Bruxelles, 9.7.2020

COM(2020) 324 final

KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU I ODBORU REGIJA

Pripreme za promjene


Komunikacija o pripravnosti za kraj prijelaznog razdoblja u odnosu između Europske unije i Ujedinjene Kraljevine


Pripreme za promjene

Komunikacija o pripravnosti za kraj prijelaznog razdoblja u odnosu između Europske unije i Ujedinjene Kraljevine

I.    UVOD    

II.    PROMJENE ZAJEDNIČKE SVAKOM SCENARIJU    

A.    Trgovina robom    

A.1. Carinske formalnosti, provjere i kontrole    

A.2. Pravila carinjenja i oporezivanja uvoza i izvoza robe (carine, PDV, trošarine)    

A.3. Certifikati i odobrenja proizvoda, zahtjevi u vezi s poslovnim nastanom, označivanje i obilježavanje    

Primjeri sektorske usklađenosti

B.    Trgovina uslugama    

B.1. Financijske usluge    

B.2. Usluge prijevoza    

B.3. Audiovizualne usluge    

B.4. Priznavanje stručnih kvalifikacija    

C.    Energetika    

D.    Putovanja i turizam    

Kontrole osoba    

Vozačke dozvole    

Roaming    

Prava putnika    

E.    Mobilnost i koordinacija sustava socijalne sigurnosti    20

F.    Pravo trgovačkih društava i građansko pravo    21

F.1. Trgovačka društva registrirana u Ujedinjenoj Kraljevini    21

F.2. Ugovorni izbor jurisdikcije    22

G.    Drugi aspekti: podaci, digitalni aspekti i prava intelektualnog vlasništva    22

G.1. Intelektualno vlasništvo    22

G.2. Prijenos i zaštita podataka    23

G.3. Nazivi domena .eu    24

H.    Međunarodni sporazumi Europske unije    24

III.    Pripreme za sve scenarije    26

OKVIR: Sporazum o povlačenju, uključujući Protokol o Irskoj i Sjevernoj Irskoj    27

IV.    Zaključak: Pripravnost je najvažnija    30

I.UVOD 

Ujedinjena Kraljevina Velike Britanije i Sjeverne Irske („Ujedinjena Kraljevina”) napustila je 1. veljače 2020. Europsku uniju („Unija”) i Europsku zajednicu za atomsku energiju („Euratom”), dalje u tekstu zajedno „Unija”. Na isti je datum stupio na snagu Sporazum o povlačenju 1 koji su sklopile Unija i Ujedinjena Kraljevina, čime je postignuto uredno povlačenje Ujedinjene Kraljevine, pravna sigurnost u važnim područjima, uključujući prava građana i financijski dogovor, i izbjegnuta je „tvrda” granica na otoku Irskoj (vidjeti okvir u dijelu III.).

Ujedinjena Kraljevina kao treća zemlja više neće sudjelovati u Unijinim postupcima odlučivanja, niti će imati predstavnika u institucijama, agencijama, uredima i drugim tijelima Unije.

Međutim, u skladu sa Sporazumom o povlačenju, pravo Unije nastavit će se primjenjivati na Ujedinjenu Kraljevinu i u Ujedinjenoj Kraljevini 2 u prijelaznom razdoblju koje traje do 31. prosinca 2020. 3 . 

Ujedinjena Kraljevina u prijelaznom razdoblju i dalje sudjeluje na Unijinu jedinstvenom tržištu i u carinskoj uniji, koristi Unijine politike i programe i dužna je poštovati obveze koje proizlaze iz međunarodnih sporazuma kojih je Unija stranka. To prijelazno razdoblje jamči kontinuitet koji Unija koristi:

1.da osigura sve potrebne mjere i aranžmane za izvršenje Sporazuma o povlačenju od 1. siječnja 2021.;

2.za pregovore o sporazumu o novom partnerstvu s Ujedinjenom Kraljevinom i

3.da osigura pripravnost po isteku prijelaznog razdoblja 1. siječnja 2021., kada Ujedinjena Kraljevina prestaje sudjelovati na Unijinu jedinstvenom tržištu i u carinskoj uniji, u njezinim politikama i programima 4 te Unijinim međunarodnim sporazumima. Vlada Ujedinjene Kraljevine potvrdila je tu odluku svojim pristupom pregovorima o budućem odnosu s Unijom, koji je objavljen 27. veljače 2020., kao i u svojim kasnijim izjavama 5 . 

Nakon prve runde, tri runde pregovora o budućem partnerstvu s Ujedinjenom Kraljevinom odvijale su se putem videokonferencije zbog izvanredne situacije uzorkovane pandemijom koronavirusa. Zbog istog je razloga druga runda započela kasnije nego što je prvotno predviđeno.

Pregovori dosad nisu bili posebno uspješni. Rasprave su nešto intenzivnije ovog ljeta jer su zakazane tjedne runde pregovora i/ili posebna zasjedanja još od 29. lipnja 2020.

Komisija će i dalje pregovarati na temelju mandata koji joj je Vijeće uz podršku Europskog parlamenta dodijelilo u veljači 2020. Službe Komisije su u skladu s tim mandatom objavile detaljan prijedlog pravnog teksta 6 . Cilj nam je da do kraja 2020. sklopimo ambiciozno partnerstvo u svim područjima dogovorenima s Ujedinjenom Kraljevinom u Političkoj izjavi 7 . Tu su izjavu 17. listopada 2019. potvrdili svi čelnici i čelnice Unije i premijer Johnson.

No, čak i kad bi Unija i Ujedinjena Kraljevina uspjele do kraja 2020. sklopiti ambiciozno partnerstvo u svim područjima dogovorenima s Ujedinjenom Kraljevinom u Političkoj izjavi, takvim bi se sporazumom stvorio odnos znatno drugačiji od sudjelovanja Ujedinjene Kraljevine na jedinstvenom tržištu 8 , u carinskoj uniji i aranžmanima za porez na dodanu vrijednost (PDV) i trošarine. 

Činjenica da će Ujedinjena Kraljevina nakon isteka prijelaznog razdoblja prestati sudjelovati u Unijinim politikama znači neizbježne prepreke trgovini robom i uslugama, prekograničnoj mobilnosti i razmjeni, koje danas ne postoje. To će se dogoditi u oba smjera, iz Ujedinjene Kraljevine prema Uniji, kao i iz Unije prema Ujedinjenoj Kraljevini. Utjecat će na javne uprave, poduzetnike, građane i sudionike na obje strane i zato se svi oni moraju pripremiti.

Zbog odluka vlade Ujedinjene Kraljevine o budućem odnosu i neproduljenju prijelaznoga razdoblja, ti neizbježni poremećaji nastupit će od 1. siječnja 2021., kao i rizik koji pridonosi pritisku kojem su poduzetnici već izloženi zbog pandemije bolesti COVID-19.

Iznimno je važno upozoriti sudionike na sve to da bi i oni bili pripravni na te brojne i dalekosežne promjene koje će nastupiti bez obzira na scenarij i ishod pregovora između Unije i Ujedinjene Kraljevine. Nema razloga za pretjerano zadovoljstvo ni za odgađanje priprema i mjera prilagodbe u iščekivanju nekog sporazuma koji bi zajamčio kontinuitet jer će brojne promjene biti neizbježne.

Ovom se Komunikacijom ni na koji način ne prejudicira ishod pregovora niti se ispituju moguće implikacije nepostizanja sporazuma o budućem partnerstvu. Naprotiv, cilj je istaknuti glavna područja u kojima su promjene neizbježne i građanima, javnim upravama, poduzetnicima i svim drugim sudionicima olakšati pripreme za te neizbježne poremećaje.

Osobito bi poduzetnici trebali preispitati svoje postojeće planove pripravnosti. Iako su izrađeni zbog rizika od scenarija koji se nije ostvario – da će se Ujedinjena Kraljevina iz Unije povući bez sporazuma, velikim su dijelom vrlo relevantni za promjene po isteku prijelaznog razdoblja.

Zato i Komisija revidira sve obavijesti sudionicima, njih 102, koje je objavila u fazi pregovora, a od kojih je većina i dalje relevantna za kraj prijelaznog razdoblja. Zasad je zbog promjena koje će nastupiti po isteku prijelaznog razdoblja ažurirana 51 obavijest, a uskoro će ih još biti ažurirano i objavljeno. Popis se nalazi u Prilogu I. ovoj Komunikaciji.

II.PROMJENE ZAJEDNIČKE SVAKOM SCENARIJU

U ovom odjeljku slijedi pregled glavnih područja u kojima će po isteku prijelaznog razdoblja promjene nastupiti u svakom slučaju, neovisno o sporazumu o budućem partnerstvu između Unije i Ujedinjene Kraljevine.

Ovdje opisane promjene nastupit će automatski, zbog činjenice da 1. siječnja 2021. istječe prijelazno razdoblje u kojem je Ujedinjenoj Kraljevini bilo omogućeno sudjelovanje na Unijinu jedinstvenom tržištu i u carinskoj uniji, zbog čega će se okončati slobodno kretanje osoba, robe i usluga. Zbog napuštanja jedinstvenog tržišta i carinske unije stvorit će se dodatne prepreke trgovinskoj razmjeni i prekograničnoj mobilnosti građana, pa će prilagodbe biti potrebne na obje strane, i u Uniji i u Ujedinjenoj Kraljevini. Napuštajući Uniju, Ujedinjena Kraljevina napušta i Unijine međunarodne sporazume, automatski i pravno.

Javne uprave, poduzetnici i građani u Uniji moraju hitno, ako to još nisu učinili, poduzeti sve potrebne mjere pripravnosti za te promjene kako bi troškovi zbog poremećaja bili što niži.

A.Trgovina robom 9  

Promjene opisane u nastavku neće se odnositi na trgovinsku razmjenu između Unije i Sjevere Irske, gdje će se nakon isteka prijelaznog razdoblja primjenjivati Protokol o Irskoj i Sjevernoj Irskoj, koji je sastavni dio Sporazuma o povlačenju, zajedno sa sporazumom o budućem partnerstvu 10 .

Prema Protokolu, i pravila Unije koja se odnose na robu (uključujući fiskalna pravila, npr. o neizravnom oporezivanju, i nefiskalna) i Carinski zakonik Unije nastavit će se primjenjivati na Sjevernu Irsku i u Sjevernoj Irskoj (za više informacija vidjeti okvir III.).

A.1. Carinske formalnosti, provjere i kontrole

Ujedinjena Kraljevina u prijelaznom razdoblju sudjeluje na jedinstvenom tržištu Unije i u carinskoj uniji i zato zasad pri kretanju robe između Ujedinjene Kraljevine i Unije nema carinskih formalnosti.

Od 1. siječnja 2021. Ujedinjena Kraljevina prestaje sudjelovati u carinskoj uniji i zato će se carinske formalnosti propisane pravom Unije tada početi primjenjivati na svu robu koja iz Ujedinjene Kraljevine ulazi na carinsko područje Unije ili ga napušta radi ulaska u Ujedinjenu Kraljevinu.

To će se dogoditi čak i ako se s Ujedinjenom Kraljevinom uspostavi ambiciozno područje slobodne trgovine bez carina i kvota za robu, uz carinsku i regulatornu suradnju.

U Uniji će carinska tijela kontrole provoditi na temelju Carinskog zakonika Unije, u skladu sa zajedničkim sustavom koji se temelji na rizicima i primjenjuje se na svakoj drugoj vanjskoj granici Unije na kretanje robe povezano s trećim zemljama. Te će kontrole vjerojatno uzrokovati veće administrativno opterećenje za poduzetnike i produljiti vrijeme isporuke u logističkim lancima dobave.

