Bruxelles, 28.5.2018.

SWD(2018) 250 final

RADNI DOKUMENT SLUŽBI KOMISIJE

SAŽETAK PROCJENE UČINKA

priložen dokumentu

Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća

o minimalnim zahtjevima za ponovnu uporabu vode

{COM(2018) 337 final}
{SEC(2018) 249 final}
{SWD(2018) 249 final}


Procjena učinka prijedloga pravnog instrumenta o minimalnim zahtjevima za ponovnu uporabu vode

A. Potreba za djelovanjem

Zašto? O kakvom je problemu riječ? Najviše 11 redaka

Danas se trećina područja EU-a tijekom cijele godine suočava s problemima u opskrbi vodom, a nestašica vode problem je za brojne države članice EU-a. U skladu s predviđanjima o klimatskim promjenama, taj će se problem povećati u cijelom EU-u u sljedećim desetljećima. Smanjena raspoloživost vode negativno utječe na građane EU-a i gospodarske sektore (poljoprivredu, turizam, industriju, energetiku i promet). To može utjecati na konkurentnost i unutarnje tržište. Kao dio integriranog pristupa upravljanju vodama, koji uključuje štednju vode i mjere učinkovite potrošnje vode, pročišćene otpadne vode iz uređaja za pročišćavanje komunalnih otpadnih voda pouzdana su alternativna vodoopskrba za različite svrhe, kao što su poljoprivredno navodnjavanje i prihranjivanje vodonosnika. Danas je u EU-u ponovna uporaba vode znatno ispod svojeg velikog potencijala iako se njome manje utječe na okoliš nego transferom vode ili desalinizacijom i mogu se ostvariti gospodarske i društvene koristi te koristi za okoliš. Ovom se inicijativom stoga nastoji riješiti opći problem previše ograničene primjene ponovne uporabe vode kako bi se znatno pridonijelo smanjenju nestašice vode u EU-u. Potreba za djelovanjem EU-a potvrđena je u Planu zaštite europskih vodnih resursa (2012.) te je uključena u Akcijski plan za kružno gospodarstvo (2015.) i u Program rada Komisije.

Što se nastoji postići ovom inicijativom? Najviše 8 redaka

Opći je cilj pridonijeti smanjenju nestašice vode u EU-u u kontekstu prilagodbe klimatskim promjenama, i to povećanjem ponovne uporabe vode za poljoprivredno navodnjavanje kad god je to relevantno i isplativo, uz istodobno osiguravanje visoke razine zaštite javnog zdravlja i okoliša. Konkretno, uspostavom poticajnog okvira koji se temelji na zajedničkom pristupu ponovnoj uporabi vode za poljoprivredno navodnjavanje u cijelom EU-u može se omogućiti učinkovitije upravljanje oskudnim vodnim resursima. Očekuje se da će se utvrđivanjem zajedničkih minimalnih zahtjeva postići visoka razina zaštite potrošača, radnika i svih drugih izloženih osoba, kao i visoka razina zaštite okoliša, posebno vodnih resursa te ekosustava i tala koji ovise o tim resursima; očekuje se da će to neizravno pozitivno utjecati na percepciju javnosti. 

Koja je dodana vrijednost djelovanja na razini EUa? Najviše 7 redaka 

Države članice dijele 60 % riječnih slivova EU-a pa je stoga za rješavanje pitanja upravljanja vodama i onečišćenja nužno djelovati na razini EU-a. Kad je riječ o ponovnoj uporabi vode, ako države članice djeluju same, tehničke prepreke i povezani troškovi nepotrebno su veliki, među ostalim i za pružatelje tehnoloških rješenja koji posluju u cijelom EU-u. Djelovanje na razini EU-a opravdano je i kad je riječ o poljoprivrednom navodnjavanju jer se time sprečava da različiti nacionalni zahtjevi negativno utječu na jednakost uvjeta, uzrokujući prepreke unutarnjem tržištu poljoprivrednih proizvoda navodnjavanih obnovljenom vodom. Opsežna javna savjetovanja i savjetovanja s dionicima potvrdila su potrebu za djelovanjem na razini EU-a. Kad je riječ o prihranjivanju vodonosnika, utvrđeno je da regulatorno djelovanje EU-a nije razmjerno zbog snažne lokalne dimenzije.

B. Rješenja

Koje su se zakonodavne i nezakonodavne opcije politika razmatrale? Daje li se prednost određenoj opciji? Zašto? Najviše 14 redaka 

Za rješavanje problema i ispunjenje ciljeva razmotrene su sljedeće opcije politika: 1. pravni instrument kojim se osigurava sigurnost poljoprivrednih proizvoda „univerzalnim” pristupom i zaštita lokalnog javnog zdravlja i okoliša, 2. pravni instrument kojim se osigurava sigurnost poljoprivrednih proizvod pristupom „primjereno svrsi” i zaštita lokalnog javnog zdravlja i okoliša te 3. smjernice o sigurnosti poljoprivrednih proizvoda i zaštiti lokalnog javnog zdravlja i okoliša. Analizom i usporedbom opcija zaključeno je da se za poljoprivredno navodnjavanje prednost daje opciji 2. jer se njome, u odnosu na ostale opcije, može osigurati veća količina pročišćenih otpadnih voda uz niži trošak i time ostvariti najbolji rezultat u ostvarenju općeg cilja.

Kad je riječ o izboru pravnog instrumenta, razmotrene su mogućnosti direktive i uredbe te se smatra da su obje opcije prikladne, pri čemu svaka ima određene prednosti i nedostatke. Iako bi se uredbom bolje odgovorilo na poticajnu prirodu inicijative, direktiva bi možda omogućila lakšu fleksibilnost u smislu utvrđivanja strožih nacionalnih zahtjeva (ali bi istodobno svim državama članicama prouzročila veće opterećenje zbog prijenosa, čak i onim državama članicama u kojima u ovom trenutku ponovna uporaba vode nije relevantna).

