EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 15.12.2025.
COM(2025) 758 final
IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU
o aktivnostima Zaklade za MSFI-je, EFRAG-a i PIOB-a u 2024.
EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 15.12.2025.
COM(2025) 758 final
IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU
o aktivnostima Zaklade za MSFI-je, EFRAG-a i PIOB-a u 2024.
IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU
o aktivnostima Zaklade za MSFI-je, EFRAG-a i PIOB-a u 2024.
1.Uvod
Europska unija donijela je 28. travnja 2021. Program jedinstvenog tržišta 1 radi podupiranja i jačanja upravljanja jedinstvenim tržištem, a za razdoblje od 2021. do 2027. namijenila mu je proračun vrijedan 4,21 milijardu EUR. Uredbom o Programu jedinstvenog tržišta predviđena je proračunska omotnica od 220,5 milijuna EUR za postupke normizacije, od čega je 10,0 milijuna EUR u 2024. 2 dodijeljeno za potporu razvoju međunarodnih standarda financijskog i nefinancijskog izvještavanja i revizije te za olakšanje njihove integracije u pravo Unije.
U okviru Programa jedinstvenog tržišta Komisija dodjeljuje godišnja bespovratna sredstva Zakladi za međunarodne standarde financijskog izvještavanja (Zaklada za MSFI-je) za potrebe razvoja međunarodnih standarda financijskog izvještavanja (računovodstveni standardi MSFI), Europskoj savjetodavnoj skupini za financijsko izvještavanje (EFRAG) i Odboru za nadzor javnog interesa (PIOB). Te organizacije rade na razvoju međunarodnih standarda financijskog i nefinancijskog izvještavanja i revizije, pri čemu se u prvom redu brinu za kvalitetu, pouzdanost i dostupnost financijskih informacija i informacija o održivosti u izvještajima trgovačkih društava. U ovom su izvješću sažete njihove aktivnosti u 2024., osim aktivnosti Zaklade za MSFI-je u području izvještavanja o održivosti jer se one ne sufinanciraju bespovratnim sredstvima EU-a.
2.Zaklada za MSFI-je
2.1.Upravljanje
Zaklada za MSFI-je neprofitna je organizacija osnovana u svrhu razvoja, promicanja i olakšavanja upotrebe jedinstvenog skupa visokokvalitetnih, razumljivih, izvršivih i globalno priznatih računovodstvenih standarda i standarda za objavljivanje informacija o održivosti.
Zakladom za MSFI-je upravlja odbor od 22 upravitelja koji su zajednički odgovorni za nadzor nad upravljanjem i organizacijskom strategijom Zaklade za MSFI-je, nadzor nad propisanim postupkom , održavanje Statuta i Priručnika o propisanom postupku Zaklade, imenovanje članova Odbora za međunarodne računovodstvene standarde (IASB), Odbora za međunarodne standarde održivosti (ISSB), Odbora za tumačenje MSFI-ja i raznih savjetodavnih tijela te osiguravanje financiranja Zaklade. Upravnim odborom 2024. predsjedao je Erkki Liikanen.
Upravitelji su odgovorni Nadzornom odboru, čiji je Komisija član, a koji jača funkciju nadzora javnog interesa Zaklade za MSFI-je, promiče razvoj visokokvalitetnih standarda i imenuje upravitelje.
Zaklada za MSFI-je održava sjednice IASB-a, koji je odgovoran za razvoj računovodstvenih standarda MSFI, i ISSB-a, koji je odgovoran za razvoj standarda za objavljivanje informacija o održivosti MSFI. Oba se odbora sastoje od 14 članova, koji se imenuju na petogodišnji mandat, koji se može jednom obnoviti. Predsjednik IASB-a 2024. bio je Andreas Barckow, a ISSB-a Emmanuel Faber.
