Mehanizmi rješavanja poreznih sporova

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva (EU) 2017/1852 – mehanizmi rješavanja poreznih sporova EU-a

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

Njome se nastoji poboljšati sustav za rješavanje sporova povezanih sa sporazumima o oporezivanju između zemalja EU-a te time građanima i poslovnim subjektima pružiti veću sigurnost i brže odluke.

Konkretno, odnosi se na sporove povezane s dvostrukim ili višestrukim oporezivanjem, u kojima dvije ili više zemalja zahtijevaju pravo na oporezivanje istog dohotka ili dobiti.

Nastavlja se na Konvenciju iz 1990. o ukidanju dvostrukog oporezivanja koja je ograničena na sporove povezane s transfernim cijenama i pripisivanjem dobiti stalnim poslovnim nastanima (poznata i kao Arbitražna konvencija Unije).

KLJUČNE TOČKE

Područje primjene

Direktiva se primjenjuje na sve porezne obveznike koji podliježu porezu na dohodak i kapital obuhvaćene bilateralnim poreznim ugovorima i Arbitražnom konvencijom Unije.

Postupak u rješavanju sporova

Postupak međusobnog sporazumijevanja

Kao prvi korak, podnositelj prigovora podnosi prigovor poreznim tijelima dotičnih zemalja EU-a. Tijela bi u roku od dvije godine nakon što porezno tijelo prihvati prigovor trebala pokušati riješiti spor postupkom međusobnog sporazumijevanja.

Rješavanje sporova arbitražnim postupkom

Savjetodavno povjerenstvo za rješavanje spora osniva se u slučaju da:

Podnositelj prigovora može zatražiti osnivanje savjetodavnog povjerenstva ako jedna od zemalja EU-a na koju se spor odnosi odbije prigovor. Savjetodavno povjerenstvo mora donijeti odluku o dopustivosti i prihvaćanju prigovora u roku od šest mjeseci od odbijanja prigovora, koja je obvezujuća za dotične zemlje.

Savjetodavno povjerenstvo mora se osnovati ako porezna tijela zemalja EU-a uključena u spor nisu uspjela postići sporazum o ukidanju dvostrukog oporezivanja u roku od dvije godine od prihvaćanja prigovora. Savjetodavno povjerenstvo mora dostaviti svoje mišljenje dotičnim zemljama najkasnije šest mjeseci od dana svojeg osnivanja.

Dotične zemlje mogu se dogovoriti da umjesto savjetodavnog povjerenstva osnuju povjerenstvo za alternativno rješavanje sporova, koje se po sastavu i obliku može razlikovati od savjetodavnog povjerenstva. Predmetne zemlje imaju pravo donijeti odluku koja ne slijedi mišljenje savjetodavnog povjerenstva, ili, prema potrebi, povjerenstva za alternativno rješavanje sporova. Međutim, ako ne uspiju postići sporazum o načinu rješavanja spora, to ih mišljenje obvezuje.

Izvješće

Europska komisija mora procijeniti provedbu direktive i izvijestiti Vijeće do 30. lipnja 2024.

OTKADA SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Direktiva se primjenjuje od 3. studenoga 2017. Mora stupiti na snagu u zemljama EU-a do 30. lipnja 2019.

POZADINA

Prekogranično dvostruko oporezivanje pojavljuje se kada se isti dohodak ili dobit poslovnog subjekta oporezuje u dvije različite zemlje. Riječ je o ozbiljnoj prepreci za prekogranično poslovanje, koje dovodi do gospodarskih poremećaja i ima negativan utjecaj na prekogranična ulaganja.

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Vijeća (EU) 2017/1852 od 10. listopada 2017. o mehanizmima rješavanja poreznih sporova u Europskoj uniji (SL L 265, 14.10.2017., str. 1.–14.)

VEZANI DOKUMENTI

Konvencija 90/436/EEZ o ukidanju dvostrukog oporezivanja u vezi s usklađivanjem dobiti povezanih poduzeća — Završni akt — Zajedničke izjave (SL L 225, 20.8.1990., str. 10.–24.)

Sukcesivne izmjene Konvencije uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Posljednje ažuriranje 06.02.2018