Od 1. siječnja 2021., poduzetnici iz Unije koji budu htjeli uvoziti u Ujedinjenu Kraljevinu ili iz nje izvoziti neće moći obaviti carinske formalnosti ne budu li imali broj iz sustava registracije i identifikacije gospodarskih subjekata (EORI) 11 . Osim toga, brojevi iz sustava EORI dodijeljeni u Ujedinjenoj Kraljevini u Uniji više neće vrijediti. Poduzetnici sa sjedištem u Ujedinjenoj Kraljevini koji budu htjeli uvoziti u Uniju trebat će imati Unijin broj iz sustava EORI ili, prema potrebi, imenovati carinskog zastupnika. Osim toga, od 1. siječnja 2021. ovlaštenja gospodarskih subjekata i druga ovlaštenja izdana u Ujedinjenoj Kraljevini u Uniji više neće biti valjana. Gospodarski subjekti će zahtjev za status ovlaštenog gospodarskog subjekta morati podnijeti u nekoj državi članici Unije.

Savjet poduzetnicima i upravnim tijelima država članica

Poduzetnici iz Unije moraju biti upućeni u formalnosti i procedure za poslovanje s Ujedinjenom Kraljevinom koja će od 1. siječnja 2021. biti treća zemlja. Trebali bi voditi računa i o povećanju administrativnih obveza i mogućem produljenju rokova, koji će biti posljedica tih formalnosti i procedura. To bi moglo donijeti značajne promjene u organizaciji postojećih lanaca dobave. Poduzetnici snose odgovornost za procjenu mjera potrebnih zbog tih promjena, ovisno o vlastitoj situaciji.

Upravna tijela u državama članicama Unije pripremila su na to glavne pogranične postaje i iznašla su rješenja kako bi se u tom kontekstu osigurala primjena Carinskog zakonika Unije. Trebala bi, prema potrebi, nastaviti provoditi i prilagođavati ta rješenja i o svemu informirati poduzetnike, osobito mala i srednja poduzeća 12 .

A.2. Pravila carinjenja i oporezivanja uvoza i izvoza robe (carine, PDV, trošarine)

Ujedinjena Kraljevina u prijelaznom razdoblju i dalje sudjeluje u carinskoj uniji i aranžmanima za PDV i trošarine.

Zato se na robu kojom se trguje između Unije i Ujedinjene Kraljevina ne primjenjuju carine ni kvote i podrijetlo te robe ne treba dokazivati.

Osim toga, primjenjuje se sustav oporezivanja (PDV, trošarine) koji se primjenjuje na trgovinsku razmjenu unutar Unije, što znači da na granici između Ujedinjene Kraljevine i Unije nema potrebe za takvim kontrolama.

Od 1. siječnja 2021. podrijetlo robe kojom se trguje morat će se dokazati da bi se mogao primijeniti povlašteni status na temelju mogućeg budućeg sporazuma između Unije i Ujedinjene Kraljevine. Roba koje ne bude ispunjavala zahtjeve o podrijetlu bit će carinjena, čak i ako bude postojao trgovinski sporazum između Unije i Ujedinjene Kraljevina bez carina i kvota. To će utjecati i na trgovinsku razmjenu između Unije i njezinih povlaštenih partnera jer će prema Unijinim povlaštenim trgovinskim dogovorima materijali i operacije obrade iz Ujedinjene Kraljevine postati sadržaj „bez podrijetla” pri određivanju povlaštenog podrijetla robe s takvim sadržajem iz Ujedinjene Kraljevine. To u praksi znači da izvoznici iz Unije trebaju preispitati svoje lance dobave. Moguće je da će morati premjestiti proizvodnju ili promijeniti dobavljače za određene inpute da bi mogli nastaviti koristiti Unijine povlaštene trgovinske dogovore s njezinim povlaštenim partnerima. I uvoznici iz Unije koji budu polagali pravo na povlašteni tretman u Uniji morat će se pobrinuti da nakon isteka prijelaznog razdoblja izvoznik iz treće zemlje može dokazati da roba ispunjava uvjete za povlašteno podrijetlo. Treba napomenuti i to da roba u provozu ili zaustavljanju u Ujedinjenoj Kraljevini može zadržati status povlaštenog podrijetla ako je u skladu s odredbama o izravnom prijevozu ili nemanipulaciji sadržanima u Unijinim povlaštenim dogovorima.

Nadalje, nakon uvoza robe iz Ujedinjene Kraljevine u Uniju PDV će se obračunavati po stopi koja se primjenjuje na isporuke iste robe unutar Unije. Izvoz robe iz Unije u Ujedinjenu Kraljevinu bit će oslobođen PDV-a ako se roba otprema ili prevozi u Ujedinjenu Kraljevinu, kao što je slučaj sa svakim drugim odredištem izvan Unije. U takvim situacijama dobavljač robe koja se izvozi morat će dokazati da je roba napustila Uniju.

Kao i pri uvozu u Uniju iz trećih zemalja, na trošarinsku robu (alkoholna pića, duhanski proizvodi itd.) će se pri uvozu u Uniju obračunati trošarina koja će se plaćati nakon stavljanja robe na tržište. Ubuduće bi se na uvoz iz Ujedinjene Kraljevine u okviru Unijine politike trgovinske zaštite mogle primjenjivati i atidampinške, kompenzacijske ili zaštitne mjere.

Savjet poduzetnicima i upravnim tijelima država članica

Poduzetnici će morati moći dokazati status podrijetla robe kojom trguju da bi mogli ostvariti pravo na povlašteni tretman prema mogućem budućem sporazumu između Unije i Ujedinjene Kraljevine. Ti povlašteni trgovinski dogovori neće se primjenjivati na robu koja ne bude ispunjavala uvjete o podrijetlu.

Poduzetnici iz Unije trebali bi se u svakom slučaju po isteku prijelaznog razdoblja pripremiti i na to da svaki sadržaj iz Ujedinjene Kraljevine (inpute i procese) počnu smatrati sadržajem „bez podrijetla” u kontekstu trgovinske razmjene s Unijinim postojećim povlaštenim partnerskim zemljama, kako bi bili sigurni da će se na njihov izvoz i dalje primjenjivati povlašteni dogovori iz Unijinih sporazuma o povlaštenoj trgovini 13 . Sadržajem „bez podrijetla” smatrat će se i sadržaj iz Ujedinjene Kraljevine u robi nabavljenoj iz trećih zemalja s kojima Unija ima dogovor o povlaštenoj trgovini i uvezenoj u Uniju. Ujedinjena Kraljevina postat će treća zemlja u svrhu pravila o izravnom prijevozu ili nemanipulaciji te bi poduzetnici tome trebali prilagoditi svoju logistiku.

Nadalje, poduzetnici iz Unije trebali bi poznavati relevantne postupke oporezivanja PDV-om i pripremiti se za njihovu primjenu. Trebali bi voditi računa i o povećanju administrativnih obveza i mogućim kašnjenjima, ovisno o slučaju. To bi moglo donijeti značajne promjene u organizaciji postojećih lanaca dobave i računovodstvenim postupcima.

Upravna tijela u državama članicama trebala bi se pripremiti za dodatno opterećenje koje će te promjene donijeti, kako u smislu kadrova i obuke, tako i u smislu informiranja, osobito malih i srednjih poduzeća.

A.3. Certifikati i odobrenja proizvoda, zahtjevi u vezi s poslovnim nastanom, označivanje i obilježavanje

Ujedinjena Kraljevina u prijelaznom razdoblju sudjeluje na Unijinu jedinstvenom tržištu, među ostalim na jedinstvenom tržištu robe. Robom se može slobodno trgovati između Unije i Ujedinjene Kraljevine zahvaljujući postojanju jedinstvenog Unijina regulatornog okvira za stavljanje robe na tržište, uključujući tehnička pravila, standarde sigurnosti i zaštite okoliša, te uzajamnog priznavanja. Institucije, tijela i agencije Unije nadziru dobro funkcioniranje tog okvira.

Od 1. siječnja 2021. Unija i Ujedinjena Kraljevina bit će dva zasebna regulatorna i pravna prostora.

To znači da će svi proizvodi koji se iz Unije budu izvozili u Ujedinjenu Kraljevinu morati biti u skladu s pravilima i standardima Ujedinjene Kraljevine i da će se na njih pri uvozu primjenjivati sve važeće regulatorne provjere sukladnosti i kontrole. Jednako tako će svi proizvodi koji se uvoze iz Ujedinjene Kraljevine u Uniju morati biti u skladu s pravilima i standardima Unije i na njih će se pri uvozu primjenjivati sve važeće regulatorne provjere sukladnosti i kontrole u svrhu zaštite sigurnosti, zdravlja i drugih javnih politika.

Poduzetnici iz Unije koji zasad distribuiraju proizvode koji dolaze iz Ujedinjene Kraljevine postat će izvoznici ili uvoznici proizvoda koje stavljaju na tržište Unije. To znači da će morati poslovati u skladu s obvezama izvoznika ili uvoznika prema važećim pravilima Unije.

Što se tiče odobrenja i certificiranja proizvoda, na strani Unije:

·certifikati ili odobrenja koje su izdala tijela Ujedinjene Kraljevine ili tijela sa sjedištem u Ujedinjenoj Kraljevini neće više biti valjani u svrhu stavljanja proizvoda na tržište Unije. To primjerice znači da se motorno vozilo za koje je homologacijsku dokumentaciju izdala Ujedinjena Kraljevina više neće moći staviti na tržište Unije. Ako je Unijinim zakonodavstvom propisano da certifikaciju obavlja neko prijavljeno tijelo, npr. za neke medicinske proizvode, strojeve, osobnu zaštitnu opremu ili građevne proizvode, proizvode koje su certificirala tijela sa sjedištem u Ujedinjenoj Kraljevini neće više biti dopušteno stavljati na tržište Unije.

·Ako je Unijinim zakonodavstvom propisana registracija proizvoda u bazama podataka, to će moći učiniti uvoznik u Uniji ili ovlašteni predstavnik proizvođača iz Ujedinjene Kraljevine 14 .

·Ako je Unijinim zakonodavstvom propisan zahtjev da određeni gospodarski subjekti ili druge fizičke i pravne osobe (npr. ovlašteni predstavnici proizvođača iz treće zemlje ili osobe odgovorne za regulatornu sukladnost) imaju poslovni nastan u Uniji, prestat će se priznavati poslovni nastan u Ujedinjenoj Kraljevini. To znači da će ovlaštenog predstavnika ili odgovornu osobu trebati premjestiti iz Ujedinjene Kraljevine u Uniju ili da će morati biti imenovan novi ovlašteni predstavnik ili odgovorna osoba s poslovnim nastanom u Uniji. 

·Označivanje i obilježavanje robe koja se stavlja na tržište Unije, koje se odnosi na tijela ili osobe s poslovnim nastanom u Ujedinjenoj Kraljevini, neće više ispunjavati Unijine zahtjeve u vezi s označivanjem.

I na kraju, na trgovinsku razmjenu s Ujedinjenom Kraljevinom, kao s trećom zemljom, primjenjivat će se pravila Unije kojima se zabranjuje ili ograničava određeni uvoz ili izvoz robe 15  zbog javne politike zaštite zdravlja, sigurnosti i okoliša.

Primjeri sektorske usklađenosti

Kemijski proizvodi

Od 1. siječnja 2021. Unijina pravila o registraciji, evaluaciji, autorizaciji i ograničavanju kemikalija (REACH) 16 prestaju se primjenjivati u Ujedinjenoj Kraljevini.

Registracije koje imaju proizvođači s poslovnim nastanom u Ujedinjenoj Kraljevini u Uniji više neće biti valjane. Ti subjekti će morati osigurati da njihove tvari budu registrirane kod proizvođača ili uvoznika u Uniji ili imenovati jedinog predstavnika u Uniji koji će registrirati određenu tvar.