U skladu s Uredbom o MRS-u 3 Komisija može odobriti nove ili revidirane računovodstvene standarde MSFI na temelju EFRAG-ova savjeta o odobravanju. S obzirom na gospodarsku važnost računovodstvenih standarda MSFI Komisija Zakladi za MSFI-je osigurava financijsku potporu za njihov razvoj. Komisija nema pravni mandat za odobravanje (ili donošenje) međunarodnih standarda za objavljivanje informacija o održivosti, ali zajedno s EFRAG-om promiče interoperabilnost europskih standarda izvještavanja o održivosti (ESRS) sa standardima za objavljivanje informacija o održivosti MSFI i drugim globalnim standardima, kao što su oni Globalne inicijative za izvještavanje (GRI).
2.2.Aktivnosti
2.2.1.Novi i izmijenjeni standardi
IASB je u travnju 2024. objavio novi MSFI 18 Prezentiranje i objavljivanje u financijskim izvještajima, kojim se financijsku uspješnost iskazanu u financijskim izvještajima nastoji učiniti transparentnijom i usporedivijom na globalnoj razini, što će u konačnici ulagateljima omogućiti donošenje boljih odluka o ulaganju. Kad stupi na snagu, MSFI 18 zamijenit će trenutačni MRS 1 Prezentiranje financijskih izvještaja.
IASB je u svibnju objavio novi MSFI 19 Društva kćeri bez javne odgovornosti: objavljivanje, kojim se uvodi mogućnost da društva kćeri bez javne odgovornosti čije se matično društvo pridržava računovodstvenih standarda MSFI primjenjuju smanjene zahtjeve za objavljivanje na svoje financijske izvještaje. Tim dobrovoljnim standardom nastoje se smanjiti obveze informiranja kako bi se ostvarile uštede, pri čemu se u financijskim izvještajima i dalje navode ključni podaci koje korisnici mogu uspoređivati.
IASB je u svibnju objavio i manje izmjene područja primjene MSFI-ja 9 Financijski instrumenti i MSFI-ja 7 Financijski instrumenti: objavljivanje (Izmjene klasifikacije i mjerenja financijskih instrumenata) kako bi uzeo u obzir nalaze preispitivanja nakon provedbe zahtjeva za klasifikaciju i mjerenje iz MSFI-ja 9.
IASB je u srpnju objavio Godišnja poboljšanja računovodstvenih standarda MSFI, svezak 11., kojim se nastoji pojasniti tekst više računovodstvenih standarda MSFI ili ispraviti manje neželjene posljedice, propuste ili konflikte povezane sa zahtjevima iz računovodstvenih standarda MSFI.
IASB je u prosincu objavio izmjene MSFI-ja 9 i MSFI-ja 7 (Ugovori o opskrbi električnom energijom iz obnovljivih izvora) kako bi bolje odražavali učinak ugovora o kupnji energije na financijske izvještaje s obzirom na to da poduzeća sve više sklapaju takve ugovore za nabavu energije iz obnovljivih izvora. Ti ugovori pomažu im da ublaže učinak klimatskih promjena i dekarboniziraju svoje proizvodne procese i proizvode.
Naposljetku, Zaklada za MSFI-je ažurirala je taksonomiju MSFI-ja kako bi se uzeli u obzir učinci novih standarda i izmjena 4 .
2.2.2.Projekti
IASB je u ožujku 2024. objavio nacrt za javnu raspravu Poslovna spajanja – objavljivanje, goodwill i umanjenje kako bi se poboljšale informacije koje poduzeća objavljuju o uspješnosti poslovnih spajanja te izmijenilo testiranje na umanjenje vrijednosti jedinica koje stvaraju novac koje sadržavaju goodwill.
IASB je u srpnju objavio nacrt za javnu raspravu Nesigurnosti povezane s klimom i druge nesigurnosti u financijskim izvještajima, koji je uključivao osam primjera načina na koje bi subjekt trebao primjenjivati računovodstvene standarde MSFI kako bi u svojim financijskim izvještajima iskazao učinke nesigurnosti povezanih s klimom i drugih nesigurnosti.
IASB je u srpnju objavio i nacrt za javnu raspravu Izmjene MSFI-ja 19 Društva kćeri bez javne odgovornosti: objavljivanje, koji je bio osmišljen kako bi se MSFI 19 uskladio s novim i izmijenjenim standardima MSFI objavljenima od veljače 2021. do svibnja 2024.
