29.3.2014   

HR

Službeni list Europske unije

L 97/1


Samo izvorni tekstovi UN-ECE-a imaju pravni učinak prema međunarodnom javnom pravu. Status i dan stupanja na snagu ovog Pravilnika treba provjeriti u zadnjem izdanju UN/ECE-ova dokumenta TRANS/WP.29/343, koji je dostupan na: http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html.

Pravilnik br. 50 Gospodarske komisije Ujedinjenih naroda za Europu (UN/ECE) – jedinstvene odredbe koje se odnose na homologaciju prednjih pozicijskih svjetala, stražnjih pozicijskih svjetala, kočnih svjetala, pokazivača smjera i uređaja za osvjetljivanje stražnje registarske pločice vozila kategorije L

Obuhvaća sav važeći tekst do:

dopune 16. izvornoj inačici Pravilnika – dan stupanja na snagu: 15. srpnja 2013.

SADRŽAJ

PRAVILNIK

1.

Područje primjene

2.

Definicije

3.

Zahtjev za homologaciju

4.

Oznake

5.

Odobrenje

6.

Opći zahtjevi

7.

Jakost emitirane svjetlosti

8.

Postupak ispitivanja

9.

Boja emitirane svjetlosti:

10.

Sukladnost proizvodnje

11.

Kazne za nesukladnost proizvodnje

12.

Konačna obustava proizvodnje

13.

Nazivi i adrese tehničkih službi odgovornih za provođenje homologacijskih ispitivanja i administrativnih tijela

14.

Prijelazne odredbe

PRILOZI

Prilog 1.:

Najmanji vodoravni (h) i vertikalni (v) kutovi prostorne raspodjele svjetlosti

Prilog 2.:

Izjava o homologaciji (ili odbijanju ili povlačenju homologacije ili konačnoj obustavi proizvodnje) tipa uređaja u skladu s Pravilnikom br. 50

Prilog 3.:

Primjer izgleda homologacijskih oznaka

Prilog 4.:

Fotometrijska mjerenja

Prilog 5.:

Fotometrijska mjerenja uređaja za osvjetljivanje stražnje registarske pločice

1.   PODRUČJE PRIMJENE

Ovaj se Pravilnik primjenjuje na prednja pozicijska svjetla, stražnja pozicijska svjetla, kočna svjetla, pokazivače smjera i uređaje za osvjetljivanje stražnje registarske pločice vozila kategorije L (1).

2.   DEFINICIJE

2.1.

Definicije pojmova:

Na ovaj se Pravilnik primjenjuju definicije iz Pravilnika br. 53. i 74. i serije izmjena na snazi u vrijeme podnošenja zahtjeva za homologaciju tipa.

2.2.

„Prednja pozicijska svjetla, stražnja pozicijska svjetla, kočna svjetla, pokazivači smjera i uređaji različitih tipova za osvjetljivanje stražnje registarske pločice” znači svjetla koja se razlikuju, u svakoj navedenoj kategoriji, u bitnim pogledima poput:

(a)

trgovačkog naziva ili oznake;

(b)

obilježja optičkog sustava (razine jakosti svjetlosti, kutovi raspodjele svjetlosti, tip kategorija izvora svjetlosti, modul izvora svjetlosti itd.).

Promjena boje izvora svjetlosti ili boje bilo kojeg filtra ne čini promjenu tipa.

2.3.

Na ovaj se Pravilnik primjenjuju definicije boje emitirane svjetlosti iz Pravilnika br. 48 i njegovih serija izmjena na snazi u vrijeme podnošenja zahtjeva za homologaciju tipa.

2.4.

Upućivanja na standardne (etalon) žarulje sa žarnom niti u ovom Pravilniku i na Pravilnik br. 37. odnose se na Pravilnik br 37. i njegovu seriju izmjena na snazi u vrijeme podnošenja zahtjeva za homologaciju tipa.

Upućivanja na standardne (etalon) LED izvore svjetlosti u ovom Pravilniku i na Pravilnik br. 128. odnose se na Pravilnik br 128. i njegovu seriju izmjena na snazi u vrijeme podnošenja zahtjeva za homologaciju tipa.

3.   ZAHTJEV ZA HOMOLOGACIJU

3.1.

Zahtjev za homologaciju podnosi nositelj trgovačkog naziva ili oznake ili njegov propisno ovlašteni zastupnik. U zahtjevu se navodi:

3.1.1.

predviđene svrhe uređaja dostavljenoga za homologaciju;

3.1.2.

za prednje pozicijsko svjetlo: je li svjetlo predviđeno za emitiranje bijele ili jantarne svjetlosti;

3.1.3.

za pokazivač smjera: kategorija;

3.1.4.

prema nahođenju podnositelja zahtjeva, da uređaj može biti postavljen na vozilo s različitim nagibima referentne osi u odnosu na referentne osi vozila i tlo ili rotirati oko svoje referentne osi ili, u slučaju svjetla za stražnju registracijsku pločicu, da uređaj može biti postavljen u više od jednog položaja ili u niz položaja u odnosu na prostor koji će zauzimati ta registracijska pločica; te različite uvjete ugradnje (ili različite položaje) navodi se u obavijesnom obrascu.

3.2.

