52013PC0618

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Okvirne odluke Vijeća 2004/757/PUP od 25. listopada 2004. kojom se utvrđuju minimalne odredbe u vezi sa sastavnim elementima kaznenih djela i zakonskih kazni u području nedopuštene trgovine drogama, a u pogledu definicije droge /* COM/2013/0618 final - 2013/0304 (COD) */


HR

|| EUROPSKA KOMISIJA ||

Bruxelles, 17.9.2013.

COM(2013) 618 final

2013/0304 (COD)

 

Prijedlog

DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o izmjeni Okvirne odluke Vijeća 2004/757/PUP od 25. listopada 2004. kojom se utvrđuju minimalne odredbe u vezi sa sastavnim elementima kaznenih djela i zakonskih kazni u području nedopuštene trgovine drogama, a u pogledu definicije droge

{SWD(2013) 319 final}

{SWD(2013) 320 final}

OBRAZLOŽENJE

1.           KONTEKST PRIJEDLOGA

1.1.      Opći kontekst:

Protuzakonita trgovina drogama i zlouporaba droga glavne su prijetnje zdravlju i sigurnosti pojedinaca i društava u EU-u. Protuzakonita trgovina drogama i zlouporaba droga utječu na društvene i gospodarske strukture, kvalitetu života pojedinaca i sigurnost država članica. Iako se čini da se uzimanje tvari, koje se kontroliraju u okviru Konvencija UN-a o opojnim drogama[1], primjerice kokaina, ekstazija ili kanabisa („kontrolirane droge”), u zadnjih nekoliko godina[2] stabiliziralo, iako na visokim razinama, glavni izazov ostaje kontrola novih tvari koje se na tržištu pojavljuju velikom brzinom.

U Uniji sve su više dostupne nove psihoaktivne tvari kojima se oponašaju učinci kontroliranih tvari i koje se stavljaju na tržište kao njihove zakonite alternative jer ne podliježu istim kontrolnim mjerama. Osim toga te nove aktivne tvari imaju široku primjenu u industriji. Između 1997. i 2012. države članice prijavile su oko 290 vrsta tvari s tim da je u 2012. svaki tjedan prijavljeno više od jedne nove tvari. Broj prijavljenih tvari utrostručio se između 2009. i 2012. (s 24 na 73).

Sve veći broj pojedinaca, posebno mladih osoba, uzima nove psihoaktivne tvari. Međutim, te tvari mogu prouzrokovati štetu za zdravlje i sigurnost pojedinaca te predstavljaju teret za društvo kao i kontrolirane tvari. Opasnosti koje te nove psihoaktivne tvari mogu izazvati potakle su tijela u državama članicama da poduzmu različite mjere ograničavanja. No takve mjere ograničavanja imaju ograničen učinak jer se te tvari mogu slobodno kretati na unutarnjem tržištu – gotovo 80 % prijavljenih tvari nađeno je u više od jedne države članice.

U Komunikaciji Komisije „Prema snažnijoj europskoj reakciji protiv droga”[3] koja je donesena u listopadu 2011. utvrđeno je da su nove psihoaktivne tvari jedan od problema koji zahtijeva odlučan odgovor na razini EU-a.

Odlukom Vijeća 2005/387/PUP od 10. svibnja 2005.[4] predviđa se mehanizam za uklanjanje opasnosti koje donose nove psihoaktivne tvari kojim se omogućuje primjena kontrolnih mjera i kaznenih sankcija po pitanju tih tvari u cijeloj Uniji. Kako bi se na održiv način mogli rješavati problemi česte pojave novih psihoaktivnih tvari i njihovog brzog širenja u Uniji, Komisija je predložile stroža pravila sukladno [Uredbi (EU) br. …/… o novim psihoaktivnim tvarima].

