Pravosudna reforma i borba protiv korupcije: napredak Rumunjske

Posebni mehanizam praćenja, poznat kao Mehanizam suradnje i provjere (CVM), uspostavljen je 2007. godine u kontekstu pristupanja Rumunjske Europskoj uniji (EU) kako bi se pratio napredak ove države u područjima pravosudne reforme i borbe protiv korupcije.

DOKUMENT

Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o napretku Rumunjske u okviru mehanizma suradnje i provjere (COM(2015) 35 završna verzija od 28. siječnja 2015.).

Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o napretku Rumunjske u okviru mehanizma suradnje i provjere (COM(2014) 37 završna verzija od 22. siječnja 2014.).

SAŽETAK

Izvješća Europske komisije (EK) iz 2014. i 2015. opisuju napredak koji je Rumunjska ostvarila u tim posebnim područjima od 2012. i 2013. godine.

KLJUČNE TOČKE

CVM obuhvaća 4 posebna kriterija kojima se rješavaju nedostaci Rumunjske u pravosudnoj reformi, integritetu, borbi protiv korupcije na visokoj razini, kao i prevenciji i borbi protiv korupcije u javnom sektoru.

Glavni je cilj uspostaviti redoviti postupak izvještavanja kako bi se osiguralo da se standardi u tim područjima zadovoljavaju i ispunjavaju na zadovoljavajući način te kako bi se pomoglo Rumunjskoj da otkloni slabosti koje su navedene u CVM-u.

Izvješća o napretku iz 2014. i 2015.

U izvješću iz 2014. nalazi se analiza EK-a o koracima koje je Rumunjska poduzela od izvješća iz 2012. i 2013. (potonji je objavljen nakon imenovanja nove vlade).

Glavni zaključak izvješća iz 2014. jest da je Rumunjska ostvarila napredak u ključnim pravosudnim institucijama i institucijama za integritet, čak i u teškim političkim okolnostima.

Međutim, izvješće ističe:

U izvješću iz 2015. također su prikazani posebni koraci koji su poduzeti za rješavanje problema korupcije na visokoj razini, što je stvorilo veće povjerenje Rumunja u pravosuđe i u progon kaznenih dijela korupcije.

Glavne preporuke:

EK poziva Rumunjsku na konsolidaciju i učvršćivanje ostvarenog napretka. Iako je provedba zakona (građanskog zakona i zakona o građanskom postupku, kaznenog zakona i zakona o kaznenom postupku) pokazala produktivne razvoje, čekaju se novi koraci na području neovisnosti pravosuđa i pravosudnih reformi.

Druga poboljšanja potrebna su za:

EK također inzistira na većoj dosljednosti u odlukama suda i parlamenta (primjerice tretiranje parlamentarnih zastupnika kao običnih građana).

Kako bi pružio podršku Rumunjskoj, postupak praćenja CVM-a i dalje će iskorištavati fondove EU-a i konstruktivnu potporu EK-a i drugih država EU-a.

Pogledajte također mrežnu stranicu Glavnog tajnika EU-a o CVM-u, mrežnu stranicu rumunjskog CVM-a i priopćenja Komisije za tisak iz 2014. i 2015. godine.

POZADINA

U kontekstu pristupanja Rumunjske EU-u 2007. godine, od države je zatražen daljnji napredak u područjima poput pravosudne reforme i borbe protiv korupcije. Putem CVM-a uspostavljen je posebni okvir za nadzor napretka koji je ostvarila Rumunjska. Isti postupak trenutno se provodi u Bugarskoj.

Postupak CVM-a temelji se na procjeni napretka od strane rumunjskih tijela i na informacijama koje dostavljaju države EU-a, međunarodne organizacije, nezavisni stručnjaci i drugi izvori.

VEZANI DOKUMENTI

Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o napretku Rumunjske u okviru mehanizma suradnje i provjere (COM(2012) 410 završna verzija od 18. srpnja 2012.).

Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o napretku Rumunjske u okviru mehanizma suradnje i provjere (COM(2013) 047 završna verzija od 30. siječnja 2013.).

Posljednje ažuriranje 21.03.2015