Za svaki se tip uređaja zahtjevu prilažu:

3.2.1.

crteži u tri primjerka koji su dovoljno podrobni da omogućuju prepoznavanje tipa uređaja i prikazuju u kojem se geometrijskom položaju (ili geometrijskim položajima) uređaj može ugraditi u vozilo, os opažanja koja se u ispitivanjima uzima kao referentna os (horizontalni kut H = 0, vertikalni kut V = 0) i točku koja se u rečenim ispitivanjima uzima kao referentno središte; crteži prikazuju mjesto predviđeno za homologacijsku oznaku i moguće dodatne simbole u odnosu na krug homologacijske oznake;

3.2.2.

kratak tehnički opis u kojem se posebno navodi, uz iznimku svjetala s nezamjenjivim izvorima svjetlosti:

(a)

kategorija ili kategorije propisanih žarulja sa žarnom niti; ta je kategorija žarulje sa žarnom niti jedna od kategorija iz Pravilnika br. 37 i njegove serije izmjena na snazi u vrijeme podnošenja zahtjeva za homologaciju tipa i/ili

(b)

kategorija ili kategorije propisanih izvora svjetlosti sa svjetlećom diodom (LED); ta je kategorija LED izvora svjetlosti jedna od kategorija iz Pravilnika br. 128 i njegove serije izmjena na snazi u vrijeme podnošenja zahtjeva za homologaciju tipa i/ili

(c)

posebni identifikacijski kod modula izvora svjetlosti;

3.2.3.

dva uzorka.

4.   OZNAKE

4.1.

Uređaji dostavljeni za homologaciju imaju jasno čitljive i neizbrisive sljedeće oznake:

4.1.1.

trgovački naziv ili oznaku podnositelja zahtjeva;

4.1.2.

uz iznimku svjetala s nezamjenjivim izvorima svjetlosti, imaju jasno čitljivu i neizbrisivu oznaku:

(a)

kategorije ili kategorija propisanih izvora svjetlosti i/ili

(b)

posebni identifikacijski kôd modula svjetlosnog izvora.

4.2.

Povrh toga, imaju dovoljno velik prostor za homologacijsku oznaku (vidi stavak 3.2.1.).

4.3.

Svjetla s nezamjenjivim izvorima svjetlosti ili modulom (modulima) izvora svjetlosti imaju oznaku nazivnog napona ili raspona napona i najveće nazivne snage.

4.4.

U slučaju modula svjetlosnog izvora, modul (moduli) svjetlosnog izvora ima (imaju):

4.4.1.

trgovački naziv ili oznaku podnositelja; ta oznaka mora biti jasno čitljiva i neizbrisiva;

4.4.2.

posebni identifikacijski kod modula; ta oznaka mora biti jasno čitljiva i neizbrisiva. Posebni identifikacijski kôd čine početna slova „MD” za „MODUL” za kojima slijedi homologacijska oznaka bez kruga, kako je propisano stavkom 5.5.1. u nastavku i, u primjeru upotrebe nekoliko različitih modula svjetlosnog izvora, dodatni simboli ili znakovi; posebni identifikacijski kod prikazan je na crtežima iz stavka 3.2.1.

Homologacijska oznaka ne mora biti jednaka oznaci na svjetlu u kojem se rabi modul, no obje oznake pripadaju istom podnositelju.

4.4.3.

oznaku nazivnog napona i nazivne snage.

5.   HOMOLOGACIJA

5.1.

Ako dva uređaja tipa uređaja dostavljena u skladu sa stavkom 3. ispunjavaju uvjete ovog Pravilnika, homologacija se odobrava.

5.2.

Kad su dva svjetla ili više njih dio istog uređaja, homologacija se dodjeljuje samo ako svako od tih svjetala ispunjava odredbe ovog ili drugog Pravilnika. Svjetla koja nisu u skladu s bilo kojim od tih Pravilnika nisu dio takvog uređaja.

5.3.

Homologacijski broj dodjeljuje se svakom homologiranom tipu. Njegove prve dvije znamenke (trenutačno 00 za Pravilnik u njegovu izvornom obliku) označuju niz izmjena koje sadržavaju najnovije glavne tehničke izmjene Pravilnika u vrijeme izdavanja homologacije. Ista ugovorna stranka ne smije dodijeliti isti broj drugom tipu uređaja obuhvaćenog ovim Pravilnikom.

5.4.

Stranke Sporazuma koje primjenjuju ovaj Pravilnik obavješćuju se o homologaciji ili odbijanju homologacije tipa uređaja u skladu s ovim Pravilnikom obrascem prema predlošku iz Priloga 2. ovom Pravilniku i priloženim crtežom koji je podnositelj dostavio za homologaciju u formatu ne većem od A4 (210 × 297 mm) i, ako je moguće, u mjerilu 1: 1.

5.5.

Svaki uređaj u skladu s tipom homologiranim prema ovom Pravilniku ima, u prostoru iz stavka 4.2., uz oznake iz stavaka 4.1. i 4.3., međunarodnu homologacijsku oznaku koja se sastoji od:

5.5.1.

kruga oko slova „E” za kojim slijedi razlikovni broj zemlje koja je izdala homologaciju (2) i

5.5.2.

broja ovog Pravilnika i za njim slova „R”, crtice i homologacijskog broja;

5.5.3.

u općem slučaju pokazivača smjera: broj koji označuje kategoriju 11, 11a, 11b, 11c ili 12 blizu kruga u skladu sa stavkom 5.5.1. i nasuprot homologacijskom broju;

5.5.4.

u slučaju pokazivača smjera koji na jednoj strani ne postiže najmanju svjetlosnu jakost propisanu do kuta H = 80 ° u skladu sa stavkom 7.7.1.: vodoravnu strelicu čiji je vrh usmjeren prema strani gdje je najmanja svjetlosna jakost do kuta od najmanje 80 ° u skladu sa stavkom 7.7.1.

