Sporazum o razvoju i suradnji s Južnom Afrikom

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Sporazum o trgovini, razvoju i suradnji između EU-a i Južne Afrike

Odluka o sklapanju Sporazuma o trgovini, razvoju i suradnji između EU-a i Republike Južne Afrike

ČEMU SLUŽE OVAJ SPORAZUM I ODLUKA?

Sporazumom se nastoje ojačati odnosi između EU-a i Južne Afrike u različitim područjima u području trgovine, razvoja i suradnje.

Odlukom se donosi Sporazum uime EU-a.

KLJUČNE TOČKE

Sporazum ima nekoliko ciljeva:

Na temelju poštovanja demokratskih načela, ljudskih prava i vladavine prava, Sporazumom se uspostavlja redoviti politički dijalog o temama od zajedničkog interesa, na bilateralnoj i na regionalnoj razini (u kontekstu dijaloga EU-a sa zemljama južne Afrike i skupinom afričkih, karipskih i pacifičkih (AKP) država).

Trajanje ugovora nije utvrđeno, ali može se preispitati u roku od pet godina od datuma stupanja na snagu da bi se razmotrile moguće izmjene.

Sporazum pokriva brojna područja i uključuje klauzulu o budućem razvoju, čime se omogućuje proširenje područja suradnje.

Trgovina

Sporazum o razvoju i suradnji uspostavlja povlaštene trgovinske aranžmane između EU-a i Južne Afrike, uz postupno uvođenje područja slobodne trgovine. EU je glavni trgovački i investicijski partner Južne Afrike. Područje slobodne trgovine nastoji osigurati bolji pristup tržištu EU-a za Južnu Afriku i pristup južnoafričkom tržištu za EU. Kao rezultat toga, ona igra važnu ulogu u integraciji Južne Afrike u svjetsko gospodarstvo. Sporazum pokriva oko 90 % postojeće bilateralne trgovine između dviju stranaka.

Sporazumom se predviđa liberalizacija 95 % uvoza EU-a iz Južne Afrike u roku od 10 godina i 86 % uvoza Južne Afrike iz EU-a tijekom 12 godina. Da bi se zaštitili ranjivi sektori obiju stranaka, određeni proizvodi isključeni su iz područja slobodne trgovine, a drugi su samo djelomično liberalizirani. Za EU su to uglavnom poljoprivredni proizvodi, dok su to za Južnu Afriku industrijski proizvodi, posebice određeni proizvodi za motorna vozila i određeni proizvodi od tekstila i odjeće. Međutim, od prosinca 2006. predviđena je mogućnost jačanja liberalizacije trgovine u sektoru motornih vozila.

Sporazumom se utvrđuju detaljna pravila o podrijetlu da bi se osiguralo da proizvodi koji uživaju povlaštene aranžmane dolaze samo iz Južne Afrike ili EU-a. Da bi se uzeli u obzir moderni međunarodni proizvodni procesi, posebne odredbe čine pravila o podrijetlu fleksibilnijima.

Južna Afrika i EU mogu provoditi zaštitne mjere kada uvozni proizvod prijeti da će prouzročiti ozbiljnu štetu nacionalnoj industriji. Sporazum Južnoj Africi omogućuje i donošenje prijelaznih zaštitnih mjera (primjerice, povećanje ili ponovno uvođenje carina). Usto, slične mjere omogućuju zaštitu gospodarstava članica Srednjoafričke carinske unije i najudaljenijih regija EU-a (kao što je Reunion).

Sporazum uključuje odredbe kojima je cilj izbjegavanje zloporabe poduzetnika u vladajućem položaju na tržištu, čime se osigurava slobodno tržišno natjecanje između društava iz EU-a i Južne Afrike. Suradnja se odvija u okviru savjetovanja između nadležnih tijela. Usto, EU pruža tehničku pomoć da bi pomogao Južnoj Africi u restrukturiranju svojeg prava tržišnog natjecanja. Sporazumom se priznaje i potreba pružanja odgovarajuće zaštite intelektualnog vlasništva i predviđa se hitno savjetovanje, ako je potrebno, i tehnička pomoć za Južnu Afriku.

