Međunarodna konvencija o očuvanju atlantskih tuna

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Međunarodna konvencija o očuvanju atlantskih tuna

Protokol o izmjeni Međunarodne konvencije o očuvanju atlantskih tuna

Odluka 86/238/EEZ o pristupanju Zajednice Međunarodnoj konvenciji za očuvanje atlantskih tuna kako se izmjenjuje Protokolom potpisanim u Parizu 1984.

Odluka (EU) 2019/2025 o potpisivanju u ime Europske unije i privremenoj primjeni Protokola o izmjeni Međunarodne konvencije o očuvanju atlantskih tuna

Uredba (EU) 2017/2107 o utvrđivanju mjera za upravljanje, očuvanje i kontrolu primjenjivih na području primjene Konvencije Međunarodne komisije za očuvanje atlantskih tuna

ČEMU SLUŽE OVA KONVENCIJA, PROTOKOL, ODLUKE I UREDBA?

KLJUČNE TOČKE

Napomena: ovaj sažetak obuhvaća verziju Konvencije koja je naknadno izmijenjena Protokolom.

Struktura

Konvencijom se osniva ICCAT koji će provoditi njezine ciljeve primjenjujući predostrožni i ekosustavni pristup, uključujući:

U skladu s Konvencijom, Komisija ICCAT treba se sastati jednom svake dvije godine i treba imati najviše tri predstavnika svake članice ICCAT-a kojima pomažu stručnjaci i savjetnici. Komisija ICCAT se zapravo sastaje svake godine i nadležna je za:

Vijeće ICCAT-a sastaje se jednom u razdoblju između zasjedanja Komisije ICCAT. Čine ga predsjednik i potpredsjednik ICCAT-a zajedno s četiri do osam predstavnika članica.

Komisija ICCAT imenuje izvršnog tajnika i može osnovati radna tijela na osnovi vrsta ili geografskih područja.

Preporuke

Na temelju znanstvenih dokaza, ICCAT donosi preporuke radi:

Prigovori i sporovi

Članice Komisije ICCAT mogu podnijeti pisane prigovore na preporuke ako:

Stranke u bilo kakvom sporu međusobno se savjetuju kako bi sporove što prije sporazumno riješile. Ako se spor ne riješi, može se na zajednički zahtjev uputiti na rješavanje pred konačnom i obvezujućom arbitražom. U prilogu se navode postupci rješavanja sporova.

Provedba

Članice Komisije ICCAT suglasne su da će poduzeti sve potrebno radi osiguranja provedbe ove Konvencije te moraju svake dvije godine ili prema potrebi dostaviti izvješće o svojem djelovanju poduzetom radi provedbe Konvencije. Članice Komisije ICCAT moraju:

Financijski aranžmani

Svaka članica Komisije ICCAT svake godine uplaćuje u proračun doprinos izračunan u skladu s financijskim pravilnicima koje je donijela Komisija ICCAT, a koji se djelomično temelje na ukupnoj živoj masi ulova i neto masi konzerviranih proizvoda te na stupnju gospodarskog razvoja članica.

Suradnja

Konvencijom se zahtijeva postojanje radnog odnosa između Komisije ICCAT i Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda te drugih međunarodnih komisija i znanstvenih organizacija koje bi mogle doprinijeti njezinu radu, s mogućnošću sudjelovanja (ali ne glasanja) na sastancima Komisije ICCAT.

Uredba iz 2017.

Uredbom (EU) 2017/2107 utvrđuju se pravila očuvanja i kontrole za vrlo migratorne ribe kojima upravlja ICCAT (obuhvaćene vrste navedene su u prilogu). Uredba uključuje detaljna pravila o posebnim mjerama za sljedeće vrste na području primjene ICCAT-a:

Uključuje i pravila o:

DATUM STUPANJA NA SNAGU

POZADINA

Za više informacije vidjeti:

GLAVNI DOKUMENTI

Međunarodna konvencija o očuvanju atlantskih tuna (SL L 162, 18.6.1986., str. 34.–38.).

Sukcesivne izmjene i dopune Međunarodne konvencije o očuvanju atlantskih tuna uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Protokol o izmjeni Međunarodne konvencije o očuvanju atlantskih tuna (SL L 313, 4.12.2019., str. 3.–13.).

Odluka Vijeća 86/238/EEZ od 9. lipnja 1986. o pristupanju Zajednice Međunarodnoj konvenciji za očuvanje atlantskih tuna kako se izmjenjuje Protokolom u prilogu Završnog akta Konferencije punomoćnika država stranaka Konvencije potpisane u Parizu 10. srpnja 1984. (SL L 162, 18.6.1986., str. 33.).

Odluka Vijeća (EU) 2019/2025 od 18. studenoga 2019. o potpisivanju u ime Europske unije i privremenoj primjeni Protokola o izmjeni Međunarodne konvencije o očuvanju atlantskih tuna (SL L 313, 4.12.2019., str. 1.–2.).

Uredba (EU) 2017/2107 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. studenoga 2017. o utvrđivanju mjera za upravljanje, očuvanje i kontrolu primjenjivih na području primjene Konvencije Međunarodne komisije za očuvanje atlantskih tuna (ICCAT) i o izmjeni uredaba Vijeća (EZ) br. 1936/2001, (EZ) br. 1984/2003 i (EZ) br. 520/2007(SL L 315, 30.11.2017., str. 1.–39.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 17.01.2022