5.5.5.

na prednjim ili stražnjim pozicijskim svjetlima čiji su kutovi vidljivosti asimetrični s obzirom na referentnu os u horizontalnom smjeru, strelica usmjerena prema strani na kojoj su fotometrijski zahtjevi ispunjeni do kuta H = 80 °.

5.6.

Kad je utvrđeno da uređaj ispunjava zahtjeve iz nekoliko pravilnika, može se dodijeliti jedinstvena homologacijska oznaka, sastavljena od kruga prema stavku 5.5.1., homologacijskih brojeva i dodatnih simbola u skladu sa svakim Pravilnikom prema kojem je homologacija dodijeljena. Veličina sastavnih dijelova jedinstvene homologacijske oznake nije manja od najmanje veličine zahtijevane za najmanju pojedinačnu oznaku prema Pravilniku prema kojem je homologacija izdana.

5.7.

Homologacijska oznaka iz stavka 5.5. jasno je čitljiva i neizbrisiva. Može biti postavljena na unutarnji ili vanjski dio (prozirni ili neprozirni) uređaja koji emitira svjetlost. U oba je primjera oznaka vidljiva kad se uređaj ugradi u vozilo ili kad se otvori pokretni dio poput sjedala ili poklopca prtljažnika.

5.8.

U Prilogu 3. dan je primjer izgleda homologacijske oznake.

6.   OPĆI ZAHTJEVI

6.1.

Svaki uređaj ispunjava zahtjeve iz ovog Pravilnika.

6.2.

Uređaji moraju biti oblikovani i konstruirani tako da u uobičajenoj uporabi, unatoč vibracijama kojima mogu biti izloženi, njihov zadovoljavajući rad bude osiguran i da zadrže svojstava propisana ovim Pravilnikom.

6.3.

Dopuštena su pozicijska svjetla uzajamno povezana s drugom funkcijom, koja rabe zajednički izvor svjetlosti i konstruirana za trajan rad s dodatnim sustavom za regulaciju jakosti emitirane svjetlosti.

6.3.1.

Ipak, u slučaju stražnjega pozicijskog svjetla uzajamno povezanoga s kočnim svjetlom, uređaj je:

(a)

dio cjeline s više izvora svjetlosti ili

(b)

predviđen za uporabu u vozilu opremljenom sustavom za praćenje ispravnosti te funkcije.

U oba se primjera izjavi dodaje napomena.

6.4.

Za zamjenjive izvore svjetlosti:

6.4.1.

može se rabiti svaka kategorija izvora svjetlosti homologirana u skladu s Pravilnikom br. 37 i/ili Pravilnikom br. 128. ako uporaba nije ograničena Pravilnikom br. 37 i serijom njegovih izmjena na snazi u trenutku podnošenja zahtjeva za homologaciju ili Pravilnikom br. 128 i serijom njegovih izmjena na snazi u trenutku podnošenja zahtjeva za homologaciju.

6.4.2.

Konstrukcija je uređaja takva da se izvor svjetlosti može pričvrstiti samo u pravilni položaj.

6.4.3.

Držač izvora svjetlosti u skladu je sa svojstvima iz Publikacije 60061 IEC-a. Primjenjuje se tehnički list držača koji odgovara kategoriji uporabljenog izvora svjetlosti.

6.5.

Za zamjenjive žarulje sa žarnom niti:

6.5.1.

mogu se rabiti sve kategorije žarulja sa žarnom niti homologirane u skladu s Pravilnikom br. 37 ako uporaba nije ograničena Pravilnikom br. 37 i serijom njegovih izmjena na snazi u trenutku podnošenja zahtjeva za homologaciju.

6.5.2.

Konstrukcija je uređaja takva da se žarulja sa žarnom niti može pričvrstiti samo u pravilni položaj.

6.5.3.

Držač žarulje sa žarnom niti u skladu je sa svojstvima iz Publikacije 60061 IEC-a. Primjenjuje se tehnički list koji odgovara kategoriji uporabljene žarulje sa žarnom niti.

7.   JAKOST EMITIRANE SVJETLOSTI

Jakost emitirane svjetlosti svakog od dvaju uređaja na referentnoj je osi barem jednaka najmanjim vrijednostima i nije veća od najvećih vrijednosti iz tablice u nastavku. Ni u jednom se smjeru ne prekoračuju najveće navedene vrijednosti.

 

 

min. (cd)

maks. (cd)

7.1.

Stražnje pozicijsko svjetlo

4

12

7.2.

Prednje pozicijsko svjetlo

4

60

7.2.1.

Prednja pozicijska svjetla ugrađena u glavno svjetlo

4

100

7.3.

Kočno svjetlo

40

185

7.4.

Pokazivači smjera

 

 

7.4.1.

kategorije 11 (vidi Prilog 1.)

