29.5.2014   

HR

Službeni list Europske unije

L 162/43


Samo izvorni tekstovi UN/ECE-a imaju pravni učinak prema međunarodnom javnom pravu. Status i dan stupanja na snagu ovog Pravilnika treba provjeriti u posljednjem izdanju UN/ECE dokumenta TRANS/WP.29/343, koji je dostupan na poveznici:

http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html.

Pravilnik br. 128 Gospodarske komisije Ujedinjenih naroda za Europu (UN/ECE): Jedinstvene odredbe o homologaciji izvora svjetlosti sa svjetlećom diodom (LED) za upotrebu u homologiranim svjetlima motornih vozila i njihovih prikolica

Uključuje sav važeći tekst do:

dopune 2. izvorne verzije Pravilnika – datum stupanja na snagu: 10. lipnja 2014.

SADRŽAJ

PRAVILNIK

1.

Područje primjene

2.

Administrativne odredbe

3.

Tehnički zahtjevi

4.

Sukladnost proizvodnje

5.

Kazne za nesukladnost proizvodnje

6.

Konačna obustava proizvodnje

7.

Nazivi i adrese tehničkih službi koje su odgovorne za provođenje homologacijskih ispitivanja te tijela nadležnih za homologaciju

PRILOZI

1.

Listovi za LED izvore svjetlosti

2.

Obrazac

3.

Primjer izgleda homologacijske oznake

4.

Metoda mjerenja električnih i fotometrijskih značajki

5.

Najmanji zahtjevi za postupke nadzora kvalitete koje provodi proizvođač

6.

Uzorkovanje i razine sukladnosti za proizvođačeve zapisnike o ispitivanjima

7.

Najmanji zahtjevi za nasumične provjere koje obavlja tijelo nadležno za homologaciju

8.

Sukladnost odobrena nasumičnom provjerom

1.   PODRUČJE PRIMJENE

Ovaj se Pravilnik odnosi na LED izvore svjetlosti iz Priloga 1. namijenjene za uporabu u homologiranim signalnim svjetlima vozila na motorni pogon i njihovih prikolica.

2.   ADMINISTRATIVNE ODREDBE

2.1.   Definicije

2.1.1.   Definicija „kategorije”

Pojam „kategorija” upotrebljava se u ovom Pravilniku za opis različitih osnovnih oblika standardiziranih LED izvora svjetlosti. Svaka kategorija ima posebnu oznaku, primjerice: „LW1”, „LY2”, „LR2”.

2.1.2.   Definicija „tipa”

LED izvori svjetlosti različitih „tipova” jesu LED izvori svjetlosti iste kategorije koji se međusobno razlikuju prema bitnim obilježjima kao što su:

2.1.2.1.

Trgovački naziv ili oznaka;

LED izvori svjetlosti s istim trgovačkim nazivom ili oznakom koje su proizveli različiti proizvođači smatraju se različitim tipovima. LED izvori svjetlosti istog proizvođača koji se razlikuju samo prema trgovačkom nazivu ili oznaci mogu se smatrati istim tipom.

2.1.2.2.

konstrukcija izvora svjetlosti, ako te razlike utječu na optičke učinke;

2.1.2.3.

nazivni napon.

2.2.   Zahtjev za homologaciju

2.2.1.   Zahtjev za homologaciju podnose nositelj trgovačkog naziva ili oznake, ili njegov propisno ovlašteni zastupnik.

2.2.2.   Svakom se zahtjevu za homologaciju prilažu (vidjeti i Stavak 2.4.2.):

2.2.2.1.

crteži u tri primjerka, dovoljno detaljni da omogućuju identifikaciju tipa;

2.2.2.2.

kratak tehnički opis;

2.2.2.3.

pet uzoraka za svaku boju za koju je podnesen zahtjev;

2.2.3.   Kad se tip LED izvora svjetlosti razlikuje od već homologiranog tipa samo prema trgovačkom nazivu ili oznaci dovoljno je dostaviti:

2.2.3.1.

izjavu proizvođača da je dostavljeni tip

(a)

jednak već homologiranom tipu (osim prema trgovačkom nazivu ili oznaci) i

(b)

proizveo isti proizvođač kao i već homologirani tip, koji se identificira homologacijskim brojem.

2.2.3.2.

Dva uzorka s novim trgovačkim nazivom ili oznakom.

2.2.4.   Nadležno tijelo provjerava postojanje zadovoljavajućih rješenja za osiguranje učinkovite kontrole sukladnosti proizvoda prije nego što se tip homologira.

2.3.   Natpisi

2.3.1.   LED izvori svjetlosti dostavljeni za homologaciju na podnošku imaju:

2.3.1.1.

trgovački naziv ili znak podnositelja zahtjeva;

2.3.1.2.

nazivni napon;

2.3.1.3.

oznaku odgovarajuće kategorije;

2.3.1.4.

prostor dovoljno velik za postavljanje homologacijske oznake.

2.3.2.   Prostor iz stavka 2.3.1.4. označuje se na crtežima priloženima zahtjevu za homologaciju.

2.3.3.   Osim napisa iz stavaka 2.3.1. i 2.4.4. mogu se postaviti drugi napisi pod uvjetom da nemaju štetnog utjecaja na svjetlosne značajke.

2.4.   Odobrenje

2.4.1.   Ako svi uzorci tipa LED izvora svjetlosti koji su dostavljeni u skladu s prethodnim stavcima 2.2.2.3. ili 2.2.3.2. ispunjavaju zahtjeve ovog Pravilnika, izdaje se homologacija.

2.4.2.   Svakom se homologiranom tipu dodjeljuje homologacijski broj. Njegova prva znamenka označuje seriju izmjena u vrijeme izdavanja homologacije.

Za njom slijedi identifikacijski kod od najviše triju znakova. Upotrebljavaju se samo sljedeći arapski brojevi i velika slova:

„0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C D E F G H J K L M N P R S T U V W X Y Z”.

Ista ugovorna stranka ne smije dodijeliti istu broj drugom tipu LED izvora svjetlosti.

2.4.3.   Stranke Sporazuma koje primjenjuju ovaj Pravilnik obavješćuju se o homologaciji, proširenju, odbijanju ili povlačenju homologacije, odnosno konačnoj obustavi proizvodnje tipa LED izvora svjetlosti u skladu s ovim Pravilnikom obrascem koji je sukladan predlošku iz Priloga 2. ovom Pravilniku i crtežom, koji podnositelj prilaže za homologaciju u formatu ne većem od A4 (210 × 297 mm) i u mjerilu od najmanje 2: 1.

