Voda za piće – ključni standardi kvalitete (do 2023.)
SAŽETAK DOKUMENTA:
Direktiva 98/83/EZ – kvaliteta vode namijenjena za ljudsku potrošnju
ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?
- Uspostavlja standarde za vodu za piće.
- Nastoji zaštititi javno zdravstvo od negativnih učinaka bilo kakvog zagađenja osiguravanjem zdravstvene ispravnosti i čistoće vode namijenjene za ljudsku potrošnju*.
KLJUČNE TOČKE
- Zemlje EU-a moraju:
- poduzimati sve druge potrebne mjere da bi osigurale da voda ne sadržava koncentracije mikroorganizama, parazita te štetnih tvari koje mogu ugroziti zdravlje ljudi te da ispunjava minimalne mikrobiološke i kemijske standarde;
- osigurati ispunjenje standarda kada voda izlazi slavine ili kada se doprema iz cisterne;
- redovito pratiti vodu na dogovorenim točkama za uzorkovanje kako bi provjerile jesu li ispunjene mikrobiološke, kemijske i indikatorske vrijednosti parametara;
- odmah pokrenuti istragu u slučaju kada se ne ispunjavaju standardi te poduzeti potrebne korektivne aktivnosti;
- zabraniti ili ograničiti opskrbu vodom ako je se smatra mogućom prijetnjom za javno zdravlje;
- obavijestiti javnost o poduzimanju korektivnih aktivnosti;
- svake tri godine objaviti izvješće o kvaliteti vode za piće. Informacije za javnost dostavljaju se Europskoj komisiji.
- Komisija:
- svake tri godine objavljuje izvješće u kojem se objedinjuju nacionalni podaci o kvaliteti vode za piće;
- svakih pet godina preispituje mikrobiološke, kemijske i indikatorske parametre te specifikacije praćenja, uzimajući u obzir znanstveni i tehnološki napredak. Može predložiti izmjenu istih.
- Direktiva se ne primjenjuje na prirodne mineralne vode ili vode koje se smatraju lijekovima.
- Zemlje EU-a mogu iz svojeg zakonodavstva izuzeti privatnu, nekomercijalnu opskrbu vodom kojom se opskrbljuje manje od 50 osoba.
- Komisija je 2015. Donijela Direktivu (EU) 2015/1787 kojom se uvode nova pravila EU-a za poboljšanje praćenja vode za piće. Direktiva zemljama EU-a omogućuje veću fleksibilnost u načinu praćenja vode za piće diljem EU-a.
Vezani razvoj
- Početkom 2014. prva Europska građanska inicijativa (ECI), nakon kampanje Right2Water, pozvala je da se zakonodavstvom EU-a jamči pravo na vodu i sanitarije.
- ECI je uveden člankom 11. stavkom 4. Ugovora o Europskoj uniji. Omogućuje javnosti da od Komisije zatraži djelovanje u područjima svoje odgovornosti, pod uvjetom da se peticijom osigura milijun potpisa u najmanje sedam zemalja EU-a.
Stavljanje izvan snage
Direktivu 98/83/EZ izvan snage će staviti i zamijeniti Direktiva (EU) 2020/2184 (vidjeti sažetak) od 12. siječnja 2023.
OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?
Primjenjuje se od 25. prosinca 1998. Morala je stupiti na snagu u zemljama EU-a do 25. prosinca 2000.
POZADINA
Za više informacija vidjeti:
KLJUČNI POJMOVI
Voda za ljudsku potrošnju: voda u svojem izvornom stanju ili nakon obrade namijenjena za piće, kuhanje, pripremu hrane ili druge potrebe domaćinstva. Može se njome opskrbljivati iz slavine, cisterne, u boci ili posudi.
GLAVNI DOKUMENT
Direktiva Vijeća 98/83/EZ od 3. studenoga 1998. o kvaliteti vode namijenjene za ljudsku potrošnju (SL L 330, 5.12.1998., str. 32.–54.)
Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 98/83/EZ uključene su u izvorni dokument. Ova pročišćena verzija ima samo dokumentarnu vrijednost.
VEZANI DOKUMENTI
Direktiva (EU) 2020/2184 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 2020. o kvaliteti vode namijenjene za ljudsku potrošnju (preinaka) (SL L 435, 23.12.2020., str. 1.–62.)
Posljednje ažuriranje 12.02.2021