90

700

7.4.1.1.

kategorije 11a (vidi Prilog 1.)

175

700

7.4.1.2.

kategorije 11b (vidi Prilog 1.)

250

800

7.4.1.3.

kategorije 11c (vidi Prilog 1.)

400

860

7.4.2.

kategorije 12 (vidi Prilog 1.)

50

350

7.5.   Izvan referentne osi i unutar polja omeđenih kutovima određenima u crtežima u Prilogu 1. ovom Pravilniku, jakost emitirane svjetlosti, u svakom smjeru odgovarajuća točkama u tablici raspodjele svjetlosti u Prilogu 4. ovom Pravilniku, nije manja od umnoška najmanjih vrijednosti iz stavaka 5.7.1. do 7.4. i postotka navedenoga u rečenoj tablici za predmetni smjer.

7.5.1.   Ako svjetlo ima više izvora svjetlosti od jednog:

(a)

ono ispunjava zahtjeve u pogledu najmanje jakosti i kad jedan od izvora svjetlosti prestane raditi;

(b)

kad svijetle svi izvori svjetlosti, najveća jakost sklopa dvaju svjetala dobiva se množenjem vrijednosti propisane za jedno svjetlo u stavcima 7.1. do 7.4. s 1,4;

(c)

svi izvori svjetlosti povezani u seriju smatraju se jednim izvorom svjetlosti.

7.6.   Kao iznimka od stavka 7.1., dopušta se svjetlosna jakost od najviše 60 cd za stražnja pozicijska svjetla uzajamno povezana s kočnim svjetlom ispod ravnine koja s vodoravnom ravninom zatvara kut od 5 ° prema dolje.

7.7.   Povrh toga,

7.7.1.

nigdje u poljima određenima u Prilogu 1. jakost emitirane svjetlosti nije manja od 0,05 cd za pozicijska svjetla i 0,3 cd za kočna svjetla i pokazivače smjera;

7.7.2.

ako je pozicijsko svjetlo udruženo ili uzajamno povezano s kočnim svjetlom, omjer stvarno izmjerenih svjetlosnih jakosti obaju svjetala kad svijetle istodobno i jakosti stražnjeg pozicijskog svjetla kad svijetli samostalno najmanje je 5: 1 u jedanaest mjernih točaka određenih u Prilogu 4. i smještenih u području omeđenom ravnim vertikalnim crtama koje prolaze kroz 0 °V/± 10 °H i ravnim horizontalnim crtama koje prolaze kroz ± 5 °V/0 °H u tablici raspodjele svjetlosti.

Ako stražnje pozicijsko svjetlo ili kočno svjetlo ili oba imaju više od jednog izvora svjetlosti i smatraju se jednim svjetlom, kako je određeno stavkom 7.5.2., u obzir se uzimaju vrijednosti dobivene tijekom rada svih izvora svjetlosti;

7.7.3.

primjenjuju se odredbe stavka 2.2. Priloga 4. ovom Pravilniku o lokalnim odstupanjima jakosti.

7.8.   Općenito, mjerenje jakosti obavlja se sa stalno uključenim izvorima svjetlosti.

U slučaju svjetala predviđenih za povremen rad poduzimaju se mjere opreza da se izbjegne pregrijavanje uređaja. Ovisno o konstrukciji uređaja, primjerice, primjeni svjetlećih dioda ili potrebi da se poduzmu mjere opreza radi izbjegavanja pregrijavanja, dopušteno je mjeriti svjetla dok rade u treperećem načinu.

To se mora postići uključivanjem i isključivanjem frekvencijom f = 1,5 ± 0,5 Hz s impulsom duljim od 0,3 s, izmjereno na 95 posto najveće jakosti svjetlosti.

U slučaju zamjenjivih žarulja sa žarnom niti, s uključenim se žaruljama sa žarnom niti radi na referentnom svjetlosnom toku. U svim se ostalim primjerima napon zahtijevan stavkom 8.1. uklapa i isklapa s vremenom porasta i vremenom opadanja kraćim od 0,01 s; prekoračenje nije dopušteno.

Kad se mjerenja obavljaju u treperećem načinu, zabilježena se svjetlosna jakost prikazuje najvećom jakošću.

7.9.   U Prilogu 4., na koji se upućuje u stavku 7.5., navedene su pojedinosti o metodama mjerenja koje treba rabiti.

7.10.   Uređaj za osvjetljivanje stražnje registarske pločice ispunjava zahtjeve iz Priloga 5. ovom Pravilniku.

7.11.   Najveće vrijednosti svjetala prednjih pokazivača smjera

7.11.1.

Za uređaje kategorija 11 i 11a, jakost emitirane svjetlosti izvan područja određenoga mjernim točkama ±10 stupnjeva H i ±10 stupnjeva V (polje od 10 stupnjeva) ne prelazi sljedeće vrijednosti:

Kategorija pokazivača smjera

Najveće vrijednosti u cd izvan polja od 10 stupnjeva.

Pojedinačno svjetlo

Pojedinačno svjetlo s više od jednog izvora svjetlosti

11

400

560

11a

400

560

Između granica polja od 10 stupnjeva (±10 stupnjeva H i ±10 stupnjeva V) i polja od 5 stupnjeva (± 5 stupnjeva H i ± 5 stupnjeva V), najveće dopustive vrijednosti jakosti linearno se povećavaju do vrijednosti kako je određeno stavcima 7.4.1. i 7.4.1.1.

