Bruxelles, 24.5.2023.

COM(2023) 278 final

2023/0166(COD)

Prijedlog

UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o izmjeni Uredbe (EU) br. 1286/2014 u pogledu modernizacije dokumenta s ključnim informacijama

(Tekst značajan za EGP)

{SWD(2023) 278-279}
{SEC(2023) 330}


OBRAZLOŽENJE

1.KONTEKST PRIJEDLOGA

Razlozi i ciljevi prijedloga

U skladu s Komisijinim ciljem „gospodarstvo u interesu građana” i kako je najavljeno u programu rada za 2023., Komisija nastoji osigurati da pravni okvir ulaganja za male ulagatelje dovoljno ojača položaj potrošača, omogući bolje i poštenije rezultate na tržištu i u konačnici stvori potrebne uvjete za veće sudjelovanje malih ulagatelja na tržištima kapitala.  

U novom akcijskom planu za uniju tržišta kapitala 1 iz rujna 2020. Europska komisija najavila je da namjerava predložiti strategiju ulaganja za male ulagatelje u Europi čiji je cilj malim ulagateljima omogućiti da iskoriste sve prednosti tržišta kapitala te ih podržati pravilima koja su dosljedna u svim relevantnim pravnim instrumentima.  

Jedan je od glavnih ciljeva unije tržišta kapitala osigurati da potrošači u cijelosti iskoriste prilike za ulaganja koje se nude na tržištima kapitala. Iako se sudjelovanje malih ulagatelja na tržištima kapitala znatno razlikuje među državama članicama, što je odraz različitih povijesnih i socioekonomskih uvjeta, mali ulagatelji trebali bi moći postići bolje rezultate ulaganja od onih koje trenutačno postižu sudjelovanjem na tržištima kapitala u EU-u.

To je zajednički cilj suzakonodavaca. 

U Zaključcima Vijeća o akcijskom planu Komisije za uniju tržišta kapitala 2  od 3. prosinca 2020. Vijeće je pozvalo Komisiju da pokrene provedbu dijelova akcijskog plana čiji je cilj potaknuti aktivnost u području ulaganja, osobito malih ulagatelja unutar Europske unije, uz zadržavanje visoke razine zaštite potrošača i ulagatelja.  

Europski parlament donio je 8. listopada 2020. Rezoluciju o daljnjem razvoju unije tržišta kapitala 3 , u kojoj su u velikoj mjeri podržane mjere za povećanje sudjelovanja malih ulagatelja na tržištima kapitala. U Rezoluciji je istaknuto da je uvjet za povećanje sudjelovanja malih ulagatelja promjena u investicijskoj kulturi, a do nje će doći tek kad mali ulagatelji budu uvjereni da je ulaganje u tržišta kapitala poželjno, a rizici kojima je ono podložno prihvatljivi i jasno definirani. 

Ovim se prijedlogom mijenja Uredba (EU) br. 1286/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 26. studenoga 2014. o dokumentima s ključnim informacijama za upakirane investicijske proizvode za male ulagatelje i investicijske osigurateljne proizvode (PRIIP-ovi). Uredba o PRIIP-ovima i Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/653 stupile su na snagu 1. siječnja 2018., što je pridonijelo poboljšanju i standardizaciji informacija koje se dostavljaju malim ulagateljima. Zbog toga je ulagateljima lakše razumjeti ključna obilježja čitavog spektra investicijskih proizvoda i usporediti proizvode, uključujući one različitih vrsta (kao što su investicijski osigurateljni proizvodi, investicijski fondovi ili strukturirani depoziti). PRIIP-ovi su se u siječnju 2023. počeli primjenjivati na investicijske fondove na koje se primjenjuje Direktiva 2009/65/EZ o subjektima za zajednička ulaganja u prenosive vrijednosne papire (Direktiva o UCITS-ima) jer se prijašnje izuzeće prestalo primjenjivati. To je dodatno povećalo dosljednost objava o različitim investicijskim proizvodima za male ulagatelje.

Ovaj prijedlog ciljanih izmjena pravnog okvira za PRIIP-ove uključen je u EU-ovu strategiju ulaganja za male ulagatelje, u skladu s mjerom 8 akcijskog plana za uniju tržišta kapitala iz rujna 2020. Kad je riječ o objavama, EU-ova strategija ulaganja za male ulagatelje usmjerena je na poboljšanje informacija za ulagatelje i njihove sposobnosti da donesu utemeljene odluke o ulaganju. U tu svrhu cilj je ovog prijedloga prilagoditi objave digitalnom okruženju i promjenjivim potrebama malih ulagatelja te dodatno pojasniti područje primjene Uredbe o PRIIP-ovima kad je riječ o korporativnim obveznicama s klauzulama o prijevremenom otkupu i neposrednim rentama. Ova inicijativa nije dio Programa za primjerenost i učinkovitost propisa (REFIT).

Dosljednost s postojećim odredbama politike u tom području

Ovom inicijativom nadograđuju se i poboljšavaju postojeći propisi o načinu na koji izdavatelji i distributeri investicijskih proizvoda malim ulagateljima dostavljaju dokumente s ključnim informacijama o PRIIP-ovima. Uvode se određene ciljane izmjene tog okvira, a glavne se odredbe ne mijenjaju.

Ovaj je prijedlog dio paketa za jačanje zaštite malih ulagatelja zajedno sa skupnom direktivom (COM(2023) 279) i ta dva prijedloga međusobno se dopunjavaju. Skupnom direktivom izmjenjuju se direktive EU kojima se uređuju: i. pružanje investicijskih usluga (Direktiva o tržištima financijskih instrumenata 4 , „MiFID”), ii. pružanje usluga distribucije osiguranja ili reosiguranja trećim stranama (Direktiva o distribuciji osiguranja 5 , „IDD”), iii. osnivanje i obavljanje djelatnosti osiguranja u EU-u („Solventnost II” 6 ), iv. usklađivanje zakona i drugih propisa u odnosu na subjekte za zajednička ulaganja u prenosive vrijednosne papire („UCITS” 7 ) i v. upravitelji alternativnih investicijskih fondova (Direktiva o UAIF-ima 8 ).

Kad je riječ o objavljivanju informacija za male ulagatelje, skupnom direktivom znatno će se poboljšati usklađenost objava u okviru različitih pravnih instrumenata i povećati transparentnost za male ulagatelje u cijelom postupku ulaganja i životnom ciklusu ulaganja, među ostalim kad je riječ o troškovima. Ciljanim izmjenama okvira MiFID-a II i IDD-a omogućilo bi se predstavljanje investicijskih proizvoda u standardiziranom i lako razumljivom formatu prije provođenja bilo koje transakcije. Tim bi se mjerama ojačale i obveze poduzeća da dostavljaju godišnje izvješće klijentima u kojima ih naknadno obavještavaju o stvarno plaćenim troškovima, ali i o uspješnosti njihova portfelja.

