11.1.2019   

HR

Službeni list Europske unije

C 12/1


PLENARNA SJEDNICA LX. COSAC-a

18., 19. i 20. studenoga 2018. u Beču

Doprinos LX. COSAC-a

(2019/C 12/01)

1.   SIGURNOST I BORBA PROTIV NEZAKONITE MIGRACIJE

1.1.

COSAC podsjeća na potrebu za sveobuhvatnim i usklađenim pristupom EU-a migraciji, kojim se jamči povezanost unutarnjih i vanjskih politika, koji obuhvaća sve migracijske putove te koji se temelji na načelima i vrijednostima EU-a. Stoga je potrebno usredotočiti se na politiku zakonite, sigurne i uredne migracije, uzimajući u obzir prava na azil i načelo zabrane prisilnog udaljenja ili vraćanja. Dugoročan i učinkovit odgovor na ljudske, socijalne i političke izazove nezakonite migracije i prisilnog raseljavanja zahtijeva pojačanu suradnju sa zemljama podrijetla, tranzitnim zemljama i trećim zemljama koje primaju izbjeglice, korisnike međunarodne zaštite ili tražitelje azila u okviru šireg partnerstva kako bi se riješili glavni uzroci tog fenomena te zaustavio poslovni model krijumčara i trgovaca ljudima. COSAC također ističe potrebu za reformom zajedničkog europskog sustava azila, uključujući punopravnu Agenciju Europske unije za azil, koji se temelji na poštenoj ravnoteži između odgovornosti i solidarnosti te kojim se potiče provedba stavaka 5. i 6. Zaključaka Europskog vijeća od 28. lipnja 2018.

1.2.

COSAC smatra da se moraju uložiti veći napori kako bi se zaštitile vanjske granice EU-a u cilju sprečavanja nezakonita ulaska u EU, rješavanja problema trgovanja i krijumčarenja ljudima te sprečavanja smrtnih stradanja na moru. COSAC prepoznaje važnost Schengena i njegove reforme, uključujući napredovanje postupka proširenja Schengena pod uvjetom da su ispunjeni svi uvjeti, za zaštitu vanjskih granica EU-a. Naglašava i potrebu za znatnim pojačanjem učinkovita vraćanja nezakonitih migranata u skladu s temeljnim načelima međunarodnog prava i prava Unije. U skladu sa Zaključcima Europskog Vijeća iz listopada, COSAC smatra da bi postojeći sporazumi o ponovnom prihvatu trebali biti u potpunosti provedeni, na nediskriminirajući način u odnosu na sve države članice, te bi se trebali donijeti novi službeni sporazumi o ponovnom prihvatu, istovremeno jačajući i primjenjujući potrebna sredstva utjecaja koristeći se svim relevantnim politikama, instrumentima i alatima EU-a. Potrebni su dodatni napori za potpunu provedbu Izjave EU-a i Turske u odnosu na sve države članice EU-a.

1.3.

COSAC pozdravlja prijedloge Komisije o Direktivi o vraćanju, Agenciji za azil i Agenciji za europsku graničnu i obalnu stražu (1), kojima se osigurava najučinkovitija uporaba sredstava i razvijaju zajednički minimalni standardi za nadzor vanjskih granica, uzimajući u obzir odgovornost i nadležnosti država članica i osiguravajući učinkovitu parlamentarnu kontrolu. COSAC istovremeno poziva sve relevantne strane da pokrenu rasprave u svrhu postizanja dogovora o reformi Dublinske uredbe, kojom će se osigurati pošteniji pristup s učinkovitijom raspodjelom odgovornosti. COSAC naglašava da je potrebno pronaći žurno rješenje za zajednički europski sustav azila i poziva Vijeće da nastavi s radom s ciljem završetka što je prije moguće.

1.4.

COSAC podsjeća da su se čelnici država i vlada EU-a okupili 19. i 20. rujna 2018. na neslužbenom sastanku u Salzburgu kako bi raspravljali o važnim pitanjima unutarnje sigurnosti, procijenili postignuti napredak i dogovorili, među ostalim, jačanje borbe protiv svih vrsta kiberkriminaliteta, manipulacije i dezinformacija. U tom pogledu COSAC poziva na donošenje mjera za suzbijanje nezakonitih i štetnih kibernetičkih aktivnosti i aktivnosti potpomognutih kibertehnologijom te izgradnju čvrste kibersigurnosti u pogledu temeljnih prava, posebno povezanih sa zaštitom privatnosti. Rad na svim nedavnim prijedlozima Komisije trebao bi se dovršiti prije završetka zakonodavnog ciklusa.

