Prethodni postupak – preporuke namijenjene nacionalnim sudovima
SAŽETAK DOKUMENATA:
Preporuke namijenjene nacionalnim sudovima koje se odnose na upotrebu prethodnog postupka
Članak 267. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU)
ČEMU SLUŽE PREPORUKE I ČLANAK 267. UFEU-A?
Tim se preporukama sudovima u zemljama EU-a objašnjava svrha postupka kojim im se, prema članku 267. UFEU-a daje pravo da od Suda EU-a (CJEU) zatraže prethodnu odluku. Taj postupak koristi se kada se u pitanje dovodi tumačenje ili valjanost zakona EU-a te:
- kada je odluka potrebna da bi nacionalni sud mogao donijeti presudu, ili
- kada prema nacionalnom pravu nema pravnog lijeka.
U preporukama se podrobno opisuju i opseg postupka te oblik u kojem bi nacionalni sudovi trebali podnijeti svoj zahtjev.
Preporukama se dopunjavaju članci 93. do 118. Poslovnika Suda EU-a.
KLJUČNE TOČKE
Važnost prethodnog postupka
Taj postupak smatra se korisnim kada se u predmetu pred nacionalnim sudom pojavi novo pitanje tumačenja u općem interesu ujednačene primjene prava EU-a ili kada se čini da postojeća sudska praksa ne daje potrebne smjernice za rješavanje nove pravne situacije.
Struktura preporuka
Skup preporuka primjenjuje se na sve zahtjeve za prethodnu odluku, a dodatni skup preporuka posebno se primjenjuje na ubrzane* ili hitne postupke*.
Tko podnosi zahtjev za prethodnu odluku?
Nacionalni sud pred kojim je u tijeku spor snosi odgovornost za utvrđivanje nužnosti zahtjeva za prethodnu odluku i relevantnosti pitanja koja postavlja Sudu.
Sudovi koji se obraćaju Sudu trebali bi, između ostalog:
- biti ustanovljeni na temelju zakona i stalni,
- imati obveznu nadležnost,
- primjenjivati pravna pravila, i
- biti neovisni.
Predmet i opseg
- Važno je napomenuti da se zahtjev za prethodnu odluku mora odnositi na tumačenje ili valjanost prava EU-a, a ne na tumačenje pravila nacionalnog prava ili na činjenična pitanja iznesena u okviru glavnog postupka.
- Sud može odlučivati o zahtjevu za prethodnu odluku samo ako je pravo EU-a primjenjivo na predmet u glavnom postupku.
- Sud sam ne primjenjuje pravo EU-a na spor koji mu je sud koji upućuje zahtjev uputio, njegova je uloga pomoći u rješavanju tog spora; a na sudu je koji upućuje zahtjev da iz odluke Suda donese zaključke.
- Prethodne odluke obvezujuće su za sud koji upućuje zahtjev, ali i za sve sudove u zemljama EU-a.
Vrijeme upućivanja zahtjeva i prekid nacionalnog postupka
- Nacionalni sud zahtjev treba uputiti Sudu čim postane jasno da mu je odluka Suda potrebna da bi mogao donijeti presudu, kada može dovoljno precizno utvrditi pravni i činjenični okvir predmeta te pravna pitanja koja iz njega proizlaze.
- Postupak pred nacionalnim sudom prekida se do donošenja odluke Suda.
Oblik i sadržaj zahtjeva
- Zahtjev mora biti jednostavan, jasan i precizan jer će se morati prevesti kako bi ostale zemlje EU-a mogle podnijeti svoja očitovanja.
- Sadržaj zahtjeva koji bi se trebao priložiti pitanjima suda koji upućuje zahtjev propisan je člankom 94. Poslovnika Suda, a ključne točke sažete su u prilogu preporukama.
- Svi zahtjevi moraju biti datirani, potpisani i preporučenom poštom poslani tajništvu Suda u Luksemburgu.
Troškovi i besplatna pravna pomoć
Prethodni postupak pred Sudom ne naplaćuje se. Odluku o troškovima stranaka prema potrebi donosi sud koji upućuje zahtjev.
Uloga tajništva Suda
- Tajništvo tijekom postupka ostaje u kontaktu sa sudom koji upućuje zahtjev i šalje mu preslike svih postupovnih akata i zahtjeve za podatke.
- Po okončanju postupka tajništvo šalje odluku Suda sudu koji upućuje zahtjev. Sud koji upućuje zahtjev trebao bi tajništvo obavijestiti o svim poduzetim radnjama i o svojoj konačnoj odluci u glavnom postupku.
Zahtjevi za ubrzani i hitni postupak
- Prema člancima 105.–107. Poslovnika Suda, Sud može odlučiti da bi neke zahtjeve trebalo riješiti ubrzanim ili hitnim postupkom.
- Rokovi su kraći, na primjer kako bi se zemljama EU-a omogućilo da podnesu očitovanja u slučaju zahtjeva za ubrzani postupak.
- Sud koji upućuje zahtjev mora opravdati hitnost i istaknuti potencijalne opasnosti koje bi slijedile iz provedbe redovnog prethodnog postupka.
- Zahtjevi za ubrzani ili hitni postupak mogu se tajništvu Suda prethodno poslati elektroničkom poštom ili telefaksom.
OTKADA SE PREPORUKE PRIMJENJUJU?
One zamjenjuju prethodne preporuke izdane 2012. i primjenjuju se od 25. studenoga 2016.
KLJUČNI POJMOVI
Ubrzani postupak: postupak čija priroda predmeta i iznimne okolnosti zahtijevaju brzo rješavanje.
Hitni postupak: postupak koji se primjenjuje samo u predmetima koji se tiču slobode, sigurnosti i pravde. Posebno, tim se postupkom ograničava broj stranaka ovlaštenih za podnošenje pisanih očitovanja i omogućava da se, u iznimno hitnim slučajevima, potpuno izostavi pisani dio postupka pred Sudom.
GLAVNI DOKUMENTI
Preporuke namijenjene nacionalnim sudovima koje se odnose na pokretanje prethodnog postupka (SL C 439, 25.11.2016., str. 1.–8.)
Pročišćene verzije Ugovora o funkcioniranju Europske unije – Dio šesti – Institucionalne i financijske odredbe – Glava I. – Odredbe o institucijama – Poglavlje 1. – Institucije – Odjeljak 5. – Sud Europske unije – Članak 267. (bivši članak 234. UEZ-a) (SL C 202, 7.6.2016., str. 164.)
VEZANI DOKUMENTI
Pročišćene verzije Ugovora o Europskoj uniji – Glava III. – Odredbe o institucijama – Članak 19. (SL C 202, 7.6.2016., str. 27.)
Poslovnik Suda (SL L 265, 29.9.2012., str. 1.–42.)
Izmjena Poslovnika Suda (SL L 173, 26.6.2013., str. 65.)
Posljednje ažuriranje 31.10.2017