Kružno gospodarstvo

Kružno gospodarstvo je sustav koji vrijednost proizvoda, materijala i resursa u gospodarstvu čuva što duže može te koji stvaranje otpada svodi na najmanju moguću mjeru. To podrazumijeva sustav u kojem se proizvodi ponovno upotrebljavaju, popravljaju, ponovno proizvode ili recikliraju.

Djelovanja u sklopu kružnoga gospodarstva pridonose i drugim ključnim prioritetima EU-a, uključujući zeleni oporavak, ublažavanje klimatskih promjena i uštedu energije, zaštitu bioraznolikosti, te globalnim nastojanjima povezanima s održivim razvojem.

Europska komisija usvojila je 2015. ambiciozan akcijski plan za kružno gospodarstvo. Objavila je 54 mjere koje se tiču cijelog životnog ciklusa proizvodâ da bi se ubrzao prelazak EU-a na kružno gospodarstvo. Sve su mjere usvojene.

Među ostalim mjerama, revidirano zakonodavstvo o otpadu stupilo je na snagu 2018. Njime su utvrđeni jasni ciljevi recikliranja i dugoročan plan za moderno gospodarenje otpadom. To je uključivalo:

U 2018. pokrenute su i dodatne inicijative, kao što je strategija EU-u o plastici, izvješće o ključnim sirovinama u kružnom gospodarstvu, pravila o jednokratnoj plastici te je predloženo zakonodavstvo o minimalnim zahtjevima za ponovnu uporabu vode (usvojeno 2020.).

U ožujku 2020. Komisija je donijela novi akcijski plan za kružno gospodarstvo kao temeljni sastavni dio svojeg europskog zelenog plana za poticanje učinkovite upotrebe resursa prelaskom na čisto, kružno gospodarstvo, obnovu biološke raznolikosti i smanjenje onečišćenja. Plan uključuje sljedeće mjere:

TAKOĐER VIDJETI