Borba protiv kašnjenja u plaćanju u poslovanju
SAŽETAK DOKUMENTA:
Direktiva 2011/7/EU – borba protiv kašnjenja u plaćanju u poslovnim transakcijama
SAŽETAK
ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?
-
Ima za cilj zaštititi poslovanja, posebice mala i srednja poduzeća (MSP-ovi), od zakašnjelih plaćanja* u poslovnim transakcijama*, osiguravajući da se računi plate na vrijeme.
-
Utvrđuje rasporede unutar kojih se računi moraju podmiriti i utvrđuje financijske sankcije u slučaju njihova nepoštivanja.
KLJUČNE TOČKE
-
Poduzeća moraju platiti račune u roku od najviše 60 dana, osim ako je drukčije izričito određeno ugovorom i samo ako uvjeti nisu posebno nepravedni prema vjerovniku.
-
Javna tijela moraju platiti robu i usluge koje kupe u roku od 30 dana. U iznimnim situacijama rok se može produžiti na 60 dana, primjerice u sektoru zdravstvene skrbi ili za određene industrijske ili komercijalne aktivnosti.
-
Vjerovnici koji su ispunili svoje pravne i ugovorne obveze i kojima nije plaćeno unutar dogovorenog vremenskog roka imaju pravo na kamatu i naknadu zbog zakašnjelog plaćanja.
-
Kamata bi trebala iznositi najmanje osam postotnih bodova iznad referentne stope koju primjenjuje Europska središnja banka. Zahvaljujući Europskoj komisiji, primjenjive stope dostupne su na internetu. U praksi iznose 8–10 % u većini zemalja EU-a.
-
Vjerovnici imaju pravo na najmanji fiksni iznos od 40 EUR od dužnika. Nadalje, imaju pravo na naknadu za bilo koje druge razumne pretrpljene troškove kako bi se podmirio dug, poput pravnih troškova ili angažiranja agencije za naplatu dugova.
-
Vjerovnici imaju pravo na kamatu od dana nakon datuma dospijeća plaćanja.
-
Kada u ugovoru nije naveden datum plaćanja, vjerovnik ima pravo na kamatu 30 dana nakon primanja računa, ili, ako je datum dobivanja računa nejasan, na jednako razdoblje nakon pružanja robe ili usluga.
-
Nacionalna tijela moraju poduzeti mjere kako bi podigli svijest javnosti o pravnim lijekovima koji postoje za zakašnjela plaćanja.
-
Do 16. ožujka 2016. Komisija će predstaviti izvješće o provedbi zakona.
Između listopada 2012. i studenog 2014. Komisija je organizirala informativnu kampanju o zakašnjelim plaćanjima diljem EU-a kako bi podigla svijest dioničarima o njihovim pravima i obvezama.
OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?
Stupila je na snagu 15. ožujka 2011. Zemlje EU-a morale su je uključiti u svoje nacionalno pravo do 16. ožujka 2013.
POZADINA
Više informacija potražite na mrežnoj stranici Europske komisije o Direktivi o zakašnjelom plaćanju.
KLJUČNI POJMOVI
* Zakašnjelo plaćanje: plaćanje koje nije izvršeno unutar ugovornog ili zakonskog razdoblja plaćanja nakon isporuke dobara ili usluga.
* Poslovne transakcije: transakcije između poduzeća ili između poduzeća i javnih tijela koje uključuju plaćanje robe i usluga.
DOKUMENT
Direktiva 2011/7/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 16. veljače 2011. o borbi protiv kašnjenja u plaćanju u poslovnim transakcijama (SL L 48, 23.2.2011., str. 1.–10.)
Posljednje ažuriranje 11.02.2016