Mjere o objavama informacija o proizvodima predložene u ovoj Uredbi nadopunjuju druge mjere iz skupne direktive, kojima se pokušavaju otkloniti nedostaci u različitim dijelovima postupka ulaganja malih ulagatelja:

nova pravila usmjerena na zaštitu malih ulagatelja od obmanjujućih promidžbenih sadržaja i praksi u kojima se ističu koristi, a umanjuju potencijalni rizici,

pravila kojima se zabranjuju poticaji u slučajevima u kojima se pruža samo usluga izvršenja i suzbija pristranost savjetovanja jačanjem načela najboljeg interesa i uvođenjem novih kriterija za „djelovanje u najboljem interesu klijenta” te povećava transparentnost,

mjere kojima se mijenjaju pravila o nadzoru i upravljanju proizvodima kako bi se izbjeglo zaračunavanje neopravdanih troškova i kako bi proizvodi malim ulagateljima donijeli najbolju vrijednost za uloženi novac,

i daljnje mjere o financijskoj pismenosti, kategorizaciji ulagatelja, pojačanim procjenama primjerenosti i prikladnosti, mjere za povećanje stručnih kvalifikacija financijskih savjetnika i mjere za poboljšanje provedbe nadzora.

Mjere iz strategije ulaganja za male ulagatelje stoga su u skladu s ciljanim izmjenama dokumenata s ključnim informacijama o PRIIP-ovima.

Ovaj je prijedlog u skladu s postojećim politikama EU-a o održivosti u sektoru financijskih usluga. Uvođenjem novog posebnog odjeljka o održivosti u dokument s ključnim informacijama o PRIIP-ovima dopunjuje se okvir za objave povezane s održivosti u sektoru financijskih usluga. Temelji se na podacima koji su već objavljeni u skladu s Uredbom (EU) 2019/2088 o objavama povezanima s održivosti u sektoru financijskih usluga i s Uredbom (EU) 2020/852 (Uredba o taksonomiji) kako bi se izbjeglo udvostručavanje i nepotrebni troškovi za financijski sektor. Okvir za PRIIP-ove usklađivat će se s potencijalnim budućim izmjenama dviju navedenih uredaba. Kako bi se to omogućilo, u ovom se prijedlogu europskim nadzornim tijelima prepušta izrada specifikacija za izračun i prikaz odabranih pokazatelja za regulatorne tehničke standarde. To je osobito važno jer su službe Komisije pokrenule sveobuhvatnu procjenu provedbe Uredbe o objavama povezanima s održivosti u sektoru financijskih usluga.

Predložene ciljane izmjene smatraju se dosljednima i komplementarnima s uključenjem dokumenata s ključnim informacijama o PRIIP-ovima u područje primjene Uredbe o jedinstvenoj europskoj pristupnoj točki. Nakon završetka pregovora o Komisijinu prijedlogu 9 zahvaljujući jedinstvenoj europskoj pristupnoj točki sadržaj dokumenata s ključnim informacijama o PRIIP-ovima bio bi dostupan na jedinstvenoj platformi i od kraja 2027. morao bi se objavljivati u formatu iz kojeg se mogu izdvojiti podaci. Ovisno o provedbenim mjerama koje se donesu provedbenim aktima, na taj bi način takve informacije mogle biti strojno čitljive. Iako će jedinstvena europska pristupna točka poboljšati pristup informacijama iz dokumenata s ključnim informacijama o PRIIP-ovima i povećati njihovu digitalnu upotrebu zbog zahtjeva da ih se dostavlja u formatu iz kojeg se mogu izdvojiti podaci, ciljane izmjene iz ovog prijedloga učinile bi te informacije još pogodnijima za čitanje. Očekuje se da će mali ulagatelji ostvariti najveću korist od jedinstvene europske pristupne točke jer će im biti dostupniji internetski alati za usporedbu brojnih različitih investicijskih proizvoda (jer će se trećim stranama olakšati razvoj takvih alata). Međutim, mali ulagatelji i njihovi savjetnici svejedno će trebati pročitati sadržaj dokumenta s ključnim informacijama na papiru ili u elektroničkom formatu, osobito pri ocjeni značajki određenog investicijskog proizvoda. Stoga je osim objave tih informacija na jedinstvenoj europskoj pristupnoj točki važno da dokumenti budu prilagođeniji korisnicima. Promjenama uvedenima ovom Uredbom nastoji se povećati dosljednost digitalnog prikaza ključnih informacija o investicijskim proizvodima, po uzoru na sličan dokument uveden u skladu s Uredbom (EU) 2019/1238 o paneuropskom osobnom mirovinskom proizvodu (PEPP).

Dosljednost u odnosu na druge politike Unije

Ovaj je prijedlog usklađen sa širim strategijama i prioritetima EU-a, uključujući europski zeleni plan, Europsku digitalnu strategiju i uniju tržišta kapitala. Pridonosi ciljevima unije tržišta kapitala povećanjem dosljednosti informacija dostupnih malim ulagateljima. Poveća li se vidljivost informacija o održivosti, mali će ulagatelji moći lakše pronaći investicijske proizvode koji im odgovaraju. To će pak pridonijeti tome da uzimanje u obzir održivosti postane uobičajena praksa u financijskom sektoru, a time i pridonijeti ostvarenju ciljeva europskog zelenog plana. Ovaj je prijedlog dosljedan i s Komisijinim prioritetom da Europa bude spremna za digitalno doba.

2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

Pravna osnova

Pravna je osnova Uredbe o PRIIP-ovima članak 114. UFEU-a jer se u njemu utvrđuju zajednička pravila o dokumentima s ključnim informacijama za upakirane investicijske proizvode za male ulagatelje i investicijske osigurateljne proizvode. Budući da se u okviru ove inicijative predlažu daljnje mjere politike radi ostvarenja tih ciljeva, povezani zakonodavni prijedlog trebao bi se temeljiti na istoj pravnoj osnovi

Supsidijarnost (za neisključivu nadležnost)

Ovaj prijedlog u skladu je s načelom supsidijarnosti utvrđenim u članku 5. Ugovora o Europskoj uniji (UEU). U skladu s tim načelom EU bi trebao djelovati samo ako države članice same ne mogu ostvariti predviđene ciljeve. Kako bi se izbjegle prepreke distribuciji investicijskih fondova u cijelom EU-u, potrebno je uskladiti informacije o proizvodima i time omogućiti usporedbu proizvoda koji potječu s različitih tržišta. Ujednačenost i pravna sigurnost mogu se bolje postići djelovanjem na razini EU-a. To vrijedi za postojeću Uredbu o PRIIP-ovima i njezine izmjene koje se ovdje predlažu.

