Bruxelles, 27.6.2016.

COM(2016) 419 final

IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

u pogledu provedbe i rezultata programa Periklo 2020. za zaštitu eura od krivotvorenja u 2015.


IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

u pogledu provedbe i rezultata programa Periklo 2020. za zaštitu eura od krivotvorenja u 2015.

1.Općenito

Program „Periklo 2020.” program je razmjene, pomoći i osposobljavanja za zaštitu eura od krivotvorenja. Zamjenjuje program Periklo koji je uspostavljen 2001. te se provodio u razdoblju 2002. – 2013. Taj je program uspostavljen Uredbom (EU) br. 331/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. ožujka 2014. 1 Njezina se primjena proširila na države članice nesudionice Uredbom Vijeća (EU) br. 2015/768 od 11. svibnja 2015. 2 Uredbom (EU) br. 331/2014 utvrđuje se trajanje programa do 31. prosinca 2020. Člankom 13. stavkom 3. Uredbe zahtijeva se od Komisije da Europskom parlamentu i Vijeću na godišnjoj razini pruža informacije o rezultatima programa. Ovo drugo godišnje izvješće u skladu je s tim zahtjevom za 2015. godinu.

2.Provedba programa i rezultati odobrenih aktivnosti u okviru programa Periklo u 2015.

Godišnji proračun za provedbu programa „Periklo 2020.” za 2015. utvrđen je u iznosu od 1 024 800 EUR, a bio je financiran iz proračunske linije 24 03 01 općeg proračuna Europske unije za 2015. U 2015. odobreno je ukupno 967 739,33 EUR.

Provedba programa odražava predanost država članica zaštiti eura od krivotvorenja. Zahvaljujući raspravama o višegodišnjoj strategiji na sastancima Stručne skupine u području krivotvorenja eura (ECEG) omogućeno je odobrenje od 94,4 % ukupnog proračuna u 2015. S obzirom na kvalitetu i količinu zahtjeva za dodjelu bespovratnih sredstava u 2015., bilo je potrebno prenijeti 44 496 EUR iz „aktivnosti Komisije” u bespovratna sredstva.

U 2015. iz programa je financirano ukupno 12 projekata. Od tih 12 zahtjeva koji potječu od nadležnih tijela država članica, uspješno je izvršeno devet dodjela bespovratnih sredstava u odnosu na šest dodjela bespovratnih sredstava u 2014. Nadalje, financirane su tri inicijative Komisije u odnosu na četiri inicijative Komisije u prethodnoj godini. Dvije su aktivnosti provedene u 2015., dok je deset aktivnosti provedeno ili će se provesti u 2016.

U 2015. kandidati za program bili su iz pet država članica, odnosno iz Italije, Francuske, Španjolske, Njemačke i Hrvatske. Taj raspon uvelike potvrđuje činjenicu da su zemlje koje su najviše pogođene krivotvorenjem eura učestaliji korisnici sredstava iz programa Periklo. Zbog kasnog donošenja Uredbe Vijeća (EU) br. 2015/768, samo je jedan zahtjev za dodjelu bespovratnih sredstava bio iz države članice nesudionice, odnosno hrvatski zahtjev. 

Grafikon I. i grafikon II.: Broj financiranih aktivnosti po državi članici i vrsta financirane aktivnosti (aktivnosti odobrene u 2015.; vidi Prilog I.)

Aktivnosti koje su odobrene u 2015. sastojale su se od sedam seminara, jednog tehničkog osposobljavanja (radionica) i četiri razmjene osoblja.

Aktivnosti su se odvijale 3 unutar i izvan EU-a, ovisno o posebnim potrebama za zaštitu eura od krivotvorenja. Od početka programa Periklo jačao se regionalni pristup provedbom aktivnosti koje uključuju posebno osjetljive regije svijeta. U 2015. program je posebno bio usmjeren na Latinsku Ameriku (dvije je aktivnosti organizirala Španjolska), jugoistočnu Europu (aktivnosti su organizirale Hrvatska, Italija i Komisija), mediteransku regiju (aktivnost je organizirala Italija) te Kinu (aktivnosti su organizirale Francuska, Italija i Komisija).

U grafikonima III. i IV. prikazani su podrijetlo i radno okruženje sudionika programa „Periklo 2020.”:



Grafikon III. i grafikon IV.: Podrijetlo i radno okruženje sudionika 4 (aktivnosti odobrene u 2015.; vidi Prilog I.)

Predviđeni broj od 618 stručnjaka sudjeluje u aktivnostima u okviru programa Periklo za koje su sredstva odobrena u 2015.

