Pravila EU-a o nacionalnim emisijama određenih atmosferskih onečišćujućih tvari
SAŽETAK DOKUMENTA:
Direktiva (EU) 2016/2284 o smanjenju nacionalnih emisija određenih atmosferskih onečišćujućih tvari
ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?
- Cilj joj je smanjiti rizike za zdravlje i utjecaj onečišćenja zraka na okoliš uspostavljanjem nacionalnih obveza smanjenja emisija*.
- Direktivom se isto tako usklađuju obveze smanjenja emisija propisane pravom EU-a s međunarodnim obvezama (nakon revizije Protokola iz Göteborga u 2012.).
Zakonodavstvo je predloženo kao dio Paketa mjera za čisti zrak EU-a iz 2013., koji je uključivao program Čisti zrak za Europu.
KLJUČNE TOČKE
Područje primjene
Direktiva obuhvaća pet tvari koje onečišćuju zrak:
- sumporov dioksid,
- dušikove okside,
- nemetanske hlapljive organske spojeve,
- amonijak,
- sitne lebdeće čestice.
Obveze smanjenja emisija
- Direktivom se utvrđuju obveze smanjenja emisija po onečišćujućoj tvari za svaku zemlju EU-a koje treba ostvariti do 2020. i 2030.
- Obveze smanjenja emisija za svaku onečišćujuću tvar koje će se primjenjivati svake godine od 2020. do 2029. iste su kao i one koje su zemlje EU-a već preuzele u okviru revidiranog Protokola iz Göteborga.
- Od 2030. nadalje dogovorena su nova stroža smanjenja.
Obveze smanjenja emisija
- Za svaku zemlju EU-a utvrdit će se okvirne razine emisija za 2025.
- One će se izračunavati na temelju linearne putanje smanjenja, tj. emisija koje se smanjuju za konstantni postotak svake godine u smjeru ispunjenja obveza smanjenja emisija za 2030.
- Međutim, zemlje EU-a mogu slijediti nelinearnu putanju ako je to učinkovitije.
Ako zemlja EU-a odstupi od planirane putanje, mora navesti razloge i objasniti mjere koje namjerava poduzeti kako bi se vratila na dobar put.
Fleksibilnost
- Direktiva omogućuje određenu fleksibilnost u pogledu poštivanja obveza smanjenja emisija pod određenim okolnostima, na primjer:
- inventari emisija mogu se prilagoditi prema određenim uvjetima kako bi se uzeo u obzir napredak u znanstvenim saznanjima;
- u slučaju iznimno hladne zime ili iznimno suhog ljeta, dotična zemlja može se uskladiti sa zahtjevima iz Direktive uzimajući prosjek svojih nacionalnih godišnjih emisija i emisija iz prethodnih i narednih godina.
Nacionalni programi
- Direktivom se zahtijeva uspostava nacionalnih programa kontrole onečišćenja zraka od 1. travnja 2019.
- Zemlje EU-a trebaju ažurirati svoje programe najmanje svake četiri godine i razmotriti mjere primjenjive na sve relevantne sektore za ograničenje emisija, uključujući:
- poljoprivredu,
- energetiku,
- industriju,
- cestovni promet,
- unutarnji brodski promet,
- grijanje u kućanstvima,
- uporabu izvancestovnih pokretnih strojeva, i
- otapala.
Europski forum za čisti zrak
- Direktivom se od Europske komisije zahtijeva da osnuje Europski forum za čisti zrak radi razmjene iskustava i dobre prakse, između ostalog u vezi sa smanjenjem emisija od grijanja u kućanstvima i cestovnog prometa, kojima se mogu pružiti informacije te poboljšati nacionalni programi kontrole onečišćenja zraka i njihova provedba.
Stavljanje izvan snage
Direktivom (EU) 2016/2284 stavljena je izvan snage Direktiva 2001/81/EZ o o nacionalnim gornjim granicama emisije za određene onečišćujuće tvari od 1. srpnja 2018. Međutim, gornje granice utvrđene u Direktivi 2001/81/EZ nastavit će se primjenjivati sve dok se ne počnu primjenjivati nove obveze u pogledu smanjenja utvrđene Direktivom (EU) 2016/2284 od 1. siječnja 2020.
OTKADA SE OVA DIREKTIVA PRIMJENJUJE?
Primjenjuje se od 31. prosinca 2016. i trebala je stupiti na snagu u zemljama EU-a do 1. srpnja 2018.
POZADINA
Za više informacija vidjeti:
KLJUČNI POJMOVI
Nacionalne obveze smanjenja emisija: obveze zemalja EU-a na smanjenja emisija neke tvari; obvezama se navode minimalna smanjenja emisija koja je potrebno postići u ciljnoj kalendarskoj godini, kao postotak ukupnih emisija ispuštene tijekom bazne godine (2005.).
GLAVNI DOKUMENT
Direktiva (EU) 2016/2284 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. prosinca 2016. o smanjenju nacionalnih emisija određenih atmosferskih onečišćujućih tvari, o izmjeni Direktive 2003/35/EZ i stavljanju izvan snage Direktive 2001/81/EZ (SL L 344, 17.12.2016., str. 1.–31.)
VEZANI DOKUMENT
Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Program Čisti zrak za Europu (COM(2013) 918 final, 18.12.2013.)
Posljednje ažuriranje 29.08.2019