Administrativna suradnja u području oporezivanja

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Direktiva 2011/16/EU o suradnji između poreznih uprava država članica EU-a

Izmijenjena Direktiva (EU) 2021/514

ČEMU SLUŽE OVE DIREKTIVE?

KLJUČNE TOČKE

Direktiva o administrativnoj suradnji primjenjuje se na sve poreze osim sljedećih:

To je izmijenjeno u Direktivi DAC7 da bi se pojasnilo da se informacije razmijenjene u okviru Direktive DAC7 mogu upotrebljavati za administraciju, utvrđivanje i prisilnu naplatu PDV-a i drugih neizravnih poreza.

Nadležno nacionalno tijelo mora uspostaviti središnji ured za vezu čija je uloga:

Sa zahtjevima za informacije mora se postupati na sljedeće načine.

Obvezna automatska razmjena informacija

Od 2015. nacionalna tijela moraju mjerodavnim državama članicama barem jedanput godišnje i kad je to moguće automatski pružiti informacije o sljedećim kategorijama dohotka i kapitala za rezidente u drugoj državi članici:

Izmijenjena Direktiva (EU) 2021/514 na prethodni popis dodaje novu kategoriju dohotka koji proizlazi iz licencijskih naknada. Prije 1. siječnja 2024. države članice moraju obavijestiti Komisiju o najmanje četiri kategorije za koje će njihovo nadležno tijelo automatskom razmjenom nadležnom tijelu bilo koje druge države članice priopćavati informacije o rezidentima u toj drugoj državi članici. Te informacije odnose na porezna razdoblja koja počinju 1. siječnja 2025. ili nakon tog datuma. Od 2017. nacionalna tijela moraju nadležnim državama članicama automatski dostaviti informacije o financijskim računima rezidenata u drugoj državi članici te o prethodnim poreznim mišljenjima s prekograničnim učinkom i prethodnim sporazumima o transfernim cijenama.

Također od 2017., u skladu s Direktivom 2016/881/EU, nacionalna tijela moraju relevantnim državama članicama automatski dostaviti informacije o izvješćima po zemljama – izvješćima koja podnose multinacionalne skupine koje posluju u EU-u. To uključuje informacije za svaku poreznu jurisdikciju u kojoj skupina posluje o iznosu prihoda, dobiti prije poreza na dobit te plaćenom i obračunanom porezu na dobit, broju zaposlenih, prijavljenom kapitalu, zadržanoj dobiti i materijalnoj imovini.

Od 2018. vlastima se također mora omogućiti pristup informacijama o stvarnom vlasništvu prikupljenima u skladu s Direktivom (EU) 2015/849, zakonodavstvom EU-a protiv pranja novca (vidjeti sažetak).

Od 2020. nacionalne vlasti moraju državama članicama automatski pružati informacije o prekograničnim aranžmanima o kojima se izvješćuje. U Direktivi (EU) 2020/876 predviđeno je jedno neobvezno produljenje od najviše šest mjeseci za rokove izvješćivanja u pogledu obaveznih zahtjeva za posrednike i relevantne porezne obveznike u skladu s direktivom DAC6 – izmjenjujuća Direktiva (EU) 2018/822.

Nove obveze izvješćivanja za digitalne platforme

Izmjenjujuća Direktiva (EU) 2021/514 također se uvode nove obveze izvješćivanja za operatere digitalnih platformi u EU-u i izvan EU-a koje određenim prodavateljima omogućuju da se povežu s drugim korisnicima radi obavljanja sljedećih prekograničnih ili nacionalnih aktivnosti:

Digitalne platforme EU-a koje određene uvjete ispunjavaju u više država članica mogu odlučiti ispuniti svoje zahtjeve za izvješćivanje u jednoj od tih država članica. Operateri digitalnih platformi izvan EU-a, čija je obveza izvješćivanja utvrđena Direktivom DAC7, trebaju se registrirati u državi članici.

Operateri digitalnih platformi izvan EU-a mogu biti izuzeti od obveza izvješćivanja u skladu s Direktivom DAC7 ako su ispunili jednakovrijedne obveze izvješćivanja u kvalificiranoj jurisdikciji izvan Unije te ta jurisdikcija razmjenjuje te jednakovrijedne informacije sa svim relevantnim državama članicama EU-a u skladu s posebnim sporazumom.

U novom Prilogu V. sadržani su postupci dubinske analize, zahtjevi za izvješćivanje i ostala pravila za operatore platformi.

Spontane informacije

Nacionalna tijela moraju nadležnom tijelu svake druge zemlje EU-a spontano dostaviti informacije u najkraćem mogućem roku, a najkasnije u roku od jednog mjeseca nakon što postanu dostupne ako:

Nacionalna tijela:

Informacije koje se dijele između nacionalnih nadležnih tijela podliježu službenoj tajni.

Nacionalna tijela moraju svake godine Komisiji dostaviti podatke o opsegu automatskih razmjena informacija i, ako je moguće, ocijeniti povezane troškove i koristi.

Zajednički nadzori

U izmjenjujuću Direktivu (EU) 2021/514 uključen je novi odjeljak posvećen pojašnjavanju pravnog okvira i načela koja se primjenjuju na provedbu zajedničkih nadzora između dvije države članice ili više njih. Države članice trebale bi do 31. prosinca 2023. donijeti i objaviti ta pravila te ih primjenjivati najkasnije od 1. siječnja 2024.

OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

POZADINA

GLAVNI DOKUMENTI

Direktiva Vijeća 2011/16/EU od 15. veljače 2011. o administrativnoj suradnji u području oporezivanja i stavljanju izvan snage Direktive 77/799/EEZ (SL L 64, 11.3.2011., str. 1.–12.).

Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 2011/16/EU uključene su u izvorni dokument. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Direktiva Vijeća (EU) 2021/514 od 22. ožujka 2021. o izmjeni Direktive 2011/16/EU u pogledu administrativne suradnje u području oporezivanja (SL L 104, 25.3.2021., str. 1.–26.).

Posljednje ažuriranje 06.12.2021