Proporcionalnost

Prijedlog je u skladu s načelom proporcionalnosti utvrđenim u članku 5. UEU-a. Predložene su mjere potrebne za ostvarivanje ciljeva transparentnosti investicijskih proizvoda za male ulagatelje, osobito kad je riječ o njihovim obilježjima povezanima s održivosti, i za povećanje pristupačnosti povezanih objava u digitalnom obliku bez nepotrebnog dodatnog administrativnog opterećenja. Drugi su dijelovi ovog prijedloga potrebni kako bi se pružila dostatna pravna jasnoća i transparentnost u pogledu troškova određenih proizvoda obuhvaćenih područjem primjene Uredbe o PRIIP-ovima. U 3. odjeljku izvješća o procjeni učinka priloženog strategiji ulaganja za male ulagatelje procijenjena je proporcionalnost mjera i zaključeno je da su proporcionalne.

Odabir instrumenta

Budući da je postojeći pravni instrument uredba, treba je izmijeniti uredbom. Uredba je i dalje najprikladniji pravni instrument s obzirom na to da je potrebno osigurati dosljednost i usklađenost informacija dostupnih malim ulagateljima na razini EU-a.

3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENA UČINKA

Ex post evaluacije/provjere primjerenosti postojećeg zakonodavstva

Prilog priloženoj procjeni učinka sadržava evaluaciju aspekata zakonodavnog okvira (uključujući okvir za PRIIP-ove) koji se odnose posebno na zaštitu malih ulagatelja.

U evaluaciji je zaključeno da je cijeli okvir za objave, uključujući objave o PRIIP-ovima, uglavnom djelotvoran, osobito u pružanju usporedivih informacija malim ulagateljima koje im pomažu u donošenju odluka. Ipak, utvrđeni su određeni nedostaci u pogledu čitljivosti prikaza dokumenata o informacijama i njihove prilagođenosti korisnicima, a informacije o troškovima nisu uvijek jasne. Postojeći zahtjevi za objave vrlo su (troškovno) učinkoviti i njima je uglavnom postignut cilj bolje zaštite malih ulagatelja uz ograničene troškove. Ovim se prijedlogom pruža veća pravna jasnoća o području primjene Uredbe o PRIIP-ovima i nastoje otkloniti nedostaci utvrđeni u evaluaciji (tj. razjasniti jesu li korporativne obveznice s klauzulama o prijevremenom otkupu i neposredne rente obuhvaćene područjem primjene Uredbe o PRIIP-ovima). Zahtjevi u pogledu formata, čitljivosti, jasnoće, sažetosti, upotrebe jezika i sveobuhvatnosti smatraju se dosljednima u različitim zakonodavnim aktima. Neka se posebna pitanja razmatraju u predloženoj skupnoj direktivi, kojom se nastoje bolje uskladiti pravila iz MiFID-a i IDD-a s pravilima o PRIIP-ovima. Ima prostora za poboljšanje informacija koje se dostavljaju malim ulagateljima u dokumentima s ključnim informacijama o PRIIP-ovima, posebno jer treba staviti veći naglasak na digitalno okruženje i održivost.

Savjetovanja s dionicima

Komisija je u okviru javnog savjetovanja od 11. svibnja 2021. do 3. kolovoza 2021. prikupljala povratne informacije radi pripreme ovog prijedloga. Zatražena su mišljenja brojnih dionika o raznim aspektima ulaganja malih ulagatelja, među ostalim o funkcioniranju i mogućim poboljšanjima dokumenta s ključnim informacijama o PRIIP-ovima. Primljeno je ukupno 186 odgovora na savjetovanje.

Većina se sudionika složila da bi predugovorne objave trebale omogućiti što jasniju usporedbu investicijskih proizvoda. Stajališta su bila podijeljena kad je riječ o pitanju je li dokument s ključnim informacijama o PRIIP-ovima malim ulagateljima omogućio bolje razumijevanje investicijskih proizvoda za male ulagatelje i bolju usporedbu takvih proizvoda unutar određene vrste proizvoda i među različitim vrstama proizvoda.

Gotovo polovina sudionika smatrala je količinu informacija iz dokumenta s ključnim informacijama o PRIIP-ovima primjerenom, a ostali su je smatrali pretjeranom ili nedovoljnom. Mišljenja su se razlikovala kad je riječ o vrsti informacija i dionicima, ali održivost je istaknuta kao područje o kojem bi sudionici htjeli biti bolje informirani. Općenito je podržana sadašnja najveća dopuštena duljina dokumenta s ključnim informacijama o PRIIP-ovima od tri stranice, uz određena razilaženja među skupinama dionika. Većina sudionika se složila da dokument s ključnim informacijama o PRIIP-ovima sadržava previše informacija i založila za njegovo pojednostavnjenje. Velika se većina protivila učestalijem ažuriranju dokumenata s ključnim informacijama o PRIIP-ovima. Konačno, gotovo polovina sudionika smatrala je da mali ulagatelji mogu jednostavno naći dokumente s ključnim informacijama o PRIIP-ovima i pristupiti im.

Prikupljanje i primjena stručnog znanja

Preporuke Zajedničkog odbora europskih nadzornih tijela o PRIIP-ovima usmjerene su na to da dokumenti s ključnim informacijama postanu prilagođeniji potrošačima. Europska nadzorna tijela preporučila su ciljane izmjene Uredbe o PRIIP-ovima u okviru preispitivanja okvira za PRIIP-ove.

Zajednički odbor posebno je preporučio: i. bolju prezentaciju dokumenta s ključnim informacijama na digitalnim medijima i veću fleksibilnost njegova digitalnog prikaza, ii. vidljiviji prikaz informacija o okolišnim, socijalnim i upravljačkim čimbenicima u posebnom odjeljku dokumenta s ključnim informacijama, iii. preciznije informacije o troškovima osigurateljnih proizvoda s više mogućnosti, iv. veću fleksibilnost dokumenta s ključnim informacijama, među ostalim tako da se dopusti navođenje različitih vrsta informacija o uspješnosti ovisno o vrsti proizvoda, v. bolju prilagodbu dokumenata s ključnim informacijama svakoj pojedinoj vrsti proizvoda i vi. pojašnjenje i prilagodbu opsega proizvoda obuhvaćenih područjem primjene Uredbe o PRIIP-ovima tako da se precizira da su iz njega isključene određene korporativne obveznice.

U Prilogu 2. priloženoj procjeni učinka navedeni su dodatni izvori koji su uzeti u obzir pri pripremi ovog prijedloga, uključujući ciljana savjetovanja i kontakte s dionicima. Komisija je upotrijebila i opsežnu istraživačku literaturu koja je navedena u procjeni učinka, a osobito naručenu studiju koju je proveo konzorcij konzultanata koji je predvodio Kantar, pod nazivom Disclosure, inducements, and suitability rules for retail investors study (Studija o pravilima o objavama, poticajima i primjerenosti za male ulagatelje), objavljenu 2022. 10

U ranijoj fazi pripreme ovog prijedloga iskorišten je savjet Foruma na visokoj razini o uniji tržišta kapitala, koji je preporučio da se u prikladno vrijeme preispitaju objave u propisane okvirom za PRIIP-ove. Informacije su pružili i Skupina vladinih stručnjaka za maloprodajne financijske usluge (GEGRFS) i Skupina korisnika financijskih usluga (FSUG) 11 .

