2.8.2021   

HR

Službeni list Europske unije

L 277/18


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2021/1257

оd 21. travnja 2021.

o izmjeni delegiranih uredbi (EU) 2017/2358 i (EU) 2017/2359 u pogledu uključivanja čimbenika održivosti, rizika i preferencija u pogledu održivosti u zahtjeve za nadgledanje proizvoda i upravljanje njima za društva za osiguranje i distributere osiguranja te u pravila poslovnog ponašanja i investicijskog savjetovanja za investicijske proizvode osiguranja

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu (EU) 2016/97 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. siječnja 2016. o distribuciji osiguranja (1), a posebno njezin članak 25. stavak 2., članak 28. stavak 4. i članak 30. stavak 6.,

budući da

(1)

Prelazak na niskougljično, održivije i resursno učinkovito kružno gospodarstvo u skladu s ciljevima održivog razvoja ključan je za osiguravanje dugoročne konkurentnosti gospodarstva Unije. Unija je 2016. sklopila Pariški sporazum (2). U članku 2. stavku 1. točki (c) Pariškog sporazuma utvrđen je cilj jačanja odgovora na klimatske promjene kroz, među ostalim usklađivanje financijskih tokova s nastojanjima usmjerenima na niske emisije stakleničkih plinova i razvoj otporan na klimatske promjene.

(2)

Komisija je prepoznala taj izazov i u prosincu 2019. predstavila je europski zeleni plan (3). Europski zeleni plan nova je strategija rasta kojom se Unija nastoji preobraziti u pravedno i prosperitetno društvo s modernim, resursno učinkovitim i konkurentnim gospodarstvom u kojem od 2050. neće biti neto emisija stakleničkih plinova i u kojem gospodarski rast nije povezan s upotrebom resursa. Za ostvarivanje tog cilja ulagateljima je potrebno slati jasne signale u pogledu njihovih ulaganja da bi imovina bila iskoristiva, a financiranje održivo.

(3)

Komisija je u ožujku 2018. objavila Akcijski plan o financiranju održivog rasta (4), u kojem se utvrđuje ambiciozna i sveobuhvatna strategija održivog financiranja. Jedan od ciljeva utvrđenih u Akcijskom planu jest preusmjeravanje tokova kapitala prema održivim ulaganjima radi postizanja održivog i uključivog rasta.

(4)

Pravilnom provedbom Akcijskog plana potiče se potražnja ulagatelja za održivim ulaganjima. Stoga je potrebno pojasniti da bi čimbenike i ciljeve održivosti trebalo uzeti u obzir u okviru zahtjeva za upravljanje proizvodima koji su utvrđeni u Delegiranoj uredbi Komisije (EU) 2017/2358 (5).

(5)

Društva za osiguranje i posrednici u osiguranju koji su proizvođači proizvoda osiguranja trebali bi uzeti u obzir čimbenike održivosti u postupku odobravanja svakog proizvoda osiguranja i u drugim mehanizmima upravljanja proizvodima i njihova nadgledanja za svaki proizvod osiguranja koji se namjerava distribuirati potrošačima koji su zainteresirani za proizvode osiguranja s profilom povezanim s održivosti.

(6)

Budući da bi ciljno tržište trebalo dovoljno detaljno odrediti, opća izjava da proizvod osiguranja ima profil povezan s održivosti ne bi trebala biti dovoljna. Društvo za osiguranje ili posrednik u osiguranju koji je proizvođač proizvoda osiguranja trebao bi pobliže odrediti kojoj skupini potrošača s posebnim ciljevima održivosti treba distribuirati proizvod osiguranja.

(7)

Kako bi se osigurala dostupnost proizvoda ulaganja s čimbenicima održivosti i za potrošače koji nemaju preferencije u pogledu održivosti, društva za osiguranje i posrednici u osiguranju koji su proizvođači proizvoda osiguranja ne bi trebali imati obvezu određivanja skupina potrošača čijim potrebama, karakteristikama i ciljevima proizvod osiguranja s čimbenicima održivosti ne odgovara.

