6.4.2017   

HR

Službeni list Europske unije

C 108/20


Objava zahtjeva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

(2017/C 108/18)

Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1).

JEDINSTVENI DOKUMENT

„ΠΕΥΚOΘΥΜΑΡΟΜΕΛΟ ΚΡΗΤΗΣ” (PEFKOTHYMAROMELO KRITIS)

EU br.: PDO-EL-02142 – 17.5.2016

ZOI ( X ) ZOZP ( )

1.   Nazivi

„Πευφκοθυμαρόμελο Κρήτης” (Pefkothymaromelo Kritis)

2.   Država članica ili treća zemlja

Grčka

3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

3.1.   Vrsta proizvoda

Razred 1.4. Ostali proizvodi životinjskog podrijetla (jaja, med, različiti mliječni proizvodi osim maslaca itd.)

3.2.   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

„Pefkothymaromelo Kritis” prirodna je mješavina meda majčine dušice i bora. Proizvodi se na Kreti kao rezultat posebnog upravljanja košnicama i/ili prirodnog suživota kasno cvatuće majčine dušice i medljike koju izlučuje insekt Marchalina hellenica L., koji obično živi na brucijskim borovima (Pinus brutia Ten.) i alepskim borovima (Pinus halepensis Mill.).

Fizikalno-kemijska svojstva:

Vodljivost: ≥ 0,600 mS/cm; zbroj glukoze i fruktoze ≥ 50 %; postotak saharoze ≤ 3 %; relativna vlažnost ≤ 17 %; aktivnost dijastaze ≥ 8 DN, hidroksimetilfurfural (HMF) ≤ 25 mg/kg; slobodna kiselost 20–50 meq/kg; količina tvari netopljivih u vodi ≤ 0,1 g/100 g. Boja je stabilna i kreće se od 70 do 130 mm na Pfundovoj ljestvici. Proizvod ne sadržava vidljivi akaricid ili ostatke sredstva za zaštitu bilja, uz granicu otkrivanja od 10 mg/kg.

Mikroskopska svojstva:

Dok „Pefkothymaromelo Kritis” ima svojstva koja ga čine medljikovcem (šumski med), njegov sediment sadržava i peludna zrnca nekoliko medonosnih biljaka koje se mogu razlikovati pa se u svakom uzorku meda može nalaziti i do 20 različitih vrsta. Najvažnija je vrsta istočnomediteranska majčina dušica (Coridothymus capitatus L.), koja je prisutna u svim uzorcima u količini ≥ 10 % od ukupnih peludnih zrnaca medonosnih vrsta.

Omjer elemenata medljike u odnosu na ukupnu količinu peludnih zrnaca iznosi od 0,5 do 6,5. Elementi medljike sastoje se od spora rodova Cladosporium i Fumago, a rjeđe rodova Altenaria i Stemphylium. Nisu prisutne oštrobridne spore roda Coleosporium koje se nalaze u ostalim mješavinama meda koje sadržavaju borov med.

Organoleptička svojstva:

Proizvod ima karakterističnu aromu koja najvećim dijelom dolazi od aromatskih tvari iz meda majčine dušice. Borov med daje mu blagi, dugotrajan okus, a proizvod je srednje bistar i sladak. Aroma ima cvjetne note i blagu notu drva i smole. Miris je srednjeg intenziteta s laganim notama voća i voska, a med ostaje u tekućem stanju najmanje 12 mjeseci od dana sakupljanja.

3.3.   Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla) i sirovine (samo za prerađene proizvode)

Pčele se hrane samo kako bi se osiguralo preživljavanje kolonije, a s hranjenjem se prestaje najmanje mjesec dana prije cvatnje cvijeća ili nastanka medljike. Kada nije dostupna hrana za ispašu (nektar, pelud) pčelari pčelama daju šećerni sirup od šećerne repe, pčelinjeg fondana i hrane bogate bjelančevinama (peludne smjese). Hrana za pčele može potjecati izvan određenog zemljopisnog područja. U svakom slučaju, prihranjivanjem pčela ne utječe se na svojstva i kvalitetu meda.