Procjena učinka

Ovaj je prijedlog utemeljen na Procjeni učinka strategije ulaganja za male ulagatelje (SWD(2023) 278-279). Procjena učinka podnesena je Odboru za nadzor regulative 14. prosinca 2022. i dobila je pozitivno mišljenje 20. siječnja 2023. (SEC(2023) 330 RSB). Naknadno je izmijenjena na temelju savjetovanja s Odborom za nadzor regulative.

U Procjeni učinka razmatraju se dva problema. Prvo, malim ulagateljima nedostaju relevantne, usporedive i lako razumljive informacije o investicijskim proizvodima, a promidžbeni sadržaji često neprimjereno utječu na njih. Drugo, utvrđeni su veliki nedostaci u postupku izdavanja i distribucije investicijskih proizvoda povezani s plaćanjem poticaja i opsegom u kojem se pri dizajnu proizvoda vodi računa o isplativosti i vrijednosti za malog ulagatelja. Ti problemi imaju ozbiljne posljedice, uključujući nedovoljnu zaštitu i nepravedno postupanje s ulagateljima, smanjeni povrat ulaganja i smanjenu mogućnost akumulacije kapitala te negativne učinke na povjerenje malih ulagatelja i njihovu integraciju na tržište.

Ciljane izmjene dokumenta s ključnim informacijama o PRIIP-ovima dio su predloženih rješenja za prvi problem i njegov uzrok („informacije koje se pružaju ulagateljima nisu uvijek korisne ni relevantne za njihov postupak odlučivanja te nisu dovoljno prilagođene digitalnom okruženju”). One su uvrštene u opciju br. 2 – „Ciljane izmjene pravila o objavama kako bi one bile relevantnije za male ulagatelje”, zajedno s ciljanim izmjenama pravila o objavama propisanima MiFID-om i IDD-om radi povećanja njihove relevantnosti za male ulagatelje (uključene u popratnu skupnu direktivu). U opciju br. 3 – „Ciljane izmjene usmjerene na rješavanje problema manjkavosti informacija povezanih s promidžbenim sadržajima” razmotrena je dodatna opcija politike. Opcije br. 2 i 3 komplementarne su i omogućuju poboljšanje u odnosu na sadašnje stanje, uz razuman trošak. Najpoželjniju je opcija stoga kombinacija tih dviju opcija.

U procjeni učinka zaključeno je da bi bolja prezentacija dokumenta s ključnim informacijama o PRIIP-ovima upotrebom višerazinskog prikaza sa sažetkom malim ulagateljima olakšala razumijevanje ključnih značajki investicijskog proizvoda koji razmatraju (npr. njegove troškove i rizik) i pomogla im odabrati proizvod koji odgovara njihovim potrebama. Zahvaljujući uvođenju novog odjeljka o održivosti mali bi ulagatelji mogli jasno odrediti i jednostavno usporediti temeljne informacije o obilježjima povezanima s održivosti proizvoda o čijoj kupovini razmišljaju.

Primjerenost i pojednostavnjenje propisa

Iako su se pri pripremi ovog prijedloga razmatrale mogućnosti pojednostavnjenja i smanjenja opterećenja, njegov glavni cilj i glavni cilj šire strategije ulaganja za male ulagatelje jest zaštita potrošača. Sve mjere za pojednostavnjenje ili smanjenje opterećenja stoga se trebaju razmotriti iz perspektive tog cilja. Evaluacijom nije utvrđen znatan prostor za pojednostavnjenje i smanjenje opterećenja, a čini se da pojednostavnjenje dokumenata s ključnim informacijama o PRIIP-ovima ne bi nužno povećalo razumljivost investicijskih proizvoda. Nadalje, zaključeno je da su ukupni troškovi objava informacija o PRIIP-ovima razmjerno niski, pogotovo u usporedbi s velikim brojem klijenata i opsegom imovine kojom se upravlja. Ne očekuje se velik utjecaj na MSP-ove i prijedlog je primjeren s digitalnoga gledišta jer se njime potiče veća upotreba PRIIP-ova u elektroničkom formatu.

Temeljna prava

Prijedlog je u skladu s načelima iz Povelje Europske unije o temeljnim pravima, osobito načelom visoke razine zaštite potrošača za sve građane EU-a (članak 38.). Potrošači, u ovom slučaju mali ulagatelji, trebaju relevantne, usporedive i lako razumljive informacije o investicijskim proizvodima kako bi donijeli utemeljene odluke. Prijedlogom se moderniziraju dokumenti s ključnim informacijama o PRIIP-ovima kako bi prikaz informacija bio prilagođeniji malim ulagateljima (uključujući osobe s invaliditetom), čime se povećava vjerojatnost da se te informacije pročitaju i pravilno shvate.

4.UTJECAJ NA PRORAČUN

Inicijativa ne utječe na proračun EU-a. Nacionalna nadležna tijela trebala bi nadzirati primjenu novih pravila u skladu sa svojim postojećim mandatima, a ovaj prijedlog ne bi promijenio njihov opseg.

5.DRUGI ELEMENTI

Planovi provedbe i mehanizmi praćenja, evaluacije i izvješćivanja

Komisija će pratiti kako se predloženom uredbom, nakon što se donese, ostvaruju ciljevi iz procjene učinka priložene strategiji ulaganja za male ulagatelje. Stoga namjerava zadužiti Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala (ESMA) i Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje (EIOPA) za praćenje djelotvornosti prikaza informacija u digitalnom formatu, uvođenja novog odjeljka o održivosti i novih pravila za proizvode s više mogućnosti. Komisija namjerava i pratiti kretanje broja pritužbi podnesenih u okviru praćenja tržišta koje provode ESMA i EIOPA kako bi ocijenila kvalitetu dostupnih informacija. U odgovarajućoj fazi, nakon što prikupi dovoljno praktičnog iskustva i podataka, među ostalim na temelju primjene nedavno izmijenjene Delegirane uredbe o PRIIP-ovima 12 , Komisija namjerava procijeniti u kojoj mjeri mali ulagatelji temelje odluke o ulaganju na dokumentima koji se objavljuju i možda će razmotriti dodatne izmjene šireg okvira za PRIIP-ove.

Detaljno obrazloženje posebnih odredaba prijedloga

Člankom 1. stavkom 1. točkom (a) ažurirana su pravna upućivanja na postojeće zakonodavstvo (trenutačno Uredba (EU) 2017/1129 – Uredba o prospektu) za vrste vrijednosnih papira za koje nije potrebno dostaviti dokument s ključnim informacijama o PRIIP-ovima.

