Oduzimanje glasačkog prava građana Unije koji ostvaruju svoje pravo slobode kretanja
U ovoj Komunikaciji Komisija se bavi situacijom europskih građana koji su izgubili svoje pravo glasovanja na nacionalnim izborima svoje matične zemlje zato što izvjesno vrijeme borave u drugoj državi članici.
DOKUMENT
Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija: Pitanje oduzimanja glasačkog prava građana Unije koji ostvaruju svoje pravo slobode kretanja (COM(2014) 33 završna verzija od 29. siječnja 2014.).
SAŽETAK
Građani EU-a iz određenih država članica gube pravo glasovanja („ oduzima im se glasačko pravo ”) na nacionalnim izborima svoje matične zemlje ako izvjesno vrijeme borave u inozemstvu, uključujući drugu državu članicu. Slijedom toga, ne mogu sudjelovati na nacionalnim izborima, ni u matičnoj zemlji ni u zemlji u kojoj borave.
Razmatra se pet država članica (Cipar, Danska, Irska, Malta i Ujedinjena Kraljevina (1)) čiji građani mogu izgubiti svoje glasačko pravo isključivo na temelju činjenice da borave u inozemstvu određeno razdoblje. Još dvije zemlje (Austrija i Njemačka) nameću određene uvjete za održavanje prava glasovanja na nacionalnim izborima.
Oduzimanje glasačkih prava građanima može se smatrati ograničavajućim čimbenikom u pogledu uživanja temeljnih prava, primjerice prava na slobodno kretanje i boravak unutar Europske unije (EU). Štoviše, to dovodi do razlike u političkim pravima dotičnih građana EU-a, što nije u skladu s naporima promicanja sudjelovanja građana u demokratskom životu Unije.
S jedne strane, Komisija predlaže kratkoročna rješenja situacije. Zemlje EU-a trebale bi svojim državljanima koji borave u drugoj zemlji EU-a barem omogućiti da zadrže pravo glasovanja ako dokažu svoje zanimanje za politički život zemlje čiji su državljani. To se može omogućiti, primjerice, zahtjevom za ostanak u registru birača. Takvi bi zahtjevi mogli biti obnovljeni nakon određenog razdoblja te bi se trebalo omogućiti njihovo podnošenje elektroničkim putem.
S druge strane, preporučuje se dugoročnije razmišljanje o tome kako premostiti razliku u sudjelovanju građana EU-a koji žive u drugoj državi članici, uzimajući u obzir i aktualnu debatu o mogućnosti prava glasovanja u zemlji domaćinu.
Posljednje ažuriranje 18.06.2014
(1) Ujedinjena Kraljevina povlači se iz Europske unije i postaje treća zemlja (država koja nije članica EU-a) od 1. veljače 2020.