Putovanja u paket aranžmanima – prava potrošača (od 2018.)

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva (EU) 2015/2302 o putovanjima u paket aranžmanima i povezanim putnim aranžmanima

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

Njome se nastoji uvesti visoka, jedinstvena razina zaštite potrošača u odnosu na ugovore za putovanja u paket aranžmanima* i povezanim putnim aranžmanima*, uzimajući u obzir sve veću upotrebu rezervacija putem interneta.

KLJUČNE TOČKE

Informacije

Organizator ili prodavatelj treba pružiti sljedeće informacije prije potpisivanja ugovora, gdje je primjenjivo na paket aranžman:

U potvrdi ugovora bit će uključene gornje stavke i sljedeće dodatne informacije:

Organizator pravovremeno prije početka paket aranžmana dostavlja putniku potrebne priznanice, vaučere i karte te potrebne informacije o putovanju.

Povećanja cijene

Povećanja cijene (u većini slučajeva ograničena do 8 %) dopuštena su samo ako je ugovorom izričito pridržana ta mogućnost (u tom slučaju može se tražiti smanjenje cijena) te ako su izravna posljedica:

O svakom povećanju cijene potrebno je obavijestiti najmanje 20 dana prije početka paket aranžmana.

Raskid ugovora od strane putnika

Kada organizator napravi znatne promjene u odnosu na ugovor ili poveća cijenu za više od 8 %, putnik ima pravo, prije početka paket aranžmana, prihvatiti promjenu, prihvatiti zamjenski paket aranžman (jednake vrijednosti) ili raskinuti ugovor uz povrat svih plaćanja unutar 14 dana.

Putnik može raskinuti ugovor u bilo koje vrijeme prije početka paket aranžmana plaćanjem odgovarajuće naknade.

Putnik isto tako može raskinuti ugovor (bez plaćanja naknade) u slučaju neizbježnih i izvanrednih okolnosti, koje su nastupile na odredištu ili u njegovoj neposrednoj blizini i koje znatno utječu na izvršenje paket aranžmana ili na prijevoz putnika na odredište. Putnik ima pravo na puni povrat, ali bez dodatne naknade.

Izvršenje

Organizator paket aranžmana odgovoran je za izvršenje usluga putovanja iz ugovora, čak i ako ih provode druga poduzeća. Postoje pravila za neispunjavanje, raskid i naknadu.

Države članice Europske Unije (EU) trebaju osigurati da se poruke, zahtjevi ili pritužbe mogu uputiti izravno prodavatelju te da ih prodavatelj proslijedi organizatoru, koji mora pružiti pomoć bez nepotrebnog odlaganja.

Postoji povećana zaštita za putnike u slučaju nesolventnosti organizatora. U državama članicama uspostavljena je mreža središnjih kontaktnih točki kako bi se poboljšala međunarodna suradnja.

Direktiva se ne primjenjuje na putne aranžmane:

Države članice općenito ne smiju uvoditi propise koji pružaju razinu zaštite putnika koja se razlikuje od ove direktive.

Direktivom je stavljena izvan snage Direktiva 90/314/EEZ od 1. srpnja 2018.

OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Morala je stupiti na snagu u državama članicama do 1. siječnja 2018. Primjenjuje se od 1. srpnja 2018.

Direktiva je uključena u Sporazum o Europskom gospodarskom prostoru 22. rujna 2017.

POZADINA

Za više informacija vidjeti

Nakon epidemije bolesti COVID-19 i uvođenja mjera za suočavanje s krizom Europska komisija donijela je:

KLJUČNI POJMOVI

Paket aranžman. U većini slučajeva znači:
Povezani putni aranžman. Najmanje dvije vrste usluga putovanja kupljene kao dio istoga putovanja kada obično postoje, ali ne nužno, zasebni ugovori s pojedinačnim pružateljima usluga putovanja. To se primjenjuje:

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva (EU) 2015/2302 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. studenoga 2015. o putovanjima u paket aranžmanima i povezanim putnim aranžmanima, o izmjeni Uredbe (EZ) br. 2006/2004 i Direktive 2011/83/EU Europskog parlamenta i Vijeća te o stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 90/314/EEZ (SL L 326, 11.12.2015., str. 1.–33.).

Posljednje ažuriranje 03.02.2022