Bruxelles, 17.1.2020.

COM(2020) 17 final

2020/0007(NLE)

Prijedlog

ODLUKE VIJEĆA

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije na 63. sjednici Komisije za opojne droge o uvrštavanju tvari u tablicu I. Konvencije Ujedinjenih naroda protiv nezakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima


OBRAZLOŽENJE

1.Predmet prijedloga

Prijedlog se odnosi na odluku o utvrđivanju stajališta koje u ime Unije treba zauzeti u Komisiji za opojne droge u vezi s predviđenim donošenjem izmjena tablica Konvencije Ujedinjenih naroda protiv nezakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima iz 1988. na temelju preporuka Međunarodnog odbora za kontrolu narkotika.

2.Kontekst prijedloga

2.1.Konvencija Ujedinjenih naroda protiv nezakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima iz 1988.

Konvencijom Ujedinjenih naroda protiv nezakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima iz 1988. („Konvencija”) promiče se suradnja među strankama kako bi mogle djelotvornije rješavati različita pitanja povezana s nezakonitom trgovinom opojnim drogama i psihotropnim tvarima koja imaju međunarodnu dimenziju. U izvršavanju svojih obveza na temelju Konvencije stranke poduzimaju potrebne mjere, uključujući zakonodavne i administrativne mjere, u skladu s temeljnim odredbama svojih domaćih zakonodavnih sustava. Konvencija je stupila na snagu 11. studenoga 1990. EU 1 i njegove države članice stranke su Konvencije.

2.2.Komisija za opojne droge

Riječ je o komisiji Gospodarskog i socijalnog vijeća UN-a (ECOSOC) čije su funkcije i ovlasti, među ostalim, utvrđene u Konvenciji. Komisiju čine 53 države članice UN-a koje bira ECOSOC. Trinaest država članica EU-a 2 trenutačno su članice Komisije za opojne droge s pravom glasa. Unija ima status promatrača u Komisiji za opojne droge.

Uzimajući u obzir primjedbe koje su dostavile stranke, primjedbe i preporuke Međunarodnog odbora za kontrolu narkotika, čija je procjena odlučujuća za znanstvena pitanja, te sve druge relevantne čimbenike, Komisija za opojne droge može dvotrećinskom većinom glasova svojih članova odlučiti o uvrštavanju neke tvari u tablice Konvencije.

2.3.Predviđeni akt Komisije za opojne droge

Komisija za opojne droge treba na svojoj 63. sjednici od 2. do 6. ožujka 2020. donijeti odluke o uvrštavanju jedne tvari u tablice Konvencije („predviđeni akt”), točnije metil-alfa-fenilacetoacetata (MAPA).

Svrha je predviđenog akta uvrštavanje metil-alfa-fenilacetoacetata (MAPA) na popis predviđenih tvari u tablicama Konvencije kako bi zemlje obveznice Konvencije bile dužne pratiti provedbu mjera kontrole i praćenja zakonite trgovine metil-alfa-fenilacetoacetatom (MAPA) kao ključnu metodu sprečavanja zlouporabe te tvari.

U skladu s Konvencijom odluke Komisije za opojne droge postaju obvezujuće, osim ako stranka odluku podnese na preispitivanje ECOSOC-u u primjenjivom roku 3 . Odluke ECOSOC-a u takvim su predmetima konačne. Predviđeni akti postat će obvezujući za stranke u skladu s člankom 12. Konvencije, u čijim je relevantnim dijelovima navedeno sljedeće:

„Svaku odluku Komisije donesenu u skladu s ovim člankom glavni tajnik priopćuje svim državama i drugim tijelima koja su, ili imaju pravo postati, stranke ove Konvencije, i Odboru. Takva odluka postaje pravno obvezujuća za sve stranke 180 dana nakon njezina priopćavanja.

Odluke Komisije donesene u skladu s ovim člankom podliježu preispitivanju Vijeća na zahtjev bilo koje stranke, a taj je zahtjev potrebno podnijeti u roku od 180 dana od datuma priopćavanja odluke. Zahtjev za preispitivanje šalje se glavnom tajniku zajedno sa svim relevantnim informacijama na kojima se temelji.

Glavni tajnik dostavlja preslike zahtjeva za preispitivanje i relevantnih informacija Komisiji, Odboru i svim strankama pozivajući ih da svoje primjedbe dostave u roku od 90 dana. Sve zaprimljene primjedbe dostavljaju se Vijeću na razmatranje.

Vijeće može potvrditi ili poništiti odluku Komisije. Obavijest o odluci Vijeća dostavlja se svim državama i drugim tijelima koja su, ili imaju pravo postati, stranke ove Konvencije, Komisiji i Odboru.”

3.Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije

Komisija je 15. studenoga 2019. obaviještena o preporuci Međunarodnog odbora za kontrolu narkotika za uvrštavanje jedne tvari u tablicu I. Konvencije, točnije metil-alfa-fenilacetoacetata (MAPA). 

