30.3.2020   

HR

Službeni list Europske unije

C 102/13


Objava zahtjeva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

(2020/C 102/09)

Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1).

JEDINSTVENI DOKUMENT

„ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΜΑΚΡΗΣ” (ELAIOLADO MAKRIS)

EU br.: PDO-GR-02388-AM01 – 11.1.2018.

ZOI (X) ZOZP ()

1.   Naziv

„Ελαιόλαδο Μάκρης” (Elaiolado Makris)

2.   Država članica ili treća zemlja

Grčka

3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

3.1.   Vrsta proizvoda

Razred 1.5. Ulja i masnoće (maslac, margarin, ulje itd.)

3.2.   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

„Elaiolado Makris” ekstra je djevičansko maslinovo ulje proizvedeno od maslina autohtone sorte „Elia Makris”, kojoj pripada približno 99 % maslina koje se uzgajaju na definiranom području.

„Elaiolado Makris” ima sljedeće značajke:

Boja

:

svijetla žutozelena, koja sa sazrijevanjem postaje zlatno žuta.

Miris

:

voćni miris srednjeg intenziteta s medijanom voćnosti većim od 4, uz natruhe začinskog bilja, tratinčica i nevena ako je maslinovo ulje proizvedeno od poluzrelih maslina, dok u slučaju zrelih maslina prevladava miris kamilice. Note jabuke i badema skladno nadopunjuju voćni miris ulja „Elaiolado Makris”.

Okus

:

dobro uravnotežen, uz pomalo gorak završni okus (medijan gorčine = 2–3), pomalo pikantan (medijan pikantnosti = 2–3) i medijan mana = 0.

Kiselost

:

niska kiselost < 0,6.

Peroksidni broj: < 10,9 meq O2/kg.

Apsorbancija u ultraljubičastom spektru: Κ270: < 0,18 i Κ232: < 2,20.

Voskovi: < 127,8 mg/kg.

Oleinska kiselina: ≥ 75 ukupnih masnih kiselina.

Niski do srednji sadržaj kampesterola (≤ 2,9) i rezidualnih sterola, uz sadržaj ukupnih sterola koji je veći od 1 000 mg/kg.

Varijacija koeficijenta apsorpcije (Delta-K = 0–0,002).

3.3.   Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla) i sirovine (samo za prerađene proizvode)

„Elaiolado Makris” proizvodi se od autohtone sorte maslina „Elia Makris” koja se uzgaja na tom području i čiji su plodovi kuglasti, srednje veličine i crni kad dozriju.

3.4.   Posebni proizvodni postupci koji se moraju provesti na određenom zemljopisnom području

Uzgoj starih i novih maslinika zasađenih autohtonom sortom „Elia Makris”, berba maslina i sve faze proizvodnje i prerade maslinova ulja.

3.5.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd. proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

3.6.   Posebna pravila za označivanje proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

Označivanje će uključivati naziv proizvoda i logotip zaštićene oznake izvornosti (ZOI) Europske unije. Uključivat će i sljedeće:

Logotip s nazivom proizvoda na grčkom pismu ili na latinici, s fotografijom sela Makri u pozadini iznad slike maslinova stabla s kojeg kapaju kapljice maslinova ulja i stvaraju lokvu maslinova ulja s maslinama u središtu.

Image 1

4.   Sažeta definicija zemljopisnog područja

Definirano zemljopisno područje obuhvaća administrativne granice općine Makri, koja uključuje naselja Makri, Dikella, Mesimvria i Plaka, ali i naselje Chili u općini Alexandroupoli.

5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

„Elaiolado Makris” ima prepoznatljive organoleptičke i fizikalno-kemijske značajke. Rezultat je to brojnih čimbenika, kao što su posebna autohtona sorta maslina „Elia Makris”, koja dobro uspijeva na definiranom području, uvjeti tla i klime na tom području i metode kojima se služe lokalni proizvođači.

Maslinovo ulje „Elaiolado Makris” ima sljedeća specifična organoleptička svojstva:

voćni miris srednjeg intenziteta s natruhama začinskog bilja, tratinčica i nevena na početku berbe, koje nakon dozrijevanja maslina ustupaju mjesto prevladavajućem mirisu kamilice nadopunjenom notama jabuke i badema. Ta je kombinacija tipična za maslinovo ulje „Elaiolado Makris”, koje se na definiranom području proizvodi od autohtone sorte „Elia Makris”;

pomalo gorak i pikantan okus, skladan i uravnotežen, što je isto tako tipična kombinacija za autohtonu sortu „Elia Makris”.

Maslinovo ulje „Elaiolado Makris” ima sljedeća specifična fizikalno-kemijska svojstva:

niska kiselost < 0,6,

niski peroksidni broj (< 10,9), što znači da ima povećanu otpornost na oksidaciju i da je pogodno za skladištenje, zbog čega se odlikuje svojom tipičnom svježinom,

niski koeficijenti apsorpcije (Κ270: < 0,18 i Κ232: < 2,20), a to je znak svježine, brze prerade nakon berbe i skladištenja u odgovarajućim uvjetima,

niska varijacija koeficijenta apsorpcije (Delta-K: = 0–0,002),

zadržavanje kvalitete tipično za to ulje, što je uglavnom rezultat visoke razine mononezasićene oleinske kiseline, koja je minimalno podložna autooksidaciji.