U smislu podrijetla, sudionici dolaze iz 59 zemalja. Većina polaznika (65 %) sudionici su iz Europe: 41 % polaznika dolazi iz država članica, dok je druga najveća skupina polaznika (24 %) iz zemalja Europe koje nisu članice EU-a; iz Latinske Amerike dolazi 14 % polaznika (uglavnom Kolumbija i Peru), a 7 % s Bliskog istoka i iz Sjeverne Afrike. Od posebnog je značaja veći broj sudionika iz Azije, koji čine 4 % i koji svi dolaze iz Kine.

S obzirom na radno okruženje sudionika, članovi policijskih snaga čine 53 % ukupnog broja polaznika. Razlog toj izraženoj prisutnosti činjenica je da su policijska tijela predvodnici u borbi protiv krivotvorenja eura, a policijsko osoblje uključuje istražitelje i tehničare. Međutim trebalo bi istaknuti stalan trend razlike u ostalim kategorijama sudionika (47 %). U visokom postotku sudjelovale su središnje banke (19 %), a sve je veće sudjelovanje i pravosudnog osoblja (10 %) 5 i carina (4 %).

Stoga provedba programa Periklo ispunjava transnacionalne i multidisciplinarne dimenzije programa, u skladu sa zahtjevima iz Uredbe (EU) br. 331/2014.



3.    Pregled aktivnosti odobrenih u 2015.: glavni podaci 6

Provedba programa „Periklo 2020.” u 2015. pokazuje stalan pozitivan trend povećanja razlike u radnom okruženju sudionika. Osobito je vrijedno zabilježiti sve veće sudjelovanje pravosudnog osoblja u pet aktivnosti te sve veće sudjelovanje carina.

Program je uspio održati i dodatno ojačati snažnu regionalnu i međunarodnu suradnju u 2015. s nekoliko aktivnosti koje su se odvijale u Latinskoj Americi, na području Sredozemlja i u balkanskoj regiji te tri aktivnosti u koje su bili uključeni predstavnici iz Kine. Nadalje, sredstva odobrena u okviru programa Periklo iz 2015. obuhvaćaju još više različitih nadležnih nacionalnih tijela država članica koja se prijavljuju za program; Polizeipräsident iz Berlina, Landeskriminalamt, prvi se put prijavio za dodjelu sredstava iz programa Periklo.

S pomoću nekoliko aktivnosti u okviru proračuna „Periklo 2020.” za 2015. nastojala se ojačati multidisciplinarna suradnja na području borbe protiv krivotvorenja i razmjene stručnih tehničkih znanja i najboljih praksi između država članica i institucija Unije, s jedne strane, te nadležnih nacionalnih tijela Kine, s druge strane. U siječnju 2016. u Parizu je održana konferencija „Kinesko-europska suradnja u borbi protiv krivotvorenja eura” koja je financirana iz programa Periklo. Nadalje, talijanski nacionalni središnji ured uključio je sudjelovanje kineskih predstavnika u svoju aktivnost koja je financirana iz programa Periklo. Naposljetku, radionica EU-a i Kine o zaštiti valuta u okviru programa Periklo aktivnost je koja će se održati u Bruxellesu i na kojoj će sudjelovati kinesko Ministarstvo javne sigurnosti. Cilj joj je strukturnija suradnja među državama članicama, institucijama Unije i kineskim nadležnim nacionalnim tijelima u pogledu strateških i operativnih pitanja na području borbe protiv krivotvorenja.

Komisija nastavlja niz konferencija „Euro South East” s dvanaestom konferencijom koja će se održati u listopadu 2016. u Zagrebu, Hrvatska. Te su konferencije bile ključne za jačanje suradnje među nadležnim nacionalnim tijelima u jugoistočnoj Europi u kojoj se nalazi nekoliko žarišnih točaka u pogledu mogućeg provoza i proizvodnje krivotvorenih eura.

Komisija neprestano širi rezultate aktivnosti podržanih programom među stručnjacima Stručne skupine u području krivotvorenja eura (ECEG). U 2015. održali su se sastanci ECEG-a.

Iz programa je vidljiva visoka razina dosljednosti i komplementarnosti u odnosu na druge relevantne programe i aktivnosti na razini Unije jer je usredotočen na sprečavanje i borbu protiv posebnog oblika organiziranog kriminala, tj. krivotvorenja eura, te je posvećen isključivo tome. Stoga je komplementaran i dosljedan u odnosu na program OLAF-a Hercule III 7 za zaštitu financijskih interesa Unije te pokazuje visoku razinu komplementarnosti, među ostalim, s Fondom za unutarnju sigurnost – Policija 8 Glavne uprave za unutarnje poslove koji obuhvaća sprečavanje i suzbijanje kriminala općenito.