7.11.2.

Za uređaje kategorija 11b i 11c, jakost emitirane svjetlosti izvan područja određenoga mjernim točkama ±15 stupnjeva H i ±15 stupnjeva V (polje od 15 stupnjeva) ne prelazi sljedeće vrijednosti:

Kategorija pokazivača smjera

Najveće vrijednosti u cd izvan polja od 15 stupnjeva.

Pojedinačno svjetlo

Pojedinačno svjetlo s više od jednog izvora svjetlosti

11b

250

350

11c

400

560

Između granica polja od 15 stupnjeva (±15 stupnjeva H i ±15 stupnjeva V) i polja od 5 stupnjeva (± 5 stupnjeva H i ± 5 stupnjeva V), najveće vrijednosti povećavaju se linearno do vrijednosti kako je određeno stavcima 7.4.1.2. i 7.4.1.3.

8.   POSTUPAK ISPITIVANJA

8.1.

Sva se fotometrijska i kolorimetrijska mjerenja provode s bezbojnim ili obojenim standardnim izvorom svjetlosti kategorije propisane za uređaj kojem se dovodi:

(a)

za žarulje sa žarnom niti, napon potreban da se proizvede referentni svjetlosni tok zahtijevan za tu kategoriju žarulje sa žarnom niti;

(b)

za LED izvor svjetlosti od 6,75 V ili 13,5 V postignuta se vrijednost svjetlosnog toka ispravlja. Korekcijski faktor omjer je između objektivnoga svjetlosnog toka i srednje vrijednosti svjetlosnog toka utvrđene na narinutom naponu;

(c)

za svjetla s nezamjenjivim izvorima svjetlosti: napon od 6,75 V odnosno 13,5;

(d)

za sustav koji rabi elektronički uređaj za upravljanje izvorom svjetlosti koji je dio svjetla (3), na ulazne priključke svjetla napon koji je naveo proizvođač ili, ako nije naznačeno, napon od 6,75 V, 13,5 V odnosno 28,0 V;

(e)

za sustav koji rabi elektronički uređaj za upravljanje izvorom svjetlosti koji nije dio svjetla, na ulazne priključke svjetla napon koji je naveo proizvođač.

8.2.

Ispitni laboratorij od proizvođača traži elektronički uređaj za upravljanje izvorom svjetlosti potreban za napajanje izvora svjetlosti i primjenjive funkcije.

8.3.

Napon pod koji treba staviti svjetlo navodi se u obrascu iz Priloga 2. ovom Pravilniku.

8.4.

Utvrđuju se granice vidljive površine u smjeru referentne osi uređaja za svjetlosnu signalizaciju.

9.   BOJA EMITIRANE SVJETLOSTI

Kočna svjetla i stražnja pozicijska svjetla emitiraju crvenu svjetlost, prednja pozicijska svjetla mogu emitirati bijelu ili jantarnu svjetlost, pokazivači smjera emitiraju jantarnu svjetlost. Za mjerenje boje emitirane svjetlosti unutar polja mreže raspodjele svjetlosti određene stavkom 2. Priloga 4. primjenjuje se ispitni postupak opisan u stavku 8. ovog Pravilnika. Izvan tog polja ne opažaju se nagle promjene boje.

No kolorimetrijska obilježja svjetala s nezamjenjivim izvorima svjetlosti (žarulje sa žarnom niti i drugi) treba provjeriti dok su izvori svjetlosti prisutni u svjetlima, u skladu s odgovarajućim podstavcima stavka 8.1. ovog Pravilnika.

10.   SUKLADNOST PROZVODNJE

10.1.

Svaki uređaj koji ima homologacijsku oznaku kako je propisana ovim Pravilnikom u skladu je s homologiranim tipom i zahtjevima iz ovog Pravilnika. Ipak, kad je riječ o nasumično izabranom uređaju iz serijske proizvodnje, zahtjevi u pogledu, redom, najmanjih i najvećih jakosti emitirane svjetlosti (izmjerenih sa standardnim izvorom svjetlosti iz stavka 8.) iznosi najmanje 80 posto najmanjih navedenih vrijednosti i ne prelazi 120 posto najvećih dopuštenih vrijednosti.

11.   KAZNE ZA NESUKLADNOST PROIZVODNJE

11.1.

Homologacija dodijeljena uređaju u skladu s ovim Pravilnikom može biti povučena ako navedeni zahtjevi nisu ispunjeni.

11.2.

Ako ugovorna stranka Sporazuma koja primjenjuje ovaj Pravilnik povuče homologaciju koju je prethodno dodijelila, o tome odmah obavješćuje druge ugovorne stranke koje primjenjuju ovaj Pravilnik preslikom homologacijskog obrasca na čijem se kraju nalazi velikim slovima napisana, potpisana i datirana napomena „HOMOLOGACIJA POVUČENA”.