3.4.   Posebni koraci u proizvodnji koji se moraju provesti u identificiranom zemljopisnom području

Sve faze proizvodnje moraju se poduzeti na određenom zemljopisnom području. Kako bi se osigurali kvaliteta i jedinstveni karakter proizvoda košnice se premještaju u borove šume nakon što pčele skupe pelud majčine dušice ili na područja na kojima kasno cvatuća majčina dušica cvate u vrijeme kada na borovom drveću ima medljike. Med se iz saća skuplja uz što manje dimljenja pčela i kada je najmanje 3/4 ćelija zatvoreno. Med se vrca vrcaljkom, prebacuje u taložnike kako bi se očistio i ne zagrijava se na temperaturu veću od 45 °C. Bolesti se sprečavaju i liječe odgovarajućim higijenskim mjerama, a po potrebi i primjenom sigurnih i odobrenih tvari.

3.5.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd. proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

Proizvod se mora pakirati na zemljopisnom području određenom točkom 4. Taj je zahtjev nužan kako bi se olakšali praćenje i provjera podrijetla meda, smanjio rizik miješanja s drugim medom, spriječila zloupotreba naziva pri prodaji meda iz drugih područja i osigurala primjena posebnih pravila iz točke 3.6. Cilj je zahtjeva i sprečavanje rizika od mijenjanja fizikalno-kemijskih (HMF, aktivnost dijastaze) i organoleptičkih svojstava meda zbog izlaganja visokim temperaturama, osobito u ljetnim mjesecima, kada se morem prevozi s otoka Krete.

3.6.   Posebna pravila za označivanje proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

Kako bi se zaštitile kvaliteta i sljedivost proizvoda, svi pčelari i gospodarski subjekti koji prodaju taj proizvod moraju se koristiti logotipom na kojem su prikazani otok Kreta i privjesak u obliku pčela iz Malije te riječi „Πευφκοθυμαρόμελο Κρήτης ΠΟΠ” [„Pefkothymaromelo Kritis ZOI”] (slika 1.). Logotip će distribuirati pčelarska tijela koja podnose zahtjev. Osim toga, proizvođači će dobiti i šifru za označivanje svake serije proizvedenog meda, mjesta proizvodnje i registracijskog broja pčelara. Na naljepnici će se nalaziti logotip, šifra i sve potrebne oznake. Pčelarske udruge obavještavaju inspekcijsko tijelo o detaljnim pravilima kojima se uređuje distribucija naljepnica. Međutim, tim se pravilima ne smije uzrokovati diskriminacija proizvođača koji proizvode „Pefkothymaromelo Kritis” u skladu sa specifikacijom, ali nisu članovi navedenih tijela.

Image

4.   Sažeta definicija zemljopisnog područja

Cijeli otok Kreta, koji se sastoji od prefektura Heraklion, Lasithi, Retimno i Khania.

5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

Prirodni čimbenici

Iznimna morfološka raznolikost Krete, zajedno s njezinom specifičnom klimom (nalazi se na granici sredozemne i sjevernoafričke klimatske zone) i izoliranim zemljopisnim položajem, pogodovali su razvoju mnogih različitih biljnih vrsta. Nedavni podaci otkrili su da je otok stanište za otprilike 1 800 biljnih vrsta, od kojih je 180 endemskih. Obilje medonosnih biljaka omogućilo je razvoj pčelarstva pa otok danas ima jednu od najvećih gustoća košnica na svijetu, sa 33 košnice po kvadratnom kilometru.

To obilje biljaka uključuje i mnoge aromatske vrste koje cvatu u lipnju i srpnju, a na nekim područjima sezona cvjetanja proteže se do kolovoza. Najvažnija je vrsta istočnomediteranska majčina dušica (Coridothymus capitatus). U tim mjesecima zbog vruće i suhe klime nema mnogo padalina pa nastaje i mala količina nektara te je med koji se proizvodi gust i vrlo aromatičan. Takvi uvjeti i medljika koju izlučuju insekti vrste Marchalina hellenica pčelarima pružaju jedinstvenu priliku da proizvode mješavinu dvaju različitih vrsta meda (od majčine dušice i bora), koja čini poseban proizvod s prijelaznim svojstvima. Insekt koji proizvodi medljiku živi kao nametnik na brucijskim borovima (Pinus brutia Ten.) i alepskim borovima (Pinus halepensis Mill.) i prisutan je samo u Grčkoj i Turskoj.