2.4.4.   Povrh natpisa određenih stavkom 2.3.1., svakom se LED izvoru svjetlosti koji je u skladu s tipom homologiranim prema ovom Pravilniku u prostor iz stavka 2.3.1.4. dodaje međunarodna homologacijska oznaka koja se sastoji od:

2.4.4.1.

Odsječene kružnice oko slova „E” za kojim slijedi razlikovni broj zemlje koja je izdala homologaciju (1);

2.4.4.2.

homologacijskog broja, smještenog blizu odsječene kružnice.

2.4.5.   Ako je podnositelj dobio isti homologacijski broj za nekoliko trgovačkih naziva ili oznaka, dovoljno je da jedna ili više njih ispunjava zahtjeve iz stavka 2.3.1.1.

2.4.6.   Oznake i natpisi određeni stavcima 2.3.1. i 2.4.3. moraju biti jasno čitljivi i neizbrisivi.

2.4.7.   U Prilogu 3. ovom Pravilniku prikazan je primjer izgleda homologacijske oznake.

3.   TEHNIČKI ZAHTJEVI

3.1.   Definicije

3.1.1.   Nazivni napon: napon (u voltima) označen na LED izvoru svjetlosti;

3.1.2.   Ispitni napon (naponi): napon (naponi) ili raspon (rasponi) napona na priključcima LED izvora svjetlosti na kojima se ispituju i za koje su predviđene električne i fotometrijske značajke LED izvora svjetlosti.

3.1.3.   Predviđene vrijednosti: Konstrukcijski određena vrijednost električne ili fotometrijske značajke. Tu vrijednost treba postići, unutar dopuštenih odstupanja, kad se LED izvor svjetlosti stavi pod odgovarajući ispitni napon.

3.1.4.   Standardni (etalon) LED izvor svjetlosti: Poseban LED izvor svjetlosti koji se upotrebljava za ispitivanje uređaja za osvjetljivanje i svjetlosnu signalizaciju. Njegova su dopuštena odstupanja za dimenzije te za električne i fotometrijske značajke sužena, kako je navedeno u odgovarajućem tehničkom listu. Standardnim se LED izvorima svjetlosti za svaku kategoriju određuje samo jedan nazivni napon.

3.1.5.   Referentna os: os određena s obzirom na podnožak i na koju se odnose određene dimenzije LED izvora svjetlosti.

3.1.6.   Referentna ravnina: ravnina određena s obzirom na podnožak, okomita na referentnu os i na koju se odnose određene dimenzije LED izvora svjetlosti.

3.1.7.   Svjetlosno središte: točka na referentnoj osi na određenoj udaljenosti od referentne ravnine koja predstavlja nazivno ishodište vidljivog emitiranog zračenja.

3.1.8.   Duljina svjetlosnog središta: udaljenost između referentne ravnine i svjetlosnog središta.

3.1.9.   Os promatranja LED izvora svjetlosti: os kroz svjetlosno središte pri određenom polarnom i azimutnom kutu koja služi za utvrđivanje fotometrijskih značajki LED izvora svjetlosti.

3.1.10.   Prividno područje emitiranja svjetlosti: područje koje sadržava (prividan) element vidljivog zračenja kad ga se opaža uzduž određene osi promatranja. Prividno područje emitiranja svjetlosti određeno je u ravnini koja sadržava svjetlosno središte i okomita je na odgovarajuću os promatranja.

3.1.11.   Normalizirana svjetlosna jakost: svjetlosna jakost podijeljena svjetlosnim tokom izvora svjetlosti radi utvrđivanja značajki kutnog dijagrama zračenja LED izvora svjetlosti.

3.1.12.   Kumulativni svjetlosni tok: svjetlosni tok koji emitira izvor svjetlosti u radnim uvjetima, unutar stošca koji zatvara određeni prostorni kut i čije je središte na referentnoj osi (2).

3.1.13.   LED izvor svjetlosti: izvor svjetlosti čiji je element za vidljivo zračenje jedan ili više poluvodičkih spojeva koji proizvode injekcijsku luminiscenciju i/ili fluorescenciju.

3.2.   Opći zahtjevi

3.2.1.

Svaki dostavljeni uzorak mora biti u skladu s odgovarajućim zahtjevima ovog Pravilnika.

3.2.2.

LED izvori svjetlosti konstruirani su tako da u uobičajenoj upotrebi imaju i zadrže dobra radna svojstva. Usto, ne smiju imati nikakve konstrukcijske ni proizvodne nedostatke.

3.2.3.

LED izvori svjetlosti na svojim optičkim površinama ne smiju imati nikakve brazde ni mrlje zbog kojih bi im bili narušeni učinkovitost i optičko djelovanje.

3.2.4.

LED izvori svjetlosti opremljeni su standardnim podnošcima u skladu s tehničkim listovima za podnožja iz Publikacije IEC 60061 kako je navedeno na pojedinačnim tehničkim listovima u Prilogu 1.

3.2.5.

Podnožak je čvrst i dobro učvršćen za ostatak LED izvora svjetlosti.

3.2.6.

Radi provjere ispunjavaju li LED izvori svjetlosti zahtjeve iz stavaka 3.2.3. do 3.2.5., provode se vizualni pregled, provjera dimenzija i, kad je potrebno, probna ugradnja u nosač kako je opisano u Publikaciji IEC 60061.

3.2.7.

Poluvodički spoj (spojevi) je (jesu) jedini element (elementi) LED izvora svjetlosti koji pod napajanjem proizvodi/proizvode i emitira(ju) svjetlost, izravno ili pretvorbom temeljenom na fluorescenciji.

3.3.   Ispitivanja

3.3.1.

LED izvori svjetlosti najprije se izlažu starenju na svojem ispitnom naponu najmanje 48 sati. Za višefunkcijske LED izvore svjetlosti svaka se funkcija starenju izlaže zasebno.

3.3.2.

Ako nije drukčije određeno, električna i fotometrijska mjerenja obavljaju se pri odgovarajućem ispitnom naponu (naponima).

3.3.3.

Električna mjerenja navedena u Prilogu 4. provode se instrumentima razreda točnosti najmanje 0,2 (točnost 0,2 % cijele ljestvice).

3.4.   Položaj i dimenzije prividnog područja emitiranja svjetlosti

3.4.1.

Položaj i dimenzije prividnog područja emitiranja svjetlosti moraju ispunjavati zahtjeve navedene u odgovarajućem tehničkom listu iz Priloga 1.

3.4.2.