Kako bi se na učinkovit način smanjila dostupnost novih štetnih psihoaktivnih tvari, koje uzrokuju ozbiljne opasnosti za zdravlje, društvo te sigurnost pojedinaca i društva, te kako bi se spriječila trgovina tim tvarima, kao i uključivanja kriminalnih organizacija u njihovu proizvodnju i distribuciju, zajedno s drugim kontroliranim drogama, potrebno je nove psihoaktivne tvari obuhvatiti odredbama kaznenog prava.

Okvirnom odlukom Vijeća 2004/757/PUP od 25. listopada 2004.[5] predviđa se zajednički pristup u borbi protiv protuzakonite trgovine drogama. Na taj se način određuju minimalna zajednička pravila o definiciji kaznenih djela trgovine drogama i sankcije, kako bi se izbjeglo da nastanu problemi u suradnji između pravosudnih tijela i tijela za provedu zakona u državama članicama zbog činjenice što navedeno kazneno djelo ili kaznena djela nisu kažnjiva prema zakonima države moliteljice i zamoljene države. Međutim, te odredbe primjenjuju se na tvari obuhvaćene Konvencijama UN-a i na sintetske droge koje podliježu kontroli sukladno Zajedničkoj akciji 97/396/PUP od 16. lipnja 1997.[6], a ne primjenjuju se na nove psihoaktivne tvari.

Kako bi se uskladio i jasno utvrdio pravni okvir primjenjiv na droge, najštetnije nove psihoaktivne tvari trebaju biti obuhvaćene istim odredbama kaznenog prava kao i tvari kontrolirane u skladu s Konvencijama UN-a.

Stoga je potrebno proširiti područje primjene Okvirne odluke 2004/757/PUP na nove psihoaktivne tvari koje podliježu kontrolnim mjerama sukladno Odluci Vijeća 2005/387/PUP kao i tvari koje podliježu stalnim mjerama ograničavanja na tržištu sukladno [Uredbi (EU) br. …/… o novim psihoaktivnim tvarima].

Zakonodavni prijedlog o protuzakonitoj trgovini drogama predviđen je Programom rada Komisije za 2012.

1.2.      Razlozi za prijedlog i ciljevi prijedloga

Ovim se prijedlogom izmjenjuje Okvirna odluka 2004/757/PUP, a nove psihoaktivne tvari koje uzrokuju ozbiljne opasnosti obuhvaćene su njezinim područjem primjene.

Ovaj je prijedlog priložen uz prijedlog [Uredbe (EU) br. …/… o novim psihoaktivnim tvarima]. Ta su dva prijedloga povezana kako bi se na nove psihoaktivne tvari, koje predstavljaju ozbiljne opasnosti za zdravlje, društvo i sigurnost, te stoga sukladno toj Uredbi podliježu stalnim ograničenjima na tržištu, primjenjivale i odredbe kaznenog prava o protuzakonitoj trgovini drogama utvrđene Okvirnom direktivom 2004/7567/PUP.

2.           REZULTATI SAVJETOVANJA SA ZAINTERESIRANIM STRANAMA I OCJENA UTJECAJA

2.1.        Savjetovanje sa zainteresiranim stranama

Opsežna savjetovanja koja uključuju zainteresirane strane i stručnjake te javna savjetovanja na internetu uključena su u pripremne radove ovog prijedloga.

Komisija se savjetovala sa svim državama članicama u pogledu procjene funkcioniranja Okvirne odluke 2004/757/PUP i Odluke Vijeća 2005/387/PUP. Osim toga, u kontekstu vanjskih studija o protuzakonitoj trgovini drogom i novim psihoaktivnim tvarima Komisija je prikupila mišljenja velikog broja zainteresiranih strana, stručnih osoba iz područja teorije i prakse, kao i agencije EU-a uključene u provedbu tih instrumenata.