Člankom 1. stavkom 1. točkom (b) proizvodi za male ulagatelje koji nude neposrednu rentu bez faze isplate isključeni su iz područja primjene Uredbe o PRIIP-ovima.

Člankom 1. stavkom 2. ažurirano je upućivanje na Uredbu (EU) 2017/1129 (Uredba o prospektu) kako bi se osiguralo da se na određene proizvode primjenjuju obje uredbe.

Člankom 1. stavkom 3. točkom (a) pojašnjeno je da određene vrste korporativnih obveznica s klauzulama o prijevremenom otkupu nisu obuhvaćene područjem primjene Uredbe o PRIIP-ovima ako se otkupe po fer vrijednosti.

Člankom 1. stavkom 3. točkom (b) uvedena je definicija pojma „elektronički format”.

Člankom 1. stavkom 4. izmijenjena su pravila o prikazu troškova proizvoda s više mogućnosti i utvrđeni su uvjeti koji se moraju ispuniti kako bi se malim ulagateljima dale transparentne informacije i olakšao izbor između različitih mogućnosti ulaganja.

Člankom 1. stavkom 5. točkom (a) uveden je novi odjeljak dokumenta s ključnim informacijama o PRIIP-ovima pod nazivom „Ukratko o proizvodu”, koji sadržava sažetak i najvažnije informacije o vrsti investicijskog proizvoda, troškovima, rizičnosti, preporučenom razdoblju držanja i eventualnim koristima od osiguranja.

Člankom 1. stavkom 5. točkom (b) uklonjeno je „upozorenje o razumijevanju” jer nije bilo dovoljno djelotvorno u upozoravanju ulagatelja na posebno složene proizvode, a moglo ih je nenamjerno obeshrabriti od kupnje manje složenih investicijskih proizvoda.

Člankom 1. stavkom 5. točkom (c) uklonjeno je upućivanje na okolišne i društvene ciljeve koji se žele ostvariti investicijskim proizvodom, a zamijenjeno je novim odjeljkom o održivosti u dokumentu s ključnim informacijama o PRIIP-ovima.

Člankom 1. stavkom 5. točkom (d) u dokumenti s ključnim informacijama o PRIIP-ovima uveden je novi odjeljak pod nazivom „Koliko je ovaj proizvod okolišno održiv?” („odjeljak o održivosti”) kako bi se malim ulagateljima pružile usklađene ključne informacije o profilu održivosti relevantnih investicijskih proizvoda utemeljene na postojećim objavama o proizvodima.

Člankom 1. stavkom 5. točkom (e) izbrisano je ovlašćivanje Komisije za donošenje delegiranih akata jer je upućivanje na okolišne i društvene ciljeve zamijenjeno odjeljkom o održivosti. Novi odjeljak o održivosti bio bi definiran u regulatornim tehničkim standardima za koje ovlaštenje već postoji.

Člankom 1. stavkom 5. točkom (f) izmijenjen je rok za podnošenje primjenjivog nacrta regulatornih tehničkih standarda Komisiji.

Člankom 1. stavkom 6. uveden je uvjet da europska nadzorna tijela uzmu u obzir situacije u kojima se dokumenti s ključnim informacijama o PRIIP-ovima više ne stavljaju na raspolaganje i izmijenjen je rok za podnošenje primjenjivog nacrta regulatornih tehničkih standarda Komisiji. Tim se člankom Komisiji delegiraju ovlasti za donošenje odgovarajućih regulatornih tehničkih standarda.

Člankom 1. stavkom 7. modernizirane su i pojednostavnjene odredbe o dostupnosti dokumenata s ključnim informacijama o PRIIP-ovima. Veća se prednost daje dostavljanju dokumenata s ključnim informacijama u elektroničkom formatu, ali se pojašnjava da klijent može besplatno zatražiti papirnatu verziju takvog dokumenta s ključnim informacijama o PRIIP-ovima. Tim su člankom ažurirane odredbe o dostupnosti dokumenata s ključnim informacijama o PRIIP-ovima u elektroničkom formatu na temelju ustaljenih praksi utvrđenih okvirima MiFID-a i IDD-a. U njemu su pobliže određeni uvjeti za upotrebu višerazinskog i personaliziranog prikaza kako bi se pružila veća pravna jasnoća o mogućnostima upotrebe digitalnog prikaza dokumenata s ključnim informacijama o PRIIP-ovima. Tim se člankom europska nadzorna tijela zadužuju za izradu nacrta regulatornih tehničkih standarda u kojima se pobliže određuju uvjeti za takav prikaz i funkcije za omogućavanje dostupnosti informacija slabovidnim čitateljima.

Člankom 2. propisano je da bi Uredba trebala stupiti na snagu dvadesetog dana od dana objave, a trebala bi se početi primjenjivati 18 mjeseci nakon toga kako bi se omogućilo dovoljno vremena za izradu regulatornih tehničkih standarda.

2023/0166 (COD)

Prijedlog

UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o izmjeni Uredbe (EU) br. 1286/2014 u pogledu modernizacije dokumenta s ključnim informacijama

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKI PARLAMENT I VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 114.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,

u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom,

budući da:

(1)Jedan je od glavnih ciljeva unije tržišta kapitala osigurati da potrošači u cijelosti iskoriste prilike za ulaganja koje se nude na tržištima kapitala. Potrošači za to moraju imati potporu regulatornog okvira koji im omogućuje donošenje odluka o ulaganju koje odgovaraju njihovim potrebama i ciljevima te im pruža odgovarajuću zaštitu na jedinstvenom tržištu. Paketom mjera u okviru EU-ove strategije ulaganja za male ulagatelje nastoji se otkloniti utvrđene nedostatke, uključujući one povezane s dostupnosti informacija malim ulagateljima.

(2)U članku 4. točki 1. Uredbe (EU) br. 1286/2014 upakirani investicijski proizvod za male ulagatelje ili „PRIP” definiran je kao ulaganje ako, bez obzira na pravni oblik ulaganja, iznos koji se isplaćuje malom ulagatelju podliježe fluktuacijama zbog izloženosti referentnim vrijednostima ili učinkovitosti jedne ili više imovina koje mali ulagatelj nije izravno kupio. Mogućnost da izdavatelj prijevremeno otkupi ulaganje aktiviranjem klauzule o prijevremenom otkupu ne bi se sama po sebi trebala smatrati takvom fluktuacijom. Ta bi činjenica trebala biti navedena u definiciji PRIP-a.