Mjerenje se izvodi nakon starenja LED izvora svjetlosti u skladu sa stavkom 3.3.1.

3.5.   Svjetlosni tok

3.5.1.

Kad je mjeren u skladu s uvjetima iz Priloga 4., svjetlosni tok mora biti unutar granica zadanih na odgovarajućem tehničkom listu iz Priloga 1.

3.5.2.

Mjerenje se izvodi nakon starenja LED izvora svjetlosti u skladu sa stavkom 3.3.1.

3.6.   Raspodjela normalizirane svjetlosne jakosti/raspodjela kumulativnog svjetlosnog toka

3.6.1.

Pri mjerenju u skladu s uvjetima iz Priloga 4. ovom Pravilniku, raspodjela normalizirane svjetlosne jakosti i/ili raspodjela kumulativnog svjetlosnog toka moraju biti unutar granica zadanih na odgovarajućem tehničkom listu iz Priloga 1.

3.6.2.

Mjerenje se izvodi nakon izlaganja LED izvora svjetlosti starenju u skladu sa stavkom 3.3.1.

3.7.   Boja

3.7.1.

Boja svjetlosti koju emitiraju LED izvori svjetlosti navodi se na odgovarajućem tehničkom listu. Na ovaj se Pravilnik primjenjuju definicije boje emitirane svjetlosti iz Pravilnika br. 48 i njegovih serija izmjena na snazi u vrijeme podnošenja zahtjeva za homologaciju tipa.

3.7.2.

Boja emitirane svjetlosti mjeri se postupkom iz Priloga 4. Svaka je izmjerena vrijednost u dopuštenim granicama.

3.7.3.

Nadalje, u slučaju LED izvora svjetlosti koji emitiraju bijelu svjetlost, najmanji udio crvene boje u svjetlosti takav je da vrijedi:

Formula

gdje je:

Ee(λ) (jedinica: W)

spektralna raspodjela ozračenja;

V(λ) (jedinica: 1)

spektralna svjetlosna učinkovitost;

λ (jedinica: nm)

valna duljina.

Ta se vrijednost izračunava u intervalima od jednog nanometra.

3.8.   UV-zračenje

UV-zračenje LED izvora svjetlosti mora biti takvo da je LED izvor svjetlosti tipa niskog intenziteta UV zračenja u skladu s:

Formula

gdje je:

S(λ)(jedinica: 1)

spektralna težinska funkcija;

km = 683 lm/W

najveća vrijednost svjetlosnog učinka zračenja.

(Za definicije drugih simbola vidjeti prethodni stavak 3.7.3.)

Ta se vrijednost izračunava u intervalima od jednog nanometra. UV zračenje vrednuje se prema vrijednostima navedenim u sljedećoj tablici:

λ

S(λ)

250

0,430

255

0,520

260

0,650

265

0,810

270

1,000

275

0,960

280

0,880

285

0,770

290

0,640

295

0,540

300

0,300

305

0,060

310

0,015

315

0,003

320

0,001

325

0,00050

330

0,00041

335

0,00034

340

0,00028

345

0,00024

350

0,00020

 

 

355

0,00016

360

0,00013

365

0,00011

370

0,00009

375

0,000077

380

0,000064

385

0,000530

390

0,000044

395

0,000036

400

0,000030

 

 

Napomena: Vrijednosti u skladu sa „Smjernicama IRPA/INIRC o graničnim vrijednostima izlaganja ultraljubičastom zračenju”. Izabrane su valne duljine (u nanometrima) reprezentativne; druge vrijednosti treba interpolirati.

3.9.   Standardni LED izvori svjetlosti

Dodatni zahtjevi za standardne (etalon) LED izvore svjetlosti navedeni su u odgovarajućim tehničkim listovima iz Priloga 1.

4.   SUKLADNOST PROIZVODNJE

4.1.

LED izvori svjetlosti homologirani prema ovom Pravilniku proizvode se tako da budu u skladu s homologiranim tipom, ispunjavajući tehničke zahtjeve i zahtjeve za natpise utvrđene stavkom 3. gore i Prilozima 1., 4. i 5. ovom Pravilniku.

4.2.

U svrhu provjere jesu li ispunjeni zahtjevi stavka 4.1. provode se odgovarajuće kontrole proizvodnje.

4.3.

Nositelj homologacije posebno je dužan:

4.3.1.

osigurati postojanje postupaka za djelotvornu kontrolu kvalitete proizvoda;

4.3.2.

imati pristup kontrolnoj opremi potrebnoj za provjeru sukladnosti sa svakim homologiranim tipom;

4.3.3.

osigurati da podaci o rezultatima ispitivanja budu evidentirani i da priloženi dokumenti budu dostupni za razdoblje koje treba utvrditi u dogovoru s tijelom nadležnim za homologaciju;

4.3.4.

analizirati rezultate svakog tipa ispitivanja, primjenjujući kriterije iz Priloga 6., kako bi se provjerila i osigurala stabilnost značajki proizvoda dopuštajući razlike zbog industrijske proizvodnje;

4.3.5.

osigurati da se za svaki tip LED izvora svjetlosti provedu barem ispitivanja propisana u Prilogu 5. ovome Pravilniku;

4.3.6.

osigurati da bilo koje prikupljanje uzoraka koje pruža dokaz o nesukladnosti s tipom ispitivanja uzetim u obzir dovede do novog prikupljanja i novog ispitivanja. Poduzimaju se sve potrebne mjere kako bi se ponovo uspostavila sukladnost odgovarajuće proizvodnje.

4.4.

Nadležno tijelo koje je dodijelilo homologaciju tipa može u svakom trenutku provjeriti metodu kontrole sukladnosti koja se primjenjuje na svaku proizvodnu jedinicu.

4.4.1.

Kod svake je inspekcije inspektoru potrebno predočiti knjige ispitivanja i bilješke o pregledima proizvodnje.

4.4.2.

Inspektor može izuzeti slučajne uzorke za ispitivanje u laboratoriju proizvođača. Najmanji broj uzoraka može biti određen prema rezultatima proizvođačeve vlastite provjere.

4.4.3.

Ako je razina kvalitete nezadovoljavajuća ili ako se čini da je potrebno provjeriti valjanost ispitivanja provedenih primjenom prethodnog stavka 4.4.2, inspektor odabire uzorke za slanje u tehničku službu koja je provela ispitivanja za homologaciju tipa.

4.4.4.

Nadležno tijelo može provoditi sva ispitivanja propisana ovim Pravilnikom. Ako nadležno tijelo odluči obavljati nasumične provjere, primjenjuju se kriteriji iz Priloga 7. i 8. ovom Pravilniku.