Komisija je organizirala i dva sastanka sa stručnjacima s temom protuzakonite trgovine drogom 10. studenoga 2011. i 29. veljače 2012. te dva sastanka sa stručnjacima s temom novih psihoaktivnih tvari 15. prosinca 2011. i 1. ožujka 2012. Tijekom tih sastanaka akademski stručnjaci i stručnjaci iz područja prakse naglasili su važnost odredaba kaznenog prava u suzbijanju i sprečavanju trgovine drogama te širenju novih štetnih psihoaktivnih tvari. U isto su vrijeme naglasili da zakonodavstvo iz područja novih psihoaktivnih tvari treba biti razmjerno i prilagođeno različitim razinama opasnosti koje mogu prouzrokovati.

Godine 2011. provedena je anketa Eurobarometra pod nazivom „Stavovi mladih o drogama” u kojoj su sudjelovali mladi ljudi od 15. – 24. godine starosti. Gotovo polovica ispitanika (47 %) bila je mišljenja da samo tvari koje dokazano predstavljaju opasnost za zdravlje treba ograničiti, dok 34 % ispitanika smatra da sve tvari koje oponašaju učinke kontroliranih droga treba ograničiti.

2.2.        Procjena učinka

Procjenom učinka novih psihoaktivnih tvari Komisija je procijenila učinak ovog prijedloga za izmjene Okvirne odluke 2004/757/PUP. Analizom je zaključeno, kao i Odlukom Vijeća 2005/387/PUP, da nove štetne psihoaktivne tvari (koje predstavljaju ozbiljne opasnosti za zdravlje, društvo i sigurnost) trebaju podlijegati odredbama kaznenog prava. Stoga je zaključeno da te tvari trebaju podlijegati odredbama kaznenog prava iz područja protuzakonite trgovine drogom. To je dio preferirane mogućnosti politike kojom se predviđa stupnjevit skup mjera ograničavanja koje su razmjerne razinama opasnosti koje predstavljaju nove psihoaktivne tvari i kojima se ne onemogućuje zakonita trgovina na unutarnjem tržištu.

3.           PRAVNI ELEMENTI PRIJEDLOGA

3.1.        Pravna osnova

Prijedlog se temelji na članku 83. stavku 1. Ugovora o funkcioniranju Europske unije kojim se daju ovlasti Europskom parlamentu i Vijeću da uspostave minimalna pravila o definiciji kaznenih djela i sankcija u području protuzakonite trgovine drogom pomoću direktive donesene u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom.

3.2.        Supsidijarnost, proporcionalnost i poštovanje temeljnih prava

EU je u boljem položaju od država članica za poduzimanje mjera za ograničavanje dostupnosti na unutarnjem tržištu novih štetnih psihoaktivnih tvari za potrošače pri čemu istovremeno osigurava neometano funkcioniranje zakonite trgovine.

Razlog tomu je činjenica da države članice ne mogu pojedinačno na učinkovit i održiv način rješavati brzu pojavu i širenje tih tvari. Neusklađeno nacionalno djelovanje i proliferacija različitih nacionalnih propisa o novim psihoaktivnim tvarima može negativno utjecati na druge države članice (premještanje štetnih tvari) i prouzrokovati probleme u suradnji između nacionalnih pravosudnih tijela i tijela za provedbu zakona.

Prijedlog je razmjeran i ne prelazi ono što je nužno za ostvarivanje ciljeva jer se u kontekstu kaznenog prava odnosi samo na one nove psihoaktivne tvari koje na razini EU-a izazivaju ozbiljnu zabrinutost.

Prijedlogom se neizravno utječe na određena temeljna prava i načela, koji su obuhvaćeni Poveljom EU-a o temeljnim ljudskim pravima, jer se njime proširuje područje primjene Okvirne odluke 2004/757/PUP čije odredbe utječu na sljedeća temeljna prava i načela: pravo na slobodu i sigurnost (članak 6.), pravo na imovinu (članak 17.), pravo na učinkovit pravni lijek i pravično suđenje (članak 47.), pretpostavku nedužnosti i pravo na obranu (članak 48.) te načelo zakonitosti i proporcionalnosti kaznenih djela i kazni (članak 49.). Na ta prava i slobode mogu se primjenjivati ograničenja, ali samo u okviru ograničenja i zahtjeva iz članka 52. stavka 1. Povelje EU-a.