Daljnji korisnici će morati provjeriti je li taj subjekt s poslovnim nastanom u Uniji registrirao tvari koje oni koriste. Ako nije, trebali bi:

·u skladu s time prilagoditi svoje lance dobave (tj. pronaći alternativnog dobavljača),

·provjeriti planira li subjekt iz Ujedinjene Kraljevine koji je tvar registrirao imenovati jedinog zastupnika u Uniji ili

·registrirati tvar u svojstvu uvoznika.

Zdravstveni proizvodi (medicinski proizvodi i lijekovi za humanu i veterinarsku primjenu)

Ujedinjena Kraljevina 1. siječnja 2021. izlazi iz Unijina regulatornog sustava za lijekove i medicinske proizvode.

Zbog toga:

·svi nositelji odobrenja za stavljanje lijeka u promet trebaju imati poslovni nastan u Uniji,

·ispitne lokacije i mjesta puštanja serije u promet trebaju se nalaziti u Uniji,

·kvalificirano osoblje odgovorno za farmakovigilanciju i puštanje serije u promet (uključujući ispitivane lijekove) trebat će imati poslovni nastan u Uniji,

·klinička ispitivanja odobrena u Uniji trebat će imati sponzora ili pravnog zastupnika s poslovnim nastanom u Uniji,

·informacije i označivanje morat će ispunjavati zahtjeve Unije, među ostalim u vezi sa suoznačivanjem lijekova u skladu s uvjetima odobrenja za stavljanje lijeka u promet izdanog u Ujedinjenoj Kraljevini,

·certifikaciju medicinskih proizvoda morat će obavljati prijavljena tijela s poslovnim nastanom u Uniji.

Savjet poduzetnicima i upravnim tijelima država članica

Poduzetnici iz Unije koji stavljaju robu na tržište Ujedinjene Kraljevine trebat će se pripremiti da ona od 1. siječnja 2021. bude u skladu sa svim pravilima Ujedinjene Kraljevine.

Što se tiče postupaka izdavanja odobrenja i certifikata, poduzetnici iz Unije trebali bi prije 1. siječnja 2021. ponovno provjeriti sukladnost iako su pripremne mjere trebale biti poduzete već u 2019.

Upravna tijela u državama članicama Unije trebala bi intenzivirati informativne kampanje namijenjene osobito malim i srednjim poduzećima.

B.Trgovina uslugama

Ujedinjena Kraljevina u prijelaznom razdoblju sudjeluje na Unijinu jedinstvenom tržištu, među ostalim na jedinstvenom tržištu usluga. Zato poduzetnici iz Ujedinjene Kraljevine uživaju prednosti slobode poslovnog nastana i koriste mogućnost pružanja usluga u svim državama članicama Unije. Koriste i prednosti zajedničkog regulatornog i nadzornog okruženja u kojem su predviđene moguće mjere koje mogu donijeti tijela u državama članicama. To okruženje pružateljima usluga omogućuje prednosti naprednog sustava priznavanja stručnih kvalifikacija.

Osim toga, u nekim područjima koja su regulirana na razini Unije prekograničnoj razmjeni usluga pogoduje pristup zemlje podrijetla ili koncept odobravanja prekograničnog pružanja usluga, koji podrazumijeva da je odobrenje izdano u jednoj državi članici na temelju Unijinih pravila dovoljno za pristupanje cijelom jedinstvenom tržištu zbog usklađenih standarda, tehničkih pravila te regulatornih i nadzornih okvira. Ta su načela osnova slobodnog kretanja određenih usluga između država članica Unije, primjerice financijskih, audiovizualnih ili prijevozničkih.

Od 1. siječnja 2021., fizičke i pravne osobe iz Ujedinjene Kraljevine koje posluju u Uniji i fizičke i pravne osobe iz Unije koje posluju u Ujedinjenoj Kraljevini više neće uživati slobodu poslovnog nastana i slobodu pružanja usluga, predviđene Ugovorima Unije.

Odobrenja koja su izdala tijela Ujedinjene Kraljevine u skladu s Unijinim okvirom jedinstvenog tržišta u Uniji više neće viti valjana od 1. siječnja 2021. To je posebno važno za područja financijskih usluga, prijevoza, audiovizualnih medija i energetskih usluga.

Da bi pristupili tržištu Unije, pružatelji usluga iz Ujedinjene Kraljevine i stručnjaci s poslovnim nastanom u Ujedinjenoj Kraljevini trebat će dokazati sukladnost sa svim pravilima, procedurama i/ili odobrenjima kojima se stranim državljanima i/ili trgovačkim društvima s poslovnim nastanom u Uniji uvjetuje pružanje usluga u Uniji 17 . Ti zahtjevi mogu biti utvrđeni pravom Unije ili češće nacionalnim propisima, ali će biti uvjetovani obvezama koje je Unija preuzela Općim sporazumom sa Svjetskom trgovinskom organizacijom o trgovini uslugama, ali i obvezama iz sporazuma o budućem odnosu s Ujedinjenom Kraljevinom.

Slično će i pružatelji usluga iz Unije i stručnjaci s poslovnim nastanom u Uniji koji posluju u Ujedinjenoj Kraljevini trebati dokazati sukladnost sa svim pravilima Ujedinjene Kraljevine.

B.1. Financijske usluge

Ujedinjena Kraljevina u prijelaznom razdoblju sudjeluje na Unijinu jedinstvenom tržištu, među ostalim na jedinstvenom tržištu financijskih usluga. Zato se zasad financijske usluge mogu pružati iz Ujedinjene Kraljevine u Uniju s jednim odobrenjem ili „putovnicom” po relevantnom području financijskih usluga koje su izdala tijela Ujedinjene Kraljevine. Poslovni subjekti iz Unije za pružanje usluga Ujedinjenoj Kraljevini i u Ujedinjenoj Kraljevini mogu koristiti odobrenje svoje matične države.

Od 1. siječnja 2021. u cijeloj se Uniji prestaju primjenjivati odobrenja za pružanje usluga iz Ujedinjene Kraljevine. Pružanje financijskih usluga iz Ujedinjene Kraljevine u Uniji bit će moguće prema relevantnim pravilima određene države članice koja vrijede za treće zemlje. Poduzetnici iz Unije, banke ili ulagatelji koji zasad koriste te usluge trebali bi biti upoznati s tom promjenom i na odgovarajući se način pripremiti. Pružatelji financijskih usluga iz Unije koji posluju u Ujedinjenoj Kraljevini također bi se trebali pripremiti na poslovanje po svim relevantnim pravilima Ujedinjene Kraljevine. 

U određenim pravnim aktima Unije predviđen je okvir za jednakovrijednost prema kojem Unija ima mogućnost olakšati specifične interakcije između financijskih sustava Unije i Ujedinjene Kraljevine tako što može relevantne regulatorne i nadzorne sustave Ujedinjene Kraljevine priznati kao jednakovrijedne odgovarajućim propisima i zahtjevima Unije. Postoji tek nekoliko odluka o istovrijednosti na temelju kojih je pružateljima usluga iz trećih zemalja dopušteno da pružaju usluge klijentima u Uniji. To su, primjerice, središnji depozitoriji vrijednosnih papira i središnje druge ugovorne strane. Sredinom 2021. stupit će na snagu novi, poboljšani okvir za jednakovrijednost posebno za investicijska društva. U većini područja, kao što su osiguranje, krediti komercijalnih banaka ili primanje depozita, odlukom o jednakovrijednosti društvima iz trećih zemalja ne dopušta se pružanje usluga u Uniji, ali se društvima iz Unije daju olakšice u smislu bonitetnih zahtjeva i izvješćivanja.

Unijine odluke o jednakovrijednosti za Ujedinjenu Kraljevinu ne znače pogodnosti jedinstvenog tržišta jer će se obveze i sigurnosne mjere Unijina ekosustava jedinstvenog tržišta u Ujedinjenoj Kraljevini prestati primjenjivati. Odluke o jednakovrijednosti mogu se u bilo kojem trenutku jednostrano povući, osobito ako se okvir treće zemlje promijeni i ako se uvjeti za istovrijednost prestanu ispunjavati.

Budući da su Unijini okviri za jednakovrijednost jednostrani, ni ocjena istovrijednosti niti moguće odluke o potvrdi istovrijednosti nisu dio pregovora s Ujedinjenom Kraljevinom. Zbog postojeće uzajamne povezanosti tržišta Unije i Ujedinjene Kraljevine Komisija pri ocjeni istovrijednosti mora posebno voditi računa o rizicima za Uniju u smislu financijske stabilnosti, transparentnosti i cjelovitosti tržišta, zaštite ulagatelja i jednakih uvjeta. Osim toga, vlada Ujedinjene Kraljevine izjavila je da nakon prijelaznog razdoblja u području financijskih usluga namjerava odstupiti od Unijinih regulatornih i nadzornih okvira te će Komisija stoga ubuduće mora ocijeniti njezinu jednakovrijednost u svakom području.

U Političkoj izjavi o budućem odnosu 18  navedeno je da će i Unija i Ujedinjena Kraljevina nastojati dovršiti svoje ocjene jednakovrijednost prije kraja lipnja 2020. 19 . Komisija je s Ujedinjenom Kraljevinom razmijenila upitnike o 28 područja jednakovrijednosti. Do kraja lipnja su joj vraćena samo četiri ispunjena upitnika. Komisija na temelju toga nije mogla do kraja lipnja dovršiti svoje ocjene jednakovrijednosti. Komisija će nastaviti s ocjenom na temelju odgovora koje bude dobivala. Te ocjene u svakom području mogu, ali ne moraju rezultirati odlukom o jednakovrijednosti. Komisija će odluke donositi na temelju detaljne ocjene, vodeći računa o interesima Unije.

Komisija u brojnim područjima nije ni započela ocjenjivanje jer su odluke o jednakovrijednosti već donesene 20 ili, primjerice, jer Unijin pravni okvir još nije u cijelosti donesen. Komisija u tim područjima 21 u kratkom ili srednjem roku neće donositi odluke o istovrijednosti.

Komisija je na temelju analize provedene s Europskom središnjom bankom, Jedinstvenim sanacijskim odborom i europskim nadzornim tijelima te priprema s društvima za financijske usluge utvrdila samo jedno područje koje bi moglo biti rizično za financijsku stabilnost, a to su središnje druge ugovorne strane za izvedenice. Stoga Komisija u kratkom roku i radi otklanjanja mogućih rizika za financijsku stabilnost razmatra donošenje vremenski ograničene odluke o jednakovrijednosti za Ujedinjenu Kraljevinu u tom području.

Takva vremenski ograničena odluka omogućila bi drugim središnjim stranama sa sjedištem u Uniji da dodatno razviju svoje kapacitete za kratkoročno i srednjoročno poravnanje relevantnih transakcija trgovanja, a članovima sustava poravnanja da poduzmu i provedu potrebne korake, uključujući smanjenje svoje sistemske izloženosti infrastrukturama tržišta Ujedinjene Kraljevine.

Unija trenutačno provodi Uredbu EMIR 2.2. da bi unaprijedila nadzor i regulaciju poslova poravnanja koji su sistemski važni za Uniju. Komisija donosi provedbene mjere kojima će odrediti stupanj sistemskog rizika središnjih drugih ugovornih strana iz trećih zemalja i potrebne mjere za jačanje nadzora tih središnjih drugih ugovornih strana, kao i moguću potrebu za dodatnim mjerama za smanjenje tih rizika.

