Zabrana trgovine instrumentima za mučenje u EU-u
SAŽETAK DOKUMENTA:
Uredba (EU) 2019/125 o trgovini određenom robom koja bi se mogla koristiti za izvršenje smrtne kazne, mučenje ili drugo okrutno, nečovječno ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje
ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?
- Ona obvezuje nadležna tijela zemalja EU-a da razlikuju robu koja nema praktičnu uporabu osim izvršenja smrtne kazne ili mučenja* i robu koja bi se mogla koristiti u te svrhe.
- Njome se zabranjuje trgovina robom koja bi se mogla koristiti za potrebe izvršenja smrtne kazne, mučenja ili drugog okrutnog, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja*.
- Tom Uredbom utvrđuje se sustav dozvola osmišljen kako bi se spriječio izvoz robe koja bi se mogla koristiti za te svrhe.
- Njome se uvode pravila kojima se uređuje pružanje brokerskih usluga*, tehničke pomoći*, osposobljavanja i oglašavanja u vezi s takvom robom.
- Njome se kodificira Uredba (EZ) br. 1236/2005 koja je bila znatno izmijenjena nekoliko puta.
KLJUČNE TOČKE
Zabrane
Uredbom se zabranjuje:
- izvoz i uvoz robe koja nema nikakvu praktičnu namjenu osim za izvršenje smrtne kazne ili za mučenje i drugo okrutno, nečovječno ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje (Prilog II.),
- pružanje tehničke pomoći u vezi s takvom robom,
- brokerima i dobavljačima tehničke pomoći pružanje osposobljavanja za upotrebu takve robe zemljama izvan EU-a, kao i
- promidžbu takve robe na sajmovima ili izložbama u EU-u i
- prodaju ili kupnju oglasnog prostora u tiskanim medijima ili na internetu te oglasnog vremena na televiziji ili radiju u vezi s takvom robom.
Izvozne dozvole
U Uredbi su utvrđena pravila za izdavanje izvoznih dozvola.
- U Prilogu I. navedena su nadležna tijela zemalja EU-a kojima je dopušteno izdavanje takvih dozvola. Nadležna tijela ne smiju izdati dozvolu ako postoje opravdani razlozi za sumnju da bi se roba mogla koristiti u prethodno navedene svrhe. Za robu koja samo prolazi kroz carinsko područje EU-a nije potrebna dozvola.
- Roba koja bi se mogla koristiti za mučenje ili drugo okrutno, nečovječno ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje navedena je u Prilogu III.
- U Prilog III. nisu uključeni:
- U Prilogu IV. navedena je roba koja bi se mogla koristiti za izvršenje smrtne kazne i koja je odobrena za korištenje za izvršenje smrtne kazne ili se zaista u tu svrhu koristi u jednoj ili više zemalja izvan EU-a koje nisu ukinule smrtnu kaznu. Uvjeti i zahtjevi za izdavanje „Opće izvozne dozvole” EU-a navedeni su u dijelu 3. Priloga V. U dijelu 2. istog Priloga navedene su zemlje odredišta za koje nije potrebna izvozna dozvola.
- Dozvole za izvoz, uvoz ili provoz robe koja bi se mogla koristiti za mučenje, moraju se izdati na obrascu koji se temelji na predlošku navedenom u Prilogu VII.
- Dozvole u vezi s brokerskim uslugama moraju se izdati na obrascu koji se temelji na predlošku navedenom u Prilogu VIII.
- Dozvole u vezi s tehničkom pomoći moraju se izdati na obrascu koji se temelji na predlošku navedenom u Prilogu IX.
- Sve takve dozvole važeće su u cijelom EU-u.
- Nadležna tijela zemalja EU-a mogu odbiti izdati izvoznu dozvolu i mogu poništiti, suspendirati, izmijeniti ili opozvati dozvolu koja je već izdana.
- Ako dozvola nije izdana, carinska tijela zadržavaju prijavljenu robu i ukazuju na mogućnost podnošenja zahtjeva za dozvolu. Ako im zahtjev za dozvolu nije podnesen u roku od šest mjeseci, roba se uništava.
- Ako je donesena odluka o odbijanju zahtjeva za dozvolu, nadležno tijelo zemlje EU-a mora o tome obavijestiti sve ostale zemlje EU-a i Europsku komisiju.
- Komisija može izmijeniti popise robe čim se nova oprema ili tvari pojave na tržištu.