Definirano se područje nalazi na najsjevernijem dijelu Grčke u kojem se uzgajaju masline, a može se opisati kao brežuljkasta ravnica s prosječnom nadmorskom visinom od 200 m. Tlo je srednje zrnata pjeskovita ilovača. U planinskim je predjelima siromašno, karbonatno i vapnenačkog podrijetla, dok je u ravnici srednje zrnato i plodno, sa sadržajem CaCO3 od 3 % do 31,6 %. Sadržaj organske tvari na nekoliko područja varira od niskog do zadovoljavajućeg (1,8 % do 6,5 %). pH vrijednost (7–8) uglavnom je u rasponu od neutralne do blago lužnate. Vapnenačko podrijetlo tla, u kombinaciji sa stalnom izloženošću maslina suncu zbog konfiguracije tla, pridonosi većoj koncentraciji hlapljivih sastojaka zahvaljujući kojima maslinovo ulje „Elaiolado Makris” ima prepoznatljivi voćni miris.

Određeno područje na kojem se proizvodi „Elaiolado Makris” ima priobalnu sredozemnu mikroklimu s blagim zimama i svježim ljetima. Opasan mraz ne pojavljuje se često. U rijetkim prilikama u kojima je bilo mraza pokazalo se da je maslina sorte „Elia Makris” veoma otporna te su stabla pretrpjela minimalnu štetu. Na određenom području, koje obuhvaća 15 kilometara obale Trakijskog mora i planinske vrhove na ograncima planinskog lanca Rodopi, koji se pružaju prema sjeverozapadu, sjeveru i sjeveroistoku, vladaju iznimno dobri uvjeti za uzgoj autohtone sorte maslina „Elia Makris”. Obilje sunčanih sati, izostanak velikih promjena u temperaturi i činjenica da su mraz i hladan vjetar rijetke pojave, zahvaljujući prirodnoj prepreci koju čine planine na sjeveru definiranog područja, pridonose neometanom odvijanju svih faza razvoja maslinovih stabala (cvjetanje, rast) i pojačavaju organoleptička svojstva plodova. Maslinova mušica rijetko uzrokuje probleme, i to zbog veoma specifične mikroklime tog područja; stoga ne dolazi do mnogo oštećenja na maslinama, a u onim malobrojnim slučajevima u kojima se pojavljuju nemaju nepovoljan utjecaj na kiselost maslinova ulja.

Od prepoznatljive autohtone sorte „Elia Makris”, koja se stotinama godina uzgajala isključivo na definiranom području i prilagodila se prevladavajućim uvjetima tla i klime, proizvodi se maslinovo ulje sa specifičnim kvalitativnim značajkama oznake „Elaiolado Makris”. „Elaiolado Makris” ubraja se u maslinova ulja u Grčkoj koja se proizvode najranije u godini, iako se to područje nalazi na samom sjeveru zemlje i jedno je od najsjevernijih područja proizvodnje maslinova ulja u EU-u. To je rezultat autohtone sorte i lokalne mikroklime. Činjenica da ta sorta rano dozrijeva znači da se razdoblja rasta i dozrijevanja plodova odvijaju istodobno s maksimalnom izloženošću sunčevoj svjetlosti. Zbog toga to ulje ima visoke razine aromatskih sastojaka i žutozelenu ili svijetlu zlatnožutu boju tipičnu za oznaku „Elaiolado Makris”.

Od ljudskih čimbenika koji utječu na specifičnost proizvoda najvažniji su sljedeći:

metoda berbe. Radnici ili sami proizvođači ručno beru masline u malim maslinicima kako se ubrane masline ne bi oštetile. U velikim maslinicima s mnogo stabala masline se beru električnim beračima, a svakim od njih upravlja po jedan radnik. Masline se prikupljaju u sanduke ili mreže i, nakon što se iz njih izvade grančice i lišće kako se masline ne bi zgnječile, premjeste se u plastične sanduke s rupama na dnu i sa strane radi bolje ventilacije;

prijenos maslina u uljaru i mljevenje maslina, što se odvija na dan berbe ili unutar 24 sata. Ako se ne samelju istog dana, masline se čuvaju od uvjeta koji pogoduju razvoju mikroorganizama i nepovoljno djeluju na kvalitetu maslinova ulja „Elaiolado Makris”. Metodom berbe, ali i brzim prijenosom u uljaru i mljevenjem sprečavaju se oštećenja maslina, čime se osigurava da proizvedeno ulje ima niske koeficijente apsorpcije Κ270–Κ232, nisku vrijednost Delta-K (varijacija koeficijenta apsorpcije) i nisku kiselost;