3.3.        Odabir instrumenta

Direktiva je sukladno članku 83. stavku 1. Ugovora o funkcioniranju Europske unije prikladno sredstvo kojim se na razini EU-a osigurava minimalna usklađenost u području protuzakonite trgovine drogama pri čemu se državama članicama ostavlja prostora za provedbu načela, pravila i njihovih izuzeća na državnoj razini.

3.4.        Popratni dokumenti uz obavijest o mjerama za prenošenje zakonodavstva

Od država članica zahtijeva se da Komisiju obavijeste o nacionalnim mjerama donesenima radi postupanja u skladu s ovom Direktivom.

Od država članica ne zahtijeva se da Komisiji predaju popratne dokumente (uključujući korelacijske tablice) uz obavijest o nacionalnim mjerama donesenima radi prenošenja odredbi ove Direktive. To nije potrebno zbog smanjenog područja primjene predložene izmjene. Podnošenje dodatnih dokumenata s objašnjenjima značilo bi dodatno neopravdano administrativno opterećenje za nadležna tijela država članica.

3.5.        Glavne odredbe

Članak 1. – tom se odredbom utvrđuju izmjene Okvirne odluke 2004/757/PUP povezane s definicijom pojma „droga” odredbe kojom su nove psihoaktivne tvari koje predstavljaju ozbiljne opasnosti za zdravlje, društvo i sigurnost obuhvaćene kaznenim pravom te Komisijine procjene provedbe i učinka Okvirne odluke.

Članak 2. – tom se odredbom utvrđuje rok za prenošenje odredbi Direktive u nacionalno zakonodavstvo.

Članci 3. i 4. – te se odredbe odnose na stupanje na snagu i adresate Direktive.

4.           PRORAČUNSKE IMPLIKACIJE

Ne postoje nikakve posljedice za proračun Unije.

2013/0304 (COD)

Prijedlog

DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o izmjeni Okvirne odluke Vijeća 2004/757/PUP od 25. listopada 2004. kojom se utvrđuju minimalne odredbe u vezi sa sastavnim elementima kaznenih djela i zakonskih kazni u području nedopuštene trgovine drogama, a u pogledu definicije droge

EUROPSKI PARLAMENT I VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 83. stavak 1,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,

u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom,

budući da:

(1)       Okvirom odlukom Vijeća 2004/757/PUP od 25. listopada 2004. kojom se utvrđuju minimalne odredbe u vezi sa sastavnim elementima kaznenih djela i zakonskih kazni u području nedopuštene trgovine drogama[7] predviđa se zajednički pristup borbi protiv nedopuštene trgovine drogama, koje predstavljaju opasnost za zdravlje, sigurnost i kvalitetu života građana Unije te za zakonito gospodarstvo, stabilnost i sigurnost država članica. Na taj se način određuju minimalna zajednička pravila o definiciji kaznenih djela trgovine drogama i sankcije, kako bi se izbjegla mogućnost nastajanja problema u suradnji između pravosudnih tijela i tijela za provedbu zakona u državama članicama zbog činjenice što navedeno kazneno djelo ili kaznena djela nisu kažnjiva prema zakonima države moliteljice i zamoljene države.

(2)       Okvirna Odluka 2004/757/PUP primjenjuje se na tvari obuhvaćene Jedinstvenom konvencijom Ujedinjenih naroda o opojnim drogama iz 1961, kako je izmijenjena Protokolom iz 1972., i Konvencijom Ujedinjenih naroda o psihotropnim tvarima iz 1971. („Konvencije UN-a”), kao i na sintetičke droge koje podliježu kontrolama u cijeloj Uniji prema Zajedničkoj akciji 97/396/PUP od 16. lipnja 1997. o razmjeni informacija, procjeni rizika i kontroli novih sintetičkih droga[8] koje predstavljaju opasnosti za javno zdravlje usporedive s opasnostima koje predstavljaju tvari navedene u Konvencijama UN-a.