Savjet poduzetnicima i upravnim tijelima država članica

Osiguravatelji, banke, investicijska društva, mjesta trgovanja i pružatelji drugih financijskih usluga trebali bi najkasnije do 31. prosinca 2020. dovršiti i početi provoditi svoje pripremne mjere kako bi bili spremni za promjene koje će nastupiti u svakom scenariju i kada za njihovo područje Unija ili Ujedinjena Kraljevina ne donese odluku o istovrijednosti.

Poduzetnici, banke ili ulagatelji iz Unije koji se zasad oslanjaju na pružatelje usluga iz Ujedinjene Kraljevine trebali bi razmotriti kako bi to moglo utjecati na njihovo poslovanje i poduzeti sve potrebne korake da se pripreme za sve moguće scenarije. Pružatelji financijskih usluga iz Unije koji posluju u Ujedinjenoj Kraljevini također bi se trebali pripremiti na poslovanje po svim relevantnim pravilima Ujedinjene Kraljevine. Europski članovi sustava poravnanja središnjih drugih ugovornih strana u Ujedinjenoj Kraljevini i njihovi klijenti trebali bi poduzeti aktivne korake da se pripreme za sve scenarije, uključujući smanjenje svoje sistemske izloženosti infrastrukturama tržišta Ujedinjene Kraljevine.

Nadzorna i regulatorna tijela Unije i država članica trebat će nastaviti svoj dijalog sa sudionicima kako bi osigurali da se do kraja 2020. poduzmu sve potrebne mjere pripravnosti.

B.2. Usluge prijevoza

Ujedinjena Kraljevina u prijelaznom razdoblju sudjeluje na Unijinu jedinstvenom tržištu, među ostalim na jedinstvenom tržištu usluga prijevoza. Zato je zasad usluge željezničkog i zračnog prijevoza te cestovnog prijevoza tereta u cijeloj Uniji moguće obavljati s jednom dozvolom, izdanom u jednoj državi članici. To je u prijelaznom razdoblju korisno i poslovnim subjektima iz Unije u Ujedinjenoj Kraljevini.

Od 1. siječnja 2021., trgovačka društva iz Ujedinjene Kraljevine više neće moći obavljati usluge prijevoza na jedinstvenom tržištu Unije. Mogućnosti i uvjeti za prijevoznike iz Unije i Ujedinjene Kraljevine za obavljanje usluga između Unije i Ujedinjene Kraljevine uvelike će ovisiti o pregovorima o njihovu budućem odnosu u području prijevoza.

No, u svakom slučaju, od 1. siječnja 2021. dozvole izdane u Ujedinjenoj Kraljevini željezničkim prijevoznicima više neće biti valjane u Uniji, a potvrde i dozvole izdane u Ujedinjenoj Kraljevini strojovođama neće više biti valjane za upravljanje lokomotivama i vlakovima u željezničkom sustavu Unije.

Željeznički prijevoznici iz Unije ili Ujedinjene Kraljevine koji rade u prekograničnom prometu između Unije i Ujedinjene Kraljevine morat će ispunjavati važeće zahtjeve propisane i u Uniji i u Ujedinjenoj Kraljevini. To se odnosi na dozvole i rješenja o sigurnosti za upravljanje željezničkom infrastrukturom izdane željezničkim prijevoznicima, ovlaštenja za upravljanje željezničkim vozilima i ovlaštenja strojovođama. Zato se sudionici kojih se to tiče trebaju pobrinuti da imaju valjane dozvole u Uniji za dionice prekograničnog prometa na području Unije, te valjane dozvole u Ujedinjenoj Kraljevini za dionice prekograničnog prometa na području Ujedinjene Kraljevine.

U svakom slučaju, od 1. siječnja 2021. zračni prijevoznici s operativnim licencijama za obavljanje komercijalnog zračnog prijevoza putnika, pošte i/ili tereta koje je izdalo nadležno tijelo u Ujedinjenoj Kraljevini neće više moći obavljati usluge zračnog prijevoza u Uniji.

Zračni prijevoznici i subjekti iz Unije koji imaju certifikate o zrakoplovnoj sigurnosti trebat će osigurati usklađenost sa zahtjevima Unije, uključujući zahtjeve o glavnom poslovnom sjedištu zračnog prijevoznika i većinskom vlasništvu i kontroli u Uniji, kao i s pravnom stečevinom Unije o zrakoplovnoj sigurnosti.

Nadalje, u svakom slučaju, od 1. siječnja 2021. prijevoznici u cestovnom prometu s poslovnim nastanom u Ujedinjenoj Kraljevini neće više imati licenciju Zajednice. Oni stoga više neće automatski imati prava pristupa jedinstvenom tržištu koje takva licencija omogućuje, kao ni pravo prijevoznika iz Unije na vožnje i prijevoz robe u cijeloj Uniji.

Prava pristupa koja će prijevoznici iz Unije i prijevoznici iz Ujedinjene Kraljevine imati na tržištu Unije i Ujedinjene Kraljevine ovisit će o ishodu pregovora između Unije i Ujedinjene Kraljevine. Ako se dogovor ne postigne, ograničene kvote koje su već na raspolaganju u okviru mehanizma Europske konferencije ministara prijevoza (ECMT) bit će dostupne prijevoznicima iz Unije za vožnje u Ujedinjenu Kraljevinu, a za prijevoznike iz Ujedinjene Kraljevine za vožnje u Uniju.

Savjet poduzetnicima i upravnim tijelima država članica

Svi prijevoznici koji obavljaju usluge prijevoza između Unije i Ujedinjene Kraljevine morat će od 1. siječnja 2021. osigurati usklađenost sa zahtjevima Unije odnosno Ujedinjene Kraljevine koji se odnose na ovlaštenja.

Prava pristupa za zračni i cestovni prijevoz između Unije i Ujedinjene Kraljevine uvelike će ovisiti o ishodu pregovora s Ujedinjenom Kraljevinom.

U svakom slučaju, promjene će utjecati na prijevoznike u smislu formalnosti pri prelasku granice između Unije i Ujedinjene Kraljevine 22 . Osim posebnih pravila u sektoru prijevoza, upravna tijela država članica Unije trebala bi intenzivirati informativne kampanje, osobito prema malim i srednjim poduzećima, o tome kako će ubuduće granične formalnosti utjecati na prijevoz i logistiku, ali i na putnike i prekogranične radnike. To podrazumijeva i kontrolu osoba na granici odnosno provjeru uvjeta ulaska i boravka, otiskivanje pečata u putovnicama i prema potrebi provjeru viza.

B.3. Audiovizualne usluge

Ujedinjena Kraljevina u prijelaznom razdoblju sudjeluje na jedinstvenom tržištu audiovizualnih usluga. Zato se zasad primjenjuje načelo zemlje podrijetla, pri čemu pružatelji usluga koji imaju poslovni nastan u nekoj državi članici i posluju u skladu s pravilima regulatornog tijela te države članice uživaju slobodu prijema i mogu emitirati sadržaj u bilo kojoj drugoj državi članici, a da od te druge države članice ne moraju tražiti odobrenje.

Od 1. siječnja 2021. poduzetnici s poslovnim nastanom u Ujedinjenoj Kraljevini neće više moći koristiti prednosti načela zemlje podrijetla iz Direktive o audiovizualnim medijskim uslugama.

Zato će pružatelji audiovizualnih medijskih usluga sa sjedištem u Ujedinjenoj Kraljevini trebati poštovati sva pravila relevantne države članice u kojoj budu htjeli pružati usluge.

Savjet poduzetnicima i upravnim tijelima država članica

Pružatelji audiovizualnih medijskih usluga sa sjedištem u Ujedinjenoj Kraljevini koji te usluge pružaju u Uniji trebali bi poduzeti potrebne mjere kako bi zajamčili usklađenost s režimom svake države članice u kojoj namjeravaju pružati usluge. Poslovni subjekti iz Unije koji žele pružati usluge u Ujedinjenoj Kraljevini morat će poslovati u skladu s pravilima Ujedinjene Kraljevine.

B.4. Priznavanje stručnih kvalifikacija

Ujedinjena Kraljevina u prijelaznom razdoblju sudjeluje na Unijinu jedinstvenom tržištu, što uključuje slobodu poslovnog nastana, slobodno kretanje osoba i slobodno pružanje usluga. Zato državljani Ujedinjene Kraljevine i građani Unije koji su kvalifikacije stekli u Ujedinjenoj Kraljevini uživaju prednosti pojednostavnjenog, a u nekim slučajevima i automatskog, sustava priznavanja u drugim državama članicama Unije, kojim je u prijelaznom razdoblju nekim profesijama kao što su liječnici, medicinske sestre, doktori dentalne medicine, farmaceuti, veterinari, odvjetnici, arhitekti i inženjeri omogućeno kretanje i pružanje usluga u cijeloj Uniji i Ujedinjenoj Kraljevini.

Od 1. siječnja 2021. u Ujedinjenoj Kraljevini prestaju vrijediti pravila Unije o priznavanju stručnih kvalifikacija, a priznavanje kvalifikacija stečenih u državama članicama Unije postat će stvar prava Ujedinjene Kraljevine.

Državljani Ujedinjene Kraljevine, neovisno o tome gdje su stekli kvalifikacije, i građani Unije s kvalifikacijama koje su stekli u Ujedinjenoj Kraljevini trebat će nakon isteka prijelaznog razdoblja ishoditi njihovo priznavanje u relevantnoj državi članici na temelju njezinih pravila za državljane trećih zemalja i/ili kvalifikacije iz trećih zemalja 23 .

Savjet građanima, poduzetnicima i upravnim tijelima država članica

Osobe kojih se to tiče trebale bi u Uniji pokušati ishoditi priznavanje svojih kvalifikacija iz Ujedinjene Kraljevine prije 1. siječnja 2021. kako bi se pripremile za kraj prijelaznog razdoblja. Poduzetnici bi trebali voditi računa o tome da će se od siječnja 2021., nakon isteka prijelaznog razdoblja, takvo priznavanje u relevantnoj državi članici temeljiti na njezinim pravilima za državljane trećih zemalja i/ili kvalifikacije iz trećih zemalja.

C.Energetika

Ujedinjena Kraljevina u prijelaznom razdoblju sudjeluje na Unijinu integriranom tržištu energetskih usluga. Zato se trgovanje energentima između Unije i Ujedinjene Kraljevine električnim i plinskih spojnim vodovima zasad odvija putem namjenskih Unijinih platformi.

Od 1. siječnja 2021. Ujedinjena Kraljevina više neće sudjelovati na Unijinim namjenskim platformama, iako se ti električni i plinski spojni vodovi mogu naravno i dalje koristiti. Umjesto toga koristit će se alternativna rješenja za trgovanje električkom energijom na spojnim vodovima s Velikom Britanijom 24 . To bi trebalo omogućiti nastavak trgovanja električnom energijom, iako manje učinkovito nego što je danas na jedinstvenom tržištu.

Savjet poduzetnicima i upravnim tijelima država članica

Poduzetnici i upravna tijela država članica trebali bi voditi računa o tome da se od siječnja 2021. trgovanje putem električkih spojnih vodova s Velikom Britanijom neće odvijati preko Unijinih platformi i da će postati energetski tok iz treće zemlje. Sudionici kojih se to tiče trebali bi razmotriti potrebne mjere prilagodbe novom regulatornom okruženju.

D.Putovanja i turizam

Kontrole osoba 25

Tijekom prijelaznog razdoblja državljani Ujedinjene Kraljevine smatraju se građanima Unije i zato zasad uživaju slobodu kretanja pri ulasku u Uniju i schengensko područje.

