pripremljenih kako bi se dokazalo da je poslovno znanje stečeno i da postoji spremnost za aktivnosti predviđene za preuzimanje.

Svaki testni slučaj dodijelit će se određenom timu ili timovima, a članovi svakog tima morat će surađivati kako bi izvršili određene korake. Zadaća je izvršitelja testiranja izvedba testnih scenarija kako su definirani u ovom planu testiranja, tumačenje i dokumentiranje rezultata za svaki testni scenarij.

Kriteriji prihvatljivosti definirani su u Prilogu.

Testni scenariji trebali bi obuhvaćati sve stavke navedene u pristupu predaji i preuzimanju.

Tijekom procesa predaje i preuzimanja testni plan može se u skladu s time poboljšati te se u slučaju potrebe mogu dodati detaljni testni scenariji.

U izvješću o testiranju navode se rezultati svakog testa.]

17.   MATERIJALI ZA PREDAJU

[Detaljan popis materijala utvrđenih u okviru predaje i preuzimanja koji će biti dostupan agenciji eu-LISA.]

18.   DODJELA PRAVA INTELEKTUALNOG VLASNIŠTVA I PRAVA UPOTREBE

[Iscrpna izjava subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX o intelektualnom vlasništvu i pravima upotrebe u pogledu svih sastavnica sustava e-CODEX i pratećih softverskih proizvoda, dokumentacije i drugih resursa navedenih u Prilogu Uredbi (EU) 2022/850.

Izjava subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX da su on i njegovi članovi pravno u mogućnosti prenijeti na agenciju eu-LISA sva prethodno navedena prava intelektualnog vlasništva i prava upotrebe na način kojim se agenciji eu-LISA omogućuje izvršavanje njezinih odgovornosti u skladu s člankom 7. Uredbe (EU) 2022/850.]


(1)  Uredba (EU) 2022/850 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2022. o računalnom sustavu za prekograničnu elektroničku razmjenu podataka u području pravosudne suradnje u građanskim i kaznenim stvarima (sustav e-CODEX) i izmjeni Uredbe (EU) 2018/1726 (SL L 150, 1.6.2022., str. 1.).

(2)  Uredba (EU) 2022/850 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2022. o računalnom sustavu za prekograničnu elektroničku razmjenu podataka u području pravosudne suradnje u građanskim i kaznenim stvarima (sustav e-CODEX) i izmjeni Uredbe (EU) 2018/1726 (SL L 150, 1.6.2022., str. 1.).


21.12.2022   

HR

Službeni list Europske unije

L 326/57


PROVEDBENA ODLUKA KOMISIJE (EU) 2022/2521

оd 20. prosinca 2022.

o ispravku rumunjske jezične verzije Direktive Vijeća 2003/96/EZ o restrukturiranju sustava Zajednice za oporezivanje energenata i električne energije

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu Vijeća 2003/96/EZ od 27. listopada 2003. o restrukturiranju sustava Zajednice za oporezivanje energenata i električne energije (1), a posebno njezin članak 2. stavak 5.,

budući da:

(1)

Kao rezultat izmjene Direktive 2003/96/EZ Provedbenom odlukom Komisije (EU) 2018/552 (2) rumunjska jezična verzija Direktive 2003/96/EZ sadržava pogreške u članku 2. stavku 1. točki (h), članku 16. stavku 1. drugoj alineji i članku 20. stavku 1. točki (h) u pogledu isključivanja pripravaka protiv hrđe koji kao aktivne tvari sadržavaju amine te anorganskih kompozitnih otapala i razrjeđivača lakova i sličnih proizvoda ako su ti proizvodi namijenjeni za korištenje kao gorivo za ogrjev ili pogonsko gorivo i njihovi sastavni dijelovi proizvedeni iz biomase.

(2)

Rumunjsku jezičnu verziju Direktive 2003/96/EZ trebalo bi stoga na odgovarajući način ispraviti. To ne utječe na ostale jezične verzije.

(3)

Mjere predviđene u ovoj Odluci u skladu su s mišljenjem Odbora za trošarine,

DONIJELA JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

(ne odnosi se na verziju na hrvatskom jeziku)

Članak 2.

Ova Odluka stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Sastavljeno u Bruxellesu 20. prosinca 2022.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 283, 31.10.2003., str. 51.