1.5.

COSAC ističe važnost mjera usmjerenih na jačanje kapaciteta za sprečavanje radikalizacije i terorizma te učinkoviti odgovor na njih. Podržava nedavne korake u svrhu poboljšanja interoperabilnosti informacijskih sustava i baza podataka, kao i jačanja kapaciteta Unije za upravljanje krizama te usklađenosti i učinkovitosti nacionalnih mehanizama i mehanizama EU-a za odgovor na krize.

2.   OSIGURAVANJE PROSPERITETA I KONKURENTNOSTI S POMOĆU DIGITALIZACIJE

2.1.

COSAC naglašava da, kako bi se na održiv način osigurali prosperitet i konkurentnost EU-a, njegov regulatorni okvir trebao bi se razvijati u skladu s brzim tehnološkim naprecima. Ključno je da EU dosljedno izbjegava prekomjerno reguliranje i napreduje u područjima inovacija i digitalizacije.

2.2.

COSAC poziva suzakonodavce da žurno započnu s radom na prijedlozima o oporezivanju digitalnog gospodarstva i najnovijem paketu o podacima, koji je Komisija objavila u travnju 2018., kao i da donesu preostale zakonodavne prijedloge povezane s jedinstvenim digitalnim tržištem, uključujući prijedlog o e-privatnosti, koji se smatra posljednjim instrumentom potrebnim za ažuriranje pravnog okvira EU-a za zaštitu podataka prije završetka trenutačnog zakonodavnog ciklusa. U skladu sa stajalištem Europskog vijeća, COSAC pozdravlja tekuće radove europskih institucija i država članica na koordiniranom planu razvoja umjetne inteligencije.

2.3.

COSAC pozdravlja to što se prijedlogom Komisije u pogledu programa Obzor Europa i dalje zadržavaju dobro utvrđeni instrumenti financiranja, ali se također pruža novi poticaj, u pogledu Europskog vijeća za inovacije ili postizanjem većeg usmjeravanja na zadaće u području istraživanja i inovacija. COSAC podržava razvoj ključnih kapaciteta programa Digitalna Europa, kao što su računalstvo visokih performansi, umjetna inteligencija, kibersigurnost i napredne digitalne vještine, kao i osiguravanje poduzećima i javnom sektoru njihovu rasprostranjenu uporabu i dostupnost na svim razinama gospodarstva i društva. Nadalje, u razvoju tih inicijativa jamči se i uključuje poštovanje temeljnih prava, posebno prava na privatni život i zaštitu osobnih podataka.

2.4.

COSAC izražava zabrinutost zbog stalnog rodnog jaza u području digitalnih tehnologija diljem EU-a koji ugrožava napredak u tom području. Žene su nedovoljno zastupljene na svim razinama u digitalnom sektoru u Europi. Iako taj sektor brzo raste i stvara stotine tisuća novih radnih mjesta svake godine, udio žena u tom se sektoru smanjuje. U svrhu suprotstavljanja tome, COSAC podržava inicijative Komisije usmjerene na borbu protiv stereotipa, ulaganje u razvoj digitalnih vještina i njihovo usavršavanje te olakšavanje sudjelovanja žena u digitalnom poduzetništvu i inovacijama.

3.   ZAPADNI BALKAN / JUGOISTOČNA EUROPA I SUSJEDSTVO EU-a

3.1.

Zajedno uz austrijsko predsjedništvo Vijeća EU-a, COSAC ponovno potvrđuje svoju potporu i pojačani angažman u pogledu razvoja konkretne perspektive EU-a s mjerljivim rezultatima za zemlje zapadnog Balkana / jugoistočne europske partnere u skladu s njihovim pojedinačnim učinkom i na temelju zajedničkih vrijednosti i načela, kao što su demokracija, vladavina prava, dobro upravljanje, sloboda izražavanja i neovisnost medija, poštovanje ljudskih prava, pomirenje i dobrosusjedski odnosi, zajedno uz borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala.

3.2.

COSAC pozdravlja potpisivanje Zajedničke deklaracije o regionalnoj suradnji i dobrosusjedskim odnosima, Zajedničke deklaracije o nestalim osobama i Zajedničke deklaracije o ratnim zločinima na sastanku na vrhu zemalja zapadnog Balkana održanom 10. srpnja 2018. u Londonu u okviru Berlinskog procesa te Program prioriteta iz Sofije donesen na sastanku na vrhu EU-a i zemalja zapadnog Balkana održanom 17. svibnja 2018. u Sofiji. COSAC podržava austrijsko predsjedništvo Vijeća EU-a u unapređivanju programa.