Od 1. siječnja 2021. prema državljanima Ujedinjene Kraljevine koji budu putovali u Uniju i schengensko područje postupat će se kao s državljanima trećih zemalja i zato će ih se na granici schengenskog područja detaljno kontrolirati. To znači da njihov namjeravani boravak na državnom području država članica Unije ne može trajati dulje od 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana te da će morati ispunjavati uvjete za ulazak koji vrijede za državljane trećih zemalja. Pri prelasku granice više neće moći koristiti posebne traka za građane Unije, EGP-a i Švicarske rezervirane za osobe koji uživaju pravo na slobodu kretanja.

Vizni zahtjevi

Tijekom prijelaznog razdoblja državljani Ujedinjene Kraljevine smatraju se građanima Unije. Zato se na njih u Uniji ne primjenjuju vizni zahtjevi, osobito pri prelasku schengenskih granica.

Zahvaljujući nedavno donesenim Unijinim zakonodavnim mjerama pripravnosti državljani Ujedinjene Kraljevine od 1. siječnja 2021. i dalje će pri prelasku vanjskih granica Unije biti izuzeti od zahtjeva za vizu za kratkotrajni boravak (najdulje 90 dana tijekom bilo kojeg razdoblja od 180 dana). To izuzeće od zahtjeva za vizu ne daje pravo na rad u Uniji i na njega se primjenjuje mehanizam reciprociteta koji se primjenjuje na treće zemlje, tj. izuzeće se može suspendirati ako se građanima Unije za kratkotrajni boravak uskrati pravo na ulazak u Ujedinjenu Kraljevinu bez vize.

Vizna pravila će se promijeniti i za putovanja u Uniju nekih državljana trećih zemalja koji borave u Ujedinjenoj Kraljevini. Primjerice, od 1. siječnja 2021. osobe koje imaju boravišne isprave Ujedinjene Kraljevine neće više u Uniji biti izuzete od zahtjeva za zrakoplovno-tranzitnu vizu, a učenici iz Ujedinjene Kraljevine na školskom izletu više neće automatski uživati prednosti ulaska u Uniju bez vize.

Putovanje s kućnim ljubimcima

U prijelaznom razdoblju vlasnici kućnih ljubimaca s boravištem u Ujedinjenoj Kraljevini mogu u Uniju lakše putovati s ljubimcima koristeći „EU-ovu putovnicu za kućne ljubimce”.

Od 1. siječnja 2021. EU-ova putovnica za kućne ljubimce izdana vlasniku s boravištem u Ujedinjenoj Kraljevini neće više biti valjana isprava za putovanje s kućnim ljubimcima iz Ujedinjene Kraljevine u bilo koju državu članicu Unije. Unija će utvrditi zahtjeve za kućne ljubimce putnika iz Ujedinjene Kraljevine.

Vozačke dozvole

U prijelaznom razdoblju se primjenjuje pravo Unije o priznavanju vozačkih dozvola u cijeloj Uniji. Zato osobe koje imaju vozačku dozvolu iz Ujedinjene Kraljevine zasad mogu bez dodatnih isprava voziti u Uniji.

Od 1. siječnja 2021. na vozačke dozvole izdane u Ujedinjenoj Kraljevini neće se više primjenjivati načelo uzajamnog priznavanja prema pravu Unije. Priznavanje vozačkih dozvola izdanih u Ujedinjenoj Kraljevini bit će uređeno na razini država članica. U državama članicama koje su ugovorne stranke Ženevske konvencije o cestovnom prometu iz 1949. primjenjivat će se ta konvencija. Za dodatne informacije treba se obratiti nadležnom tijelu određene države članice.

Roaming

U prijelaznom razdoblju se u odnosu na Ujedinjenu Kraljevinu primjenjuje pravo Unije o roamingu. Zato se zasad u odnosu na Ujedinjenu Kraljevinu i u Ujedinjenoj Kraljevini primjenjuje uredba o roamingu bez dodatnih naknada.

Od 1. siječnja 2021. pravom Unije korisnicima iz Ujedinjene Kraljevine u Uniji više neće biti zajamčen pristup „roamingu kao kod kuće”, kao ni korisnicima iz Unije koji putuju u Ujedinjenu Kraljevinu.

Mobilni operateri u Ujedinjenoj Kraljevini i u Uniji moći će stoga korisnicima obračunavati dodatne naknade za roaming.

Prava putnika

U prijelaznom razdoblju se pravo Unije o pravima putnika koji putuju zrakoplovom, željeznicom, autobusom ili brodom, uključujući pomoć putnicima s invaliditetom ili smanjene pokretljivosti, nastavlja primjenjivati na putnike koji putuju iz Ujedinjene Kraljevine u neku državu članicu Unije, neovisno o tome je li prijevoznik iz Ujedinjene Kraljevine ili iz Unije.

Od 1. siječnja 2021. promijenit će se razina zaštite putnika koji putuju između Unije i Ujedinjene Kraljevine. Ovisno o načinu prijevoza, moguće je da putnici koji putuju u Ujedinjenu Kraljevinu ili iz Ujedinjene Kraljevine više neće biti zaštićeni Unijinim pravima putnika.

Savjet građanima, poduzetnicima i upravnim tijelima država članica

Svi koji putuju u Ujedinjenu Kraljevinu ili iz Ujedinjene Kraljevine trebali bi voditi računa o promjenama koje se odnose na pogranične kontrole, vizne zahtjeve, putovnice za kućne ljubimce, vozačke dozvole i naknade za roaming.

Poduzetnici koji pružaju usluge organizacije putovanja trebali bi biti upućeni u promjene i moguće je da će trebati tome prilagoditi svoje poslovne procese.

Tijela država članica moraju osigurati dovoljan broj službenika na graničnim prijelazima i prema potrebi prilagoditi infrastrukturu te se pobrinuti za detaljno informiranje putnika o promjenama njihovih prava i obveza.

E.Mobilnost i koordinacija sustava socijalne sigurnosti

U prijelaznom razdoblju državljani Ujedinjene Kraljevine i dalje uživaju slobodu kretanja osoba u Uniji. I građani Unije još uvijek mogu koristiti svoja prava slobodnog kretanja i mogu ići u Ujedinjenu Kraljevinu raditi, studirati, osnovati poduzeće ili živjeti. Primjenjuju se i sva Unijina pravila o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti i nastavit će se primjenjivati u skladu s uvjetima iz Sporazuma o povlačenju čak i nakon isteka prijelaznog razdoblja na osobe koje se prije isteka prijelaznog razdoblja nađu u prekograničnoj situaciji koja uključuje Ujedinjenu Kraljevinu i Uniju. Sporazum o povlačenju štiti i prava na boravak i rad građana Unije koji na kraju prijelaznog razdoblja zakonito borave u Ujedinjenoj Kraljevini i državljana Ujedinjene Kraljevine koji zakonito borave u nekoj državi članici Unije, kao i članova njihovih obitelji 26 . 

Od 1. siječnja 2021. prestaje slobodno kretanje između Unije i Ujedinjene Kraljevine. To će utjecati na lakoću mobilnosti svih građana Unije koji nisu korisnici prava iz Sporazuma o povlačenju, a žele u duljim razdobljima boraviti u Ujedinjenoj Kraljevini kao studenti, radnici, umirovljenici, ili članovi njihovih obitelji. Sva njihova kretanja u Ujedinjenu Kraljevinu bit će uređena propisima Ujedinjene Kraljevine o useljavanju. Trgovačka društva iz Ujedinjene Kraljevine koja budu htjela zaposliti građane Unije morat će poštovati pravila Ujedinjene Kraljevine koja se danas, prema režimu Unije, ne primjenjuju. Sva kretanja u Uniju državljana Ujedinjene Kraljevine koji nisu korisnici prava iz Sporazuma o povlačenju bit će uređena propisima Unije i država članica o useljavanju. Trgovačka društva iz Unije koja budu htjela zaposliti državljane Ujedinjene Kraljevine morat će poštovati relevantna pravila Unije i svoje države članice za državljane trećih zemalja.

Za građane Unije koji će prema novom režimu Ujedinjene Kraljevine zadržati neki oblik mobilnosti prestat će vrijediti postojeća koordinacija sustava socijalne sigurnosti predviđena propisima Unije. Isto će se dogoditi državljanima Ujedinjene Kraljevine u Uniji, osim ako se na njih ne primjenjuju posebna Unijina pravila koja se odnose na državljane trećih zemalja. Neće biti iste široke prekogranične zaštite socijalne sigurnosti kao prema postojećim pravilima Unije jer se pravila Unije više neće primjenjivati. Moguće je da će se budućim sporazumom o partnerstvu s Ujedinjenom Kraljevinom zajamčiti samo neka prava socijalne sigurnosti. Točni uvjeti koji će se primjenjivati ovisit će o ishodu pregovora između Unije i Ujedinjene Kraljevine o budućem partnerstvu, primjerice za troškove zdravstvene skrbi ili mirovinska prava.

F.Pravo trgovačkih društava i građansko pravo

F.1. Trgovačka društva registrirana u Ujedinjenoj Kraljevini

Ujedinjena Kraljevina u prijelaznom razdoblju sudjeluje na Unijinu jedinstvenom tržištu, što uključuje temeljnu slobodu poslovnog nastana. Zato zasad društvo može biti registrirano u Ujedinjenoj Kraljevini i istovremeno imati svoju središnju upravu ili glavno poslovno sjedište u nekoj državi članici Unije.

Od 1. siječnja 2021. trgovačka društva osnovana u Ujedinjenoj Kraljevini bit će trgovačka društva iz treće zemlje i neće biti automatski priznata u sladu s člankom 54. UFEU-a. Njihovo će priznavanje postati stvar prava države članice o trgovačkim društvima osnovanima u trećim zemljama.

Poslovnice trgovačkih društava iz Ujedinjene Kraljevine u državama članicama Unije postat će poslovnice trgovačkih društava iz trećih zemalja. Društva kćeri trgovačkih društava iz Ujedinjene Kraljevine u Uniji su, u načelu, trgovačka društva iz Unije i na njih će se i dalje primjenjivati svi relevantni propisi Unije i država članica.

Savjet poduzetnicima i upravnim tijelima država članica

Trgovačka društva osnovana u Ujedinjenoj Kraljevini koja žele preseliti u Uniju trebala bi poduzeti sve što je potrebno i registrirati se u nekoj državi članici Unije.

F.2. Ugovorni izbor jurisdikcije

Ujedinjena Kraljevina u prijelaznom razdoblju sudjeluje u nekim elementima europskog pravosudnog prostora u građanskim stvarima 27 . Zato se zasad odluke suda u Ujedinjenoj Kraljevini u građanskim i trgovačkim stvarima u Uniji brzo izvršavaju. U praksi se za sudske sporove poslovnim ugovorima često uređuje nadležnost suda Ujedinjene Kraljevine.

Od 1. siječnja 2021. prestaju se primjenjivati Unijina pravila kojima se u prijelaznom razdoblju olakšava prekogranično priznavanje i izvršenje sudskih odluka u Uniji i u Ujedinjenoj Kraljevini 28 . Odluči li Ujedinjena Kraljevina nakon isteka prijelaznog razdoblja samostalno pristupiti Haškoj konvenciji iz 2005. o sporazumima o izboru suda, ta bi se konvencija primjenjivala samo na priznavanje i izvršenje odluka koje donesu sudovi odabrani sporazumima o izboru suda sklopljenima nakon što Ujedinjena Kraljevina postane stranka te konvencije. Stoga će zasad priznavanje i izvršenje odluka sudova Ujedinjene Kraljevine biti uređeno pravilima država članica u kojima se traži njihovo priznavanje ili izvršenje.

Savjet poduzetnicima i upravnim tijelima država članica

Svim se poduzetnicima savjetuje da tu situaciju uzmu u obzir pri razmatranju izbora međunarodne jurisdikcije u ugovornom odnosu.