(3)       Okvirna odluka 2004/757/PUP treba se primjenjivati i na tvari koje podliježu kontrolnim mjerama i kaznenim sankcijama prema Odluci Vijeća 2005/387/PUP od 10. svibnja 2005. o razmjeni informacija, procjeni rizika i kontroli novih psihoaktivnih tvari[9] koje predstavljaju opasnosti za javno zdravlje usporedive s opasnostima koje predstavljaju tvari navedene u Konvencijama UN-a.

(4)       Nove psihoaktivne tvari koje oponašaju učinke tvari navedenih u Konvencijama UN-a često se pojavljuju i brzo šire u Uniji. Određene nove psihoaktivne tvari predstavljaju ozbiljne opasnosti za zdravlje, društvo i sigurnost kako je utvrđeno [Uredbom (EU) br. …/… o novim psihoaktivnim tvarima]. Sukladno toj Uredbi mogu se donijeti mjere kojima će se zabraniti proizvodnja, izrada, dostupnost na tržištu uključujući uvoz u Uniju, prijevoz i izvoz iz Unije novih psihoaktivnih tvari koje predstavljaju ozbiljne opasnosti za zdravlje, društvo i sigurnost. Kako bi se na učinkovit način smanjila dostupnost novih štetnih psihoaktivnih tvari, koje predstavljaju ozbiljne opasnosti za pojedinca i društvo te kako bi se spriječila trgovina tim tvarima u Uniji, kao i djelovanje kriminalnih organizacija stalna ograničenja na tržištu trebaju se temeljiti na odredbama kaznenog prava.

(5)       Nove psihoaktivne tvari koje podliježu stalnom ograničavanju na tržištu sukladno [Uredbi (EU) br. …/… o novim psihoaktivnim tvarima] trebaju stoga biti obuhvaćene odredbama kaznenog prava Unije o protuzakonitoj trgovini drogom. Time bi se uskladio i jasno utvrdio pravni okvir Unije jer bi se jednake odredbe kaznenog prava primjenjivale na tvari koje su obuhvaćene Konvencijama UN-a i na najštetnije nove psihoaktivne tvari. Stoga se definicija „droge” u Okvirnoj odluci 2004/757/EZ treba izmijeniti.

(6)       Kako bi se brzo riješio problem pojave i širenja novih štetnih psihoaktivnih tvari u Uniji, države članice trebaju na nove psihoaktivne tvari, koje predstavljaju ozbiljne opasnosti za zdravlje, društvo i sigurnost, primijeniti odredbe Okvirne odluke 2004/757/PUP unutar dvanaest mjeseci, nakon što se na njih primjene mjere stalnih ograničavanja na tržištu sukladno [Uredbi (EU) br. …/… o novim psihoaktivnim tvarima].

(7)       Budući da države članice ne mogu same u dovoljnoj mjeri postići ciljeve ove Direktive, naime, proširiti primjenu odredbi kaznenog prava Unije koje se primjenjuju na protuzakonitu trgovinu drogama na nove psihoaktivne tvari koje predstavljaju ozbiljnu opasnost za zdravlje, društvo i sigurnost, te da se stoga ti ciljevi mogu bolje postići na razini Unije, Unija može donijeti mjere u skladu s načelom supsidijarnosti kako je to predviđeno u članku 5. Ugovora o Europskoj uniji. U skladu s načelom proporcionalnosti, navedenim u tom članku, ova Direktiva ne prelazi okvire koji su potrebni za postizanje tog cilja.

(8)       Ovom se Direktivom poštuju temeljna prava i načela priznata Poveljom Europske unije o temeljnim pravima, posebno pravo na učinkovit pravni lijek i pravično suđenje, pretpostavku nedužnosti i pravo na obranu, pravo izbjegavanja dvostrukog suđenja ili kažnjavanja za isto kazneno djelo te načelo zakonitosti i proporcionalnosti kaznenih djela.