4.4.5.

Uobičajena je učestalost inspekcija koje odobrava nadležno tijelo jedanput svake dvije godine. Zabilježe li se tijekom jednog od tih obilazaka nepovoljni rezultati, nadležno tijelo osigurava da se poduzmu svi potrebni koraci kako bi se što je moguće prije ponovno uspostavila sukladnost proizvodnje.

5.   KAZNE ZA NESUKLADNOST PROIZVODNJE

5.1.

Homologacija izdana za LED izvor svjetlosti u skladu s ovim Pravilnikom može se povući ako zahtjevi nisu ispunjeni ili ako LED izvor svjetlosti s homologacijskom oznakom nije sukladan homologiranom tipu.

5.2.

Ako stranka Ugovora koja primjenjuje ovaj Pravilnik povuče prethodno izdanu homologaciju, bez odlaganja o tome obavješćuje druge ugovorne stranke koje primjenjuju ovaj Pravilnik obrascem za obavješćivanje koji je sukladan predlošku u Prilogu 2. ovome Pravilniku.

6.   KONAČNA OBUSTAVA PROIZVODNJE

Ako ovlaštenik homologacije potpuno prestane proizvoditi tip LED izvora svjetlosti homologiranog u skladu s ovim Pravilnikom, o tome mora obavijestiti tijelo nadležno za homologaciju. Nakon što primi odgovarajuću obavijest, to tijelo o predmetu obavješćuje ostale stranke Sporazuma iz 1958. koje primjenjuju ovaj Pravilnik izjavom u skladu s predloškom u Prilogu 2. ovom Pravilniku.

7.   NAZIVI I ADRESE TEHNIČKIH SLUŽBI KOJE SU ODGOVORNE ZA PROVOĐENJE HOMOLOGACIJSKIH ISPITIVANJA TE TIJELA NADLEŽNIH ZA HOMOLOGACIJU

Stranke Sporazuma iz 1958. godine koje primjenjuju ovaj Pravilnik dostavljaju Tajništvu Ujedinjenih naroda nazive i adrese tehničkih službi odgovornih za provedbu homologacijskih ispitivanja te tijela nadležnih za homologaciju koja dodjeljuju homologacije i kojima se trebaju dostaviti obrasci za potvrdu, proširenje, odbacivanje ili povlačenje homologacije, ili konačnu obustavu proizvodnje, izdani u drugim državama.


(1)  Kako je određeno u pročišćenom tekstu Rezolucije o konstrukciji vozila (R.E.3), dokument TRANS/WP.29/78/Rev. 2, para. 2.

(2)  Na temelju rječnika IEC-a IEV 845-09-31.


PRILOG 1.

LISTOVI  (1) ZA LED IZVORE SVJETLOSTI

Popis kategorija LED izvora svjetlosti i njihovi brojevi listova:

Kategorija

 

Broj(evi) lista

LR1

 

LR1/1 do 5

LW2

 

LW2/1 do 5

Popis listova za LED izvore svjetlosti i njihov redoslijed u ovom prilogu:

Broj(evi) lista

LR1/1 do 5

LW2/1 do 5

Kategorija LR1 – List LR1/1

Crteži služe samo kao ilustracija bitnih dimenzija (u mm) LED izvora svjetlosti

Slika 1.

Glavni crtež

Image

Slika 2.

Detalji o priključku

Image

Kategorija LR1 – List LR1/2

Tablica 1.

Bitne električne i fotometrijske značajke

Dimenzije u mm

Dopušteno odstupanje

Serijski proizvedeni LED izvori svjetlosti

Standardni LED izvor svjetlosti

e (2)

24,0

0,2

0,1

Podnožak PGJ21t-1 u skladu s Publikacijom IEC 60061 (list 7004-165-1)

Električne i fotometrijske značajke (3)

Nazivne vrijednosti

 

Sporedna funkcija

Glavna funkcija

Sporedna funkcija

Glavna funkcija

volta

12

12

Predviđene vrijednosti (4)

watta (pri 13,5 V DC)

maks. 0,75

maks. 3,5

min. 1,4

maks. 0,75

maks. 3,5

min. 1,4

Svjetlosni tok (u lm pri 13,5 V DC)

 

 

3,5 ± 10 %

47 ± 10 %

Svjetlosni tok (u lm pri 10 – 16 V DC)

3,5 ± 20 %

47 ± 20 %

 

 

Ponašanje u stanju kvara

U slučaju kvara LED izvora svjetlosti (ne emitira svjetlost), maksimalna potrošnja struje, pri radu u načinu glavne funkcije unutar ulaznog raspona napona, manja je od 20 mA (stanje praznog hoda).

Zahtjevi za projekciju na zaslonu

Sljedeće ispitivanje služi za određivanje zahtjeva za prividno područje svjetlosnog emitiranja LED izvora svjetlosti te kako bi se utvrdilo je li područje emitiranja svjetlosti pravilno smješteno u odnosu na referentnu os i referentnu ravninu radi provjeravanja sukladnosti sa zahtjevima.

Položaj područja emitiranja svjetlosti provjerava se „sustavom predloška” određenim slikom 3., gdje su prikazane projekcije pri promatranju u smjeru γ=90° u ravninama C90 i C180 (C, γ kako je određen slikom 4.). Najmanje 95 % svjetlosnog toka koji se emitira u smjeru promatranja mora potjecati iz trapezoidnog područja određenog dimenzijama d1, d2 i c. Manje od 70 % svjetlosnog toka emitira se iz pravokutnog područja određenog dimenzijama d3 i c.

Kategorija LR1 – List LR1/3

Slika 3.

Definicija područja emitiranja svjetlosti prema predlošku

Image

Tablica 2.

Dimenzije sustava predloška na slici 3.

Dimenzije u mm

f

c

d1

d2

d3

Serijski proizvedeni LED izvori svjetlosti

E + 0,2

3,6

21,0

15,0

7,0

Standardni (etalon) LED izvori svjetlosti

E + 0,1

3,4

21,0

15,0

7,0

Raspodjela normalizirane svjetlosne jakosti

Sljedeće ispitivanje služi za utvrđivanje raspodjele normalizirane svjetlosne jakosti izvora svjetlosti u proizvoljnoj ravnini koja sadržava referentnu os. Sjecište referentne osi i gornjeg ruba predloška služi kao ishodište koordinatnog sustava.