(2)  Provedbena odluka Komisije (EU) 2018/552 оd 6. travnja 2018. o ažuriranju upućivanja u Direktivi Vijeća 2003/96/EZ na oznake kombinirane nomenklature za određene proizvode (SL L 91, 9.4.2018., str. 27.).


21.12.2022   

HR

Službeni list Europske unije

L 326/59


ODLUKA (EU) 2022/2522 EUROPSKE SREDIŠNJE BANKE

od 13. prosinca 2022.

o izmjeni Odluke (EU) 2021/2255 o odobrenju količine izdavanja kovanica u 2022. (ECB/2021/54) (ESB/2022/45)

IZVRŠNI ODBOR EUROPSKE SREDIŠNJE BANKE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 128. stavak 2.,

uzimajući u obzir Odluku (EU) 2015/2332 Europske središnje banke od 4. prosinca 2015. o postupovnom okviru za odobravanje količine izdanja eurokovanica (ESB/2015/43) (1), a posebno njezin članak 3. stavak 7.,

budući da:

(1)

Od 1. siječnja 1999. Europska središnja banka (ESB) ima isključivo pravo odobriti količine kovanica koje izdaju države članice čija je valuta euro.

(2)

Na temelju procjena potražnje za eurokovanicama u 2022. koje su države članice čija valuta je euro dostavile ESB-u, ESB je odobrio ukupnu količinu eurokovanica namijenjenih za optjecaj i numizmatičkih eurokovanica koje nisu namijenjene za optjecaj u 2022. u Odluci (EU) 2021/2255 Europske središnje banke (ESB/2021/54) (2).

(3)

U skladu s člankom 3. Odluke (EU) 2015/2332 (ESB/2015/43) države članice čija je valuta euro moraju obavijestiti ESB ako je vjerojatno da će stvarna potražnja za eurokovanicama premašiti odobrenu količinu izdanja kovanica za kalendarsku godinu i moraju podnijeti ad hoc zahtjev za odobrenje za dodatnu količinu izdanja kovanica u toj kalendarskoj godini ako se nastavi povećana potražnja za kovanicama.

(4)

ESB je 21. studenoga 2022. zaprimio zahtjev središnje banke Banque de France u ime Francuske za povećanje količine eurokovanica koje Francuska može izdati u 2022. za dodatnu količinu od 50,0 milijuna EUR s 249,0 milijuna EUR na 299,0 milijuna EUR. Zahtjev je podnesen kao odgovor na značajno povećanje neto izdavanja eurokovanica u Francuskoj, čija se kulminacija očekuje u prosincu 2022. Povećanje je posljedica, prije svega, većeg bruto izdavanja kovanica od 1 eura, 2 eura i 50 centi u kombinaciji s nižom razinom depozita eurokovanica. I povećanje cijena u kombinaciji s činjenicom da trgovci na malo sve više vraćaju ostatak novca u eurokovanicama, pridonijelo je većoj potražnji za eurokovanicama.

(5)

U skladu s člankom 3. stavkom 7. Odluke (EU) 2015/2332 (ESB/2015/43) Izvršni odbor mora donijeti pojedinačnu odluku o ad hoc zahtjevu za odobrenje kada nije potrebna izmjena ad hoc zahtjeva.

(6)

Odluku (EU) 2021/2255 (ESB/2021/54) trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

DONIO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Izmjena

Tablica u članku 2. Odluke (EU) 2021/2255 (ESB/2021/54) mijenja se kako slijedi:

redak koji se odnosi na Francusku zamjenjuje se sljedećim:

„Francuska

249,00

50,00

299,00 ”.

Članak 2.

Stupanje na snagu

Ova Odluka stupa na snagu na dan kada su o njoj obaviješteni adresati.

Članak 3.

Adresati

Ova je Odluka upućena državama članicama čija je valuta euro.

Sastavljeno u Frankfurtu na Majni 13. prosinca 2022.

Predsjednica ESB-a

Christine LAGARDE


(1)  SL L 328, 12.12.2015., str. 123.

(2)  Odluka (EU) 2021/2255 Europske središnje banke od 7. prosinca 2021. o odobrenju količine izdavanja kovanica u 2022. (ESB/2021/54) (SL L 454, 17.12.2021., str. 19.).