Smjernice EU-a za promicanje poštovanja međunarodnog humanitarnog prava

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Ažurirane smjernice EU-a za promicanje poštovanja međunarodnog humanitarnog prava

Članak 3. Ugovora o Europskoj uniji (UEU-a)

ČEMU SLUŽE SMJERNICE I ČLANAK 3. UEU-A?

Smjernicama se definiraju operativni alati kako bi EU kroz njegove odnose s ostatkom svijeta promicao poštovanje međunarodnog humanitarnog prava.

Smjernice se odnose na sve one koji djeluju u kontekstu odnosa EU-a s ostatkom svijeta, s ciljem ograničavanja utjecaja oružanog sukoba na civile i zatvorenike. Dopuna su smjernicama i drugim zajedničkim stajalištima koje je donio EU u odnosu na ljudska prava (na primjer o mučenju i smrtnoj kazni).

U članku 3. stavku 5. UEU-a navedene su vrijednosti na kojima se temelji EU, uključujući one koje promiče u kontekstu svojih vanjskih odnosa. Te vrijednosti uključuju načela slobode, demokracije, poštivanja ljudskih prava i temeljnih sloboda te vladavine prava.

KLJUČNE TOČKE

Smjernice su namijenjene javnim (uključujući institucije Europske unije) ili nedržavnim subjektima (nevladine organizacije itd.) koji djeluju u EU-u.

Smanjenje učinaka oružanog sukoba

Međunarodno humanitarno pravo također je poznato kao Pravo oružanih sukoba ili Ratno pravo. Njime su propisana sredstva i metode ratovanja u cilju smanjenja utjecaja oružanog sukoba. Sukladnost s ovim pravnim načelima trebala bi omogućiti zaštitu osoba (kao što su civili i ratni zarobljenici) koje u konfliktima ne sudjeluju ili više ne sudjeluju.

Međunarodno humanitarno pravo odnosi se na:

Osim toga, međunarodna prava o ljudskim pravima mogu se primjenjivati u vrijeme mira i u ratnim vremenima. Njima se dopunjuje međunarodno humanitarno pravo.

Operativne smjernice

EU se zalaže za učinkovitu provedbu međunarodnog humanitarnog prava. Prvo, uključeni subjekti moraju prikupiti detaljne informacije o sukobima i izraditi izvješća, ocjene i preporuke za djelovanje. To se odnosi na:

EU ima na raspolaganju nekoliko načina djelovanja:

Pojedinačna odgovornost u slučaju sukoba

Određena teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava definiraju se kao ratni zločini. Mogu se pojaviti u istim okolnostima kao što su genocid ili zločini protiv čovječnosti. Zemlje EU-a osigurat će da se osobama odgovornima za ratne zločine sudi na domaćim sudovima, sudovima druge zemlje ili Međunarodnom kaznenom sudu.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Pročišćene verzije Ugovora o Europskoj uniji – Glava I. – Zajedničke odredbe – Članak 3. (bivši članak 2. UEU-a) (SL C 202, 7.6.2016., str. 17.)

Ažurirane smjernice Europske unije za promicanje poštovanja međunarodnog humanitarnog prava (SL C 303, 15.12.2009., str. 12.–17.)

VEZANI DOKUMENTI

Odluka Vijeća 2011/168/ZVSP od 21. ožujka 2011. o Međunarodnom kaznenom sudu i o stavljanju izvan snage Zajedničkog stajališta 2003/444/ZVSP (SL L 76, 22.3.2011., str. 56.–58.)

Posljednje ažuriranje 02.03.2018