Poduzetnici bi trebali znati da se odluke koje donesu sudovi u Ujedinjenoj Kraljevini neće više u Uniji izvršavati brzo kao danas.

G.Drugi aspekti: podaci, digitalni aspekti i prava intelektualnog vlasništva

G.1. Intelektualno vlasništvo

Ujedinjena Kraljevina u prijelaznom razdoblju sudjeluje na Unijinu jedinstvenom tržištu. Zato se nositelj prava intelektualnog vlasništva, kao što je žig EU-a, ne može pozvati na takav žig u znak neslaganja s otpremom robe iz Ujedinjene Kraljevine u Uniju, sve dok se ta roba stavlja na tržište Ujedinjene Kraljevine s tim žigom nositelja prava ili uz njegovo dopuštenje (načelo iscrpljenja prava dodijeljenih pravom intelektualnog vlasništva) i obrnuto.

Od 1. siječnja 2021. trgovci u Uniji više se pri nabavi proizvoda iz Ujedinjene Kraljevine neće moći pozvati na iscrpljenje prava intelektualnog vlasništva u odnosu na nositelje prava.

Savjet poduzetnicima i upravnim tijelima država članica

Poduzetnici koji sudjeluju u paralelnoj trgovini s Ujedinjenom Kraljevinom trebali bi preispitati svoje poslovne aranžmane.

Osim toga, iako postojeća jedinstvena prava intelektualnog vlasništva Unije (žigovi EU-a, dizajn Zajednice, oplemenjivačka prava na biljnu sortu i oznake zemljopisnog podrijetla) ostaju zaštićena na temelju Sporazuma o povlačenju, od 1. siječnja 2021. sva nova jedinstvena prava intelektualnog vlasništva Unije imat će smanjeno teritorijalno područje primjene jer će u Ujedinjenoj Kraljevini prestati proizvoditi učinke 29 . 

Savjet poduzetnicima i upravnim tijelima država članica

Sudionici kojih se to tiče trebali bi poduzeti potrebne mjere kako bi, prema potrebi, u Ujedinjenoj Kraljevini osigurali zaštitu budućih prava intelektualnog vlasništva.

G.2. Prijenos i zaštita podataka

U prijelaznom je razdoblju Ujedinjena Kraljevina obvezana Unijinim propisima o zaštiti podataka. Zato se zasad osobni podaci mogu prenositi iz Unije u Ujedinjenu Kraljevinu bez ikakvih ograničenja.

Od 1. siječnja 2021. prijenosi osobnih podataka u Ujedinjenu Kraljevinu mogu se nastaviti, ali će morati biti u skladu s posebnim pravilima i zaštitnim mjerama Unije o prijenosu osobnih podataka u treće zemlje, kako je utvrđeno Unijinom Općom uredbom o zaštiti podataka (GDPR) 30  ili Direktivom o izvršavanju zakonodavstva 31 . 

Konkretno, u poglavlju V. Opće uredbe o zaštiti podataka propisano je nekoliko instrumenata kojima se pri prijenosu osobnih podataka u treće zemlje osigurava razina zaštite osobnih podataka zajamčena u Uniji. Među ostalim, Unija na temelju članka 45. Opće uredbe o zaštiti podataka može donijeti jednostranu odluku o primjerenosti ako smatra da određena treća zemlja nudi odgovarajuću zaštitu podataka.

Kako je istaknuto u Političkoj izjavi 32 , Unija će nastojati završiti procjene sustava Ujedinjene Kraljevine do kraja 2020. kako bi donijela odluku o tome ispunjava li Ujedinjena Kraljevina primjenjive uvjete. Komisija trenutačno radi na toj procjeni i održala je nekoliko tehničkih sastanaka s Ujedinjenom Kraljevinom radi prikupljanja informacija potrebnih za taj postupak. Ujedinjena Kraljevina je, sa svoje strane, svojim Zakonom o zaštiti podataka odluke o primjerenosti prenijela na države članice Unije do kraja 2024., s time da će to dotad preispitati.

Savjet poduzetnicima i upravnim tijelima država članica

Poduzetnici i javne uprave trebali bi poduzeti sve što je potrebno kao bi osigurali usklađenost prijenosa osobnih podataka u Ujedinjenu Kraljevinu s propisima Unije o zaštiti podataka, neovisno o scenariju donošenja Unijinih odluka o primjerenosti u odnosu na Ujedinjenu Kraljevinu. Usklađenost se može postići uvođenjem odgovarajućih zaštitnih mjera predviđenih Općom uredbom o zaštiti osobnih podataka, uključujući obvezujuća korporativna pravila ili specifična odstupanja.

G.3. Nazivi domena .eu

U prijelaznom razdoblju se u odnosu na Ujedinjenu Kraljevinu primjenjuje pravo Unije o nazivima vršne domene .eu. Poduzetnici s poslovnim nastanom u Ujedinjenoj Kraljevini, njezini građani i rezidenti i dalje će biti prihvatljivi za registraciju i nositelja naziva domene .eu.

Od 1. siječnja 2021. poduzetnici s poslovnim nastanom u Ujedinjenoj Kraljevini, ali ne i u Uniji, i rezidenti Ujedinjene Kraljevine koji nisu građani Unije više neće biti prihvatljivi za registraciju i nositelja naziva domena .eu

Ako te osobe ne budu mogle dokazati da su i dalje prihvatljive kao nositelji nazivi domena .eu, njihovi nazivi domena bit će povučeni 33 nakon isteka prijelaznog razdoblja. Međutim, građani Unije koji borave u Ujedinjenoj Kraljevini moći će i nakon isteka prijelaznog razdoblja ostati nositelji naziva domena .eu ili registrirati nove.

H.Međunarodni sporazumi Europske unije

U prijelaznom je razdoblju Ujedinjena Kraljevina i dalje obvezana međunarodnim sporazumima koje je sklopila Unija. Štoviše, Unija je obavijestila svoje međunarodne partnere da se Ujedinjena Kraljevina za potrebe tih sporazuma tijekom prijelaznog razdoblja smatra državom članicom.

Od 1. siječnja 2021. Ujedinjena Kraljevina više neće biti obuhvaćena sporazumima koje je sklopila Unija ili države članice djelujući u njezino ime ili koje su zajednički sklopile Unija i njezine države članice. Unija je obavijestila svoje međunarodne partnere o posljedicama povlačenja Ujedinjene Kraljevine iz Unije verbalnom notom poslanom nakon potpisivanja Sporazuma o povlačenju 34 .

Zato Ujedinjena Kraljevina, uključujući njezine državljane i gospodarske subjekte, više neće moći uživati prednosti nekoliko stotina Unijinih međunarodnih sporazuma, kao što su sporazumi o slobodnoj trgovini, sporazumi o uzajamnom priznavanju, veterinarski sporazumi ili dvostrani sporazumi o zračnom prijevozu ili zrakoplovnoj sigurnosti. Poduzetnici s poslovnim nastanom u Uniji i dalje će, naravno, uživati prednosti svih Unijinih međunarodnih sporazuma.

Time se ne dovodi u pitanje status Ujedinjene Kraljevine u vezi s višestranim sporazumima kojih je samostalna stranka. Na primjer, Ujedinjena Kraljevina ostaje samostalna članica Svjetske trgovinske organizacije i bit će obuhvaćena relevantnim sporazumima Svjetske trgovinske organizacije osobito u vezi sa svojim koncesijama i obvezama u pogledu trgovinske razmjene robe i usluga te prava intelektualnog vlasništva.


III. Pripreme za sve scenarije

Promjene opisane u dijelu II. ove Komunikacije nastupit će u svakom slučaju, neovisno o tome hoće li Unija i Ujedinjena Kraljevina do 31. prosinca 2020. postići dogovor o ambicioznom novom partnerstvu.

No, ne postignu li dogovor, jasno je da će doći do poremećaja koji bi mogli biti dalekosežniji od promjena navedenih u dijelu II. Ne postignu li dogovor, carina svake strane prema načelu najpovlaštenije nacije primjenjivala bi se na izvoz iz druge strane, što znači da bi roba uvezena iz Ujedinjene Kraljevine u Uniju mogla biti carinjena prema Zajedničkoj carinskoj tarifi, a roba uvezena iz Unije u Ujedinjenu Kraljevinu prema tarifi Ujedinjene Kraljevine 35 . 

Ovom se Komunikacijom ne prejudicira ishod pregovora između Unije i Ujedinjene Kraljevine. Njezin je fokus u tom smislu na pitanjima koja trenutačno nisu predmet pregovora. Komisija prepoznaje da to donosi priličnu neizvjesnost javnim upravama, građanima, poduzetnicima i drugim sudionicima u gospodarstvu i društvu. Primjerice, neizvjesno je što će se dogoditi s mogućim sudjelovanjem Ujedinjene Kraljevine u programima Erasmus+ i Obzor Europa nakon siječnja 2021. Takvu neizvjesnost može otkloniti samo ishod pregovora koji su u tijeku.

Ako se dogovor o novom partnerstvu ne postigne do 31. prosinca 2020., posljedice bi mogle biti ozbiljne. Komisija ipak napominje da bi scenarij bez dogovora o budućem odnosu bio drugačiji od scenarija bez dogovora tijekom pregovora o povlačenju Ujedinjene Kraljevine iz Unije, i to zbog nekoliko razloga.

1.Prvo, Sporazum o povlačenju osigurava pravnu sigurnost u nekoliko važnih područja u kojima je povlačenje Ujedinjene Kraljevine iz Unije stvaralo neizvjesnost. To uključuje zaštitu prava građana, financijski dogovor, uspostavu pravno operativnog rješenja da se izbjegne „tvrda” granica na otoku Irskoj, nastavak zaštite jedinstvenih prava intelektualnog vlasništva Unije (uključujući postojeće oznake zemljopisnog podrijetla) te odredbe o urednom privođenju kraju postupaka u tijeku između Unije i Ujedinjene Kraljevine (vidjeti okvir). 

2.Drugo, prijelazno razdoblje utvrđeno Sporazumom o povlačenju osiguralo je sudionicima dodatno, iako ograničeno, vrijeme za pripremu za sve scenarije, među ostalim i za onaj bez sporazuma o budućem partnerstvu do 1. siječnja 2021.

3.Treće, ograničen broj Unijinih zakonodavnih mjera donesenih u 2019. radi pripravnosti za svaki scenarij u smislu povlačenja Ujedinjene Kraljevine iz Unije ostat će na snazi ili će postati primjenjiv po isteku prijelaznog razdoblja. Te mjere, primjerice, uključuju navođenje Ujedinjene Kraljevine kao treće zemlje čiji su državljani izuzeti od viznog zahtjeva za kratkotrajni boravak, kao i raspodjelu Unijinih carinskih kvota WTO-a između Unije i Ujedinjene Kraljevine.  

S obzirom na sve navedeno, Komisija će i dalje pozorno pratiti situaciju i nastojat će, u svakom scenariju, zaštititi interese Unije, njezinih građana i njezina gospodarstva.

OKVIR: Sporazum o povlačenju, uključujući Protokol o Irskoj i Sjevernoj Irskoj

Sporazum o povlačenju sklopljen između Europske unije i Ujedinjene Kraljevine stupio je na snagu 1. veljače 2020.

Sadržava detaljne odredbe kojima je cilj ograničiti učinak povlačenja Ujedinjene Kraljevine iz Unije, njezina jedinstvenog tržišta i carinske unije, osobito u sljedećim područjima:

Prava građana: Sporazum o povlačenju štiti prava građana Unije koji na kraju prijelaznog razdoblja zakonito borave u Ujedinjenoj Kraljevini i državljana Ujedinjene Kraljevine koji u isto to vrijeme prema pravu Unije zakonito borave u nekoj njezinoj državi članici, kao i članova njihovih obitelji, da nastave živjeti, studirati i raditi u odnosnoj državi domaćinu 36 .