Tko podržava koju opciju? Najviše 7 redaka 

Svi dionici i javnost uglavnom podupiru opću ideju ponovne uporabe vode. U pogledu poljoprivrednog navodnjavanja, pravni instrument EU-a snažno podupiru posebno one države članice u kojima se već primjenjuje ponovna uporaba vode. Ostale države članice uglavnom pružaju podršku pod uvjetom da ponovna uporaba vode ne bude obvezna. Podršku pruža i poljoprivredni sektor pod uvjetom da se zajamči fleksibilnost u pogledu lokalnih uvjeta i troškovna učinkovitost. Među dionicima najpozitivnije stajalište imaju privatna poduzeća, koja u tome vide i gospodarski potencijal. Nevladine organizacije općenito izražavaju potporu.

C. Učinci opcije kojoj se daje prednost

Koje su prednosti  opcije kojoj se daje prednost (ako takve opcije nema, navesti koristi glavnih opcija)? Najviše 12 redaka 

Kad je riječ o poljoprivrednom navodnjavanju, pravnim instrumentom EU-a koji se temelji na pristupu „primjereno svrsi” i predviđa upravljanje rizicima ostvarile bi se koristi za okoliš, gospodarstvo i društvo. U kontekstu integriranog pristupa upravljanju vodama i prilagodbe klimatskim promjenama poljoprivrednici bi imali koristi od sigurnije vodoopskrbe, uključujući i za vrijeme suša kada možda nisu dostupni drugi izvori navodnjavanja. Pravnim instrumentom EU-a posebno bi se pridonijelo smanjenju problema u opskrbi vodom povećanom primjenom ponovne uporabe vode po pristupačnim cijenama u količini koja bi mogla dosegnuti oko 6,6 milijardi m3 godišnje u usporedbi s polaznom vrijednošću od 1,7 milijardi m3. Osim toga, njime bi se stvorili ravnopravni uvjeti za ulagače te pružila sigurnost u pogledu distribucije odgovarajućih proizvoda na unutarnjem tržištu, čime bi se pridonijelo i povećanju povjerenja javnosti u ponovnu uporabu vode u svrhu navodnjavanja.

Koliki su troškovi opcije kojoj se daje prednost (ako takve opcije nema, navesti troškove glavnih opcija)? Najviše 12 redaka 

Kad je riječ o poljoprivrednom navodnjavanju, očekuje se da će pravni instrument EU-a s pristupom „primjereno svrsi” zahtijevati ulaganja u pročišćavanje raspoloživih količina vode u iznosu od 38 EUR/m3/dnevno, dok se kod „univerzalnog” pristupa ta ulaganja povećavaju na 271 EUR/m3/dnevno. U okviru pristupa „primjereno svrsi” ulaganjem manjim od 700 milijuna EUR omogućilo bi se pročišćavanje više od 6,6 milijardi m3 godišnje ispod istog troškovnog praga, u usporedbi s ulaganjem od oko 600 milijuna EUR za samo 800 milijuna m3 godišnje u okviru „univerzalnog” pristupa , a u oba bi slučaja ukupan trošak obnovljene vode bio bi manji od 0,5 EUR/m3.

Kako će to utjecati na poduzeća, MSP-ove i mikropoduzeća? Najviše 8 redaka

Očekuje se da će inicijativa utjecati na pružatelje tehnoloških rješenja i na poduzeća u poljoprivredi, a i jedni i drugi uključuju MSP-ove. Njome će stvoriti nove prilike za MSP-ove usmjerene na ponovnu uporabu vode, kao što su otvaranje radnih mjesta i primjena inovativnih rješenja u tehnologijama ponovne uporabe vode te inovativnih sustava praćenja i analitičkih tehnika radi ispunjavanja novih zahtjeva. Poljoprivredna poduzeća, uključujući MSP-ove, koja su najveći potrošači slatke vode u državama članicama, imala bi koristi od sigurnog pristupa vodnim resursima. Važan trošak mogu biti kapitalna ulaganja u uspostavu infrastrukture za navodnjavanje. Ne bi bilo neproporcionalnog utjecaja na mikropoduzeća te male i srednje poljoprivrednike.

Hoće li to znatno utjecati na nacionalne proračune i uprave? Najviše 4 retka

Dodatno administrativno opterećenje bit će minimalno. Uglavnom će se koristiti postojeći kanali izvješćivanja na temelju Okvirne direktive o vodama i Direktive o pročišćavanju komunalnih otpadnih voda, a izradit će se samo ograničen broj dodatnih zahtjeva u pogledu praćenja i izvješćivanja. Države članice trebat će uspostaviti potrebne postupke za izdavanje dozvola. Obvezu praćenja kvalitete obnovljene vode snose operateri.

Očekuju li se drugi bitni učinci? Najviše 6 redaka

Inicijativa će pridonijeti prelasku na kružno gospodarstvo te provedbi šestog cilja održivog razvoja „Čista voda i odvodnja”. Osim toga, njome će se dopuniti tekuća modernizacija i pojednostavnjenje zajedničke poljoprivredne politike.

D. Daljnje mjere

Kad će se politika preispitati? Najviše 4 retka 

Nacrtom pravnog instrumenta predvidjet će se primjena postupka odbora kako bi se, prema potrebi, prilozi (minimalni zahtjevi i ključne zadaće upravljanja rizicima) prilagodili znanstvenom napretku. Sadržavat će i opću odredbu o preispitivanju (nakon šest godina).