(8)

Čimbenici održivosti proizvoda osiguranja trebali bi se prikazati na transparentan način koji će distributerima osiguranja omogućiti da potrošačima ili potencijalnim potrošačima daju relevantne informacije.

(9)

Procjena učinka na kojoj su se temeljile naknadne zakonodavne inicijative (6), objavljena u svibnju 2018., pokazala je da je potrebno pojasniti da bi posrednici u osiguranju i društva za osiguranje koja distribuiraju investicijske proizvode osiguranja trebali voditi računa o čimbenicima održivosti u okviru svojih dužnosti prema potrošačima i potencijalnim potrošačima.

(10)

Kako bi se održao visoki standard zaštite ulagatelja, posrednici u osiguranju i društva za osiguranje koji distribuiraju investicijske proizvode osiguranja trebali bi pri utvrđivanju vrsta sukoba interesa čije postojanje može naštetiti interesima potrošača ili potencijalnog potrošača uključiti one vrste sukoba interesa koje proizlaze iz uključivanja preferencija potrošača u pogledu održivosti. Posrednici u osiguranju i društva za osiguranje trebali bi postojećim potrošačima za koje je već provedena procjena primjerenosti omogućiti da iznesu svoje preferencije u pogledu održivosti pri sljedećem redovitom ažuriranju postojeće procjene primjerenosti.

(11)

Posrednici u osiguranju i društva za osiguranje koji pružaju savjete o investicijskim proizvodima osiguranja trebali bi moći svojim potrošačima ili potencijalnim potrošačima preporučiti investicijske proizvode osiguranja koji odgovaraju njihovim potrebama i stoga bi trebali moći postavljati pitanja na temelju kojih bi mogli utvrditi preferencije potrošača ili potencijalnog potrošača u pogledu održivosti. U skladu s obvezom obavljanja aktivnosti distribucije u najboljem interesu potrošača, preporuke potrošačima ili potencijalnim potrošačima trebale bi biti usklađene s njihovim financijskim ciljevima i preferencijama u pogledu održivosti. Stoga je potrebno objasniti da uvrštenje čimbenika održivosti u postupak savjetovanja ne smije uzrokovati zlouporabu pri prodaji niti se investicijski proizvodi osiguranja smiju pogrešno predstavljati kao proizvodi koji odgovaraju preferencijama u pogledu održivosti ako to nije slučaj. Da bi se izbjegle takve prakse ili pogrešno predstavljanje, posrednici u osiguranju i društva za osiguranje koji pružaju savjete o investicijskim proizvodima osiguranja trebali bi najprije procijeniti ostale investicijske ciljeve i pojedinačne okolnosti potrošača ili potencijalnih potrošača, a tek zatim postaviti pitanja o njihovim preferencijama u pogledu održivosti.

(12)

Dosad su razvijeni investicijski proizvodi osiguranja različitih razina ambicioznosti u pogledu održivosti. Kako bi se pomoglo potrošačima ili potencijalnim potrošačima u razumijevanju različitih razina održivosti i pri donošenju utemeljenih odluka o ulaganjima u smislu održivosti, posrednici u osiguranju i društva za osiguranje koja distribuiraju investicijske proizvode osiguranja trebali bi objasniti razliku između, s jedne strane, investicijskih proizvoda osiguranja u okviru kojih se djelomično ili potpuno provode održiva ulaganja u okolišno održive gospodarske djelatnosti iz Uredbe (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća (7), održivih ulaganja kako su definirana u članku 2. točki 17. Uredbe (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća (8) i investicijskih proizvoda osiguranja kojima se uzimaju u obzir glavni štetni učinci na čimbenike održivosti, a koji bi se mogli preporučiti kao proizvodi koji su u skladu s preferencijama potrošačâ u pogledu održivosti, i, s druge strane, drugih investicijskih proizvoda osiguranja koji nemaju ta konkretna obilježja i koji ne bi trebali ispunjavati uvjete za preporuku potrošačima ili potencijalnim potrošačima koji imaju pojedinačne preferencije u pogledu održivosti.

