ISSN 1977-1088

Službeni list

Europske unije

C 101I

European flag  

Hrvatsko izdanje

Informacije i objave

Godište 63.
28. ožujka 2020.


Sadržaj

Stranica

 

II.   Informacije

 

INFORMACIJE INSTITUCIJA, TIJELA, UREDA I AGENCIJA EUROPSKE UNIJE

 

Europska komisija

2020/C 101 I/01

Komunikacija Komisije o izmjeni Priloga Komunikaciji Komisije državama članicama o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na kratkoročno osiguranje izvoznih kredita

1


HR

 


II. Informacije

INFORMACIJE INSTITUCIJA, TIJELA, UREDA I AGENCIJA EUROPSKE UNIJE

Europska komisija

28.3.2020   

HR

Službeni list Europske unije

CI 101/1


KOMUNIKACIJA KOMISIJE

o izmjeni Priloga Komunikaciji Komisije državama članicama o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na kratkoročno osiguranje izvoznih kredita

(2020/C 101 I/01)

I.   Uvod

(1)

U točki 13. Komunikacije Komisije državama članicama o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na kratkoročno osiguranje izvoznih kredita (1) („Komunikacija”) utvrđuje se da državni osiguravatelji (2) ne mogu pružati kratkoročno osiguranje izvoznih kredita za utržive rizike. Utrživi rizici definirani su u točki 9. Komunikacije kao komercijalni i politički rizici s maksimalnim razdobljem rizika kraćim od dvije godine za javne i privatne kupce u državama navedenima na popisu u Prilogu toj komunikaciji.

(2)

Iznenadno izbijanje bolesti COVID-19 u prvim mjesecima 2020. nije dovelo samo do ozbiljne svjetske prijetnje javnom zdravlju, već je uzrokovalo i snažan udar na europsko i svjetsko gospodarstvo. Zbog izbijanja te bolesti poduzetnici se suočavaju s ozbiljnim manjkom likvidnosti, a njihovi su uvjeti trgovanja izloženi povećanim financijskim rizicima. Radna skupina Vijeća za izvozne kredite obavijestila je u ime država članica Komisiju o tekućem povlačenju privatnih osiguravatelja s tržišta kratkoročnog osiguranja izvoznih kredita i o nadolazećoj nemogućnosti pokrivanja svih gospodarski opravdanih rizika povezanih s izvozom u sve države svijeta, uključujući sve države članice.

(3)

U tom kontekstu u skladu s točkom 35. Komunikacije Komisija je provela javno savjetovanje kako bi ocijenila kapacitet privatnog kreditnog osiguranja i reosiguranja izvoza u države s utrživim rizikom i utvrdila može li trenutačno i očekivano stanje na tržištu opravdati privremeno uklanjanje bilo koje od tih država s popisa.

II.   Ocjena

(4)

U skladu s odjeljkom 5.2. Komunikacije ocjena Komisije temelji se na kriterijima utvrđenima u točki 33. Komunikacije: kapacitetu privatnog kreditnog osiguranja, kreditnom rejtingu države i rezultatima korporativnog sektora.

(5)

Pri utvrđivanju je li nedostatnost privatnog kapaciteta da obuhvati sve komercijalne i političke izvozne rizike opravdanje za uklanjanje određene države s popisa država s utrživim rizikom, Komisija se savjetovala s državama članicama, privatnim kreditnim osiguravateljima i ostalim zainteresiranim stranama, kao što su izvoznici, njihova udruženja, posrednici u kreditnom osiguranju i trgovinska udruženja, te je od njih zatražila informacije. Komisija je 23. ožujka 2020. objavila zahtjev za informacije o dostupnosti kratkoročnog osiguranja izvoznih kredita za izvoz u sve države koje se u okviru Komunikacije smatraju državama s utrživim rizikom (3). Rok za dostavu odgovora bio je 25. ožujka 2020. Komisija je primila 64 odgovora država članica, privatnih osiguravatelja, izvoznika i trgovinskih udruženja.

(6)

Informacije dostavljene Komisiji nakon javnog zahtjeva za informacije upućuju na tekuće i naglo smanjenje kapaciteta privatnog kreditnog osiguranja za izvoz općenito. Neki državni osiguravatelji već su zabilježili povećanje broja zahtjeva za police osiguranja kredita za izvoz u države s utrživim rizikom. Većina ispitanika očekuje da će pokriće osiguranjem postati sve rjeđe, što znači da se u vrlo kratkom roku može očekivati nedostatna dostupnost privatnog osiguranja za te države.

(7)

Prema najnovijim makroekonomskim pokazateljima zbog pandemije bolesti COVID-19 svjetsko i europsko gospodarstvo bilježe pad i očekuje se da će se taj trend nastaviti u bliskoj budućnosti. Učinak te pandemije još se u potpunosti ne odražava u sadašnjim kreditnim rejtinzima država. Prema gospodarskim pokazateljima razumno se može očekivati da će se zbog krize izazvane bolešću COVID-19 uskoro pogoršati kreditni rejtinzi država. Očekuje se pogoršanje rezultata korporativnog sektora (4) i velik ispravak Komisijinih prognoza rasta s negativnim rastom u usporedbi sa zimskom prognozom za EU 2020. (1,4 %).