Izvor svjetlosti pričvršćuje se na ravnu ploču odgovarajućim stopicama za pričvršćivanje. Ta se ploča s pomoću nosača pričvršćuje na postolje goniometra tako da se referentna os izvora svjetlosti poklopi s jednom od rotirajućih osi goniometra. Odgovarajući parametri za mjerenje opisani su na slici 4.

Kategorija LR1 – List LR1/4

Crteži služe samo kao ilustracija bitnih parametara za mjerenje LED izvora svjetlosti.

Slika 4.

Parametri za mjerenje raspodjele svjetlosne jakosti

Image

Podaci o svjetlosnoj jakosti za glavnu funkciju bilježe se standardnim fotogoniometrom. Udaljenost mjerenja treba izabrati prikladno, da se osigura da je detektor postavljen u daljinskom polju svjetlosne raspodjele.

Mjerenja se provode u trima C-ravninama u kojima se nalazi referentna os izvora svjetlosti. Te tri C-ravnine nalaze se između C30 i C330 kako bi se izbjegle sjene priključaka i moraju biti najmanje 30° udaljene jedna od druge. Ispitne točke za svaku ravninu za višestruke polarne kutove γ određene su u tablici 3.

Nakon mjerenja podaci se normaliziraju na 1 000 lm u skladu sa stavkom 3.1.11. s pomoću svjetlosnog toka ispitivanog pojedinačnog izvora svjetlosti. Podaci su u skladu s rasponom dopuštenog odstupanja kako je određeno u tablici 3.

C-ravnine: vidjeti Publikaciju CIE 70., 1987., „Mjerenje raspodjela apsolutnih jakosti”.

Kategorija LR1 – List LR1/5

Tablica 3.

Vrijednosti normalizirane jakosti u ispitnim točkama za glavnu funkciju iz serijske proizvodnje odnosno za standardne izvore svjetlosti.

 

Serijski proizveden LED izvor svjetlosti

Standardni LED izvor svjetlosti

γ

Najmanja jakost u cd/1 000 lm

Najveća jakost u cd/1 000 lm

Najmanja jakost u cd/1 000 lm

Najveća jakost u cd/1 000 lm

0

30

0

20

15°

0

30

0

20

30°

0

70

0

40

45°

20

100

20

60

60°

35

120

35

80

75°

50

140

50

100

90°

70

160

70

120

105°

90

180

90

140

120°

110

200

110

160

135°

110

200

110

160

150°

90

180

90

140

Raspodjela svjetlosne jakosti kako je opisana u tablici 3. uglavnom je ravnomjerna, tj. potrebna relativna svjetlosna jakost između dviju susjednih točaka mreže izračunava se linearnom interpolacijom s pomoću tih dviju susjednih točka mreže.

Kategorija LW2 – List LW2/1

Crteži služe samo kao ilustracija bitnih dimenzija (u mm) LED izvora svjetlosti

Slika 1.

Glavni crtež – pogled sprijeda i sa strane

Image

Slika 2.

Detalji priključka

Image

Tablica 1.

Bitne električne i fotometrijske značajke

Dimenzije u mm

Odstupanja

Serijski proizvedeni LED izvori svjetlosti

Standardni LED izvori svjetlosti

e

26,4

0,2

0,1

[Podnožak PGJY50] u skladu s Publikacijom IEC 60061 (list 7004-[....]-1)

Električne i fotometrijske značajke (5)

Nazivne vrijednosti

 

Sporedna funkcija

Glavna funkcija

Sporedna funkcija

Glavna funkcija

volta

12

12

Predviđene vrijednosti (6)  (7)

watta (pri 13,5 V DC)

maks. 1

maks. 12

min. 4

maks. 1

maks. 12

min. 4

Svjetlosni tok (u lm pri 13,5 V DC)

 

 

50 ± 10 %

725 ± 10 %

Svjetlosni tok (u lm pri 10 – 16 V DC)

50 ± 15 %

725 ± 15 %

 

 

Odgovarajuća temperatura baze Tb u °C

30 + 2

55 + 2

30 + 0,5

55 + 0,5

Kategorija LW2 – List LW2/2

Zahtjevi za projekciju na zaslonu

Ispitivanje služi za utvrđivanje je li područje emitiranja svjetlosti LED izvora svjetlosti u ispravnom položaju u odnosu na referentnu os i referentnu ravninu.

Sukladnost položaja i dimenzija kako su određene u tablici 2. provjerava se „sustavom predloška” prikazanim na slici 3. Na lijevom je crtežu prikazana projekcija pri promatranju uzduž referentne osi s ulaznim kutom otvora od ± 40° dok se desnim crtežom određuje položaj referentne ravnine i osi.

Određivanje veličine obavlja se prikladnim sredstvima.

Slika 3.

Definicija područja emitiranja svjetlosti prema predlošku

Image

Tablica 2.

Dimenzije područja emitiranja svjetlosti na slici 3.

Dimenzije u mm

e

a

b

c

Serijski proizvedeni LED izvori svjetlosti

26,4 ± 0,2

14,5 + 0/–2,5

10,1 + 0/–1,5

Ø 50,00 + 0.10/–0

Standardni (etalon) LED izvori svjetlosti

26,4 ± 0,1

14,5 + 0/–2,5

10,1 + 0/–1,5

Ø 50,05 + 0.05/–0

Kategorija LW2 – List LW2/3

Raspodjela kumulativnog svjetlosnog toka

Parametri mjerenja

Ispitivanje služi za utvrđivanje kumulativnog svjetlosnog toka unutar određenih prostornih kutova raspodjele svjetlosne jakosti.

Mogu se upotrijebiti fotogoniometri tipa I. ili II. u skladu s Publikacijom CIE br. 70., 1987., s mogućnošću okretanja izvora svjetlosti oko dviju osi okomitih na os emitiranja svjetlosti. Sjecište referentne osi i ravnine paralelne s referentnom ravninom na udaljenosti e rabi se kao ishodište koordinatnog sustava.

Slika 4.

Parametri za mjerenje raspodjele svjetlosne jakosti fotogoniometrom tipa I

Image

Izvor svjetlosti pričvršćuje se na ravnu ploču s odgovarajućim stopicama za pričvršćivanje. Ta se ploča s pomoću nosača pričvršćuje na postolje goniometra tako da se referentna os izvora svjetlosti poklopi s mjernom osi goniometra. Odgovarajući parametri za mjerenje opisani su na slici 4.

Kategorija LW2 – List LW2/4

Raspodjela kumulativnog svjetlosnog toka

Postupak mjerenja i izračunavanja

Podaci se bilježe za određenu temperaturu baze Tb iz tablice 1. na mjestu prikazanom na slici 5.