Prema procjeni Međunarodnog odbora za kontrolu narkotika, metil-alfa-fenilacetoacetat (MAPA) često se koristi u nezakonitoj proizvodnji amfetamina i metamfetamina. Postoje dokazi da količina i razmjer nezakonite proizvodnje tih opojnih droga i psihotropnih tvari ozbiljno ugrožavaju javno zdravlje ili uzrokuju ozbiljne socijalne probleme pa je stoga opravdano tu tvar staviti pod međunarodnu kontrolu. Ujedno ne postoji zakonita uporaba metil-alfa-fenilacetoacetata (MAPA) osim u malim količinama za istraživanje, razvoj i laboratorijsku analizu.

Nezakonita proizvodnja amfetamina i metamfetamina je ozbiljan problem u Uniji. Te nezakonito proizvedene opojne droge i psihotropne tvari uzrokuju ozbiljne probleme za javno zdravlje te ozbiljne socijalne probleme u Uniji. Usto, organizirane zločinačke skupine koje djeluju u Uniji nezakonito izvoze te opojne droge i psihotropne tvari u treće zemlje.

Treba napomenuti da Komisija istodobno priprema delegiranu uredbu kojom će se niz tvari, uključujući metil-alfa-fenilacetoacetat (MAPA), uvrstiti u Prilog I. Uredbi (EZ) br. 273/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. veljače 2004. o prekursorima za droge i u Prilog Uredbi Vijeća (EZ) br. 111/2005 od 22. prosinca 2004. o utvrđivanju pravila za nadzor trgovine prekursorima za droge između Unije i trećih zemalja, te se Komisija pritom oslanja na rasprave u EU-ovoj stručnoj skupini o prekursorima za droge iz svibnja 2019.  4

Države članice Unije trebale bi stoga u Komisiji za opojne droge podržati uvrštavanje metil-alfa-fenilacetoacetata (MAPA) u tablicu I. Konvencije.

Izmjene u tablicama Konvencije izravno utječu na područje primjene prava Unije u području kontrole prekursora za droge jer se tvari koje se uvrštavaju u tablice Konvencije uključuju u pravo Unije. Komisija je ovlaštena donositi delegirane akte kako bi se to osiguralo.

4.Pravna osnova

4.1.Postupovna pravna osnova

4.1.1.Načela

Člankom 218. stavkom 9. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) predviđeno je donošenje odluka kojima se utvrđuju „stajališta koja u ime Unije treba donijeti tijelo osnovano na temelju sporazuma kada je to tijelo pozvano donositi akte koji proizvode pravne učinke, uz iznimku akata kojima se dopunjuje ili mijenja institucionalni okvir sporazuma”.

Članak 218. stavak 9. UFEU-a primjenjuje se neovisno o tome je li Unija članica tijela ili stranka sporazuma 5 .

Pojmom „akti koji proizvode pravne učinke” obuhvaćeni su akti koji proizvode pravne učinke na temelju pravila međunarodnog prava kojima se uređuje predmetno tijelo. Njime su obuhvaćeni i instrumenti koji nemaju obvezujući učinak na temelju međunarodnog prava, ali „mogu presudno utjecati na sadržaj propisa koje donese zakonodavac Unije” 6 .

4.1.2.Primjena u ovom slučaju

Komisija za opojne droge tijelo je osnovano na temelju sporazuma, točnije na temelju Konvencije Ujedinjenih naroda protiv nezakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima.

Akt koji Komisija za opojne droge treba donijeti akt je koji proizvodi pravne učinke. Predviđeni akt bit će obvezujuć na temelju međunarodnog prava u skladu s člankom 12. Konvencije Ujedinjenih naroda protiv nezakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima. Predviđeni akt proizvodi pravne učinke i može presudno utjecati na sadržaj sljedećeg zakonodavstva EU-a: Uredbe Vijeća (EZ) br. 111/2005 od 22. prosinca 2004. o utvrđivanju pravila za nadzor trgovine prekursorima za droge između Unije i trećih zemalja te Uredbe (EZ) br. 273/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. veljače 2004. o prekursorima za droge. To je stoga što izmjene u tablicama Konvencije izravno utječu na područje primjene prava Unije u području kontrole prekursora za droge jer se tvari koje se uvrštavaju u tablice Konvencije uključuju u pravo Unije.

Predviđenim aktom ne dopunjuje se niti mijenja institucionalni okvir Sporazuma;

Stoga je postupovna pravna osnova predložene odluke članak 218. stavak 9. UFEU-a.

4.2.Materijalna pravna osnova

4.2.1.Načela

Materijalna pravna osnova odluke na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a prije svega ovisi o cilju i sadržaju predviđenog akta o kojem se zauzima stajalište u ime Unije. Ako predviđeni akt ima dva cilja ili dva elementa te ako se može utvrditi da je jedan od tih dvaju ciljeva ili elemenata glavni, a drugi samo sporedan, odluka na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a mora se temeljiti na samo jednoj materijalnoj pravnoj osnovi, to jest onoj koju zahtijeva glavni ili prevladavajući cilj ili element.