4.    Provedba aktivnosti u okviru programa Periklo za 2015. koje su odobrene u okviru programa „Periklo 2020.” za 2014. ili programa „Periklo”

U 2015. provedeno je deset aktivnosti u okviru programa Periklo koje su odobrene u okviru programa Periklo 2020. za 2014. ili u okviru proračuna programa Periklo 9 . Od tih deset projekata pet su pokrenula nadležna nacionalna tijela država članica, odnosno Latvije, Italije i Francuske, dok je pet projekata pokrenula Komisija. Projekti su se sastojali od dva seminara, dvije studije, dva tehnička osposobljavanja, tri razmjene osoblja i ažuriranja priručnika za borbu protiv krivotvorenja eura. Poseban je naglasak stavljen na područja jugoistočne Europe i mediteranske regije.

5.    Zaključak i daljnji koraci

Program „Periklo 2020.” i dalje će biti važno i učinkovito sredstvo u borbi protiv krivotvorenja. Taj je zaključak potkrijepljen i procjenom Komisije da su u odnosu na prethodnu godinu u okviru programa „Periklo 2020.” dodijeljena bespovratna sredstva za više sufinanciranih aktivnosti 10 . Program čini osnovu za potporu izradama studija, održavanju i razvijanju suradnje i razmjeni najboljih praksi među svim sudionicima uključenima u borbu protiv krivotvorenja eura. Na temelju rezultata provedbe programa i stalne analize novih prijetnji, o čemu se raspravljalo u okviru ECEG-a, prioriteti su za 2016. sljedeći 11 :

1.aktivnosti potpore čiji je cilj poboljšanje suradnje među državama članicama koje su posebno pogođene proizvodnjom i distribucijom krivotvorina

2.poticanje suradnje s tijelima trećih zemalja u kojima postoji sumnja u proizvodnju krivotvorenih eura ili dokazi za nju

3.održavanje učinkovitog okvira za zaštitu eura u zemljama jugoistočne Europe

4.nova kretanja: sigurnosne značajke ili metode provjere autentičnosti, distribucija krivotvorina i sirovina na internetu te uključenost carinskih tijela država članica u borbu protiv krivotvorenja valuta.

(1) Uredba (EU) br. 331/2014 Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa razmjene, pomoći i osposobljavanja za zaštitu eura od krivotvorenja (program „Periklo 2020.”). (SL L 103, 5.4.2014., str. 1.) Uredbom su stavljene izvan snage odluke Vijeća 2001/923/EZ, 2006/75/EZ i 2006/849/EZ.
(2) Uredba Vijeća (EU) br. 2015/768 od 11. svibnja 2015. o proširenju primjene Uredbe (EU) br. 331/2014 Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa razmjene, pomoći i osposobljavanja za zaštitu eura od krivotvorenja (program „Periklo 2020.”) na države članice nesudionice (SL L 121, 14.5.2015., str. 1.).
(3) Neke se aktivnosti provode u 2016.
(4) U kategoriju „Ostalo” uključeni su, među ostalim, Interpol, poslovne banke i osoblje nacionalnih ministarstava.
(5) Radi se o rastu od 4 postotna boda u odnosu na provedbu programa Periklo u 2014.; vidi COM(2015) 507 final.
(6) Sveobuhvatan pregled aktivnosti u okviru programa Periklo odobrenih u 2015. nalazi se u Prilogu I.
(7) Uredba (EU) br. 250/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 26. veljače 2014. o uspostavi programa za promicanje mjera u području zaštite financijskih interesa Europske unije (program „Hercule III”) i stavljanju izvan snage Odluke br. 804/2004/EZ (SL L 84, 20.3.2014., str. 6.).
(8)

   Uredba (EU) br. 513/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. travnja 2014. o uspostavljanju, u okviru Fonda za unutarnju sigurnost, Instrumenta za financijsku potporu u području policijske suradnje, sprečavanja i suzbijanja kriminala i upravljanja krizama i stavljanju izvan snage Odluke Vijeća 2007/125/PUP (SL L 150, 20.5.2014., str. 93.)

(9) Sveobuhvatan pregled aktivnosti u okviru programa Periklo odobrenih u okviru proračuna za program Periklo 2020. za 2014. ili proračuna za program Periklo, ali provedenih u 2015. nalazi se u Prilogu II.
(10) Vidi COM(2015) 507 final.
(11) Prioriteti programa za 2016. bitan su dio godišnjeg programa rada, koji je priložen Odluci Komisije C(2016) 316 od 27. siječnja 2016. o donošenju programa rada za 2016. za program Periklo 2020.