(3)Ako PRIIP-ovi nude malom ulagatelju niz mogućnosti ulaganja, informacije o tim različitim mogućnostima mogu se navesti u zasebnim dokumentima. Zbog toga mali ulagatelji koji su zainteresirani za kupnju takvih PRIIP-ova ne mogu jednostavno odrediti njihov ukupni trošak. Stoga malim ulagateljima treba pružiti alate, među ostalim simulacijske, koji će im omogućiti da odrede i usporede ukupne troškove takvih PRIIP-ova prije nego što odaberu određenu mogućnost ulaganja. Detaljnijim pravilima o upotrebi tih alata trebala bi se osigurati bolja vidljivost ukupnih troškova tih proizvoda, a ujedno i određena razina fleksibilnosti pri upotrebi simulacijskih alata.

(4)Mali ulagatelji sve više traže informacije o održivosti investicijskih proizvoda, među ostalim PRIIP-ova. Nedavno donesenim zakonodavnim aktima Unije, točnije Uredbom (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća 13 i Uredbom (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća 14 , uvedeno je nekoliko obveza objave koje bi mogle utjecati na informiranje malih ulagatelja. Međutim, takve objave možda nisu dovoljno vidljive malim ulagateljima. Stoga je u dokument s ključnim informacijama nužno dodati određene informacije o profilu održivosti PRIIP-ova. Kako bi se izbjegli dodatni troškovi izvješćivanja, te informacije o okolišnim, socijalnim i upravljačkim čimbenicima trebalo bi preuzeti iz objava koje su obvezne za izdavatelje proizvoda u skladu s uredbama (EU) 2019/2088 i (EU) 2020/852.

(5)Zahvaljujući sve većoj digitalizaciji ključna se obilježja PRIIP-ova mogu predstaviti na privlačniji način. Međutim, u Uredbi (EU) br. 1286/2014 nije predviđena dovoljna fleksibilnost upotrebe digitalnih sredstava za prikaz ključnih informacija ulagateljima, primjerice prikaz informacija iz dokumenata s ključnim informacijama o PRIIP-ovima na više razina i na personaliziran način, čime bi se vizualno rasteretili mali ulagatelji i olakšalo bi im se razumijevanje predmetnog PRIIP-a. Stoga je nužno povećati fleksibilnost upotrebe elektroničkog formata kako bi ulagatelji mogli u cijelosti iskoristiti mogućnosti koje nudi objava dokumenta s ključnim informacijama u elektroničkom obliku, primjerice prilagoditi iznos koji žele uložiti ili razdoblje držanja u skladu sa svojim preferencijama. Ta personalizacija ne znači da izdavatelj PRIIP-a mora procijeniti pojedinačne značajke potencijalnog malog ulagatelja. Dokument s ključnim informacijama na tri stranice uvijek bi se trebao pripremiti u skladu s člankom 8. i biti dostupan na internetskim stranicama izdavatelja. Međutim, ključne informacije koje sadržava mogle bi se dostaviti malim ulagateljima na fleksibilan i personaliziran način ako ih se obavijesti da mogu preuzeti cijeli dokument s ključnim informacijama.

(6)Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala, Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo i Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje (dalje u tekstu: „europska nadzorna tijela”) trebala bi izraditi nacrt regulatornih tehničkih standarda o sadržaju sažetaka i načelima višerazinskog prikaza informacija i upotrebe digitalnih mogućnosti u elektroničkom formatu. Komisija bi trebala donijeti te nacrte regulatornih tehničkih standarda ili ih dodatno izmijeniti delegiranim aktima na temelju članka 290. UFEU-a i u skladu s člancima od 10. do 14. uredaba (EU) br. 1093/2010 15 , (EU) br. 1094/2010 16 i (EU) br. 1095/2010 17 Europskog parlamenta i Vijeća.

(7)Dokument s ključnim informacijama trebalo bi redovito ažurirati kako bi mali ulagatelji uvijek mogli donijeti utemeljenu odluku o ulaganju. U nacrtu regulatornih tehničkih standarda trebali bi biti navedeni uvjeti u kojima bi dokument s ključnim informacijama trebalo revidirati, pri čemu treba razlikovati PRIIP-ove koji se još stavljaju na raspolaganje malim ulagateljima od onih koji im više nisu dostupni. Ažuriranje dokumenta s ključnim informacijama ne bi trebalo dovesti u pitanje obvezu izdavatelja da poštuje predugovorne informacije iz dokumenta s ključnim informacijama koji se dostavlja malim ulagateljima prije ulaganja.

(8)Uredbu (EU) br. 1286/2014 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

(9)Europska nadzorna tijela trebaju imati dovoljno vremena za izradu nacrta specifikacija ključnih elemenata izmijenjenih pravila, a izdavatelji PRIIP-ova dovoljno vremena za upoznavanje s tim specifikacijama. Stoga bi datum početka primjene ove Uredbe trebalo odgoditi,

DONIJELI SU OVU UREDBU:

Članak 1.

Izmjene Uredbe (EU) br. 1286/2014

Uredba (EU) br. 1286/2014 mijenja se kako slijedi:

(1)članak 2. stavak 2. mijenja se kako slijedi:

(a)točka (d) zamjenjuje se sljedećim:

„(d) vrijednosne papire iz članka 1. stavka 2. točaka od (b) do (e) i točke (g) Uredbe (EU) 2017/1129 Europskog parlamenta i Vijeća*;”;

(b)dodaje se sljedeća točka (h):

„(h) mirovinske proizvode, uključujući neposrednu rentu bez faze isplate, za koje je u nacionalnom pravu potvrđeno da im je primarna svrha osigurati ulagatelju prihod u mirovini i na temelju kojih ulagatelj ima pravo na određene koristi;”;

*    Uredba (EU) 2017/1129 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. lipnja 2017. o prospektu koji je potrebno objaviti prilikom javne ponude vrijednosnih papira ili prilikom uvrštavanja za trgovanje na uređenom tržištu te stavljanju izvan snage Direktive 2003/71/EZ (SL L 168, 30.6.2017., str. 12.);

(2)u članku 3. stavak 1. zamjenjuje se sljedećim:

„1. Ako izdavatelji PRIIP-ova koji podliježu ovoj Uredbi podliježu i Uredbi (EU) 2017/1129, primjenjuju se i ova Uredba i Uredba (EU) 2017/1129.”;

(3)članak 4. mijenja se kako slijedi:

(a) u točki 1. iza posljednje rečenice dodaje se sljedeći tekst:

„, osim ako se te fluktuacije pripisuju jedino uključenju klauzule o prijevremenom otkupu kako je definirana u članku 4. stavku 1. točki 44.a Direktive 2014/65/EU.”;

(b)umeće se sljedeća točka 7.a:

„7.a „elektronički format” znači svaki trajni medij osim papira;”;

(4)u članku 6. stavak 3. zamjenjuje se sljedećim:

„3. Odstupajući od stavka 2. ovog članka, ako PRIIP malom ulagatelju nudi niz mogućnosti ulaganja, a nije moguće navesti sve informacije propisane člankom 8. stavkom 3. za svaku mogućnost ulaganja u jednom, sažetom samostalnom dokumentu, u dokumentu s ključnim informacijama moraju se navesti barem generički opis temeljnih mogućnosti ulaganja i troškovi PRIIP-a koji nisu troškovi mogućnosti ulaganja pod uvjetom da:

(a)izdavatelji PRIIP-ova malim ulagateljima pruže posebno prilagođene alate za lakše istraživanje i usporedbu različitih mogućnosti ulaganja i njihovih troškova;

(b)mali ulagatelji mogu jednostavno pristupiti predugovornoj informativnoj dokumentaciji koja se odnosi na investicijske proizvode na kojima se temelje mogućnosti ulaganja;

(c)izdavatelji PRIIP-ova dostave malim ulagateljima na njihov zahtjev ukupne troškove PRIIP-a koji se odnose na određenu mogućnost ulaganja, i to pravodobno prije nego što se mali ulagatelji ugovorom ili ponudom obvežu da će uložiti u tu mogućnost ulaganja.”;

(5)članak 8. mijenja se kako slijedi:

(a)u stavku 3. dodaje se točka (aa):

„(aa) u odjeljku pod naslovom „Ukratko o proizvodu” sažetak svih sljedećih informacija:

i. vrsta PRIIP-a, kako je navedeno u točki (c) podtočki i.;

ii. zbirni pokazatelj rizika naveden u točki (d) podtočki i.;

iii. ukupan trošak PRIIP-a;

iv. preporučeno razdoblje držanja navedeno u točki (g) podtočki ii.;

v. podatke o tome nudi li PRIIP koristi od osiguranja navedene u točki (c) podtočki iv.;”;

(b)u stavku 3. briše se točka (b);

(c)u stavku 3. točka (c) podtočka ii. zamjenjuje se sljedećim:

„ii. financijske ciljeve PRIIP-a i način njihova ostvarenja, a posebno hoće li se ti ciljevi ostvariti izravnom ili neizravnom izloženošću temeljnoj ulagateljskoj imovini, uključujući sve sljedeće informacije:

(1)opis temeljnih instrumenata ili referentne vrijednosti;

(2)precizno navedena tržišta na kojima PRIIP ulaže;

(3)način određivanja povrata;”;

(d)umeće se sljedeća točka (ga):

„(ga)    za PRIIP-ove o kojima sudionici na financijskim tržištima moraju objaviti predugovorne informacije u skladu s Uredbom (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća** i Delegiranom uredbom Komisije (EU) 2022/1288***, u odjeljku pod naslovom „Koliko je ovaj proizvod okolišno održiv?” sljedeće informacije:

i. minimalni udio ulaganja PRIIP-a koji se odnosi na gospodarske djelatnosti koje se smatraju okolišno održivima u skladu s člancima 5. i 6. Uredbe (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća****;

ii. očekivani intenzitet emisija stakleničkih plinova povezan s PRIIP-om u skladu s Delegiranom uredbom (EU) 2022/1288;”;

(e)stavak 4. se briše;

(f)u stavku 5. treći podstavak zamjenjuje se sljedećim:

„Europska nadzorna tijela taj nacrt regulatornih tehničkih standarda dostavljaju Komisiji do ... [Ured za publikacije, unijeti datum = godina dana nakon datuma stupanja na snagu ove Uredbe o izmjeni].

_______________

** Uredba (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2019. o objavama povezanima s održivosti u sektoru financijskih usluga (SL L 317, 9.12.2019., str. 1.).

*** Delegirana uredba Komisije (EU) 2022/1288 od 6. travnja 2022. o dopuni Uredbe (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se pobliže određuju sadržaj i prikaz informacija o načelu „ne nanosi bitnu štetu”, sadržaj, metodologije i prikaz informacija o pokazateljima održivosti i štetnim učincima na održivost, te sadržaj i prikaz informacija o promicanju okolišnih ili socijalnih obilježja i ciljeva održivih ulaganja u predugovornoj dokumentaciji, na internetskim stranicama i u periodičnim izvještajima (SL L 196, 25.7.2022., str. 1.).

**** Uredba (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. lipnja 2020. o uspostavi okvira za olakšavanje održivih ulaganja i izmjeni Uredbe (EU) 2019/2088 (SL L 198, 22.6.2020., str. 13.).”;

(6)članak 10. stavak 2. mijenja se kako slijedi:

(a)točka (b) zamjenjuje se sljedećim:

„(b) uvjete u kojima se dokument s ključnim informacijama mora revidirati, pri čemu treba razlikovati PRIIP-ove koji se još stavljaju na raspolaganje malim ulagateljima od onih koji im više nisu dostupni;”;

(b)drugi i treći podstavak zamjenjuju se sljedećim:

„Europska nadzorna tijela uzet će u obzir situacije u kojima se PRIIP više ne stavlja na raspolaganje malim ulagateljima. Europska nadzorna tijela taj nacrt regulatornih tehničkih standarda dostavljaju Komisiji do [Ured za publikacije, unijeti datum = godina dana nakon datuma stupanja na snagu ove Uredbe o izmjeni].

Komisiji se dodjeljuje ovlast za donošenje regulatornih tehničkih standarda iz prvog podstavka u skladu s člancima od 10. do 14. Uredbe (EU) br. 1093/2010, Uredbe (EU) br. 1094/2010 i Uredbe (EU) br. 1095/2010.”;

(7)članak 14. zamjenjuje se sljedećim:

„Članak 14.

(1) Osoba koja savjetuje o PRIIP-u ili ga prodaje besplatno dostavlja malim ulagateljima dokument s ključnim informacijama. Informacije se dostavljaju u elektroničkom formatu, osim ako je mali ulagatelj zatražio da mu se dokument s ključnim informacijama dostavi na papiru. Osoba koja savjetuje o PRIIP-u ili ga prodaje obavještava male ulagatelje o njihovu pravu da im se besplatno dostavi dokument s ključnim informacijama na papiru.

(2) Dokument s ključnim informacijama u elektroničkom formatu može se dostaviti s pomoću interaktivnog alata koji malom ulagatelju omogućuje generiranje personaliziranih ključnih informacija na temelju informacija iz dokumenta s ključnim informacijama ili informacija na kojima se taj dokument temelji. Taj alat mora ispunjavati sljedeće uvjete:

(a) interaktivni alat ili njegova upotreba ne mijenjaju razumijevanje dokumenta s ključnim informacijama;

(b) navedene su sve ključne informacije;

(c) dokumentu s ključnim informacijama može se lako pristupiti s pomoću poveznice pokraj interaktivnog alata, uz koju se nalazi sljedeća poruka: „Preporučuje se preuzimanje i pohrana dokumenta s ključnim informacijama”;

(d) interaktivni alat ulagateljima omogućuje simulaciju troškova u preporučenom razdoblju držanja.