(8)

Kako bi u kontekstu pandemije bolesti COVID-19 pomogla gospodarstvu EU-a Komisija je donijela Privremeni okvir (5), kojim se državama članicama omogućuje da, uz punu fleksibilnost postojećih pravila o državnim potporama, pruže dodatne mjere potpore. Kad je riječ o području kratkoročnog osiguranja izvoznih kredita tim je okvirom uvedena dodatna fleksibilnost za potvrđivanje privremene neutrživosti određenih rizika zbog nedostatka osiguranja izvoznih kredita u skladu s točkom 18. podtočkom (d) Komunikacije.

(9)

Ta bi fleksibilnost mogla biti nedostatna za brzo uklanjanje poteškoća s kojima se trenutačno suočavaju poduzeća i s kojima će se u vrlo bliskoj budućnosti vjerojatno i dalje suočavati. Zato je potreban brži odgovor kako bi se ublažile sve negativne posljedice naglog povlačenja privatnih osiguravatelja s tržišta kratkoročnog osiguranja izvoznih kredita. Uzimajući u obzir ishod javnog savjetovanja i opće znakove narušavajućeg učinka bolesti COVID-19 na gospodarstvo cijele Unije, Komisija smatra da općenito nedostaje privatni kapacitet kojim bi se obuhvatili svi gospodarski opravdani rizici za izvoz u države koje se trenutačno smatraju državama s utrživim rizicima. Istodobno, s obzirom na postojeće dostupne informacije o budućem razvoju pandemije bolesti COVID-19, moglo bi se dogoditi da privatni osiguravatelji ponovno počnu povećavati svoju izloženost u kratkoročnom osiguranju izvoznih kredita prije isteka jednogodišnjeg razdoblja utvrđenog u točki 36. Komunikacije. Stoga bi razdoblje od 12 mjeseci koje mora isteći prije ponovne izmjene popisa utrživih rizičnih zemalja moglo biti predugo.

(10)

Komisija je u tim okolnostima odlučila da se svi komercijalni i politički rizici povezani s izvozom u države navedene u Prilogu Komunikaciji smatraju privremeno neutrživima do 31. prosinca 2020., u skladu s trajanjem primjene Privremenog okvira. U skladu s točkom 36. Komunikacije Komisija će tri mjeseca prije kraja 2020. ocijeniti je li potrebno produljiti privremeno izuzeće.

IZMJENA KOMUNIKACIJE

(11)

Sljedeća izmjena Komunikacije Komisije državama članicama o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na kratkoročno osiguranje izvoznih kredita primjenjuje se od 27. ožujka 2020. do kraja 2020.:

Prilog se zamjenjuje sljedećim:

Popis država s utrživim rizikom

Komisija smatra da su svi komercijalni i politički rizici povezani s izvozom u države navedene u nastavku privremeno neutrživi do 31. prosinca 2020.

Belgija

Cipar

Slovačka

Bugarska

Latvija

Finska

Češka

Litva

Švedska

Danska

Luksemburg

Ujedinjena Kraljevina

Njemačka

Mađarska

Australija

Estonija

Malta

Kanada

Irska

Nizozemska

Island

Grčka

Austrija

Japan

Španjolska

Poljska

Novi Zeland

Francuska

Portugal

Norveška

Hrvatska

Rumunjska

Švicarska

Italija

Slovenija

Sjedinjene Američke Države”.


(1)  SL C 392, 19.12.2012., str. 1.

(2)  U Komunikaciji je državni osiguravatelj definiran kao poduzeće ili druga organizacija koja pruža osiguranje izvoznih kredita uz podršku ili u ime države članice ili država članica koja pruža osiguranje izvoznih kredita.

(3)  https://ec.europa.eu/competition/consultations/2020_short-term-export-credit-insurance/index_en.html

(4)  Dok su mnogi sudionici u javnom savjetovanju Komisije uputili na poteškoće u procjeni točnih posljedica pandemije bolesti COVID-19 u ovom trenutku, neki su dionici dostavili podatke koji upućuju na to da bi trenutačna kriza mogla dovesti do povećanja nesolventnosti poduzeća u Europi za do 20 %. Slično tomu, očekuje se da će se negativni učinci odraziti u smanjenju kapaciteta ugovaranja osiguranja za do 15 % općenito i čak za do 40 % kada je riječ o malim poduzećima. Slični redovi veličine zabilježeni su 2009., a mnogi sudionici u savjetovanju izrazili su još gora očekivanja u pogledu učinka pandemije bolesti COVID-19 iz 2020.

(5)  Komunikacija Komisije – Privremeni okvir za mjere državne potpore u svrhu podrške gospodarstvu u aktualnoj pandemiji covida-19 od 19. ožujka 2020., (SL C 91I, 20.3.2020., str. 1.–9.).