(13)

Potrebno je riješiti problem „manipulativnog zelenog marketinga”, odnosno prakse stjecanja nepoštene konkurentske prednosti preporučivanjem investicijskog proizvoda osiguranja kao okolišno prihvatljivog ili održivog, iako on zapravo ne ispunjava osnovne okolišne standarde ili druge standarde povezane s održivosti. Kako bi spriječili zlouporabu pri prodaji i manipulativni zeleni marketing, posrednici u osiguranju i društva za osiguranje koji distribuiraju investicijske proizvode osiguranja ne bi trebali preporučivati investicijske proizvode osiguranja koji nisu u skladu s pojedinačnim preferencijama u pogledu održivosti. Posrednici u osiguranju i društva za osiguranje koji distribuiraju investicijske proizvode osiguranja trebali bi potrošačima ili potencijalnim potrošačima objasniti razloge zbog kojih to ne čine i voditi evidenciju o tim razlozima.

(14)

Potrebno je pojasniti da posrednici u osiguranju i društva za osiguranje koji distribuiraju investicijske proizvode osiguranja i dalje mogu preporučivati investicijske proizvode osiguranja koji ne odgovaraju pojedinačnim preferencijama u pogledu održivosti, no ne kao proizvode koji su u skladu s pojedinačnim preferencijama u pogledu održivosti. Kako bi se potrošačima ili potencijalnim potrošačima mogle dati daljnje preporuke ako investicijski proizvodi osiguranja nisu u skladu s njihovim preferencijama u pogledu održivosti, potrošaču bi trebalo omogućiti prilagodbu informacija o preferencijama u pogledu održivosti. Kako bi spriječili zlouporabu pri prodaji i manipulativni zeleni marketing, posrednici u osiguranju i društva za osiguranje koji distribuiraju investicijske proizvode osiguranja trebali bi voditi evidenciju o odlukama potrošača i njihovim razlozima za prilagodbu.

(15)

Odredbe ove Uredbe usko su povezane međusobno te s odredbama Uredbe (EU) 2019/2088 jer se njima uspostavlja sveobuhvatan sustav objavljivanja informacija o aspektima održivosti. Kako bi se omogućili dosljedno tumačenje i primjena tih odredaba te osiguralo da ih sudionici na tržištu i nadležna tijela te ulagatelji potpuno razumiju i da im mogu lako pristupiti, poželjno ih je uključiti u jedinstveni pravni akt.

(16)

Delegirane uredbe Komisije (EU) 2017/2358 i (EU) 2017/2359 (9) trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

(17)

Nadležnim tijelima, posrednicima u osiguranju i društvima za osiguranje trebalo bi dati dovoljno vremena za prilagodbu novim zahtjevima sadržanima u ovoj Uredbi. Stoga bi njezinu primjenu trebalo odgoditi,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Izmjene Delegirane uredbe (EU) 2017/2358

Delegirana uredba (EU) 2017/2358 mijenja se kako slijedi:

(1)

u članku 4. stavku 3. točka (a) podtočka i. zamjenjuje se sljedećim:

„i.

uzimaju se u obzir ciljevi, interesi i karakteristike potrošača, uključujući ciljeve održivosti;”;

(2)

članci 5. i 6. zamjenjuju se sljedećim:

„Članak 5.

Ciljno tržište

1.   U postupku odobravanja svakog proizvoda osiguranja određuju se ciljno tržište i skupina odgovarajućih potrošača. Ciljno tržište određuje se na dovoljno detaljnoj razini, uzimajući u obzir karakteristike, profil rizičnosti, složenost i svojstva proizvoda osiguranja te njegovi čimbenici održivosti kako su definirani u članku 2. točki 24. Uredbe (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća (*1).