(9)       [U skladu s člankom 3. Protokola (br. 21) o stajalištu Ujedinjene Kraljevine i Irske u vezi s područjem slobode, sigurnosti i pravde, koji se nalazi u prilogu Ugovora o Europskoj uniji i Ugovora o funkcioniranju Europske unije, Ujedinjena Kraljevina i Irska su priopćile svoju želju da sudjeluje u donošenju i primjeni ove Direktive.]

I/ILI

(10)     [U skladu s člancima 1. i 2. Protokola (br. 21) o stajalištu Ujedinjene Kraljevine i Irske u vezi s područjem slobode, sigurnosti i pravde, koji se nalazi u prilogu Ugovora o Europskoj uniji i Ugovora o funkcioniranju Europske unije, te ne dovodeći u pitanje članak 4. tog Protokola, Ujedinjena Kraljevina i Irska ne sudjeluju u donošenju ove Direktive koja za njih nije obvezujuća niti se u odnosu na njih primjenjuje.]

(11)     U skladu s člancima 1. i 2. Protokola (br. 22) o stajalištu Danske, priloženog Ugovoru o Europskoj uniji i Ugovoru o funkcioniranju Europske unije, Danska ne sudjeluje u donošenju ove Direktive, stoga nije njome obavezana niti se ona na nju primjenjuje.

(12)     Okvirnu odluku 2004/757/PUP trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

DONIJELI SU OVU DIREKTIVU:

Članak 1

Okvirna odluka 2004/757/PUP mijenja se kako slijedi:

(1) Članak 1. točka 1. zamjenjuje se sljedećim:

„droga” znači:

(a) svaka tvar koja je obuhvaćena Jedinstvenom konvencijom Ujedinjenih naroda o opojnim drogama iz 1961. (kako je izmijenjena Protokolom iz 1972.) i Konvencijom Ujedinjenih naroda o psihotropnim tvarima iz 1971.;

(b) svaka tvar navedena u Prilogu;

(c) sve nove psihoaktivne tvari koje predstavljaju ozbiljne opasnosti za zdravlje, društvo i sigurnost te koje podliježu stalnom ograničavanju na tržištu na temelju [članka 13. stavka 1. Uredbe (EU) br. …/… o novim psihoaktivnim tvarima].

(2) U članku 9. dodaju se sljedeći stavci 3. i 4.:

"3.      U pogledu novih psihoaktivnih tvari koje podliježu stalnom ograničavanju na tržištu na temelju [članka 13. stavka 1. Uredbe (EU) br. …/… o novim psihoaktivnim tvarima], države članice donose zakone i druge propise potrebne za primjenu odredbi ove Okvirne odluke na te nove psihoaktivne tvari unutar dvanaest mjeseci nakon stupanja na snagu stalnog ograničavanja na tržištu. One Komisiji odmah dostavljaju tekst tih odredaba.

Kada države članice donose ove odredbe, te odredbe prilikom njihove službene objave sadržavaju uputu na ovu Okvirnu odluku ili se uz njih navodi takva uputa. Države članice određuju načine tog upućivanja.

4.       Najkasnije do [pet godina nakon stupanja na snagu ove Direktive i svakih pet godina nakon toga], Komisija ocjenjuje u kojoj su mjeri države članice donijele potrebne mjere za usklađivanje s ovom Okvirnom odlukom i objavljuje izvješće.

(3) Dodaje se Prilog, kako je utvrđeno u Prilogu ovoj Direktivi.

Članak 2

Prenošenje

Države članice donose zakone i druge propise potrebne za usklađivanje s ovom Direktivom najkasnije [dvanaest mjeseci nakon stupanja na snagu]. One Komisiji odmah dostavljaju tekst tih odredaba.

Kada države članice donose ove odredbe, te odredbe prilikom službene objave sadržavaju uputu na ovu Direktivu ili se uz njih navodi takva uputa. Države članice određuju načine tog upućivanja.