- Zemlje EU-a moraju sastaviti godišnja izvješća o radu.
OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?
Primjenjuje se od 20. veljače 2019. Uredbom (EU) 2019/125 kodificiraju se i zamjenjuju Uredba (EZ) br. 1236/2005 i njezine naknadne izmjene.
POZADINA
KLJUČNI POJMOVI
Mučenje: svaki čin kojim se osobi namjerno nanosi teška tjelesna ili duševna bol ili patnja, kako bi se od nje ili treće osobe dobila informacija ili priznanje, kako bi se ta osoba kaznila za djelo koje je počinila ta osoba ili treća osoba ili za koju se sumnja da je takvo djelo počinila, ili kako bi se tu osobu ili treću osobu zastrašilo ili prisililo, ili zbog bilo kojeg drugog razloga koji se temelji na diskriminaciji bilo koje vrste, kada takvu bol ili patnju nanosi ili na to potiče ili to izričito ili prešutno dopušta službena osoba ili druga osoba koja nastupa kao službena osoba. Međutim, taj pojam ne uključuje bol ili patnju koja proizlazi samo iz zakonitih kazni ili je u njima sadržana ili je povezana s njima. Smrtna kazna ne smatra se zakonitom kaznom ni u kojim okolnostima.
Drugo okrutno, nečovječno ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje: svaki čin kojim se osobi nanosi tjelesna ili duševna bol ili patnja koja doseže neki minimalni stupanj težine kada takvu bol ili patnju nanosi ili na to potiče ili to izričito ili prešutno dopušta službena osoba ili druga osoba koja nastupa kao službena osoba. Međutim, taj pojam ne uključuje bol ili patnju koja proizlazi samo iz zakonitih kazni ili je u njima sadržana ili je povezana s njima. Smrtna kazna ne smatra se zakonitom kaznom ni u kojim okolnostima.
Brokerske usluge: pregovaranje ili ugovaranje transakcija radi kupnje, prodaje ili nabave odgovarajuće robe iz zemlje izvan EU-a u bilo koju drugu zemlju izvan EU-a ili prodaja ili kupnja odgovarajuće robe koja se nalazi u nekoj trećoj zemlji radi njezina prijenosa u drugu zemlju izvan EU-a.
Tehnička pomoć: svaka tehnička podrška u vezi s popravcima, razvojem, proizvodnjom, ispitivanjem, održavanjem, sastavljanjem ili svim ostalim tehničkim uslugama, a može imati oblik upute, savjeta, treninga, prijenosa radnog znanja ili vještina ili usluga savjetovanja. Tehnička pomoć uključuje usmene oblike pomoći i pomoć koja se pruža elektroničkim putem.
GLAVNI DOKUMENT
Uredba (EU) 2019/125 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. siječnja 2019. o trgovini određenom robom koja bi se mogla koristiti za izvršenje smrtne kazne, mučenje ili drugo okrutno, nečovječno ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje (kodificirani tekst) (SL L 30, 31.1.2019., str. 1.–57.)
VEZANI DOKUMENTI
Uredba (EU) br. 258/2012 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. ožujka 2012. o provedbi članka 10. Protokola Ujedinjenih naroda protiv nezakonite proizvodnje i trgovanja vatrenim oružjem, njegovim dijelovima i komponentama te streljivom, kojim se dopunjuje Konvencija Ujedinjenih naroda protiv transnacionalnog organiziranog kriminaliteta (Protokol UN-a o vatrenom oružju), utvrđivanju odobrenja za izvoz vatrenog oružja, mjera za uvoz i provoz vatrenog oružja, njegovih dijelova i komponenata i streljiva (SL L 94, 30.3.2012., str. 1.–15.)
Uredba Vijeća (EZ) br. 428/2009 od 5. svibnja 2009. o uspostavljanju režima Zajednice za kontrolu izvoza, prijenosa, brokeringa i provoza robe s dvojnom namjenom (SL L 134, 29.5.2009., str. 1.–269.)
Sukcesivne izmjene Uredbe (EZ) br. 428/2009 uključene su u originalni dokument. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.
Zajedničko stajalište Vijeća 2008/944/ZVSP od 8. prosinca 2008. o definiranju zajedničkih pravila kojima se uređuje kontrola izvoza vojne tehnologije i opreme (SL L 335, 13.12.2008., str. 99.–103.)
Posljednje ažuriranje 05.04.2019