2.   Proizvođači mogu, posebno u pogledu investicijskih proizvoda osiguranja, odrediti skupine potrošača čijim potrebama, karakteristikama i ciljevima proizvod osiguranja općenito ne odgovara, osim ako se proizvodima osiguranja uzimaju u obzir čimbenici održivosti kako je navedeno u stavku 1.

3.   Proizvođači oblikuju i stavljaju na tržište isključivo proizvode osiguranja koji odgovaraju potrebama, karakteristikama i ciljevima potrošača na ciljnom tržištu, uključujući ciljeve održivosti. Kad procjenjuju odgovara li proizvod osiguranja ciljnom tržištu, proizvođači uzimaju u obzir razinu informacija dostupnih potrošačima na ciljnom tržištu i njihovu financijsku pismenost.

4.   Proizvođači osiguravaju da osoblje koje sudjeluje u oblikovanju i proizvodnji proizvoda osiguranja raspolaže potrebnim vještinama, stručnim znanjem i iskustvom za pravilno razumijevanje proizvoda osiguranja koji se prodaju te interesa, ciljeva i karakteristika potrošača na ciljnom tržištu, uključujući ciljeve održivosti.

Članak 6.

Testiranje proizvoda

1.   Prije stavljanja proizvoda na tržište ili prije njegove znatne prilagodbe ili u slučaju znatne promjene na ciljnom tržištu, proizvođači testiraju svoje proizvode osiguranja na odgovarajući način tako što prema potrebi provode analize scenarija. Testiranjem proizvoda procjenjuje se je li proizvod osiguranja tijekom svojeg trajanja usklađen s utvrđenim potrebama, ciljevima i karakteristikama potrošača na ciljnom tržištu, uključujući ciljeve održivosti. Proizvođači svoje proizvode osiguranja testiraju kvalitativno i, ovisno o vrsti i svojstvima proizvoda osiguranja i povezanim rizicima od štete za potrošače, kvantitativno.

2.   Proizvođači ne stavljaju proizvode osiguranja na tržište ako je iz rezultata testiranja vidljivo da ti proizvodi nisu u skladu s utvrđenim potrebama, ciljevima i karakteristikama ciljnog tržišta, uključujući ciljeve održivosti.

(*1)  Uredba (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2019. o objavama povezanim s održivosti u sektoru financijskih usluga (SL L 317, 9.12.2019., str. 1.).”;"

(3)

u članku 7. stavak 1. zamjenjuje se sljedećim:

„1.   Proizvođači stalno prate i redovno preispituju proizvode osiguranja koje su stavili na tržište kako bi utvrdili događaje koji bi mogli bitno utjecati na njihova glavna obilježja, pokriće rizika i jamstva. Proizvođači procjenjuju jesu li proizvodi osiguranja i dalje usklađeni s potrebama, karakteristikama i ciljevima identificiranog ciljnog tržišta, uključujući ciljeve održivosti, te distribuiraju li se ti proizvodi na ciljnom tržištu ili su dostupni potrošačima izvan ciljnog tržišta.”;

(4)

u članku 8. stavak 3. zamjenjuje se sljedećim:

„3.   Zahvaljujući informacijama iz stavka 2. distributeri osiguranja:

(a)

mogu razumjeti proizvode osiguranja;

(b)

mogu shvatiti identificirano ciljno tržište proizvoda osiguranja;

(c)

mogu identificirati sve potrošače čijim potrebama, karakteristikama i ciljevima, uključujući ciljeve održivosti, proizvod osiguranja ne odgovara;

(d)

mogu obavljati aktivnosti distribucije relevantnih proizvoda osiguranja u skladu s najboljim interesima svojih potrošača kako je propisano u članku 17. stavku 1. Direktive (EU) 2016/97.”;

(5)

u članku 10. stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

„2.   Mjerama za distribuciju proizvoda osiguranja:

(a)

nastoji se spriječiti i ublažiti šteta za potrošača;

(b)

podupire se pravilno upravljanje sukobima interesa;

(c)

osigurava se da se ciljevi, interesi i karakteristike potrošača, uključujući ciljeve održivosti, propisno uzimaju u obzir.”;

(6)

članak 11. zamjenjuje se sljedećim:

„Članak 11.