Ako se dokument s ključnim informacijama dostavlja u skladu s prvim podstavkom, njegov se format može prilagoditi u odnosu na prikaz dokumenta s ključnim informacijama iz članka 8.

(3)Europska nadzorna tijela izrađuju nacrt regulatornih tehničkih standarda kojima se pobliže određuju načini personalizacije informacija u skladu sa stavkom 2. prvim podstavkom i uvjeti za prilagodbu formatiranja informacija u skladu sa stavkom 2. drugim podstavkom.

Osim načina iz prvog podstavka, regulatorni tehnički standardi uključuju uvjete za personalizaciju ključnih informacija za ulagatelje na sljedeće načine:

(a)uvjeti za personalizaciju informacija koja ulagateljima omogućuje simulaciju troškova u razdoblju držanja koje se razlikuje od preporučenog razdoblja držanja;

(b)uvjeti za personalizaciju informacija koja ulagateljima omogućuje usporedbu različitih PRIIP-ova;

(c)uvjeti za personalizaciju informacija kako bi bile pristupačne osobama s invaliditetom.

(4)Dokument s ključnim informacijama može se prikazati na više razina. U tom slučaju sažetak iz članka 8. stavka 3. točke (aa) mora biti dostupan na prvoj razini.

(5)Mali ulagatelj obavještava se elektroničkim putem ili u pisanom obliku o adresi internetskih stranica i mjestu na internetskim stranicama na kojem može pristupiti dokumentu s ključnim informacijama.

(6)Dokument s ključnim informacijama ostaje dostupan na internetskim stranicama osobe koja savjetuje o PRIIP-ovima ili ih prodaje i moguće ga je preuzeti i pohraniti na trajnom mediju, tijekom razdoblja u kojem mali ulagatelj može imati potrebu pregledati ga. Ako je izdavatelj PRIIP-a revidirao dokument s ključnim informacijama u skladu s člankom 10., dužan je malom ulagatelju na njegov zahtjev dostaviti prethodne verzije.”

Članak 2.

Stupanje na snagu i primjena

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije. Primjenjuje se od ... [Ured za publikacije, unijeti datum = 18 mjeseci nakon stupanja na snagu ove Uredbe o izmjeni].

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu,

Za Europski parlament    Za Vijeće

Predsjednica    Predsjednik

(1)    https://ec.europa.eu/info/business-economy-euro/growth-and-investment/capital-markets-union/capital-markets-union-2020-action-plan_en
(2)     https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-12898-2020-REV-1/hr/pdf  
(3)     https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2020-0266_HR.html  
(4)    Direktiva 2014/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o tržištu financijskih instrumenata i izmjeni Direktive 2002/92/EZ i Direktive 2011/61/EU.
(5)    Direktiva (EU) 2016/97 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. siječnja 2016. o distribuciji osiguranja (preinačeni tekst).
(6)    Direktiva 2009/138/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 25. studenoga 2009. o osnivanju i obavljanju djelatnosti osiguranja i reosiguranja (Solventnost II) (preinačeno).
(7)    Direktiva 2009/65/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 13. srpnja 2009. o usklađivanju zakona i drugih propisa u odnosu na subjekte za zajednička ulaganja u prenosive vrijednosne papire (UCITS) (preinačena).
(8)    Direktiva 2011/61/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 8. lipnja 2011. o upraviteljima alternativnih investicijskih fondova i o izmjeni direktiva 2003/41/EZ i 2009/65/EZ te uredbi (EZ) br. 1060/2009 i (EU) br. 1095/2010.
(9)    Prijedlog COM(2021) 723 final, dostupan na: EUR-Lex - 52021PC0723 - HR - EUR-Lex (europa.eu) .
(10)    https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/d83364e5-ab55-11ed-b508-01aa75ed71a1/language-en/
(11)    FSUG okuplja stručnjake koji zastupaju interese potrošača, malih ulagatelja ili mikropoduzeća. Savjetuje Komisiju o pripremi i provedbi zakonodavstva ili političkih inicijativa koje utječu na korisnike financijskih usluga. Više informacija: https://finance.ec.europa.eu/regulation-and-supervision/expert-groups-comitology-and-other-committees/financial-services-user-group-fsug_en.
(12)    Delegirana uredba o izmjeni PRIIP-ova stupila je na snagu 1. siječnja 2023. U njoj je utvrđeno da se dokumenti s ključnim informacijama o PRIIP-ovima u cijelosti primjenjuju na UCITS-e i uvedene su sljedeće promjene: i. nove metodologije za izračun odgovarajućih scenarija uspješnosti i revidirano predstavljanje tih scenarija kako bi mali ulagatelji dobili informacije koje bi dovele do primjerenijih očekivanja mogućih povrata, ii. revidirani zbirni pokazatelji troškova i promjene sadržaja i prikaza informacija o troškovima PRIIP-ova kako bi se malim ulagateljima omogućilo bolje razumijevanje različitih vrsta strukture troškova te kako bi se osobama koje savjetuju o PRIIP-ovima ili ih prodaju olakšala upotreba tih informacija, iii. izmijenjena metodologija za izračun transakcijskih troškova kako bi se riješili uočeni praktični problemi pri primjeni postojećih pravila i poteškoće u njihovoj primjeni na određene vrste ulaganja, i iv. odredbe o informacijama o povijesnim prinosima za određene vrste UCITS-a, AIF-e za male ulagatelje i investicijske osigurateljne proizvode. Pročišćena verzija dostupna je na: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN-HR/TXT/?from=EN&uri=CELEX%3A02017R0653-20230101 .
(13)    Uredba (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2019. o objavama povezanima s održivosti u sektoru financijskih usluga (SL L 317, 9.12.2019., str. 1.).
(14)    Uredba (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. lipnja 2020. o uspostavi okvira za olakšavanje održivih ulaganja i izmjeni Uredbe (EU) 2019/2088 (SL L 198, 22.6.2020., str. 13.).
(15)    Uredba (EU) br. 1093/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o osnivanju europskog nadzornog tijela (Europskog nadzornog tijela za bankarstvo), kojom se izmjenjuje Odluka br. 716/2009/EZ i stavlja izvan snage Odluka Komisije 2009/78/EZ (SL L 331, 15.12.2010., str. 12.).
(16)    Uredba (EU) br. 1094/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o osnivanju Europskog nadzornog tijela (Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje), o izmjeni Odluke br. 716/2009/EZ i o stavljanju izvan snage Odluke Komisije 2009/79/EZ (SL L 331, 15.12.2010., str. 48.).
(17)    Uredba (EU) br. 1095/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o osnivanju europskog nadzornog tijela (Europskog nadzornog tijela za vrijednosne papire i tržišta kapitala), izmjeni Odluke br. 716/2009/EZ i stavljanju izvan snage Odluke Komisije 2009/77/EZ (SL L 331, 15.12.2010., str. 84.).