Naposljetku, Sporazumom o razvoju i suradnji predviđa se bliska suradnja u širokom rasponu područja povezanih s trgovinom, uključujući carinske usluge, slobodno kretanje usluga i kapitala te tehničke prepreke kao što su certificiranje i normizacija.

Suradnja u području razvoja

Razvojna pomoć EU-a za Južnu Afriku uglavnom se provodi iz proračuna EU-a putem instrumenta financiranja za razvojnu suradnju.

Višegodišnji okvirni program za suradnju s Južnom Afrikom za razdoblje 2014.–2020. usredotočen je na tri područja:

Kao i kod drugih sporazuma o razvojnoj suradnji, decentralizirana suradnja ključni je element pomoći, što zahtijeva visok stupanj uključenosti civilnog društva u razvojni proces.

Gospodarska suradnja

Obje stranke pojačavaju svoju gospodarsku suradnju u mnogim područjima kao što su industrija (da bi se olakšalo restrukturiranje južnoafričke industrije), informacijsko društvo, stvaranje i razvoj malih i srednjih poduzeća, promet i energija. Suradnja na ovom području trebala bi također podržati održivi razvoj u njihovim gospodarstvima i zaštititi okoliš.

Ostali aspekti

Odredbe sporazuma pokrivaju suradnju u različitim područjima kao što su:

Konačno, Sporazum o razvoju i suradnji sadržava neke institucionalne odredbe. Stvara Vijeće za suradnju da bi se osiguralo nesmetano djelovanje Sporazuma. I osigurava redovite kontakte između stranaka; primjerice, između njihovih parlamenata i između Gospodarskog i socijalnog odbora EU-a i njegova južnoafričkog suradnika, Nacionalnog vijeća za gospodarski razvoj i rad.

OTKAD SE OVAJ SPORAZUM I ODLUKA PRIMJENJUJU?

Sporazum o razvoju i suradnji potpisan je 11. listopada 1999. u Pretoriji, a potpuno je stupio na snagu 1. svibnja 2004. Međutim, neke odredbe koje spadaju u nadležnost EU-a primjenjuju se od 1. siječnja 2000.

U lipnju 2016., Južna Afrika potpisala je EU – SADC SGP (Sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i zemalja Južnoafričke razvojne zajednice) zajedno s još pet južnoafričkih zemalja (Bocvana, Lesoto, Mozambik, Namibija i Esvatini). Nakon ratifikacije, SGP će zamijeniti pravila trgovine Sporazuma o razvoju i suradnji.

POZADINA

Sporazum je dopunjen Sporazumom o znanosti i tehnologiji te Sporazumom o vinima i jakim alkoholnim pićima. Sporazum o ribarstvu, predviđen prema Sporazumu o razvoju i suradnji, nije sklopljen. Južna Afrika također ima kvalificirano članstvo u Sporazumu iz Cotonoua, koji regulira odnose između EU-a i država AKP-a.

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENTI

Sporazum o trgovini, razvoju i suradnji između Europske zajednice i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Južne Afrike, s druge strane – Protokol 1. o definiciji pojma „proizvoda s podrijetlom” i načinima administrativne suradnje – Protokol 2. o uzajamnoj administrativnoj pomoći u carinskim pitanjima – Završni akt – Izjave (SL L 311, 4.12.1999., str. 3.-415.)

Sukcesivne izmjene Sporazuma uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst ima samo dokumentarnu vrijednost.

Odluka Vijeća 2004/441/EZ od 26. travnja 2004. o sklapanju Sporazuma o trgovini, razvoju i suradnji između Europske zajednice i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Južne Afrike, s druge strane (SL L 127, 29.4.2004., str. 109.)

VEZANI DOKUMENT

Uredba Vijeća (EZ) br. 2793/1999 od 17. prosinca 1999. o određenim postupcima za primjenu Sporazuma o trgovini, razvoju i suradnji između Europske zajednice i Republike Južne Afrike (SL L 337, 30.12.1999., str. 29.–33.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 08.10.2018