Financijski dogovor: U Sporazumu o povlačenju predviđeno je da će Ujedinjena Kraljevina i Unija ispuniti sve financijske obveze preuzete dok je Ujedinjena Kraljevina bila članica Unije, među ostalim i preuzete obveze za koje stvarni rashodi nastanu nakon 2020. 37 . 

Protokol o Irskoj i Sjevernoj Irskoj: Protokol o Irskoj i Sjevernoj Irskoj počinje se primjenjivati po isteku prijelaznog razdoblja i stabilno je rješenje koje će se nastaviti primjenjivati zajedno sa sporazumom o budućem partnerstvu, uz buduću suglasnost Skupštine Sjeverne Irske o nastavku njegove primjene.

To je pravno operativno rješenje kojim se izbjegava „tvrda” granica na otoku Irskoj, štite gospodarstvo cijelog otoka i svi aspekti Sporazuma na Veliki petak (Sporazum iz Belfasta) te štiti cjelovitost jedinstvenog tržišta Unije i unutarnjeg tržišta Ujedinjene Kraljevine.

U skladu s tim protokolom, Sjeverna Irska i dalje ostaje usklađena s ograničenim brojem pravila Unije, osobito onih o robi, a Carinski zakonik Unije, pravila o PDV-u i trošarinama primjenjivat će se na svu robu koja ulazi u Sjevernu Irsku ili iz nje izlazi. Time se izbjegavaju carinske provjere i kontrole na otoku Irskoj.

Provjeravat će se i kontrolirati sva roba koja u Sjevernu Irsku ulazi iz ostatka Ujedinjene Kraljevine, primjerice prehrambeni proizvodi i žive životinje, kako bi se provjerilo jesu li ispunjeni svi sanitarni i fitosanitarni zahtjevi. Sva roba koja ulazi u Sjevernu Irsku ili iz nje izlazi mora biti potpuno u skladu s relevantnim pravilima i standardima Unije.

Carine Unije primjenjivat će se na robu koja ulazi u Sjevernu Irsku, osim ako Zajednički odbor utvrdi uvjete pod kojima će se smatrati da nema rizika od ulaska te robe na jedinstveno tržište Unije. Na temelju toga carina se neće plaćati ako se može dokazati da za robu koja u Sjevernu Irsku ulazi iz ostatka Ujedinjene Kraljevine nema rizika od ulaska na jedinstveno tržište Unije.

Carinske formalnosti i procedure Unije primjenjivat će pri unosu robe u Sjevernu Irsku izvan Unije ili izvozu robe iz Sjeverne Irske.

Pravila Unije o PDV-u i trošarinama primjenjuju se na robu koja u Sjevernu Irsku ulazi iz ostatka Ujedinjene Kraljevine i robu koja iz Sjeverne Irske izlazi u ostatak Ujedinjene Kraljevine.

Pitanja razdvajanja: Sporazum o povlačenju osigurava uredno privođenje kraju postojećih aranžmana o stvarima koje su u trenutku povlačenja u tijeku:

·omogućuje da se roba stavljena na tržište prije isteka prijelaznog razdoblja može i dalje stavljati na raspolaganje na tržište Unije ili Ujedinjene Kraljevine dok ne stigne do krajnjega korisnika, bez ponovnog certificiranja, označivanja ili modifikacije proizvoda,

·omogućuje postupke za nastavak i okončanje kretanja robe unutar Unije u tijeku, carinskih postupaka u tijeku te postupaka koji se odnose na PDV i trošarine,

·štiti jedinstvena prava intelektualnog vlasništva Unije, uključujući Unijine postojeće oznake zemljopisnog podrijetla,

·omogućuje da se privedu kraju postupci javne nabave koji na kraju prijelaznog razdoblja budu u tijeku i jamči prava onima na koje se odnose procedure propisane pravom Unije,

·sadržava odredbe o privođenju kraju policijske i pravosudne suradnje u kaznenim stvarima koja je u tijeku,

·sadržava odredbe o privođenju kraju upravnih i pravosudnih postupaka (npr. predmeti državne potpore i predmeti zbog povrede prava),

·uređuje korištenje podataka i informacija razmijenjenih prije isteka prijelaznog razdoblja, a za podatke odaslane prije isteka prijelaznog razdoblja jamči nastavak zaštite u skladu s načelima i odredbama prava Unije,

·omogućuje izlazak Ujedinjene Kraljevine po isteku prijelaznog razdoblja iz mreža, informacijskih sustava i baza podataka uspostavljenih na temelju prava Unije, osobito mreža koje su dostupne samo državama članicama Unije ili zemljama pridruženima Schengenu,

·uređuje pravosudnu suradnju u trgovačkim stvarima koja je u tijeku, kako bi se omogućilo donošenje pouzdanih sudskih odluka,

·uređuje sva pitanja koja se odnose na izlazak Ujedinjene Kraljevine iz Euratoma.

Osnovan je Zajednički odbor koji će nadzirati provedbu Sporazuma o povlačenju. Zajednički odbor, kojim supredsjedaju potpredsjednik Europske komisije Maroš Šefčovič i ministar u vladi Ujedinjene Kraljevine Michael Gove, sastao se dvaput (telekonferencija), 30. ožujka i 12. lipnja 2020. Posebni odbori za Gibraltar, građanska prava, financijske odredbe, suverena područja na Cipru i Protokol o Irskoj / Sjevernoj Irskoj počeli su s radom.



IV.Zaključak: Pripravnost je najvažnija

Europska unija učinit će sve što je u njezinoj moći da se postigne ambiciozan budući sporazum s Ujedinjenom Kraljevinom.

No, ova Komunikacija pokazuje da će i u slučaju najambicioznijeg sporazuma o budućem partnerstvu (na temelju pregovaračkih smjernica za novo partnerstvo s Ujedinjenom Kraljevinom, 38 usvojenih 25. veljače 2020., i prijedloga teksta Sporazuma o novom partnerstvu između Europske unije i Ujedinjene Kraljevine, 39 objavljenog 17. ožujka 2020.), od 1. siječnja 2021. automatski nastupiti dalekosežne promjene i posljedice za građane, potrošače, poduzetnike, javne uprave, ulagače, studente i znanstvenike istraživače. 

Te su promjene neizbježne, neovisno o ishodu pregovora koji su u tijeku, zbog odluke Ujedinjene Kraljevine da se povuče iz Europske unije, s njezina jedinstvenog tržišta i iz carinske unije. Po isteku prijelaznog razdoblja prestaje slobodno kretanje osoba, robe i usluga predviđeno pravom Unije. To će imati dalekosežne posljedice osobito za prekograničnu trgovinu robom i uslugama te mobilnost građana.

Komisija stoga poziva javne uprave, građane, poduzetnike i druge sudionike da se pripreme za ove neizbježne promjene. Ne poduzmu li takve pripremne mjere, negativne posljedice i troškovi njihova poslovanja na kraju prijelaznog razdoblja bit će još veći.

Na poduzetnicima i drugim sudionicima je da poduzmu vlastitu procjenu rizika i provedu vlastite mjere pripravnosti ovisno o svojoj situaciji, ali nitko ne bi trebao podcijeniti logističke poteškoće koje će nastati 1. siječnja 2021., uz pravne izazove opisane u ovoj Komunikaciji.

Komunikacija je poziv državama članicama da na nacionalnoj razini nastave s komunikacijskim i informativnim aktivnostima kako bi potaknule javne uprave, građane, poduzetnike i sudionike da poduzmu potrebne mjere pripravnosti. Te napore treba prilagoditi situaciji sudionika u svakoj državi članici. Komisija će u nadolazećim mjesecima surađivati sa svim državama članicama kako bi se preispitala njihova pripravnost u svim aspektima i olakšale informativne aktivnosti javnih uprava namijenjene njihovim dionicima.

Sudionike se poziva i da ponovno pročitaju obavijesti koje su objavljene tijekom pregovora s Ujedinjenom Kraljevinom u okviru članka 50. i da na Komisijinim internetskim stranicama o pripravnosti potraže ažurirane verzije ranijih obavijesti o pripravnosti. Komisija će surađivati sa svim relevantnim udruženjima sudionika kako bi im skrenula pozornost na ove informacije.

I na kraju, Komisija poziva sva udruženja potrošača, poduzeća i trgovaca, u državama članicama i Europi, da detaljno informiraju svoje članove o promjenama koje će nastupiti neovisno o budućem odnosu s Ujedinjenom Kraljevinom.



Prilog 1.: Popis ažuriranih obavijesti o pripravnosti za kraj prijelaznog razdoblja

Od 16. ožujka 2020. objavljeno je sljedećih 59 obavijesti o pripravnosti radi potpore pripremama sudionika za istek prijelaznog razdoblja. Mogu se pronaći ovdje: https://ec.europa.eu/info/european-union-and-united-kingdom-forging-new-partnership/future-partnership/getting-ready-end-transition-period  

Popis će se redovito ažurirati novim obavijestima.

·Zračni promet

·Uzgoj životinja (zootehnika)

·Prijevoza životinja

·Upravljanje imovinom

·Audiovizualne medijske usluge

·Zaštita zračnog prometa i pomorska sigurnost

·Sigurnost zračnog prometa

·Bankarske i platne usluge

·Biocidni proizvodi

·Kemikalije (Uredba REACH)

·Klinička ispitivanja

·Pravo trgovačkih društava

·Zaštita potrošača i prava putnika

·Autorska prava

·Kozmetički proizvodi

·Agencije za procjenu kreditnog rejtinga

·Zaštita podataka

·E-trgovina

·E-potpis (elektronička identifikacija i usluge povjerenja za elektroničke transakcije)

·Elektronička komunikacija, uključujući roaming

·Sustav trgovanja emisijama

·Nazivi domena .eu

·Znak za okoliš EU-a

·Europsko radničko vijeće

·Trošarine

·Iscrpljenje prava intelektualnog vlasništva

·Hrana za životinje

·Propisi o hrani

·Genetski modificirani organizmi

·Geografsko blokiranje

·Oznake zemljopisnog podrijetla

·Dobra laboratorijska praksa (DLP)

·Industrijski proizvodi

·Invazivne strane vrste

·Pomorski promet

·Lijekovi (za humanu i veterinarsku primjenu)

·Kretanje živih životinja

·Prirodne mineralne vode

·Internetska kupnja s dostavom paketa

·Organska proizvodi

·Zdravlje biljaka

·Proizvodi za zaštitu bilja

·Biljni reprodukcijski materijal

·Pravo na zaštitu biljne sorte

·Zabrane i ograničenja uvoza/izvoza (uključujući dozvole za uvoz/izvoz)

·Zaštita životinja u trenutku usmrćivanja

·Pirotehnička sredstva

·Željeznički prijevoz

·Rekreacijska plovila na vodomlazni pogon

·Sigurnost mrežnih i informacijskih sustava

·Recikliranje brodova

·Tvari ljudskog podrijetla (krv, tkiva i stanice, organi)

·Svjedodžbe o dodatnoj zaštiti za lijekove i za sredstva za zaštitu bilja

·Duhanski proizvodi

·Žigovi i dizajn

·Pokretna tlačna oprema

·Porez na dodanu vrijednost (PDV – roba)

·Porez na dodanu vrijednost (PDV – usluge)

·Pošiljke otpada



   

(1)

Sporazum o povlačenju Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske iz Europske unije i Europske zajednice za atomsku energiju, SL L 29, 31.1.2020., str. 7. („Sporazum o povlačenju”).