12.   KONAČNA OBUSTAVA PROIZVODNJE

Ako nositelj homologacije potpuno prestane proizvoditi uređaj homologiran u skladu s ovim Pravilnikom, o tome obavješćuje tijelo za homologaciju koje je dodijelilo homologaciju. Nakon što primi odgovarajuću obavijest, tijelo o tome obavješćuje ostale stranke Sporazuma koje primjenjuju ovaj Pravilnik preslikom homologacijskog obrasca na čijem se kraju nalazi velikom slovima napisana datirana i potpisana napomena „PROIZVODNJA OBUSTAVLJENA”.

13.   NAZIVI I ADRESE TEHNIČKIH SLUŽBI ODGOVORNIH ZA PROVOĐENJE HOMOLOGACIJSKIH ISPITIVANJA I ADMINISTRATIVNIH TIJELA

Stranke Sporazuma koje primjenjuju ovaj Pravilnik dostavljaju Tajništvu Ujedinjenih naroda nazive i adrese tehničkih službi nadležnih za provođenje homologacijskih ispitivanja te tijela za homologaciju koja dodjeljuju homologaciju i kojima se šalju obrasci izdani u drugim zemljama kojima se potvrđuje homologacija ili odbijanje ili povlačenje homologacije.

14.   PRIJELAZNE ODREDBE

14.1.   Uređaji koji nisu opremljeni žaruljama sa žarnom niti

14.1.1.

Od dana stupanja na snagu dopune 4. ovog Pravilnika nijedna ugovorna stranka koja primjenjuje ovaj Pravilnik ne odbija dodijeliti homologaciju prema ovom Pravilniku kako je izmijenjen dopunom 4.

14.1.2.

Nakon 36 mjeseci od dana stupanja na snagu dopune ovom Pravilniku ugovorne stranke koje primjenjuju ovaj Pravilnik dodjeljuju homologacije samo ako tip uređaja opisanog u stavku 14.1. ispunjava zahtjeve ovog Pravilnika kako je izmijenjen dopunom 4.

14.1.3.

Ugovorne stranke koje primjenjuju ovaj Pravilnik ne odbijaju dodjeljivati proširenja homologacija prema ovom Pravilniku kako je izmijenjen dopunom 3.

14.1.4.

Ugovorne stranke koje primjenjuju ovaj Pravilnik nastavljaju dodjeljivati homologacije tipovima uređaja iz stavka 14.1 koji ispunjavaju zahtjeve iz ovog Pravilnika izmijenjenog dopunom 3. tijekom 36 mjeseci od dana stupanja na snagu dopune 4.

14.2.   Ugradnja uređaja iz stavka 14.1. u vozilo

14.2.1.   Tijekom 48 mjeseci od dana stupanja na snagu dopune 4. ovog Pravilnika nijedna ugovorna stranka koja primjenjuje ovaj Pravilnik ne zabranjuje ugradnju u vozilo uređaja iz stavka 14.1. homologiranih u skladu s ovim Pravilnikom kako je izmijenjen dopunom 3.

14.2.2.   Ugovorne stranke koje primjenjuju ovaj Pravilnik nastavljaju dopuštati ugradnju u vozilo uređaja iz stavka 14.1. homologiranih u skladu s ovim Pravilnikom kako je izmijenjen dopunom 3 tijekom 48 mjeseci od dana stupanja na snagu dopune 4.

14.2.3.   Nakon isteka 48 mjeseci od dana stupanja na snagu dopune 4. ovog Pravilnika ugovorne stranke koje primjenjuju ovaj Pravilnik mogu zabraniti ugradnju uređaja iz stavka 14.1. koji ne ispunjavaju zahtjeve ovog Pravilnika kako je izmijenjen dopunom 4. u novo vozilo za koje je homologacija tipa ili pojedinačna homologacija dodijeljena nakon više od 24 mjeseca od dana stupanja na snagu dopune 4.

14.2.4.   Nakon isteka 60 mjeseci od dana stupanja na snagu dopune 4. ugovorne stranke koje primjenjuju ovaj Pravilnik mogu zabraniti ugradnju uređaja iz stavka 14.1. koji ne ispunjavaju zahtjeve ovog Pravilnika kako je izmijenjen dopunom 4. u novo vozilo koje je prvi put registrirano nakon više od 60 mjeseci od stupanja na snagu dopune 4.


(1)  Kako je određeno u Prilogu 7. pročišćenog teksta Rezolucije o proizvodnji vozila (R.E.3), (dokument TRANS/WP.29/78/Rev. 1/Amend.2, kako je zadnje izmijenjena Izmjenom 4.).

(2)  Razlikovni brojevi ugovornih stranaka Sporazuma iz 1958. nalaze se u Prilogu 3. pročišćenog teksta Rezolucije o konstrukciji vozila (R.E.3), dokument TRANS/WP.29/78/Rev.2/Amend.1.

(3)  Za potrebe ovog Pravilnika „dio svjetla” znači biti fizički obuhvaćen kućištem svjetla ili biti izvan kućišta svjetla, odvojen ili neodvojen od njega, no od proizvođača dostavljen kao dio sustava svjetla. Uvjeti djelovanja i ugradnje tih dodatnih sustava odredit će se posebnim odredbama.


PRILOG 1.