Informiranje proizvođača

Distributeri osiguranja koji saznaju da proizvod osiguranja nije u skladu s interesima, ciljevima i karakteristikama potrošača na njegovu identificiranom ciljnom tržištu, uključujući ciljeve održivosti, ili steknu saznanja o drugim okolnostima povezanima s proizvodom koje bi mogle negativno utjecati na potrošača, bez odgode obavješćuju proizvođača i, prema potrebi, mijenjaju svoju strategiju distribucije tog proizvoda.”.

Članak 2.

Izmjene Delegirane uredbe (EU) 2017/2359

Delegirana uredba (EU) 2017/2359 mijenja se kako slijedi:

(1)

u članku 2. dodaju se sljedeće točke 4. i 5.:

„4.

,preferencije u pogledu održivosti՚ znači odluka potrošača ili potencijalnog potrošača o uključivanju i opsegu uključivanja u njegovo ulaganje jednog ili više financijskih proizvoda navedenih u nastavku:

(a)

investicijskog proizvoda osiguranja za koji potrošač ili potencijalni potrošač odredi da se minimalni udio uloži u okolišno održiva ulaganja kako su definirana u članku 2. točki 1. Uredbe (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća (*2);

(b)

investicijskog proizvoda osiguranja za koji potrošač ili potencijalni potrošač odredi da se minimalni udio uloži u održiva ulaganja kako su definirana u članku 2. točki 17. Uredbe (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća (*3);

(c)

investicijskog proizvoda osiguranja kojim se uzimaju u obzir glavni štetni učinci na čimbenike održivosti, pri čemu kvalitativne ili kvantitativne elemente koji dokazuju da se ti učinci uzimaju u obzir određuje potrošač ili potencijalni potrošač;

5.

,čimbenici održivosti՚ znači čimbenici održivosti kako su definirani u članku 2. točki 24. Uredbe (EU) 2019/2088.

(*2)  Uredba (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. lipnja 2020. o uspostavi okvira za olakšavanje održivih ulaganja i izmjeni Uredbe (EU) 2019/2088 (SL L 198, 22.6.2020., str. 13.)."

(*3)  Uredba (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2019. o objavama povezanim s održivosti u sektoru financijskih usluga (SL L 317, 9.12.2019., str. 1.).”;"

(2)

u članku 3. stavak 1. zamjenjuje se sljedećim:

„1.   U skladu s člankom 28. Direktive (EU) 2016/97 za potrebe utvrđivanja vrsta sukoba interesa do kojih dolazi pri obavljanju aktivnosti distribucije osiguranja u pogledu investicijskih proizvoda osiguranja, a koji uključuju rizik od nastanka štete za interese potrošača, uključujući njegove preferencije u pogledu održivosti, posrednici u osiguranju i društva za osiguranje procjenjuju imaju li oni, relevantna osoba ili bilo koja osoba koja je s njima preko kontrole izravno ili neizravno povezana, interes za ishod aktivnosti distribucije osiguranja koji ispunjava sljedeće kriterije:

(a)

ne podudara se s interesom potrošača ili potencijalnog potrošača za ishod aktivnosti distribucije osiguranja;

(b)

može utjecati na ishod aktivnosti distribucije osiguranja na štetu potrošača.