IASB je u srpnju dovršio preispitivanje nakon provedbe MSFI-ja 9 Financijski instrumenti – Umanjenje vrijednosti, a u rujnu MSFI-ja 15 Prihodi od ugovora s kupcima. Zaključio je da zahtjevi iz oba standarda funkcioniraju kako je predviđeno.
IASB je u rujnu objavio nacrt za javnu raspravu Računovodstvena metoda udjela – MRS 28 Ulaganja u pridružena društva i zajedničke pothvate (revizija iz 202x.) kako bi dopunio i pojasnio primjenu metode udjela.
IASB je u studenom objavio nacrt za javnu raspravu Rezervacije – ciljana poboljšanja, u kojem su navedeni prijedlozi triju poboljšanja MRS-a 37 Rezerviranja, nepredviđene obveze i nepredviđena imovina.
IASB je 2024. dovršio i svoje rasprave o projektu djelatnosti s reguliranim cijenama i nastavio raditi na nacrtu za javnu raspravu Dinamično upravljanje rizicima kako bi osmislio zahtjeve za makrozaštitu od kamatnog rizika u knjizi banke.
Pregled svih aktivnosti i projekata dostupan je na internetskim stranicama Zaklade za MSFI-je 5 .
2.3.Financiranje
Zaklada za MSFI-je primila je 2024. od Komisije bespovratna sredstva za aktivnosti povezane s IASB-om u iznosu od 3,05 milijuna EUR, što čini 17 % doprinosa koje je ukupno primila za takve aktivnosti. Komisija je i dalje bila najveći donator, pri čemu je primjenjivala maksimalnu stopu sufinanciranja od 20 % prihvatljivih troškova.
Pregled financiranja za aktivnosti povezane s IASB-om prema glavnim geografskim područjima i međunarodnim računovodstvenim mrežama pokazuje da su 2024. EU i njegove države članice uplatili 32,8 % ukupnih doprinosa, Azija i Oceanija 34,8 %, međunarodne računovodstvene mreže 14,7 %, Sjeverna i Južna Amerika 5,5 %, Afrika 0,9 %, a ostali 11,3 %. Relativni udio Komisijina financiranja i financiranja država članica povećao se u odnosu na 2023. (s 32,0 % na 32,8 %).
3.EFRAG
3.1.Upravljanje
EFRAG je organizacija koja se financira javnim i privatnim sredstvima te radi u interesu europske javnosti, a prema svojem pravnom obliku međunarodna je neprofitna organizacija u skladu s belgijskim pravom (AISBL). Njegove su aktivnosti organizirane u dva stupa: financijsko izvještavanje i izvještavanje o održivosti.
Kad je riječ o financijskom izvještavanju, EFRAG-ova je zadaća služiti u europskom javnom interesu razvijanjem i promicanjem europskih stajališta u području financijskog izvještavanja te osiguravanjem da se ta stajališta na odgovarajući način uzmu u obzir u IASB-ovu postupku izrade standarda i povezanim međunarodnim raspravama. EFRAG savjetuje Komisiju o tome treba li EU odobriti nove ili revidirane računovodstvene standarde MSFI, a bavi se i proaktivnim istraživačkim radom u području računovodstva.
EFRAG u skladu s Direktivom o korporativnom izvješćivanju o održivosti (CSRD) 6 Komisiji pruža tehničke savjete o izvještavanju o održivosti u obliku nacrta standarda ESRS izrađenih u okviru sveobuhvatnog propisanog postupka i podupire djelotvornu provedbu tih standarda.
Upravni odbor EFRAG-a odgovoran je za nadzor propisanih postupaka svih tehničkih tijela, a u tome mu pomaže Odbor za propisani postupak. Wolf Klinz predsjedao je 2024. Odborom EFRAG-a za financijsko izvještavanje, a Patrick de Cambourg Odborom EFRAG-a za izvještavanje o održivosti. Do lipnja 2024. Upravnim odborom EFRAG-a predsjedao je Hans Buysse, a od srpnja 2024. tu dužnost obnaša Benoit Jaspar.