NAJMANJI HORIZONTALNI (H) I VERTIKALNI (V) KUTOVI PROSTORNE RASPODJELE SVJETLOSTI

1.   PREDNJA POZICIJSKA SVJETLA

V = + 15°/– 10 °

Image

Prednja pozicijska svjetla (za par svjetala)

V = + 15°/– 10 °

Image

2.   STRAŽNJA POZICIJSKA SVJETLA

V = + 15°/– 10 °

Image

Stražnja pozicijska svjetla (za par svjetala)

V = + 15°/– 10°

Image

3.   POKAZIVAČI SMJERA KATEGORIJA 11, 11a, 11b, 11c I 12

V = ± 15 °

Najmanji vodoravni kutovi raspodjele svjetlosti u prostoru:

Kategorije 11, 11a, 11b, 11c i 12

:

pokazivači smjera za prednju stranu vozila;

Kategorija 11

:

za uporabu na udaljenosti ne manjoj od 75 mm od glavnog svjetla za kratki snop;

Kategorija 11a

:

za uporabu na udaljenosti ne manjoj od 40 mm od glavnog svjetla za kratki snop;

Kategorija 11b

:

za uporabu na udaljenosti ne manjoj od 20 mm od glavnog svjetla za kratki snop;

Kategorija 11c

:

za uporabu na udaljenosti manjoj od 20 mm od glavnog svjetla za kratki snop.

Image

4.   KOČNA SVJETLA

V = + 15 °/ – 10 °

Image


PRILOG 2.

IZJAVA

(Najveći format: A4 (210 × 297 mm))

Image

Image


PRILOG 3.

PRIMJERI IZGLEDA HOMOLOGACIJSKIH OZNAKA

(vidjeti stavak 5.3. ovog Pravilnika)

Image

a ≥ 5 mm

Uređaj s gore prikazanom homologacijskom oznakom pokazivač je smjera kategorije 11 homologiran u Nizozemskoj (E4) pod brojem 00243. Prve dvije znamenke homologacijskog broja označuju da je homologacija dodijeljena u skladu sa zahtjevima Pravilnika br. 50 u izvornom obliku.

Za pokazivač smjera strelica pokazuje da je svjetlosna raspodjela simetrična u vodoravnoj ravnini i da su propisane fotometrijske vrijednosti zadovoljene do kuta od 80° udesno, u pogledu na uređaj u smjeru suprotnome od emitiranog svjetla.

Moduli izvora svjetlosti

Image

Modul izvora svjetlosti s gornjom identifikacijskom oznakom homologiran je zajedno sa svjetlom homologiranim u Italiji (E3) pod homologacijskim brojem 17325.

Napomena:

Homologacijski broj mora biti postavljen blizu kruga i iznad ili ispod slova „E” ili lijevo ili desno od njega, a znamenke homologacijskog broja moraju biti s iste strane slova „E” i okrenute u istom smjeru. Treba izbjegavati uporabu rimskih brojki kao homologacijskih brojeva kako ih se ne bi miješalo s ostalim simbolima.


PRILOG 4.

FOTOMETRIJSKA MJERENJA

1.   METODE MJERENJA

1.1.

Tijekom fotometrijskih mjerenja rasipne se refleksije sprečavaju odgovarajućom zaštitom.

1.2.

Ako se rezultati mjerenja osporavaju, mjerenja se obavljaju tako da budu ispunjeni sljedeći zahtjevi:

1.2.1.

udaljenost je mjerenja takva da vrijedi zakon obrnutog kvadrata;

1.2.2.

mjerna je oprema takva da kut otvora prijamnika gledan iz referentnog središta svjetla ima vrijednost između 10' i 1 °.

1.2.3.

zahtjev za jakost za određeni smjer promatranja smatrat će se ispunjenim ako je taj zahtjev ispunjen u smjeru koji ne odstupa više od 15' od smjera promatranja.

1.3.

Kad se uređaj može ugraditi u vozilo u više od jednog položaja ili u niz različitih položaja, fotometrijska se mjerenja ponavljaju za svaki položaj ili za krajnje položaje u području referentne osi što je odredio proizvođač.

2.   TABLICA STANDARDNE SVJETLOSNE RASPODJELE

Image

2.1.

Smjer H = 0 ° i V = 0 ° odgovara referentnoj osi. (na vozilu je vodoravan, usporedan sa središnjom uzdužnom ravninom vozila i usmjeren u propisanom smjeru vidljivosti). Prolazi kroz referentno središte. Vrijednosti u tablici daju, za različite smjerove mjerenja, najmanje jakosti kao postotak najmanje vrijednosti potrebne u osi za svako svjetlo (u smjeru H = 0 ° i V = 0 °).

2.2.

Unutar polja raspodjele svjetlosti iz stavka 2., shematski prikazanoga u obliku mreže, uzorak svjetlosti uglavnom treba biti ravnomjeran kako bi jakost svjetlosti u svakom smjeru dijela područja koje oblikuju crte mreže postigla barem najmanju postotnu vrijednost navedenu na crtama mreže oko predmetnog smjera.

3.   ISPITNI UVJETI

Provjeravaju se fotometrijsko obilježja:

3.1.

za nezamjenjive izvore svjetlosti (žarulje sa žarnom niti i druge):

s izvorima svjetlosti prisutnim u svjetlu, u skladu s odgovarajućim podstavkom stavka 8.1. ovog Pravilnika;

3.2.

za zamjenjive izvore svjetlosti:

 

kad su opremljena, izvorima svjetlosti od 6,75 V ili 13,5 V, postignute se vrijednosti svjetlosne jakosti ispravljaju.

