Globalni izazovi s kojima se suočava energetski sustav Europske unije (EU) zahtijevaju od zemalja EU-a da se ujedine i surađuju kako bi potrošačima osigurale sigurnu, povoljnu i održivu energiju.
Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru, Odboru regija i Europskoj investicijskoj banci: Okvirna strategija za otpornu energetsku uniju s naprednom klimatskom politikom (COM(2015) 80 završna verzija od 25. veljače 2015.)
Globalni izazovi s kojima se suočava energetski sustav Europske unije (EU) zahtijevaju od zemalja EU-a da se ujedine i surađuju kako bi potrošačima osigurale sigurnu, povoljnu i održivu energiju.
Navodi strategiju predloženog paketa energetske unije EU-a. Budući da se energija u EU-u regulira na nacionalnoj razini, cilj energetske unije jest transformacija energetskog sustava EU-a, koji se trenutno sastoji od 28 nacionalnih okvira, u jedan okvir za cijeli EU.
Komunikacija navodi pet glavnih dimenzija iza strategije energetske unije osmišljenih za povećanje energetske sigurnosti, održivosti i konkurentnosti.
Sigurnost opskrbe
Kako bi osigurao sigurnost opskrbe energijom EU mora:
Smanjivanje emisija
Energetski ciljevi EU-a do 2030. uključuju smanjenje stakleničkih plinova (GHG) od 40 % u odnosu na razine iz 1990. godine. Mjere potrebne za ostvarivanje istih uključuju:
Potpuno integrirano unutarnje tržište
Ostvarivanje potpuno integriranog unutarnjeg energetskog tržišta EU-a ostvarit će se kroz:
Energetska učinkovitost
EU smatra da će smanjenje potrošnje energije smanjiti uvoz energije, smanjiti zagađenje i povećati očuvanje domaćih energetskih resursa. Komunikacija posebno ističe potrebu za povećanim ulaganjima i osviještenosti o potencijalnoj uštedi energije u građevinskom i prometnom sektoru.
Istraživanje i inovacije
EU predviđa dostignuća u tehnologijama s niskom razinom ugljika. Njih je potrebno ostvariti koordinacijom projekata istraživanja i financiranja u partnerstvu s privatnim sektorom.
Za više informacija posjetite Energetsku uniju na mrežnoj stranici Europske komisije.
Posljednje ažuriranje 26.08.2015