3.3.

COSAC ističe da je potencijalnim novim državama članicama EU-a potrebno pružiti primjerena sredstva u sljedećem višegodišnjem financijskom okviru.

3.4.

Iako prepoznaje napredak koji su postigle zemlje zapadnog Balkana / jugoistočni europski partneri, COSAC ponavlja da su potrebni dodatni napori kako bi se ubrzali postupci domaće reforme, uključujući jačanje demokratskih institucija i reformu javne uprave, te postigli trajni i održivi rezultati. COSAC naglašava da su osim toga potrebni stalni i dosljedni napori u pogledu rješavanja otvorenih bilateralnih sporova u regiji, uključujući granične sporove, povećavajući na taj način stabilnost i prosperitet regije. COSAC pozdravlja pozitivna napredovanja u regiji, posebno povijesni sporazum između bivše jugoslavenske republike Makedonije i Grčke u dugogodišnjem sporu oko naziva.

3.5.

COSAC poziva zemlje zapadnog Balkana / jugoistočne europske partnere da pojačaju svoju otpornost na strana miješanja i dezinformacije koji dovode do destabilizacije te da se čvrsto pridržavaju svojih strateških odluka potpunim usklađivanjem sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU-a.

3.6.

U svrhu isticanja važnosti svih susjednih zemalja, COSAC prepoznaje važnost Istočnog partnerstva te ističe činjenicu da se uspjeh Istočnog partnerstva može postići isključivo zajedničkim naporima svih institucija EU-a, država članica EU-a i samih zemalja koje su dio Istočnog partnerstva. COSAC ponavlja da je potrebno zadržati sankcije protiv Rusije sve dok ugovori iz Minska ne budu u potpunosti provedeni.

3.7.

Cilj je stalne strukturirane suradnje (PESCO), kao sastavnog dijela Zajedničke sigurnosne i obrambene politike, pridonijeti stabilnosti i sigurnosti u zemljopisnom kontekstu Europske unije. COSAC cijeni tu suradnju kao instrument za jačanje europske obrane.

4.   BREXIT – TRENUTAČNO STANJE

4.1.

COSAC priznaje da su vođe zemalja EU27 na sastanku Europskog vijeća (članak 50.) održanom 17. listopada 2018. ponovno potvrdili svoje puno povjerenje u Michela Barniera kao glavnog pregovarača Unije i svoju odlučnost da ostanu ujedinjeni. COSAC ističe da je potrebno sačuvati integritet unutarnjeg tržišta i nadležnost Suda Europske unije kada je riječ o načelima unutarnjeg tržišta.

4.2.

COSAC ističe da se Sporazum na Veliki petak mora bezuvjetno zaštititi bilo kojim rezultatom pregovora kako bi se građanima pružilo održivo rješenje. COSAC naglašava potrebu za solidarnosti prema Irskoj.

4.3.

COSAC pozdravlja nacrt sporazuma o povlačenju i potiče glavnog pregovarača Unije da ustraje u svojim naporima u postizanju dogovora u pogledu političke deklaracije o budućem odnosu.

4.4.

COSAC ističe važnost suradnje s Ujedinjenom Kraljevinom na međuparlamentarnoj razini nakon Brexita te će istražiti moguće načine svoje kontinuirane suradnje s Ujedinjenom Kraljevinom nakon donošenja sporazuma o povlačenju i kada bude poznat okvir za buduće odnose Ujedinjene Kraljevine i EU-a.

5.   KLIMATSKA POLITIKA I ENERGETSKA UNIJA

5.1.

COSAC ponovno potvrđuje obvezu EU-a i njegovih država članica da žurno i u potpunosti provedu Pariški sporazum te da i dalje predvode borbu protiv klimatskih promjena, uključujući donošenjem tekućih zakonodavnih prijedloga na razini EU-a. Sporazum i dalje čini temelj globalnih napora za učinkovito rješavanje klimatskih promjena na svjetskoj razini. Uzimajući u obzir nedavno izvješće Međuvladina panela o klimatskim promjenama (IPCC), COSAC naglašava da je potrebno ograničiti povećanje globalne prosječne temperature ispod 2 °C iznad predindustrijskih razina te ustrajati u naporima da se ono ograniči na 1,5 °C.