Podaci o raspodjeli svjetlosne jakosti bilježe se unutar prostornog kuta od –40° < α < +40° i -40° < β < +40°. Udaljenost mjerenja mora se odabrati tako da se detektor nalazi u daljinskom polju raspodjele svjetlosti. Potrebna je kutna veličina koraka od 1° ili manje,

Nakon mjerenja raspodjela kumulativnog svjetlosnog toka računa se iz zabilježenih podataka za različite prostorne kutove kako je navedeno u tablici 3. u skladu s odjeljkom 4.3. publikacije CIE-a br. 84., 1989. Zatim se distribucija normalizira prema ukupnom svjetlosnom toku utvrđenom za –40° < α < +40° i –40° < β < +40. Podaci su u skladu s rasponom dopuštenog odstupanja iz tablice 3.

Kako bi se osigurala simetrična raspodjela unutar svakog prostornog kuta iz tablice 3., određivanje svjetlosnog toka provodi se neovisno za sva četiri kvadranta, a vrijednosti toka ne smiju se razlikovati za više od 15 %.

Tablica 3.

Vrijednosti normaliziranog kumulativnog svjetlosnog toka za standardne žarulje i žarulje iz serijske proizvodnje

Kut α, β

Min. normalizirani tok u %

Maks. normalizirani tok u %

–5° < α, β < +5°

8

14

–10° < α, β < +10°

31

37

–15° < α, β < +15°

54

59

–20° < α, β < +20°

75

81

–25° < α, β < +25°

91

95

–30° < α, β < +30°

97

100

–35° < α, β < +35°

98

100

–40° < α, β < +40°

100 (po definiciji)

Raspodjela kumulativnog svjetlosnog toka sporedne funkcije može se provjeriti mjerenjem omjera glavne i sporedne funkcije pod fiksnim kutom i množenjem tog faktora sa svjetlosnim tokom glavne funkcije.

Postoji li sumnja da se raspodjele kumulativnog svjetlosnog toka glavne i sporedne funkcije razlikuju, za sporednu se funkciju ponavlja postupak prethodno opisan za glavnu funkciju.

Geometrija toplinskog sučelja

Toplinsko sučelje LW2 smješteno je u referentnoj ravnini (osjenčano područje na slici 5.) i detaljno opisano u Publikaciji IEC 60061 kako je navedeno u tablici 1. na listu LW2/1. Pričvršćeno je na odgovarajući hladnjak ili sustav za upravljanje toplinom.

Svjetlosni tok iz tablice 1. postiže se kad se stabilizira temperatura baze Tb izmjerena na mjestu prikazanom na slici 5.

Kategorija LW2 – List LW2/5

Slika 5.

Pogled straga: područje toplinskog kontakta i položaj točke Tb na okomitoj osi simetrije, na udaljenosti f od središta

Image

Dimenzije u mm

c

50,0

d

34,5

f

13,0

g

10,0

Ponašanje u stanju kvara

U slučaju kvara LED izvora svjetlosti (ne emitira svjetlost) maksimalna potrošnja struje, pri radu u načinu glavne funkcije unutar raspona ulaznog napona, manja je od 20 mA (stanje praznog hoda).


(1)  Tablice, električne i fotometrijske značajke:

 

napon je izražen u V;

 

snaga je izražena u W;

 

svjetlosni tok izražen je u lm;

 

normalizirana svjetlosna jakost izražena je u cd/1 000 lm;

 

normalizirani kumulativni svjetlosni tok izražen je u %.

(2)  Područje emitiranja svjetlosti: provjerava se „sustavom predloška” („box sustavom”) sa Slike 3.

(3)  Emitirano svjetlo mora biti crveno.

(4)  Neprekidan rad od 30 minuta pri 23 ± 2,5 °C.

(5)  Emitirana je svjetlost bijele boje.

(6)  Neprekidan rad od 30 minuta sa stabiliziranom temperaturom baze Tb kako je prethodno određeno.

(7)  Svjetlosni tok iz područja emitiranja svjetlosti određuje se unutar prostornog kuta od 40° < α < + 40° i 40° < β < +40° integralnim metodama ili postupkom opisanim na listovima LW2/3 i LW2/4.


PRILOG 2.

IZJAVA

(najveći format: A4 (210 × 297 mm))

Image


PRILOG 3.

PRIMJER IZGLEDA HOMOLOGACIJSKE OZNAKE

(vidjeti stavak 2.4.4.)

Image

Prikazana homologacijska oznaka na LED izvoru svjetlosti označuje da je taj izvor svjetlosti homologiran u Ujedinjenoj Kraljevini (E11) pod homologacijskim brojem 0A01. Prva znamenka homologacijske oznake pokazuje da je homologacija dodijeljena u skladu sa zahtjevima Pravilnika br. 128 (1) u njegovoj izvornoj verziji.


(1)  Ne zahtijeva promjenu homologacijske oznake.


PRILOG 4.

METODA MJERENJA ELEKTRIČNIH I FOTOMETRIJSKIH ZNAČAJKI

Izvori svjetlosti svih kategorija s ugrađenim hladnjakom mjere se pri okolnoj temperaturi od (23 ± 2) °C i bez strujanja zraka. Za ta se mjerenja održava najmanji slobodan prostor kako je određeno u tehničkim listovima.

Izvori svjetlosti svih kategorija s definicijom temperature Tb mjeri se stabiliziranjem točke Tb na određenoj temperaturi navedenoj na tehničkom listu dotične kategorije.

1.   Svjetlosni tok

1.1.

Svjetlosni tok mjeri se integracijskom metodom:

(a)

u slučaju ugrađenog hladnjaka, nakon jedne minute i nakon 30 minuta rada

ili

(b)

nakon stabiliziranja temperature u točki Tb.

1.2.

Vrijednosti svjetlosnog toka, kako su izmjerene nakon

(a)

30 minuta ili

(b)

stabilizacije temperature Tb

sukladne su zahtijevanim najmanjim i najvećim vrijednostima.

U slučaju (a) ta je vrijednost između 100 % i 80 % vrijednosti izmjerene nakon jedne minute.

1.3.

Mjerenja se moraju provesti pri odgovarajućem ispitnom naponu i pri najmanjoj i najvećoj vrijednosti odgovarajućeg raspona napona. Ako nije detaljnije određeno na tehničkom listu, sljedeća odstupanja svjetlosnog toka na granicama intervala dopuštenog odstupanja ne smiju se premašiti.