Članak 3

Stupanje na snagu

Ova Direktiva stupa na snagu [istog dana kao i Uredba (EU) br. …/… o novim psihoaktivnim tvarima].

Članak 4

Adresati

Ova je Direktiva upućena državama članicama u skladu s Ugovorima.

Sastavljeno u Bruxellesu

za Europski parlament                                  za Vijeće

Predsjednik                                                    Predsjednik

PRILOG

Popis tvari iz točke 1.(b) članka 1.

(a) P-Metiltioamfetamin ili 4-Metiltioamfetamin, kako je navedeno u Odluci Vijeća 1999/615/PUP od 13. rujna 1999. kojom se 4-MTA definira kao nova sintetička droga koja treba biti podložna mjerama kontrole i kaznenopravnim sankcijama[10].

(b) Parametoksimetilamfetamin ili N-metil-1-(4-metoksifenil)-2-aminopropan, kako je navedeno u Odluci Vijeća 2002/188/PUP od 28. veljače 2002. o kontrolnim mjerama i kaznenim sankcijama vezanima za novu sintetičku drogu PMMA[11].

(c) 2,5-dimetoksi-4-iodofenetilamin, 2,5-dimetoksi-4-etiltiofenetilamin, 2,5-dimetoksi-4-(n)-propiltiofenetilamin i 2,4,5-trimetoksiamfetamin, kako je navedeno u Odluci Vijeća 2003/847/PUP od 27. studenoga 2003. o kontrolnim mjerama i kaznenim sankcijama vezanima za nove sintetičke droge 2C-I, 2C-T-2, 2C-T-7 i TMA-2[12].

(d) 1-benzilpiperazin ili 1-benzil-1,4-diazacikloheksan ili N-benzilpiperazin ili benzilpiperazin, kako je navedeno u Odluci Vijeća 2008/206/PUP od 3. ožujka 2008. o mjerama nadzora i kaznenim odredbama za novu psihoaktivnu tvar 1-benzilpiperazin (BZP)[13].

(e) 4-metilmetkatinon, kako je navedeno u Odluci Vijeća 2010/759/EU od 2. prosinca 2010. o uvođenju mjera kontrole za 4-metilmetkatinon (mefedron)[14].

(f) 4-metilamfetamin, kako je navedeno u Odluci Vijeća 2013/129/EU od 7. ožujka 2010. o uvođenju nadzornih mjera za 4-metilamfetamin[15].

(g) 5-(2-aminopropil)indol, kako je navedeno u [Odluci Vijeća 2013/…/PUP od … o uvođenju nadzornih mjera za 5-(2-aminopropil) indol[16]].

[1]               Jedinstvena konvencija Ujedinjenih naroda o opojnim drogama iz 1961. (kako je izmijenjena Protokolom iz 1972.) i Konvencija Ujedinjenih naroda o psihotropnim tvarima iz 1972.

[2]               Europski centar za nadzor droga i ovisnosti o drogama, Problem droge u Europi, godišnje izvješće 2012. http://www.emcdda.europa.eu/publications/annual-report/2012.

[3]               COM (2011) 689 završna verzija.

[4]               SL L 127, 20.05.2005., str. 32.

[5]               SL L 335, 11.11.2004., str. 8.

[6]               SL L 167, 25.06.1997., str. 1.

[7]               SL L 335, 11.11.2004., str. 8.

[8]               SL L 167, 25.6.1997., str. 1.

[9]               SL L 127, 10.5.2005., str. 32.

[10]             SL L 244, 16.9.1999., str. 1.

[11]             SL L 063, 6.3.2002, str. 14.

[12]             SL L 321, 6.12.2003., str. 64.

[13]             SL L 63, 7.3.2008., str. 45.

[14]             SL L 322, 8.12.2010., str. 44.

[15]             SL L 72, 15.3.2013., str. 11.

[16]             SL L […], […], str. […].