5.2.

COSAC pozdravlja projekt energetske unije i sve napore usmjerene na postizanje sigurnije i održivije energetske politike. COSAC podupire sveobuhvatan pristup u kojem Europska unija preuzima vodeću ulogu u borbi protiv klimatskih promjena i kojim se povećava proizvodnja obnovljivih izvora energije. U svrhu konferencije COP24 koja će se održati u Poljskoj od 3. do 14. prosinca 2018., COSAC se nada donošenju ambicioznih i sveobuhvatnih provedbenih pravila Pariškog sporazuma.

5.3.

COSAC smatra da projekt energetske unije može znatno pridonijeti postizanju ciljeva u okviru Pariškog sporazuma. COSAC posebno naglašava da se promicanjem obnovljivih izvora energije pridonosi postizanju ciljeva utvrđenih u Pariškom sporazumu. Uporaba obnovljivih izvora energije istovremeno smanjuje ovisnost Europske unije o uvozu energije.

5.4.

COSAC podržava mjere kojima se pridonosi žurnom i sveobuhvatnom donošenju paketa za prijelaz na čistu energiju, posebno sve mjere poduzete u svrhu stvaranja unutarnjeg tržišta električne energije i poboljšanja pripravnosti Europske unije na rizike. Nadalje, COSAC pozdravlja uspostavu sustava za upravljanje energetskom unijom koji objedinjuje klimatsko i energetsko planiranje u jedinstveni okvir jer bi se time stvorio mehanizam suradnje u svrhu nadzora provedbe ciljeva klimatske i energetske politike EU-a za 2030.

5.5.

COSAC napominje da se nekoliko država članica oslanja na jedinstvenog dobavljača energije koji predstavlja izazov za Europsku uniju koja je najveći svjetski uvoznik energije. COSAC podržava sve napore u maksimalnom iskorištavanju autohtonih izvora energije Europske unije u skladu s klimatskim ciljevima i osiguravanju opskrbe energijom te promiče diversifikaciju izvora energije. COSAC ističe da se i mjerama poduzetima u svrhu zaštite okoliša i povećanja proizvodnje energije iz obnovljivih izvora pridonosi konkurentnosti Europske unije. U tom pogledu COSAC naglašava važnost istraživanja i razvoja. Nadalje, COSAC podržava promicanje novih energetskih tehnologija i inovativnih rješenja.

5.6.

Energija mora i dalje biti cjenovno pristupačna građanima i poduzećima. Uz zagovaranje planova usmjerenih na zaštitu klime i okoliša, COSAC istovremeno naglašava da se moraju osigurati održiva budućnost za industriju i poduzeća te pošteno tržišno natjecanje. Moraju se uzeti u obzir cjenovna pristupačnost energije i konkurentnost europske industrije,, kao i specifične potrebe energetski intenzivnih industrija.

5.7.

COSAC ponavlja da borba protiv klimatskih promjena mora ostati jedan od ključnih nastojanja u okolišnoj politici Europske unije. Istovremeno se ne smiju zanemariti drugi uzroci onečišćenja okoliša. U tom pogledu COSAC napominje da plastika te pogotovo mikroplastika znatno pridonose onečišćenju, posebno unutarnjih voda i oceana. COSAC smatra da je važno pojačati aktivnosti protiv onečišćenja plastikom i zaustaviti uporabu mikroplastike u raznim skupinama proizvoda. COSAC podržava mjere usmjerena na smanjenje plastičnog otpada, pogotovo plastike za jednokratnu upotrebu.

5.8.

COSAC pozdravlja aktivnosti u okviru programa Europske unije LIFE kojim se podupire klimatska politika te projekti u području zaštite okoliša i prirode diljem EU-a. COSAC naglašava važnost takvih projekata.

6.   TRANSPARENTNA EUROPSKA UNIJA BLIŽA SVOJIM GRAĐANIMA UOČI NADOLAZEĆIH IZBORA ZA EUROPSKI PARLAMENT

6.1.

COSMAC naglašava ključnu ulogu načela supsidijarnosti u približavanju Europske unije njezinim građanima. Odluke se donose na što otvoreniji način i na razini što je moguće bližoj građanima.

6.2.

COSAC pozdravlja rad Radne skupine za supsidijarnost, proporcionalnost i inicijativu „Činiti manje, ali učinkovitije” te nedavnu komunikaciju Europske komisije „Načela supsidijarnosti i proporcionalnosti: jačanje njihove uloge u donošenju politika EU-a” i uključene prijedloge za osiguravanje aktivnije i vidljivije supsidijarnosti.