Bruxelles, 27.6.2016.

COM(2016) 419 final

PRILOG

Pregled aktivnosti odobrenih u 2015.

IZVJEŠĆU KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

u pogledu provedbe i rezultata programa Periklo 2020. za zaštitu eura od krivotvorenja u 2015.


Prilog I.: Pregled aktivnosti odobrenih u 2015.

Organizator

Aktivnost

Mjesto i datum

Doprinos Komisije

(ukupni odobreni iznos u eurima)

Seminari

Francuska

DCPJ-OCRFM

Seminar: Suradnja s Narodnom Republikom Kinom u borbi protiv krivotvorenja eura

Pariz, Francuska

19. – 20. studenoga 2016.

25 106

Glavni ciljevi aktivnosti: jačanje suradnje i razmjena stručnog znanja.

Italija

UCAMP

Seminar:  Strategija Zajednice za zaštitu eura na području Sredozemlja

Marakeš, Maroko

25. – 27. studenoga 2015.

111 800,53

Glavni ciljevi aktivnosti: izgradnja institucija (stvaranje nacionalnih središnjih ureda na temelju Međunarodne konvencije o suzbijanju krivotvorenja novca, Ženeva, 20. travnja 1929.); jačanje suradnje i razmjena stručnog znanja.

Španjolska

BIBE

Seminar: Osposobljavanje voditelja izobrazbe o krivotvorenju eura u zemljama Latinske Amerike

Lima, Peru

24. – 27. studenoga 2015.

183 755,79

Glavni ciljevi aktivnosti: izgradnja institucija (stvaranje nacionalnih središnjih ureda na temelju Međunarodne konvencije o suzbijanju krivotvorenja novca, Ženeva, 20. travnja 1929.); jačanje suradnje i razmjena stručnog znanja.

Italija

UCIFM

Seminar: Krivotvorenje eura u Europi: analiza stanja i mogućih budućih prijetnji te mjera koje treba donijeti

Rim, Italija

12 – 13. travnja 2016.

58 480,96

Glavni ciljevi aktivnosti: jačanje suradnje i razmjena stručnog znanja.

Hrvatska

Hrvatska narodna banka

Seminar: Druga balkanska mreža za zaštitu eura

Split, Hrvatska

21. – 24. ožujka 2016.

59 115,98

Glavni ciljevi aktivnosti: jačanje suradnje i razmjena stručnog znanja.

Njemačka

Landes- kriminalamt Berlin

Seminar: Borba protiv krivotvorene valute – Berlin 2016.

Berlin, Njemačka

24. – 28. listopada 2016.

22 700

Glavni ciljevi aktivnosti: jačanje suradnje i razmjena stručnog znanja.

Komisija

ECFIN

Dvanaesta konferencija „Euro South East” u okviru programa Periklo

Zagreb, Hrvatska

17. – 21. listopada 2016.

197 199

Glavni ciljevi aktivnosti: izgradnja institucija (stvaranje nacionalnih središnjih ureda na temelju Međunarodne konvencije o suzbijanju krivotvorenja novca, Ženeva, 20. travnja 1929.); jačanje suradnje i razmjena stručnog znanja.

Tehnička osposobljavanja

Komisija

ECFIN

Radionica EU-a i Kine o zaštiti valuta u okviru programa Periklo

Bruxelles, Belgija

31. svibnja – 2. lipnja 2016.

(odgođeno)

103 549,9

Glavni ciljevi aktivnosti: jačanje suradnje i razmjena stručnog znanja.

Razmjene osoblja

Italija

CCAFM

Razmjena osoblja u području istraživačkih tehnika: Italija, Albanija, Grčka, Mađarska, Bugarska, Turska, Srbija, Hrvatska, Kina i Slovenija

Više lokacija

14. veljače – 18. lipnja 2016.

64 696,56

Glavni ciljevi aktivnosti: osposobljavanje u području otkrivanja krivotvorenih eura, prikupljanje dokaza za prateću pravosudnu istragu i metode istrage; jačanje suradnje i razmjena stručnog znanja.

Italija

UCIFM

Razmjena osoblja: Italija, Armenija, Francuska, Gruzija, Njemačka, Slovačka, Švicarska

Više lokacija

15. svibnja – 30. studenoga 2016.

42 131,50

Glavni ciljevi aktivnosti: jačanje suradnje i razmjena stručnog znanja.