Nazivni napon

Najmanji napon

Najveći napon

6

6,0

7,0

12

12,0

14,0

24

24,0

28,0

Odgovarajuće dopušteno odstupanje za svjetlosni tok (1)

± 30 %

± 15 %

2.   Normalizirana svjetlosna jakost/kumulativni svjetlosni tok

2.1.

S mjerenjem svjetlosne jakosti počinje se nakon:

a)

vremena stabilizacije od 30 minuta ili

b)

stabilizacije temperature Tb na vrijednosti određenoj u odgovarajućem tehničkom listu.

2.2.

Mjerenja se moraju provoditi pri odgovarajućem ispitnom naponu.

2.3.

Normalizirana svjetlosna jakost ispitnog uzorka izračunava se dijeljenjem raspodjele svjetlosne jakosti, kako je izmjerena u skladu sa stavkom 2.1. ovog Priloga, sa svjetlosnim tokom, kako je utvrđen nakon 30 minuta u skladu sa stavkom 1.2. ovog Priloga.

2.4.

Kumulativni svjetlosni tok ispitnog uzorka izračunava se u skladu s odjeljkom 4.3. publikacije CIE 84 – 1989., integriranjem svjetlosne jakosti unutar stošca koji zatvara prostorni kut.

3.   Boja

Boja emitirane svjetlosti izmjerena u istim uvjetima kako je opisano u stavku 1.1. ovog Priloga mora biti unutar propisanih granica za boje.

4.   Potrošnja snage

4.1.

Mjerenje potrošnje snage provodi se u istim uvjetima kako je opisano u stavku 1.1. ovog Priloga prema zahtjevima iz stavka 3.3.3. ovog Pravilnika.

4.2.

Mjerenja potrošnje snage provode se pri odgovarajućem ispitnom naponu.

4.3.

Dobivene vrijednosti moraju biti u skladu s najmanjim i najvećim zahtijevanim vrijednostima iz odgovarajućeg tehničkog lista.


(1)  Najveće odstupanje svjetlosnog toka na granicama dopuštenog odstupanja izračunava se uz upotrebu izmjerenog toka pri ispitnom naponu kao referentne vrijednosti. Između ispitnog napona i granica raspona napona ponašanje svjetlosnog toka mora uglavnom je ujednačeno.


PRILOG 5.

NAJMANJI ZAHTJEVI ZA POSTUPKE NADZORA KVALITETE KOJE PROVODI PROIZVOĐAČ

1.   Općenito

Zahtjevi za sukladnošću smatraju se ispunjenim u fotometrijskom, geometrijskom, vizualnom i električnom pogledu ako se poštuju dopuštena odstupanja u proizvodnji LED izvora svjetlosti navedena u odgovarajućem tehničkom listu iz Priloga 1 i odgovarajućem tehničkom listu za podnoške.

2.   Najmanji zahtjevi za provjeru sukladnosti koju provodi proizvođač

Za svaki tip LED izvora svjetlosti proizvođač ili nositelj homologacijske oznake provodi ispitivanja u prikladnim vremenskim razmacima u skladu s odredbama ovog Pravilnika.

2.1.   Priroda ispitivanja

Ispitivanjima sukladnosti tih specifikacija obuhvaćene su njihove fotometrijske, geometrijske i optičke značajke.

2.2.   Metode koje se upotrebljavaju u ispitivanjima

2.2.1

Ispitivanja se općenito moraju provoditi u skladu s metodama navedenim u ovom Pravilniku.

2.2.2.

Primjena stavka 2.2.1. ovog priloga zahtijeva redovito umjeravanje ispitnih uređaja i njihovu usklađenost s mjerenjima koja obavlja nadležno tijelo.

2.3.   Priroda uzorkovanja

Uzorci LED izvora svjetlosti moraju se odabrati nasumično iz proizvodnje istovrsne serije. Istovrsna serija znači skup LED izvora svjetlosti istog tipa, određenog prema proizvodnim metodama proizvođača.

2.4.   Pregledane i zabilježene značajke

LED izvori svjetlosti pregledavaju se, a ispitni rezultati bilježe prema skupinama značajki iz tablice 1. iz Priloga 6.

2.5.   Kriteriji kojima se uređuje prihvatljivost

Proizvođač ili nositelj homologacije odgovoran je za provedbu statističke raščlambe rezultata ispitivanja radi ispunjenja zahtjeva za provjeru sukladnosti proizvodnje iz stavka 4.1. ovog Pravilnika.

Sukladnost se jamči ako nije premašena razina prihvatljive nesukladnosti po skupini značajki u tablici 1. iz Priloga 6. To znači da broj LED izvora svjetlosti koji nisu u skladu sa zahtjevima za bilo koju skupinu značajki bilo kojeg tipa LED izvora svjetlosti ne prelazi granične vrijednosti iz odgovarajućih tablica 2., 3. ili 4. Priloga 6.

Napomena: Svaki se zahtjev za pojedini LED izvor svjetlosti smatra značajkom.


PRILOG 6.

UZORKOVANJE I RAZINE SUKLADNOSTI ZA PROIZVOĐAČEVE ZAPISNIKE O ISPITIVANJIMA

Tablica 1.

Značajke

Skupine značajki

Grupiranje (1) zapisnika o ispitivanjima različitih tipova žarulja

Najmanje 12-mjesečni uzorak po skupini (1)

Prihvatljiva razina nesukladnosti po skupini značajki

(%)

Oznake, čitljivost i trajnost

Svi tipovi jednakih vanjskih dimenzija

315

1

Vanjske dimenzije žarulje (bez podnoška/postolja)

Svi tipovi iste kategorije

200

1

Dimenzije podnožaka

Svi tipovi iste kategorije

200

6,5

Dimenzije koje se odnose na površinu emitiranja svjetla i unutarnje dijelove (2)

Sve žarulje istog tipa

200

6,5

Početna očitanja, snaga, boja i svjetlosni tok (2)

Sve žarulje istog tipa

200

1

Normalizirana svjetlosna jakost ili raspodjela kumulativnog svjetlosnog toka

Sve žarulje istog tipa

20

6,5

Pragovi prihvaćanja, temeljeni na različitom broju rezultata ispitivanja za svaku skupinu značajki, navedeni su u tablici 2. kao najveći broj nesukladnosti. Temelje se na prihvatljivoj razini 1-postotne nesukladnosti, uz pretpostavljenu vjerojatnost prihvaćanja od najmanje 0,95.

Tablica 2.

