Politika EU-a u području okoliša

Politika Europske unije (EU) u području okoliša, koja se temelji na članku 191. Ugovora o funkcioniranju Europske unije jest očuvati, zaštititi i poboljšati kvalitetu okoliša te zaštititi ljudsko zdravlje. Usmjerena je i na pažljivo i racionalno korištenje prirodnim bogatstvima te pridonosi promicanju, na međunarodnoj razini, mjera namijenjenih borbi protiv regionalnih ili globalnih problema okoliša, kao što su klimatske promjene i gubitak biološke raznolikosti. Temelji se na načelima predostrožnosti preventivnog djelovanja, popravljanja na izvoru i na načelu „zagađivač plaća”.

Područja politike za zaštitu okoliša, kao što su zagađenje zraka i vode, zaštita i obnova prirode, gospodarenje otpadom i klimatske promjene u nadležnosti su EU-a. Međutim, prema načelu supsidijarnosti opseg djelovanja EU-a ograničen je u pogledu pitanja povezanih s porezom, prostornim planiranjem i upotrebom zemlje, uz kvantitativno upravljanje vodnim resursima.

Politike EU-a u području okoliša osmišljene su da bi se ubrzao prijenos na održivo, inovativno, kružno gospodarstvo, u kojem se biološka raznolikost štiti, cijeni i obnavlja, a zdravstveni rizici povezani s okolišem svedeni su na najmanju moguću mjeru. Cilj je tih politika povećati otpornost EU-a i odvojiti rast od upotrebe resursa.

U prosincu 2019. Europska komisija donijela je europski zeleni plan, svoj plan za borbu protiv klimatskih promjena i uništavanja okoliša. Cilj je plana pretvoriti EU u moderno, resursno učinkovito i konkurentno gospodarstvo na sljedeći način:

Osmi akcijski program za okoliš (2022.) usmjeruje oblikovanje i provedbu politike zaštite okoliša i klime do 2030.

TAKOĐER VIDJETI