vrijeme skladištenja, koje je veoma kratko jer se ulje stavlja na tržište ubrzo nakon pohranjivanja, uvjeti skladištenja, pri čemu se ulje čuva na pogodnoj temperaturi, na hladnom i mračnom mjestu u odgovarajućim, zatvorenim spremnicima koji sprečavaju dotok kisika i svjetla, te činjenica da se prelijeva u druge spremnike što je rjeđe moguće čimbenici su koji pridonose niskom peroksidnom broju, niskim koeficijentima apsorpcije (Κ270–Κ232) i niskoj vrijednosti Delta-K maslinova ulja „Elaiolado Makris”;

blagi uvjeti proizvodnje. Nakon gnječenja maslina slijedi miješanje pri maloj brzini (17–19 okretaja u minuti) koje traje kratko (40–45 minuta), a pritom se temperatura maslinova tijesta održava na približno 27–32 °C. Na toj se temperaturi ne uništavaju hlapljivi sastojci maslinova ulja, boja se ne mijenja i ne povećava se kiselost. Niska brzina miješanja i kratko vrijeme miješanja omogućavaju lakše spajanje kapljica u veće kaplje i ključni su za ograničavanje nastajanja emulzija, što otežava odvajanje ulja od maslinova tijesta i biljne vode.

Ukratko, berba maslina u odgovarajućoj fazi zrelosti, dobre prakse koje primjenjuju proizvođači tijekom berbe i tijekom prijenosa maslina u uljaru, činjenica da se masline melju ubrzo nakon donošenja, dobre prakse miješanja i ekstrakcije, uvjeti u kojima se ulje skladišti, ali i sama sorta maslina i uvjeti tla i klime osiguravaju da se specifična organoleptička i fizikalno-kemijska svojstva ulja (voćnost, svježina, niski koeficijenti apsorpcije, niska kiselost, niski peroksidni broj, dobro zadržavanje kvalitete) očuvaju i da se ne promijeni boja.

Stanovnici Makrija i okolnog područja od pamtivijeka se povezuju s uzgojem maslina i maslinovim uljem „Elaiolado Makris”. Višestoljetna prisutnost maslinovih stabala na tom području neraskidivo je povezana s njegovom poviješću, običajima i kulturom te je dokumentirana u povijesnim izvorima i bibliografskim bilješkama. U „Drevnom masliniku u Makriju” mogu se pronaći stabla maslina čija veličina, oblik i kvrgava debla svjedoče o njihovoj dubokoj starosti. Prisutnost starinskih ručnih tijesaka za masline i drvenih tijesaka iz 19. stoljeća isto tako svjedoči o dugotrajnom iskustvu lokalnog stanovništva u proizvodnji maslinova ulja.

Maslinovo ulje „Elaiolado Makris” sudjelovalo je na mnogim međunarodnim natjecanjima na kojima je osvajalo važne nagrade. U Portugalu je 2012. osvojilo zlatnu medalju na natjecanju 2ο Concurso internacional de azeites virgem extra – Premio Ovibeja. Na grčkom natjecanju u kvaliteti Kotinos za pakirana, djevičanska maslinova ulja s oznakom robne marke osvojilo je 2013. zlatni vijenac. U 2015. osvojilo je zlatnu medalju na natjecanju Concurso Internacional de aceite de oliva en el Mediterraneo – Terraolivo u Jeruzalemu u Izraelu. U 2016. osvojilo je zlatnu medalju na natjecanju London International Olive Oil Competitions. U 2018. osvojilo je zlatnu medalju na natjecanju Concurso Internacional de Aceites di Oliva Virgin Extra „OLIVINUS” u Argentini i nakon toga još jednu na natjecanju New York International Olive Oil Competition u Sjedinjenim Američkim Državama. U 2019. na 16. izdanju natjecanja Concorso Oleario Internazionale AIPO d’Argento dobilo je ocjenu „tre gocce” (tri kapi). Na svjetskoj rang listi EVOO-a za 2019. zauzelo je 18. mjesto od 12 000. Ujedno je u izdanju vodiča Flos Olei za 2020. ponovno uvršteno na ljestvicu 500 najboljih na svijetu.

Svakog se ljeta, točnije tijekom posljednjih deset dana kolovoza, održava Festival maslina. Organizira ga ženska udruga iz Makrija, uz pomoć zadruge proizvođača maslina i regionalne jedinice Evros. Posjećuju ga mnogi stanovnici s tog područja, ali i izvana, te se organiziraju seminari i predavanja o dobrim praksama u uzgoju maslina i tečajevi kušanja koje održavaju stručnjaci za maslinovo ulje. Sudionici isto tako mogu posjetiti maslinike kako bi naučili nešto više o maslinama iz Makrija i sudjelovali u raznim drugim događajima. Završne večeri festivala svi se sudionici okupljaju kako bi kušali prehrambene proizvode i razne specijalitete pripremljene s maslinovim uljem „Elaiolado Makris”.

Upućivanje na objavu specifikacije

(članak 6. stavak 1. drugi podstavak Uredbe)

http://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/POP-PGE/prodiagrafes_elaiolado_makris111219.pdf


(1)  SL L 343, 14.12.2012., str. 1.