3.2.Stup financijskog izvještavanja
Rad EFRAG-a na financijskom izvještavanju 2024. i dalje se uglavnom temeljio na programu rada IASB-a, Odbora za tumačenje MSFI-ja i Zaklade za MSFI-je.
EFRAG je objavio savjet o odobravanju izmjena MRS-a 21 Učinci promjena tečajeva stranih valuta – nemogućnost zamjene, MSFI-ja 9 Financijski instrumenti i MSFI-ja 7 Financijski instrumenti: objavljivanje (Izmjene klasifikacije i mjerenja financijskih instrumenata) te o Godišnjim poboljšanjima računovodstvenih standarda MSFI, svezak 11.
EFRAG je pripremio savjet o odobravanju MSFI-ja 18 Prezentiranje i objavljivanje u financijskim izvještajima i MSFI-ja 19 Društva kćeri bez javne odgovornosti: objavljivanje.
EFRAG je objavio i šest očitovanja i dva sažetka povratnih informacija te znanstveni rad o vezi između financijskog izvještavanja i izvještavanja o održivosti.
Osim toga, EFRAG je pomno pratio važne tekuće projekte IASB-a za koje se očekuje da će dovesti do izrade standarda IASB-a koje će EU trebati odobriti u bliskoj budućnosti. Ti su projekti Djelatnosti s reguliranim cijenama, Financijski instrumenti sa značajkama kapitala i Dinamično upravljanje rizicima. EFRAG je 2024. organizirao aktivnosti informiranja i okrugle stolove kako bi utvrdio bi li računovodstveni tretmani koje je predložio IASB funkcionirali za europske institucije, tijela i agencije i u kojoj mjeri ili je njihova primjena problematična. Zatim je obavijestio IASB o mogućim problemima s kojima bi se mogli suočiti europski dionici.
EFRAG je preko svojeg akademskog vijeća i akademske mreže poboljšao suradnju s akademskom zajednicom.
3.3.Stup izvještavanja o održivosti
EFRAG se 2024. u prvom redu bavio pružanjem podrške u provedbi (pitanja i odgovori te smjernice za provedbu) velikim poduzećima na koja se primjenjuju standardi ESRS te razvojem pojednostavnjenih standarda izvještavanja za MSP-ove.
EFRAG je u siječnju proveo javno savjetovanje o razvoju dvaju standarda za MSP-ove, i to pojednostavnjenog standarda za smanjenje tereta izvještavanja za uvrštene MSP-ove („standard za uvrštene MSP-ove”) i dobrovoljnog standarda za podršku neuvrštenim MSP-ovima u dostavljanju informacija bankama ili većim grupama koje ih uključuju u svoj lanac vrijednosti („dobrovoljni standard izvještavanja o održivosti za MSP-ove”).
EFRAG i Zaklada IFRS objavili su 2. svibnja smjernice o interoperabilnosti u kojima se opisuje vrlo visoka razina usklađenosti ESRS-a i standarda ISSB-a te objašnjava način na koji poduzeća mogu primijeniti oba skupa standarda. Smjernice su uključivale i detaljnu analizu usklađenosti u objavama informacija povezanih s klimom.
EFRAG je u svibnju objavio i tri dokumenta s provedbenim smjernicama za poduzeća koja pripremaju izjave o održivosti u skladu s ESRS-om. Te smjernice odnose se na procjenu značajnosti, izvještavanje o lancu vrijednosti i utvrđivanje popisa podataka.
EFRAG je ujedno započeo rad na smjernicama za tranzicijske planove poduzeća i upravljao svojom platformom za pitanja i odgovore o ESRS-u za podršku provedbi ESRS-a.
EFRAG je u kolovozu 2024. Komisiji dostavio tehnički savjet za digitalnu taksonomiju u formatu XBRL za ESRS 1, koja je namijenjena kao pomoć poduzećima u digitalnom označavanju informacija o kojima izvješćuju.