Posrednici u osiguranju i društva za osiguranje na isti način postupaju pri utvrđivanju sukoba interesa između potrošača.”;

(3)

članak 9. mijenja se kako slijedi:

(a)

u stavku 2. točka (a) zamjenjuje se sljedećim:

„(a)

preporuka je u skladu s investicijskim ciljevima dotičnog potrošača ili potencijalnog potrošača, uključujući prihvatljivi rizik za njega i sve njegove preferencije u pogledu održivosti;”;

(b)

stavak 4. zamjenjuje se sljedećim:

„4.   Informacije o investicijskim ciljevima potrošača ili potencijalnog potrošača uključuju, prema potrebi, informacije o razdoblju u kojem potrošač ili potencijalni potrošač želi zadržati ulaganje, o njegovoj spremnosti na preuzimanje rizika, profilu rizičnosti, svrsi ulaganja te o njegovim preferencijama u pogledu održivosti. Količina prikupljenih informacija odgovara određenoj vrsti proizvoda ili usluge koji se razmatraju.”;

(c)

stavak 6. zamjenjuje se sljedećim:

„6.   Pri pružanju savjeta o investicijskom proizvodu osiguranja u skladu s člankom 30. stavkom 1. Direktive (EU) 2016/97 posrednik u osiguranju ili društvo za osiguranje ne daju preporuku ako nijedan proizvod ne odgovara potrebama potrošača ili potencijalnog potrošača.

Posrednik u osiguranju ili društvo za osiguranje ne preporučuju investicijske proizvode osiguranja kao proizvode koji su u skladu s preferencijama potrošača ili potencijalnog potrošača u pogledu održivosti ako ti proizvodi nisu u skladu s tim preferencijama. Posrednici u osiguranju i društva za osiguranje dužni su to potrošačima ili potencijalnim potrošačima obrazložiti i voditi evidenciju o tim razlozima.

Ako nijedan investicijski proizvod osiguranja nije u skladu s preferencijama potrošača ili potencijalnog potrošača u pogledu održivosti te potrošač odluči prilagoditi svoje preferencije, posrednici u osiguranju ili društva za osiguranje vode evidenciju o odluci potrošača, uključujući razloge za tu odluku.”;

(4)

članak 14. mijenja se kako slijedi:

(a)

u stavku 1. točka (b) podtočka i. zamjenjuje se sljedećim:

„i.

investicijskim ciljevima potrošača, uključujući prihvatljivi rizik za njega, te postizanjem investicijskih ciljeva potrošača uzimajući u obzir njegove preferencije u pogledu održivosti;”;

(b)

u stavku 4. dodaje se sljedeći podstavak:

„Zahtjevi za usklađenost s preferencijama potrošača ili potencijalnih potrošača u pogledu održivosti, ako je relevantno, ne utječu na uvjete utvrđene u prvom podstavku.”.

Članak 3.

Stupanje na snagu i primjena

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Primjenjuje se od 2. kolovoza 2022.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 21. travnja 2021.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 26, 2.2.2016., str. 19.

(2)  Odluka Vijeća (EU) 2016/1841 od 5. listopada 2016. o sklapanju, u ime Europske unije, Pariškog sporazuma donesenoga u sklopu Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama (SL L 282, 19.10.2016., str. 1.).

(3)  COM(2019) 640 final.

(4)  COM(2018) 97 final.

(5)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/2358 od 21. rujna 2017. o dopuni Direktive (EU) 2016/97 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu zahtjeva za nadgledanje proizvoda i upravljanje njima za društva za osiguranje i distributere osiguranja (SL L 341, 20.12.2017., str. 1.).

(6)  SWD(2018) 264 final.

(7)  Uredba (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. lipnja 2020. o uspostavi okvira za olakšavanje održivih ulaganja i izmjeni Uredbe (EU) 2019/2088 (SL L 198, 22.6.2020., str. 13.).

(8)  Uredba (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2019. o objavama povezanim s održivosti u sektoru financijskih usluga (SL L 317, 9.12.2019., str. 1.).

(9)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/2359 оd 21. rujna 2017. o dopuni Direktive (EU) 2016/97 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu obveze informiranja i pravila poslovnog ponašanja koja se primjenjuju na distribuciju investicijskih proizvoda osiguranja (SL L 341, 20.12.2017., str. 8.).