4.2.2.Primjena u ovom slučaju

Glavni cilj i sadržaj predviđenog akta odnose se na zajedničku trgovinsku politiku.

Stoga je materijalna pravna osnova predložene odluke članak 207. UFEU-a.

4.3.Zaključak

Pravna osnova predložene odluke trebao bi biti članak 207. u vezi s člankom 218. stavkom 9. UFEU-a.

5.Objava predviđenog akta

Budući da će se aktom Komisije za opojne droge izmijeniti tablice Konvencije Ujedinjenih naroda protiv nezakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima, primjereno ga je nakon njegova donošenja objaviti u Službenom listu Europske unije.

2020/0007 (NLE)

Prijedlog

ODLUKE VIJEĆA

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije na 63. sjednici Komisije za opojne droge o uvrštavanju tvari u tablicu I. Konvencije Ujedinjenih naroda protiv nezakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 207. u vezi s člankom 218. stavkom 9.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

budući da:

(1)Konvencija Ujedinjenih naroda protiv nezakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima iz 1988. („Konvencija”) stupila je na snagu 11. studenoga 1990., a u ime Europske ekonomske zajednice sklopljena je Odlukom Vijeća 90/611/EEZ 7 . . 

(2)U skladu s člankom 12. stavcima od 2. do 7. Konvencije tvari se mogu uvrštavati u tablice Konvencije u kojima su navedeni prekursori za droge.

(3)Komisija za opojne droge trebala bi na svojoj 63. sjednici, koja će se održati od 2. do 6. ožujka 2020. u Beču, donijeti odluku o uvrštavanju jedne nove tvari u tablice Konvencije.

(4)Primjereno je utvrditi stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u Komisiji za opojne droge jer će ta odluka biti obvezujuća za Uniju i može presudno utjecati na sadržaj prava Unije, odnosno na Uredbu Vijeća (EZ) br. 111/2005 od 22. prosinca 2004. o utvrđivanju pravila za nadzor trgovine prekursorima za droge između Unije i trećih zemalja 8 i Uredbu (EZ) br. 273/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. veljače 2004. o prekursorima za droge 9 .

(5)Prema procjeni Međunarodnog odbora za kontrolu narkotika, tvar metil-alfa-fenilacetoacetat (MAPA) često se koristi u nezakonitoj proizvodnji amfetamina i metamfetamina. Postoje dokazi da količina i razmjer nezakonite proizvodnje tih opojnih droga i psihotropnih tvari ozbiljno ugrožavaju javno zdravlje ili uzrokuju ozbiljne socijalne probleme te je stoga opravdano te tvari staviti pod međunarodnu kontrolu. Nezakonita proizvodnja amfetamina i metamfetamina uzrokuje ozbiljne probleme za javno zdravlje te ozbiljne socijalne probleme u Uniji. Incidenti povezani s trgovinom metil-alfa-fenilacetoacetatom (MAPA) sve su češći i uključuju sve veće količine te tvari, a organizirane zločinačke skupine iz Unije usto nezakonito izvoze amfetamin i metamfetamin u treće zemlje.

(6)Stajalište Unije zajednički će izraziti države članice Unije koje su članice Komisije za opojne droge,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije na 63. sjednici Komisije za opojne droge je sljedeće:

metil-alfa-fenilacetoacetat (MAPA) treba uvrstiti u tablicu I. Konvencije.

Članak 2.

Stajalište iz članka 1. zajednički izražavaju države članice Unije koje su članice Komisije za opojne droge.

Članak 3.

Ova je Odluka upućena državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu,

   Za Vijeće

   Predsjednik

(1)    Odluka Vijeća od 22. listopada 1990. o sklapanju Konvencije Ujedinjenih naroda protiv nezakonite trgovine opojnim drogama i psihotropnim tvarima u ime Europske ekonomske zajednice (SL L 326, 24.11.1990., str. 56.).
(2)    Austrija, Belgija, Češka, Francuska, Hrvatska, Italija, Mađarska, Nizozemska, Njemačka, Poljska, Španjolska, Švedska i Ujedinjena Kraljevina. Članstvo Ujedinjene Kraljevine podložno je promjeni zbog zahtjeva Ujedinjene Kraljevine za povlačenje iz EU-a.
(3)    Članak 12. stavak 7. Konvencije UN-a iz 1988.
(4)    Uredba Vijeća (EZ) br. 111/2005 od 22. prosinca 2004. o utvrđivanju pravila za nadzor trgovine prekursorima za droge između Unije i trećih zemalja (SL L 22, 26.1.2005., str. 1.) i Uredba (EZ) br. 273/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. veljače 2004. o prekursorima za droge (SL L 47, 18.2.2004., str. 1.).
(5)    Presuda Suda od 7. listopada 2014., Njemačka/Vijeće, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, točka 64.
(6)    Presuda Suda od 7. listopada 2014., Njemačka/Vijeće, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, točke od 61. do 64.
(7)

   SL L 326, 24.11.1990., str. 56.

(8)    SL L 22, 26.1.2005., str. 1.
(9)    SL L 47, 18.2.2004., str. 1.