EFRAG je u studenom dovršio nacrt standarda za uvrštene MSP-ove, ali o njemu će službeno glasati tek kad se postigne politička jasnoća o tome hoće li taj standard biti uvršten kao zahtjev u Direktivu CSRD nakon donošenja skupne direktive 7 .
EFRAG je u prosincu Komisiji dostavio nacrt dobrovoljnog standarda izvještavanja o održivosti za MSP-ove. Kao odgovor na brojne zahtjeve, počeo je razvijati i smjernice i podršku za MSP-ove koji namjeravaju primjenjivati taj standard.
3.4.Financiranje
Ukupni operativni troškovi EFRAG-a za 2024. iznosili su 15,1 milijun EUR, što je uključivalo i procijenjeni iznos od 3,2 milijuna EUR doprinosa u naravi koje su uplatile treće strane. Financijska sredstva koja je uplatila Komisija te doprinosi organizacija članica EFRAG-a odgovarali su troškovima udruženja. Zadržana dobit EFRAG-a na kraju 2024. iznosila je 4,9 milijuna EUR. Doprinosi u naravi uključuju vrijeme koje su uložili članovi EFRAG-ova Odbora za financijsko izvještavanje, Odbora za izvještavanje o održivosti i tehničkih stručnih skupina (plaćeni su samo predsjednici), kao i privremeno upućivanje radnika u tajništvo EFRAG-a.
Komisija je doprinos EU-a za 2024. povećala sa 6,3 milijuna EUR na 6,6 milijuna EUR i podijelila u dvije bespovratne potpore za djelovanja, jednu za financijsko izvještavanje (2 milijuna EUR), a drugu za izvještavanje o održivosti (4,6 milijuna EUR). Sufinancirala je najviše 60 % EFRAG-ovih prihvatljivih troškova za financijsko izvještavanje i najviše 90 % prihvatljivih troškova za izvještavanje o održivosti. Novčane doprinose za financijsko izvještavanje uplatile su i europske organizacije dionika (0,6 milijuna EUR) i nacionalne organizacije iz Francuske, Njemačke, Italije, Belgije, Nizozemske, Danske, Španjolske, Švedske i Luksemburga (1,6 milijuna EUR). Za izvještavanje o održivosti europske organizacije dionika uplatile su 0,5 milijuna EUR, nacionalne organizacije 1 milijun EUR, Prijatelji EFRAG-a 0,3 milijuna EUR, a organizacije civilnog društva 0,1 milijun EUR.
4.Odbor za nadzor javnog interesa (PIOB)
4.1.Upravljanje
PIOB je globalno neovisno nadzorno tijelo koje se brine za to da je postupak izrade međunarodnih revizijskih standarda, standarda izražavanja uvjerenja i standarda etike koje izrađuju Odbor za međunarodne revizijske standarde i standarde izražavanja uvjerenja (IAASB) i Odbor za međunarodne standarde etike za računovođe (IESBA) kvalitetan i usmjeren na javni interes. Njegova je glavna uloga osigurati da IAASB i IESBA pri razvoju standarda i strategija slijede propisani postupak u skladu s okvirom javnog interesa. Od 2022. odgovoran je i za odabir i imenovanje članova IAASB-a i IESBA-e.
Nadzorna skupina 8 , čiji je član Komisija, nadzire izvršavanje mandata PIOB-a od javnog interesa koji se odnosi na nadzor postupka izrade standarda. Skupina imenuje deset članova PIOB-a, ali ne i predsjednika, kojeg imenuje IOSCO.
4.2. Aktivnosti
PIOB je 2024. nadzirao aktivnosti IAASB-a i IESBA-e. Odobrio je tri standarda IESBA-e, jedan standard IAASB-a te strategije i planove rada obaju odbora za razdoblje 2024. – 2027. Objavio je tri pitanja od javnog interesa i popratne publikacije o nadzoru 9 .
PIOB je dovršio i treći ciklus imenovanja u IAASB i IESBA-u. Ti odbori od 2021. imaju sastav s više dionika te poboljšanu geografsku i rodnu raznolikost u skladu s preporukama Nadzorne skupine.
