Kvaliteta voda u kojima žive školjkaši
SAŽETAK DOKUMENTA:
Direktiva 2006/113/EZ o kvaliteti okoliša voda u kojoj žive školjkaši
ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?
KLJUČNE TOČKE
Vode
Direktiva se odnosi na kvalitetu vode u kojoj žive školjkaši, tj. voda prikladnih za razvoj školjkaša (školjaka i puževa).
Primjenjuje se na one priobalne i bočate vode kojima je potrebna zaštita ili poboljšanje kako bi se omogućio razvoj školjkaša te kako bi se doprinijelo visokoj kvaliteti proizvoda od školjkaša koji se koriste u prehrani ljudi.
Određivanje
Zemlje EU-a odgovorne su za određivanje voda u kojima žive školjkaši. Popis takvih voda moguće je izmijeniti i dopuniti kako bi se uzeli u obzir čimbenici koji se nisu mogli predvidjeti u trenutku određivanja.
Ako se vode neposredno uz granicu sa susjednim zemljama EU-a odrede kao vode u kojima žive školjkaši, potrebno je savjetovati se s tim zemljama.
Kriterij kvalitete
Direktiva utvrđuje parametre koji se primjenjuju na vode određene kao voda u kojima žive školjkaši, indikativne vrijednosti, obavezne vrijednosti, referente metode analize i minimalne frekvencije za uzimanje uzoraka i mjere.
Parametri primjenjivi na vode u kojima žive školjkaši definirani su za:
Na temelju tih kriterija, zemlje EU-a utvrđuju vrijednosti koje vode određene kao vode u kojima žive školjkaši moraju zadovoljavati. Te granične vrijednosti mogu biti strože od onih definiranih ovom direktivom. Za metale ili organohalogene tvari, te vrijednosti moraju poštivati pravila emisija originalno utvrđena u skladu s Direktivom 2006/11/EZ o ispuštanju određenih tvari u vodni okoliš (od 2013. uključena u Direktivu 2000/60/EZ, Okvirnu direktivu EU-a o vodama).
Zemlje EU-a morale su uspostaviti programe koji im omogućavaju zadovoljavanje utvrđenih graničnih vrijednosti unutar šest godina od određivanja.
Uzorci
Nadležna tijela za svaku zemlju EU-a moraju uzeti uzorke iz voda kako bi provjerili njihovu usklađenost s kriterijima definiranim direktivom. Sljedeći omjeri uzoraka moraju zadovoljavati utvrđene vrijednosti:
Izuzeća
U slučaju katastrofe moguće je odobriti posebna izuzeća vezano uz poštivanje utvrđenih graničnih vrijednosti i kriterija.
Učestalost uzimanja uzoraka može se smanjiti ako je kvaliteta vode značajno bolja nego što bi bila u slučaju da se na nju primjenjuju kriteriji utvrđeni u skladu sa zakonodavstvom EU-a.
U slučaju nepoštivanja graničnih vrijednosti ili utvrđenih kriterija, nadležno tijelo mora ustanoviti li to posljedica slučajnosti, prirodne pojave ili onečišćenja te poduzeti odgovarajuće mjere. Te mjere ne smiju ni u kojim uvjetima dovesti do povećanog onečišćenja priobalnih i bočatih voda.
OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?
Direktiva 2006/113/EZ, koja je zamijenila Direktivu 79/923/EEZ, morala je biti uključena u nacionalna prava zemalja EU-a do 6. studenoga 1981.
POZADINA
Direktiva 2006/113/EZ stavljena je izvan snage Direktivom 2000/60/EZ (Okvirna direktiva o vodama) 2013. Pravila definirana Direktivom 2006/113/EZ, posebice vezano uz mikrobiologiju i fizikalno-kemijske parametre od važnosti za planove upravljanja riječnim slivom, integrirana su u Okvirnoj direktivi o vodama.
DOKUMENT
Direktiva 2006/113/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 12. prosinca 2006. o propisanoj kvaliteti vode u kojoj žive školjkaši (kodificirana verzija) (SL L 376, 27.12.2006., str. 14.-20.)
Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 2006/113/EZ uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst ima samo dokumentarnu vrijednost.
VEZANI DOKUMENT
Direktiva 2000/60/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2000. o uspostavi okvira za djelovanje Zajednice u području vodne politike (SL L 327, 22.12.2000., str. 1.-73.) Vidi pročišćeni tekst.
Posljednje ažuriranje 08.05.2016