(2)

Uz određene iznimke navedene u članku 127. Sporazuma o povlačenju, od kojih ni jedna nije relevantna u kontekstu ove Komunikacije.

(3)

U skladu s člankom 132. stavkom 1. Sporazuma o povlačenju, to prijelazno razdoblje moguće je zajedničkom odlukom Unije i Ujedinjene Kraljevine prije 1. srpnja 2020. jedanput produljiti za najviše godinu dana ili dvije godine. Ujedinjena Kraljevina je otklonila takvu odluku, što znači da prijelazno razdoblje pravnim automatizmom završava 31. prosinca 2020.

(4)

Osim onih iz članka 138. Sporazuma o povlačenju i Političkoj izjavi (program Peace Plus).

(5)

Vlada Ujedinjene Kraljevine, „Budući odnos s Unijom: Pristup Ujedinjene Kraljevine pregovorima”, 27. veljače 2020.

(6)

Prijedlog teksta Sporazuma o novom partnerstvu između Europske unije i Ujedinjene Kraljevine, objavljen 17. ožujka 2020., vidjeti: https://ec.europa.eu/info/publications/draft-text-agreement-new-partnership-united-kingdom_en

(7)

Revidirani tekst Političke izjave kojom se uspostavlja okvir za buduće odnose Europske unije i Ujedinjene Kraljevine dogovoren na razini pregovarača 17. listopada 2019., SL C 34, 31. siječnja 2020., 1–16.

(8)

Konkretno, sporazum o slobodnoj trgovini ne predviđa načela unutarnjeg tržišta (u području robe i usluga), kao što su uzajamno priznavanje, „načelo zemlje podrijetla” i usklađivanje. Sporazum o slobodnoj trgovini podrazumijeva carinske formalnosti i kontrole, uključujući one koje se odnose na podrijetlo robe i njezine inpute, zabrane i ograničenja uvoza i izvoza.

(9)

Prema Sporazumu o povlačenju, roba stavljena na tržište prije isteka prijelaznog razdoblja može se i dalje stavljati na raspolaganje na tržište Unije ili Ujedinjene Kraljevine dok ne stigne do krajnjega korisnika, bez ponovnog certificiranja, označivanja ili modifikacije proizvoda.

(10)

Uz suglasnost Skupštine Sjeverne Irske o nastavku primjene Protokola, četiri godine nakon isteka prijelaznog razdoblja.

(11)

EORI broj je registracijski i identifikacijski broj gospodarskog subjekta koji svi poduzetnici i fizičke osobe koji žele poslovati izvan Unije moraju imati radi identifikacije u svim carinskim postupcima i formalnostima i općenito pri razmjeni informacija s carinskim upravama.

(12)

Komisija i carinska tijela država članica još su u fazi povlačenja Ujedinjene Kraljevine stavili na raspolaganje brojne detaljne obavijesti o načinu funkcioniranja novih carinskih granica između Unije i Ujedinjene Kraljevine.

(13)

U sladu s time moraju se prilagoditi izjave dobavljača, uključujući i dugoročne izjave dobavljača.

(14)

Primjerice u slučaju Europske baze podataka o označivanju energetske učinkovitosti (EPREL).

(15)

Na primjer, otpad, vatreno oružje, roba s dvojnom namjenom, primjerci ugroženih vrsta i određene opasne kemikalije.

(16)

Uredba (EZ) br. 1907/2006 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. prosinca 2006. o registraciji, evaluaciji, autorizaciji i ograničavanju kemikalija (REACH) i osnivanju Europske agencije za kemikalije, SL L 396, 30.12.2006., str. 1.

(17)

 Uključujući imigracijske i vizne zahtjeve, ovisno o slučaju.

(18)

Vidjeti dio IV. „Financijske usluge” revidiranog teksta Političke izjave kojom se uspostavlja okvir za buduće odnose Europske unije i Ujedinjene Kraljevine dogovoren na razini pregovarača 17. listopada 2019., SL C 34, 31. siječnja 2020., 1–16.

(19)

COM (2019) 349 final. Komunikacija Komisije, Jednakovrijednost u području financijskih usluga.

(20)

Područja u kojima su odluke već donesene:

– Uredba (EU) br. 648/2012 o OTC izvedenicama, središnjoj drugoj ugovornoj strani i trgovinskom repozitoriju (EMIR), kako je izmijenjena, članak 1. stavak 6. – izuzeće za središnje banke i javna tijela

– Uredba (EU) 2015/2365 o transparentnosti transakcija financiranja vrijednosnih papira i ponovne uporabe (SFTR), članak 2. stavak 4. – izuzeće za središnje banke

– Direktiva (EU) br. 600/2014 o tržištima financijskih instrumenata (MIFIR), članak 1. stavak 9. – izuzeće za središnje banke

– Uredba (EU) br. 596/2014 o trgovanju na temelju povlaštenih informacija i zlouporabi tržišta (Uredba o zlouporabi tržišta), članak 6. stavak 5. – izuzeće za središnje banke i javna tijela

(21)

– Direktiva 2004/109/EZ – Direktiva o transparentnosti – Računovodstveni standardi, članak 23. stavak 4. [prvi podstavak, točka ii.] – Opći zahtjevi o transparentnosti

– Direktiva 2006/43/EZ o zakonskim revizijama godišnjih financijskih izvještaja i konsolidiranih financijskih izvještaja, članak 45. stavak 6. – ekvivalentnost standarda i zahtjeva treće zemlje s međunarodnim revizijskim standardima

– Uredba (EU) br. 600/2014 o tržištima financijskih instrumenata (MIFIR), članak 33. stavak 2. – izvedenice: trgovanje i obveze poravnanja, članak 38. stavak 3. – pristup mjestima trgovanja i središnjim drugim ugovornim stranama, članak 47. stavak 1. – investicijska društva koja pružaju investicijske usluge profesionalnim ulagateljima u Uniji i kvalificirani nalogodavatelji

– Direktiva 2014/65/EU o tržištu financijskih instrumenata i izmjeni Direktive 2002/92/EZ i Direktive 2011/61/EU (MiFID 2 – preinačena, članak 25. stavak 4. točka [a] – uređena tržišta u svrhu lakše distribucije određenih financijskih instrumenata u Uniji

– Uredba (EU) br. 596/2014 o trgovanju na temelju povlaštenih informacija i zlouporabi tržišta (Uredba o zlouporabi tržišta), članak 6. stavak 6. – izuzeće za aktivnosti klimatske politike

– Uredba (EU) br. 236/2012 o kratkoj prodaji i određenim aspektima kreditnih izvedenica na osnovi nastanka statusa neispunjavanja obveza,

članak 17. stavak 2. – izuzeće za aktivnosti klimatske politike

– Uredba (EU) 2017/1129 od 14. lipnja 2017. o prospektu koji je potrebno objaviti prilikom javne ponude vrijednosnih papira ili prilikom uvrštavanja za trgovanje na uređenom tržištu te stavljanju izvan snage Direktive 2003/71/EZ, članak 29. stavak 3. – pravila o prospektu

(22)

Uz iznimku Sjeverne Irske, koja će u skladu s Protokolom o Irskoj i Sjevernoj Irskoj i dalje ostati usklađena s ograničenim brojem pravila Unije da bi se izbjegle carinske provjere i kontrole na otoku Irskoj.

(23)

Međutim, osobe obuhvaćene područjem primjene dijela drugog Sporazuma o povlačenju uživat će prednosti primjene pravila jedinstvenog tržišta u smislu postupaka priznavanja koji budu u tijeku na dan 31. prosinca 2020.

(24)

 To se ne odnosi na električne spojne vodove između Sjeverne Irske i Irske jer će Sjeverna Irska u skladu s člankom 9. Sporazuma o povlačenju nastaviti sudjelovati na jedinstvenom tržištu električne energije na cijelom otoku Irskoj.

(25)

 Ovaj se odjeljak (kontrole osoba) ne primjenjuje na putovanja između Ujedinjene Kraljevine i Irske jer prema Protokolu o Irskoj i Sjevernoj Irskoj Ujedinjena Kraljevina i Irska mogu i dalje međusobno dogovarati aranžmane o kretanju osoba između svojih državnih područja („Zajednički putni prostor”), uz puno poštovanje prava koja fizičke osobe imaju na temelju prava Unije.

(26)

 Građani Unije, osim onih s irskim državljanstvom, trebaju podnijeti zahtjev za „status trajno nastanjene osobe” ili „status koji prethodi statusu trajno nastanjene osobe” u okviru sustava Ujedinjene Kraljevine za prijavu stalnog boravka građana Unije.

(27)

Iako Ujedinjena Kraljevina u prijelaznom razdoblju nastavlja provoditi Unijinu politiku pravosuđa i unutarnjih poslova, imala je pravo izuzeti se iz tog područja i nikada nije odlučila sudjelovati u svim instrumentima pravosudne suradnje u građanskim i trgovačkim stvarima.

(28)

Valja napomenuti i to da od 1. siječnja 2021. Unijina platforma za internetsko rješavanje sporova više neće biti dostupna za izvansudsko rješavanje sporova između potrošača iz Unije i trgovaca iz Ujedinjene Kraljevine.

(29)

Postojeća jedinstvena prava intelektualnog vlasništva zaštićena su u Ujedinjenoj Kraljevini na temelju članaka 54. i 57. Sporazuma o povlačenju jer postaju zaštićena prava u Ujedinjenoj Kraljevini.

(30)

Uredba (EU) 2016/679, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/?uri=CELEX:32016R0679

(31)

Direktiva (EU) 2016/680, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/?uri=CELEX%3A32016L0680  

(32)

Vidjeti dio I.I.B „Zaštita podataka” revidiranog teksta Političke izjave kojom se uspostavlja okvir za buduće odnose Europske unije i Ujedinjene Kraljevine dogovoren na razini pregovarača 17. listopada 2019., SL C 34, 31. siječnja 2020., 1–16.

(33)

Povučeni naziv domene prestaje funkcionirati. Prestaje podržavati aktivne usluge kao što su internetske stranice ili e-pošta.

(34)

  https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/model-note-verbale-international-partners_en.pdf  

(35)

Ujedinjena Kraljevina je objavila informacije o svojoj novoj globalnoj tarifi koja bi se od 1. siječnja 2021. primjenjivala i na robu iz Unije ne postigne li se dogovor o budućem odnosu Unije i Ujedinjene Kraljevine. https://www.gov.uk/guidance/uk-tariffs-from-1-january-2021

(36)

Za detaljne informacije vidjeti Komisijine Smjernice (2020/C 173/01) o dijelu II. Sporazuma o povlačenju

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/PDF/?uri=CELEX:52020XC0520(05)&from=EN  

(37)

U članku 138. Sporazuma o povlačenju predviđeno je da se u pogledu provedbe programa i aktivnosti Unije za koje su obveze preuzete u višegodišnjem financijskom okviru za razdoblje 2014.–2020. ili prethodnih financijskih perspektiva, primjenjivo pravo Unije nastavlja primjenjivati na Ujedinjenu Kraljevinu nakon 31. prosinca 2020. do zatvaranja tih programa i aktivnosti Unije. Sudjelovanje Ujedinjene Kraljevine u budućim programima ovisi o sporazumu o novom partnerstvu, osim ako program iznimno dopušta sudjelovanje trećih zemalja i njihovih subjekata bez sklapanja sporazuma. 

(38)

  https://www.consilium.europa.eu/media/42736/st05870-ad01re03-en20.pdf

(39)

Prijedlog teksta Sporazuma o novom partnerstvu između Europske unije i Ujedinjene Kraljevine, objavljen 17. ožujka 2020., vidjeti: https://ec.europa.eu/info/publications/draft-text-agreement-new-partnership-united-kingdom_en