 

Za žarulje sa žarnom niti korekcijski faktor omjer je između referentnog svjetlosnog toka i srednje vrijednosti svjetlosnog toka utvrđenoga pod priključenim naponom (6,75 V ili 13,5 V).

 

Za LED izvore svjetlosti korekcijski faktor omjer je između objektivnoga svjetlosnog toka i srednje vrijednosti svjetlosnog toka utvrđenoga pod priključenim naponom (6,75 V ili 13,5 V).

 

Stvarni svjetlosni tokovi svakog uporabljenog izvora svjetlosti ne smiju odstupati za više od ±5 posto od srednje vrijednosti.

 

Kao druga mogućnost i to samo u slučaju žarulja sa žarnom niti, može se rabiti standardna žarulja sa žarnom niti u svakom pojedinačnom položaju, pri svojem referentnom toku, pri čemu se pojedinačne vrijednosti izmjerene u svakom položaju zbrajaju.

3.3.

Za svako signalizacijsko svjetlo, osim onih opremljenih žaruljama sa žarnom niti, svjetlosne jakosti izmjerene nakon jedne minute i nakon trideset minuta rada u skladu su sa zahtijevanim najmanjim i najvećim vrijednostima; pokazivači smjera rade u treperećem načinu (f = 1,5 Hz, radni ciklus 50 %). Raspodjela svjetlosne jakosti nakon jedne minute rada može se izračunati iz raspodjele svjetlosne jakosti nakon 30 minuta rada primjenjujući na svakoj ispitnoj točki omjer svjetlosnih jakosti izmjerenih u HV nakon jedne minute i nakon trideset minuta rada.


PRILOG 5.

FOTOMETRIJSKA MJERENJA UREĐAJA ZA OSVJETLJIVANJE STRAŽNJE REGISTARSKE PLOČICE

1.   POVRŠINA KOJA SE OSVJETLJUJE

Uređaji mogu biti kategorije 1 ili 2. Uređaji kategorije 1 predviđeni su za osvjetljivanje površine od najmanje 130 × 240 mm, uređaji kategorije 2 predviđeni su za osvjetljivanje površine od najmanje 200 × 280 mm.

2.   BOJA SVJETLOSTI

Boja svjetlosti uređaja za osvjetljivanje dovoljno je bezbojna da ne mijenja zamjetno boju stražnje registarske pločice.

3.   KUT UPADA

Proizvođač uređaja za osvjetljivanje navodi jedan ili više ili niz položaja u koje uređaj treba postaviti u odnosu na prostor za registracijsku pločicu; kad se svjetlo postavi u položaj (položaje) koje je naveo proizvođač, kut upada svjetlosti na površinu pločice nije veći od 82 ° ni na jednoj točki površine koju se mora osvijetliti, taj se kut mjeri od sredine ruba svjetleće površine uređaja koji je najudaljeniji od površine pločice. Ako postoji više od jednog uređaja za osvjetljivanje, prethodni se zahtjev odnosi samo na dio pločice predviđen za osvjetljivanje predmetnim uređajem.

Uređaj je konstruiran tako da nimalo svjetlosti ne emitira izravno prema stražnjem kraju vozila, s iznimkom crvene svjetlosti ako je uređaj spojen ili udružen sa stražnjim svjetlom.

4.   MJERNI POSTUPAK

Mjerenja svjetljivosti obavljaju se na difuznoj bezbojnoj površini poznatog koeficijenta difuzne refleksije (1). Difuzna bezbojna površina ima dimenzije registarske pločice ili dimenziju veću od jedne mjerne točke. Središte joj se nalazi u središtu položaja mjernih točaka.

Ta se difuzna bezbojna površina postavlja u položaj u kojem je obično registracijska pločica i 2 mm ispred njezina nosača.

Mjerenja svjetljivosti obavljaju se okomito na difuznu bezbojnu površinu uz dopušteno odstupanje od 5 ° u svakom smjeru na točkama prikazanim u stavku 5. ovog Priloga, pri čemu svaka točka predstavlja kružno područje promjera 25 mm.

Izmjerena se svjetljivost ispravlja za koeficijent difuzne refleksije 1,0.

Za uređaj za osvjetljivanje koji nije opremljen žaruljama sa žarnom niti vrijednosti svjetlosne jakosti nakon jedne minute i nakon trideset minuta rada u skladu su sa zahtijevanim najmanjim i najvećim vrijednostima. Raspodjela svjetljivosti nakon jedne minute rada može se izračunati iz raspodjele svjetljivosti nakon trideset minuta rada primjenjujući na svakoj ispitnoj točki omjer svjetljivosti izmjerenih na jednoj točki nakon jedne minute i nakon trideset minuta rada.

5.   FOTOMETRIJSKA OBILJEŽJA

Na svakoj dolje prikazanoj mjernoj točki svjetljivost B nije manja od 2 cd/m2.

Image

Image

Gradijent svjetljivosti između vrijednosti B1 i B2, izmjerenih na bilo koje dvije točke 1 i 2 izabrane među gore navedenima, ne prelazi 2 × B0/cm, pri čemu je B0 najmanje svjetljivost izmjerena na raznim točkama, to jest:

Formula


(1)  Publikacija CIE br. 17 – 1970., stavak 45-20-040