6.3.

COSAC naglašava da je uključenost nacionalnih parlamenta u donošenju politika i zakonodavnim postupcima na europskoj razini od ključne važnosti za osiguravanje visokog stupnja transparentnosti, učinkovitosti i javnog prihvaćanja. COSAC potiče institucije EU-a i nacionalne i regionalne parlamente, regionalna i lokalna tijela te civilno društvo na suradnju u svrhu poboljšanja razmjene ideja među parlamentima, tijelima i građanima diljem Europske unije.

6.4.

COSAC pozdravlja prijedloge Europske komisije za poboljšanje komunikacije s regionalnim i lokalnim tijelima te uzimanje u obzir njihovih posebnosti u općem savjetovanju. COSAC poziva regionalna i lokalna tijela da pojačaju svoju interakciju s Europskom komisijom.

6.5.

COSAC smatra rad Radne skupine za supsidijarnost, proporcionalnost i inicijativu „Činiti manje, ali učinkovitije” te komunikaciju Europske komisije „Načela supsidijarnosti i proporcionalnosti: jačanje njihove uloge u donošenju politika EU-a” dobrim temeljem za daljnje rasprave. Uzimajući u obzir stajalište koje je COSAC izrazio u Zaključcima LVIII. plenarne sjednice COSACA-a u pogledu postupka uspostave radne skupine, COSAC ističe da je važno da nacionalni parlamenti i Europski parlament budu pozvani na aktivno sudjelovanje u tim raspravama. Te bi rasprave trebale obuhvatiti, među ostalim, produljenje osmotjednog roka za podnošenje obrazloženih mišljenja u okviru mehanizma kontrole supsidijarnosti isključivanjem razdoblja stanki iz računanja i razmatranje uvođenja roka od dvanaest tjedana, kao i pitanja pružanja nacionalnim parlamentima dodatne prilike da izraze svoja stajališta o proporcionalnosti i pravnoj osnovi predloženog zakonodavstva u obrazloženim mišljenjima, uzimajući u obzir da se određene izmjene mogu postići bez promjena Ugovora. COSAC ponavlja da cijeni uvođenje mehanizma „zelenog kartona” kao proširenja političkog dijaloga između Europske komisije i nacionalnih parlamenata.

6.6.

COSAC pozdravlja napore institucija EU-a u postizanju veće transparentnosti. U tom pogledu, COSAC prepoznaje tekuće napore Vijeća da revidira svoje standarde zakonodavne transparentnosti i pozdravlja poziv na veću transparentnost Europskog ombudsmana i nacionalnih parlamenata. COSAC će pažljivo pratiti rasprave Vijeća i poziva Vijeće da pravodobno izvješćuje o bilo kojem napretku u pogledu tih razmatranja te ponavlja zaključke navedene u stavku 2.8. Doprinosa LVIII. plenarne sjednice COSAC-a (Estonija) i stavcima 2.6. i 2.7. Doprinosa LIX. plenarne sjednice COSAC-a (Bugarska). U pogledu prijedloga Europske komisije o vođenju obaveznog registra transparentnosti, COSAC poziva dionike da na konstruktivan način riješe to pitanje.

6.7.

COSAC ističe da je predstavništvo građana Europske unije u Europskom parlamentu utemeljeno na slobodnim i poštenim izborima. Političke stranke na europskoj razini služe kao izravna poveznica između građana i političkog sustava, pridonoseći transparentnosti i boljem razumijevanju postupaka donošenja odluka Europske unije.

6.8.

U svrhu nadolazećih europskih izbora od 23. do 26. svibnja 2019., COSAC cijeni napore institucija EU-a u pojačanju demokratske otpornosti u Europi. Osiguravanje transparentnosti političkog oglašivanja na internetu, borba protiv kampanja širenja dezinformacija, unapređenje pravila o financiranju europskih političkih stranki i povećanje kibersigurnosti važne su mjere za učinkovito suprotstavljanje novim vrstama prijetnji slobodnim i poštenim izborima.

6.9.

COSAC potiče sve građane Europske unije da aktivno sudjeluju u nadolazećim europskim izborima. Nadalje, COSAC podsjeća da svaki građanin Europske unije ima pravo na izravno sudjelovanje u demokratskom životu Unije, među ostalim putem europske građanske inicijative.

(1)  COM(2018) 634 final, COM(2018) 633 final i COM(2018) 631 final.