4.3.Financiranje
Ukupni proračun PIOB-a za 2024. iznosio je 2,5 milijuna EUR. PIOB je primio 18 novčanih doprinosa, uključujući 350 000 EUR od Europske komisije, uz maksimalnu stopu sufinanciranja od 30 % prihvatljivih troškova. Španjolska vlada PIOB-u stavlja na raspolaganje poslovne prostore u vrijednosti od 199 928 EUR.
Najveći doprinos i dalje daje Međunarodna federacija računovođa (IFAC), ali u skladu s preporukama Nadzorne skupine da se smanji ovisnost revizorske struke o sustavu izrade revizijskih standarda doprinos IFAC-a postupno se smanjuje (s 1,4 milijuna EUR (ili 63,56 %) u 2022. na 950 000 EUR (ili 41,37 %) u 2023., a zatim na 650 000 EUR (ili 26,16 %) u 2024.). Unatoč svemu što je poduzeo da privuče sponzore koji bi zamijenili doprinose IFAC-a, PIOB se 2024. suočio s manjkom financijskih sredstava. Odbor za globalnu javnu politiku (GPPC), koji predstavlja šest najvećih međunarodnih računovodstvenih mreža, pokrio je taj manjak jednokratnom uplatom u iznosu od 500 000 EUR.
Godina 2025. posljednja je u kojoj će PIAB primiti doprinose IFAC-a (u iznosu od 500 000 EUR). Ako se ne pronađu drugi sponzori, PIOB će se ponovno suočiti s manjkom. Stoga se Nadzorna skupina i PIOB hitno moraju pozabaviti strukturnim manjkom financijskih sredstava i pobrinuti se za dugoročnu održivost PIOB-ovih odgovornosti za nadzor i imenovanja, koje su ključne za kvalitetu i neovisnost međunarodnog sustava izrade standarda.
5.Zaključci
Unija već dugi niz godina financira Zakladu za MSFI-je, EFRAG i PIOB. Njezina kontinuirana potpora od neprocjenjive im je važnosti jer im omogućuje da svoje zadaće obavljaju u javnom interesu, pa tako i doprinesu izradi visokokvalitetnih standarda kojima se jamči učinkovito funkcioniranje unutarnjeg tržišta EU-a.
Uredba (EU) 2021/690 o uspostavi programa za unutarnje tržište i konkurentnost poduzeća (SL L 153, 3.5.2021., str. 1., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/690/oj).
Prilog I. Provedbenoj odluci Komisije C(2024)5420 o izmjeni Provedbene odluke C(2023)8926 u pogledu provedbe određenih mjera u okviru Programa jedinstvenog tržišta.
Uredba (EZ) br. 1606/2002 Europskog Parlamenta i Vijeća o primjeni međunarodnih računovodstvenih standarda (SL L 243, 11.9.2002., str. 1., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2002/1606/oj ).
Taksonomija MSFI-ja osnova je za Europski jedinstveni elektronički format u skladu s Delegiranom uredbom Komisije (EU) 2019/815.
Plan rada Zaklade za MSFI-je: https://www.ifrs.org/projects/work-plan/ i dovršeni projekti: https://www.ifrs.org/projects/completed-projects/ .
Direktiva (EU) 2022/2464 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. prosinca 2022. o izmjeni Uredbe (EU) br. 537/2014, Direktive 2004/109/EZ, Direktive 2006/43/EZ i Direktive 2013/34/EU u pogledu korporativnog izvješćivanja o održivosti (SL L 322, 16.12.2022., str. 15., ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2022/2464/oj).
Komisija je 26. veljače 2025. donijela prvi skupni paket – Omnibus I, uključujući dva prijedloga izmjene, među ostalim, Direktive CSRD (COM(2025) 80 i COM(2025) 81), Omnibus I – Europska komisija .
.
PIOB je 14. srpnja 2025. objavio svoje 20. godišnje javno izvješće (za 2024.), koje je dostupno na njegovim internetskim stranicama: https://ipiob.org/.