Španjolska

BIBE

Razmjena osoblja: Argentina, Kolumbija,

Meksiko, Peru, Španjolska i Belgija

Više lokacija

1. siječnja 2016. – 30. srpnja 2016.

76 709,03

Glavni ciljevi aktivnosti: jačanje suradnje i razmjena stručnog znanja.

Komisija

ECFIN

Razmjena osoblja u okviru programa Periklo između Albanije i Kosova

Tirana, Albanija i Priština, Kosovo

27. lipnja – 1. srpnja, 4. – 8. srpnja 2016.

22 494,08

Glavni ciljevi aktivnosti: jačanje suradnje i razmjena stručnog znanja.


Bruxelles, 27.6.2016.

COM(2016) 419 final

PRILOG

Aktivnosti odobrene u okviru prethodnih proračuna, ali provedene 2015.

IZVJEŠĆU KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

u pogledu provedbe i rezultata programa Periklo 2020. za zaštitu eura od krivotvorenja u 2015.


Prilog II.: Aktivnosti odobrene u okviru prethodnih proračuna, ali provedene 2015.

Organizator

Aktivnost

Datum

Doprinos Komisije

(ukupni odobreni iznos u eurima)

Seminari

Komisija

ECFIN

Seminar: Razvoj zajedničkog pristupa zaštiti eura

Ankara

3. – 5. ožujka 2015.

96 501

Glavni ciljevi aktivnosti: jačanje suradnje i razmjena stručnog znanja.

Komisija

ECFIN

Seminar: Treća međunarodna konferencija o zaštiti eura od krivotvorenja

Frankfurt

24. – 27. ožujka 2015.

79 000

Glavni ciljevi aktivnosti: izgradnja institucija (stvaranje nacionalnih središnjih ureda na temelju Međunarodne konvencije o suzbijanju krivotvorenja novca, Ženeva, 20. travnja 1929.); jačanje suradnje i razmjena stručnog znanja.

Tehnička osposobljavanja

Komisija

ECFIN

Taktičko tehničko osposobljavanje: Zaštita eura od krivotvorenja

Cali

22. – 24. travnja 2015.

138 649

Glavni ciljevi aktivnosti: osposobljavanje u području otkrivanja krivotvorenih eura, prikupljanje dokaza za prateću pravosudnu istragu i metode istrage.

Komisija

ECFIN

Tehničko osposobljavanje: Jačanje zaštite eura

Tirana

19. – 21. svibnja 2015.

109 967

Glavni ciljevi aktivnosti: osposobljavanje u području otkrivanja krivotvorenih eura.

Studije/priručnici

Francuska

DCPJ-OCRFM

Bespovratno sredstvo

Studija o krivotvorenju eura u Francuskoj – akteri i organizacije

Pariz

16. rujna 2014. – 31. prosinca 2015.

41 371

Glavni ciljevi aktivnosti: Istraživanje

Francuska

Monnaie de Paris

Bespovratno sredstvo

Studija: Nanostrukturirani fotokromatski polimeri s novim sigurnosnim značajkama za uporabu u kovanicama eura „Nanoguard project”

Pariz

27. siječnja 2015. – 31. listopada 2015.

100 500

Glavni ciljevi aktivnosti: Istraživanje

Komisija

ECFIN

Priručnik o borbi protiv krivotvorenja eura

(ažuriranje popisa nadležnih tijela)

Službeni list EU-a br. C 264:

12. kolovoza 2015.

1 500

Glavni ciljevi aktivnosti: ažuriranje popisa nadležnih tijela.

Razmjene osoblja

Latvijska policija

Bespovratno sredstvo

Razmjena osoblja latvijske policije

Madrid, Lisabon, Tallinn

10. veljače 2015. – 16. ožujka 2015.

23 373

Glavni ciljevi aktivnosti: tehničko osposobljavanje i razmjena stručnog znanja.

Italija

CCAFM

Bespovratno sredstvo

Razmjena osoblja u području istraživačkih tehnika za borbu protiv krivotvorenja novca

Rim

4. prosinca 2014. – 31. srpnja 2015.

57 794

Glavni ciljevi aktivnosti: osposobljavanje u području otkrivanja krivotvorenih eura, prikupljanje dokaza za prateću pravosudnu istragu i metode istrage; jačanje suradnje i razmjena stručnog znanja.

Italija

Banca d'Italia

Bespovratno sredstvo

Razmjena osoblja između banaka Banca d’Italia i Banka Albanije

Rim

17. prosinca 2014. – 31. kolovoza 2015.

6 674

Glavni ciljevi aktivnosti: jačanje suradnje i razmjena stručnog znanja.