Ljudski čimbenik

Primjenom znanja o ponašanju pčela i posebnim uvjetima koji u jesen prevladavaju na otoku, pčelari se koriste sljedećim posebnim tehnikama proizvodnje: kada se prikuplja pelud majčine dušice ostavljaju leglo da se nekontrolirano širi i da pčele pohranjuju med u krugovima iznad legla. U toj fazi pčelari selektivno sakupljaju saće i uklanjaju samo ono koje sadržava jasno zatvorene ćelije s medom majčine dušice. Kasnije, kada pčele prikupljaju borovu medljiku, nema peludi pa pčele instinktivno smanjuju leglo. Pčelari ne interveniraju i ostavljaju leglo da se smanji kako bi pčele na njegovo mjesto pohranile med. To si mogu priuštiti jer je temperatura u jesen još uvijek dovoljno visoka kako bi pčele mogle prikupiti nektar biljaka koje cvjetaju u jesen, kao što su rogač (Ceratonia siliqua), bršljan (Hedera helix), ljekovita šparoga (Asparagus officinalis), morski luk (Urginea maritima) i druge, te na taj način obnoviti svoju populaciju. Kada pčele ne bi mogle obnoviti populaciju u jesen, kolonija ne bi preživjela zimu. Pčelarima pomažu specifični klimatski uvjeti na otoku, cvijeće koje daje dovoljno peludi i nektara te instinktivno ponašanje pčela, što im omogućava da upravljaju košnicama na takav specifičan način. „Pefkothymaromelo Kritis” proizvod je i prirodnog suživota kasno cvatuće majčine dušice i borove medljike, što je uobičajeni fenomen na Kreti.

Posebnost proizvoda

Posebnost proizvoda „Pefkothymaromelo Kritis” rezultat je njegovih fizikalno-kemijskih, mikroskopskih i organoleptičkih svojstava:

—   fizikalno-kemijska svojstva: vodljivost (≥ 0,600 mS/cm), vlažnost (≤ 17 %), zbroj glukoze i fruktoze (≥ 50 %) i boja (70–130 mm na Pfundovoj ljestvici),

—   mikroskopska svojstva: peludna zrnca majčine dušice ≥ 10 %, nepostojanje spora roda Coleosporium,

—   organoleptička svojstva: posebna aroma i ugodan, slabije intenzivan slatki okus.

Osnovu kvalitete i posebnosti proizvoda čine niska koncentracija HMF-a (≤ 25 mg/kg), niska koncentracija saharoze (≤ 3 %) te nezamjetne razine akaricida i sredstava za zaštitu bilja (≤ 10 μg/kg).

Uzročna povezanost zemljopisnog područja i kvalitete ili karakteristika proizvoda

Kreta je od pamtivijeka prekrivena aromatskim biljem i majčinom dušicom, a medljika koju luči nametnik Marchalina hellenica L. poznata je najmanje od 18. stoljeća (Gennadius, 1883.). Μarchalina hellenica L. luči medljiku na borovima nakon što majčina dušica proizvede nektar ili se u nekim područjima proizvodnja nektara i medljike podudara, što daje jedinstvenu prirodnu mješavinu meda majčine dušice i bora koja je usko povezana s područjem podrijetla. Vodljivost, zbroj glukoze i fruktoze, blag okus i spora kristalizacija rezultat su borove medljike, dok su aromatske tvari i peludna zrnca majčine dušice rezultat raznolikog aromatskog autohtonog i endemskog cvijeća koje u vrućoj i suhoj klimi otoka proizvodi male količine koncentriranog, aromatskog nektara. Zbog toga je „Pefkothymaromelo Kritis” gust (tj. ima niski udjel vlage), aromatičan, sadržava peludna zrnca velikog broja biljaka s Krete i ima specifična svojstva koja su prethodno opisana.

Kretski su pčelari razvili posebne načine iskorištavanja kombinacije tla i klimatskih uvjeta, karakteristične vegetacije, prisutnosti borove medljike i instinktivnog ponašanja pčela za proizvodnju proizvoda „Pefkothymaromelo Kritis”. Ta se tehnika temelji na znanju koje se razvijalo iz generacije u generaciju i rezultat je prilagođavanja djelovanja okolišu, ponašanju pčela i klimatskim uvjetima. Iako je pažljivo i ispravno upravljanje košnicama ključan čimbenik, konačni proizvod poseban je i zbog značajki kvalitete koje se potvrđuju indeksom HMF-a, sadržajem saharoze i nepostojanjem akaricida ili ostataka sredstva za zaštitu bilja.

Upućivanje na objavu specifikacije

(članak 6. stavak 1. drugi podstavak ove Uredbe)

http://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/POP-PGE/prod_pefkothimaromelo_kriti.pdf


(1)  SL L 343, 14.12.2012., str. 1.