Broj rezultata ispitivanja svake značajke

Prag prihvaćanja

20

0

21 - 50

1

51 - 80

2

81 - 125

3

126 - 200

5

201 - 260

6

261 - 315

7

316 - 370

8

371 - 435

9

436 - 500

10

501 - 570

11

571 - 645

12

646 - 720

13

721 - 800

14

801 - 860

15

861 - 920

16

921 - 990

17

991 – 1 060

18

1 061 – 1 125

19

1 126 – 1 190

20

1 191 – 1 249

21

Pragovi prihvaćanja, temeljeni na različitom broju rezultata ispitivanja za svaku skupinu značajki, navedeni su u tablici 3. kao najveći broj nesukladnosti. Temelje se na prihvatljivoj razini 6,5-postotne nesukladnosti, uz pretpostavljenu vjerojatnost prihvaćanja od najmanje 0,95.

Tablica 3.

Broj žarulja u zapisnicima

Prag prihvaćanja

20

3

21 – 32

5

33 – 50

7

51 – 80

10

81 – 125

14

126 – 200

21

201 - 213

22

214 - 227

23

228 - 240

24

241 - 254

25

255 - 268

26

269 - 281

27

282 - 295

28

296 - 308

29

309 - 322

30

323 - 336

31

337 - 349

32

350 - 363

33

364 - 376

34

377 - 390

35

391 - 404

36

405 - 417

37

418 - 431

38

432 - 444

39

445 - 458

40

459 - 472

41

473 - 485

42

486 - 499

43

500 - 512

44

513 - 526

45

527 - 540

46

541 - 553

47

554 - 567

48

568 - 580

49

581 - 594

50

595 - 608

51

609 - 621

52

622 - 635

53

636 - 648

54

649 - 662

55

663 - 676

56

677 - 689

57

690 - 703

58

704 - 716

59

717 - 730

60

731 - 744

61

745 - 757

62

758 - 771

63

772 - 784

64

785 - 798

65

799 - 812

66

813 - 825

67

826 - 839

68

840 - 852

69

853 - 866

70

867 - 880

71

881 - 893

72

894 - 907

73

908 - 920

74

921 - 934

75

935 - 948

76

949 - 961

77

962 - 975

78

976 - 988

79

989 - 1 002

80

1 003 – 1 016

81

1 017 - 1 029

82

1 030 - 1 043

83

1 044 - 1 056

84

1 057 - 1 070

85

1 071 - 1 084

86

1 085 - 1 097

87

1 098 - 1 111

88

1 112 - 1 124

89

1 125 - 1 138

90

1 139 - 1 152

91

1 153 - 1 165

92

1 166 - 1 179

93

1 180 - 1 192

94

1 193 - 1 206

95

1 207 - 1 220

96

1 221 - 1 233

97

1 234 - 1 249

98

 

 

Pragovi prihvaćanja, temeljeni na različitom broju rezultata ispitivanja za svaku skupinu značajki, navedeni su u tablici 4. kao postotak rezultata, uz pretpostavljenu vjerojatnost prihvaćanja od najmanje 0,95.

Tablica 4.

Broj rezultata ispitivanja svake značajke

Pragovi prihvaćanja izraženi kao postotak rezultata

Prihvatljiva razina od 1 % nesukladnosti

Pragovi prihvaćanja izraženi kao postotak rezultata

Prihvatljiva razina od 6,5 % nesukladnosti

1 250

1,68

7,91

2 000

1,52

7,61

4 000

1,37

7,29

6 000

1,30

7,15

8 000

1,26

7,06

10 000

1,23

7,00

20 000

1,16

6,85

40 000

1,12

6,75

80 000

1,09

6,68

100 000

1,08

6,65

1 000 000

1,02

6,55


(1)  Procjenom su općenito obuhvaćeni serijski proizvedeni LED izvori svjetlosti iz pojedinačnih tvornica. Ipak, proizvođač smije ujediniti zapisnike o ispitivanju iz nekoliko tvornica koji se odnose na isti tip, pod uvjetom da se u njima primjenjuje isti sustav kvalitete i isto upravljanje kvalitetom.

(2)  U slučaju da LED izvor svjetlosti ima više od jedne funkcije svjetlosnog izlaza, grupiranje značajki (dimenzija, snage, boje i svjetlosnog toka) primjenjuje se zasebno za svaki element.


PRILOG 7.

NAJMANJI ZAHTJEVI ZA PROVJERE NASUMIČNIH UZORAKA KOJE OBAVLJA TIJELO NADLEŽNO ZA HOMOLOGACIJU

1.   Općenito

Zahtjevi za sukladnošću smatraju se ispunjenim u fotometrijskom, geometrijskom, vizualnom i električnom pogledu ako se poštuju dopuštena odstupanja u proizvodnji LED izvora svjetlosti navedena u odgovarajućem tehničkom listu iz Priloga 1 i odgovarajućem tehničkom listu za podnoške.

2.   Sukladnost serijski proizvedenih LED izvora svjetlosti ne osporava se ako su rezultati u skladu s Prilogom 8. ovom Pravilniku.

3.   Ako rezultati nisu u skladu s Prilogom 8. ovom Pravilniku, sukladnost se osporava, a od proizvođača traži da proizvodnju uskladi sa zahtjevima.

4.   Ako se primjenjuje stavak 3. ovog priloga, iz posljednje se proizvodne serije unutar dva mjeseca nasumično uzima dodatni uzorak od 250 LED izvora svjetlosti.


PRILOG 8.

SUKLADNOST POTVRĐENA NASUMIČNOM PROVJEROM

O potvrđivanju sukladnosti odlučuje se s obzirom na vrijednosti u tablici 1. Za svaku skupinu značajki LED izvori svjetlosti prihvaćaju se ili odbijaju u skladu s vrijednostima u tablici 1 (*).

Tablica 1.

 

1 %  (1)

6,5 % (1)

Prihvaćanje

Odbijanje

Prihvaćanje

Odbijanje

Veličina prvog uzorka: 125

2

5

11

16

Ako je broj nesukladnih jedinica veći od 2 (11) i manji od 5 (16), uzima se drugi uzorak veličine 125 jedinica i ocjenjuje 250 jedinica.

6

7

26

27

(*)

Predloženi je plan namijenjen ocjenjivanju sukladnosti LED izvora svjetlosti s obzirom na prag prihvaćanja nesukladnosti od 1 % odnosno 6,5 % i temelji se na Planu dvostrukog uzorkovanja za uobičajenu provjeru iz Publikacije IEC 60410: Planovi uzorkovanja i postupci provjere svojstvima


(1)  LED izvori svjetlosti pregledavaju se, a ispitni rezultati bilježe prema skupinama značajki iz tablice 1. Priloga 6.